De Haarlemsche begroeting Verslag der afdeelingen en antwoord van B. en W. %lck wat wlU 1 INCASSO-B ANK N.V. HANDELSCREDIETEN MERCURIUS HAVERMOUT 25 cent per pondspak nederlandsch FABRIKAAT ZATERDAG 11 NOVEMBER Nieuwe tegenvallers door Regeeringsmaatregelen GEEN BELASTING- VERHOOGING SPAARME BAIMK ft Verdere bezuiniging o.m. door com binatie van bedrijfsadministra ties; opheffing schoolart- sendienst; reorganisatie B.L.O. en Havenwezen Algemeene beschouwing Vacantietoeslag en kinder toeslag Subsidies Beantwoording door B. en W. Meer lasten: maar onbekend hoeveel Nog meer bezuinigen TREKJES No. 809 GevenGeven! Geven Vrouwelijke arbeids krachten Kindersuppletieloon gehandhaafd Subsidies Het stadsverkeer Kosten Bouwvereenigingen Het gemeente-personeel U rgentie-program De werkloosheidsbestrijding En Onze Lieve Heer doet, Kap. 30.000.000.Haarlem - Kruisweg 59 Reserve 9.300.000- Geen ventverbod Prijsregeling Abnormale vrachtauto's De leiding van den burgemeester Dansvergunningen Rantsoeneering spreektijd Hooge woninghuren Uit te voeren werken Geen orgelconcerten De Schoonheidscommissie IIIIIIIIIIIIIII iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihu Verschenen zijn de verslagen der afdeelingen, waarin de Haarlemsche gemeentebegrooting is behandel J en het antwoord daarop van B. en W. In de afdeelingen hebben raadsleden o.m. gewezen op de mogelijke verlaging van de uit- keering uit het gemeentefonds. Tegenover de voorgestelde inhouding van den vacantietoeslag en de korting op het kinder- suppletieioon bepleitten enkele leden, nevens belastingverhooging, de wenschelijkheid van een andere progressieve salaiiskcrting. Andere leden echter vonden een nivelleering der salarissen of het uitsluitend treffen ,der hoogste bezoldigingen, geen juist systeem, om dat h. i. niet uit het oog mag worden verloren, dat zij die een hoogeren post bekleeden, ook een grootere verantwoordelijkheid dragen, wel ke uiteraard hoogere bezoldiging verdient. Men bedenke bovendien, dat zij, die een hooger in komen hebben, reeds zwaarder worden getrof fen door het progressieve stelsel in de belas- tipgen, de schoolgelden e. d. De inhouding van den vacantietoeslag werd door sommige leden afgewezen, omdat deze toeslag tenslotte deel uitmaakt van het loon, dat h.i. niet mocht worden gekort. Andere leden daarentegen vonden met Bur gemeester en Wethouders een dergelijke extra belooning in dezen tijd niet meer te verdedi gen tegenover de arbeiders in het vrije bedrijf en derhalve afschaffing thans noodzakelijk. Naast hen, die zonder meer wenschten vast te houden aan de bestaande regeling omtrent het kindersuppletieloon en degenen, die hun principieele bezwaren tegen al dergelijke toe- Slagen ontvouwden, bleken er ook verschillen de leden te zijn, die voelden voor een techni sche herziening der kindersuppletieloonrege- ling, of voor een korting daarop in gewijzig- den vorm. Verschillende mogelijkheden werden daarbij naar voren gebracht. Gevraagd werd b.v. wat de financieele resultaten zouden zijn, indien het Raadsbesluit van 13 Augustus 1917 no. 11, tot toekenning van kindersuppletieloon zooda nig werd gewijzigd, dat a. voor de eerste twee kinderen beneden den leeftijd van 18 jaar geen kindersuppletieloon meer wordt betaald; b. voor hen, wier loon per week wordt uit betaald, van het 3e kind af het thans bestaande kindersuppletieloon met 50 pet. wordt verhoogd; c. voor hen, wier salaris per maand wordt uitbetaald, van het 3e kind af het thans be staande kindersuppletieloon met 50 pet. wordt verhoogd tot een maximum echter van ƒ200. per kind en per jaar. d. Een ander lid dacht zich een korting van 20 pet. op het suppletieloon voor het le kind, 15 pet. op dat voor het 2e kind, enz. inplaats van een gelijke korting voor alle kinderen. Weer een ander lid zou den kindertoeslag willen deen vervallen bij de hoogere salarissen, waarvoor deze toeslag, naar hij meent, niet bedoeld is, omdat daarbij niet gesproken kan worden van een bezoldiging onvoldoende voor een groot gezin. De voorgestelde verlaging van diverse subsi dies ontmoette verschillende bedenkingen. Op gemerkt werd, dat daarin weinig systeem kon worden gezien. Sommige subsidies zijn geheel of gedeeltelijk behouden, terwijl andere van dezelfde soort zonder opgaaf van redenen zijn geschrapt. Is het, gezien de sterke besnoeiing van bestaande subsidies, wel redelijk om onder volgno. 751 a nog een nieuwen post van 2000. op de begrooting te brengen? Is de bij de pro vincie gevolgde methode niet te prefereeren, waarbij alle subsidies met een gelijk percentage worden verlaagd? Een lid merkte op, dat de verlaging der sub- sidies in het algemeen maar betrekkelijk weinig financieel voordeel oplevert, waartegenover ech ter vaak ernstige belangen worden geschaad; belangen, welker behartiging nu aan het parti culier initiatief is overgelaten, maar anders wel licht door de gemeente zou worden ter hand genomen. Misschien is het meer in het gemeen tebelang sommige subsidies te verhoogen dan te verlagen. Z.i. kan besparing beter op andere posten worden gevonden dan op deze. Betreurd werd, dat juist in dezen crisistijd worden verlaagd de subsidies aan vereenigin- gen, die steun verleenen aan zieken en hulp behoevenden. B. en W. merken op, dat sedert de indiening van de ontwerp-begrooting door de Regeering eenige maatregelen zijn genomen en voorbe reid, die daarop veel invloed zullen hebben. B. en W. schrjjven: Wij noemen in de eerste plaats het wetsont werp tot korting van de uitkeering aan de ge meenten uit het Gemeentefonds, de inmiddels reeds tot stand gekomen wet op de omzetbe lasting en de vaststelling van normen, volgens welke voor 1934 een bijdrage uit 's Rijks kas zal worden verstrekt in de uitgaven voor werk- Icozensteun en armenzorg. Hoewel nog geenszins vast staat, en wij zelfs moeilijk kunnen aannemen, dat eerstgenoemd wetsontwerp ongewijzigd in het Staatsblad zal komen, zal toch ernstig rekening gehouden moe ten worden met de mogelijkheid, dat de ge meentelijke uitkeering verlaging zal ondergaan. De omzetbelasting wordt volgens de desbe treffende wet geheven van den fabrikant, die de belasting afwentelt op den kooper van het product (art. 7). De belasting is verschuldigd over den prijs van fabricatie, niet over den prijs, die de detaillist aan den uiteindelijken consument in rekening brengt. In verband hier mede is het wenschelijk, dat het electriciteits- bedrijf boekhoudkundig wordt gesplitst in een afdeeling „opwekking" en een afdeeling „dis tributie", in welk geval art. 4 der desbetref fende wet toepasselijk wordt en alleen over de opwekkingskosten de belasting verschuldigd is. Wij zijn voornemens, de aldus verschuldigde belasting op de kwitantiën van den verbruiker te innen, waardoor de schade, die de omzetbe lasting aan het bedrijf toebrengt, zooveel mo gelijk beperkt wordt. Hoe groot de bijdrage van het Rijk in de steunverleening zal worden op den grondslag van de nieuw vastgestelde normen, is nog niet met zekerheid vast te stellen, te meer omdat de regeling belangrijke elasticiteit in zich heeft. Wij zullen ten spoedigste hieromtrent een on derzoek instellen en Uwen Raad daaromtrent inlichten. Deze drie factoren tezamen veroorzaken ech ter, dat er, naar te vreezen is, nadeelige in vloeden op de ontwerp-begrooting, zooals zij thans is samengesteld, zullen inwerken, maar dat nog geen zekerheid bestaat omtrent het bedrag daarvan. De vermindering van de uitkeering uit het Gemeentefonds, voor het onverhoopt geval, dat het wetsontwerp ongewijzigd wordt aangeno men, bedraagt over een vol uitkeeringstijdvak ƒ354.495.—, voor 1934 265.870.—. Wij hebben van het oogenblik af, dat een persbericht mededeeling deed over een te ver wachten vermindering van deze uitkeering, hiermede eenigermate rekening gehouden, dooi den post „Onvoorziene uitgaven" hooger uit te trekken dan het vorige jaar. In verband met de jongste Regeerings-cir- culaires omtrent verlaging van de rijksbijdrage in de gemeentelijke kosten van werkloozen- zorg, Maatschappelijk Hulpbetoon en werkver schaffing, meenen wij, in verband met de om standigheden waarin onze gemeente verkeert, een nadeel voor den gewonen dienst te moeten vaststellen groot 300.000. Uit het bovenstaande vloeit voort, dat er nieuwe maatregelen genomen dienen te worden, om deze tegenslagen op te vangen. In verband met de thans nog bestaande on zekerheid, die nog vermeerderd wordt door het feit, dat Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben voorgesteld de provinciale subsi dies voor het nijverheidsonderwijs, vakonder wijs, buitengewoon lager onderwijs en dagopen- luchtschool te verlagen, meenen wij U te moe ten voorstellen formeel de noodige regelingen te treffen, eensdeels door verlaging van de bij drage van het Rijk in de steunverleening met een bedrag van ƒ200 000.—, te verdeelen over volgno. 222 120.000.en volgno. der be grooting voor Maatschappelijk Hulpbetoon ƒ80.000.en anderdeels door versterking van den post „Onvoorziene uitgaven" met 38.590.49 Wij hebben ons steeds beijverd, om deze te- genvallers, indien eenigszins mogelijk, op te vangen door de uitgaven te verminderen, ten einde de burgerij voor hoogere belastingen te behoeden en meenen hierin ook thans nog te kunnen slagen, indien Uw Raad de aanhangige voorstellen van ons College aanvaardt en ons niging en versobering over de geheele linie. Voor een overzicht van de wijzigingen in de ontwerp-begrooting, die tengevolge van de jongste bezuinigingen en nadere ramingen kun nen worden aangebracht, verwijzen wij U naar de nota van wijzigingen op de ontwerp-begroo ting, waaruit blijkt, dat de post „Onvoorziene uitgaven" alsnog kan worden verhoogd met ƒ38.590 49 en voorloopig vastgesteld kan worden op ƒ266.633.82; een bedrag, dat wellicht nog niet geheel voldoende zal zijn, maar toch van zoodanigen omvang is, dat wij U durven advi- seeren niet tot belastingverhooging over te gaan. Het spreekt daarbij echter van zelf, dat zulks wèl zal moeten geschieden, indien Uw raad onze voorstellen onverhoopt niet in hun geheel zou willen aanvaarden; en ook, dat zulks ge paard dient te gaan met onverzwakte voort zetting van het treffen van bezuiniging over de geheele linie. Wij hebben op dit oogenblik in voorbereiding de volgende maatregelen: Combinatie van de administratie van het gas- en electriciteitsbedrijf (bij wijze van proef reeds voorloopig in uitvoering). Combinatie van het kantoor van den Ont vanger en den Incasso- en Stortings- en Op haaldienst. Het ligt in het voornemen van den heer De Klerk zich te onderwerpen aan een geneeskundig onderzoek; indien hij lichamelijk ongeschikt wordt bevonden, is het onze be doeling hem de toelage toe te kennen, bedoeld in de verordening tot toekenning van eene uit keering aan hen, die na afkeuring wegens li chamelijke ongeschiktheid zijn .ontslagen Reorganisatie van de leiding van de Biblio theek en Leeszaal en het Archief. Opheffing van den Schooltandartsendienst (gedrukt stuk inmiddels verschenen). Reorganisatie van het buitengewoon lager on derwijs. Andere wijze van exploitatie der bad- en zweminrichtingen. Centralisatie van den inlichtingendienst voor Werkloosheidsdienst en Maatschappelijk Hulp betoon. Reorganisatie Havenwezen. Vandaag 'n Missieblaadje Of 'n busje En morgen weer 'n Almanak of zoo En overmorgen weer 'n Circulaire Met plaatjes voor de Kinderen cadeau. Dan komt er weer 'n Pater of 'n Zuster, Of Broeder voor 'n Klooster aan de deur, Je zucht maar weer es Stiekum in je eigen; Je geeftwant stelt ze 'óch niet graag te leur. En 's Zondags in de kerk Alweer collecte Na onweerstaanbare Liefdadigheidspreek, Je glimlacht weer en Zoekt je port-menee op En doet dat zoo.... wel Bijna ied're week. Collecte voor Elisabeths-vereeniging, Voor stille armen Of een nieuwe kerk, Collecte voor „St. Martha" Of „Vincentius", Of voor alweer een Ander liefdewerk. Collecte voor de Missie, Kraamverzorging En voor vacantie van Het zwakke kind, Voor Armbestuur, voor Zuigeling of Naaikrans, Je voelt hat al Zoodra de preek begint. En ied're nieuwe post Brengt weer 'n smeekbee Van een parochie, die In nood verkeert, Van 'n Missiehuis, Dat nieuwe priesters opkweekt. Je wordt wanhopig En.... je reageert.... 1*tst N.V. Overwogen wordt opheffing van het insti tuut „vakonderwijs" bij het gewoon openbaar lager onderwijs, met tot gevolg vermindering van uitgaven voor het bijzonder gewoon lager onderwijs. Overwogen wordt ook de opheffing van het voorbereidend lager onderwijs. B. en W. geven een overzicht van de toege paste bezuinigingen. Deze zijn in totaal 2.658.200 meer inkomsten 852.000 reserve) en 1.728.200 minder uitgaven. De aanstelling van vrouwelijke arbeidskrach ten in vasten dienst vindt sporadisch plaats, schrijven B. en W. Het laatst heeft zulks plaats gehad op 1 Mei 1932. Voor de vervulling van functies, voor welke niet in het bijzonder vrou wenarbeid zich leent, zijn wij niet voornemens van onzen te dien opzichte tot dusverre gevolg den regel, om daarvoor mannelijke krachten te benoemen, af te wijken. Bij de keuze van het personeel kan en mag, o. i. slechts alleen domineeren het belang der gemeente. Wij zijn het dan ook volkomen eens met die leden, die van oordeel zijn, dat voor benoeming uitsluitend bekwaamheid, plichts besef en betrouwbaarheid den doorslag moeten geven. Dat de intrekking van den vacantietoeslag op ernstige bezwaren stuit, heeft ons er niet van mogen weerhouden dit voorstel te doen; een dergelijke toeslag moge gewettigd zijn in tij den, dat gemeentebesturen over ruime midde len beschikken, in den tegenwoordigen tijd is deze toeslag niet gerechtvaardigd. Het kindersuppletieloon heeft aanleiding ge geven tot uitvoerige beschouwingen; de rechts- Vandaag een groote Roode-Kruis-collecte En morgen wordt er Aan je deur gescheld Voor weduwen en weezen Van oud-strijders, 't Is altijd, altijd Weer te doen om geld. Een lieve juffrouw vraagt Voor Sinterklaasfeest, Een vriend'lijk heertje vraagt Voor Kerstpakket, Een ander colporteert Voor „Dorus Rijkers". Je krijgt pas rust Bij 't stappen in je bed. En in de krant artikels, Advertenties Voor Crisis-Comité En blindenbond, Voor arme Zusters, Die de dupe werden Van 'n bank, die 't Zuur gespaarde geld verslond. En voor gestichten van Verlaten kind'ren En voor oen arm Doof-stommen-internaat En voor het zware werk grond voor vermindering is gelegen eenerzijds in de omstandigheid, dat over de geheele linie een verlaging van loon is toegepast, anderzijds in den nood van de gemeentelijke schatkist. Eene minderheid kan zich met deze vermin dering niet vereenigen. De financieele resultaten van de verschillen de geooperde mogelijkheden zijn de navolgende: a. ƒ96.712.—; b. „77.782.—; c. 79 035. d. 19.820.—. Vooralsnog zijn wij van meening, dat de door ons voorgestelde evenredige korting het meest de billijkheid benadert. Dat bij de tegenwoordige financieele omstan digheden de subsidies niet ongewijzigd konden worden gehandhaafd, behoeft welhaast geen betoog. Wij hebben daarbij gemeend niet alle sub sidies met een gelijk percentage te moeten ver minderen, omdat niet alle gesubsidieerde in stellingen hetzelfde belang voor de gemeente vertegenwoordigen. Naarmate van dit belang zijn de subsidies verminderd of geheel ge schrapt. Van willekeur kan hierbij geenszins gesproken worden. B. en W. achten een „dreigenden chaos" een onjuiste kwalificatie van het drukke stadsver keer, dat ook in onze gemeente te constateeren valt. Inderdaad, de groote stad heeft hare ge varen en vooral die steden, welke, zooals Haar lem de bezwaren hebben van een oude bin nenstad met enge straten, moeten hare aan dacht gericht houden op de waarborgen van veiligheid, waarop hare inwoners, ook de kin deren, aanspraak hebben. Zij meenen niet, dat de politie hierin te kort schiet: tallooze waar schuwingen en raadgevingen worden uitgedeeld, vele processen-verbaal wegens verkeersovertre dingen worden opgemaakt. In t algemeen moe ten het rijdend publiek zoowel als de voetgan gers meer oplettendheid aan den dag leggen, anders zullen zelfs de scherpste maatregelen niet baten. De onderhoudskosten zijn bij verschillende woningbouwvereenigingen inderdaad te hoog. Hieromtrent werd reeds een rondschrijven aan Beesturen gericht. Aan het verzoek van een lid, win een staat over te leggen, waarop de politieke en reli- gieuse richtingen en opvattingen der diverse personeelsleden staan vermeld, kan het College van B. en W. niet voldoen; wat de religieuse richtingen betreft, uit eerbied voor het besluit van den Raad van 11 Februari 1920, waarbij is bepaald, dat aan sollicitanten naar betrekkin- gei) in dienst dezer gemeente, noch schriftelijk, noch mondeling, vragen betreffende godsdien stige gesteldheid mogen worden gesteld; wat de politieke opvattingen betrfet, omdat wij te dien opzichte geen gegevens bezitten. Het politiekorps is volledig betrouwbaar; on betrouwbare elementen zouden daarin niet worden geduld. Trouwens, bij geen van de le den van het ambtenarenkorps en het onder wijzend personeel is ons ooit van eenige onbe trouwbaarheid gebleken; ware dit wel zoo, dan zouden wij tegen hen reeds lang de strengste maatregelen hebben genomen. Omtrent het verzoek van de 4 R. K. organi- satiën in Nederland, om adhaesie te betuigen aan het door deze organisatiën aan den Raad van Ministers toegezonden economisch-urgen- tie-program, hetwelk in de vergadering van Uwen Raad d.d. 27 September j.l. bij de inge komen stukken werd medegedeeld, werd geen prae-advies gewenscht. Vóór de behandeling' van de gemeente-begrooting is derhalve van B. en W. geen prae-advies te verwachten. Voor zoover de daarin ter sprake gebrachte onderwerpen overeenkomen met onderdeelen van de gemeente-begrooting, kunnen deze als vanzelfsprekend een punt van bespreking uit maken bij de behandeling der ingediende ont werp-begrooting. Hoewel wij elke poging om de werkloosheid te verminderen, zeggen B. en W., en een oplos sing te vinden voor de inderdaad hoogst ern stige financieele gevolgen daarvan waardeeren, meenen wij toch, dat men bij de op zich zelf logische gedachte, dat men voor zijn onderhoud moet arbeiden, niet voldoende overweegt of voor de verwezenlijking daarvan mogelijkheid be staat. Werken om te leven is geen nieuw beginsel, integendeel het wordt algemeen aanvaard, maar om het toe te passen, moet er toch werk zijn. De thans heerschende werkloosheid is juist, uit welke oorzaak dan ook, het groote gebrek aan normale werkobjecten, om den validen werk man geregelden arbeid te verschaffen. De door den steller genoemde objecten zijn te beschou wen 'als noodzakelijk uit te voeren werken, maar, afgescheiden van de overige daarbij ko mende bezwaren, zou het doen uitvoeren daar van door gesteunden, de werkloosheid niet doen verminderen, doch slechts verplaatsen, het zou de particuliere werkgevers onnoodig geheel of gedeeltelijk, uitschakelen en ongetwijfeld loon- drukkend werken. Objecten voor werkverschaffing ter bestrij ding der werkloosheid moeten aan verschillen de voorwaarden voldoen, om niet m botsing te komen met bovenaangehaalde bezwaren. De uit voering er van moet, hoezeer gewenscht, niet of niet direct noodzakelijk zijn; „het verschaffen van werk" moet daarbij het hoofdmotief zijn, en bovendien moeten de kosten voornamelijk bestaan uit arbeidsloonen en mogen de kosten Der reclasseering, Men vraagt in school, in huis, In kerk, op straat. Een speldjesdag voor De tuberculeuzen, Een circulaire van De spijskokerij, En eerstdaags komt dan weer Zoo'n pracht-kwitantie Voor d'eigen Universiteit er bij. Een bloempje voor de Drankweer-bond „Sobriëtas", En zwermen lootjes Waar je niks van hoort, Tooneelvoorstelling Voor Theresia-stichting, Er worden bressen In je beurs geboord. En tochen toch Laat ons nou niet gaan klagen, Want heusch, elk offertje Maakt ons weer blij, Als we blut zijn, Er ongemerkt weer Wat „reserve" bij. van materialen op de totaalsom slechts weinig invloed uitoefenen. Dergelijke objecten te vinden is een punt van voortdurende zorg van ons College. Wij vinden geen vrijheid, om U een voorstel te doen tot het in het leven roepen van een algemeen ventverbod. De artikelen 83 84 en 85 der A.P.V. regelen naar de meening van B. en W. deze aangelegenheid voldoende. Het vraagstuk der prijsregeling is er niet een, dat door de gemeente kan worden opgelost; de Regeering moet daarvoor eventueel het initia tief nemen. De instelling van eene contactcom missie is bij ons in voorbereiding. Wij overwegen, een verbod in het leven te roepen voor vrachtwagens van meer dan nor male afmetingen in de binnenstad. De Burgemeester, dank betuigend aan hen, die zijn beleid steunden, is van meening, dat hij ten aanzien van de leiding der raadsverga deringen meermalen getoond heeft van krach tige maatregelen niet afkeerig te zijn. Elk ver wijt, dat hij zou toelaten dat de raadsvergade ringen worden misbruikt voor propagandistische redevoeringen, wijst de Burgemeester af, omdat de Raad niet steeds de zijde van zijn Voorzitter kiest, wanneer deze voorstelt aan de onge- wenschte en tijdroovende redevoeringen van sommige raadsleden een einde te maken. De zinsnede, waarin wordt betreurd, dat de Burgemeester een onlangs genomen raadsbesluit ter vernietiging heeft voorgedragen, geeft hem aanleiding op te merken, dat hij zich het recht, hem in art. 76 der Gemeentewet toegekend, onverkort wenscht voor te behouden. Gebruik making van dit recht, juister gezegd, naleving van dezen plicht, moge den Raad, die in meer derheid een besluit genomen heeft, onaange naam aandoen, dit gevoels-argument heeft toch blijkbaar den wetgever niet weerhouden, den Burgemeester deze bevoegdheid toe te kennen. De verleening van dansvergunningen is sedert de laatste wijziging van de Drankwet („Dans- besluit") aan strenge voorwaarden gehouden. Het spreekt van zelf, dat de Burgemeester naar hij ons ten overvloede verzekerde zich daaraan stipt houdt. Wat de Hoofdstukken betreft stippen wij nog het volgende aan: Een der leden zou het gewenscht achten den spreektijd der leden te bekorten, dan zou op de kosten van het drukken van het raadsverslag eer. flink bedrag bezuinigd kunnen worden Rantsoeneering van den spreektijd is, in het algemeen genomen, voor de gewone raadsver gaderingen niet noodzakelijk, antwoorden B. en W., wellicht wij herhalen „in het alge meen" ook niet gewenscht. Indien echter de Raad zich zelf eene beperking zou willen op leggen tijdens de behandeling der begrooting, zouden wij dit van harte toejuichen. Wij stellen U daartoe voor de spreektijden als volgt vast te stellen: Eerste termijn: S.D.A.P. 1% uur, R.K. lYt uur, A.R. uur, V.D. uur, V.B. uur C.H. uur, C.P. y2 uur, B. en W. 2 uur. Tweede termijn: de helft van den eersten termijn. Dat het vele leegstaan van vereenigings- woningen zou kunnen worden tegengegaan door beter onderhoud kan niet worden toegegeven, zeggen B. en W. Het leegstaan is voornamelijk het gevolg van hooge huren. Het onverhuurd zijn van woningen komt dan ook alleen voor by het complex van 318 woningen van Patrimo nium en in belangrijk mindere mate bij het complex van 74 woningen dier Stichting en bij de complexen van Rosehaghe en de groote ge zinswoningen van St. Joseph, hetgeen blijkt uit de hieronder volgende opgave van de thans on verhuurde vereenigingswoningen: Patrimonium, complex 318 woningen, 76 wo ningen onverhuurd, huur ƒ8.60. Idem, complex 74 woningen, 8 woningen on verhuurd, huur gem. ƒ7.60. Rosehaghe, complex 139 woningen, 17 wonin gen onverhuurd, 10 van 9.05 en 7 van 8.25. St. Joseph, complex 61 groote gezinswoningen, 4 woningen onverhuurd, min. huur 5.70. St. Bavo (Haarlem-N.), complex 105 wonin gen, 1 woning onverhuurd, huur ƒ5.60. Onze Woning, complex 10 woningen, 1 woning onverhuurd, huur 7-80. Dan spreek ik nog Niet eens van de „reserve", Die voor ons in 't „Grootboek" wordt gezet. Geloof gerust.... staan wij Aan t Hemelpoortje, Dan wordt daar speciaal Nog op gelet. En daarom durf ik U Gerust vertellen, Dat morgenU opnieuw Een „Aanval" wacht.... Och nee, ik bid U Weest opnieuw barmhartig.... Het heeft U immers nooit Verlies gebracht? Als in de Mis U Voor gezin en zaken God's zegen weer Opnieuw heeft afgesmeekt,, Dan staat er buiten iemand ('k Zeg het nu vast) Die 'n simpel speldje Op uw kleeren steekt. U weet het niet.... Maar 't is weer zoo bróódnoodig, Het Santos-fonds vraagt Niet voor zijn plezier.... Er is zoo veel Verborgen smart, ellende, De witte dood waart rond weer Als een gier...» Dat het dikwijls voorkomt, dat een woning pas wordt opgeknapt, wanneer ze verlaten wordt, terwijl er niets aan gedaan werd, toen zij nog bewoond was, kan niet juist zijn. In vergelijking met de gemeentewoningen, die zeer voldoende worden onderhouden, worden in het algemeen door de besturen van wonin- bouwvereenigingen vrij hooge bedragen, in en kele gevallen zelfs te hooge bedragen, voor on derhoud uitgegeven. Bovendien komt het regel matig voor, dat in overleg met den dienst van het Bouw- en Woningtoezicht, in de woningen binnenverfwerk, behangwerk e.d. worden uit gevoerd. In uitvoering zijn thans de volgende woningen met overheidssteun: 238 woningen van vereeni- gingen en 85 woningen voor financieel zwakke gezinnen van de gemeente. Deze laatste zullen nog in 1933 gereed komen. In voorbereiding zijn thans 110 woningen van vereenigingen, n.l. 52 woningen van de Woning- bouwvereeniging „St. Bavo", 48 woningen van de Woningstichting „Ons Belang" en 10 wonin gen voor ouden van dagen van de Woningbouw- vereeniging „St. Bavo" (Haarlem-Noord). Het ligt verder in het voornemen dit aantal uit te breiden met een honderdtal woningen van ver eenigingen en een zestigtal woningen voor fi nancieel zwakken van de gemeente. In het loopende plantseizoen zullen op de trottoirs langs het geasphalteerde deel van den Zijlweg boomen worden geplant. In de begrooting is een bedrag opgenomen groot 275.000.waaruit de kosten zullen wor den bestreden voor het uitvoeren van werken, dienende tot werkverruiming. Het genoemd be drag is onderverdeeld als volgt: Stationsplein ƒ56.250.—; Raaks ƒ41.250.—. Als werken in werkverschaffing uit te voeren zijn opgenomen: a. Normaliseering Jan Gijzen- vaart ƒ25.000.—; b. Rioleerings- en bestratings- werken 100.000.is uitgetrokken, terwijl bo vendien een post onvoorzien civiele werken, groot ƒ52.500.waaruit b.v. de aanleg van sportvelden en (of) verbetering van bestaande kunnen worden bestreden. Het ligt in de bedoeling door te gaan op de wijze, zocyls in 1933 is geschied, waarin tot stand kwam de uitvoering van een uitbreiding van het sportterrein aan de Van Oosten de Bruijnstraat, terwijl voor een groot gedeelce de oostelijke oever van de Delft werd genormali seerd en een aanvang werd gemaakt met den aanleg der sportvelden in het Noordersportpark. De geringe belangstelling voor de orgelcon certen heeft B. en W. doen besluiten hiervoor geen gelden meer op de begrooting uit te trek ken. Het engageeren van andere organisten zou wellicht van tijd tot tijd meer bezoekers trek ken, doch brengt ook meerdere uitgaven met zich mede. In de vacantie van den organist be staat bovendien gelegenheid andere organisten te hooren, daar hij dan voor de bespeling van het orgel in de Groote Kerk door andere orga nisten vervangen wordt; De leden, die meenen, dat bij opheffing der gemeentelijke concerten het orgel ongebruikt blijft, vergissen zich, daar het geregeld door vereenigingen wordt gehuurd. Het orgel zal door de opheffing der concerten dus geen nadeeligen invloed ondergaan. Ook in dit najaar zullen geen gemeentelijke concerten worden gegeven. Wij achten dit niet in strijd met het raadsbesluit, dat 6 concer ten per jaar zouden worden gegeven. Wanneer per jaar 6 concerten moeten worden gegeven, beteekent dit niet, dat die concerten moeten plaats vinden in de periode Januari tot Decem ber, maar in het seizoen. Het kan moeilijk worden ontkend, dat de Schoonheidscommissie goed werk heeft verricht en verricht, schrijven B. en W. aan den Raad. Herhaaldelijk worden mededeelingen ontvan gen. waaruit blijkt, dat van verschillende zijden haar arbeid op prijs wordt gesteld. Dat dit niet voor iedereen voldoende duidelijk is, schrijven wij toe aan twee oorzaken: le. aan het uitter- aard niet bekend zijn met hetgeen door de Com missie wordt voorkomen en 2e. omdat men ook onder de werking der Schoonheidscommissie nog gebouwen ziet stichten, welke met aan alle aesthetische eischen voldoen. Wat dit laatste betreft, de Commissie zelf is de eerste, die zulks anders zou wenschen te zien, doch er moet, ge let op verschillende omstandigheden, eenige soepelheid worden betracht en niet altijd kan aan aesthetische eischen voor 100 pet. worden vastgehouden. Van haar adviezen is een enkele maal afgeweken. Ons college stelt het behoud der commissie op prijs en zal geen voorstel tot opheffing doen. Ook redenen van financieelen aard dwingen daartoe niet, nu de leden der Commissie uit eigen beweging schriftelijk hebben medegedeeld, zoolang als zulks noodig is, geen aanspraak op presentiegeld te zullen maken. Hierdoor en door eenige andere bezuiniging wordt eene kosten vermindering van pl.m. 2000.verkregen. Overwogen wordt of het niet mogelijk is, door eene wijziging, aan enkele bezwaren, welke ge opperd zijn, tegemoet te komen. Verleden jaar. U weet nog wel, dat Trekje Van „Wat U niet in d'Etalage ziet".... Er zijn nu heel wat méér nog Van die stumperds, Het is het oude Droevedroeve lied. Eén dubbeltje! Dat kan toch ieder missen Voor leniging van nood En stille pijn.... Probeer nu niet Dat speldje te ontwijken, Ge zoudt niet over U zelf tevreden zijn. Eén dubbeltje Een kwartje, of 'n gulden.... God roept u na Als gij de kerk verlaat: „M'n kind, bedenk Ik heb het U gegeven.... En weet precies Hoe 't met uw beursje staat. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9