STA D S N I E U W S Haarlem, 21 Nov. Mm $cê/d$t om: BEURS VAN AMSTERDAM 50-35-2C De vroegbeurs Wisselkoersen DINSDAG 21 NOVEMBER AUTOBUSDIENST HAARLEM- VOGELENZANG Over Aerdenhout en Bennebroek VERKOOPINGEN DE WERKTIJDEN IN HET RESTAURANTBEDRIJF Een adres aan den Raad INBREKER AANGEHOUDEN DAMESKOOR „MUSICA SACRA" Een „knal"-avond Jubileum Feestavond H. K. B. Loonen Gemeentepersoneel St. Josephs-Gezellen, Jansstraat Van der Meulen getrouwd f 10.gestolen Aan werkloozen en hun echtgenooten BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK VELSEN TUets is gevawGjk&r dan dit nat-koude weder. Voor komen is beter dan genezen. Wie nu zorgt steeds eenige Wybert-tabletten in den mond te hebben, beschermt zich kracht dadig tegen kou vatten en verra derlijke infective. Verlaagde prijzen AGENDA 22 November INSTELLINGEN 464e STAATSLOTERIJ Beurs-thermometer Nederl Staatsleen Amerik. waarden DINSDAG 21 NOVEMBER 1933 147* 137, VOOftUITB Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan K. Bolhuis te Noordwijk aan Zee en J. Heems kerk te Vogelenzang, vergunning verleend tot het in werking brengen van een autobusdienst tusschen Haarlem en Vogelenzang, kringlijn in beide richtingen, over Aerdenhout en Ben nebroek. De dienst gaat rijden van Haarlem (Lorentz- plein) langs Wagenweg, Heerenweg, Rijksstraat weg, Zwarteweg, langs de Leidschevaart, Voge- lenzangscheweg, Boekenrodeweg,Zonnebloem laan, Zandvoortschelaan, Heerenweg, Wagenweg Iordensstraat, Lorentzplein. In omgekeerde richting wordt dezelfde route gevolgd. Uitslag der veiling, gehouden Maandagavond in het Algemeen Verkooplokaal. Een huis, erf en tuin te Heemstede aan de J. C. van Oostzanenlaan 19, voor 7000 aan J. W. G. Anschütz q.q. (fa. J. W. G. Droste). Een huis, erf en tuin te Haarlem aan de Iepenrodestraat 19, voor ƒ7600 aan C. P. Fran ken. Een huis, erf en tuin te Haarlem aan den Rijksstraatweg 234, voor ƒ5025 aan J. Wiel- ders. Een huis, erf en tuin met garage te Haarlem aan de Zaanenlaan 67 hoek Populierstraat, voor 7725 aan Stöpetie. De boerderij met aanhoorigheden aan den Kerkweg 20 te Spaarnwoude met stalling voor 40 stuks vee, erf en tuin, boomgaard en eenige perceelen wei- en hooiland, te zamen groot 8 H.A. 81 Are, geveild als volgt: de boerderij met aanhoorigheden voor ƒ3700 aan A. Th. Joosten; twee perceelen weiland, groot 3 H.A- 26 Are, opgehouden; drie perceelen weiland, groot 4 H.A. 78 Are, opgehouden. De villa genaamd „Wilhelmina" met erf en tuin te Bloemendaal aan den De Genestetweg 12, h. verlengde Koepellaan, voor 10.005 aan J. W. G. Anschütz q.q. (fa. J. W. G. Droste). Het villa-terrein (waarop kunnen worden ge bouwd twee villa's met daartoe behoórende bij gebouwen) gelegen in „Klein Bentveld" gem. Bloemendaal aan den Bentveldsweg hoek Wes terduinweg, groot 1 H.A. 92 Are, voor ƒ18.500 aan A. v. Dam. Een huis, schuur, erf en tuin te Haarlem (Overveen), aan de Hospeslaan 4, voor 3750 aan W. Ende. Een heerenhuis met erf en tuin te Haarlem aan den Zijlweg 342 hoek Zandvoorterpad, op gehouden. woord door het daartoe bestemde formulier in te vullen en aan den heer Scholte, St. Bavo- Gebouw, Smedestraat, af te geven, degenen die dat misschien van plan geweest zijn, maar liet nog vergeten hebben, en ook zij, die er nog niet van hoorden, maar toch wel zin hebben mee te doen, noodigen wij uit met hun vrouwen op Woensdag 22 November te 2 uur in het St. Bavo-Gebouw te komen, Daar zal de heer Her- kuleijns een lezing houden met lichtbeelden, over het maken van mooie kerstkribben met eenvoudig en weinig kostbaar materiaal. Komt eens luisteren en kijken, het zal stellig zeer in teressant zijn, en u ideeën geven, die gij wel licht verwerken kunt ter eere van het Kindje Jezus, en tot uw eigen voldoening en tijdver drijf; en misschien zijt gij de gelukkige die met de prijs gaat strijken! Het Bestuur v. d. R. K. Vrouwenbond, Afd. Haarlem. Het bestuur van den R. K. Bond van Hotel-, Café-Restaurant Geëmployeerden „St. Anto- nius", afdeeling Haarlem, heeft een adres aan den Raad gezonden, waarin er op wordt gewe zen, dat in het Hotel-Café-Restaurantbedrijf de werktijden lang zijn; dat in het H.C.R.-be- drijf feestdagen werkdagen zijn, waarop harder gewerkt moet worden dan gewone dagen; dat ook het H.C.R.-personeel behoefte heeft aan familieleven en dat de Oudejaarsavond een bij uitstek geschikte avond is, om in de familie kring door te brengen. Daarom verzoeken adres santen het daarheen te leiden, dat op Oude jaarsavond 1933 café's en restaurants (hotels voor zoover mogelijk) om 9 uur gesloten zullen zijn, en dat het personeel de inrichting om 9 uur zal hebben moeten verlaten. De Bloemendaalsche politie heeft Maandag den 18-jarigen A. R. uit Haarlem aangehouden, die bekend heeft de vorige week in het ge bouwtje van de Bloemendaalsche Reddingsbri gade aan het B'oemendaalsche strand te heb ben ingebroken. De dader is te Aerdenhout in arrest gesteld. Van een dameskoor mag men op de eerste plaats verwachten dat hetzingen kan! En dat is bij het Dameskoor „Musica Sacra" in derdaad het geval. Maar méér dan dat, het kan ook toneelspelen en feestvieren. Dat bewees wel het feest, gisteravond in de Montessorischool aan de Velserstraat, door het koor gegeven! Het ging er allemaal hoogst plechtig en amusant toe. Er was een „echt" (keurig) feestprogramma, de voorzitster hield een „heusche" openingsrede, er werd royaal getracteerd en gecollecteerd, kranig tooneelgespeeld „om de duiten" en met reusachtige „tooneeltriomphen" en tenslotte na tuurlijk ook gezongen. Dat het koor onder de deskundige leiding van den heer P. Broerse 'den dirigent van het koor der Kleverparkkerk) reeds veel heeft bereikt dank zij intensieve oefe ning en medewerking van allen en over prachtig stemmateriaal beschikt, bewees wel de uitvoering van „De Spinster", de geestige „Ke ver" en het origineele levend Notenkbor, voorts het hoogstemmige „Maart" (een klein beetje „mistig" werd het gezongen!) door een kwartet en „Des Lied der Elisabeth" en „De ge fopte Vogelaar" door soli, daarbij op uitstekende wijze begeleid door den heer Broerse aan de piano. Overigens had de piano toch al weinig rust; zoo tusschen de nmmers door werd er 'n vroo- lijk mopje afgespeeld, terwijl een tweetal ac- cordeon-bespeelsters (in huis-, tuin- en keu kentaal noemt men zulke instrumenten trek- harmonica's!) „den moed erin hielden", als „Dorfmusik" speelden en met andere oude en nieuwe schlagers de vroolijke stemming van de zeer vele toeschouwers (ook dat was in orde!) als het kon. nog verhoogden. Reeds gedurende eenige jaren lang hebben de koorleden een uitstekend geslaagden feestavond georganiseerd en tooneelstukjes opgevoerd. Het was dan ook wel te verwachten, dat „planken koorts" slechts in lichten graad aanwezig was. De weinige vergissingen der optredenden en de noodige hulp der souffleuse zullen wij dan maar op rekening van* de warmte en inspanning schrijven en voorts de enkele vergissinkjes, o.a. de vreemdsoortige krant in „Tooneeltriomphen" met den mantel der liefde bedekken Zonder speciale vermelding van „uitblink sters" (Zetter, pas op, met st, het zijn vrouwe lijke!) zullen wij ons ertoe bepalen met te re- sumeeren evenals de president, de zeereerw. h- - pastoor J. v. d. Valk O.F.M. in zijn vrien delijk slotwoord deed dat allen, de een meer de andere minder, haar best hebben gedaan en den aanwezigen een „knal"avond hebben be zorgd. Dat voor de voorzitster-regisseuse-pia- niste-tooneelstukkenschrijfster-actrice-enz.. enz. mej. B. Lambert een uitzondering gemaakt werd en deze een bloemstuk en een pluimpje kreeg, was niet meer dan verdiend! F. K. De heer L. J. van Loenen, Kruisstraat 9r, zal 1 December as. den dag herdenken, dat hij voor 25 jaar bij het Staatsbedrijf der Posterijen in dierst trad. Hij is thans besteller bij het postkantoor te Haarlem. Het zal den heer v. Loenen op zijn jubileumdag ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken. Dinsdagavond 21 November a.s. des avonds om 8 uur zal in het gebouw van den Haarlem- schen Kegel Bond een feestavond worden ge houden ter herdenking van het 10-jarig be staan van het clubgebouw „H. K. B.". Het programma vermeldt o.a. het optreden van Louis Noiret en zijn gezelschap, van „The Musical Lunaticks" en „The Happy Singers" en uitreiking persoonlijk kampioenschap H. K. B. 1933. Zooals wij reeds meldden, hebben de heeren M. L. A. Klein en J. G. van Kessel, leden van den Haarlemschen gemeenteraad, een voorstel ingediend met betrekking tot de tijdelijke sala riskorting van het gemeentepersoneel. Zij stellen voor, inplaats van de sinds 1 Januari j.l. inge voerde tijdelijke loonkorting in te voeren, een korting van: 5 pCt. van de jaarwedden tot en met 3000. 6 pCt. tot en met 3500. 7 pCt. tot en met 4000. 8 pCt. tot en met 4500. 9 pCt. tot en met 5000. 10 pCt. tot en met 5500. 11 pCt. tot en met 6000. 12 pCt. van de wedden boven de 6000. De voorstellers willen de uitzondering voor hen, di eniet worden bezoldigd krachtens de bestaande gemeentelijke salarisregeling, behou den, n.l. 7 pCt. korting avn het tijdelijk perso neel. Deze voorstellen werden heden in een gecom bineerde vergadering van de commissiën van overleg voor ambtenaars- en werkliedenzaken en het politiepersoneel behandeld. Omtrent het resultaat der besprekingen kon ons nog geen mededeeling worden gedaan. steeg; M. v. d. Geerv. Hemert, 59 j., Kamper laan; C. BloemzaadHulsthof, 83 j., Kamper laan; A. G. HoogkamerVeldkamp, 55 j., Dr. Schaepmanstraat; W. K. S. M., 2 j., d. v. M. T. Ebbing, Tweede Zuidpolderstraat; J. J. Roest, 54 J„ L. Heerenvest; J. J. Hekker, 86 j., Graaf van Wiedstraat. A.s. Woensdag (22 November) houdt de wel eerw. pater Roozen M.C. uit China een missie avond voor de St. Josephsgezellen-vereeniging. Deze avond belooft zeer Interessant en aange naam te worden. Hij begint om half negen. Doarom wordt er een flinke opkomst van de leden verwacht. Tevens bestaat er dien avond gelegenheid om zich op te geven voor de afd. „Paladijnen". Gisteren meldden wij. dat in het kleedhuis van de sportvereeniging „Droste" aan den Oudenweg een bankbiljet van f 10 was ont vreemd. Thans deelt de politie ons mede, dat het hier het kleedhuis van de sportvereeniging D. S. K. betrof. Men schrijft ons: Vóór eenige dagen hebben wij een oproeping gedaan aan degenen onder u, vaklieden zoovel als dilettanten, die, ter bevordering van de Kerstfeestviering, bereid waren een kerstkribbe te maken. Voor het mooiste werk van beide groepen zou dan een prijs beschikbaar worden gesteld. Degenen, die deze oproeping- hebben beant- Bij de huwelijksvoltrekking tusschen dr. G. fan der Meulen, den keeper van H. F. C. jn het Nederlandsche elftal, en mej. Mellema, welke hedenmorgen ten raadhuize te Bloemen daal onder enorme belangstelling plaats vond, de tuin voor het raadhuis was zwart van de menschen waren o. a. tegenwoordig de heer Karei Lotzij, namens den K. N. V. B., het be stuur van H. F. C. en de voorzitter van de Sportvereeniging „Bloemendaal". Voorts veie leden van H. F. C. en andere eerste-klasse- spelers. Junioren van H. F. C. stonden in uni form voor het raadhuis opgesteld. De ambtenaar van den Burgerlijken Stand, de heer F. S. Huijninck, sprak het bruidspaar gemoedelijk toe. Getrouwd: H. A. A. M. Fuchs en Z. G. A. v. d. Belt. Geboren: G. Kruijffde Jong z; A. H. Op damSchouten d; W. HaakLammens d; C. G. W. Stet—v. Duffelen z; G. Lubbers—Zippro z; J. Tolsma—Wiersma z; C. de Graafv d. Goorbergh d; C. G. Beenen—Roelofs z; M. J. Rodenburgv. Bockel d; M. R. Del TinFa- trizio d. Overleden: G. v. d. Laan, 76 j., Groendaal- Vrijwillige Burgerwacht. Gisterenavond hield de afdeeling Velsen van de Vrijwi'lige Burgerwacht in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost een herdenkingssamenkomst ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan. Deze bijeenkomst werd o. a. bijgewoond door den burgemeester van Velsen, mr. F. L. J. E. Rambonnet, den commissaris van Politie, den heer D. de Ridder, den zeereerw. heer pastoor Keijzer van IJmuiden, dr. van Haselaar van de Roode Kruis-afdeeling en dr. Limborg Meijer, directeur van den Gemeentelijken Geneeskun digen Dienst. De voorzitter van de Burgerwacht, de heer A. ten Broeke, opende de vergadering met een welkomstwoord en herinnerde er vervolgens aan, dat deze dag samenvalt met den oprich tingsdag, nu 15 jaar geleden. Het was in de rumoerige dagen van Novem ber 1918, toen Troelstra naar de staatsmacht greep. Men had toen echter niet gerekend op de gevoelens van trouw aan ons Vorstenhuis, welke gevoelens onder ons volk destijds veelal sluimerden. Aan den oproep, om den revolutievloed te keeren, werd onmiddellijk door talloozen ge volg gegeven Ook in Velsen stonden de man nen gereed om Oranje te verdedigen. Aan dezen bracht spr. hulde, alsook aan de vrouwen, die vooral niet nalieten hun liefde en trouw aau het Vorstenhuis te toonen. De afdeeling Velsen telt nog vele veteranen uit die dagen, die de geheele geschiedenis hebben medegemaakt. Zij kunnen verzekerd zijn van den dank van alle goede vaderlanders. Een speciaal woord van hulde bracht spr. aan den commandant, den heer B. A. Dammers, die de ziel van de Velsener burgerwacht is. Spr. hoopte dar de heer Dammers nog lange jaren zijn krachten eraan zal mogen wijden. De leden wilden het echter niet bij woorden laten. Er heeft zich een commissie gevormd, die den commandant dezen avond wenscht te huldigen. Spr. gaf dan het woord aan den heer Gu'ie- kers, die namens de commissie en de wer kende leden den commandant dank zegde voor alles, wat deze voor de burgerwacht gedaan heeft. Dat dit niet weinig is, bewijzen talrijke prijzen, welke in verschillende schietwedstrijden behaald zijn. Als stoffelijk blijk van waardeering bood spr. den commandant een prachtigen kij ker aan, terwijl de echtgenoote van den com mandant met een fraaie bouquet gehuldigd werd. De heer Dammers dankte met enke'e harte lijke woorden voor deze huldiging. Hij zeide o. m. H. M. de Koningin dankbaar te zijn voor de benoeming van den heer Rambonnet tot burgemeester van Velsen, want dit beteekent nieuw leven voor de burgerwacht. Nadat het Wilhelmus gezongen was, werd het woord gegeven aan den weleerw. heer kapelaan van Stijn, uit Alkmaar, die in een welsprekend betoog de vraag beantwoordde, of de Burger wacht ook thans nog reden van bestaan heeft. De eerw. spreker zeide geen miiitairis te zijn, maar een pacifist, een dienaar van den Allerhoogsten God, Wien de vredegroet, het: „Vrede zij u allen" als het ware op de lippen bestorven hgt. Hij kwam dan ook niet om tot strijd aan te wakkeren, maar om den vrede re bezegelen, orde en rust te handhaven. De eerw. spr. herinnerde dan aan de woor den van dr. Colijn, die van de Burgerwacht zeide, dat zij uit den nood geboren is en in den nóód haar reden van bestaan vindt. Zij werd opgericht in' de woelige Novemberdagen van 1918, toen ons land van buiten bedreigd en van binnen verraden werd. Hulde aan die mannen, die in die dagen goed en bloed wilden offeren om ons allen voor de ellende eener revolutie te bewaren. Dat is nu vergeten door de duizenden, die toen in nood verkeerden, en door de anderen, die thans spotten met de Burgerwacht. Deze kan zich echter verzekerd achten van de dank baarheid var. iederen oprechten Nederlander. Is de Burgerwacht nu nog noodig? Bij de beantwoording van deze vraag moet tegelijker tijd de vraag gesteld worden, of wij thans nog in gevaar verkeeren. En dan moet de eerw. spr. er op wijzen, dat de lof der revolutie ook na 1918 bezongen is. Uitlatingen van socialisten en communisten, nog in 1927 en 1928 gedaan, leveren hiervan het bewijs. Nog steeds wordt revolutie gekweekt en het gezag ondermijnd. De nuchtere en koude Nederlanders beseffen niet, dat net gevaar nog niet geweken is. Wan neer men een diepen kijk op de wereld en :n dezen tijd heeft, zal men moeten erkennen, dat het gevaar niet geweken is. Tot dit besef komt men niet in de huiskamer. Wil men het leven werkelijk kennen leeren, dan moet men tiet hooren en voelen. Dan kan men het als het ware op heeterdaad betrappen, het proeven in alle standen van de maatschappij. En dan zal men terugdeinzen voor het gevaar, dat van alie kanten grijnst. Dan spreekt alles rondom ons van opstand en revolutie in de kiem. Rusland toont wat revolutie zeggen wil. En Rusland propageert stelselmatig de wereldrevo lutie. Zeker, we hebben leger en vloot, maar de gebeurtenis met de „Zeven Provinciën" heeft bewezen, dal de invloed der roode oproerkraaiers ook daar is doorgedrongen. Wat daar gebeurde is droevig, maar nog droeviger is het, dat de leiding der S. D. A. P. haar handen in on schuld wascht. Het vertrouwen in onze gewa pende macht is geschokt. Na dit alles zal men de vraag, of de burger wacht nog reden van bestaan heeft, bevestigend moeten beantwporden. Zij heeft inderdaad reden van bestaan, maar dan verdient zij ook den steun en waardeering van ons allen voor de schoone taak, welke dr. de Visser zoo mooi ge schetst heeft met de woorden: vrede, vrijheid en vroomheid. De Burgerwacht draagt haar wapenen niet om te provoceeren of te terroriseeren, maar om orde en rust te handhaven en de zwakkeren te beschermen en zich te scharen om den troon van onze Vorstin, die elke oprechte Nederlan der lief heeft. Laat ons de Burgerwacht daar om steunen, moreel en financieel. Het gaat ter verdediging van troon en a'taar, van Koningin en vaderland, van have en goed. Na deze rede, die met groote aandacht ge volgd werd, werd het „Wien Neerlands bloed' gezongen, waarna de beëediging der nieuwe leden plaats had. Ter inleiding van deze plechtigheid werd ge zongen: „Wilt heden nu treden voor God den Heere", waarna de nieuwe burgerwachters dooi den burgemeester werden beëedigd. Mr. Rambonnet wenschte vervolgens allen van harte geluk, waarna hij er nog even den nadruk op legde, dat de burgerwacht ook thans nog noodig is. Voor de overheid is het van groot belang, dat zij een instituut ter beschikking heeft, waarop zij ten allen tijde kan rekenen. De burgerwacht ,is zulk een instituut bij uitne mendheid. Eenige jaren geleden was de men taliteit nog zóó, dat men zich niet tegen de revolutionnaire stroomingen durfde verzetten, maar thans is er een geweldig reveil gekomen. Tegenwoordig doet zich echter het verschijn sel voor van stroomingen van uitersten. Stroo mingen van uiterst rechts en uiterst links. Rechts is favoriet, maar dat wil niet zeggen dat de linksche uitersten en niet meer zijn. Er wordt ondergrondsch gewerkt om het verloren roode terrein te herwinnen. Misschien zal de eindstrijd tusschen deze twee uitersten gaan. Wij moeten zorgen dat deze strijd voorkomen wordt. Daaivoor hebbèn wij de burgerwacht. licht alleen belichaamd in de persoon van het Hoofd van den Staat. Den weg, dien Zij aan wijst hebben wij te volgen. Men dient er een eer in te stellen, lid van de burgerwacht te zijn. Zij verdient de sympathie en den steun van de geheele bevolking, omdat wij zien en bij ondervinding weten, dat haar bestaan preventieve voordeelen heeft. Wij heo- ben het aan de burgerwacht te danken, dat er hier in den loop der laatste jaren niets ge beurd is. Laat zij toonen, dat zij er is, dan zal het bij ons rustig blijven, welke verwonderlijke dingen er over de giynzen ook gebeuren mogen. Spr. hoopt het nog eens te mogen beleven, dat de burgerwacht niet meer noodig zal zijn en dat nij haar zal kunnen danken voor haai werk. Maar die tijd zal zeer waarschijnlijk nog lang op zich laten wachten. Tot zoover hoopte spr. steeds op den steun van een sterke burger wacht te kunnen rekenen. Nadat de heer Dammers nog een korte uit eenzetting had gegeven van de organisatie der burgerwacht, weiden de prijzen uitgereikt, we'ke dit jaar bij de schietwedstrijden zijn ge wonnen. De bijeenkomst werd daarna met een dank woord van den voorzitter gesloten. Het muziekkorps „Wilhelmina" zorgde den geheelen avond op voortreffelijke wijze voor muzikale afwisseling en voor de begeleiding van de vaderlandsche liederen. Over: Met Noach op de wateren Velen hebben Vrijdagavond het stuk gezien van bovengenoemden titel, en allen hebben ge applaudisseerd also! het werkelijk mooi was. Als men ergens aan de oprechtheid der mensehen moet twijfelen, dan ls het wel ln den schouwburg, misschien wel omdat er te veel komen „pour le bon ton", te veel om er haar nieuwe tollet te doen bewonderen of om andere bekende redenen, vooral van „haar" zijde. En dan treedt vanzelf de kunst en de kunstbeschouwing op den achter grond. We hebben helaas geen bijbelsch stuk ge zien, en hoewel het programma ons tevoren daar over een tip van den sluier oplichtte, was het toch een groote deceptie, want het was eigenlijk veel meer anti-bljbelsch. en de toegezegde strek king was er met geen zoeklicht van welwillend heid uit te halen. De feiten uit den Bijbel wer den geheel verdraaid! Noë neemt zijn zonen en „meisje" voor die zonen met (arme moraal); de „kinderen" zooals ze gemoedelijk door moeder Noë worden genoemd, en ook moeder zelf, zijn bijna volslagen ongeloovig, en begrijpen eenvou dig niets van het „geloof" van hun vader, dat ook ln het stuk alweer nergens op berust dan op een soort „Idéé fixe", een dwangldée, dat bovendien God nog voorstelt als een soort my stieken tiran! De omgang dan ook van Noë met zijn God is beneden alle peil van eerbied. Men mag naïef of eenvoudig ln zijn geloof wezen, déze Noë maakt van het geloof een paskwil, om niet te zeggen een bespotting. Gedurende de vaart op de wateren wordt er een beetje gespeeld en geruzied, de aankondiging van de nieuwe aarde wordt begroet met een dolle Indianen-dans (wat had dat anders en f(jn uitgebeeld kunnen worden, ook door een dans!) en als Noë eenmaal met zijn ark (die gewoon een boot, een schip wordt genoemd) weer de aarde bereikt, verlaten hem onmiddellijk zijn kinderen en zijn vrouw sterft, allen zonder eenlg afscheid, alles geheel tegen de historische waarheid! Een bijbelsch stuk? Een geloovig stuk? Een religieus stuk? Er blijft van alle drie niets over. De laatste scène, al ls hij dan onwaar, moet alles goed maken door de opwekking van het gevoel van meelij met Noë's verlatenheid n van zijn m.i. ingebeeld geloof: »,ik ben tevreden". Er zitten In de zaal onder de leden van „Geloof en Wetenschap" ook wel die misschien niet zoo heel sterk ln hun geloof staan, getuige het feit. dat er één heel ostentatief de „Nieuwe Rotter dammer" zat te lezen, doch al zal dit stuk hun geloof niet onmiddellijk hbben geschaad, een ongeloovige als die het zou zien kon er een motief temeer ln vinden om niet te gelooven! Het geeft niets en het brengt niets en het einde belooft ons ook geenszins een nieuwe toekomst. Neen. dan lees Ik honderdmaal liever het betref fende hoofdstuk uit den Bijbel, en ga daar over mediteeren, dat zal me meer geloof en wetenschap brengen dan Vrijdagavond. Zou het voortaan geen aanbeveling verdienen als het bestrmr van ,.G. W." den tekst eens opvroeg van de te spelen stukken? „Quandoque dormitat bonus Homerus" of „het beste paard struikelt wel eens" moge een geldig excuus zlin, maar het ls m.l. geen excuus voor de recensie die deed voorkomen alsof er een ge weldige kunst-praestatie had plaats gehad. Iemand die zich in alle aandacht en met den besten wil der wereld geergerd heeft NASCHRIFT: 't Is bekend, dat bij de waardee ring van Obey's spel „De reis van Noach op de wateren" de meeningen tamelijk ver uiteen loopen. Dit ls een gevolg van de verschillende houdingen waarin de toeschouwers zich tegenover het merkwaardige drama plaatsen. Bij de eerste op voering te Haarlem een Jaar gelden, schreef onze recensent: de geest van dit drama en de wijze waarop het vertolkt wordt, eischen volledige over gave van de toeschouwers." Hij noemde het stuk: „een symbool van het levensavontuur der mensch- heid." De geachte Inzender verwachtte echter ge heel Iets anders (een Bijbelsch stuk met zoo dicht mogelijk benaderde historische Juistheid) en het verwondert ons dus niet, dat hij teleurgesteld werd Dat hij zich ergerde aan een artistieken vorm, die velen heeft gesticht en ontroerd, ls Iets zóó persoonlijks, dat hij diezelfde gewaarwording niet van anderen mag eischen. Allerminst mag hij verlangen dat een recensent die door zijn vak gelegenheid vindt de intenties van de tooneel- kunstenaars beter te leeren verstaan zijn over tuigde waardering voor het goede en schoone op zij zet, omdat er onder het publiek zijn, die een anderen Indruk opdoen. Beide verslaggevers, die het stuk zagen, blijven van meening dat „De reis van Noach" een Indrukwekkende verheer lijking is van het zuivere Godsvertrouwen, en de volkomen onderwerping aan Gods Wil, waaruit de diepste wijsheid voortkomt. Hoe vriendelijk bedoeld dan ook, de terecht wijzing aan het bestuur van „G. en W.", dat zoo'n belangrijke keuze niet slapend zal afdoen, lijkt ons onverdiend. REDACTIE N. H. Crt. Gebouw St. Bavo Grossiers 8 uur St. Caecilia, 8 uur Cursus R.K. Volksbond, 8 uur Rechtskundig Bureau, 8.30 Bestuur St. Joseph, 8 uur. Stadsschouwburg Jubileum Jan Musch Opvoering van „Brand in de stad", 8 uur. Hotel Lion d'Or Kon- Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde, 8 uur. Luxor „Cavalcade", de geschiedenis van een familie 8.15 uur. Palace „Waar is Opa?" 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum Crisis-tentoonstelling Kunst S. O- S- 10—5 uur. Gebouw „St. Bavo" Bestuur Trampersoneel, 8 uur Bestuur Transportpersoneel, 8 uur Chr. Oranjevereeniging, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur Kunst na Arbeid, 8 uur Onderling Belang, 8 uur. St. Josephs Gezellenvereeniging Jansstraat Missieavond door Pater Roozen M. C„ half 9. Gem. Concertzaal Mannenkoor „Die Spaer- ne-Sangers", kwart over 8. Stadsschouwburg Opvoering van „Don Car los", 8 uur. Schouwburg Jansweg Liefdadigheidstooneel- avond door „Thalia", kwart over 8. Sociëteit „Vereeniging" Kennemer Foto kring, 8 uur. Raadzaal Prinsenhof Gemeenteraad, half 2 en 8 uur. Luxor „Cavalcade", de geschiedenis van een familie 8.15 uur. Palace „Waar is Opa?" 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum Crisis-tentoonstelling Kunst S. O. S. 105 uur. Café-restaurant „Gebr. Brinkmann" K.J.M. V. „St. Augustinus" lezing kapelaan J. van Houten, kwart over 8. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur It. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1. Haarlem Tel. 11671. Ook heden was men in het telefonisch ver keer volkomen op terughoudendheid bij het doen van zaken aangewezen. De geruchten, dat Roosevelt voornemens zou zijn den dollar tegen 1 Januari a.s. te stabiliseeren en wel op 50 pCt. van de oorspronkelijke waarde (in gul dens uitgedrukt, neerkomende op 1.25), wor den tegengesproken en vonden hun oorsprong in den drang, welke op Roosevelt van verschil lende zijden wordt uitgeoefend, het geëxperi- menteer op geldelijk gebied te laten varen, waaraan echter de president niet geneigd ls gevolg te geven. Integendeel, de prijsopdrijving, die thans 20 pCt. bedraagt en nog 70 pCt. af is van het niveau, dat de regeering zich voor stelt te bereiken, zal worden voortgezet. De Dollar zal hiervoor als middel blijven dienen en derhalve nog geen stabilisatie. Gisteren was de Dollar te New-York weer iets lager. Wall- street werd hierdoor eenigermate ten gunste beïnvloed en ditmaal vond men ten onzent re den hierop te reageeren. De stemming was voor toonaangevende waarden vaster, maar in den beperkten handel kwam geen verbetering. Koninklijke Olie werd pCt. hooger verhandeld tot 175 Philips- Iamp'ti liepen circa 3 pCt. op tot 234 en H.V.A. pCt. tot 145. Unilever was niet meer dan prijshoudend op 85 <4. Van Amerikaansche shares monteerden Steels ruim 1 pCt. tot 27 A Bettl. Steel tot 20 en Anaconda pCt. tot 10 pCt. In de Youngleening was geen handel. De Dollar was zwakker op 1.49 1.51 (1.52A), het Pond Sterling prijshoudend op 8.02%—8.07% (8.05%). Eenige invloed hiervan was op de markt niet waarneembaar. (Niet officieel) lste Klasse, 2de Lijst Trekking van Dinsdag 21 November 1933 Hooge Pryzen f 20.000.— No. 15037 f 5.000.— No. 18644 f 1500.— No. 5773 f 1000— Nos. 2076 14163 15551 19800 f 400— No. 2869 f 200.— No. 11949 100.— Nos. 1583 2274 1976 3685 13809 20219 Prijzen van f20. 11 147 172 237 243 264 269 270 300 324 363 470 553 561 592 608 620 644 646 664 751 785 786 792 882 956 974 983 1000 1018 1019 1035 1109 1112 1131 1141 1175 1211 1266 1279 1297 1312 1338 1359 1364 1393 1467 1601 1604 1692 1702 1711 1760 1819 1824 1838 1871 1900 1935 1868 2004 2032 2039 2045 2059 2148 2163 2168 2195 2236 2237 2242 2280 2365 2382 2413 2441 2465 2502 2533 2535 2553 2579 2585 2586 2590 2623 2627 2675 2696 2701 2875 2890 2942 3032 3056 3057 3183 3204 3378 3464 3503 3533 3595 3603 3761 3806 3811 3824 3845 3859 3866 3918 3925 3973 3977 3992 3999 4003 4013 4018 4048 4050 4065 4069 4090 4108 4144 4161 4209 4264 4270 4296 4308 4332 4362 4367 4390 4434 4458 4474 4485 4504 4519 4553 4571 4607 4616 4627 4630 4665 4694 4725 4726 4791 4794 4800 4804 4835 4868 4984 4998 5020 5047 5076 5163 5197 5208 5214 5215 5235 5243 5253 5284 5308 5361 5362 5381 5406 5441 5449 5453 5464 5504 5515 5550 5559 5570 5601 5633 5640 5669 5676 5777 5781 5793 5795 5842 5860 5873 5907 5940 5941 5962 5968 5971 5991 6010 6065 6103 6129 6172 6200 6210 6221 6235 6301 6342 6360 6398 6477 6522 6581 6615 6658 6662 6693 6733 6747 6754 6820 6822 6837 6863 6879 6924 6940 6977 6983 7002 7008 7011 7022 7032 7066 7096 7103 7110 7113 7142 7177 7308 7329 7381 7387 7412 7448 7497 7561 7562 7572 7627 7730 7742 7782 7796 7810 7836 7868 7917 7938 7959 8029 8034 8066 8070 8095 8109 8181 8185 8205 8234 8238 8260 8277 8293 8346 8365 8373 8407 8413 8457 8460 8470 8489 8491 8508 8537 8551 8651 8654 8666 8719 8730 8761 8825 8827 8828 8837 8873 8903 8956 8972 8977 9019 9028 9073 9088 9102 9139 9159 9163 9170 9250 9265 9302 9373 9384 9404 9471 9529 9550 9593 9613 9619 9658 9673 9926 9931 9952 9969 9992 10043 10045 10072 10085 10088 10092 10154 10161 10162 10171 10233 10237 10242 10246 10270 10280 10289 10291 10296 10302 10311 10319 10325 10370 10404 10414 10415 10502 10517 10540 10583 10604 10647 10680 10692 10727 10776 10803 10819 10827 10856 10875 10894 10951 10976 10995 11002 11025 11048 11112 11134 11182 11192 11194 11212 11229 11232 11239 11241 11248 11268 11287 11352 11465 11467 11469 11521 11567 11586 11589 115S8 11728 11829 11831 11900 11944 12016 12085 12098 12132 12137 12184 12227 12256 12257 12303 12371 12409 12414 12471 12473 12484 12504 12535 12560 12568 12583 1*2587 12639 12642 12663 12713 12718 12729 12752 12788 12842 12911 12912 13029 13106 13143 13175 13177 13187 13206 13238 13254 13300 13368 33378 13483 13487 13490 13552 13583 13622 13623 13628 13662 13716 13763 13768 13830 13834 13844 13865 13906 13965 13980 13991 14032 14047 14058 14065 14070 14096 14115 14125 14126 14133 14144 14157 14218 14222 14262 14354 14362 14369 14380 14390 14400 14403 14421 14423 14437 14455 14468 14483 14519 14547 14552 14570 14597 14600 14601 14604 14618 14693 14745 14779 14785 1*803 14842 14953 14993 15004 15048 15064 15070 15133 15302 15321 15397 15428 15434 15453 15540 15618 15655 15665 15668 15671 15698 15714 15727 15746 15308 15809 158tO 15833 15848 15882 15931 16032 16096 16117 16166 16172 16190 16194 16195 16234 16281 16303 16342 16344 16441 16458 16461 16519 16557 16602 16671 16709 16718 16719 16737 16759 16821 16876 16906 16914 16935 16992 17029 17033 17078 17096 17138 17149 17184 17238 17280 17304 17365 17391 17408 17430 17455 17462 17468 17544 17581 17617 17624 17627 17665 17691 17735 17769 17880 17927 17946 17985 17992 18008 18052 18106 18107 18134 18237 18286 18321 18355 18362 18373 18379 18382 18461 18463 18508 18527 18565 18569 18586 18588 18592 18602 18621 18648 18688 18709 18721 18752 18776 18802 18805 18844 18861 18863 18902 18937 18964 18966 18970 18987 19024 19053 19053 19091 19108 19172 19194 19195 19242 19325 19330 19420 19438 19482 19608 19633 19660 19666 19680 19684 19689 19700 19749 19818 19825 19863 19888 19901 19916 19941 19994 20004 20023 20048 20069 20112 20113 20122 20168 20179 20199 20200 20240 20243 20274 20278 20334 20379 20392 20400 20446 20458 20466 20534 20569 20642 20684 20688 20710 20758 20767 20779 20802 20810 20811 20853 20898 20904 20931 20946 20952 20959 20963 20968 20970 20995 Verbeteringen le kl., lste lijst: 13893 m. z- 13892; 19994 m. z. 19944. prijshoudend prijshoudend vast vast vast vast prijshoudend luier vast vast DINSDAG, 21 Nov. Vorige slotkoersen. Heden Londen 8.05% 8.05 Berlijn 59.15 59.15 Parijs 9.70% 9.70 Brussel 34 56 34.55 Zwitserland 48.037, 48.05 Weenen Kopenhagen 36 00 36.00 Stockholm 41 60 41.50 Oslo 40.50 40.50 New York (cable) 1.521/3 1.50 Rome 13.05 13.05V* Praag 7.35 7.35 Madrid 20.25 20.25 Het wettig gezag is in de eerste plaats en wel- Over: Waarom geen radiodistributie Sedert eenige maanden in Haarlem woonachtig, heb ik mij er over verbaasd, dat hier geen radio- ctistributiè ls, althans niet in dien zin, zooals Amsterdam en andere plaatsen dit hebben. Want zoo mij verteld werd, wordt ln de omgeving van de Saenredamstraat dit bedrijf wel uitgeoefend misschien op bescheiden voet, doch dat veran dert m. i. niets aan het feit. dat het bestaat, Ook niet in het geheim of iets dergelijks, want ten stadhulze werd het mij eveneens verteld. Nu is mijn vraag: le. Indien de gemeente er niet aan wil, waarom verleent zij dan geen con cessie aan personen, die dit werk gaarne ter hand willen nemen? 2e. Waarom wel ln één stadsgedeelte en in de rest niet? Misschien kan een gemeente-raadsfractie dit eens onder de aandacht van de betreffende per sonen brengen. G. L. HOENDERS. Langendljkstr. 9rood. Vorige slotkoersen. Heden Vorige slotkoersen. Heden Staatsleeningen 5 Nederland 1932 4% Nederland 1916 414 Nederland 1917 4 Nederland 1933 4% N. Ind 1926 AB 4% N. Ind. 1931 5% Youngleen 1930 lOl^fg 102% 101 *>4 100% 81% 81% 50 Banken Koloniale Bank 3514 Indische Bank 41 Cert. Handel-MU42 Industrieën 101J4 102% 1017/g 1001/8 82 82 51% 35 43 42% 86% 52% 30 Van Berkei's Pat. 232 1% 1 Ned. Ford 143 141% tndustr. Buitenland Anaconda 9Vj Bethlehem Steel 19% Kennecot 13% O 8 Stee) 26% U. S Leather 6% intern Nickel l3Vs Stand Brands 15% Mijnbouw Boeton Mijnbouw 8Vs Alg Exploratie 123 Redjang Lebong H2 Petroleum Kon Olie 175 CJaboes 12% Perlak 02Vs Peudawa 37* 20% 137* 27% 0% 133/g 15 8Vs 122 111 174% 12 94 4 Continental Oil Shell Union OU 11 Vs 5% Rubber A'dam Rubber 9114 Bandar 67% Dell Batavia Rubber 37 Serbadjadl 267, Silau 237a V I. G. 045% Allied 49 Intercontln Rubber 10/a Scheepvaari Java Ch Japan 227, HoU. Amerika Lijn 1% Dito Gem Eigend. 1% Kon. Ned. Stoomb. 6% Scheepvaart-Unie 37 Suiker H V A. 145 Jav. Cultuur 59»/* N L S. O =>7 Vorstenlanden 15»/ Actions Idem Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah 8.10 93»/* 90% 17% 113 Spoorwegen Union Pacific 67 Wabash U/a Erie 97/g Kansas City South 8V* South Rallw 13% Chic Milw Maxwell L. Gr13% 11V* 5% 91 /s 69 37 26% 24 45 48 1% 23 1% 1% 6% 38% 146% 69 58 15% 8.00 95 917* 16% 113»/* 67 2 9% 8 i4y* 3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2