■■i Prikkeldraad Neerlands grootste karakterspeler Dante en zijn meester Vergilius JAN MUSCH Z. H. PAUS PIUS XI SPREEKT ZWARE FABRIEKSBRAND DONDERDAG 16 NOVEMBER Spontane huldiging bij zijn veertig-jarig tooneel- jubileum „Brand in de stad" De huldiging DOOR TRAM AANGEREDEN Jong kind levensgevaarlijk gewond y Jan Musch VLIEGEN WEER» NAAR GENEVE Het landsbelang gediend? Raadselachtig geval Motorrijder verdronken DOOR EEN AUTO GEGREPEN Motorrijder zwaar gewond BERUCHT TWEETAL AANGEHOUDEN Vermoedelijke daders van opzien- barenden inbraak te Maaseyck Zondag werden ten Vaticane drie decreten voorgelezen voor de heiligverklaring van drie Zaligen Over de navolging der Heiligen Explosies door zuurstof ontplof fin gen, waarbij scherven ijzer de brandweer om de ooren vlogen Belangrijke schade SCHIP UIT HET ROER GELOOPEN Niet ernstige aanvaring op het Noordzeekanaal is om in dienst te staan van geest en verstand." De overval te Tegelen Vijf jaar geëischt HET KAPSEIZEN VAN DE „KRAKATAU" De berechting der officieren medio Januari MEISJE DOODGEREDEN BERLIJNSCHE ZESDAAGSCHE Van der HeydenBogaert rijden mee WALES—ENGELAND 2—1 Geen actie tegen de Regeering Zweedsche politie doet een goede vangst De schilderijendief Blaich vermoe delijk lid van een intern, m isd adigersbend e Noodlottige nood landing Twee Fransche vliegers door kan nibalen opgepeuzeld Om de vrijheid Nadir Khan „heilig ver klaard" De vermoorde koning is als marte laar gevallen Jan Musch, Neerlands grootste karakterspe ler onzer dagen, de Schepper van prachtige Vondelfiguren en Shakespeare-gestalten, de boetseerder van vele komische rollen waarin de lach tot kunst kristalliseerde, de machtige Adam uit „De Paradijsvloek" de veelzijdige die zóóvelen karakters gestalte gaf, is gister avond in 's lands eerste theater, in den Stads schouwburg der hoofdstad grootsch gehuldigd. Een volle zaal jubelde hem toe toen hij ten tooneele verscheen als de kunstfotograaf Chris- tiaan Mikoff in zijn jubileumstuk van Hans Sassmann „Brand in de Stad" (door Frans Hulleman vertaald). En heel den avond bleef men hem toejuichen om den jubilaris bij zijn 40-j. tooneeljubileum te eeren. Een waarachtig kunstenaar is te waardeeren, zoowel bij een grootsche peinture als bij een schetsmatigen krabbel. Bouwmeester bleef groot, ook in een stuk van niets, waarin hij van bedenksels menschen schiep. Jan Musch hebben we heel den avond kunnen bewonderen als het door ieder geminachte dorpsche kunstfoto- graafje, dat plotseling zijn macht en betee- kenis voelt groeien wanneer een niet te bewij zen, trouwens onware beschuldiging hem tot brandstichter stempelt. Dan wordt men bang voor den eerst geminachten man. Dan ziet hij z'n grootsten tegenstander den hoytkooper uit angst voor verdere branden naar zijn vriend schap hunkeren.... dan is hij hij het on benullige kunstfotograafje, ineens „de" mach tige.... Men moet dat karakter Musch zien spelen! Alleen men komt niet alleen om Jan Musch; toch ook om het stuk dat doodonschul dig is. En helaas.... het stuk is niets, is weinig althans. Dan ware er toch betere Nederland- sche stukken te vinden geweest voor een ju bileumstuk van een der grootste tooneelkun- stenaars. Maar: op 'n jubileumavond zelf is stuk bijzaak, is de jubilaris hoofdpersoon. En men heeft na de voorstelling Jan Musch gran dioos gefêteerd. Namens het gemeentebestuur namens de feestcommissie, namens de kunst broeders en -zusters, namens de studenten, na mens het Tooneeiverbond, namens het publiek., namens nog zoovelen meer hebben woordvoer ders Musch midden in de bloemen en kransen geprezen als een onzer allerbesten van het va- derlandsche tooneel. De eerste spreker was de wethouder voor de kunstzaken, de heer Walrave Boissevain, die herinnerde aan het grappige verhaal uit Musch' jeugd toen hij met zijn later even beroemden jeugdmakker Buziau op een stoep in de Am- eterdamsche Spuistraat voor een gemeenschap pelijke Dulcinea tooneelspeelde: om beurten stak de een den ander dood terwijl het meiske voor 't vensterglas toekeek. Hoeveel rollen zijn nadien nog gevolgd! Nu huldigt ieder, óók het gemeentebestuur der hoofdstad, den straattoo- neelist van eertijds. De wethouder, die huiselijk met z'n rokspanden spelend, stond te oreeren, noodigde even huiselijk allen uit om een drie werf „lang zal hij leven" te zingen en na dit hartverheffend moment was er de Amsterdam- sche bruiloftsstemming onzer huiselijkheid. De heer Kleinveld, de ijverige penningmees ter van het huldigingscomité, bood een couvert en een schilderij aan; prof. Van Dam kwam Musch huldigen voor hetgeen hij gedaan had voor de Spaansche tooneelschrijfkunst ten on zent en de Amsterdamsche studentenwereld had drie woordvoerders gezonden: een voor het studentencorps die een herinneringspen ning overhandigde, een voor de Amsterdamsche Vrouwelijke Studentenvereeniging en een voor Unitas. Mevr. Post van Amerongen kwam na mens den Amsterdamschen Kunstkring voor Allen en Ko Arnoldi was de tolk van alle mee spelenden van „Het Masker" (mevr. Else Mauks had den jubilaris ten tooneele geleid). Pierre Myin bracht de hulde over van Cor Ruijs' Gezelschap, waarna door den secretaris der commissie, mr. Van Essen, een aantal tele grammen werd voorgelezen, o.a. van den schrij ver van „De Paradijsvloek", Alph. Laudy, welk telegram een spontaan applaus verwekte, van Frans Mijnsen, prof. Paul Scholte e.a. Vermeld zij nog dat in 't feestprogramma een reproduc tie was opgenomen van een portret van Jan Musch door Jan Sluyters. Tot slot de jubilaris'zelf: die zei met Michel Angelo tenminste dit gemeen te hebben: hij was geen redenaar. Intusschen wist hij de juiste woorden van dank tot allen te richten. Daarbij wilde hij een klein geheim verklap pen: de jongen van eertijds over wien de wet houder gesproken had, Buziau, zat vooraan in Omstreeks 7 uur Woensdagavond wandelde de vrouw van den arbeider A. Stolk te Spilke- nisse met haar twee kinderen naast de tram baan van de Rotterdamsche Stoomtramweg- Maatschappij. Op een gegeven oogenblik na derde een auto, waarvoor de vrouw wilde uit wijken en op de trambaan ging loopen. Juist naderde de motortram, die haar van achteren aanreed. De vrouw en een kind van drie jaar kwamen te vallen en werden door de motortram eenige meters meegesleurd, waarna de machi nist er in slaagde, de tram tot stilstand te brengen. Vrouw S. werd licht gewond, doch haar drie-jarig kind kwam er minder goed af De kleine werd zeer ernstig gewond opgenomen. Voor het leven van het kleine slachtoffer wordt gevreesd. de zaal, en het meisje van toen zit er ook.... maar wa&r, dat zeg ik niet!" Vanaf 't tooneel reikte Musch Buziau de hand. Met Vondel sloot deze Vondelspeler, veront schuldiging vragend, wanneer hy iemand bij zijn dankwoorden vergeten had. En heb ik iets vergeten, heb ik iemand gemist Het is uit onnoozelheid en niet uit arg of list. L. v. d. B. Jan Musch, werd geboren op 22 December 1875 te Amsterdam. Als knaap had Musch maar één ideaal, n.l. tooneelspeler worden. On danks de weinige medewerking, welke hij van zijn familieleden, vrienden en kennissen onder vond, bleef Musch bij zijn voornemen acteur te worden. Aanvankelijk als volontair, mocht hij op 17-jarigen leeftijd eenige kleine rollen voordragen in het „Salon des Variétés" te Am sterdam, waar zoovele groote acteurs en actrices hun loopbaan begonnen. Daarna zag men Musch weer terug in het koor van de toentertijd graag geziene revue „De Doofpot". In de jaren, welke hierna volgden, had Musch een moeilijken tijd te doorstaan. Het gezelschap, hetwelk de revue „De Doofpot" opvoerde, werd ontbonden en Musch moest een nieuw engagement bij een ensemble zoeken. Alles en overal speelde hij; niet zelden gebeurde het, dat Musch op één avond bij een „gezelschap'» voor acteur, souf fleur, musicus, bagagemeester en inspiciënt fungeerde. Doordat Musch actief en vlug van geest was, gelukte dit hem ook meermalen, doch toen het veelbewogen „Salon" het niet lang meer kon bolwerken, werd ook weer het klein ensemble, waarbij Musch werkzaam was, ontbonden. Toen kwam hij bij een Haagsch ge zelschap, welks directeur evenwel niet het minste verstand had een gezelschap te leiden. Musch vertelt nog gaarne over den tijd, waarin hij bij dit „gezelschap" werkzaam was. Om de moei lijke keuze van het spelonderwerp voorloopig lïit den weg te ruimen, kocht de directeur een boekje „Wat spelen wij?" waarin niet minder dan 60 stukken voorkwamen. De stukken wer den eenvoudig genummerd en in volgorde ge speeld. Men kan zich voorstellen, dat een ensemble als dat, waaraan Musch toentertijd verbonden was, zich niet altijd de luxe van een geheel nieuw decor en nieuwe costuums kon veroorloven, waarom de spelers dan ook niet zelden in moeilijkheden geraakten, doch die moeilijkheden werden vaak grootendeels opge lost door tusschenkomst van Musch, die in zijn tooneelspelersloopbaan zoo ongeveer van alles had geleerd en dus ook de kust van décoreeren verstond! In 1899 kwam Musch aan het gezel schap „De Nederlandsche Tooneelvereeniging", waaraan hij ongeveer 9 jaar verbonden bleef. Hier maakte Musch naam door zijn uitstekende vertolking in stukken van Heijermans en Mo lière. Nadat hij in 1908 de „Nederlandsche Too neelvereeniging had verlaten, maakte hij een tournee door Nederlandsch-Indië. Ook hier mocht de acteur, gelijk in zijn vaderland, veel succes boeken. Na zijn terugkomst uit de kolo niën, sloot hij zich aan bij het „Tooneel", het welk onder leiding stond van Willem Royaards en welk gezelschap tijds Musch' tournee was samengesteld, Nadat zijn engagement bij dit ensemble was verloopen, werkte hij een paar jaar met Verkade samen, om vervolgens een eigen ensemble op te richten onder den naam van „Schouwtooneel", met medewerking van Adriaan van der Horst. Nog tot voor kort was Musch directeur-regisseur en acteur aan het „Schouwtooneel". Aan het begin van dit speel seizoen, hetwelk eind September werd geopend, trad Musch in een nieuw door hem samen gesteld ensemble op, genaamd „Het Masker". Bij dit gezelschap verleenen o. m. hun medewer king Else Mauhs en Ko Arnoldi, die tevens voor een gedeelte de artistieke leiding op zich hebben genomen. Bij dit ensemble zal Jan Musch thans zijn 40-jarig tooneeljubileum herdenken. Van de voornaamste rollen, welke Jan Musch in zijn lange tooneelloopbaan heeft vervuld, noemen wij slechts zijn creatie van Lucifer en Uriël in „Lucifer" van Vondel; advocaat Des- tournell in „Jonkvrouw de la Seiglière"; Mark Violier en M. van Keulen in de „Vio iers" van Schürmann; de Anarchist in Van Eeden's „Beloofde Land", Auam in „Paradijsvloek"; de vader in „Fatsoenlijke Menschen" en zijn be trekkelijk jonge creaties van „De Wijze Kater" in 't gelijknamige stuk: Shylock in „De Koopman van Venetië", Elias in „Elias weet het beter", de vrek in Molière's gelijknamig stuk, waar mede hij ook in Indië zooveel succes oogstte; voorts verleende Musch o. m s(jn medewerking in „De baas in huis", 4e Bergerac", enz. enz. Het Eerste Kamerlid Van Der Hoeven heeft aan den Minister van Buitenlandsche Zaken het volgende gevraagd: Heeft de Minister kennis genomen van het artikel in „Het Volk", waarin de heer Vliegen mededeelingen doet omtrent de wijze, waarop hij opnieuw lid is geworden van de Nederland sche delegatie te Genève op de Ontwapenings conferentie? Is het juist, dat de Minister den heer Vliegen daartoe heeft uitgenoodigd? Zoo ja, is de Minister dan bereid de motieven mee te deelen, die hem bewogen hebben, op een gewezen lid der delegatie, die bedankt had omdat hij bezwaren had tegen het gebruik van bommen bij de onderdrukking van de muitery op „De Zeven Provinciën", dezen aandrang uit te oefenen? Is de Minister na het bewuste „Volk"-artikel, waarin de heer Vliegen dezen stap van Zijne Excellentie „een klap in het gezicht van mr. Deckers" noemt in verband met het beleid van den Minister van Defensie inzake de Sociaal- Democratische Arbeiderspartij, nog van mee ning, dat het landsbelang door het opnieuw zitting nemen van den heer Vliegen in de Ne derlandsche delegatie is gediend? Is de Minister bereid mede te deelen, of de door hem op den heer Vliegen uitgeoefende aandrang na overleg met den Minister van Defensie heeft plaats gegrepen? Late voorbijgangers waarschuwden Dinsdag avond den rijksveldwachter Janssen te Jutphaas, dat er op den IJsselsteinschen weg, ter hoogte van den Randdijk, een motorrijwiel onbeheerd tegen een telefoonpaal stond. Onmiddellijk wer den de burgemeester en de gemeentepolitie ge waarschuwd, daar men aan een ongeluk dacht. Bij nader onderzoek bleek het motorrijwiel aan den heer van E, uit Zeist, toe te behooren, die nog niet naar huis was teruggekeerd. Men vreesde dat de man ir» den Holland- schen IJssel, die parallel loopt met den IJssel steinschen weg, was geraakt. Door de duisternis en den mist was het niet mogelijk, dadelijk een onderzoek te water in te stellen, zoodat men daar Woensdagmorgen mee begonnen is. Na een poos dreggen is het lijk van Van E. uit den IJssel opgehaald en ter be schikking van de justitie gesteld. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van dit ongeval. De heer v. E. was gehuwd en laat vrouw en twee kinderen achter. In den vooravond heeft Woensdag op den rijksstraatweg AmsterdamUtrecht een ernstig ongeval plaats gehad. Onder de gemeente Dui- vendrecht wilden twee uit tegenovergestelde richting komende auto's elkaar passeeren, toen op het laatste oogenblik een motorrijder, komen de uit de richting Utrecht, nog tusschen beide wagens wilde doorrijden. Dit gelukte niet, met het noodlottig gevolg, dat de motorrijder, een inwoner van Amsterdam, door een der auto's werd gegrepen. De motorrijder werd tegen den grond gewor pen en zeer ernstig gewond. Dr Balfoort uit Diemen verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar het Burgerziekenhuis te Am sterdam werd overgebracht, waar hij ter ver pleging is opgenomen. Het motorrijwiel en de auto, die bij deze aan rijding betrokken waren, zijn beschadigd. Een onderzoek wordt ingesteld. Op verzoek van den commandant der mare- chaussée-brigade te Sittard, heeft de Eind- hovensche politie Dinsdagavond de hand ge legd op een tweetal Duitscliers, die zich met een Eindhovensche taxi van Sittard naar Eind hoven hadden laten vervoeren en juist van plan waren hun intrek te nemen in een hotel. Het bleek, dat men hier te doen had met een tweetal beruchte typen, genaamd J. Ph. en M. S. en afkomstig uit München-Gladbach. Een en ander hield verband met een opzienbarende diefstal in het Belgisch grensplaats je Maaseyck gepleegd, waar zij 130.000 Belgische franc heb ben buitgemaakt. Vorige week werd daar midden in den nacht ingebroken in een onbewoond kantoorpand. Ze braken de brandkast uit den muur en namen deze mee buiten de stad, waar zij hem open braken en den inhoud plunderden Men meent thans de schuldigen te hébben gevonden, zij zullen aan de Belgische justitie worden overgeleverd. Onze Rom. corr. meldt ons dd. 13 Nov.: Gisteren zijn in het Vaticaansche galeis in tegenwoordigheid des pausen de drie de creten voorgelezen, die de plechtige heilig verklaring van drie zaligen betreffen, n.l. van de zal. Louise Le Gras, geb. de Marillac, mede stichtster van het Gezelschap der dochters van Liefde, den zal. Pompilius Maria Pirotti, belijder, priester van de Orde der „Scuole Pie" en van de zalige Maria Michaela van het Allerh. Sacra ment, stichtster van de Dienaressen van het Allerheiligste. Deze heiligverklaringen, die nog in de gebrui kelijke Consistories moeten worden bevestigd zullen waarschijnlijk in het aanstaande voor jaar plaats hebben. Na de voorlezing van de decreten heeft de H. Vader een toespraak gehouden, waarin hij wees op de praktische en onmiddellijke vruchten, die het voorbcs'l dezer drie nieuwe heiligen kan en moet brengen. „Op de eerste plaats moet men denken aan de hooge inspiratie, die van deze grootheid uitgaat. Hoezeer het aan de algemeene zwakheid onmo gelijk is, die hoogten te bereiken, gaat er toch een roepstem en opwekking van uit, die ons uit de gewone laagte omhoogroept naar een wijde ren horizont, naar deze hoogvlakten van deugd en bovennatuurlijk leven. „Maar hoeveel is er ook, dat metterdaad door allen kan Worden nagevolgd. Om dit goed te Te Bergen op Zoom is Woensdag een zeer ernstige brand uitgebroken in de N. V- Machine fabriek „Holland" aan den Havendijk. Terwijl het bedrijf in vollen gang was, ontdekte een der arbeiders, dat het voorraadmagazijn geheel met rook gevuld was. De directie waarschuwde onmiddellijk de brandweer, daar het vuur een grooten omvang dreigde aan te nemen, terwijl men niet meer in de gelegenheid was, iets van den voorraad in veiligheid te brengen. In het magazijn bevonden zich namelijk zeer explo sieve stoffen als: gesloten vaten olie, acetyleen- gas, flesschen vloeibare zuurstof, carbid e.d., waardoor het gevaar aan dezen brand verbon den zeer groot was. De politie was spoedig ter plaatse en trof de noodige veiligheidsmaatregelen, meldt de „Telegraaf", in verband met de in grooten getale toegestroomde nieuwsgierigen; het ter rein werd afgezet. Intusschen was ook de mo torspuit uit Bergen op Zoom ter plaatse aange komen, die onmiddellijk met twee stralen het vuur aantastte. Kort hierna sprong een der flesschen zuur stof, die met een enormen knal den geheelen inventaris van het magazijn door elkaar wien), direct daarop gevolgd door een tweede explosie, waardoor de ketel van het magazijn over de ge- heele breedte van elkaar scheurde en de muur naar buiten uitboog. De tweede motorspuit was ook spoedig aan wezig, waarna met vier stralen water werd ge geven. Groot gevaar ontstond toen een der werkzalen door het vuur bereikt werd, waar voor een belangrijk kapitaal aan machines was ondergebracht en waarin eveneens zuurstof- flesschen aanwezig waren. Slechts met groote moeite slaagde de brandweer er in dit perceel te behouden. Met donderend geraas stortte weldra het pla fond van het magazijn naar beneden, waarna de scherven ijzer, ver in het rond geslingerd, den brandweerlieden fluitend rond de ooren vlogen. Weer was een der flesschen uit elkaar gesprongen. Wonder boven wonder werd geen der arbeiders of brandweerlieden ernstig ge troffen Door de groote hoeveelheid brandbare stoffen was de strijd tegen het vuur zeer moeilijk. De vlammen laaiden hooger en hooger op ondanks de groote hoeveelheden water, die op het vuur gestort werden. Omstreeks vijf uur was het grootste gevaar geweken en kon een der spuiten inrukken. Toen wij een kijkje namen in de nabijheid van het magazijn vonden wij een der zuurstof- flesschen in een ruïne van ijzeren stangen ge klemd. Deze flesch, die nog slechts voor de helft aanwezig was, vertoonde den vorm van een kurketrekker, terwijl andere ijzeren voor werpen nauwelijks herkenbaar waren. Op het terrein van den brand bevonden zich o.m. de wethouders Juten en Kiepe, alsmede de commissaris van politie, de heer Hoeve, en andere autoriteiten. De schade kon bij benadering niet worden vastgesteld, ofschoon deze naar schatting eenige tienduizenden guldens moet bedragen. Wij ver nemen, dat de schade door verzekering is ge dekt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Een onderzoek wordt inge steld. Woensdagavond heeft op het Noordzeeka naal in de nabijheid van Westzaan een aanva ring plaats gehad tusschen het Zweedsche uit gaande vrachtschip „Normandia" en het Duit- sche naar Amsterdam opstoomende stoomschip „Naumburg" van de HamburgAmerikalijn. De aanvaring verliep zonder veel schade aan te richten. Het Zweedsche stoomschip liep ge ringe schade aan bakboord op, het kon echter begrijpen moet men in acht nemen, dat navol gen niet nabootsen en niet evenaren beteekent. Het beteekent echter, binnen te gaan in een sfeer van inspiratie, in een zeker licht van het voorbeelc', waardoor men begint de dingen op dezelfde wijze te zien en te gevoelen als het voorbeeld, dat mu beschouwt en navolgen wil „Een vergelijking zal het duidelijk maken. Dante verklaart herhaaldelijk, dat hij zich Ver- gilius als voorbeeld ter navolging heeft gesteld; hij noemt zich zijn leerling en navolger. Toch weet iedereen, welk een onmetelijke afstand er tusschen hen beiden is: een volkomen verschil van onderwerp, van stof en van wijze. Vergilius beschrijft een wereld van heidensch klassieke vor men, hoezeer ook, wat hem gansch tot lof strekt, in Vergiliaanschen geest verstaan; Dante staat midden in de christelijke wereld, in het katho lieke en bovennatuurlijke leven, van de schrik wekkende oorden der eeuwige straffen tot aan den zang der uitverkorenen in de eeuwige zalig heid. Bovendien verschillen beiden van taal, van gevoels- en uitdrukkingswijze. En toch spreekt Dante van navolging omdat hij klaarblijkelijk getracht heeft, zijn onderwerpen te gevoelen met diezelfde zuiverheid en juistheid van gevoel, die Vergilius aan de dingen, die hij bezong, tege moet bracht; omdat hy in zijn taal al die kracht en gratie van vorm, al die teergevoeligheid trachtte te leggen die zijn meester, zooals hü Vergilius noemde, eigen Was. Ziedaar de navol ging, iets heel anders dan een copie of een ge lijkmaking. Ook op bovennatuuriyk gebied is het aldus, en dat is voor ons een troost, doch tege- ïyk een vermaning tegen zooveel traagheid en laksheid, die de hcogstc voorbeelden werkeloos kunnen aanzien, voorgevend, dat zulk een doel al te hoog zou zyn." Aan het slot van zijn toespraak zeide de paus verder, dat deze voorbeelden van heiligheid bu- zonder passend zyn in dezen tyd, die zulke voor beelden zoozeer behoeft, nu de rnenschen met groote reclame worden uitgenoodigd en toegela ten tot 'afereelen, niet van kracht alleen, maar van ruw geweld, nu zy geroepen worden om als bewonderende toeschouwers toe te zien by het gevecht van menschen tegen mensch. „Dit is iets zeer weinig menschelyks, ver verwyderd van alles wat zachtmoedig, edel, verheven, en in mensche"'jken zin opvoedend is. Opvoeden wil zeggen: den geest omhoogleider en, in het spoor van die verheffing, ook het gedrag en het res pect van het lichaam verzorgen, dat ons gegeven de reis vervolgen en werd om 8.10 uur te IJmui- den geschut, waarna het de reis naar Rotter dam voortzette. De „Naumburg" is na een ge ring oponthoud aan de Javakade aan den stei ger van de HamburgAmerikaiyn aangeko men. Waarschy'niyk is het ongeluk hieraan te wij ten, dat de „Normandia" uit zyn roer liep. De „Naumburg" werd hierdoor midscheeps getrof fen, doch liep weinig of geen avery op. In den nacht van 17 op 18 Juli werd de alleenwonende weduwe Burgers-Verhaagh in haar woning te Tegelen door den 25-jarigen F. van E. overvallen en met een pot op het hoofd geslagen. Verdachte was, toen de vrouw om hulp riep, gevlucht, zonder door haar herkend te worden. Nog dienzelfden nacht gelukte het de politie hem in zyn woning te arresteeren. E. die Dinsdag te Roermond terecht stond, ontkende alle schuld. Het O.M. eischte vyf jaar gevangenisstraf. SOERABAJA, 15 Nov. (Aneta) De luitenant ter zee tweede klasse B. P., die officier van de wacht was op Hr. Ms. „Krakatau", toen deze oorlogsbodem kapseisde, en die met den kapi tein ter Zee J. van R. en den kapitein-luitenant ter Zee C. C. F. J. voor het Hoog Militair Ge rechtshof te 's-Gravenhage zal terechtstaan, zaJ worden verdedigd door den ex-luitenant ter Zee Mr. Bonnerman, terwyi kapitein-luitenant ter Zee J. zal worden verdedigd door den gepension- neerden vice-admiraal Jager. Het wachten is op de aankomst van de pro cessen-verbaal der in Ned.-Indië gehouden ge- tuigen-verhooren. De berechting zal medio Ja nuari geschieden. Woensdagavond is in de Hudsonstraat te Rot terdam het zes-jarig meisje van de familie Spiering by het oversteken van de straat aan gereden door een vrachtauto. Het meisje werd op slag gedood. De auto is in beslag genomen. Een onderzoek wordt ingesteld. Woendagavond is in het Sportpaleis te Ber lijn de 29ste Zesdaagsche wielerwedstryd aan gevangen, waaraan 14 koppels deelnemen. Op het laatste oogenblik waren nog eenige wij zigingen in de koppels gekomen, zoo reden Ehmer en Funda met elkaar in plaats van Ehmer en Lehman, terwyi de laatste thans ge koppeld was aan Umbenhauer. Voor 10.000 toeschouwers speelde Woensdag Wales tegen Engeland. De weersomstandigheden waren vry ongunstig, terwyi de regen het veld in een modderpoel herschiep. In de eerste helft gaf Mills aan Wales de leiding. De Engelsche spil, Allen van Portsmouth, geraakte gebles seerd en moest van verder spelen afzien. De wedstryd eindigde in een 21 zege voor Wales, waarby Asthley voor Wales en Brooks van de Manchester City voor Engeland nog een doel punt scoorden. In verband met de berichten in andere bladen, die omtrent de stopzetting gedurende een paar Weken der KAVEEWEE-fabrieken zyn gepubli ceerd, deelt de directie mede, dat er bij deze stopzetting van eenige actie tegen de regeering in geen enkel opzicht sprake is. Het geheele personeel zal nadien voltallig het werk kunnen hervatten. STOCKHOLM, 16 Nov. Met de arrestatie van den Duitschen schilderijendief Blaich heeft de Zweedsche politie een bijzonder goede vangst gedaan. Men vermoedt, dat hy behoort tot een internationale misdadigersbende, die zich voor- nameiyx op schilderyendiefstallen heeft gespe cialiseerd en o.a. te Keulen, Warschau, Sofia en andere steden sensationeele inbraken van dit soort heeft gepleegd. Het op een waarde van vierhonderdduizend Kronen geschatte schilderij van Rembranat „Jeremia beklaagt den val van Jeruzalem" is gisteren, zooals we reeds meldden, in een bosch teruggevonden. Na geruimen tijd te hebben ontkend, deelde Blaich tenslotte zelf de plaats mede, waar hy het schildery had verborgen. De door de Duitsche autoriteiten verstrekte in lichting ovre Blaich zyn nog niet te Stockholm aangekomen eHt is mogeiyk dat hy een val- sche pas lieeft en in werkeiykheid anders heet. De uitgeloofde belooning van eenige duizen den Kronen zal worden gegeven aan een loop jongen die op het spoor kwam van de schuil plaats van Blaich en dit de politie mededeelde. PARIJS, 17 Nov. (V.D.). Uit Dakar wordt gemeld, dat twee Fransche militaire vliegers, die eind Juni J4. tijdens een tornado boven Da kar afdreven en 'n noodlanding moesten maken boven Portugeesch Guinea, in handen vielen van in dit gebied levende kannibalen, die hen klaarblijkelijk vermoordden en opaten. Uit een nauwkeurig onderzoek, dat door een Fransch officier met medewerking van de Portugeesche autoriteiten werd ingesteld in de omgeving van Suzannah aan de monding van de Rio Cacheo, zou met stelligheid zijn ge bleken, dat beide vliegers nog leefden, toen zy hun noodlanding in deze moerassige streek By het onlangs gevierde jubileum van den Nederlandschen Journalistenkring is ook een toast uitgebracht op „het vrye woord" in ons vaderland; minister Coiyn befuifde de feestvierenden tot op zekere hoogte: zyn col lega's als de „schatbewaarders van het vrije woord". Dat was geen phrase: het vrije woord is mits gewetensvol gehanteerd een kostbaar goed en zij, die dagelijks met deze kostbaarheid moeten omgaan mogen zich inderdaad met fier heid als schatbewaarders beschouwen. Wee den ontrouwen, wee den onverantwoor- delijken schatbewaarder: aan hem zal het te wijten zijn, als het vrije woord in ons land eenmaal verloren gaat. Maar niet zoo somber! Waar we 't over hebben wilden: naar aanleiding van de Coliniaansche pers- befuiving is een fascist in „Volk en Vaderland", het orgaan van den heer Mussert, aan 't spot ten, aan 't hoonen geslagen: het vrye woord in Nederland? 't Zoü wat! „Wy kennen partij-bladen en neutrale bla den. De journalist aan de neutrale bladen ligt vast aan allerlei banden. De sterkste zyn die welke hem aan den adverteerder binden. Eén onvertogen woord in de krant aan een adver teerder en hy ligt er uit. Leve het vrije woord! De uitgever van een neutraal blad heeft meestal een drukkery die druxwerk aan jan en alleman levert en dus ook aan de autori teiten. Deze klantjes moeten dus ontzien wor den. Leve het vrye woord! En dan hebben de autoriteiten nog wel eens mededeelingen te doen die „nieuws" zyn en als men ze niet te vriend houdt en zy u overslaan, ja, dan is Holland in last. Dus ontzie ze! Leve het vrye woord! Geen kring van lezers onaangenaam zyn, is het eerste en laatste gebod van den neu tralen journalist. Leve het vrye woord! By de party-bladen is het voor een deel niet anders. Ook daar moet de adverteerder en de lezer en de autoriteit ontzien worden, de beide laatsten tenminste als zy tot de geestverwanten of de partij behooren. Leve het vrije woord!" Onze fascist heeft wèl een karikaturale voor stelling van pers-toestanden en pers-verhou dingen in ons land: heeft hy tijdens zijn kort- stondigen arbeid aan zyn nog zeer jonge krant nu al zulke treurige ervaringen opgedaan? Het is mogelyk, dat hier en daar de invloed van adverteerders of andere klanten in de re- dactioneele leiding te bespeuren valt, maar in 't algemeen staat de Nederlandsche pers in heel de wereld bekend als de betrouwbaarste, de on- afhankeiykste, de onomkoopbaarste, de vrymoe- aigste in den goeden zin van het woord. In ons land zegeviert in de pers het vrye woord, onbelemmerd in het algemeen door al te mercantiele overwegingen: wij behoeven niet ver van huis te gaan om dagelijks waar te ne men, dat advertenties tot waarden van kapi talen geweigerd worden om principieele motie ven; van die zonderlinge autoriteiten, welke geheimzinnige mededeelingen als „nieuws" inde krant verordonneeren, hebben wij tot op den dag van heden (en we loopen nogal wat jaartjes mee in de journalistiek) nooit iets bemerkt; onze fascist schynt er méér van te weten. Maar alles goed en wel: Als wy van iemand, wien ook, eenigen spyt of eenigen hoon op het vrije woord in Neder land zouden kunnen „waardeeren", van een fascist in ieder geval niet! De fascisten zyn juist de slaven van de on- v r y h e i dzij maken van die onvryheid zelfs een princiep, een ideaal, zy willen aan ban den gelegd zyn, en zy demonstreeren dat ook in him pers. Wy bespotten en hoonen deswege niet, wy kunnen ons zelfs in hun gedachtengang ver plaatsen en er een mooie bedoeling in het al gemeen belang in waardeeren maar dan mo gen zy ons ook met spot en hoon op het vrye woord, zooals het thans nog gehuldigd wordt in Nederland, van het lyf blijven. Dat, wat onze fascist aan onvryheid zegt op gemerkt te hebben in de Nederlandsche pers, heeft niets te beteekenen als men het vergeiykt met de onvryheid, welke er in een fascistische •pers heerscht en heerschen moet! hadden uitgevoerd. De inboorlingen, die ver hoord werden, weigerden echter mededeelingen over het verblyf van beide vliegers te doen, zoo dat men kan aannemen, dat zy in handen der kannibalen zijn gevallen. NEW DELHI, 16 Nov. (Reuter). Op indruk wekkende wijze is Afghanistans vermoorde ko ning, Nadir Khan, te Kaboel ter aarde besteld. De rouwplechtigheden werden door niet min der dan 50.000 personen bygewoond. Op net kerkhof waren ook de vertegenwoordigers der buitenlandsche mogendheden aanwezig, die kransen op eht graf neerlegden. Voor het graf is een eerewacht opgesteld. Door een aantal vooraanstaande geesteiyken is gisteren een manifest gepubliceerd, waarby de vermoord» koning als martelaar heilig is verklaard. In verband hiermee is boven net graf een karmynroode vlag ontplooid ter aan duiding van het martelaarschap. Naar gebleken is, is de moordenaar slechts zeventien jaar oud. Iti het geheele land is het volkomen rustig gebleven. Nergens hebben na den moord schiet partijen plaats gehad, of zyn gewelddaden ge pleegd Intusschen heeft de nieuwe koning eerbe tuigingen en aanhankelijkheidsverklaringen van vooraanstaande persoonlykheden uit alle deelen des lands ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9