Het Duitsche Volk keurt de politiek van Hitier goed Ruim 90 procent der kiezers achter den leider felsllti SS De einduitslagen Goebbels tot de kiezers Het nieuws van heden Voor de eerste maal sedert jaren een Rijksdagverkiezing zonder noemenswaardige incidenten Een dag met weinig spanning HITLER EN GOEBBELS DANKEN HET VOLK 5Maart en 12November KATHOLIEKE LEIDERS VERVOLGD HET KAPERSNEST* DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 13 NOVEMBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 In vele verkiezingslokalen heer sek te den geheelen dag een be angstigende drukte Duitschland één vlaggenzee Bij de stembus Von Hindenburg stemt Rijkskanselier Hitier stemt Het Weer|,||||||||||I||,|llIII|,II,||l|lllllllll,lf,l,,l,lli Stemming in een concen tratiekamp In midden-Duitschland .éMmwamm Rijksdag Referendum 40.588.804 2.100.181 750.061 hun vereerden Leider uit te spreken Reeds is een aanklacht ingediend tegen Hohn, MarxLammers, Brauns, stegerwald, Des- sauer en Dr. van der Velde Oplichting ten laste gelegd INDISCHE POSTVLUCHTEN „Deze verkiezingsuitslag opent nieuwe buitenlandsche poli tieke perspectieven Grandioos resultaat Hoe Berlijn stemde Het saneeringswerk der N.I.R.A. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Heel Duitschland vlagt vandaag Soc. Dem. betooging bij de Duitsche grens Lenin-orde over de stratosf eervliegers ^\\M) -\MM- NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18528 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH BERLIJN, 12 Nov. (W. B.) De verkiezingsdag van heden verschilde geheel van de vroegere verkie zingen. Niets was meer te bespeuren van uitingen van een oververhitte ver kiezingscampagne. Terwyl bij vroeger verkiezingen het stadsbeeld door de politie werd beheerscht, zag men nu slechts wei nig politiemannen. Overal in Duitschland zag men een vlaggenzee, de symbolen van het oude en nieuwe Duitschland. Bijzonder indrukwekkend was deze vlaggen zee in Berlijn. Van alle huizen, ja bijna uit alle vensters wapperden de zwart-wit-roode vlaggen van het oude „siegreiehe" Duitschland en het symbool der nationale revolutie, de hakenkruis-vlag. Over de straten waren talrijke verkiezings spreuken gespannen en vele auto's met ver kiezingsplakkaten reden door de straten. Reeds kort na de opening van de verkie zingslokalen was er een groot gedrang, zooals tot dusver om dezen tijd nog niet was voor gekomen. Al spoedig waren de straten gevuld met per sonen, die trotsch met hun stern-insigne met „ja" liepen. In Berlijn waren 2663 stembureaux en bijna overal moesten de stemmers queue maken. De orde werd echter nergens verstoord. Zooals gewoonlijk was er veel belangstelling bij de lokalen, waar de Rijkspresident en do» leden der regeering hun stemmen zouden uit brengen. De ministers zouden ditmaal stemmen in het restaurant „Zum Fürsten Bismarck," in de Ja- gerstrasse. Reeds kort na 8 uur had zich bij dit stem bureau een groote menigte opgesteld en toen dr. Goebbels bij het lokaal aankwam, werd hij met heilroepen begroet. Precies om 9 uur bracht dr- Goebbels als eerste in dit bureau zijn stem uit. Bij zijn ver trek werd hij wederom door de menigte toe gejuicht. Begeleid door staatssecretaris dr. Meissner, verscheen president Von Hindenburg bij het stembureau. De talrijke personen, die zich voor het lokaal bevonden, juichten den grijzen staatsman luide toe. Alvorens het stembureau te betreden be groette Hindenburg nog een aantal oorlogs invaliden, waarvan sommigen op hun rolstoe len naderbij gekomen waren. Een aantal kleine kinderen overhandigde Hindenburg een bouquet bloemen. Dan ging de eerste burger van het Duitsche rijk een stemlokaal binnen, om als nummer 982 Zijn stem uit te brengen. Met een helder „goeden morgen" nam de oude veldmaarschalk van het verkezingsbestuur en de andere aanwezigen afscheid. Tegen kwart voor elf uur verscheen ook de echtgenoote van majoor Von Hindenburg, die zelf als actief officier der Rijksweer niet stem men mag. Even later verscheen ook Freiherr von Neu- rath, eveneens met zijn echtgenoote. Ook vice-kanselier Von Papen stemde in het zelfde lokaal. In de middaguren verscheen ook minister president Goering in gezelschap van zijn staats secretaris Koerner. De aanwezigen brachten hem een stormachtige ovatie. Bijzonder indrukwekkend was een propagan- da-tocht van zware oorlogs-invaliden, die met hun rolstoelen door de straten reden. Zij droegen plakkaten met het opschrift „Duitschers, hebt gij al gestemd? Zoo niet, dan zijn onze offers nutteloos." In Potsdam bracht als eerste prins Eitel Friedrich zijn stem uit. Hij was reeds om 9.30 uur aan de stembus. Prins August Wilhelm was eveneens uit Breslau naar Potsdam gekomen. In de middaguren brachten ook de kroon prins en zijn echtgenoote hun stemmen uit. Ook in Potsdam was een groote optocht van oorlogs-slachtoffers, die in vrachtwagens rond reden. De berichten uit de verschillende plaatsen in Duitschland wijzen op een sterken toe loop naar de stembus. In vele gevallen brachten 75100 pCt. der stemgerechtigden hun stem uit. In Hamburg hadden ondanks het slechte weer des middags reeds 60 pCt. der kiezers hun stem uitgebracht, terwijl in het district Luene- burg het percentage zelfs 100 bedroeg. Ook in de andere steden van Noord-West Duitschland constateerde men een toeloop naar de stembus als nimmer tevoren. In Bremen stonden ondanks het koude No vemberweer honderden buiten te wachten om gelegenheid te krijgen hun stem uit te brengen. De stad Essen had een zeer feestelijk aanzien. Ook hier werd zeer druk gevlagd. In het Rijnsch Westfaalsche industriegebied werd zeer druk ge stemd en eenige uren voor het sluiten van de stembussen wist men reeds dat dit industrie gebied, het hart van Duitschland, onvoorwaarde lijk achter Hitier staat. In Trier is eveneens zeer druk gestemd. Hon derden Duitschers uit Luxemburg brachten hier hun stem uit. Hun auto's droegen opschriften met: „Alle Duitschers in het buitenland stem men „ja". Rijkskanselier Adolf Hitler heeft ditmaal zijn stem niet in het traditioneele stem lokaal in de regeeringswijk uitgebracht. Hit- Ier is vanmiddag naar Siemensstadt gereden en heeft daar in het casino aan zijn stem plicht voldaan. In Aken heerschte bij de stemlokalen een groote drukte. Talrijke Duitschers uit Parijs, Luik, Brussel en Antwerpen voldeden hier aan hun stemplicht. Ook uit Nederland waren talrijke Duitschers naar Aken gekomen om daar te stemmen. In de verkiezingslokalen heerschte vaak een beangstigende drukte. In Keulen, waar de deelname aan de verkie zingen bij vroegere gelegenheden zeer gering was, werd vandaag druk gestemd. In lange rijen stonden de kiezers bij de stembureaux geduldig te wachten totdat zij dikwijls pas na ly gelegenheid kregen hun stem uit te brengen. Ook in andere Duitsche steden als Düsseldorf Frankfort am Main, Karlsruhe, Mannheim en Stuttgart is een sterke deelname aan de verkie- Op 5 Maart j.l. bedroeg het aantal stemgerechtigde kiezers voor den Rijksdag 44.685.764, waarvan waren opgekomen 39.655.029 of 88.7 pet. Hiervan verwierven de nationaal-so- cialisten 17.277.180 stemmen, gelijk aan ca. 43.3 pet. Bij deze stemming zijn, voor zoo ver thans bekend, 95 pet. der kiezers opgekomen, van wie meer dan 90 pet. vóór het Hitler-bewind stemden. Talrijke Nazi's wenschen den Führer geluk met de groote overwinning gisteren behaald Verwachting: Aanvankelijk S zwakke veranderlijke, later toenemende Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, j= nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt; E§ Ejj aanvankelijk weinig of geen, later toe- nemende kans op regen, iets zachter. Laagste stand: 740.1 te Reïkjavik. H Hoogste stand: 762.8 te Stensele. H Zon op 7.19 onder 4.10 - Licht op 4.40 17 November N. M. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil zingen geconstateerd, zonder dat ergens de orde werd verstoord. In Ludwigshafen had hedenmiddag om 4 uur 95 pCt. der bevolking gestemd. Te München en Augsburg, waar ook demon straties van oorlogsslachtoffers plaats hadden kan gerekend "'orden met een verkiezingsdeel name van 100 pCt. Een opmerkelijk verkiezingsresultaat is tot stand gekomen in het concentratiekamp Ust- hofen bij Frankfort am Main. Van de 88 stemgerechtigden stemden er 79 met „ja." In het Schneeferner Haus, het bekende sana torium op de Zugspitze werden uitgebracht voor de Rijksdagverkiezingen 107 stemmen, waarvan 103 voor de N.S.D.A.P. en vier ongeldig. Voor de volksstemming: uitgebracht 107 stem men, daarvan 106 „ja" en een ongeldig. In het Israëlietische ziekenhuis in het dis trict Wedding van Berlijn zijn uitgebracht voor de Rijksdagverkiezingen 120 stemmen; daarvan 70 voor N.S.D.A.P., en 50 ongeldig. Bij de volksstemming zijn uitgebracht 122 stemmen, daarvan 101 „ja", 12 „neen" en 9 on geldig. Uit de resultaten van andere districten in Ber lijn blijkt dat een overweldigende meerderheid met „ja" heeft gestemd, zoowel bij de volksstem ming als voor de Rijksdagverkiezingen. In het algemeen is het aantal ongeldige stem men gering. »Tn geheel midden-Duitschland heerschte he den een groot enthousiasme. In Dresden, Leip zig en Halle was geen huis aan te wijzen dat niet vlagde. In Leipzig herinnerde een groote sirene, die elk uur een paar minuten huilde, de bevolking aan haar plicht tot stemmen. Te Passau brachten talrijke Duitschers uit Oostenrijk hun stem uit. Een speciale trein uit Weenen bracht nog 800 Duitschers naar het stembureau, waaronder het personeel van het Duitsche gezantschap in Weenen. In Breslau begon het hedenmorgen te sneeu wen, hetgeen den^eheelen dag aanhield. On danks deze ongunstige omstandigheid was de toeloop naar de stemlokalen grooter dan ooit. WÊ <||lilii|IWi||l i n i ASW.vW.v.'.S'.wi.VA: BERLIJN, 13 Nov. De einduitslagen van de gisteren in Duitschland gehouden verkiezingen luiden, volgens de telling van het Wolff-bureau: Uitgebrachte stemmen: 42.975.009, waarvan Nationaal-socialisten39.626.647 Ongeldig: 3.348.362 Uitgebrachte stemmen: 43.439.046, waarvan Ja: Neen: Ongeldig: Het aantal stemgerechtigden bedroeg 45.127.969. Dezelfde honderdduizenden, die met spanning luisterden naar de enthousiaste verkiezingsredevoeringen van Rijkskanselier Adolf Hitler, trokken gisteren in gesloten rijen naar de stemlokalen, om hun goedkeuring over de politiek van DUSSELDORP, 12 Nov. (W. B.). Naar de „Volksparole" meldt, heeft de districtsleider staatsraad Florian, Zaterdagavond tijdens de laatste verkiezingsvergadering te München Gladbach medegedeeld, dat tegen verantwoor delijke leiders en functionarissen van den Volks- verein voor het katholieke Duitschland een aanklacht is ingediend en ook reeds is overge gaan tot het verrichten van arrestaties of ver zoek om aanhouding. Naar aan de „Volksparole" in verband hier mede medegedeeld wordt, is bij de rechtbank te München—Gladbach een aanklacht inge diend o-a- tegen den vroegeren directeur-gene raal van den Volksverein dr. Hohn, den vroegeren rijkskanselier Marx, den gewezen Rijksdagafgevaardigde Lammers, de ex-rijks ministers dr. Brauns en Stegerwald, den gewe zen Rijksdagafgevaardigde prof. dr. Dessauer en den directeur-generaal van den Volksverein Dr. Van der Velde. Hun wordt het voortgezette misdrijf van op lichting ten laste gelegd. Een aanklacht is verder ingediend tegen den advocaat dr. Kohlen en den boekhouder Com- mertz, die in MünchenGladbach verscheiden firma's o w. een middenstandsbank, voor meer dan twee millioen mark moeten hebben bena deeld. De overige personen worden ervan vér- dacht een groot aantal firma's voor 350 000 M. te hebben opgelicht. De Rijstvogel (thuisreis) vloog Zaterdag van Calcutta naar Jodhpur en de Pelikaan (uit reis) naar Athene naar Cairo, BERLIJN, 12 Nov. Toen de uitslag van de verkiezingen vaststond heeft de Rijkspropagan- daleider, dr. Goebbels, zijn directe medewerkers uit de rijkspropagandaleiding en het rijksminis- terie voor volksvoorlichting en propaganda bij eengeroepen om hun zijn dank te brengen voor het gepresteerde werk. Dr. Goebbels zeide in 't bijzonder dank aan de geheele Duitsche pers, die in dezen verkie zingsstrijd veel heeft goedgemaakt waarvoor de nat. soc. haar in voor bije tijden der op positie bittere ver wijten hebben moeten maken. Ook de Duitsche radio zeide de Mi nister dank, even als de landelijke propagandabu- reaux, den spre kers en propagan daleiders der par tij en verder ieder partijgenoot, die in dezen verkiezings strijd in moeilijk klein werk, met overgave en offervaardigheid onvermoeid heeft medege werkt. Ten slotte echter zeide dr. Goebbels vooral het Duitsche volk zelf dank, dat de re geering Adolf Hitler een ongehoord bewijs van vertrouwen heeft gegeven, een bewijs van ver trouwen, dat een zeer groote verplichting voor de partij beteekent. Wij gevoelen, aldus ver klaarde de minister, het als een groot geluk, dit volk te kunnen dienen en latere geslachten zullen ons moeten benijden om onzen tijd. Het Duitsche volk heeft in deze verkiezing met een ongekende eensgezindheid, die nog voor enkele maanden niemand voor mogelijk zou hebben gehouden, bewezen, dat het achter Adolf H tier en zijn regeering staat. Wat wij bereikt hebben, danken wij aan de duidelijke leiding van den volkskanselier Adolf Hitler, aan den consequen- ten arbeid van zijn regeering en de vlijt van alle medewerkers aan den Duitschen opbouw. Onze strijd gaat verder. Wij denken er niet aan op onze lauweren te gaan rusten. Deze verkiezingsuitslag met zijn grandioos resultaat zal het beg'n zijn niet alleen van een nieuwe binnenlandsche politieke ontwikkeling, maar zal ook nieuwe buitenlandsche politieke perspectieven openen. Na de rede van den rijkspropagandaleider en rijksminister sprak staatssecretaris Funk een woord van dank tot dr. Goebbels, waarbij hij zeide, dat de ontzaglijke propagandapresta- ties van deze verkiezing slechts mogelijk ge weest zijn onder de doelbewuste leiding van een minister, die alle krachten aan het werk gezet heeft om door zijn ministerie in voortdurend contact met het volk de groote taak van de nationèal-socialistische revolutie dag aan dag nader tot dit volk te brengen, te verklaren, en leder afzonderlijk Duitscher voor deze doel einden In vuur te zetten. In de Rijkshoofdstad zijn de verkiezingen in voorbeeldige orde en discipline verloopen. Ofschoon hier en daar eenige communisti sche pamfletten werden verspreid, hadden in het geheel geen vechtpartijen plaats. Uit de uit verschillende districten ontvangen berichten blijkt dat 90 pCt. der bevolking aan den stemplicht heeft voldaan. Nimmer heeft Oost-Pruisen zoo duidelijk ge toond een bolwerk van het nationaal-socalisme te zijn als heden. Reeds in de vroege morgenuren werd zeer druk gestemd. Om 12 uur had reeds 75 °/o der bevolking haar stemplicht voldaan. Uit Zwitserland waren talrijke omnibussen, automobielen e- trams naar Loerrach gekomen om daar te stemmen. Te Waldshut kwam hedenmorgen een speciale trein met 1000 Duitschers uit Zwitserland aan. Onder hen bevond zich ook een delegatie van Zwitsersche nationaal-socialisten in uniform. Aan boord van het Duitsche vrachtschip „Danzig" hebben de in Estland woonachtige Duitschers aan hun stemplicht voldaan. Op 3 stemmen na hebben deze Duitschers zich bij de volksstemming vóór het Hitlerbewind uit gesproken. WASHINGTON, 11 Nov. (V.D.) In het sa neeringswerk der Nira hebben zich opnieuw ernstige moeilijkheden voorgedaan. Alle leden van de Adviescommissie voor de levensmidde len, die in Juni van dit jaar op grond van de National Recovery Act werd ingesteld en die bestaat uit vooraanstaande producenten, groot- en kleinhandelaars iin het levensmiddelenbe- drijf, zijn afgetreden. Zij motiveeren dezen stap met hun ontevredenheid over de :angzame vor deringen en de meeningsverschillen in de land- bouwbesturen. DE DUITSCHE VERKIEZINGEN. OVERWEL DIGENDE MEERDERHEID VOOR HITLER. DUITSCHE KATHOLIEKE LEIDERS VER VOLGD. Relletjes te Weenen; 225 personen gearresteerd. Hitier en Goebbels danken het Duitsche volk. Voortzetting Rijksdagbrand-proces. Bij de wapenstilstandsherdenking in Engeland hebben communisten in eenige steden inciden ten veroorzaakt. N.S.D.A.P. in Tsjecho-Slowakije verboden. Prof. P. Groenen benoemd tot Geheim Kamer heer van Z. H. den Paus. De R.K. Gemeenteraadsleden in vergadering bijeen te Utrecht. De graan-import in ons land. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de nieuwe indeeling der rechtsgebieden. Zilveren jubileumsvergadering van den R. K. Bediendenbond. Bisschopswijding van Z. H. Exc. Mgr. H. Leven S. V. D. te Uden. Tijdelijke stopzetting der K. V. W.-sigaren- fabrieken. 450 arbeiders gedupeerd. lllillllllll Aldus de voor zich zelf sprekende titel van het Feuilleton, waarmee we hedenavond een aanvang maken. E 't Is een avonturenverhaal van de f goede soort; iet speelt kort na den Napoleontischen tijd en verplaatst ons naar de romantische kusten en eilanden van de Caraïbische Zee. Rake karaktertypeeringen en vlotte, boeiende reisbeschrijvingen zijn door 1 dezen spannenden roman geweven, zonder intusschen ooit den draad daarvan te breken. ïïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiï BERLIJN, 13 Nov. (W.B.) In verband met den overweldigenden uitslag van de verkiezingen, heeft de Regeering verzocht dat heden overal de vlag zal uitgestoken worden om de groote overwinning der Duitsche eenheid te vieren. BRUSSEL, 12 Nov. (V.D.) Een anti-fascis tische vredesbetooging van de Belgische sociaal democratische partij, die te Malmédy verboden was, is te Dison gehouden, een plaatsje dicht bij Malmédy. Na een optocht door de straten luisterde de stoet, waaronder een groot aantal leden van de Jonge Garde in uniform, naar een toespraar. van Vandervelde, die uiteenzette, dat de grens der vrijheid aan de Duitsche grens ophield. MOSKOU, 12 Nov. De Sovjetregeering heeft de geheele bemanning van den stratosfeerballon begiftigd met de orde van Lenin en de roode vlag als waardeering voor het feit, dat zij een hoogte van 19 K.M. hebben bereikt. Dezelfde onderscheiding is ten deel gevallen aan een aantal Russische vakmenschen. die hebben medegewerkt aan den bouw van den ballon. Stand op Maandag 1 uur run.; 751 Vorige stand: IV

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1