De regeering en de N. S. B. Vooroefening Brandstichting in Kaatsheuvel T eeltbeperking tuinbouw OBJECTIEVE REGELEN .RADIO-PROGRAMMA, DONDERDAG 16 NOVEMBER TWEEDE KAMER Onverbiddelijk zal worden inge grepen als de Mussert-bewe- ging haar boekje te buiten gaat De halfslachtige S.D.A.P Strenge gedragslijn Schoenfabrikant, zijn zoon en een zaakwaarnemer ontmaskerd Dr. H. Colijn Defensie en S. D. A. P. Actie ambtenaren De groote gezinnen De onderhandelingen met België Voorstel tot opheffing van het vooroefeningsinstituut Lange agenda afgewerkt LEEMTEN IN BEDRIJFS- RADENWET Ontbrekende bevoegdheid vooral een bezwaar EERSTE KAMER De zaken gingen slecht Het Presto jaar! Een product voor dezen tijdEen prima kwaliteit zeeppoedervoorslechts 73Ct. per paken vooralle doeleinden geschikt! Het beste wat de Neder- landsche Huisvrouw dit jaar geboden is! Ook voor UW huishouding: Presto! De regeeringscommissaris heeft een plan opgesteld BEHOEFTIGE NEDERLANDERS IN DUIT SC H LAND De Koningin verhoogt haar jaar- lijksche gift voor de a.s. feesten Vrijdag 17 Nov. 1933 Een voorloopïg schema DE DOODSLAG TE HEESCH Beloften Er is een afscheid. Iemand met men wij jaren zijn omgegaan gaat ons verlaten. Het spijt ons. 't Was een goed kameraad en die worden zeld zaam, dient men daarom in eere te houden. Handen worden gedrukt, wenschen geuit. ...en beloften gedaan van nog eens te zullen aankomen over en weer, nog eens te schrijven, elkaar niet te vergeten. En wij. meenen het, zooals we, wil len we eerlijk blijven, alles meenen moeten wat wij zeggen. Maar dan als het gebeurd is den ken we aan vorige afscheiden..., van vroeger heengegane kennissen. Hebben we toen niet zoo ongeveer hetzelfde gezegd, gedaan en beloofd? En wat is daarvan terechtgekomen? Hoe vaak hebben wij hen opgezocht, hun geschreven, hoe dikwijls nog aan hen gedacht? Beloften, We doen ze zoo gemak kelijk. Maar houden we ze ook? De werkloosheid In de laatste week van October iets gestegen VERKOOP FONDSEN? De couponbelasting zou daartoe aanleiding geven STEUN HARINGREEDERS Een gearresteerde op vrije voeten De stopzetting der K-V-W- fabrieken Den Haag, 15 November 1933. Afgezien van een repliek van den communist DE VISSER, waarin een vrij ordinaire luid ruchtige uitval voorkwam tegen den nieuwen concurrent op het gebied der agitatie, den in ontwikkeling en welsprekendheid tenminste tegen den leider der communisten opgewassen revolutionnair-socialist SNEEVLIET, had deze middag wel zeer sterk het rustige karakter van een repliekenmiddag in een tüd, dat de grootere partijen in 's lands belang de handen ineen wen- schen te slaan. Het eerste hoofdstuk der begrooting werd zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd en alleen de revolutionnaire groepen verlangden genoteerd te zien, dat het hunne instemming niet had. Dat de S.D.A.P. dezen wensch niet uitsprak, is op zichzelf niets bijzonders. Zij deed dit zelfs in de achter ons liggende jaren van de felste oppositie niet, want in dit Eerste Hoofdstuk liggen uitgaven besloten, die rechtstreeks op de Grondwet steunen. Maar wèl was een bewijs voor de veranderingen, die zich ook in dien kring aan het voltrekken zijn, het feit, dat dit jaar nu eens geen enkele motie van die zijde in stemming behoefde te komen. Wèl heeft de heer J. ter Laan verleden week hevig gesput terd tegen de salarisverlaging, door de regee ring zoo maar ondernomen zonder daar eerst de Kamer in te kennen een stelling, die MINISTER OUD heden nog eens wijzen deed op het ongeloofelij ke wanbegrip, dat bij dezen af gevaardigde bestaat ten aanzien van de staats rechtelijke verhouding tusschen Kamer en regee ring maar zelfs dit salarisvraagstuk heeft toch zelfs bij dezen sociaal-democraat niet de neiging gewekt, om nog maar weer eens een uitspraak van de Kamer tè vragen. Zeer zakelijk en consciëntieus hebben de MINISTER-PRESIDENT en de MINISTER VAN FINANCIËN nog eens nagegaan de verschillen de punten, die in tweeden termijn zich op den voorgrond van het debat hadden gehandhaafd. Ook in tweede instantie heeft dr. Colijn geen verandering gebracht in zijne meening en zijne houding ten opzichte van de N.S.B. Prof. Aalberse antwoordend, dat alleen de geschiedenis achteraf zal kunnen vaststellen de beteekenis van de fascistische stroomin gen en dat de regeering de vrucht van de studie der R.K. Staatspartij over de groote vraagstukken van dezen tijd met belang stelling afwacht, heeft hü zijn partijgenoot Schouten ten antwoord gegeven, dat de fas cistische beweging hier te lande geenszins door de regeering ais een bagatel wordt ge zien en dat zjj betreurt, dat door haar zoo- velen worden meegesleept in een totaal verkeerde richting. ordenende bevoegheid, welke voor de meubilee- ringsbedrijven noodzakelijk werd geacht. Deze bevoegdheid is het juist, welke aan het bestuur van een algemeenen bedrijfsraad in de meubel-, behangers- en aanverwante bedrij ven de noodige macht moet verleenen, om die besluiten te kunnen nemen en uitvoeren, welke voor het algemeen belang en het bedrijf nood zakelijk zijn. Zonder deze bevoegdheid lijkt de invoering van deze wet nutteloos. Een tweede bezwaar was, dat er werkgevers zijn, die zoowel in den handel, als door zich bulten de bepalingen der C.A.O. te houden, een dusdanige oneerlijke concurrentie weten te voe ren, dat de bona-fide werkgevers in meerdere gevallen in moeilijkheden geraken en bedreigd worden in hun bestaan en tevens in dat van hun werknemers. Daarnaast bestaat in den goed functionnee- renden R.K. Bedrijfsraad de wederzijdsche ver plichting, om niet tot staking of uitsluiting over te gaan. Een verplichting, welke van zeer groot belang is voor het geheele bedrijf. In de jaren van het bestaan van den R.K. Bedrijfs raad in de meubel-, behangers- en aanverwan te bedrijven is in deze richting reeds zéér veel bereikt, hetwelk vooral in de achter ons lig gende moeilijke jaren ten goede kwam aan de samenleving, aan de patroons zoowel als aan de gezellen. Maar slechts volgens objectieve regelen mag de regeering tegen volksbewegingen optreden, slechts wanneer deze het gezag aanranden, de openbare orde verstoren of illegale middelen prediken ter bereiking van haar doel. Naar die normen oordeelend, heeft zij de andere fascisti sche organisaties op de zwarte Hjst gezet voor haar ambtenaren en naar diezelfde normen oordeelend, kon zij tot nu toe nog niet den zelfden maatregel tegen de beweging van ir. Mussert nemen. Maar wèl houdt zij voortdurend op de gedragingen dier beweging een scherp oog gericht en, zoodra men ook daar maar even zijn boekje te buiten gaat, zal zij niet nalaten, onverbiddelijk in te grijpen. Dr. Colijn had, die strenge gedragslijn aankondigend, al een pam flet dier beweging in handen, waarvan nog moest worden onderzocht, of het in botsing kwam met de regelen, door hem genoemd. De maatregelen, tegen leden der S.D.A.P. ge troffen op het gebied der defensie, heeft de minister-president opnieuw gemotiveerd met een verwijzing naar de tweeslachtigheid dier partij. Reeds JHR. DE GEER had dezen middag ln zijn repliek deze zaak nog eens bekwaam be handeld. De eisch, dien de regeering stelt, n.m. dat de S.D.A.P. zich nu eens duidelijk uitspreekt in een richting, waar door de regeering on voorwaardelijk staat op haar kan maken in ge val van mobilisatie, was door den heer Albarda gekenschetst als 'n druk op zijn partij, opdat zij zich vernederen zou. De deur, zoo had hij gezegd, wordt door de regeering voor ons opengelaten, maar die deur is zóó gemaakt, dat we er slechts kruipend door zullen kunnen gaan. Doch dr. Colijn legde er nadruk op, dat die deur precies even hoog is als voor lederen anderen staatsburger, en jhr. de Geer zag veeleer in den eisch der regeering een eisch tot zelfverheffing in stede van zelf vernedering. De S.D.A.P. zal, zoo betoogden zoowel de leider der Regeering als de voorzitter der Christelijk-Historische fractie, nu eens defi nitief moeten breken met haar labiele, oppor tunistische, steeds van revolutie naar evolutie en van evolutie naar revolutie zwenkende, onberekenbare en onbetrouwbare houding. Wat de houding der Regeering tegenovér de ambtenaren in het algemeen betreft, heeft jhr. de Geer geopperd, of door dr. Colijn's verklaring van Vrijdag de bekende circulaire omtrent „agitatie" der ambtenaren tegen het Regeer- beieid nu weer niet iets te ruim van redactie ge worden was. Hij zou ook „actie" der ambtenaren willen verbieden voorzoover die betreffen zou zaken binnen hun eigen ambtelijk ressort, b.v. actie van een inspecteur van het onderwijs tegen «■on onderwijzersorganisatie. Dergelijke actie echter heeft dr. Colijn later „uiteraard ontoe laatbaar" genoemd. Prof. Aalberse's wensch omtrent verbindend verklaring van in sommige bedrijven getroffen regelingen omtrent kinderfondsen zal dr. Colijn aan den minister van Sociale Zaken voor een onderzoek doorgeven, al bekende hij zichzelf pessimistisch ten aanzien van de mogelijkheid daarvan. Wat de van verschillende zijden bepleite ver laging van de hypotheekrente betreft, heeft dr. Colijn gewaarschuwd tegen luchthartigheid bij het ingrijpen in civielrechtelijke verhoudingen. Zulk een maatregel zou allerlei consequenties met zich brengen de hypotheekbank b.v. blijft zitten met de verplichtingen tegenover de houders harer pandbrieven cn tot de grootste rechtsonzekerheid leiden. Wèl zal de Regeering bij de voorbereiding van haar ont werp ter voorkoming van executie de moge lijkheid trachten te scheppen, dat in uitzon derlijke gevallen de rechter een onredelijk hooge rente zal kunnen reduceeren. MINISTER OUD heeft nogmaals aan den ka tholieken deskundige FLESKENS, die in zijn repliek opnieuw aan drang uitoefende, om te komen tot een ver betering van den kin deraftrek bij de in komstenbelasting en tot terugneming van de verlenging van de 20 opcenten op den suiker- accijns, verklaard van goeden wil te zijn. Al deed de bewinds man geen toezegging, wij hebben toch den indruk, dat het tot deze van katholieke zijde bepleite maatregelen toch wel komen zal. Wat den kinderaftrek aangaat, schijnt de Minister nog te onderzoeken, hoe hij eene tegemoetkoming compenseeren kan. Hij wijst b.v. een extra belasting voor vrijgezellen waaraan overigens zeer groote onbillijkheden kleven kunnen! niet bij voorbaat af. En ook bij de opcenten op den suikeraccijns, die de Minister zelf onsympathiek noemt zit de moeilijkheid in het vinden van een tegen waarde. Het herstel van het ontwerp-de Geer tot heffing van opcenten op het tarief in zijn oorspronkelfjken vorm blijft minister Oud om practische redenen het voor de deur staan van technische herziening van het tarief afwijzen. Maar hij zal onder de tijdelijke hef fingen, die hü van plan is met vüf jaar te ver lengen, aan de verhooging van den suiker- accüns zün heel büzondere aandacht te wüden. Vrij laat in den middag is de Kamer nog aan de begrooting van Bultenlandsche Zaken begonnen. Op wat de leden, die reeds aan het woord waren, de heeren BONGAERTS, SNOECK HENKEMANS.LINGBEEK, VLIEGEN en KRIJGER, opmerkten, komen wij morgen terug. De heer Bongaerts bracht hulde aan minister de Graeff voor diens uitnemend debuut te Genève en hoopte, dat het dezen bewindsman gegeven mocht zün, onder handhaving van onze essentieele eischen de onderhandelingen met België tot een goed einde te brengen. Bij het scheppen van de daartoe noodige goede sfeer wilde de Katholieke afgevaardigde den nieuwen Minister gaarne steunen, Naar we vernemen, moet het voornemen be staan om het Vooroefeningsinstituut geheel op te heffen, hetgeen op papier een besparing van een millioen zou beteekenen. In werkelijk heid zou deze besparing niet boven de IK ton uitgaan in verband met de tractementen. Het blad „De Storm", dat eenigen tijd niet is verschenen, zal weldra weer uitkomen als on derdeel van (n.l. opgenomen in) „Allen Weer baar". Minister Oud OUD-MINISTER DE GEER Maandag 13 November j.l. hield de R.K. Be drijfsraad voor de Meubel-, Behangers- en aanverwante Bedrüven een bespreking over de Bedrijfsradenwet. Aan deze vergadering waren reeds enkele voorafgegaan, teneinde hetzelfde onderwerp te bespreken, aangezien een eventueele invoering dier wet in de meubileeringsbedrüven van groo- ten invloed zou kunnen zijn. Deze wet is nieuw. De R.K. Bedrüfsraad in de meubel-, Lehagers- en aanverwante bedrü ven heeft evenwel reeds van 1919 af in voort durend overleg tusschen de R.K. werkgevers en werknemers gepoogd, door het leeren begrijpen van eikaars moeilijkheden, die oplossingen te kunnen vinden, welke inderdaad in het bedrüfs.- belang noodzakelük waren. Aan de hand van de opgedane ervaringen maakte deze wet een ernstig punt van beraad uit. Apprecieerende het werk van den Minister voor datgene, wat hü deed voor de invoering der wet en kennende de moeilijkheden, welke er zullen hebben bestaan, om deze wet in het Staatsblad geplaatst te krijgen, maakten eenige ernstige leemten een punt van bespreking uit. Aan deze wet ontbreekt o.a. de directe ver- DEN HAAG, 15 November '33 De Eerste Kamer heeft in één vergadering een lange agenda afgewerkt. Wij kunnen, daar de Tweede Kamer onze aandacht vroeg, op het debat, dat zich vornamelük concentreerde om de wijziging der Ambenarenwet, die de ge- meentelüke en provinciale salarisregelingen onder de contróle van de Kroon brengt, niet uitgebreid ingaan. Genoemd ontwerp werd met 26 tegen 11 stemmen aangenomen. Behalve de S. D. A. P. en de vrijzinnig-democraten KRANENBURG en VAN EMBDEN verklaarde zich ook de Ka tholieke wethouder van Rotterdam NIVARD tegen. Zün bezwaar gold vooral het feit, dat deze maatregel niet als van tüdelüken aard is opgezet. De Eerste Kamer vereenlgde zich voorts on der meer met de wettelüke regeling der htiiS- industrie, met de wüziging der Arbeidswet, die een algemeen geldend aanvangsuur voor den bakkersarbeid invoert, met de reorganisatie van de publieke uitvoeringsorganen der sociale verzekering, met de verdragen tot invoering van een internationaal uniform chèquerecht, met het Nederlandsch-Duitsch douaneverdrag en de bübehoorende wüziging van het Neder landsch-Duitsch Crediet- en douaneverdrag van 26 November 1925, met de bezuiniging op de organisatie der rechterlüke macht, met de naasting van de spoorwegen Utrecht-Zwolle, Zwolle-Kampen en Den Dolder-Baarn, met de wüziging der Crisisinvoerwet, die naast de pro- portioneele contingenteering een meer op re ciprociteit gebaseerde specifieke contingentee ring invoert, en met een tweetal contingentee- ringsmaatregelen, nog onder het oude systeem getroffen. De Centrale Recherche te Rotterdam heeft aangehouden den 51-jarigen J. W. S., vroeger eigenaar van een schoenfabriek te Kaatsheu vel, zijn zoon, den 19-jarigen F. G. S. en den zaakwaarnemer M. B„ welke personen ver dacht worden van brandstichting, valschheid in geschrifte, bedriegelüke bankbreuk, mein eed en poging tot oplichting. De Rotterdamsche politie is achter deze af faire gekomen, toen zü de vorige week vernam dat te Rotterdam een partij leer onder ver dachte omstandigheden te koop werd aange boden. Dit leer werd in beslag genomen in een pand aan de Oleanderstraat en men wist na te gaan dat het afkomstig was uit een pakhuis in de Mauritsstraat. In dit pakhuis werd een groote partij schoen makersartikelen, benevens de boekhouding van een schoenfabriek te Kaatsheuvel, toebehoo- rende aan S., gevonden. Deze schoenfabriek is van den zomer in Kaatsheuvel afgebrand en eenigen tijd later werd de eigenaar failliet verklaard. Bij de boekhouding werd nog een aantal brieven ge vonden, waaruit bleek, dat de fabrikant in contact is geweest met den zaakwaarnemer B. De fabrikant was in Rotterdam komen wonen en werd hier door de politie gehoord, evenals zün 19-jarige zoon. Ten slotte vielen zü door de mand en vertelden dat de fabriek zeer slecht ging en dat men toen contact had gezocht met den zaakwaarnemer. Het plan was gerezen, de fabriek in Kaatsheuvel in brand te steken. Dit geschiedde in den nacht van 7 Juni j.l. De va der was tevoren naar Rotterdam gegaan. In- tusschen was men door den brand nog niet uit de financieele moeilijkheden, omdat verschil lende schuldeischers beslag zouden leggen op de uitkeering van de verzekeringmaatschappij. Toen heeft men een gefingeerde schuldbekente nis van f 5000 opgemaakt ten name van een Engelschen leverancier. Bij den brand was zoo genaamd slechts één boeek uit de boekhouding gered en daarin kwam de post van f 5000 voor. De andere boeken, die men evenals de voor raden vóór den brand naar Rotterdam had ge transporteerd en die zoodoende dezer dagen hier werden ontdekt vermelden niets over de schuld van f 5000. Bü de faillissementsprocedure die na den brand toch nog is gevolgd, heeft de eigenaar onder eeae verklaard, dat de schuld van f 5000 inderdaad bestond. De vader en zoon werden Maandag j.l. in arrest gesteld. E>en zaakwaarnemer heeft men te Rotterdam weten aan te houden, Alle drie zullen naar 't Huis van Bewaring te Den Bosch worden over gebracht. Naar verluidt, werden verdachten tot die fraude geadviseerd door een advocaat-procureur uit het arrondissement 's-Hertogenbosch. Deze advocaat is thans uit zün ambt geschorst, van welke beslissing hij hooger beroep heeft ge vraagd. Vraag Uw winkelier bij zonderheden omtrent den Presto slag zin-wedstrijd met waarde volle prijzen! INDERDAAD ^xNEDERLANDSCH FABRIKAAT. In verband met den grooten nood, die tegen woordig onder de in Duitschland gevestigde voor 't meerendeel werklooze Nederlanders heerscht, heeft H. M. de Koningin haar jaarlijksche gift voor het St. Nicolaas- en Kerstfeest van de kinderen in zeer belangrüke mate verhoogd. Hierdoor zal in menig kindergemoed weder een zonnestraaltje van vreugde vallen. HUIZEN, 1875 M.: 8.00 KRO: Morgencon cert. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van da gen. 12.00 Politieberichten. 12.16 KRO-Sextet onder leiding van P. Lusten- houwer. 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Bretonsche volksliederen in woord en mu ziek door Mevr. S. Nieuwenhuisv. d. Ri.ist en mevr. M. Couperus. A. d. vleugel Fred. Boshart. 4.00 Rustpoos. 4.15 Gramo foonmuziek. 4.30 KRO-Boys onder lei ding van P. Lustenhouwer. 5.00 Land en Tuinbouwhalfuurtie door Th. Arts. 5.30 De KRO-Boys onder leiding van P. Lustenhouwer. 6.00 Causerie over: Oos tenrijk. 6.15 Gramofoonmuziek. 7.00 Politieberichten. 7.15 Mr. E. Franqul- net „De ontwikkeling van de Luchtvaart". 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 KRO- orkest onder leiding van Joh. Gerritsen. Mvra Hess, piano. 9.00 Gramofoonmu ziek. 9.15 Oud-historische figuren II door H. van der Eerenbeemt. 9.30 Pianorecital door Mvra Hess. 9.45 Gra mofoonmuziek. 9.50 KRO-orkest onder leiding van Joh. Gerritsen. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.4-5 KRO-Boys onder leiding van P. Lusten houwer. 11.15 Gramofoonmuziek. 11.30 KRO-Boys. HILVERSUM. 296 M.: 8.00 VARA: Gra mofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwij ding. 10.15 Trio Favoriet. 11.00 A. E. J. de vriesBruins: „De taak der vrouw voor de sociaal-democratie." - 11.20 Trio Favoriet. 12.00 AVRO: Gramofoonmu ziek. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.30 Modepraatje door mevr. I. de Leeuw van Rees. 3.Ö0 Gramofoonmuziek. 3.30 Aansluiting met het Carlton Hotel te Amsterdam. Concert door Cornelius Co- dolban en zün orkest. 4.00 VARA: Gra mofoonmuziek. 4.50 Een wonderlijk avontuur van Oome Keesje. 5.30 Vara- Klelnorkest onder leiding van H. de Groot. 6.15 De Notenkrakers onder lei ding van Daaf Wins. 7.10 Het Fascisme: Dr. Banning: „Wat Duitschland van het fascisme te wachten heeft." 7.30 De Flierefluiters onder ieiding van P. v. d. Horst Alb. de Booy, zang 8.00 VPRO Cursus religieuze opbouw: „De religieuse motieven." Spr. Dr. W. Banning. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.00 Menschen in dezen tijd. „De kracht van ons geloof," Prof. Dr. G. J. Heering. 9.30 Concert. 10.00 Vriiz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Een nadere beschou wing van Shakespeare's „Koning Lear" Spr. Mei. A. Geyl. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.00 VARA: Orgelspel door Joh. Jong. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Slui ting. LUXEMBURG, 1191 M.: 7.50 Nederland- sche avond; symphonleconcert. 8.35 Vo caal concert. 9.20 Vioolconcert. 10.15 Concert door het orkest onder leiding van Paul Béky. KALUNDBORG. 1153 M.: 11.20 Strijkor kest onder leiding van Harald Andersen. 2.20 Carl Rydahl's orkest. 7.20 Kerk- concert door het Kopenhaagsche mannen- en jongerenkoor. 9.50 Mandolinemu- zlek. 10.20 Dansmuziek onder leiding van Otto Lington. BRUSSEL, 509 M.: 12.20 Gramofoonmu ziek. 1.30 Concert door het klein-or- kest van het N. X. R. onder leiding van P. Leemans. 5.20 Populair concert door het Radio-orkest onder leiding v. Franz André. 6.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert door het Omroepsymphonie-orkest onder leiding van Jean Kumps. 9.20 Vervolg concert. BERLIJN, 419 M.: 3.55 Orgelconcert. 4.15 Gevarieerd programma. 5.20 Ca baretprogramma. 7.25 Concert door het omroeporkest onder leiding van Hans Dör- ner. HAMBURG, 372 M.: 3.20 Concert. 8.50 Planorecital door Gertrud Fischer. 9.40 Populair concert door het Hannoversche Symphonieorkest van werklooze musici on der leiding van Otto Ebel von Sosen. LANGENBERG. 472 M.: 11.20 Gramo foonmuziek. 12.55 Populair concert. 1.50 Gramofoonmuziek. 3.20 Concert door het orkest van den Westduitschen omroep onder leiding van Ktihn. 5.55 Omroeporkest onder leiding van Breur. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Popu laire en dansmuziek door het orkest en de danskapel van den Westduitschen om roep onder leiding van Kilhn. DAVENTRY, 1554 M.: 12.20 Orgelrecital 12.50 B. B. C.-dansorkest onder leiding van Henry Hall. 1.35 Concert door het Northern Studio-orkest onder leiding van John. Bridge. 3.20 Concert. 4.10 Gra mofoonmuziek. 4.50 Concert door het Metropole Hotelorkest onder leiding van Emlle Colombo. 8.20 „Matinee", luister spel van Lenox. 9.40 Gramofoonmuziek. 10.10 Concert door het Gershom Far- kington kwartet. 11.15 Harry Roy en zijn Band. PARIJS EIFFEL. 1446 M.: 7.50 Pianore cital, Brahmsprogramma. 8.35 Concert onder leiding van E. Flament. PARIJS R„ 1725 M.: 8.05 Gramofoonmu ziek. 12.20 Joodsche muziek. 12.50 Gramofoonmuziek 7.40 Gramofoonmu ziek. 9.05 „Le juif polonais". MILAAN, 331 M.: 4.30 Kamermuziek 6.00 Gramofoonmuziek. 7.00 Gramo foonmuziek. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.05 Koorconcert. ROME, 441 M.: 4.35 Vocaal en instru mentaal concert. 7.35 Gramofoonmu ziek. 9.10 „Caroline", blijspel van Her zeg. 9.35 Gevarieerd programma. WEENEN. 517 M.: 9.40 Dansmuziek door de Ferry Hyde Band. WARSCHAU. 1411 M.; 5.40 Dansmuziek. 7.35 Symohonieconcert door het Philhar- monieorkest van Warschau onder gelding van Horensteln. 10.10 Gramofoonmu ziek. BEKOMilNSTEK, 460 M.: 3.20 Concert door het omroeporkest onder leiding van Heopach. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Populair concert door het omroepor kest onder leiding van Scherbaum. 5.50 Populair concert. 6.40 Gramofoonmu ziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Naar wü vernemen komt bü de Landbouw- Crisis-Commissie het vraagstuk der beperking van de cultuur van tuinbouwgewassen in be handeling. De regeeringscommissaris van -den tuinbouw heeft een plan tot teeltbeperking op gesteld. Daarbü zal de teelt van pit- en steenvruchten geheel vrü kunnen blüven met uitzondering van de druiven-cultuur, maar met een inperking naar het aantal trossen per boom zal moeten worden rekening gehouden- De aardbeien-cultuur zal naar denzelfden maatstaf als groenten worden beperkt. In de glascultuur zal de slateelt aan de vol gende beperkingen zün onderworpen. Onder platglas zal geen gTootsr aantal dan 20 stuks per raam mogen worden uitgeplant. In de kassen en warenhuizen zal de plantafstand met dit getal in overeenstemming moeten zijn. Teelt van sla in peenrijen zal niet worden toe gestaan. Het platte glas zal slechts eenmaal voor de teelt van sla mogen worden aangewend; de teelt van broeisla op warme rijen, welke voor 31 Maart wordt geoogst, blüft vrü- Ook zal het verboden zün om in druivenkassen ouder dan 6 jaar sla of spinazie te teelen. De teelt van bloemkool en andere groenten in deze kassen blüft vrü- De verdere beperking, waarmede men goed zal doen nu reeds rekening te houden, zal een beperking van de teelt van tuinbouwge wassen zün naar de oppervlakte van het be- d r ij f. Het ligt in de bedoeling deze inkrimping van de tuinbouwcultuur te verkrijgen door een naar de bedrijfsgrootte progressieve vermindering van de in 1933 met warmoezerü gewassen beteelde oppervlakte. Zooals reeds eerder is gepubliceerd, zal de be perking het sterkst kunnen worden toegepast waar een geheele of gedeeltelijke omzetting van de tuinbouwcultuur in de teelt van landbouw gewassen mogelük is. De groote bedrijven zullen de teelt van tuin- bouwgewassen geheel moeten laten varen. Intusschen zullen ook de kleinere bedrüven. zij het voor een gering percentage, ter verkrü- ging van de noodzakelijke beperking, heblten mede te werken. Onderstaande cü'fers moeten worden be schouwd als een voorloopig schema; indien de cüfers der tuinbouwregistratie geheel bekend zijn en is vastgesteld welke beperking noodig wordt geacht, kunnen definitieve percentages worden bepaald: Bedrüven van 02 h.a. 5 pet. tteperking van de opp. v. h. bedrüf die in 1933 met groenten was beteeld. Bedrijven van 23 fe.%. 10 pet. van bovenge noemde oppervlakte. Bedrüven van 34 h.a. 15 pet. van bovenge noemde oppervlakte. Bedrüven van 4—5 h.a. 20 pet. van bovenge noemde oppervlakte. Bedrüven van 5—6 h.a. 25 pet. van bovenge noemde oppervlakte. Bedrijven van 67 h.a. 30 pet. van bovenge noemde oppervlakte. Bedrijven van 710 h a. 35 pet. van bovenge noemde oppervlakte. Bedrijven van 1015 h.a. 40 pet. van bovenge noemde oppervlakte. Bedrüven van 1520 h.a. 50 pet. van bovenge noemde oppervlakte. In bedrüven boven 20 h.a. geen tuinbouw- gewassen. Iedere uitbreiding van de teelt van warmoe- zerijgewassen naar den toestand van 1933 zal zijn verboden, evenals alle nieuwbouw van kas sen en het aanschaffen van nieuwe ramen. Het repareeren en vernieuwen van kassen en plat glas is toegestaan. Ook de verkoop van conserven-fabrieken, de z.g. contractteelt, zal aan bepaalde regelen ge bonden zijn, zoodat het wenscheiük is af te wachten tot de onderscheidene regelingen defi nitief vaststaan en zün gepubliceerd. In het algemeen zal de teelt van de verschil lende groentensoorten op de beperkte opper vlakte verder vrü zijn. In overweging is nog de vraag of ter voorkoming van ongewensehte om zetting van culturen voor sommige groenten en vroege aardappelen op dezen regel uitzonderin gen moeten worden gemaakt. De Directeur van den Rüksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 600.000 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen in de week van 23 tot en met 28 October 1933 heeft bedragen 24,8 pet. In de overeenkomstige week van het jaar 1932 bedroeg de werkloosheid 26,8 pet. Sinds het laatst van Augustus 1933, toen de werkloosheid 2'3,6 pet. bedroeg, is zü met 1,2 pet. gestegen. Deze stijging is minder dan in nor male tüdsomstandigheden in dit gedeelte van het jaar gewoonlük valt waar te nemen. Bü 1060 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 28 October 1933 in totaal 323.067 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 307,334 mannen. In totaal waren werkloos 298.293 personen, waaronder 287.615 mannen. Op 14 October bedroeg het aantal ingeschre ven werkzoekenden bij een ongeveer gelijk aan tal organen der openbare arbeidsbemiddeling 316.134. Hiervan waren werkloos 292.394 perso nen, waaronder 280.877 mannen. Het aantal werkzoekenden Is derhalve sedert 14 October 1933 toegenomen met 6933, het aan tal werkloozen met 6904. De Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, de Vereeniging van Effectenhande laren te Rotterdam en de Bond voor den Geld- en Effectenhandel in de Provincie hebben een request aan den Minister van Financiën ge zonden in verband met de voorgestelde Coupon belasting. Het staat te vreezen, aldus o.m. het request, dat aanneming van deze wet tot verkoop van Nederlandsche Staats- en andere fondsen aan leiding zal geven, hetgeen onberekenbare schade zal kunnen toebrengen aan het Nederlandsche Staatscrediet, met het gevolg, dat aan de uit werking van de andere maatregelen, welke door de regeering worden voorgesteld tot /erhooging van dit crediet, kracht wordt ontnomen. Voorts wordt opgemerkt, dat de heffing niet past in ons belastingstelsel, terwül in "overwe ging gegeven wordt, inbreuk op het bankgeheim te voorkomen. Thans is bü beschikking van Woensdag door den Minister van Economische Zaken het vol gende bepaald: Ten behoeve van de reeders van haringdrüf- netvisschersvaartuigen wordt, ten einde een ge deelte van de Engelsche walharing uit de markt te nemen en tüdelük op te slaan en daardoor een te sterke prüsdaling te voorkomen, uit het Landbouw-Crisisfonds aan de Stichting voor de Nederlandsche Haringvisscherü, gevestigd te 's-Gravenhage, ten behoeve van deze reeders, onder nader door den Minister bij overeenkomst vast te stellen voorwaarden, een crediet geopend van 750.000.-—. Voor het bekomen van crediet uit bovenge meld bedrag komen slechts die reeders in aan merking, die aangesloten zün bü genoemde stichting. De aanvoer van haring (pekel- en steur- haring) in Nederland is verboden buiten het tüdvak, aanvangende 15 November en eindigende op een nader door den Minister te bepalen datum. In verband met den doodslag te Heesch op den zwerver A. v. B. zün twee zwervers de 32- jarlge arbeider J. M. en de 27-jarige koopman J. M. S. voor den officier van justitie te 's Her togenbosch geleid. S. is in het huis van bewaring ingesloten en M-, na verhoor, op vrije voeten gesteld. De directie van de Ka-Vee-Wee-sigarenfa brieken te Roozendaai, Wernhout en Nispen, heeft nader bepaald, dat de tijdelüke stopzet ting der fabrieken niet zal ingaan op heden, Donderdagavond, doch Maandagochtend a.s.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6