TADSNIEUWS Ook U moet overgaan op Haarlem, 11 Nov. m DE ZIJLWEG GEREED RADIO MOORSrv. Gegarandeerd 100% zuivere Virginia- Tabak en de beste Sigaret voor Uw gezondheid GROOTE VERKEERS- VERBETERING ZATERDAG 11 NOVEMBER POLITIEKE ONTWIKKELING PROP AG AND A-CLUBS Inleiding over de R.K. Staatspartij VERKEERSONGEVALLEN Twee vrachtauto's in botsing Fietser in de sloot Meisje aangereden HET SPORTFONDSENBAD IN HET FREDERIKSPARK Jhr. Mollerus te Brussel DE HOOGE FABRIEKS SCHOORSTEEN Komt deze in het Frederikspark? HOTEL DE LEEUWERIK Dagelijks Indische Tafel H.O.V. Twee belangrijke concerten Het Verpleegsterskapje WAARSCHUWING Rijwieldief aangehouden R. K. Volksbond BURGERLIJKE STAND Auto in brand Personalia AGENDA GEMEENTEZAKEN Waarderpolder Twee havens CONFERENTIES VOOR NIET-KATHOLIEKEN Door pater Wijnand Sluys O. F. M. Een moderne breede spiegelgladde baan geworden Iets uit zijn geschiedenis Ook de bruggen gereed Uit zijn geschiedenis Nijverheid Uitbreidingsplan „Zuid-West" Graalagenda N. V. Effectenkantoor Everard 12 November 13 November 577] Officieel FSiilips reparateur NOTARIEEL EXAMEN Het derde gedeelte Apotheekdiensteri St. Vincentiusbibliotheken Voor de leden van de propaganda-clubs der parochies van het H. Hart, de H. H. Elisabeth Barbara, de H. Lidwlna en den H. Bavo (Oud- Schoten), hield de algemeen- zitter, Prof. Steger, in het gebouw van den K. K. Landarbei- dersbond St. Deus Dedit aan de Zaanenstraat, gisteren avond een eerste inleiding over de po litiek der R. K. Staatspartij. De stof werd ontleend aan het manifest. Be handeld werd het eerste deel; het karakter der partij, de grondslag van haar program, de re- geeringsvorm, die zij voorstaat. Dr. Schaepman's Proeve van een program" werd besproken ten aanzien van de hoofdzaken die ook de opstellers van het manifest als leiddraad gediend hebben en daarna kregen de democratie en het absolu tisme, een beurt, zooals dit laatste zich uit in het fascisme, het nationaal-socialisme en het sov jetsysteem. Op de inleiding volgde het stellen van vragen uit de vergadering en haar beantwoording door den inleider. Het hoofdthema, hoe kon het ook anders, was het absolutisme in de verschillende vormen, die thans de geesten bezig houden. De heer H. J. Kuiper, die de vergadering leid de, verklaarde in zijn woord van dank aan Prof. Stger, dat de avond interessant, leerzaam en verhelderend was geweest, en spoorde de dames en heeren propagandisten aan tot volledige op komst, opdat van hen uit in steeds wijder kring het gehoorde en besprokene zou worden ver spreid. De goed bezochte vergadering werd tevens bij gewoond door den Z. E. Pastoor van Eeden, d'e aan de besprekingen deel nam, en de EE. HH. geestelijke adviseurs van Houten en Luken. De volgende avond zal gewijd zijn aan de pun ten van practische politiek, die in het Manifest zijn behandeld. Het ligt in de bedoeling voor de leden van de prop.-clubs in de middelstad en voor die van de clubs beoosten het Spaarne, gelijksoortige avon- en te houden. Ook Katholieken zijn hartelijk welkom en zullen ongetwijfeld óók deze gelegenheid tot uitbreiding van geloofskennis, welke Haarlem hier thans geboden wordt, benutten. Het zangkoor der H. Hart-kerk verzorgt het muzikale gedeelte, met koor, orgelspel en soli met een zorgvuldig samengesteld programma. Vrijdagmorgen reed de chauffeur D„ wonen de aan den Akerdijk, met zijn vrachtauto op den Hoofdweg in de Haarlemmermeer. Uit de richting Nieuw-Vennep naderde eveneens een vrachtauto. Toen D. dezen passeeren wilde, week die niet ver genoeg uit, waardoor een aanrijding ontstond. De zijkant van den auto van D. werd ernstig beschadigd. De andere automobilist reed door, zoodat hij onbekend belef. D. deed van een en ander aangifte bij de politie, die dadelijk een onderzoek instelde, met als resultaat, dat men den onbekenden chauf feur al op het spoor is. Op den Hoofdweg reed de chef van de Coöpe ratieve Samenwerking te Hoofddorp, doordat een tweetal schichtige paarden op hem toe kwam, met fiets en al in de sloot. Eenige ma- terieele schade en een nat pak waren het gevolg. (Ingezonden). In. het Sportfondsenblad van September- October 1933 (no. 8 3e jaargang) komt een insinuatie voor aan het adres vna een veertigtal Haarlemsche ingezetenen welke niet onweerlegd mag blijven, temeer daar de insinuatie uit dat blad ook werd opgenomen in de Nieuwe Haar lemsche Courant. Er wordt in beweera. dat één van de groepen „vijanden'' van het hier te stichten Sportfondsenbad zou zijn een groep „eigenbelanghebbenden", „een deel der bewo ners van de Baan en andere omwonenden, die plotseling toen het Brongebouw het vrije uit zicht in den Hout niet meer belemmerde, tot de ontdekking kwamen, dat hun pand door dit vrije uitzicht aanzienlijk aan materieele waarde won en dit natuurlijk niet als motief gebrui kende als natuurschoonliefhebbers aan den raad requestreerden". Welnu, laat ik dan beginnen met mijzelf be kend te maken als den auctor intellectualis van dit snoode request, dien de redactie van het Sportfondsenblad dus niet verder behoeft te zoeken in de richting Stoop's Bad, dat overi gens een md. volkomen gemotiveerde actie zou mogen voeren tegen het Sportfondsenplan, om de eenvoudige reden, dat er in Haarlem geen plaats is voor twee groote overdekte zwem inrichtingen. en men in een tijd als dezen er zich zeker voor zou moeten hoeden op vernieti ging van het in beide inrichtingen gestoken en te steken kapitaal aan te sturen, nog daarge laten de zware financiëele lasten, die vermoe delijk de gemeente Haarlem zich op den duur met dit plan op den hals haalt, en de verliezen die de geldschieters zullen lijden. Maar dit daargelaten, is het niet ons goede recht als behoorlijke, hooge belasting betalende burgers van Haarlem ons te verzetten togen de plaatsing van een enorm gebouw met hoogen schoorsteen vlak voor onze huizen op de plaats waar tot nu toe behalve het Brongebouw een nog altijd mooi park aan dit stadsgedeelte een zekere bekorlijkheid gaf? Zeker wij hadden dit eerder kunnen doen. en zouden dit ook stellig gedaan hebben, indien wij teen reeds hadden beseft welke geweldige afmetingen dit gebouw zou hebben, welken last wij zouden ondervinden van zijn rookenden fabrieksschoorsteen, en als niet onze voortreffelijke tuinarchitect en adviseur der gemeente, Leonard Springer, en later de Schoonheidscommissie zich met hana en tand tegen deze aanranding van stedeschoon hadden te weer gesteld. Pas toen dit alles niet bleek te helpen, zocht en vond ik in een paar dagen tijds, door mede- onderteekening van mijn request aan den raad te vragen, steun bij de omwonenden en bij een aantal andere vooraanstaande ingezetenen, waaronder de voorzitters van de Vereerüging tot Bevordering van het Vreemdelingen', erkeer en van de Vereeniging „Haerlem", die daartoe omiddellijk bereid waren, zoodat het request de onderteekening draagt van vele goede bur gers en burgeressen, die men met geen moge lijkheid het verdedigen van eigen belang zou kunnen verwijten, maar die er inderdaad voor voelden nog een laatste poging te wagen om deze schending van stadsschoon te voorkmen. Is het niet ongehoord, dat aan een dei gelijke zeer rustige actie, waaraan beh; e door ver zending van het request aan alle gemeente raadsleden niet de minste publiciteit werd ge geven, en die slechts beoogde aan het Sport fond enbad alsnog een ander aqsthetisch min der belangrijk terrein te laten aanbieder, een dergelijke minderwaardige uitlegging wordt ge geven? Ik moet zeggen, het bestuur van het Sportfondsenbad zal zich op deze wilze voort gaande we' zeer ponu'a'r maken in Haarlem. JHR. P. TEDING VAN BERKHOUT. Op de Lisserbrug in de gemeente Haarlemmer meer is Vrijdagmorgen even voor twaalven een meisje aangereden. De brug was dicht geweest en de 21-jarige mej. A. 't H. uit Lisse stond er voor te wach ten, evenals eenige auto's. Voor een vrachtauto liep zij, toen de brug ge opend werd, het brugdek op, werd door den bumper van de vrachtauto gegrepen en kwam te vallen. De val kwam nogal ernstig aan. Het rechter- onderbeen was, vermoedelijk door den stoot van de bumper gebroken, terwijl de linkervoet ge kneusd was. Een juist passeerende dokter verleende de eerste hulp, waarna het meisje naar haar wo ning overgebracht werd. Tegen den bestuurder van de vrachtauto, zekere L. S. u't Lisse, is door de politie van Haarlemmermeer proces-verbaal opgemaakt. Jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, zal Dinsdag 21 November voor de leden van de Nederlandsche Kamer van Koophandel in Bel gië en hun genoodigden een lezing houden over het onderwerp: Herinneringen aan een lucht reis naar Nederlandsch-Oost-Indië. Het raadslid Joh. Visser heeft de volgende vragen aan B. en W. gesteld: Volgens een bericht in het „Sportfondsen blad" van Sept.-Oct. 1933 zal het te stichten gebouw voor het Sportfondsenbad alhier waar schijnlijk eind November van dit jaar worden aanbesteed. Is het bij B. en W. bekend, of voor dat ge bouw de teekening gevolgd zal worden, die door B. en W. in Augustus 1.1. voor den raad ter kennisneming overgelegd? Zal dan de hooge fabrieksschoorsteen, die op de genoemde teekening voorkomt, gehandhaafd worden bij het straks uit te voeren plan? Zijn B. en W. met ondergeteekende van meening, dat een dergelijke schoorsteen, miö- den in het Frederikspark geplaatst, deze om geving in sterke mate zal ontsieren? Zijn B. en V/. bereid, om aan de directie van het Sportfondsenbad te verzoeken om den schoorsteen te doen vervallen en voor de stook- gelegenheid een andere oplossing te laten zoeken? Zondagavond 12 November zal de H. O. V. die ditmaal onder leiding staat van prof. Felix Robert Mendelssohn, een concert geven met medewerking van Maurice van IJzer als solist. Behalve Mozart, Grieg en Tschaikowsky ver meldt het programma als eerste uitvoering een „concert fiir Piano mit Begleidung von Strei- chern" van Carl Ditter von Dittersdorf. Albert van Raalte zal als gast-dirigent Dins dagavond 14 November de H. O. V. aanvoeren met Henriëtte Bosmans, de in Haarlem popu laire pianiste, als soliste. Het klassieke program vermeldt de Ouverture Coriolan en het Piano-concert No. IV van Beethoven; na de pauze de Symphonie No. I in c moll van Joh. Brahms. Geheel tegen de bedoeling van de schrijfster van het artikel „Misleidende Uniformen", be stemd voor de groote Katholieke pers, werd dit ook opgenomen in ons blad van 20 October 1.1. In Haarlem en Omstreken toch werken voor de RK. Wijkverpleging slechts gediplomeerden en dus volledig bevoegde krachten, waarvan steeds meer gezinnen profiteeren. Uit andere deelen van ons land ontving de schrijfster verschuilende bewijzen van instem ming. In verschillende in het land verschijnende dagbladen komen advertenties voor van den vol genden inhoud: „Te koop, nieuwe bonte katoe nen lappen, 80 cent per K.G. of 5 cent per el. Zending rembours. Noordhoek-Hegtstraat 73, Lonneker". Deze advertentie wordt geplaatst door een ze keren Gritter, wonende te Lonneker. Wanneer een bestelling wordt gedaan, ontvan gen de bestellers na eenige dagen een pak, in houdende pl.m. 1 K.G. oude waardelooze lappen. De burgemeester van Lonneker waarschuwt tegen de praktijken van bedoelden Gritter. De hoofd-Commissaris van Politie te Amster dam geeft belanghebbenden in overweging in lichtingen in te winnen bij zijne administratie, alvorens in relatie te treden met Petrus Herma- nus Velsen, geb. te Dongen, 5 Februari 1875, wonende te Amsterdam, Karei du ardinstraat 64, bel-étage, die onder den naam „Centraal Be middelingsbureau voor Hypotheken, Assuran tiën", hypotheekgelden aanbiedt. Te Tilburg is aangehouden de 46-jarige Til- burgenaar V, die te Haarlem een rijwiel heeft gestolen. De man is naar Haarlem overgebracht. Zondagmorgen, half 7 uur, zal er in de St Josephkerk, Jansstraat, een H. Mis worden op gedragen voor de overleden leden van den R. K. Volksbond. Het bestuur vertrouwt dat deze H. Mis door alle leden zal worden bijgewoond en ook allen ter H. Tafel zullen naderen, ter in tentie van de overleden medebroeders. Geboren: 8 November, z. van J. L. v. d. Linden-Klink. d. van F. v. Sabben-v. d. Laan. 9 November, d. van A. L. Verdunnen de Bakker. d. van C. E. M. Hetem-v. Rooden. d. van A. Simons-Berger. d. v. R. G. de Voogd-Rienks. d. van E. M. Uiten- daal-v. Roon. Overleden: 9 November, L. v. Chastelet. 70 j., de Witstraat. A. Olij-Wiering 96 j., Kerk- laan. T. Kroon-Heemskerk, 70 j.. Gorte- Etraat. 10 November J. Willemsen, 27 j., Gast- huisvest. Vrijdagavond om half 19 geraakte door onbe kende oorzaak een vrachtauto van een expedi teur in een pakhuis in de Barretsraat in brand. Het vuur is met een bluschapparaat en een straal op de waterleiding door de in het pak huis aanwezige personen gebluscht. De schade is niet groot. vindt in een over het Spaarne te bouwen brug ter hoogte van de Zaanenstraat, terwijl in het Zuid-Oosten de Noord-Zuid ontworpen provin ciale weg door den Veerpolder voor een klein gedeelte in- het plan valt. De bestaande Oude Weg is verbreed en ge normaliseerd en is eveneens als verkeersweg te beschouwen. Ten einde uit Oostelijke richtingen een be hoorlijk aspect te verkrijgen, zijn de terreinen ten Oosten van den meest Oostelijken Noord- Zuid loopenden weg bestemd voor land- en tuinbouw. B. en w. stellen voor te benoemen aan de le Hoogere Burgerschool met 5-j. c. (voorheen Gemeentelijk Lyceum) alhier, voor den cursus 19331934: a. tot tijdelijk leerares in de licha melijke oefening: mej. D. C. Roos, en b. tot tij- „St. Bavo" Feestavond Bakkers, 8 uur Centraal Bestuur R.K. Volksbond, 4 uur Gewone zittingen, 4 en 7 uur Geel-Wit, 8 uur. Stadsschouwburg Gezelschap Louis Da vids, kwart over 8. Gem. Concertgebouw Overijselsche Veree niging „De Oosthoek", 8 uur. Rembrandt-Theater De „zilveren dollar" Op het tooneel Tummers, liedjes aan den vleugel 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „Baroud" („Marokkaansche liefde") Op het tooneel Dumas, Neerlands populair ste humorist 2.30, 7 en 9.15 uur. CHIEF WHIP B. en W. bieden ter vaststelling aan het ont werp van een uitbreidingsplan voor een gedeel te der gemeente gelegen in den Waarder en den Veerpolder. Het uitbreidingsplan Waarder- en Veerpolder omvat de terreinen, gelegen ten Noorden van de spoorbaan HaarlemAmsterdam, ten Oosten van het Noorder Buiten Spaarne, ten Zuiden en Westen van de z.g. verboden kringen van de stelling Amsterdam en de Liede; de begren zing is op de kaarten nader door een zwarte bloklijn aangeduid. In hoofdzaak is dit gebied bestemd voor in dustrieterrein. Om het geheel als industrieter rein geschikt te maken, zijn een tweetal havens onworpen; hierbij is zorggedragen voor een verbinding van water tusschen Spaarne en Lie de door het meest Oostelijk gedeelte van het Vuilrax te behouden en dit met de havens in verbinding te stellen. Gerekend is op de mo gelijkheid tot aanleg van- een tweetal spoor- aftakkingen naar het havengebied, gelegen langs de naar de haventerreinen geprojecteer de wegen. Als verkeersweg komt in het plan voor de Oost-West loopende weg, die zijn beëindiging Ook dit jaar zal wederom de bekende kansel redenaar pater wynand Sluys O. F. M. een serie conferenties voor Niet-Katholieken hou den in de R.K. kerk van het H. Hart, Kle verpark, op zes achtereenvolgende Vrijdagen, aanvangend 17 November as. des avonds om half acht De ervaring heeft geleerd dat deze conferen ties voor zeer velen in een geestelijke behoefte voorzien. Het is frappant te constateeren hoe menigmaal eigener beweging door andersden kenden belangstellend geïnformeerd wordt of en wanneer deze conferenties weer zullen plaat? vinden. Voor velen beteekenen zij blijkbaar het eenige geestelijk voedsel of een zeer groot ge deelte daarvan voor een geheel Jaar. Voor groote andere groepen, waarvoor ze zulk een beteekenis niet hebben, beduiden zij toch een serieus kennisnemen van of een ken nismaken met de groote waarheden van den katholieken godsdienst, wat tot verheldering van inzicht en grootere appreciatie leidt. Daarom mag geen enkele katholiek verzui men zijn niet-katholieke vrienden en bekenden te wijzen op deze gelegenheid om zijn kennis over de grootsche verkeersverbetering, van het Katholicisme te vermeerderen. hier is tot stand gebracht l De Zijlweg viert feest! Vroolijk wapperen de vlaggen uit de gevels der huizen en de win kels prijken met hun mooiste uitstallingen. En daar is alle reden voor! Enkele weken lang was het verkeer óf zeer beperkt óf geheel on mogelijk en moest het langs de Kinderhuis- vest, den Verspronckweg en de Julianalaan geleid worden. Een veertigtal werklieden was gekomen en ontnam den Zijlweg zijn beruchte keien oorzaak van zooveel struikelingen, lekke banden en verkeersongevallen! dolf den ondergrond op, fatsoeneerde de veel te breede trottoirs en legde er een stevige puin- fundeering en een asphaltlaag, welke uit „zand- ciinker" bestaat, dat Uit voorzorg tegen het slipgevaar, wat ruwer van oppervlakte is dan het gewone asphalt. De oude, ongebruikte tram rails werden verwijderd, telefoon-, water-, gas-, electra- en andere ondergrondsche gelei dingen verlegd, onder het viaduct kwam, als be scherming tegen het grondwater, een dikke betonlaag en bij de Julianalaan moest men een halven meter diepen veenbodem weggraven en er zand voor in de plaats brengen, wat helaas veel tijd en werk vorderde. Tot overmaat van ramp veroorzaakte de regen eenig oponthoud, zoodat thans op 10 inplaats van op 1 Novem ber waarop men gehoopt had het werk klaar is. Maar nu is dan ook alle leed gelecïen en toont de Zijlweg zich als een moderne, breede spiegelgladde baan, waarop het verkeer onge stoord hopelijk met niet al te groote snelhr'd zijn weg kan vervo'gen. Degenen, die zich den ouden hobbeligen, bijna levensgevaarlijken Zijl weg herinneren en de herinnering zal onge twijfeld niet anders dan zeer onaangenaam zijn zullen zich wel buitengewoon verheugen welke Het werk stond onder de deskundige leiding van de betreffende ambtenaren van Openbare Werken, de heeren De Lange, Veenenbos en Polder en werd uitgevoerd door de N.V. Bitu- menweg te Utrecht, die het asphalt te Duiven- drecht bij Amsterdam fabriceerde en per auto naar Haarlem liet vervoeren. Inmiddels zijn ook de Zijlsingel, de Raaksbiug, de nieuwe brug over de Garenkokersvaart en de aansluitingen van den Zijlweg met de aan grenzende zijstraten gereed gekomen, alleen aan de Brouwersbrug, de verlegging van de Garenkokersvaart en de Spoorwegstraat, welke een geheel nieuwe bestrating krijgt, wordt nog gewerkt. Ter regeling van het verkeer zijn op de hoeken van den Zijlweg bij de Zijlbrug hou ten vluchtheuvels aangebracht, waarvan de pilaatsing nog niet definitief is. De Zijlweg zelf is door groote booglampen des avonds en des nachts uitstekend verlicht. Jammer alleen, dat het verkeersobstakel: het huisje bij de Pieter Kiesstraat nog niet opgeruimd is. Zoo is dan een lang gekoesterde wensch: de verbetering van den Zijlweg, in vervulling ge gaan en het is dan ook heel bgrijpelijk, dat de pas opgerichte Zijlwegvereeniging dit heuglijk feit viert met een winkelweek. Gegevens hier omtrent hebben wU reeds in ons blad van Dins dag j.l. opgenomen, zoodat wij daarnaar kunnen verwijzen. In verband met de moderniseering van den Zijlweg is het interessant een en ander uit zijn geschiedenis op te diepen. De Haarlemsche ge schiedschrijver F. Allan meldt, dat in zijn tijd (1877) nog een heel ruim uitzicht van den weg af naar alle zijden bestond, slechts eenigs- zins beperkt door enkele fraaie villa's, welke poëtische namen als „Nooitgedagt", „Schoon zicht", „Rust en Genoegen", Bulten Zorg" ,,Werk en Rust", „Welgelegen" en „Veldzigt", droegen. Voorts meldt Allan, dat vroeger aan den Zijlweg vele molens stonden, doch deze zijn, de een na den ander verdwenen. Zoo b.v. brandde in 1860 de Zijlmolen af en werden tijdens het beleg van Haarlem in 1573 door de Spanjaar den 3 molens bulten de Zijlpoort in brand ge stoken. Het zag er in die dagen zeker niet zoo rustig uit als op dit oogenblik, want rechts van 'en weg lag de overste Claes met- eenige ven delen (troepen) Walen, die op de plaats, waar later de herberg ,,'t Haantje" stond, een sterke verschansing hadden opgeworpen, het fort „De Geiter" genaamd. Zuidelijk van Overveen lagen de Spaansche benden van Sta Lyga en op de hoogte van Elswout, doch meer stadswaarts, lag 'n groote af- deeling Duitschers, de legerplaats van Polweiler. Trouwens, er zijn al vrij wat herinneringen betreffende Haarlems Beleg aan dezen zelfden Zijlweg verbonden. O. a. werden op 13 Juli 1574 bij de voormalige Zijlpoort, op den Zijlweg, de voorwaarden bepaald en aangenomen, op welke Haarlem zich zou overgeven en daarbij werd o. m. bedongen, dat de plundering zou worden afgekocht voor de som van f 240.000. delijk leeraar in- de handelswetenschappen: den heer J. L. Vleming. B. en W. stellen voor te benoemen een tijde lijk leeraar aan de Hoogere Burgerschool A met 5-j. cursus en de tweede Hoogere Burgerschool B met 5-jarigen cursus. Bij de verwezenlijking van een gedeelte van de uitbreidingsplannen, details 4 en 5 van het plan „Zuid-West", is het gewenscht gebleken, dat de ten Oosten van de Rollandslaan en de Hendrik Roozenlaan geprojecteerde wegenaan leg en de bebouwing eenigszins worden gewij zigd. Bedoelde wijzigingen zijn aangebracht in een voor den raad ter inzage gelegd ontwerp- uitbreidingsplan „Wijziging no. 2, behoorende bij bladen 4 en 5" van „Zuid-Wtest." Aan den Zijlweg waren vroeger ook gelegen de Bloembollenkweekerij van de firma E. H. Krelage en Zn„ de villa „Nijverveld", van den heer M. F. T. Previnaire, directeur van de groote toenmalige katoenfabriek „De Garen- klos" van de firma Previnaire Co., aan het Wilsonsplein, naar wiens naam de Previnaire- straat is genoemd, de villa's van de heeren J. H. Enschedé en H. Figée, den oprichter van een stoomkistenmakerij en van de N.V. Machine fabriek v. h. Gebr. Figeé, welke vroeger op de plaats van het Krelagehuis gevestigd was en thans aan het Noorder Buiten-Spaarne te vin den is. Aan de Zuidzijde van den Zijlweg werd in 1577 'n kweekerij opgericht door een Brabander, Lambrecht van Dale geheeten, die vroeger blee- ker was geweest te Goch in het land van Kleef. In de nabijheid van dezen Van Dale vestigde zich spoedig een andere bleeker, ins gelijks uit Goch afkomstig, en Gerrit Bartholo- meUszoon geheeten. Spoedig volgden er meer, zoodat in 1581 aan de zuidzijde van den Zijlweg, langs de Rampe- en Houtvaarten, zes bleeke rijen bestonden. Over die bleekerijen is in den bloeitijd der Haarlemsche brouwerijen soms heel wat te doen geweest, want het gebeurde niet zelden, dat het water, dat de brouwers ge bruikten, door de bleekers was bedorven. De brouwers namelijk brouwden het beroemde Haarlemsche bier van water uit het Spaarne, tenzij dat water door het inlaten van IJwater brak werd. In dat geval haalden zij dat water uit de Ruyckebiervaart, welke door sluizen van den stadssingel was afgesloten en waar dus het brakke water niet kon binnendringen (de hui dige Brouwersvaart). Nu hadden de Gochsche bleekers zich neergezet aan de zuidzijde van den Zijlweg en liet 't vuile water in de Rampe- of Brouwersvaart vloeien, zoodat het gansch en al ongeschikt was voor de brouwerij. Dat nu de brouwers met dien toestand allesbehalve tevre den waren en geen moeite ontzagen om daarin verbetering te verkrijgen, laat zich begrijpen. Het gaf echter vrij wat gehaspel eer ze het zóóver hadden, dat van regeeringswege be haald werd, dat de bleekerijen niet meer moch ten ultloozen op de Rampe- of Ruyckebier vaart. In de 18e eeuw en later zijn echter helaas nagenoeg alle brouwerijen uit Haarlem verdwe nen, terwijl de bleekerijen hun voortzetting vin den in de talrijke wasscherijen aan de Brou wersvaart, enz. gevestigd. De nijverheid langs den Zijlweg is eveneens verdwenen, men vindt er thans slecl.ts woon huizen, winkels, het R.K. Lyceum en. enkele fabrieken. Graalhuis St. Jeanne D'Arc Spaarne 20. Zondag a.s. om half vier precies vergadering voor alle leden van ons huis. Het winterpro- gram zal besproken worden, dus we kunnen niemand missen, ook de leden van de hockey club moeten om 3.15 uur van het veld weggaan om tijdig op het clubhuis aanwezig te zijn. Dadenclub de Renners hebben nu definitief om 9.15 uur elke Dinsdag bijeenkomst, dus na de Congregatie. Dadenclub de Golfbrekers komen Zondag 5.30 uur even afspreken op welken tijd zij het beste bij elkaar kunnen komen. Kadetten van Haarlem, jullie krater begint op te knappen, heb je je taak al volbracht? Als we zoo samenwerken, is het binnen enkele weken voor elkaar en onze krater o zoo gezel lig geworden Graalhuis St. Veronica, Emmastraat. Zondag om 12.15 uur Eucharistische Sectie in de kapel van het Spaarnehuis. 3 uur: Leidstersvergadering. 5.30 uur: Dadenclub de Justa's. 8 uur: Bijeenkomst van alle dadenclubsters voor een gezelligen avond. i Graalhuis St. Stanislaus Kostka, Middenweg 116. Zondag 11.30 uur: Inwijdingscursus. 3.30 uur: Ledenvergadering in eigen clubhuis. 5 uur: Repetitie voor de Kruiskinderleidsters Naar wij vernemen, heeft de N.V. Effecten kantoor F. Th. Everard een verzoekschrift in gediend om verlenging van surséance can be taling. welke 13 November eindigt. De Amsterdamsche Rechtbank zal dit ver zoek behandelen 12 Januari a.s. Luxor „Cavalcade", de geschiedenis van een familie. Sociëteit „St. Bavo" Jaarfeest R. K. Volks bond, 8 uur. Gem. Concertzaal Buitengewoon Avond concert door de H. O. V., kwart over 8 uur. Stadsschouwburg Fred Marion, 8 uur Rembrandt-Theater De „zilveren dollar" Op het tooneel Tummers, liedjes aan den vleugel, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace „Baroud" („Marokkaansche lief de"). Op het tooneel Dumas, Neerlands po pulairste humorist, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Cavalcade", de geschiedenis van' één familie, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. I :sb Sociëteit „St. Bavo" R. K. Diocesane Land en Tuinbouwbond, half 11 uur; R. K. Slagers, 8 uur; Bestuur R. K. Grafische Bond, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; R. K. Com missie voor Beroepskeuze, 8 uur. Stadsschouwburg Groot Ned. Tooneel „Hare Majesteit regeeert", 8.15 uur. Rembrandt-Theater „De zilveren dollar" Op het tooneel Tummers, liedjes aan den vleu gel, 7 en 9.15 uur. Palace „Baroud" („Marokkaansche liefde") Op het tooneel Dumas, Neerlands populairste humorist, 7 en 9.15 uur. Luxor „Cavalcade", de geschiedenis van één familie,. 8.15 uur. gHIUM KONINGSTR. 27 TELEF. 14609 Geslaagd voor het notarieele examen derde gedeelte mej. C. A. Appelboom, Breda, V. M. M. van den Biggelaar, Roozendaal, G. M. E. Beeck- man, Nijmegen, J. Blom, Deventer, G. H. M. Bodewes, Utrecht, W. Boerlage, Oegstgeest, J. P. C. Boodt, Voorburg, H. B. Borghuys, Breda, G. W. Bijlsma, 's-Hertogenbosch, J. A. Derk- man, Oldenzaal, P. A. Dethmers, Kantens bij Groningen, F. Ch. du Puys, Haarlem, C. W. J. Tli. van Dijk, Overasselt, W. F. can Eek Rand wijk, A. P. E. van der Eynden, Halsteren, mr. A. P. M. M. Geurts, Horst, J. G. B. Goemans Heem stede, J. v. d. Goo, Sondel (F.), H. Harmsma, Hasselt (O.), J. R. den Hartog, 's-Gravenhage, mevr. A. F. van Hasele de Vries, Amersfoort, Th. J. J. M. Havermans, Rotterdam, Th. Heimans te Groenlo, C. J. van Hengstum, Woerden, P. J. J. Hilbrand, Obdam, S. Hoekstra, Akkrum, Th. Hoeneveld, Rotterdam, Tj. H. Huisman, Breda, J. Klaase, Terneuzen, E. R. Kraay, Zaandam, J. Kroon, Kolhan, gem. Slachteren, J. L. van der Linden, Breda, J. Lunenberg, Zierikzee, J. P. A. Luynenburg, Haarlem, mr. C. E. Masseé. Rot terdam, mr. G. E. Nellema, Haarlem, Th. E. Mertens, 's-Gravenhage, J. G. J. van Mourik. Kerkavezaat, J. Munting, Alphen aan den Rijn, R. A. Nijenhuis, Groningen, H. S. van Os. Am- rerdam, H. Paulis, Amsterdam, H. H. C. Peters, Rotterdam, R. J. Plemper van Balen, 's-Gra- Voor de apothekers, die toestemming ge vraagd hebben om des avonds, des nachts en des Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitlngsrooster ge- nicicikt Van Zaterdag 11 November tot en met Vrij dag 17 November zijn des avonds na 8 uur en des nachts geopend: Apotheek Loomeijer, Barteljorisstraat 11, teL 10175; Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, Tel. 11793; Centraal-Apotheek, Groote Houtstraat 78, tel. 10500. Apotheek Nolf, Kruisstraat 26, Telef. 11174, maakt van de machtiging, op Zondagavond te sluiten, geen gebruik, maar blijft dan tot 10 uur open. De apotheek W. F. Woutersen, Konin ginneweg 3, Telef. 12038, heeft geen verlof tot sluiten gevraagd en is dus altijd geopend. De bibliotheken zijn geopend: Bibl. N. GROENMARKT 22 Woensdagsmiddags van 2A tot 4 uur voor schoolkinderen. Woensdagsavonds van 7!4 tot 9 uur. Bibl. KLARENBEEKSTRAAT 60 Woensdagsmiddags van VA tot 2'A u. voor schoolkinderen. Woensdagsavonds van 8 tot 9 uur Vrijdagsavonds van 8 tot 9 uur. Bibl. HAGESTRAAT 49 Woensdagsmiddags van 2 tot 3 A uur voor schoolkinderen. Woensdagsavonds van VA tot 8 A uur Vrijdagsavonds van 7H tot S'A uur. Bibl. GEN. DE LA RE1JSTRAAT 17 Dinsdagsavonds van S'A tot 0A uur Woensdagsmiddags van 3H tot 5 uur Vrijdagsavonds van BA tot 0A uur. venhage, B. H. Pluimer, Markelo, A. A. Risseeuw, Groede, J. F. Rodemberg, Huissen, C. J. Rtjster- bergh, Dordrecht, mr. O. G. Sap, 's-Gravenhage, H. A. M. Siewe, Bussum, G. P. J. M. Smeets, Kerkrade, G. H. Smits, Fries, (D.), K. W. van Soest, Kerkrade, H. Steenbergen, Emman, H. W. Steenpoorte, Steenbergen, J. A. Stomff, Alk maar, P. H. Themmen, Groningen, G. Veenman, Amersfoort, C. J. van Velthuizen, Utrecht, K. Veninga, Nunspeet, W. Verhage, Rotterdam, J. A. C. M. Verheggen, Mill, F. A. M. de Vocht, OIrschot, J. de Vries, Zwolle, R. de Vries, Twijs- sel (F.), W. G. Weier, Bentveld bij Haarlem, H. Welling, Katwijk aan den Rijn, J. J. van de Weyer, Houtum (L.), J. W. van de Weyer, Val kenburg, J. W. de Wijn, Rotterdam, D. D. Zuid hof te Ede. (OngecorrigeerdJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2