Mgr. Henricus Leven S.V.D. Laatste Nieuws De verschijningen in België Het standrecht in Oostenrijk DE NIEUWE BISSCHOP ZATERDAG 11 NOVEMBER Een vluchtige blik op een lang verborgen gebleven apostelleven Vruchtbare arbeid In het Missiehuis Eerrte missie-arbeid De missie op Timor Zware missie-arbeid O crux, ave Niet staken, doorgaan s.v.p. In het vaderland terug Nederlandsche Rome-pelgrims hartelijk verwelkomd De middenstand in nood Regeeringshulp en reorganisatie ABDIJ VAN EGMOND De stand van het bouwfonds Het verdrag van Ouchy Lunch in de Lucht DE JUWEELENDIEFSTAL IN DEN HAAG Wegens het toenemend passagiers vervoer niet meer mogelijk DE JAARBEURSGEBOUWEN Verslag der exploitatie TEGEN VOLKSVERWILDE RING Een beroep op den minister van justitie DE DRANKSMOKKELARIJ IN HET WESTLAND Tegen drie personen verbaal opgemaakt NIEUWE HOOFDCOMMISSA RIS TE ROTTERDAM Mr. Einthoven benoemd DUITSCHE COMPENSATIE- ROGGE Invoer via den graanhandel DE POSTJAGER Vertrek 25 November? KWEEKERS GEDUPEERD OP HET STRAND GELOOPEN Duitsche logger De „Urk 53" op de kust geloopen Uitspraak van het Episcopaat Ze gehoorzaamden te snel Niet te beschouwen als een alge meene staat van beleg Protestbetoogingen Opstand op Cuba eischt 150 dooden Nieuwe onlusten te vreezen 300.000 Joden naar Turkije? Onderhandelingen met Ankara Morgen zullen de feestklokken der statige pa rochiale koepelkerk van Uden Vreugde en jubel luiden over het Brabantsche land blij ge accompagneerd door tal van mee-zwaaidende klinkende klokjes; 't drukst natuurlijk die van het Udensche Missiehuis St. Willibrord. En wie héél-fijne ooren heeft, hoort op den verren ach tergrond nog duidelijk het honderdvoudig, blij gebeier uit alle torentjes van kerken en kerkjes en kapellekes der mee-vierende Flores-missie. Morgen zal dan haar nieuwbenoemde Herder, en opvolger van den helaas al te vroeg en al te tragisch weggenomen Bis schop Mgr. Arn. Verstraelen, door de hooge bediening onzer drie Zuidnederlandsche Bisschoppen: van Den Bosch, Breda en Roermond, de heilige Bisschopswijding ontvangen. Wie nu is Mgr. H. Leven?.... Wordt er bin nen de grenzen van het vaderland een nieuwe Bisschop benoemd, dan hebben wij bijna altijd te doen met reeds min of meer bekende figuren uit het publieke kerkelijke leven; man nen, wier verdiensten voor God en de zielen al jaren van tevoren bekend en genoemd, ge waardeerd en vaak bewonderd zijn. Niet aldus de Missie-bisschop! Integen deel. Drager vaak van een weinig-bekenden naam, treedt de apostolische man ineens naar voren komende uit een of andere steppe of woestijn, van een verlaten kust of eiland.... Zijn gerimpeld en door felle tropenzon gebruind aangezicht spreekt van jarenlangen harden arbeid voor Christus en Zijn kudde. En tóch zijn wellicht eeltige hand houdt u niettemin dezelfde geloofs- en rechtsbrieven voor, als ieder Benoemd-Bisschop, ook hier te lande, zijn hoogwaardigen Consecratoren voor de hei lige Wijding aanbiedt. Want ook aan hém is gegeven het recht, ja zelfs opgelegd de plicht, deze hoogste kerkelijke waardigheid te vra gen zeker niet voor zichzelf, maar voor God en voor de zielen, tot wier Vader, Herder en Leidsman hii thans is aangesteld. m 1884 geboren als eerste zoon van het hoofd der school te Lank (in het tegenwoordige bis dom Aken) deed Heinrich Leven zijn intrede in het Missiehuis te Steyl. Als interessante bij zonderheid uit die dagen werd al het volgende vermeld: Naar het algemeen gebruik in de missiehuizen van Steijl, krijgt ieder nieuweling direct bij zijn intrede een z.g. „engelbewaar der": een ouderen student, die den pas-inge- tredene in alles ter zijde moet staan, hem hel pen en voorlichten niet alleen op de wegen en gangen van het huis, maar ook op alle paden der „huiselijke" geboden, deugden en gerech tigheden. De jongeman, aan wiens speciale zorg de kleine Heinrich werd toevertrouwd, was niemand anders dan de eenige jaren oudere Arnold Verstraelen uit Sevenum die zélf al evenmin als zijn „engeltje" vermoeden kon, dat hij eenmaal zou voorgaan.... niet alleen naar de negermissie van Togoland in Afrika, maar daarna ook naar Timor, en dan naar Flores tót en met den bisschoppelijken zetel toe, in de residentie Ndona-Ende. Na de studie van Steijl volgden jaren van studie in philosophie en theologie te „Sankt Gabriël" nabij Weenen, waar pater Leven ook in 1910 de H. Priesterwijding ontving uit de handen van Mgr. Marshall, bisschop van Wee nen. Een ander vermeldenswaardig feit dat ach teraf blijkt in het leven van den nieuwen Flo- res-herder van bijzonderen invloed te zijn ge weest was het optreden van den bekenden Timor-missionaris, pater (later Mgr.) Piet Noijen uit Helmond, op het Priesterfeest van den pasgewijden pater Leven. Aan dat feest n.l. werd door de parochie Lank verbonden een algemeene Missiedag; hier leerde de jeugdige priester en Togo-misslonaris den yverigen en ervaren apostel Noijen voor het eerst kennen. Nog in 1910 werd de jonge missionaris uit gezonden naar de missie der paters van Steijl in Togo (West-Afrika) waar hij zes jaar werk zaam was als secretaris van den apostolischen prefect. Tijdens den wereldoorlog, toen de toen malige Duitsche Kolonie door de Engelschen was bezet, werd hij gedwongen naar Europa terug te keeren. In afwachting van betere tij den, was hij toen twee jaar werkzaam als ka pelaan in zijn geboortedorp Lank-Stratum. Toen hij daar, in 1918, de eerste berichten van pater Noijen uit Timor-Flores las, vroeg en ver kreeg hij van zijn Overste d!:ect de benoeming voor deze Missie en daarmee de „overwijzing" aan dezen hem zoo sympathieken en apostolischen man. Op Timor wachtten hem reeds de meest ver schillende werkzaamheden: in de eigenlijke zielzorg, op doop- en dienstreizen, in de veel zijdige takken van het missiebestuur, speciaal het schoolwezenwant pater Leven had zich van meet af, door degelijke en taaie studie der Nederlandsche taal, ook reeds daarvoor be kwaam gemaakt, wat al aanstonds bleek uit de veelvuldige blijken van hooge tevredenheid die hij vanwege het Gouvernement mocht ont vangen. Wéér „pastoor Leven" ook werkte, en waar hij kwam, veroverde hij de harten niet al leen van de inlanders maar ook wat zeker nog meer wil zeggen van alle bestuursamb tenaren! Was het niet een werkelijk tréffend staaltje van ideaal samenwerken tusschen „Gouvernement en Missie", toen in 1925 een protestantsch ambtenaar verteederd én door de armoe én door de bescheidenheid van zijn „sympathieken vriend pastoor Leven" een op roep deed in de katholieke pers, voor den bouw van een zoo hoognoodige „fatsoenlijke" kerk in Nol Moeti en zélf daarbij voorging door het offer van f 100? WIJ hopen, dat het Godshuis van Noi Moeti nog jaren staan zal als bewijs en als monument voor het edel streven en de wederzij dsche hoogachting van bestuur en missie, in den persoon van deze belde nobele figuren! Al spoedig na de Bisschopsbenoeming van pater Leven werd ons door zijn geachte familie, ter nadere kennismaking met zijn persoon, in zage verleend in een groot aantal brieven, die hij in den loop der jaren, zoowel uit Togo als uit Ned.-Indië, aan de zijnen geschreven had. En we moeten bekennen, dat wij onder het le zen ervan vóók onder den indruk kwamen van zóóveel mooie, soms ontroerend-schoone trek ken van dezen uitwendig zoo eenvoudigen, en inwendig zoo diep-rijken priester en religieus.. Om maar een paar voorbeelden uit vele te noe men. Van het begin zijner apostolische loop baan, vond hij ook midden in de grootste drukte der werkzaamheden, toen reeds de ge- heele zorg voor de Ploresmissie met haar 230.000 zielen op hem rustte, nog den tijd om maandelijks een, al was 't maar kort briefje te schrijven aan zijn bejaarde moeder. Zijn echt-kinderlijke dankbaarheid jegens haar en al de zijnen, en niet minder jegens de weldoeners zijner Missie, deed hem zoeken naar kleinigheden om hun van tijd tot tijd plezier te doen; kleine bezendingen zeldzame postzegels, inlandsche weefsels, vruchten of an dere producten, vergezelden vaak zijn lieve en bescheiden briefjes. En hoe ontroerend, daar altijd weer te zien, hoe hij ook zijn overleden dierbaren indachtig blijft! „Vandaag is het de sterfdag van onzen goeden vader.... Op mijn eenzame reis vanmorgen over de kale vlakte was het me weer, alsof zijn geest mij verge zelde. Ik dacht aan het vele goede, dat wij aan hem te danken hebben en aan de schoone toe komst, die ook ons daarboven, waar hij reeds is, na dit leven met al zijn leed, te wachten staat". Ja, 's levens leed.... en drukkende zorgen, men leest het zoo duidelijk uit al zijn brie ven namen in angstwekkende mate toe, na dat hij, eenmaal benoemd tot provicaris der Missie, den ontzaglijken last- van het missie- bedrijf als dat van Flores, samen met zijn bis schop dragen moest. Midden in den allengs toenemenden crisis-nood viel dan de ontzetten de slag van Mgr. Verstraelen's plotselingen dood.... Pater Leven, die (bij de veelvuldige afwezigheid van zijn Bisschop), vooral de laat ste jaren, vaak reeds maanden achtereen heel alleen stond voor deze reusachtige taak, voelde zich als verpletterd onder het geweld der sla gen, die in hun volle kracht op hem, als op het hoofd der Missie neerkwamen. Zoo menig keer had hij in dagen van kom mer en leed stil mediteerend in zijn kamer gestaan voor een gehaakten altaarrand (een herinnering aan een zijner dierbaren) met de bekende woorden: „O Crux, ave, spes unica! O Kruis, wees gegroet, gij éénige hoop!" Sinds den dood van zijn beminden Bisschop en bij den steeds klimmenden financieelen nood zijner arme Missie, werd dit woord, dit gebed, als 't ware, zijn laatste toevlucht, zijn eenige troost. En niemand van de lezers dezer rege len zal zich, na 't hier gezegde, meer verwon deren, als hij straks in bladen en tijdschriften, de afbeeliding van Mgr. Leven's wapen ziet, met een breed-gemeten purperen kruis, en daaronder het juist genoemde „motto". Nooit had de nederige missionaris ook maar ged&cht aan zijn benoeming tot Bisschop.... En ons is bekend, dat hij het telegram van zijn benoeming dagen achtereen geheim hield, tot het nieuws langs den weg van telefoon en ra dio doordrong tot de kennis dergenen, die met hem onder één dak leefden. Dien avond klaag de hij zijn hart uit in een treffenden brief aan zijn oude moeder, en treurde hij over het thans verdwenen ideaal: „unbekannt und ungenannt" voor de wereld zijn apostolische taak te mo gen afwerken om dan zijn rust en loon bij God te vinden. Na al wat wij over Mgr. Leven lazen en ver namen, werd ons duidelijk, dat hij een man is van de oude, echte soort, waaruit God reeds vóór eeuwen en alle tijden door, Zjjn mannen, Zijn priesters, Zijn apostelen nam.... God, die bij Zijn allerhoogste plannen geen aanzien van naam of faam kent. Hij zal Zijn pas gezalfden Hoogepriester ongetwijfeld straks de wegen verder banen door de duisternis van heidendom en zonde. Hij zal hem, dat hopen wij, ook in ons vaderland den weg doen vinden tot het hart van nog vele vrienden onzer oude en dierbare, onzer onvergelijkelijk schoone en gezegende Floresmissie. In deze hoop en verwachting roepen wij den nieuwen Plores-herder een hartelijk „Ad mui tos annos!" toe en sluiten ons blijde aan bij de ovaties van de „apostolische parochie" Uden, zooals zij zelf zich noemt in het feest-chrono- gram: UnIVersUs UDens Is popULUs apostoLICI operls faUtor heurICe noVe pontlfeX eX anIMo gratULatUr oVans De beteekenis van dit latiJnsche versje is: „Het geheele volk van Uden, begunstiger van het apostelwerk, wenscht U begunstiger van het apostelwerk, van harte geluk". Het merkwaardige ervan is, dat de kapitaal gedrukte letters als Romeinsche cijfers gelezen en bij elkaar opgeteld, het jaartal der bis schopswijding, 1933, geven. hebben, op hun terugtocht te Roermond aan gekomen. Een ontvangst door Z. H. Exc. Mgr. Dr. G- Lemmens vormde een waardig slot van deze aan moeilijkheden en offertjes zoo rijke Rome reis- Mgr. Lemmens verheugde zich over hun be houden thuiskomst. De hulp en zegen van boven was met hen. De pelgrims hebben de reis ge maakt in een geest, zooals die door Mgr. ge- wenscht was. De jongens en hun leiders heb ben getoond een offer op tijd te kunnen bren gen. Z. H. Exc. hoopte, dat ze in de toekomst een voorbeeld mochten zijn voor hun kamera den en de belofte van trouw, te Rome afgelegd, ook zullen houden. Thans komt weer het alle- daagsche leven met zijn gevaar voor sleur, ze moeten nu toonen mannen van karakter te zijn en stipt hun plicht te doen. „Katholiek Nederland is trotsch op u" ver klaarde Mgr. Lemmens. „Weest een voorbeeld voor anderen, niemand verlate het front". De Bisschop beloofde in dezen geest voor de jon gens te zullen bidden, waarna hij hun zijn zegen gaf. In het Christoffelhuis gebruikten de jongens het middagmaal, -waarna ze op weg gingen voor de laatste etappe naar Venlo. De honderd Nederlandsche Rome-pelgrims hebben Donderdagnamiddag de Vaderlandsche grens overschreden en werden te Eysden in Limburg met gulle enthousiaste Limburgsche gastvrijheid begroet. Het weerzien van hun eigen land- en stands- genooten heeft de gebruinde pelgrims, die bijna twee maanden de vermoeienissen en vreugden eener heerlijke en gezegende pelgrimage door leefden in het hart getroffen en zulks bleek uit de warme hartelijkheid, waarmede aan de grens de ontmoeting plaats vond met den aal moezenier Linssen, den bestuurder H. de Ko ning en den heer Schutte, secretaris van het R. K. Werkliedenverbond. Er was dien dag vanaf Hoey in de Borinage onafgebroken en met een verlangend hart naar de Limburgsche grens gereden en van hier ging de tocht na een kort oponthoud verder naar Maastricht. De stad van St. Servaes en de Sterre der Zee ontving de Rome-pelgrims met groote hartelijkheid. Het viel de pelgrims aan te zien dat hun de Limburgsche pot terdege goed deed. Trouwens de ondervindingen op reis hadden den pelgrims wel geleerd te apprecieeren wat ons eigen land op hygiëne, keuken, doch bovenal ook wat ons eigen katholieke volk aan geloofs beleving biedt. Het is den Maastrichtenaren dan ook uit het hart gegrepen geweest, dat de eerste feestelijke fanfare betoonde tocht der pelgrims door Maastricht zich richtte naar de kapel van de Sterre der Zee. waar Rector A. v. d. Bosch uit Venlo, die zoowel geestelijk als zakelijk de pel grimage voor een groot deel heeft geleid, de honderd Nederlandsche jongens met hun eerlijk open gemoed heeft toegesproken en allen dankbaar voor het geestelijk en lichamelijk heil van den tocht aan de Moedermaagd dank brachten. Een hooggestemde feestavond had vervolgens plaats in de stichting de Stuers. Vrijdagmiddag zijn de jonge werkloozen, die per fiets een bedevaart naar Rome gemaakt Een lichtstraalEen girobriefje van een vriendelij ken offeraar met dit opschrift viel ons in handen. Een rechtstreeksch antwoord op on ze wanhopige vraag: „Moeten wij staken?" Het is zoo iets van „Hup, hup, Holland" bij een match in het Stadion, en ik neem met jeukende vingers de pen op om een paar woor den neer te schrijven om de arme gedupeerde Carmilitessen van Amsterdam, door een bank- failliet van 150.000 guloïen beroofd, weer in de helpende belangstelling van Katholiek Neder land aan te bevelen. Ik heb zitten peinzen hoe dat woordje op het girobiljet kwamIn het hart van een Ka tholiek die het geval „Carmelitessen-nood in Amsterdam" ernstig bedenkt, stormen allerlei gevoelens dooreeneen gevoel van ver ontwaardiging tegenmaar neen ....die optomende bitterheid wordt het stil zwijgen opgelegd. Sinds ons hulpcomité bijeen kwam en met de Zusters Carmilitessen de toe standen besprak, is er geen woord van bitter heid gesproken tegen wie ook.... een gevoel van diep medelijden met de arme geslagenen die zoo hulpeloos daar stonden na het verlies van zulk een kapitaal en nog altijd niet weten of zij niet met gebedenboek en reis zak weldra op de harde keien zullen staan en haar onverzorgde kindertjes zullen moeten ach terlaten en als insolventen uit Amsterdam moeten sluipen. Maar ook een gevoel van Katholie ken trots: „dat laten wij nooit toe", dan liever droog brood met de Zusters gegeten dan die religieuaen, den room van de roomsche melk, zoo te laten vertrekken.... en dan schrijft hij een giro-biljet en zet er op: „Niet staken, door gaan s.v.p." aan het Hulpcomité. Katholieken van Nederland, toont, dat gij het zelfde voelt als deze brave Katholiek. Gij kunt het bewijzen: Wij kunnen alleen doorgaan met bedelen, als Katholiek Nederland doorgaat met geven. Deze week moet er 1500 gulden bijeen komen Wij hebben nog maar 9 van de honderd „blauwe rugjes" gekregen. Wie weet.... wat komen gaat. Pastoor v. d. Tuyn met zijn giro-nummer 180484 wacht.... Het hulpcomité in uitersten nood: C. J. Boekhorst, deken, Amsterdam; J. M. v. d. Tuyn, pastoor, Heemstede; pater Borromaeus de Greeve; Mr. J. B. Bomans, Heemstede; Mr. C. M. J. P. Goseling, Amsterdam; Mr. A. J. M. Hendrix, Amsterdam; J. Th. Peters, Amster dam; Mr. C. P. M. Romme, Amsterdam; J. J. Roovers, Amsterdam. Verantwoording der binnengekomen giften: Totaal vorige verantwoord'ng 11.474,95 binnengekomen tot en met 8 November 921.30, dus thans in totaal 12.396.25J4. De Koninkl. Nederl. Middenstandsbond heeft te Amsterdam een buitengewone algemeene vergadering gehouden, welke is te beschouwen als een vervolg van de in Juli te Vlissingen ge houden vergadering. In behandeling kwamen o. a. het tweede en derde rapport der Reorganisatie-Commissie. Vo'gens het uitgewerkte reorganisatieplan zal de Koninkl. Nederl. Middenstandsbond bestaan uit twee hoofdgroepende standsgroep (han dels-, winkeliers- en middenstandsvereenigin- gen) en de vakgroep (vereenigingen van am bachtspatroons, vakpatroonsorganisaties in den détailhandel, grossiersvereenigingen)alsmede een afzonderlijke jeugdgroep met eigen bestuur Deze groepen worden geleid door een eigen be stuur, dat gekozen wordt door en uit de ver tegenwoordiging der tot de groep behoorende organisaties. Dit vertegenwoordigend lichaam heet resp. standsraad en vakraad, de besturen worden genoemd resp. standsbestuur en vakbe- stuur. De standsraad bestaat uit één vertegen woordiger van elk der vijftien districten, waarin het land bij huishoudelijk regiment verdeeld >s één vertegenwoordiger van Ned.-Indië en één van den Jeugdraad; elk district wordt gevormd uit plaatselijke handels-, middenstands- en winkeliersvereenlgineen in het betrokken ge bied, welks plaat«eli1ke organisaties tevens af- deeling van den K.N.M.B. worden. De vakraad bestaat uit één afgevaardigde van elke vak organisatie, alsmede één vertegenwoordiger var. den Jeugdraad en de vertegenwoordigers van eventueel op te richten vakkringen. De alge meene bondsvergadering wordt gevormd door de leden van den standsraad en den vakraad. Na uitvoerige discussie bleek, dat wel alge meen de roodzakelijkheid van reorganisatie werd erkend, doch dat men zich thans nog niet wilde vastleggen op de wijze, waarop deze moet plaats hebben. Aan het einde der vergadering werd aange nomen een door de 's Gravenhaagsche Winke liersvereniging ingediende motie, waarin de vergadering haar erkentelijkheid en voldoening uitsprak over de toezeggingen van den Minister van Economische Zaken in de vergadering van den Middenstandsraad. doch waarin er met kracht op werd aangedrongen om, gezien den erooten nood welke in middenstandskringen heersoht, bedoelde toezeggingen met den grootst moge'ijken sDoed te verwezenlüken. ook wat betreft die venschen, waaromtrent de reeeering zich nog niet heeft uitgesproken of de Staten- Generaal r.og geen beslissing hebben genomen. Totaal vorige opgave 15.270.28 Ingekomen giften en toegezegde bijdragen van 30 September—10 November: Door bemiddeling van het sub-comité „Am sterdam,": mr. H. f 100, A. B. f 1000, mr. R. f 250, mr. J. A. van S. f 25, J. G. M. W. en P. H. M. W. f 200, mevr. H. J. van O. H. f 25, P. J. M. V. f 20, E. B. f 100. Totaal f 1730. Door bemiddeling van 't sub-comité ,,'s-Gra- venhage": not. W. G. P. f 5, Joh. P. v. H. f 100, H. J. B. f 50, J. A. P. H. f 25, C. H. V. te W. f 25, R. M. f 300, H. G. van R. f 10, dr. J. H. K. f 100. Totaal f 615. Door bemiddeling van het sub-comité „Haar lem": mr. W. J. M. W. te O. f 100, mr. J. B. B. te H. f 100, Uit den spaarpot van Emilietje f 1, L. W. f 200. Totaal f 401. Mej. in 't V. te A. f 10, V. L. te S. f 0.50, Ch. L. te B. f 10, heer en mevr. J. L. te B. f 10, Pr. L. te B. f 10, heer en mevr, E. v. D. te B. f 10, heer en mevr. St. v. K. te B. f 10, mej. A. K. te B. f 10, J. I. B. te B. f 5, wed. C. N. L. te B. f 2.50, mej. G. en J. M. Z. te 's-G. f 5, P. P. L. te N. f 10, mej. H. B. te 's-G. f 50, Th. A. V. te B. f 10, Desint vires, tarnen lau- danda voluntas f 5, mevr. D. L. te 's-H. f 2.50, mevr. R. te G. f 10, H. J. M. H. te W. f 1, St. v. h. H. H. te 's-G. f 250, A. S. te B. E. f 50, dr. P. te U. f 25, familie R. te O. f 10, familie de R. te R. f 11, mevr. v. D. te S. f 100, S. B. J. te L. f 100, H. B. J. te L. f 100, C. J. B. te L. f 100, busje St. Paulus Abdij f 14.95. To taal f 684.95. Algemeen totaal f 18.691.23. Giften voor dit doel worden aangenomen bij de St. Paulus-Abdij te Oosterhout (N.-B.), Giro nummer 39167 en ten kantore van de firma Theodoor Gilissen, Nieuwe Doelenstraat 1314, te Amsterdam, Gironummer 28485. Reuter seint ons nader uit Brussel, dat, vol gens inlichtingen uit officieele kringen, minis ter Hijmans voor de commissies van Buiten- landsche Zaken uit Kamer en Senaat heeft verklaard, dat België er nimmer aan gedacht heeft evenmin als Nederland, het Verdrag van Ouchy toe te passen tegen den wil der groote belanghebbende staten in. De houding van Engeland jegens het Verdrag van Ouchy houdt echter de conventie hangen de. In den loop van dezen zomer konden som mige verkeerde persberichten de meening doen ontstaan, dat Nederland het Verdrag van Ouchy had opgezegd. Nederland nochtans heeft zijn houding niet gewijzigd. In de toekomst, aldus de minister, kan de gedachte van Ouchy wellicht uitkomst bieden. Thans echter zijn de omstandigheden er niet naar, een onmiddellijke kans van welslagen te bieden. De conventie van Ouchy berust op de grond gedachte, dat zij aanvankelijk door een kleine groep staten zou worden afgesloten, maar voor derden zou openstaan, terwijl de clausule van de meestbegunstigde natie er geen vat op zou hebben. Verre van schipbreuk te hebben ge leden, heeft deze gedachte bij verscheiden landen instemming gevonden. Te Lónden heb ben Polen en de Vereenigde Staten er hun in stemming mede betuigd. Nader vernemen wij in verband met de aan houding te Hamburg van een drietal personen als verdachten in de inbraak bij de firma J. van Willigen en Zonen te Den Haag nog. dat de waarde van de in beslag genomen Ju- weelen op ongeveer vier mille is geraamd, zoo dat het overgroote gedeelte van den buit nog zoek is, Evenals den vorigen winter waren van 1 No vember af de vliegtuigen tusschen Amsterdam en Kopenhagen van een buffet en een steward voorzien, zoodat aan boord de lunch door de passagiers kon worden gebruikt. De eerste dagen van dezen winter was de toeloop van passagiers zoodanig, dat de K.L.M. genoodzaakt was vele geregelde klanten wegens plaatsgebrek teleur te sellen. Gezien de ontwikkeling van het passagiers vervoer gedurende het afgeloopen seizoen, ver wacht men dat de toeloop ook gedurende den winter zal aanhouden. De K.L.M. heeft dan ook besloten het restau rantbedrijf aan boord van deze vliegtuigen voorloopig op te heffen en het vrijgekomen laadvermogen voor het vervoer van passagiers te gebruiken. In de Vrijdag onder voorzitterschap van den heer P. H. Fentener van Vlissingen gehouden vergadering van aandeelhouders der Maat schappij tot Exploitatie van Jaarbeursgebouwen werd mr. dr. L. P. H. Regout, als lid van den Raad van Bestuur geïnstalleerd. De balans sluit in debet en credit met een bedrag van ƒ3.568.114.14. Onder de activa ko men de gebouwen voor met een bouwwaarde van 4.087.027.78, waarop afgeschreven 1.026.330.74 zoodat de boekwaarde bedraagt ƒ3.040.697.04. Deze cijfers omvatten de drie jaarbeursgebouwen. De inventaris is reeds geruimen tijd in zijn geheel afgeschreven, ten blijke waarvan deze voor 1.— op de balans is geplaatst. Op de verschillende leeningen hadden de ver plichte aflossingen plaats, op de 5 pCt. hypo thecaire leening extra een bedrag van 100.000. Tot op 30 April 1933 bedroegen de aflossingen in totaal 491.000. De Exploitatierekening sluit met een voor- deelig saldo van 12.394.20, dat naar de Winst en Verliesrekening is overgebracht. bureau te Genève. Tijdens het bezoek, dat Al- bert Thomas, directeur van het Internationale Arbeidsbureau aan Indië bracht, ter bestudee ring van de arbeidsverhoudingen aldaar, ver gezelde mr. Einthoven hem in opdracht van de regeering. In 1929 werd mr. Einthoven aan het departement van Justitie geplaatst, waar hij in het bijzonder belast werd met de vraag stukken, welke verband hielden met de af schaffing van de poenale sanctie, een onder werp waarvan hij te Genève de internationale behandeling, had meegemaakt. Bij zijn terug reis naar Indië maakte hij in opdracht van ue Indische regeering een studiereis naar Amerika en Japan. In Indië teruggekeerd werd hij ter beschikking gesteld van het hoofd van hec Kantoor van den Arbeid te Batavia. In 1930 werd mr. Einthoven wederom naar Nederland geroepen ten einde den minister over de nieu we Arbeidswet voor te lichten. In 1933 werd hij naast zijn andere werkzaamheden belast met de werkloozenzorg in Nederland en Indië. In het gebouw van den socialistischen bestu renbond te Hilversum wordt van 4 tot en met 12 November een tentoonstelling gehouden van den geweigerden stand van den nieuw-malthu- siaanschen bond op de tentoonstelling Moeder en Kind te Amsterdam. Waar het verleenen van dergelijke tentoon stellingen in lijnrechten strijd is met de begrip pen tot bescherming van het gezin en het open stellen van deze tentoonstelling voor personen boven den 18-jarigen leeftijd botst met open bare orde en zedelijkheid, heeft de Gooische Actiegroep tegen volksverwildering zich tele grafisch tot den minister van justitie gewend met het volgende verzoek. Zijne Excellentie Minister van Justitie 's Gravenhage. In socialistengebouw Hilversum wordt geëx poseerd toegankelijk voor iedereen boven 18 jaar a 10 cents entree stand nieuw malthusiaan- schen bond die geweigerd is op tentoonstelling Moeder en Kind Amsterdam. Waar regeering wegens strijd met algemeen belang dezen bond goedkeuring zijner statuten onthield worde krachtig aangedrongen op verder regeerings- ingrijpen teneinde het houden van dergelijke tentoonstellingen te voorkomen. Verzoeke tus- schenkomst van Uwe Excellentie in deze aan gelegenheid. (Ondert.) Gooische Actiegroep tegen Volksverwildering. Van dit telegram is afschrift gezonden aan den burgemeester van Hilversum, die voor het houden van deze tentoonstelling toestemming verleende. Na aanvankelijk ontkend te hebben, heeft thans ook de melkhandelaar L. uit Maassluis toegegeven betrokken te zijn geweest bij de ge heime distilleerderij, welke onlangs ten huize van den landarbeider v. d. M. aan den Maasdijk (gem. Naaldwijk) door politie en belasting ambtenaren werd gevonden. Het is gebleken, dat L. de jenever van v. d. M. voor een belangrijk gedeelte kocht. Voorzoover L. niet zelf voldoende „afzetgebied" vond werd deze aangevuld door den vischkoopman W„ eveneens uit Maassluis, die in de verschillende plaatsen van het Westland de jenever verkocht. De politie heeft ook ten huize van L. een huiszoeking gedaan, waarbij eenige onderdeden voor het vervaardigen van gedistilleerd werden gevonden. Tegen de hier genoemde drie personen is thans proces-verbaal opgemaakt. Naar wij vernemen, is benoemd tot hoofd commissaris van politie te Rotterdam mr. L. Einthoven. Het „Handelsblad" geeft van den nieuwbenoemden functionaris de volgende le vensbeschrijving. Mr. L. Einthoven, werd in 1896 te Soerabaja geboren. Hij verliet Indië op jeugdigen leeftijd en studeerde in Utrecht rechtswetenschappen en te Leiden het Indisch recht. Na beëindiging van zijn studiën in 1920 in Indië aangekomen, werd hij benoemd bij de rechterlijke macht tot eersten subst. griffier bij het Hooggerechtshof te Batavia. In 1921 werd hij subst. officier van justitie te Makassar, in 1924 werd hij in ge lijke functie naar Batavia overgeplaatst. Ais zoodanig had hij eenige zeer belangrijke straf zaken te behandelen, in verband waarmede tty in 1926 tot ridder in de orde van Oranje Nassau werd benoemd. In 1926 ging hij met verlof naar Europa en vestigde hij zich te Genéve waar Juist de bestudeering van de Indische arbeidsproblemen een aanvang had genomen. Na afloop van zijn verlof kreeg mr. Einthoven opdracht van het ministerie van koloniën om de Indische belangen in Genève te behartigen en werd daartoe ter beschikking gesteld van den directeur van Jiej Internationaal Arbeids- Naar de „Msb." verneemt zal de 80.000 Duit sche compensatie-rogge, welke door de Neder landsche regeering is aangekocht hiervan maakten wij reeds eerder melding via den graanhandel (Shippers) ons land binnenko men. De iPgge zal geleidelijk aan op de markt worden gebracht. In de kringen van den graanhandel heerscht voldoening over deze inschakeling van den handel. Men verwacht overigens, dat de kwaliteit de zer rogge welke gezond moet worden uitgele verd, zeer goed zal zijn. Naar in beurskringen verluidt, moet de prijs welke door Nederland voor deze rogge wordt betaald, 2.50 per 100 K.G. bedragen. Het comité Snelpost heeft op zijn jongste vergadering, naar de ,,N. Rott. Crt." verneemt, besloten als voorloopigen datum van vertrek van den Post jager vast te stellen; Zaterdag 25 November. De overneming van het toestel kan dan 18 November plaats hebben. Dit besluit is natuurlijk gebaseerd op de hoop, dat zich geen strubbelingen zullen voordoen. De overneming zal geschieden in de groote hangar van Schiphol. Na de plechtigheid zal het toestel worden gedemonstreerd. Vrijdagavond omstreeks acht uur is tenge volge van den minst de Duitsche logger „Hein rich Brons" uit Embden, een zoogenaamde hulp- stoomer, op weg naar IJmuiden, twee K M. be noorden Egmond aan Zee op het strand ge- loopen. Leden van de reddingsbrigade te Egmond aan Zee zijn met een vlot naar boord vertrokken, om eventueel assistentie te verlee nen, doch de schipper wilde op eigen kracht zien los te komen. Het schip heeft 18 last haring aan boord. Hedenmorgen omstreeks zeven uur is nabij strandpaal 48 de stoomblazer „Urk 53" tenge volge van den mist op de kust geloopen. De positie van het schip is gunstig. BRUSSEL, 11 Nov. (V.D.) Het Belgische Episcopaat publiceert een verklaring inzake de bekende ver schijningen van de H. Maagd, die volgens verklaringen van een aantal personen zouden hebben plaats ge had in verschillende deelen van het land, waarvan het bekendste geval van den laatsten tijd wel dat van Beauraing is. De bisschoppen wijzen er op, dat deze z.g. verschijningen nooit zijn erkend of aanbevolen. Den geeste lijken wordt aanbevolen deze plaat sen niet meer te bezoeken en geen bedevaarten er heen te organiseeren. Den katholieken bladen wordt verboden mededeelingen over de verschijningen te doen zonder goed keuring der kerkelijke autoriteiten, terwijl ook boeken en brochures over het onderwerp, die niet door de geestelijkheid zijn goèdgekeurd, ver boden worden. Toen van Regeeringswege de voorschriften werden gegeven omtrent de saneering van de bollenteelt, hebben verschillende bollenkwee- kers de vereischte hoeveelheden ter vernieti ging bij de Kweekerscentrale ingeleverd. Waar hierdoor echter een minder prettige toestand voor de bloemenkweekers ontstond, omdat zij dan later zelf duur de bollen voor hun teelt zouden moeten koopen, heeft de Bono van Bloemenveilingen, die omvat de bloemenveilin gen in het Westland, Rotterdam, Berkel enz. aan den Minister verzocht de bloemenkweekers ge deeltelijk een vrijstelling voor inlevering van bollen te verleenen. De Minister heeft hierop gunstig beschikt. Evenwel werden de kweekers, die terstond het bevel tot inlevering hadden opgevolgd, vrij ern stig gedupeerd, omdat hun bollen intusschen reeds vernietigd waren. De Bond van Bloemenveilingen heeft onlangs aan den Minister verzocht zoo mogelijk een schadevergoedings-regeling te treffen voor de ze goed willende kweekers. Naar we vernemen heeft de Minister thans aan genoemden Bond medegedeeld, dat omtrent de schade enz. een onderzoek zal worden inge steld. WEENEN, 11 Nov. Omtrent de afkondiging van het standrecht in Oostenrijk wordt nog het volgende gemeld: Het strafprocesrecht is aldus veranderd dat de strafrechtbank te Weenen, dus niet de miütaire hoven, de competente rechter voor de standrechtprocessen is. Opgemerkt wordt nog, dat de afkondiging van het standrecht niet moet worden beschouwd als de algemeene staat van beleg. Maar de verjaardag van de stichting van de republiek Oostenrijk valt samen met de Duit sche verkiezingen op 12 November en de regee ring heeft het noodig geoordeeld haar bevoegd heden te vergrooten om elke eventualiteit kunnen weerstaan. WEENEN, 11 Nov. (V. D.) In meer dan 400 vergaderingen of arbeidersbedrijfsraden en 300 vergaderingen van socialistische afdeelingen, die gisteren te Weenen gehouden zijn, hebben de aanwezigen, in totaal omstreeks 100.000 per sonen, zich uitgesproken tegen ieder fascistlscn regiem. Na deze vergaderingen vormden talrijke arbeiders (etoogingen op straat, zoodat de po litie aan'siding zag in te grijpen, waarbij met den gummistok rake klappen werden uitgedeeld, en tal van personen gearresteerd werden. HAVANA, 10 Nov. De opstand, die gisteren geëindigd is met de overgave der rebellen, heeft meer dan 150 dooden geëischt en 300 gewonden. De rebellen zijn allen in 2 forten opgesloten en zullen voor den krijgsraad ko men. Uit verdere berichten blijkt, dat talrijke in- surgenten, die Donderdag aan een arrestatie zijn ontsnapt, in de provincie Santa Clara, Camaguey en Oriente een nieuwen opstand tegen de regeering Grau organiseeren. STAMBOEL, 11 Nov. (V.D.) De te Londen domicilie houdende Joódteche kolonisatie-orga nisatie voert op het oogenblik onderhandelin gen met de Turksche autoriteiten, met het doel machtiging te verkrijgen tot vestiging van 300.000 Joden in Turkije. Ingeval de Turksche overheid dit aantal te groot mocht vinden, is men van Joodsche zijde bereid het getal te ver lagen tot 100 000, waaronder zich tal van ge leerden van naam en kapitaalkrachtige perso nen bevinden zouden, die bereid zijn hun finan cieels of wetenschappelijke medewerking aan Turkije te verleenen. Het antwoord der Turk sche overheid wordt tegen het einde van No vember verwacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 14