UITKEERINGEN AAN DE GEMEENTEN RADIO-PR OGRA MM A Rust, kalmte en zelfbeheersching A ZATERDAG 11 NOVEMBER Met een uitbreiding van het ge meentelijk belastinggebied is dit probleem niet op te lossen Oplossing in andere richting Restaurant DORRIUS De „Sphinx" geheel stilgelegd Het parool der arbeidersorganisa ties consequent opgevolgd „De man van Deventer" voor den rechter Een geslaagd pleidooi voor zijn kloosterlinnen ONVEILIGHEID TE OSS Het dragen van lange messen verboden Zondag 12 Nov. 1933 Maandag 13 Nov. 1933 Het ernstig ongeluk bij Reims Een tweede slachtoffer overleden VRIJE ZATERDAGMIDDAGEN BIJ DE SPOORWEGEN Voor het personeel van Weg en Werken ONDER EEN STOOMTRAM Jongetje doodelijk gewond INDISCHE POSTVLUCHTEN Een Lenin-eskader Het eerste luchtschip binnenkort gereed Duitschland nog niet naar Genève Brand in de Carolus Magnus-mijn 22 communisten gearresteerd HET CRISISBOTERMERK Chineesch minister wil aftreden Omdat zijn opdracht mislukt is Litwinof bij Roosevelt Schuldenkwestie vertraagt de wederzijdsche erkenning Weenen viert geen dag der republiek Arbeiders-autobus ver ongelukt AUDIËNTIES TEN HOVE V ertrouwen Explosie aan boord der City of Cairo" Vijf leden der bemanning gedood Berlijn antwoordt Mac- Donald „Heel de wereld kent onze eischen De moord op Nadir Khan Het blyft een raadsel Aan de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot steun aan noodlijdende ge meenten en tot vermindering der uitkeering, bedoeld in art. 3 onder b der wet van 15 Juli 1929 en wijziging der wet van 18 Maart 1932 is het volgende ontleend. Met leedwezen vernamen de Ministers van Financiën en van Binnenlandsche Zaken, dat vele leden ernstig bezwaar hebben tegen het wetsontwerp tot vermindering van de uitkee ring uit het Gemeentefonds. Dat de gemeenten financieel in moeilijke Omstandigheden verkeeren, wordt ten volle er kend. Er is echter in dit opzicht tusschen ae gemeenten en het Rijk geen verschil. De eco nomische crisis met haar gevolg van dalende inkomsten en stijgende uitgaven anderzijds heeft alle publiekrechtelijke lichamen in groote moeilijkheden gebracht. Die moeilijkheden zijn alleen op tt lossen, indien wij bereid zijn ons aan te passen bij den nieuwen toestand, die tot een zeer belangrijke beperking der publieke uitgaven dwingt. Ongetwijfeld is in die omstandigheden het vraagstuk der financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten er een van buitengewoon groote beteekenis. De financiën van beide moeten worden geplaatst op een gezonde basis. Een rede'ijke verhouding tusschen hetgeen het Rijk doet en hetgeen van de gemeenten ver langd wordt, moet worden in het oog gehou den. Met het scheppen van een tegenstelling tusschen beide komt men er niet. Wanneer het geneesmiddel zou worden ge- Bocht in net onttrekken van allerlei bemoeiin gen aan le gemeentelijke autoriteiten, ten ein de die bemoeiingen over te brengen op het Rijk, dan zou een stelsel van centralisatie 'n het leven worden geroepen, dat on-Neder- landsch is en waartegen zonder eenigen twij fel groote bezwaren zouden rijzen. De werkloosheid is zeker een der belangrijk ste oorzaken, waaruit voor de gemeentelijke budgetten groote moeilijkheden zijn voortgeko men. Ook deze oorzaak werkt echter allerminst voor de gemeenten alleen. Het Rijk zelf gaat in niet mindere mate gebukt onder haar ge volgen. Met een uitbreiding van het gemeentelijk be- lastinggeoled is dit probleem niet op te lossen. De Regeering zoekt daarom de oplossing van het probleem der dekking van de crisisuitga- ven in een andere richting. Al dadelijk mag hier niet onvermeld blij ven, dat het Rijk zich met betrekking tot de onlangs voor het jaar 1933 tot stand gekomen subsidie-regeling zeer omvangrijke offers ge troost. Terwijl over 1932 door het Rijk voor dit doel circa 48 mll'ioen is uitgegeven, zal de voor 1933 geldende regeling een bedrag vao rond 76' millioen vorderen. De budgetten voor 1933 van vele gemeenten zullen door dit sub sidie een belangrijke verlichting krijgen. Op de RÜksbegrootmg voor 1934 moest te dezer zake weer worden teruggekeerd tot het peil van 1932. Er is voor het jaar 1934 beschikbaar een bedrag van 46 millioen. De Regeering is er intusschen geenszins op uit om een eenzijdige verlichting van het eigen budget te verkrijgen Integendeel. Hoewel zij uitgaat van den voor haar zelf èn voor alle gemeenten geldenden eisch, dat a'le crisisuitgaven voor 1934 op der. gewonen dienst zullen worden gedekt, is het den gemeenten toegestaan om nadat zij een zoo groot mogelijk gedeelte der na aftrek van de Rijksbijdrage ten laste der gemeente blij vende crisisuitgaven hebben gedekt het dan eventueel nog ongedekt blijvend bedrag uit hare begrooting te stooten en op te geven aan de Regeering. Het Rijk zal dan nader overwegen, welke maatregelen zullen moeten worden ge troffen om de crisisuitgaven in totaal te ver lagen, dan wel op we'ke wijze dekking van het door de gemeenten niet te vinden oe- drag zal kunnen plaats hebben. In den nooo der gemeenten zal dan op dit punt in belang rijke mate zijn voorzien Overigens is het systeem van het ontwerp er op gericht bij het bepalen van den omvang der korting zoo goed mogelijk rekening te hou den met de gemeentelijke draagkracht. Daar door zal voorkomen worden, dat de gemeen ten, die in de moeilijkste omstandigheden ver keeren, al te zwaar worden getroffen. De Re geering noopt het daarheen te kunnen leiden dat de nieuwe regeling met Ingang van 1 Mei 1935 in werking zal kunnen treden. Overweging der verschillende van onderschei dene zijden tegen het wetsontwerp ingebrachte bezwaren heeft de Minister er toe geleid in de berekening der korting nog een wijziging aan te brengen. Volgens het aanvankelijk in het wetsontwerp opgenomen stelsel wordt de korting berekend over de ui'keering, zooals deze in 1934/35 zal worden gedaan. Het zou het meest juist zijn, indien de kor ting van net wetsontwerp werd berekend ovei de formule-uitkomst. Alle gemeenten zouden dan behoudens de progressie der korting, tengevolge van de draagkracht der gemeente op gelijke wijze worden behandeld. Om vooi de hand liggende redenen kan er niet aan wor den gedacht voor de gemeenten, die meer ont vangen dan de formule-uitkomst dat zyn dus de garantiegemeenten de korting te be rekenen over een lager bedrag dan de voor haar vastgestelde garantie-uitkeering. Anders is het gesteld met de gemeenten, welker uit keering minder is dan de formule-uitkomst; de gemeenten, op welke de limietbepaling van toepassing is. Aan het bezwaar, dat het niet geheel rechtvaardig is te achten om voor de ge meenten, die reeds in hare uitkeering zijn geli miteerd, thans op dit gelimiteerde bedrag nog een korting toe te passen, op gelijke wijze be rekend als voor de overige gemeenten, kan beteekenis niet worden ontzegd. Het is billijK te achten, dat deze gemeenten in zooverre op dezelfde wijze worden behandeld als formule- gemeenten, dat de korting wordt berekend ovei de formule-uitkomst, terwijl dan op het uiter aard hoogere bedrag dezer korting in minde ring wordt gebracht het verschil tusschen for- mule-uitkecring en gelimiteerde uitkeering van deze gemeenten; indien en voor zoover het oe- drag der korting meer zou bedragen dan het evengemeld verschil, dient dan de korting ach terwege te blijven. De ministers hebben deze gedachte titgewerkt in een nieuwe bepaling die zij als een aanvulling van artikel 1 in het betreffende wetsontwerp hebben opgenomen Uit enkele daarmee verband houdende wij zigingen in de percentages van vermindering verwachten de ministers een verhooging van het bedrag der korting met rond ƒ500.000 N.Z Voorburgwal b h Spui, A'dam PLATS DU JOUR EN a LA CARTE waardoor de teruggang van de uitgaven van het gemeentefonds van 2.200.000 wordt be perkt tot j 1.700.000. Aangenomen mag worden, dat de uitgaven van het Gemeentefonds bij aanneming van du gewijzigd ontwerp worden verminderd met 10.900.000, waardoor het Rijksbudget 1934 uit eindelijk met twee derde gedeelten van dit be drag of met rond 7.250.000 wordt verlicht zijnde 1 150.000 minder dan waarop bij de samenstelling der Rijksbegrooting 1934 was ge rekend. De „Sphinx" ligt volkomen stil. De houding der directie was, gelijk wij reeds bericht heb ben voor de leiding der stakers aanleiding een nieuw algemeen stakingsparool rond te geven, ook aan die arbeiders wien het nog was toe gestaan de vitale deelen van het bedrijf op gang te houden. Dit parool is Vrijdag met onverbiddelijke consequentie opgevolgd. De enkele groepen van meisjes, welke nog poogden te werken, hebben vanwege de koude de werkplaatsen moeten verlaten. Met speciaal verlof der organisatie werken nog twee arbeiders aan de leidingen, waardoor onafgebroken 100.000 liter verdunde gietklei blijft loopen. Bij niet functionneeren van dit mechanisme zet deze gietklei zich in de leidingen vast. Eveneens wordt nog het werk aan de vernis- ovens afgedaan. Vrijdagmiddag is de groote met gas gestookte oven eveneens gedoofd. De opzichters verklaarden zich niet bereid den oven op gang te houden. Pe Maastrlchtsche politie treedt krachtdadig op en voorkomt in de omgeving van de fabriek alle samenscholingen. Omstreeks zes uur werd de Boschstraat schoongeveegd. Het betrof hier uitsluitend nieuwsgierigen. Wij vernemen, dat de partijen door den Rijksbemiddelaar zijn opgeroepen voor een con. ferentie as. Maandag te Tilburg te houden. De leiding der arbeidersorganisatie deelde ons mede, dat zij hieromtrent uit den Haag nog geen bevestiging had ontvangen. Voor de rechtbank te Zutphen stond Vrijdag middag terecht, S. N., koopman te Deventer, bekend onder den naam „De man van Deven ter." Hij werd beschuldigd, dat hij te Groningen en andere gemeenten van het land brochures had laten verspreiden, waarin hij opzettelijk en bedriegelijk en in strijd met de waarheid bij het publiek den indruk zou hebben willen ves tigen, dat alleen hij origineel kloosterlinnen kon verkoopen, en dat dit kloosterlinnen wet tig gedeponeerd was. Hierdoor is nadeel ont staan voor zijn concurrenten. Getuige J. H. F-, koopman te Groningen, verkoopt ook kloosterlinnen. Getuige acht zich door de circulaire van den Man van Deventer benadeeld en zegt kans te loopen, bij het pu bliek voor een bedrieger,door te gaan. Verdachte: „Die man is de plank mis". Hij toont dan aan den president een rol linnen, waarbij hij opmerkt; „Dit goedje wordt den menschen aangesmeerd als Kloosterlinnen, rommel van 19 cent een el". Tevens toont hij een staal van zijn eigen product, waarbij hij breed uitwijdde, over de prima hoedanigheden van het beroemde Kloosterlinnen van den Man van Deventer. Verder voert verdachte aan, dat hij zijn Kloosterlinnen destijds door zijn raadsman, mr. I. H. Iordens te Deventer heeft laten depo- neeren. Verdachte toont een rol linnen, welke aan een dame is verkocht, als zijnde van dezelfde kwaliteit als zijn kloosterlinnen. Getuige S. R„ fabrikant te Enschede, onder zoekt als expert voor de tafel der rechters de verschillende stukken linnen en constateert, dat slechts datgene, wat de Man van Deventer ver koopt, goed linnen is, het andere aanwezige acht hij minderwaardige kwaliteiten. De verdediger mr. I. H. Iordens laat een brief van de fa Beemaards, Arnhem, zien, waaruit blijkt, dat slechts den Man van Deventer linnen wordt verkocht van een kwaliteit, die niet door concurrenten bij deze firma kan worden ge kocht. Getuige P. P. te Groningen heeft de circu laire van verdachte ontvangen en heeft ook linnen gekocht van verdachte en van de ge tuige F. Hij heeft echter geen verschil in de beide kwaliteiten kunnen opmerken. Getuige zegt reeds 27 jaar in de textielbranche werk zaam te zijn, dus er wel verstand van te hebben. Hierna is het woord aan den officier van justitie, die verklaart dat de opzet tot bedrie gen niet bewezen is en ook niet is te bewijzen. Hij eischt dan ook vrijspraak voor verdach te S. N. De verdediger, mr. I. H Iordens, uit Deven ter, sluit zich geheel bij den officier van justitie aan en voert aan, dat de officier ook geen vervolging had kunnen instellen op grond van een fout in de dagvaarding, welke niet over eenkomt met art. 328 Wetboek van Strafrecht. De rechtbank direct uitspraak doende, achtte geen opzet aanwezig, doch sprak wel als haar meening uit, dat de naam Kloosterlinnen niet kon worden gedeponeerd. Verdachte werd der halve van het hem ten laste gelegde vrijge sproken. Ter beteugeling van de criminaliteit te Oss heeft de raad dier gemeente Donderdagavond in de plaatselijke strafverordening een artikel opgenomen, waarin bepaald wordt, dat 't voort aan verboden zal zijn messen met een lemmet langer dan vijf c.M. te dragen. HUIZEN, lö75 ML: 8.30 NCRV.: Morgen wijding door Joh. de Heer. W. Vei ver, viool. 9.30 KRO: üramo.oonmuZiek, 9.40 Hoogmis ter eere van üt. wuiiUi'ordus, patroon van net Aartsbisdom Utrecht, uit de kerk van Padua te Oldenzaal. 12.00 MiduenstandsKwartiertje door J. v. d. Bergh. 12.15 KRu-orkest onder leiding van Mar. van 't Woud. 1.00 „Don Jose droomt vergeefs" van Theun de vries, be sproken door P. Visser. 1.20 Orkest. 2.00 Godsdienstonderricht voor ouderen door D. Bont. 2.30 Gramoioonmuziek. 2.40 Solo Kwartet „Con Amore" van Blerick. 3.00 Gramcfoonmuziek. 4.00 Con Amore. 5.00 NVRV.: Gewijde mu ziek. 5.15 Orgel door G. Dijs Jr. 5.30 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Water graafsmeer. 7.45 KRO: Sportuitslagen van de R. K. F. 7.50 Land- en Volken kunde. Pater H. Breukers „Onder den iis- hemel der kale gronden". 8.15 KRO-or- kest onder leiding van Mar. van 't Woud. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Amster- damsch kinderkoor onder leiding van Louis Schwirtz Aan den vleugel N. Schuur man. 9.00 Vaz Dias 9.05 Voordracht door KSthe Kruse. 9.35 Kinderkoor. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.00 KRO-or- kest. 10.40 Epiloog door het Klein Koor onder leiding van Jos H. Plekkers. 11.00 Sluiting. HILVERSUM, 296 M.: 8.30 VARA: Post duiven berichten en voetbalmededeelingen. 8.32 S. S. Lantlnga „De vrouw als ver zorgster van bloemen en planten". 9.00 Orgelspel door Joh. Jong. 9.20 Gramo foonmuziek. 9.40 Orgelspel door Joh. Jong. 10.00 VPRO. Kerkdienst uit de N. P. B. te Baarn. 12.00 AVRO: Film praatje door L. J. Jordaan. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.00 VARA: Vara- orkest onder leiding van H. de Groot. 2.30 De internationale zwemwedstrijden in de zweminrichting Heillgeweg, Amsterdam. Voorbeschouwing, reportage en nabetrach ting door de heeren J. H. Teeseling en J. H. Bannenberg van de 200 M. vrije slag heeren en de 4 X 100 M. estafette we reldrecordpoging Nederlandsche dames- ploeg. 3.00 Vara-orkest onder leiding V. H. de Groot. 3.25 Henk Brugman: ,.Re- volutionnaire vrouwen". 3.45 Gramo foonmuziek. 3.50 De 10 X 100 M. es tafette vrile slag heeren (vestiging Ned. record) door J. H. Teeseling en .J. H. Ban nenberg. 4.05 Vara-orkest onder leiding van H. de Groot. 4.40 Charlotte Kohier declameert. 5.10 Gramofoonmuziek. 5.15 Op het booze eiland. 6.00 Utrechtsch stedelijk orkest onder leiding vail P. Tiggers. 6.30 De intern, zwem wedstrijden te Amsterdam. Nabetrachting van den geheelen wedstrijd. 6.40 Ver volg concert. 7.00 Uitzending voor den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kan toorbedienden: ..De wederwaardigheden v. Wakker en Tropenduit". 7.20 Utrechtsch Stedelilk Orkest onder leiding van P. Tig gers. 8.00 AVRO: Vaz Dias. 8.15 Ko vacs Lajos en zijn orkest. 8.45 Gramo foonmuziek. 9.00 Omroeporkest onder leiding van Albert van Raalte. 10.25 Gramofoonmuziek. 10.30 Speciaal Avro- concert door Louis Armstrong en zijn or kest, 11.15 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1191 M.: 7.50 Engelsche avond: symphonle-concert. 8.40 Orkest concert. 10.20 Operettemuziek, o.a. Dol- lar-prinzes. BRUSSEL, 509 M.: 10.20 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. onder lei ding van P. Leemans. 11.20 Gramo foonmuziek. 12.20 Populair concert door het radio-orkest onder leiding van Franz André. 1.30 Populali concert onder lei ding van André Felleman. 5.20 Popu lair concert door het Radio-orkest onder leiding van Franz André. 6.20 Plano recital. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Operette van Léhar .Paganlnl." KALUNDBORG. 1153 M.: 7.35 Omroep- strljkorkest onder leiding van Launy Grön- dahl. 8.10 Studentenliederen. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.20 Russische mu ziek door het omroeporkest onder leiding van Launy Gröndahl. 10.10 Dansmu ziek. BERLIJN, 419 M.: 7 30 Gramofoonmu ziek. 10.50 Bach-cantate. 11.20 Po pulair concert. 12.20 Populair concert. 3.20 Populair concert. 4.35 Gramofoon muziek. 6.20 Concert en verkiezingsuit- «lagen. HAMBURG. 372 M.: 11.35 Concert door het kleine Noragorkest onder leiding van Gerhard Maasz. 1.50 Vocaal concert 3.05 Populair concert. 4.35 Gevari eerd programma. LANGENBERG. 472 M.: 10.20 Gramofoon muziek. 11.20 Concert. 2.50 Kamer koor Westduitschen omroep onder leiding van Breuer. DAVENTRY, 1554 M.: 12.50 Concert, so praan en bariton. 1.20 Concert door het studio-orkest onder leiding v. Frank Cantel. 2.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Concert. 5.20 Orgeirecltal. 7.50 Vi oolrecital. 8.15 Kerkdienst. 9.25 Con cert door het Radio Militair Orkest on der leiding van O'Donnell. 10.20 Cello recital. 10.50 Epiloog. PARIJS EIFFEL. 1446 M.: 12 50 Concert door het Jean Ibosorkest. 1.35 Vervolg concert. 2.50 Populair concert. 7.50 Gramofoonmuziek. PARIJS R.. 1725 M.: 8.05 Gramofoonmu ziek. 12.40 Gramofoonmuziek. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Gramofoonmu ziek. 6.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Music Hallprogramma, orkest onder leiding van Maurice André. MILAAN, 331 M.: 4.20 Populaire muziek 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Gra mofoonmuziek. 7.50 Operette. ROME, 441 M.: 4.35 Vocaal en instru mentaal concert. 8.05 Concert. 8.50 Blijspel in één bedrijf. 9.20 Gevarieerd programma. WEENEN, 517 M.: 4.35 Populair concert door het omroeporkest onder leiding van Joseph Holzer. 8.50 Derde bedrijf van „Siegfried" van Richard Wagner. WARSCHAU, 1411 M.: 1.45 Gramofoon muziek. 2.40 Hongaarsche muziek. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.35 Poolsche muziek. 7.25 Populair concert door het omroeporkest onder leiding van St. Naw- rot. 10.00 Weensche muziek. BEROMUNSTER, 460 M.: 12.00 Concert door het omroeporkest. 3.20 Gramofoon muziek. 4.20 Concert. 8.30 Oude dans muziek. HUIZEN 1875 M: 8.00 NCRV: Schriftle zing en meditatie 8.15 Gramofoonmu ziek 10.30 Morgendienst door Ds. W. J. v. d. Lokhorst 11.00 Lezen van Chr. lec tuur 11.30 Gramofoonmuziek 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmu ziek 12.30 Orgelconcert door Jan Zwart uit de Luthersche Kerk, Kloveniersburgwal, Amsterdam 2.00 Uitzending voor scho len „Het slot Loevenstein" door J. G. v. Al kemade 2.35 Beantwoorden van vragen over kamerplanten, door A. J. Herwig 3.15 Knippen en stofversieren 3.45 Rust poos 4.00 Bijbellezing door Dr. L. v. d. Zanden 5.00 Gramofoonmuziek 5.15 Joh. de Heer. Christelijke liederen. W. Ver ver. viool 6.15 Orgelmuziek 6.30 Vra genuurtje 7.00 Politieberichten 7.15 Ned. Chr. Persbureau 7.30 Vragenuurtje 8.00 The accordeon Harmonists onder leiding van G. E. De Boer 9.00 A. Hij- mans, arts Openluchtscholen" 9.30 Vaz Dias 9.40 Orgelconcert uit de Groote Kerk te Naarden door V. Schoonderbroek 10.40 Gramofoonmuziek 11.30 Sluiting. HILVERSUM 296 M.: VARA: 8.00 Gramo foonmuziek 10.00 VPRO: Morgenwijding 10.15 VARA: Janny van Oogen draagt voor 10.30 Orgelspel door Cor öteyn 11.00 Mej. v. d. Aaker „Iets over de heden, daagsche bedrijven voor meisjes en de scholing tot die beroepen 11.20 VARA- Klein-Orkest onder leiding van H. De Groot 12.00 Gramofoonmuziek 12.15 Vervolg Concert 1.00 De Fiereflutters onder lei ding van J. v. d. Horst 2.00 Rustpoos 2.30 Mevr. Julie de Stuers. alt-mezzo, aan de vleugel Jan Goverts 3.00 Martien Beversluis draagt voor uit het werk van Nederlandsche dichteressen 3.30 Gramo. foonmuzlek 3.42 Liederen van vrouwe lijke componisten door Marcus Plooyer 4.00 Modepraatje door mej. M. Blomsma 4.20 Gramofoonmuziek 4.30 Na School tijd 5.20 De Notenkrakers onder leiding van Daaf Wins 6.03 De Notenkrakers onder leiding van Daaf Wins 6.30 Mu zikaal babbeltje door P. 'Tiggers 7.10 Dr. Leo Kestenberg, plano 7.30 Frans Nien- buys draagt voor 7.50 Vervolg piano recital 8.00 Herhaling SOS-berichten 3.02 Vaz Dias 8.10 VARA-Orkest onder leiding van Ed. Fendler 3.30 Harry Wlg- gelaer. viool. Daaf Wins piano 8.50 VARA Orkest onder leiding van Ed. Fendler 9.10 H. G. Cannegieter „Heldinnen in den loop der eeuwen" 9.35 VARA Orkest on. der leiding van Ed. Fendler. met medewer. king van Harry Wiggenaar. viool 10 20 Carel Rijken draagt voor 10.35 De Fliere fluiters onder leiding van J. v. d. Horst 11.10 Orgelspel van Joh. Jong 11.30 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. LUXEMBURG 1191 M.: 7.50 Italiaan- sche avond; symphonie van Mendelssohn: 3.40 Italiaansch orkestconcert 9.20 Ita- liaansch vocaal concert 10.20 Orkest. BRUSSEL 509 M.: 12.20 Gramofoonmu ziek 1.30 Concert door het kleln-orkest van het NIR onder leiding van P. Leemans 5.20 Populair concert door het radio orkest onder leiding van Karei Dalpot 6.35 Gramofoonmuziek 7.35 Gramofoon muziek 8.20 Concert door het Radio orkest onder leiding van Karei Walpot 9.20 Vervolg concert KALUNDBORG 1153 M.: 11.20 Strijk orkest onder leiding van Harald Andersen 2.20 Omroeporkest onder leiding van Fritz Mahler 5.20 Gramofoonmuziek 5.50 Weensche muziek door het omroep orkest onder leiding van Fritz Mahler. BERLIJN 419 M.: 3.50 Populair concert 5.30 pianosnel 8.20 oude kamermuziek. HAMBURG 372 M.: 3.20 Concert 7.30 Adolf Steiner speelt cello 9.30 Populair concert door het orkest van werklooze mu sici te Kiel onder leiding van Hans Doring. LANGENBERG 472 M.: 11.20 Populair concert 12.55 Concert door het kinder- £oor van den West-Duitschen omroep on der leiding van Hüsch 2.20 Gramofoon muziek 3.20 Concert door het orkest van den West-Duitschen omroep onder leiding van Kiihn 10.00 Populaire mu ziek 10.20 Dansmuziek 11.20 Gramo foonmuziek. DAVENTRY 1554 M.: 12.20 Orgelcon cert 1.05 Concert door het Studio-orkest onder leiding van Frank Thomas 1,50 Gramofoonmuziek 3.20 Gramofoonmu ziek 4.20 Sonatenrecital 4.50 Con cert door het Schotsche Studio-orkest on der leiding van Guy Daines 8.20 Con cert door het B. B. C.-orkest onder leiding van Harrison 11.15 Jack Jackson en zijn band. MILAAN 331 M.4.30 Concert door het Balalaika-orkest 6.00 Gramofoonmuziek 7.00 Gramofoonmuziek 7.35 Gramo foonmuziek 9.05 Kamermuziek 9.50 Dansmuziek. ROME 441 M.4.50 Concert 7.25 Zang voordracht 8.05 Concert; orkest onder leiding van Abatte 8.35 Orkestconcert. WEENEN 517 M.: 6,20 Populair Concert door het omroeporkest onder leiding van Joseph Holzer 7.50 Concert door het Weensch symphonieorkest 9.20 Populaire muziek. ..PARIJS EIFFEL 1446 M.: 7.50 SoUsten- ooncert. PARIJS R 1725 M.: 8.05 Gramofoonmu- aiek 12.20 Gramofoonmuziek 7.40 Gramofoonmuziek 8.20 Opera. WARSCHAU 1411 M.: 5.40 Pianorecital 6.45 Poolsche muziek 7.20 Die Dollar, prinzessin" van Fall 9.45 Dansmuziek. BEROMUNSTER 460 M.: 3.20 Kamer muziek 4.20 Gramofoonmuziek 4 50 3ramofoonmuziek 7.10 Concert door liet omroeporkest onder leiding van Herman rloffman 8.30 Schubert-concert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Een der slachtoffers van het ernstig auto ongeluk bü Reims in Frankrijk, de heer C. P. Verkroost, is Vrijdagavond zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, in het ziekenhuis te Reims overleden. De toestand van het Duitsche meisje Anne Kohier, schijnt minder onrustbarend te zijn. Het lijk van den chauffeur Oremer uit Am sterdam is naar Reims overgebracht. De ouders van de slachtoffers worden te Reims verwacht. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft, na overleg met den Personeelraad, be sloten, om met ingang van 18 November a.s. den vrijen Zaterdagmiddag in te voeren voor 't personeel van den dienst van Weg en Werken op de lijnen. Het aanvangsuur van den arbeid wordt van 15 Februari tot 15 November 's morgens met een kwartier vervroegd, terwijl voortaan 'sZet lags de arbeid om 13 uur wordt be ëindigd. Vrijdagmorgen liep de negenjarige J. B. uit de Brugstraat te 's Hertogenbosch op den Oliesingel, juist toen de stoomtram Den Bosch- Helmond kwam aangereden. Onverwacht liep het ventje van het trottoir en kwam voor de machine terecht. De machinist remde met alle kracht, doch het mocht hem niet geluk ken den trein op tijd tot stilstand te brengen. Het jongetje kwam er onder. Het rechter- beentje werd totaal verbrijzeld, terwijl het linkerbeen ernstig gewond werd. Het knaapje werd naar het Groot-ziekengasthuis vervoerd, waar dr. Mettrop constateerde, dat de toe stand hopeloos was. Nader vernemen wij dat het knaapje is over leden. De „Ijsvogel" is op de uitreis te Singapore geland. De „Rijstvogel" op de thuisreis is te Calcutta aangekomen. De „Pelikaan" is cp de uitreis te Athene aangekomen. MOSKOU, 10 Nov. (Reuter.) Op het oogen- blik wordt alhier een luchtschip gebouwd, dat een geregelden dienst zal onderhouden tus schen Moskou en Magnitogorsk in den Oeral. Het luchtscnip zal aan het eind van dit jaar gereed zijn. Het krijgt een lengte van ongeveer 94 en een hoogte van 23 M. en bevat accommodatie voor 16 passagiers met bagage. Het wordt het eerste van het „Lenin-eskader" dat zal bestaan uit zes luchtschepen die een snelle en geregelde verbinding gaan vormen tusschen centraal Rus land en de verwijderde Noordelijke gebieden. Tot dusver is reeds ongeveer 25 millioen roe bel voor de bouwkosten bijeengebracht. ROME, 10 Nov. (Reuter.) De verantwoorde lijke kringen in Italië zijn van meening, dat door het bezoek van minister Goering en den brief van rijkskanselier Hitier de toestand nog niet zoover gevorderd is, dat men weer tot een onderzoek der ontwapeningsvraagstukken en van den toestand, geschapen door Duitschland's KEULEN, 10 Nov. (W. B.) In de mijn „Ca rolus Magnus", die vlak bi) de Nederlandsche grens ligt, is op 250 meter onder den grond brand uitgebroken, welke aan kwaadwilligheid te wijten is. Het vuur is inmiddels gebluscht. 22 communisten werden in verband hiermede gearresteerd In het geheele kolenbekken heerscht over dezen aanslag ernstige verontwaardiging. De Crisi3zuivelcentrale maakt bekend dat voor de week van 12 tot en met 18 Novembei de prijs van het crisisbotermerk op 90 cent en die van de vervoervergunning voor buitenland- 1 sche boter op 1 per K.G. is vastgesteld. TIENTSIN, 10 Nov. (Reuter) De Chineesche minister van Buitenlandsche Zaken, Lo Wen- kan, heeft een bezoek gebracht aan de Noord- Westelijke Chineesche provincie Sinkiang en heeft hier met de Russische grensautoriteiten onderhandelingen gevoerd over de vestiging van Chineesche onderdanen en verschillende grenskwesties. De onderhandelingen zijn evenwel ernstig geschaad, door den oorlog, welke in dit geblea woedt tusschen de Turki- en Tungenstammen: Lo Wen-san is thans voornemens zijn porte feuille ter beschikking te stellen, zoodra ng te Sjanghai aankomt, zulks in overeenstemming met de voorgeschreven etikette voor een Chi neesch minister, nJ. om af te treden indien hy voelt, dat zijn opdracht mislukt is. Men acht het evenwel niet waarschijnlijk, dat de Nanking-regeering het ontslag zal aanvaarden. Lo Wen-kan heeft gestudeerd te Oxford en was advocaat bij de Londensche rechtbank. WASHINGTON, 10 Nov. (V.D.) Vanmiddag heeft de eeiste officieele bespreking plaats ge had op net Witte Huis tusschen Roosevelt Hull en Litwinof. Het verluidt, dat moeilijkheden wegens de erkenning der Russische schulden uit den tüc van Kerensky de wederzijdsche erkenning ver tragen en verdere onderhandelingen tusschen Litwinof, het Amerikaansche ministerie van Financiën en Roosevelt noodig maken. Na afloop der bespreking, welke een uur heeft geduurd, .s een officieel communiqué uitgege ven, waarin wordt geconstateerd, dat zij alle hangende kwesties hebben besproken en dat de onderhandelingen van Roosevelt en het staatsdepartement met Litwinof zullen worden voortgezet. WEENEN, 10 Nov. (V. D.) »De ministerraad heeft besloten, dat op den dag der republek, 12 November, alle vergaderingen en openbare de monstraties achterwege moeten blijven. Onder dit verbod vallen ook militaire opmarschen. De ministerraad roept de bevolking op den 12den November in den geest van saamhoorigheid en vrede door te brengen. De eenige officieele plechtigheid zal een Hoogmis in de Stephans- kerk zijn. STRAATSBURG, 10 Nov (Reuter). Bij een botsing in een bocht van een hellenden weg is een autobus met arbeiders van de ves tingwerken verongelukt. Negen inzittenden werden gedood en 18 gewond, van wie er 9 in een ziekenhuis werden opgenomen. De chauffeur is ongedeerd De Hofdames en de waarnemend Grootmees ter van H. M. de Koningin-Moeder maken be kend, dat Hare Majesteit gedurende het win terseizoen bij het verleenen van audiënties zich zal moeten beperken en in deze omstandigheden niet verwacht, dat aanvragen om eerbiedige op wachting te maken, zullen worden ingediend. Instede hiervan kunnen dames en heeren zich inschrijven in het daarvoor bestemde boek ten paleize Voorhout. Er wordt in ome dagen veel gespro ken over „vertrouwen." De voorzitter der Tweede Kamer, Jhr. Ruys de Beerenbrouck, sprak in zijn openingstoespraak van een „ver trouwenscrisis." Het vertrouwen in veel is verloren: vertrouwen in den gouden standaard bij velen, vertrouwen in financieele instellingen, in industrieele bedrijven, in politieke leiders Maar het is opvallend hoe snel de goe-gemeente haar vertrouwen on middellijk toch weer plaatst in zich opwerpende demagogen en volkslei ders. Niet met reëele motieven, maar uit gebrek aan voldoende vertrouwen in de eigen menschen stelt men maar al te spoedig een blind vertrouwen in vreemden. We moeten leeren wat beter ons vertrouwen te gronden. Waarom zouden we niet met het zelfde nroote gemak, waarmede we ons blind vertrouwen soms in vreem den stellen, ons vertrouwen in de eigen leiders die het toch verdienen, beter verstevigen. keeren weer terug na het gebruik van Mjjnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bü Apoth. en Drogisten. 99 LONDEN, 10 Nov. (V.D.) Aan boord van het Engelsche passagiersschip „City of Cairo", dat 8000 ton meet en zich op weg bevindt naar Bombay, heeft op de Middellandsche Zee een ontploffing plaats gehad. Vijf ledm der be manning vier matrozen en een machinist zijn gedood. De tweede machinist en vier an dere matrozen zijn ernstig gewond. De lijken der slachtoffers zijn over boord gezet. De gewon den zijn te Port Said aan land gebracht. LISSABON, 10 Nov. (Reuter.) Het 1400 tdh metende Zweedsche stoomschip „Elsie" is al hier aangekomen met een bemanning van slechts vier personen aan boord. De overige 18 leden der bemanning waren tij dens de reis van de Westkust van Afrika waar een lading palmolie aan boord was genomen, het slachtoffer geworden van malaria. >d BERLIJN, 10 Nov. Met betrekking tot de redevoering van den Engelschen minister-pre sident MacDonald in de Guild Hall te Londen verklaart men in politieke kringen te Berlijn: MacDonald beroemt zich er op, dat hij de vader is van het Viermogendhedenverdrag van 11 December 1932, waarbij Duitsch'and rechts gelijkheid werd toegestaan Dit is juist. Duitsch land heeft deswege ook deelgenomen aan de Ontwapeningsconferentie. Aangezien ter con ferentie de afspraken niet zijn nagekomen, heeft het neze conferentie weer verlaten. Ken merkend is overigens, dat MacDonald in zijn uiteenzetting niet de door Simon te Genève uitgesproken redevoering behandelt, waarin deze heeft verklaard, dat men het huidige Duitschland de rechtsgelijkheid niet kan toe kennen. Nopens de vraag wat Duitschland wil, kan men slechts verklaren: Sedert drie kwart jaar weet de wereld, wat de eischen van Duitschland zjjn. Tot slot zij ner redevoering heeft MacDonald verklaard, dat von Neurath nieuwe voorstellen wil doen. Dat is geen juiste opvatting van de uiteenzet ting van Von Neurath. Duitschland heeft im mers ontwapend en het wacht er op, dat de andere staten ook zullen ontwapenen. Wü hebben ons bereid verklaard een „no force declaration" te sluiten en een contróle aan te nemen. In onze eischen zijn wij uiterst matig. Niettemin merkt men nog niets van de ontwa pening der andere staten. BOMBAY, 10 Nov. Op het oogenblik is het in het grensgebied van Afghanistan rustig, hoe wel een groot aantal Afghaansche leiders reeds hun aanspraken op den troon hebben doen gel den. Als belangrijkste candidaat wordt behalve Aman Oellah genoemd de broer van den ver moorden koning Wall Khan, die thans gezant van Afghanistan te Parijs is, zoomede Ghaoe Soeddin, de leider van den Ahmedzai Gilzai- stam. De nieuwste lezing van den moord komt hier op neer, dat het een geval van bloedwraak is, welke bestaat tusschen de familie van Nadir Khan en de familie van Aman Oellah, sedert Emir Habib Oellah in 1929 is vermoord. De Afghaansche legatie te Londen verneemt uit Kaboel, dat de moordenaar een Afghaan is van geringe afkomst, een zekere Abdul Khalig, die zich heimelijk toegang tot het koninklijk paleis had verschaft. Khalig werd onmiddellijk gearresteerd en staat thans te Kaboel terecht. Naar reizigers, die uit Afghanistan komen, meedeelen, zou de nieuwe koning de zoon van den vermoorden Nadir Khan zich niet veilig voelen op den troon en vreest men. dat ook op hem een aanslag zal worden gepleegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10