De verkiezingen in Spanje ppjpT' Critieke toestand te Genève De verkiezingen in Spanje Het nieuws van heden HET GING ER SPAANSCH TOE Ook* Italië uit den Volkenbond TORGLER'S PAPIEREN STIJGEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 21 NOVEMBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Links in doodsangst Een oproep van Lord Baden Powell Drie vliegtuigen te Praag verbrand Omdat er geen liefhebbers voor waren De Lindberghs naar de Azoren NATIONALISTISCHE BEWEGING IN ROEMENIË Het WeerKuuiiiioiiiiiixiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Het Bureau der Conferentie tegen Woensdag a.s. bijeengeroepen Avenol naar Rome Verdaging tot 15 Januari Scialoja overleden Jaren lang gedelegeerde van Italië te Genève Ook in Roemenië groeit de nationaal-socialistische beweging zeer sterk, vooral nadat de Koning den liberaal Duca tot chef der regeering heeft benoemd. Boven een boerenvergadering te Radautz in de Boekowina. Op deze vergadering werd voor het eerst de Roemeensche vlag met het hakenkruis getooid Kalinin spreekt de Yankees toe DOLLFVSS BIJ DEN VRIJWILLIGEN ARBEIDSDIENST mmm De Oostenrijksche Bondskanselier Dr. Dollfuss bracht een bezoek aan het arbeidskamp Wildungsmauer aan den Donau, om het kanaliseeringswerk te inspecteeren, dat door leden van den vrijwilligen arbeidsdienst wordt verricht De republikeinen vormen een eenheidsfront voor de herstemmingen Republikeinen in de meerderheid William M. Bullitt is door President Roose velt benoemd tot gezant der V.S. in Moskou Nieuwe stratosfeertocht Settle gedaald Britsch vliegtuig omlaag gestort Roemeensche parle ment ontbonden Reorganisatie van den Volkenbond Mislukte aanslag op Wakatsoeki Verzekeringszwendel DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De „Angriff" neemt hem en de Bulgaren in bescherming Nadolny bij Kalinin De nieuwe Duitsche ambassadeur overhandigt zijn geloofs brieven Korte berichten IE, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18535 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het is bij de Cortes-verkiezingen in Span je Spaansch toegegaan. Dat kon ook moei lijk anders, want niet alleen is de regee- ring-Barrios, welke de kortstondige van Lerroux opvolgde om de Cortes-verkiezingen uit te schrijven, zeer zwak, maar ook hebben de roode baantjesjagers, die niet van nun zetels in de Cortes constituyentes", van waaruit zij de la kens zoo geriefelijk onder zich zelf en hun parij- genooten konden verdeelen. wilden scheiden, het Spaansche volk tergend lang op deze onver mijdelijke verkiezingen laten wachten. De toch reeds van nature opgewonden Spanjaarden zijn bovendien nog door een uiterst felle verkie zingscampagne opgezweept en de hartstochte lijke verdeeldheid tusschen hen, die van het socialistisch wanbeheer onder Azana zwaar heb ben geprofiteerd en hen, die daaronder zwaar hebben gezucht, deed de rest. En zoo is het kunnen gebeuren, dat een vijftigtal stembussen werden vernield, dat vooral door ongure linksche elementen de rechtsche kiezers werden geïnti mideerd en lastig gevallen, dat er Hevige relle tjes ontstonden, waarbij verschillenden slacht offers niet alleen het politieke, maar ook het lijfelijke leven werd uitgeblazen, kortom dat ge heel het land den indruk heeft gemaakt van een overkokenden heksenketel. De tot nu toe bekende uitslagen bieden nog niet voldoende houvast voor definitieve conclusies. Er moeten nog een groot aantal herstemmingen plaats hebben en daarbij zijn, gezien het uiterst ingewikkelde Spaansche meerderheidskiesstelsel verrassingen fliet uitgesloten. Zeker echter is, dat de recht sche partijen, vooral de agrariërs en de „Acion popular", welke beide onder leiding staan van den jongen katholieken advocaat Gil Robles, aanzienlijke successen hebben geboekt, en dat vooral de socialisten, die aansprakelijk gesteld moeten worden voor de anticlericale bepalingen in de nieuwe grondwet groote verliezen hebben geleden. Of de successen van rechts en de ver liezen van links zulke afmetingen zullen gaan aannemen, dat links in de minderheid en rechts in de meerderheid komt, dient te worden afge wacht. De blunder van ,,Het Volk", hetwelk in een latere editie aan de hand van nieuwe cijfers zijn voorbarige conclusie van een zich hand haven der socialisten moest corrigeeren, maant tot voorzichtigheid. Volgens de laatste gegevens moet de omzwaai van links naar recnts in het autonome Catalonië echter al een voldongen feit zijn geworden. Het lijdt geen twijfel, dat de successen van rechts voor een goed deel te danken zijn aan de katholieke Spaansche vrouw'en, die zich ondanks alle terroristische vreesaanja- gingen prachtig hebben gehouden. De moeders hebben gevochten voor de ziel van haar kinde ren, aan wie men het katholieke onderwijs der religieuzen heeft ontnomen, zij hebben ook ge vochten voor de rechten en de vrijheid van godsdienst en geloof, welke door de anti-cleri- cale machthebbers met voeten waren getreden In de laffe beschimping van „Het Volk", dat naar aanleiding van de houding der Spaansche vrouwen bij de verkiezingen haar qualificeerde als het „domste deel der natie", dat het sterkst onder den invloed van de katholieke geestelijk heid staat, wordt door den hatelijken tegenstan der de invloed der vrouwen erkend. Zij mogen zich den smaad der socialisten tot een eer reke nen. Hoe doodsbenauwd de linkerpartijen in Spanjp zijn, dat de definitieve uitslagen nog ongunstiger voor haar zullen uitvallen dan de reeds bekende, blijkt uit het feit, datde radicale vrijmetselaar Lerroux, die de socialisten uit het kabinet werkte en onder geen beding met de socialisten samen heette te zullen gaan, thans met het oog op de komende herstemmingen het voorstel heeft gedaan tot het vormen van een linksch éénheidsfront tegen rechts. Ook de Spaansche perscommentaren op de gedeeltelijke uitslagen laten aan duidelijkheid in dit opzicht niets te wenschen over. Alle bladen zonder on derscheid geven toe, dat de verkiezingen voor de rechterzijde een succes zijn geworden. Maar ter wijl de rchtsche bladen „La Nacion" en „Infor- maciones" een beroep doen op het geheele volk tot vreedzame samenwerking en verzoening, lui den de linksche de alarmklok. De syndicalisti sche pers roept haar terreurbenden op tot revo lutie. De burgerlijk-republikeinsche „Voz" noemt zelfs een burgeroorlog onvermijdelijk, ingeval de herstemmingen geen „correctie" zouden bren gen op de ingezette machtsverschuiving. Het is dus te voorzien, dat het bij de herstemmingen in ongeveer de helft van alle provincies, welke herstemmingen den 3en December zullen worden gehouden, wederom heet toe zal gaan, en dat ook na die herstemmingen, indien deze de aan vankelijke successen van rechts zouden vergroo- ten, de rust niet onmiddellijk in het land zal terugkeeren, tenzij een krachtig bewind het te Veel naar links gev'rikte roer van staat in ijze ren knuisten neemt om het in den juisten stand te brengen en te houden. ROME, 20 Nov. (V.D.) Op 5 December a.s. zal de Fascistische Groote Raad bijeen komen teneinde te beraadslagen over de wensche- lijkheid, dat Italië verder blijft sa menwerken met den Volkenbond of uit den Volkenbond zal treden. LONDEN, 20 Nov. (V.D.) In een gister avond te Bentley gehouden rede deed de beken de Engelsche leider der internationale padvin dersbeweging, Lord Baden Powell, een beroep op de Engelsche jeugd „het soldatenspel" te spe len en toe te treden tot het Engelsche territo riale leger. De jeugd moest bereid zijn haar huis en vaderland te verdedigen, indien het noodig zou zijn. i PRAAG, 20 Nov. (Reuter) Op" het vliegveld van Praag zijn drie vliegtuigen, die nog in uitstekenden staat verkeerden, opzettelijk ver brand, omdat er geen kooper voor te vinden was. De toestellen waren te koop aangeboden na de fusie in de Fransche luchtvaart-maat schappijen. Zij waren in gebruik geweest op de route van Parijs naar Centraal-Europa. LISSABON, 21 Nov. (Reuter) Kolonel Lindbergh en zijn vrouw zijn vanmorgen om 7.08 uur van hier naar de Azoren vertrokken. H Verwachting: Matige tot zwakken, Oostelijke tot Zuid-Oostelijken S wind, nevelig tot licht of half bewolkt, j= weinig of geen neerslag, lichte vorst des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. Hoogste stand: 778.7 te Riga. Laagste stand: 756.3 te Biaritz. Zon op 7.32, onder 3.59. Licht op 4.29. 24 Ne. Eegste Kwartier. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli GENÈVE, 20 Nov. Het eenige diplomatieke gesprek, dat hedenochtend in het kader» van de ontwapeningsconferentie werd gevoerd, was dat tusschen Sir John Simon en den Ameri- kaanschen gedelegeerde Wilson, die Simon, naar men zegt, adviseerde geen depressie te oefenen op de Fransche regeering, aangezien deze haar gedragslijn in volkomen vrijheid dient vast te stellen. Officieel wordt medegedeeld, dat de onder handelingen Dinsdag zullen woraen voortgezet. Het Bureau der ontwapeningsconferentie is bijeengeroepen tegen Woensdag. De secretaris generaal van den Volkenbond, Avenol, zal zich vanavond naar Rome begeven. Het Volkenbondssecretariaat deelt officieel mede, dat deze reis verband houdt met het overlijden van den Italiaanschen senator Scialoja. In welingelichte kringen heeft men even wel den indruk dat deze onverwachte op dracht aan Avenoi naar Rome te gaan, verband houdt met de politiek van Italië tegenover Genève. Men vreest dat de tegen 5 December bijeengeroepen Groote Fascis tische Raad principieele besluiten zal ne men inzake een nieuwe oriënteering in de Italiaansche Volkenbondspolitiek. De secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, heeft Mussojini een telegram gezonden naar aanleiding van het overlijden van Scialoja. ROME, 20 Nov. (Reuter.) In bevoegde krin gen wordt bevestigd, dat de Groote Raad den oden December de verhouding van Italië tot den Volkenbond in studie zal nemen. Men voegt er echter aan toe, dat dit niets uitstaan de heeft met een eventueel voornemen van Italië om zich uit Genève terug te trekken. Wat de ontwapening betreft, is men in be voegde kringen de meening toegedaan, dat de basis voor een overeenkomst slechts kan worden gelegd door diplomatieke besprekingen tus schen de vier Westelijke groote mogendheden. Er is niets op tegen, dat een dergelijke over eenkomst, eenmaal tot stand gekomen, verder afgehandeld wordt in het kader van den Vol kenbond. GENEVE, 20 Nov. (V.D.). Medegedeeld wordt, dat in de zitting der mogendheden van daag principieel besloten is de hoofdcommissie, welke oorspronkelijk op 4 December zou bijeen komen op langen termijn te verdagen. Dins dagmiddag zal een definitief besluit worden ge nomen. Een kleine commissie bestaande uit Benesj, Massigli en markies Soragna heeft op dracht gekregen Maandagavond de formule uit te werken, welke het bureau zal worden voor gelegd. De verdaging zou tot na 15 Januari 1934 geschieden. De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, Simon, verlaat met den nachttrein Ge nève. Hij begeeft zich naar Parijs en vandaar per vliegtuig naar Londen, waar hij de openingszitting van het parlement zal bij wonen. De Engelsche regeering zal te Genève wor den vertegenwoordigd door Eden. ROME, 20 Nov. (Reuter.) Senator Vittorio Scialoja is gisteren in den ouderdom van 77 jaar overleden. Scialoja heeft in het begin van zijn loop baan groote bekendheid verworven als rechts geleerde. Reeds in 1883 werd hij te Rome tot professor in hèt Romeinsch recht benoemd. In den Senaat trok hij als schitterend redenaar eveneens de aandacht. Internationale bekendheid verwierf de over ledene door zijn werkzaamheden als Itaiiaansch gedelegeerde, eerst bij de vredesonderhandelin gen in Versailles, later bij den Volkenbond. In bijna alle internationale conferenties en ver gaderingen van den Volkenbond trad Scialoja als vertegenwoordiger van Italië op. Zijn vredeswerk werd ook in ons land ten zeerste gewaardeerd. In 1931 besloot de ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede Scialoja de Grotius-medaille te verleenen. In de laatste anderhalf jaar trad Scialoja bijna niet meer op den voorgrond. MOSKOU, 20 Nov. De president van de Exe cutieve der Sovjet Unie, Kalinin, heeft Maan dagmiddag een radioredevoering gehouden voor het Amerikaansche Volk, waarbij hij er met na druk op wees, dat de vreugde over de hervatting der Amerikaansch-Russische betrekkingen door de gansche wereld wordt gedeeld. MADRID, 20 Nov. Na afloop van den minis terraad heeft de minister van Binnenlandsche Zaken bekend gemaakt, dat tot nu toe de par tijen der rechterzijde reeds 123 zetels hebben verworven. De definitieve uitslag is nog steeds niet bekend. Uit meestal goed geïnformeerde bronnen ver luidt, dat in verband met den uitslag der ver kiezingen, Lerroux er bij de regeering op zou hebben aangedrongen onderhandelingen in te leiden met de socialisten en de overige Repu- blikeinsche groepen voor het vormen van een eenheidsfront, dat bij de herstemmingen de strijd met het rechtsche front zou kunnen aan gaan. De regeering zou dit voorstel hebben aange nomen. De minister van het Verkeerswezen, Palomo, zou, in verband daarmede, reeds een onderhoud hebben gehad met Besteiro. Besteiro heeft zijn antwoord voorbehouden, daar hij eerst overleg wil plegen met het hoofdbestuur der socialisti sche partij. MADRID, 21 Nov. (Reuter) De laatste cijfers van de Zondag gehouden verkiezingen voor de Cortes toonen aan, dat de Radicalen met de Socialisten nog de meerderheid hebben over den rechtervleugel. Alle republikeinsche partijen, van de Radicalen tot de Socialisten, trachten een coalitie tot stand te brengen, ten einde de rechtsche partijen bij de herstemming over 14 dagen te bestrijden, aldus deelde de minister voor het verkeerswezen mede. De Radicaal-Socialisten, de partij van oud premier Azana, zijn bijna uit het parlement weggevaagd, en d„ partij van den president der republiek, Zamcra, kreeg slechts één zetel. Tot degenen, die geen zetel gekregen hebben, behooren o.a. minister president Barrios en de ministers van Oorlog, Onderwijs, Buitenland sche Zaken, Marine, Binnenlandsche Zaken en Verkeerswezen. IP - V Settle en Fordney te Akron opgestegen NEW-YORK, 20 Nov. De vliegers Settle en Fordney zijn Maandag om 9 uur 35 pl. tijd te Akron opgestegen voor een stratosfeertocht. De ballon, waarmede de vliegers hun tocht maken, is bij helder weer afgedreven in Zuid- Oostelijke richting. De vliegers hopen by zons ondergang weer te landen. Settle verklaarde, dat hij niet voornemens is te "probeeren het record der Russen te verbeteren. Hij wil slechts wetenschappelijke waarnemingen verrichten. Fordney maakt zijn eersten tocht met een ballon. AKRON, 20 Nov. (Reuter.) De stratosfeer- ballon van luitenant Settle had te half drie een hoogte van 17.700 meter bereikt en steeg nog steeds. Men verwacht, dat de ballon mor genochtend zal dalen. NEW-YORK, 20 Nov. (V. D.) Een aan het radiostation in Akron gericht radiobericht meldt, dat de ballon van Settle snel daalt. Men verwacht, dat de stratosfeerballon in de nabij heid van Washington tegen 1 uur M. E. T. zal landen. Het radiostation in Akron deelt nog mede, dat kapitein-luitenant Settle in zijn laatste radiobericht heeft medegedeeld, dat hij allen overtolligen ballast, zijn meetinstrumenten en zijn radiotoestel ten behoeve van verlichting van den ballon uitwerpt. Ieder contact met den ballon is dus verbroken. NEW-YORK, 21 Nov. (V.D.). De stratosfeer- ballon van kapt.-luit. Settle is om 2 uur 10 M.E.T. in den afgeloopen nacht in de nabijheid van Daretown in New-Jersey geland. JERUZALEM, 20 Nov. (Reuter) Een Britsch vliegtuig, ingericht voor het vervoer van troe pen, is omlaag gestort. Het vliegtuig was op weg van Ramleh naar Amman en vervoerde 18 personen. Het toestel stortte neer nab.'j Ramallan, 13 kilometer ten Noorden van Je ruzalem. Van de 18 inzittenden werden er 15 in het ziekenhuis opgenomen. Een van hen is zwaar gewond. BOEKAREST, 20 Nov. (V.D.). De koning heeft het besluit tot ontbinding van de beide Kamers geteekend De nieuwe verkiezingen zullen worden gehou den op 20 December voor de Kamer en op 28 December voor den Senaat. Het nieuwe parlement zal op 10 Januari bij eenkomen. GENÈVE, 20 Nov. (Eigen bericht). Naar United Press uit hooge Volkenbondskringen verneemt, bestudeert men op het oogenblik de mogelijkheid den Volkenbond te reorganisee- ren. De secretaris-generaal van den Volken bond, Avenol, zou met prof. Bourqirin, lid der Belgische delegatie ter Ontwapeningsconfe rentie, reeds plannen dienaangaande besproken hebben. Men wil trachten den Volkenbond meer universeel te maken, o. a. wenscht men, dat de Vereenigde Staten en Rusland als leden tot den Volkenbond zullen toetreden. Ook Duitschland moet weer naar Genève terugkeeren. Het is mogelijk, dat art. 16 uit het Volkenbondsstatuut zal verdwijnen. (United Press) TOKIO, 20 Nov. (Eigen bericht). Wakatsoeki is op het station alhier ternauwernood aan de dolk van een moordenaar, ontsnapt. Men ver moedt, dat de dader een tegenstander is van het Londensche vlootverdrag. (United Press). LONDEN, 20 Nov. (V.D.) Groot opzien heeft te Londen gebaard de arrestatie van den com mandant van het „London Salvage Corps", een officieuse door de Engelsche verzekeringsmaat schappijen gefinancierde brandweerorganisatie. De commandant captain Miles wordt er van beschuldigd betrokken te zijn bij de brandstich tingen vanwege het concern Harris c.s., welks leden onlangs na jarenlangen zwendel op ver- zekeringsgebied, waarbij het om millioenen ging. zijn veroordeeld tot langdurige gevangenisstraf fen. Captain Miles werd na borgstelling van £5000 voorloopig weer op vrije voeten gesteld. Italië overweegt, of het al dan niet uit den Vol kenbond zal treden Kerk en staat in Duitschland. Rede van den Beierschen premier. Amerikaansche stratosfeervlucht. De vliegers Settle en Fordney te Akron opgestegen. Bureau der Ontwapeningsconferentie tegen Woensdag a.s. bijeengeroepen. Avenol onver wachts naar Rome. Een Sovjet-ambassadeur te Washington be noemd. Instemming in Amerika en Japan. Rapport der commissie-Schouten inzake de overheidsloonen. Het oud-Tweede Kamerlid A. Roodhuijzen overleden. De kwestie P.E.N.Zaanland. Ministerieele be slissingen. Benoemingen in het Aartsbisdom, Benoemingen in het bisdom Haarlem. Vergadering van „St. Raphael". Nieuwe voor zitter gekozen. Belangrijke rede van rector Bots. IJmuider trawler op de Noordzee gezonken. De opvarenden gered. De Amsterdamsche zesdaagsche. O De officieuze „Angriff", het orgaan van dr. Goebbels, heeft een lang artikel gewijd aan den huidigen stand van het Rijksdagbrandproces. Het blad toont zich veel meer gereserveerd dan de rest der Duitsche pers. In genoemd artikel, dat den titel draagt van „Schuldig of onschuldig?" verklaart de „An griff" dat al de beklaagden in het proces schul dig zijn tegenover het Duitsche volk, omdat zij communisten zijn. Aan den anderen kant heb ben de tegenstrijdige verklaringen, welke voor de rechtbank werden afgelegd, de schuld aan den brand in het Rijksdaggebouw van Torgler en de drie Bulgaren niet kunnen vaststellen. Het artikel besluit: „Een Duitsche rechtbank zal geen vonnis wijzen volgens haar gevoelens, al zijn die ook nog zoo te rechtvaardigen, maar alleen oordeelen volgens afdoend bewezen fei ten." MOSKOU, 20 Nov. (V.D.) De nieuwe Duit sche ambassadeur te Moskou, Nadolny, heeft Maandag in de groote zaal van het Kremlin den president van de Executieve der Sovjet- Unie zijn geloofsbrieven overhandigd. Nadolny zijn de gebruikelijke militaire eerbewijzen ge bracht. Nadolny hield een toespraak, waarin hij wees op de Duitsch-Russische betrekkingen en den wensch der Rijksregeering uitsprak de tradi- tioneele vriendschappelijke betrekkingen met Rusland te handhaven. Zijn taak is de eco nomische. politieke en cultureele betrekkingen tusschen de beide volken nog hechter te maken. Kalinin verklaarde, dat het ook de oprechte wensch der Sovjetregeering is vriendschappe lijke betrekkingen met het Duitsche Volk te onderhouden. Bij een schietpartij tusschen de politie en een bende misdadigers te Montevideo zijn elf personen gedood. Op 84-jarigen leeftijd is te Londen overleden de vroegere Liberale minister Augustin Birrell. Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 756 V«rige stand 757

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1