Algemeene beschouwingen 1934 DONDERDAG 23 NOVEMBER GEMEENTERAAD VAN HAARLEM DE RAAD PRAAT IN GROOT FORMAAT Kinder' en vacantietoeslagbelas tingen en electriciteitstarieven maken onderwerpen van bespreking uit Katholieke sollicitanten Grond voor openbaren weg Uitbreidingsplannen Verkoop grond Waarborg bloemen tentoonstelling Gemeenterekening 1932 Geldleeningen Opneming kasgeld Verlaging Pers. Bel. ALGEMEENE BESCHOU WINGEN Wenschen van den heer Castricum Het voorstel-Klein De S.D.A.P. aan het woord Avondvergadering v) Mededeelingen aan den Raad dd. 22 November 1933 TOONEEL PERSONEEL- FONDS EN KINDER- „P.T.T." Een feestavond Comité voor Duitsche vluchtelingen Gevonden dieren en voorwerpen KERSTKRIBBEN VAN WERKLOOZEN Een tentoonstelling van den R.K. Vrouwennond DE BAZAR VAN „HET BROKKENHUIS" De Haarlemsche Pluimvee- en Konijnenfokver. „Nut en Sport" H. W. S. V. Jan Passtoors BILJARTEN Jubileumwedstrijden Haarlem Noord De raad kwam Woensdagmiddag om half 'Wee in openbare vergadering bijeen, onder Voorzitterschap van burgemeester Maarschalk. Als nieuw lid werd beëedigd en geïnstalleerd •hr. c. Blankenvoort CV. B.). Uit het grondbedrijf werd teruggenomen per sei schoterweg 9294. De Raad aanvaardde grond voor openbaren ^eg aan den zyiweg 133, aan de Oost-Indië- ®traat, aan den Vergierdeweg en aan de Dub bele Buurt. Vastgesteld werd het uitbreidingsplan voor ®en gedeelte der gemeente, gelegen in den Waarder- en den Veer Polder. Het uitbreidingsplan Zuid-West werd in dé tails gewijzigd. De heer KLEIN SCHIPHORST wilde in ver band met de reorganisatie van den Zijlweg opmerken, dat ten aanzien van het niet- Seasphalteerde gedeelte een onhoudbare toe- Stand is ontstaan. De meeste bewoners van den 2en Zijlweg zijn Benegen om gratis met hun voortuinen ach teruit te gaan, indien B. en W. ook dit ge deelte behoorlijk in orde maken. Spreker zeide, dat veel geld voor voortdu rend herstel van den weg noodig zal zijn en dat hier een mooi object voor werkverschaf fing aanwezig is. De WETHOUDER betoonde zijn dankbaarheid Voor het gratis aanbod en zou de zaak over wegen. Aan den heer J. v. Brederode werd tegen f 500.in koop afgestaan 30 M2. grond aan de Nobelstraat. B. en W. stellen voor deel te nemen in het Waarborgfonds voor de in 1935 te Heemstede te houden groote internationale bloementen toonstelling. Onder voorwaarde dat het totaal van het fonds ten minste ƒ100.000 zal bedra gen bepaalt de gemeente haar aandeel op ten hoogste 10.000.—. Aldus besloten. De gemeenterekening over 1932, sluitende met een nadeelig slot van ƒ229.843 30 werd vast- Besteld. Ook die van de takken van dienst van het Burgerlijk Armbestuur, het St. Elisabeths- "tasthuis en den Armenraad. De raad besloot met het Algemeen Mijnwer kersfonds van de steenkolenmijnen in Limburg fen geldleening aan te gaan van ƒ250.000.— a pari, rentende 4J4 pet. Van „De Onderlinge Levensverzekering van ©gen Hulp" te Den Haag werd ƒ50.000.— ge leend, A pari, 4% pet. De Raad machtigde B. en W. om in 1934 tijdelijk gelden op te nemen met dien verstan de, dat het terzelfder tijd opgenomen bedrag nimmer de som van ƒ4 000.000.— zal over schrijden en tegen een rente van niet hooger dan 1 pet. boven het promesse-disconto der Nederlandsche Bank. B en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op een door den Ned. Bond van Koffiehuis- Restauranthouders en Slijters ingediend ver zoek tot verlaging van de tarieven der Per soneele belasting. Wordt bij het hoofdstuk „belastingen" van de begrooting behandeld. Ook de verordening van de heffing precario-' rechten werd tot de begrooting aangehouden. B. en W. stellen voor van de hand te wijzen het adres van I. H. H. Trjjssenaar, inzake toe kenning van een uitkeering na ontslag Aldus besloten. Tot tijd. leerares lichamelijke oefening en tijd. leeraar handelswetenschappen le H. B. S. B met 5-j. c. werden resp. benoemd mej. D. C. Roos en J. L. Vleming. Tot tijd. leeraar handelswetenschappen H. B. E. A. m. 5-j. c. de heer R. Prosee. Tot tijd. leeraar avondschool voor nijver heidsonderwijs de heer S. Pal. De heer CASTRICUM CR. K.) bracht dank aan B. en W. voor alles in het belang van de gemeente gedaan. Vooral met financieele voor stellen is het college tijdig gekomen. Spreker dacht ook aan het verbod van optochten en toonde zich daar zeer dankbaar voor. Daardoor werden vele onnoodige botsingen voorkomen. Spreker was van meening, dat het laagste crisispunt nog niet bereikt is. Te betreuren is het, dat de bioscopen op hooge feestdagen weer geopend zullen zijn. B. en W. hadden de motie van den raad naast zich neer moeten leggen. De uitwassen op het gebied der zeden worden door den minister beteugeld, waarom heeft Haarlem dan een goeden maatregel, sluiting der bioscopen op le feestdagen, te niet gedaan? Spreker zal opnieuw trachten de bioscopen gesloten te krijgen. Onze bestemming op aarde is een geheel andere. Dan is het niet naar den zin van spreker geweest, dat de progressieve salariskorting door den burgemeester ter vernietiging is voorgedragen aan de Kroon. Is deze gezagshandhaving wel juist? Spreker zou meer rechtvaardigheid willen zien ten opzichte van het gemeente-perso neel. Er komen bij katholieken maar weinig promoties en benoemingen voor, die schijnen onmondig te zijn. Spr. wees in dit verband op het manifest van de R. K. Staatspartij. Het is niet genoeg, dat wij een Katholieken wethouder hebben, er moet ook een gezonde volksinvloed zijn in de organen, die de wetten en voor schriften moeten helpen uitvoeren. De Katho lieken worden nog steeds en opnieuw gepas seerd. Spr. wil één tak van dienst naar voren brengen: van de 16 inspecteurs zijn er 2 Ka tholieken. En wij maken toch nog steeds 1/3 gedeelte van de bevolking uit. Dat is geen ge zonde volksinvloed. Spreker zou bij het nemen van crisis-maat regelen de rechtvaardigheid op het eerste plan willen zien. Het urgentie-programma, aldus spr., zal de volle aandacht van het gemeente bestuur moeten hebben, om de regeering des te meer steun te geven bij de uitvoering. Spreker las verschillende punten van dit program voor. De vermindering van het leen-percentage heeft spreker verblijdend gevonden. Maar verschil lende subsidie-verminderingen achtte hij min der gewenscht. Een versterking van onze finan ciën is absoluut noodzakelijk, zoodat de nood zakelijke bezuinigingen de sympathie van de fractie hebben. De in de memorie van antwoord aangekondigde nieuwe bezuinigingen zullen geen bestrijding van spr. hebben op enkele pun ten na. De afschaffing van het voorbereidend L. O. zal nog eens nader bezien moeten wor den. Spr. kan het voorstel over den kindertoeslag persoonlijk niet goedkeuren. Voor de grootere gezinnen is en blijft een toeslag vooral thans zeer gewenscht. Den vacantie-toeslag, samen met den kinder toeslag in het georganiseerd overleg brengen, noemde spr. funest. Deze twee zaken zijn ge heel verschillend en de meeningen loopen over elk uiteen. Volgens spr. moet men aan geen van beide tornen, 1 pet. loonsverlaging over de geheele linie zou beter zijn. De vacantie-toeslag is geen luxe, zooals men wel meent. De tarieven van den electrischen stroom mogen niet verhoogd worden. De wethouder wist, hoe de raad daarover dacht en toch komt hij maar weer lustig met een voorstel. lp vele gezinnen moet 's avonds by licht gestudeerd worden, de minst-draagkrachtigen worden weer volop de dupe van verhooging der tarieven, omdat zy juist het gewone tarief hebben. Spreker besloot zyn rede met een oproep tot aankweeken van 'n grooter zedeiyk bewustzyn, omdat alleen een heilig volk door deze zware tyden zal komen. De heer REINALDA stelde voor, het voor- stel-Klein-v. Kessel af te voeren, omdat er een zelfde zaak hangende is by de Kroon. De zaak moet dan behandeld worden, als de beslissing van de Kroon binnen is. De heer KLEIN gaat daarmede alleen ac- coord, als alle salarisvoorstellen worden inge trokken tot dien tijd. Wethouder SLINGENBERG noemde het niet logisch, het voorstel-Klein af te voeren, als de voorstellers behandeling wenschen. De heer REINALDA stelde stemming voor, de heer Klein trok daarop het bedoelde voor stel in. De heer REINALDA (S.D.A.P.) zeide, dat er by groote groepen van de bevolking onrust en ontevredenheid heerscht, omdat zy de econo mische verhoudingen verscherpt zien. Groote armoede is er en deze neemt met den dag toe. Het speet spr. voor den heer Castricum, dat hy het eens is met het beleid van B. en W. ten aanzien van de personeels-benoeming. Is Haar lem voor 1/3 Katholiek? Spreker kent streken waar een niet-Katholiek geen kans krijgt een overheidsbetrekking te krygen. Verschillende stemmen; Noemen! De heer WEUSTINK: Ik zal u straks ant woorden. De heer REINALDA ging voort en overwoog, dat een bedrag, van 500.000.— gevonden zal moeten worden, door de ryksmaatregelen ten opzichte van de gemeenten. Waar moet de dekking vandaan komen? Wat 1934 zal brengen is by geen benadering te voor spellen. De belastingdraagkracht van de Haarlem mers is met tien millioen afgenomen. De soc.- dem. wijzen priori geen belastingverhooging af. B. en W. dragen de verantwoordehjkheid, wanneer ze belastingverhooging afwijzen! De laatste grenswyziging is een hoogst be- denkeiyke geweest, omdat Bloemendaal en Heemstede, vlak by Haarlem, veel lagere be lastingen hebben. Mogen wü nu, om het ge vaar, dat men Haarlem ontvlucht, geen ver hooging van de opcenten vragen? Volgens spre ker wel degeiyk, om andere afbraak te voor komen. Andere werkgemeenten staan er precies zoo voor. Spreker wil zaken, die hem lief zyn helpen inperken, mits de volkskracht daardoor niet gebroken wordt. Het voorstel, den tand- artsendienst op school af te schaffen, wordt afgewezen, daar het de volkskracht breekt Spreker verklaarde zich ook tegen afschaffing van vacantie-toeslag. De kindertoeslag is geen gemeengoed in het vrye bedrijf, de voorstellen van B. en W. dienaangaande wenschte spr. om te zetten in het voorstel-Joosten. De electriciteitstarieven kunnen by verhoo ging een grooter financieel nadeel brengen, door sterke vermindering van gebruik. Wje be talen de 1 40.000 door tariefsverhooging? Dat wilde spreker gaarne vernemen. Mr. L. G. v. DAM (V.D.) wenschte niet als de vorige sprekers buiten de gemeente-zaken te gaan. De interne zaken zyn al moeiiyk genoeg. Ook spr.'s fractie bracht hulde aan B. cn W. voor het financieele beleid. Belastingverhooging brengt ernstige gevaren met zich mede, spreker is daar heftig tegenstander van. Het zou sny- den zijn in eigen vleesch! Het gemeenschaps besef moet men niet te hoog schatten, de goede belastingbetalers wenschen geen verhooging, anders gaan ze heen. Spreker noemde het gemakkeiyk om na een zittingsperiode tegen de vrienden te kunnen zeggen: dét heb ik laten bouwen, deze salaris - verhooging heb ik bereikt etc. Maar daar dient men de gemeenschap niet mede Men moet de democratie juist in deze zware tyden onder de oogen durven zien. Spr.'s fractie is tegen op heffing van het voorbereidend L. O. Wanneer door middel van de electricitelts- verhooging een technische herziening plaats heeft, is spr. er niet tegen. j O Lustige Kölner. Na een vrooüjken avond: „Ik geloof, dat ik me wel eens mag scheren". Vacantietoeslag is ontaard in extra loon; het is een mooie gedachte, maar het biyft een luxe instituut. De andere groepen van de bevolking moeten daarvoor belasting betalen en dat gaat thans niet meer. Ook sprekers fractie is van meening, dat by het benoemen van gemeente- personeel op betrouwbaarheid en bekwaamheid gelet moet worden en niet op politieke of reli gieuze richting. De bioscoopkwestie kan men beter laten rus ten, daar Haarlem geiyk staat met andere ste den. Spreker vroeg tenslotte geen enkel lid van den raad in de gelegenheid te stellen een poli- tieke-tribune-redevoering te houden. Mocht het reglement van orde niet vérstrekkend genoeg zyn, dan dient het gewyzigd te worden. De heer WOLZAK (A.R.) wilde niet meer van tydeiyke kortingen spreken, het leven is op een lager plan gesteld. Spr. is er tegen, dat de werkzaamheden van den Armenraad naar den Dienst van M. H. verplaatst worden. Dat is de zuinigheid, die de wysheid bedriegt. In trekking van vacantie- en kindertoeslag kan men bejammeren, maar de noodzaak is abso luut aanwezig. De taxatie ten aanzien van de straatbelasting is door den gemeente-deskun dige sterk overdreven geweest. De reclames bij het ryk biyken juist te zyn. Daarom is het be drag van de opbrengst voor 1934 veel te hoog geraamd. Spreker drong er by B. en W. op aan, zich er goed van te doordringen, dat onder het ge meente-personeel geen revolutionnaire elemen ten zitten. Spr. hoopt, dat niet meer zal worden toegestaan, dat in een optocht beleedigende leuzen uitgesproken zullen worden. Ook op de openbare scholen moeten B. en W. goed uit- kyken ten aanzien van revolutionnaire elemen ten. Zelfs bij de sterkste bezuinigingen moeten de onderwüzers het Haarlemsche onderwys hooghouden. Mevrouw SCHELTEMA—CONRADI (V.B.) wilde geen verhoogde belastingen, maar bezui nigingen elders. Het voorstel-Joosten verwerpt de V.B., het is weer een verhooging van den druk op de be drijven. De bezuinigingen door B. en W. de laatste maanden voorgesteld, zyn niet alle sympa thiek. Vooral de onderwijs-voorstellen waren onaannemeiyk, de raad heeft ze dan ook uit nood aangenomen. De opheffing van den tand- artsendienst behoort bij de Gezondheidscom missie, die gepasseerd is. Tallooze commissies zijn by de bezuinigingsvoorstellen voorbij ge gaan. Spr. raadt B. en W. aan, daarmede op te houden, om de samenwerking niet te verbreken. Een aantal subsidies zou spr. verleend willen zien, daar men anders het paard achter den wagen spant. Ook spr.'s fractie is tegen kinder toeslag. Vacantie-toeslag zou partieel kunnen worden toegekend. Ook spreekster is tegen on noodige interpellaties en overdreven discussies ter verdediging van revolutionnaire ideeën. De fractie zal het beleid van B. en W. biyven steu nen. De heer VISSER (C.H.) gaf met cyfers aan, dat belastingverhooging nog meer „vluchtelin gen" zou maken. Spreker verklaarde zich ver der een groot voorstander van werkverschaf fing. Voor steun moet gewerkt worden, anders gaat het met het volk verkeerd. Werkloozen kunnen den stank uit de grachten halen, straten leeren maken, „productief niet-rendabel" werk verrichten. Nog andere objecten meende spreker gevon den te hebben, o.a. het bouwen van woningen door werklooze bouwvakarbeiders voor henzelf. „De onbevredigde arbeidsdrift is groot, met geweld moet de werkloosheid er uit," zeide La Bella. Spr. is het daarmede, wat den geest be treft, eens. De begrooting voor 1934 wordt ont wricht door den post voor steun. Komt in het werkloozenvraagstuk geen wyziging, dan komen er nieuwe afbraakvoorstellen, die door de yze- ren noodzaak weer zullen moeten worden aan genomen. Spreker diende een motie in, om aan het verleenen van steun aan valide personen de voorwaarde te verbinden, dat aan de ge- steunden, voor zoover mogelijk is, arbeid wordt opgedragen ter waarde van den te ontvangen steun. De vergadering werd daarna geschorst. In de avondvergadering was het woord aan den heer PEPER (C.P.), die terug kwam op het besluit om den communisten geen gemeente zalen meer te verhuren. Tegenover het afnemen van dit recht moet volgens spreker ontheffing van belastfng staan. Spreker wilde ook via Haarlem erkenning van de Sovjet-Unie. "De heer JOOSTEN (S.D.) deelde mede, dat hij een rede zou houden, bedoeld als propagan da. De voorstelling van B. en W. omtrent de financiën moet aanvaard worden, maar men moet paraat biyven, om steeds nieuwe verso beringen onder de oogen te zien. Spreker zou versterking van inkomsten willen zien door middel van belastingen. Spreker heeft uitge zocht, dat het aantal aangeslagenen in de be lasting met het belastbaar inkomen voor' Haar lem in de Jaren 1924—'25 en 1931—'32 ongeveer geiyk is. Men breekt nu maar af en wil niets van belastingverhooging weten. Om nieuwe af braak, vooral voor den kleinen man te voor komen, heeft spr. zyn voorstel tot verhooging van opcenten op de personeele belasting inge diend, temeer daar deze naar evenredigheid het minst zwaar is. De verhooging van de elec triciteitstarieven brengt veel meer lasten op den kleinen burger en brengt minder in de ge meentekas. Ten aanzien van het kindersupple- tieloon verdedigde spreker zyn ingediende voor stel, dat hij beter achtte dan dat van den heer Kuiper. Hij verweet dén Vryz. Dem„ dat zij zich scharen aan de rechterzyde. Daaruit is geble ken, dat er van samenwerking geen sprake is en dat V.D. en R.K. onder één hoedje spelen onder alle omstandigheden.. De heer WEUSTINK (R.K.) was niet tevre den over de afwy'zing van B. en W. om een staat over te leggen, waarop de politieke en religieuze richtingen der diverse personeelsleden staan vermeld. Tevens over het antwoord: dat aan sollicitanten naar gemeente-betrekkingen noch schriftelyk, noch mondeling vragen be treffende godsdienst mogen worden gesteld. Spreker noemde voorbeelden, waarby ge schikte candidaten, die R.K. waren, werden ge passeerd. Geschiktheid, bekwaamheid en betrouwbaar heid moet vóór alles gaan, met een passer zal niet worden uitgemaakt of het percentage Ka tholieken in eenig college genoegzaam verte genwoordigd is, maar wanneer Katholieken voldoen aan de drie genoemde eischen, mogen ze niet gepasseerd worden. By oproepingen moet men alle vereischten goed opsommen. Spreker weet, dat een Katho lieke politieman niet benoemd is, omdat hü 1.75 M. was; vereischt was 176 M. merkte men »p. Als de heer Reinalda één plaats noemt, waar een niet-Katholiek niet benoemd wordt, kan spreker er vyf tegenover stellen. Tenslotte stelde de heer Weustink zich ten aanzien van den kindertoeslag achter het voor- stel-Kuiper. De heer KLEIN (R.K.) sprak over de loonen en de electriciteitstarieven. Spreker betreurde de loon-vernietigingsvoordracht van den voor zitter. Aan geen enkel voorstel van B. en W. kan spreker zyn stem geven, omdat het wachten is op een Koninklijke beslissing over een ge- lyke kwestie. Kindertoeslag dateert niet uit den tyd van hoogconjunctuur, vacantietoeslag ook niet. Het voorstel-Kuiper bevredigde spreker niet, omdat gezinnen met één twee kinderen op den toeslag zyn ingesteld. Hoe kan men verlaag de loonen samenvoegen met -verhoogde electri citeitstarieven? vroeg spreker. De heer KUIPER (R.K.) zeide, dat de nieuwe bezuinigingen in veel gezinnen weer leed zullen brengen. Men moet de zaak van groot econo misch standpunt bekijken en men kan hier in Haarlem niets aan de crisis veranderen. Gede- Everybody's. Kom schat, niet zoo trekken hoor. gen studie zal misschien een juister inzicht ge ven. By de loonen weegt het behoefte-argu ment het sterkste. Uit deze grondgedachte is sprekers voorstel geboren. Een gezond gezins leven is een der allereerste voorwaarden voor een gezonden staat. Een redelijke bestaansmoge- lykheid is voorwaarde voor een gezond gezin Moet bij de salarieering van ons gemeente-per soneel met een middelmatig gezin, niet een redelyke bestaansmogelijkheid geschapen wor den? Spreker vroeg aan de soc.-dem. of het 7e of 8e kind geen volkskind is? Waarom is men dan tegen mijn voorstel? riep spreker uit. Hoewel spr. overtuigd voorstander van kindertoeslag was, wilde hij om een compromis te krygen, iets laten vallen. In het georganiseerd overleg kon men niet tot overeenstemming komen, daarna achtte spreker zich vry, hoewel hy zich eerst aan de zyde van den heer Joosten schaarde. Daarna is zijn voorstel gekomen en spreker hoopte van harte, dat het aanvaard zou wor den. De vader van het groote gezin zal daar door beschermd worden. Spreker gaf met mil- lioenen-cijfers aan, hoeveel er in de particuliere bedrijven aan kindertoeslag wordt uitgekeerd. Vlak bij Haarlem, in de bollenstreek, vallen 8000 arbeiders onder den kindertoeslag. De heer DE BRAAL (A.R.) gaf nog eens te kennen, dat in deze kwestie de rechtsche raads fractie met den heer Joosten mee zou zijn ge gaan, als er overeenstemming was gekomen in het georganiseerd overleg. Nu achtte spreker zich evenals de heer Kuiper vrij. Wethouder SLINGENBERG zal heden aan het woord komen en dankte nu reeds voor de welwillende critiek. Ingekomen zyn: Een verzoekschrift van het Bestuur der Haar lemsche Orkest Vereeniging om de aan de H.O.V. voor 1934 toe te kennen subsidie te handhaven op 20.000, met adhaesiebetuiging van een 12-tal Haarlemsche Vereenigingen; benevens een verzoek van hetzelfde bestuur om over 1933 een aanvullend subsidie toe te kennen ten bedrage van het nadeelig saldo over 1932- 1933 ad ƒ5538.88. Een verzoekschrift van de Afdeeling Haarlem der Arbeiders Jeugd Centrale om haar voor 1934 eenige subsidie toe te kennen. Een brief van Gedeput. Staten van Noord- Holland, houdende bericht van ontvangst van de verordening tot wyziging der Algemeene Politieverordening, vastgesteld by' raadsbesluit van 27 September 1933. Een voorstel van den heer J. Joosten betref fende uitkeering van den vacantietoeslag in 1934 en betreffende vermindering van het kin- dersuppletieloon. (Te behandelen by punt 17 van den oproepingsbrief). Een voorstel van den heer J. Joosten inzake verhooging van de opcenten der personeele be lasting. (Te behandelen by punt 17 van den oproepingsbrief) Een voorstel van den heer H. J. Kuiper e.a. inzake wijziging van het kindersuppletieloon. (Te behandelen by punt 17 van den oproepings brief) Een verzoekschrift van de Afdeeling Haar lem van den Nederlandschen Bond van Werk gevers in Hotel-, Café-, Restaurant- en aan verwante bedrijven „Horecaf" om met ingang van 1 Januari 1934 voor de koffiehuis- en res- taurantbedryven een meer draaglyke personeele belasting in te voeren. (Te behandelen by punt 12 van den oproepingsbrief). Een verzoekschrift van C. J. Kraak e.a. om te bevorderen, dat het ontslag van de onder wijzeres aan de Dr. Huëtschool mej. Fortgens wordt ingetrokken. Een verzoekschrift van de Afdeeling Haarlem en Omstreken van den Bond van Onderwyzeres- sen by het Openbaar Voorbereidend Onderwijs om een regeling te treffen, welke aan de ach terstelling van het onderwyzend personeel by het voorbereidend lager onderwys vergeleken met andere groepen gemeente-ambtenaren paal en perk stelt. Èen adres van de Haarlemsche Jongeman nen Vereeniging Prediker 12 la betreffende het niet meer aan haar toekennen van subsidie voor het jaar 1934. Een besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland, waarin ongegrond wordt ver klaard het door het Bestuur der St. Antonius- school aan den Zylsingel ingesteld beroep tegen het raadsbesluit van 9 Augustus 1933 No. 38, waarby afwyzend is beschikt op een door dit Bestuur ingediende aanvrage om beschikbaar stelling van gelden voor het aanbrengen van een nieuwen dekvloer in het gymnastieklokaal van genoemde school. Gesteld worden in handen van Burgemeester en Wethouders om prae-advles: Een verzoekschrift van de Afdeeling Haarlem van den Nieuwen Nederlandschen Bond van Koffiehuishouders en Slyters „Nienebokos" om opheffing van het tapverbod op Zondagmor gen. Een adres van de Afdeeling Haarlem van den Bond van Directeuren en Leeraren by het Han- delsonderwys, waarin een regeling wordt voor gesteld, waarby het onderwijs aan de gemeente- lyke avondschool voor handelsonderwys in de vakken Fransch en Duitsch beter tot zyn recht komt. Een verzoekschrift van de Afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onderwyzers om wyziging van de bepalingen sub c. en d. van het raadsbesluit d d. 9 Augustus 1933 be treffende bezuiniging by het voorbereidend onderwijs. Gesteld wordt in handen van den Burgemees ter ter afdoening: Een verzoekschrift van de Vereeniging t-ot Verfraaiing van Haarlem en Omliggende Ge meenten en tot Bevordering van het Vreem delingenverkeer om gunstig te beschikken op het adres van mevrouw M. van Aken—Pisa, eigenares van het Gebouw „La Gaité", om haar voor den Zaterdag wederom vergunning te ver leenen tot het openhouden dezer gelegenheid tot des nachts 2 uur. Besloten wordt eenige raadsbesluiten, waarby de pensioensgrondslag van M. J. Doemen als onderwyzer by het openbaar lager onderwys alhier is vastgesteld, te wijzigen en die pen sioensgrondslagen nader vast te stellen op het bedrag zyner jaarlijksche wedde. DON CARLOS, dramatisches Gedicht von Friedrich von Schiller. Dultsche kunstenaars in den Stadsschouwburg. De vier Duitsche tooneelsterren, wier namen hier, als alles wat in den vreemde groot is, reeds lang en goed bekend zyn, maar die bij hun tour- née door ons land niet ten onrechte groote be wondering mochten oogsten, hebben nu ook in den Haarlemschen schouwburg geschitterd. De vereering van buitenlandsche beroemd heden, een vereering, die niet alty'd grond «heeft en waaraan zich toch ook de zoogenaamd nuch tere Hollander gaarne te buiten gaat, wekt onwillekeurig reactie. Men is dan geneigd, de vreemdelingen een weinig koel te ontvangen en hun praestaties critisch te bezien. Dit laatste mag met Albert Bassermann, Alexander Moissi, Tilla Durieux en Ernst Deutsch rustig gebeuren zy verdragen een scherpe beoordeeling, want dit viertal is wer kelijk groot. We zouden ons kunnen afvragen, welke wel onze indruk zou zijn, als een uitge zocht kwartet van vaderlandsche tooneelkunste- naars tegelyk zyn byzondere gaven vertoonde, maar het bemoedigend antwoord op die vraag behoeft onze bewondering voor de voortreffe- ïyke Duitsche gasten niet in den weg te staan. Alleen hebben zy ons er nog eens te meer van overtuigd, hoe de waardeering en de liefde voor de tooneelspeelkunst wel lijden moet onder de verspreiding van de beste krachten over verschil lende gezelschappen. Kunstenaars, tot een prachtig ensemble vereenigd, behoeven elkander niet in den weg te staan en stellen elkander ook niet in de schaduw integendeel, de een doet het stralende talent van den ander nog schooner uitkomen. In Schillers „Don Carlos" hadden de genoem de vier en hun gezellen gelegenheid hun kunst te toonen. De gebreken van het stuk, dat tot het verouderde, drakerige genre behoort en waartegen wy als katholieken nog byzondere bezwaren hebben, om de historisch niet verant woorde bewerking van feiten en figuren in kwetsenden geest die gebreken worden door de executanten als het ware uitgebuit om hun geweldig uitbeeldingsvermogen nog sterker te laten spreken. De wyze, waarop uit den tekst wbrdt gehaald wat er in zit, waarop de woorden tot fel leven worden opgevoerd, zoodat iedere dialoog tot een verbluffend sterke handeling groeit, dwingt oprechten eerbied af. We erken den dat by het hartstochteiyk spel van Ernst Deutsch als Carlos, den kroonprins, by de machtig bezielde voordracht van Alexander MoiSsi," diéin scherpê karafterteekening dén inarkieS van Fosa weef ga fbij het sterk door leefd acteeren van Albert Bassermann, die ko ning Philip n uitbeeldde, zoowel als by Tilla Durieux, die in de rol van de prinses van Eboli zich een tragedienne van groot talent toonde. Er was geen oogenblik dat het tooneel niet lééfde en zoo moest ieder tafereel wel boeien met ongewone kracht. Het heeft geen doel naast die prominenten nog verschillende andere acteurs en actrices met minder bekende namen te vermelden, ook al verdienden zy het door hun voortreffelijk aansluiten by de hoofdpersonen. Trouwens, aan deze uitvoering was alles éf, ook de regie, de aankleeding, het decor. Het geheel droeg het stempel van voorname verzorging en het zou ons een onvergeteiyke schoonheidsontroering hebben geschonken, als Schillers werk ons ook inneriyk had kunnen treffen. Het was voor de bezoekers van den schouw burg een „dure" avond, maar zy hebben zich daardoor niet laten weerhouden: op de beste rangen na was de zaal ongewoon goed bezet. Aan geestdriftige toejuichingen heeft het niet ontbroken, de Duitsche gasten kunnen vol daan zyn over de ontvangst, zooals ook het pu bliek voldaan was over dezen avond van schit terende tooneelspeelkunst. H. B. v.d. S. Op initiatief van den heer J. H. Th. Pfafi, directeur van het post- en telegraafkantoor al hier, zal Zaterdag 25 November as. in de groote zaal van het Gem. Concertgebouw alhier, des avonds haif negen, een weldadigheidsuitvoering door de 3 amusementsvereenigingen van P.T.T.- personeél gegeven worden ten bate van het per soneel- en kinderfonds „P.T.T.". Hieraan werkt mede de tooneelvereeniging „Postaal Genoegen", die „Mevrouw is op reis", een blyspel in 2 bedryven, zal opvoeren, terwyl de muziekvereeniging „De Haarl. Postfanfare" en „Haarl. Postaal Mannenkoor" enkele mu ziek- en zangnummers ten gehoore zullen bren gen. Het sub-comité Haarlem van het Comité voor de Duitsche Vluchtelingen organiseert een élite cabaret-voorstelling op Woensdag 29 November a.s., des avonds om 8 uur, in den Stadsschouw burg te Haarlem, ter versterking van de kas van bedoeld comité. Aan dezen avond zullen o.m. hun medewerking verleenen: de voor drachtkunstenaar Louis Davids, de conferenciei Alex de Haas, de pianisten Han Beuker en Wouter Denys, de illusionist Larette, de dan seressen Jack-Junior Dancing Girls. Warmerdam, Talmastraat 5, armbandhorloge. Pape, Pynboomstraat 113, linnen boord. Van Aken, Saenredamstraat 27, gesloten enveloppe. Mensink, Van Oosten de Bruynstraat 143, gymn. schoenen. Kennel Fauna, Parklaan 119, zwarte kat. Koster, Slachthuisstraat 56, portemonnaie. Bokhoven, Groote Markt 12, portemonnaie. Pa penbrink, Dr. Leydsstraat 23, rijwielbelasting- plaatje. De Graaf, Saracenenstraat 13, werk- schort. Meerens, Floraplein 7, statief. Van Hulst, Voldersgracht 21, schaartje. Sminia, Obistraat 75. taschje. Van der Spek, Zomerkade 63, pakje vleesch.. De conversatiezaal en een gedeelte van de voorzaal in het St. Bavogebouw, Smedestraat, waren gevuld met een groot aantal jeugdige en oudere werkloozen. Op initiatief en verzoek van den R. K. Dioce- sanen Vrouwenbond, afd. Haarlem, hield de heer Herkuleyns uit Heelsum, van den kring voor be vordering van Katholieke Kerstviering, hier Woensdagmiddag om half drie een causerie met lichtbeelden over het vervaardigen van kerst kribben. Mevr. M. T. Schousv. Delft, presidente van den Vrouwenbond, sprak een kort welkomst woord en zette tevens de drieledige bedoeling, welke de bond hiermr le beoogde, uiteen. le. Om de werklooze mannen er toe te bren gen, door het verva^digen van stalletjes en kerstgroepen het huiselyk Kerstfeest weer in eere te herstellen; 2e. het herstel van het kribbetje in de ge zinnen; 3e. by de deelname aan ieder lid van het gezin twee warme kleedingstukken te verstrekken en bovendien den besten inzender der beide groepen, vakmenschen en amateurs, 20.te laten ver dienen. In den loop van den middag deelde de pre sidente nog mee, dat het benoodigde materiaal als hout e.d. en bovendien het door een kunste naar vervaardigde model voor gesneden beeld jes gratis door den Vrouwenbond beschikbaar gesteld zal worden. Het verdere gedeelte van den middag werd in beslag genomen door de causerie van den heer Herkuleyns, die de geschiedenis en de ont wikkeling van den Kring tot bevordering der Katholieke kerstviering uiteenzette en aan de hand der door hem meegebrachte voorbeelden duidelijk deed uitkomen, hoe op eenvoudige wyze en met zeer geringe kosten een aardig kerststalletje ineengezet kan worden. Aardige lantaarnplaatjes lieten vervolgens zien hoe vanaf de catacomben en door den verderen loop der tijden tot op heden door het oprichten van kerststalletjes de ware Katho lieke Kerstvreugde in de gezinnen gesmaakt wordt. Een hartelyk dankwoord van de presidente en vooral een krachtig woord van opwekking om de tentoonstelling der gemaakte producten op 16 en 17 December a.s. te doen slagen, be- Rest ons nog mede te deelen, dat ook de sloten dezen welbesteden middag, naaikrans van den Vrouwenbond met de daar vervaardigde goederen op deze tentoonstelling vertegenwoordigd zal zijn. Woensdagmiddag had de opening plaats van den bazar van de vereeniging „Het Brokken- huis" in het gebouw van den H. K. B. in de Tempeliersstraat. De presidente van het Bazar-Comité, mevr. A. v. Marselis HartsinckSchuyt v. Castricum, sprak een woord van welkom en memoreerde de toewyding en steun, waarmede deze bazar was georganiseerd, zy bracht hartehjken dank aan. het gemeentebestuur, dat „Het Brokken- huis" op alle mogelyke wyze helpt en steunt, en dankte voorts de firma's en particulieren, die geheel belangeloos voor aansluiting van den bazar op electra enz. hebben gezorgd of producten uit hun zaken voor den bazar heb ben afgestaan. Spr. uitte haar erkenteiykheid en waardee ring voor het damescomité, dat jaren lang ge arbeid heeft om dezen bazar mogeiyk te maken en alle mogelyke voorwerpen zelf heeft ver vaardigd. Zy hoopte dat het werk van het comité op dezelfde wyze in de toekomst voort gezet zal worden. Tenslotte dankte spreekster al degenen, die steeds „Het Brokkenhuis" gesteund hebben en hoopte dat als het noodig mocht zyn, ieder iets zal kunnen missen of zal afstaan, hetgeen hij niet noodig heeft, om daardoor het be stuur van „Het Brokkeahuis" in staat te stel len de armsten der armen te helpen. Met deze woorden verklaarde de présidente den bazar voor geopend. De groote zaal van het H. K. B.-gebouw geeft door de versiering met bloemen en slin gers een schilderachtigen aanblik. De stands zelf zyn alle fraai versierd en beschilderd, ter wijl het uitgestalde, als bloemen, parfume rieën, kleederen, de producten van de „Na zorg" enz., tot bezichtigen uitnoodigen. Door middel van verschillende attracties heeft men het aangename met het nuttige vereenigd. Mu ziekuitvoeringen zorgen voor een opgewekte stemming. De bazar is tot en met Vrydag a.s. van 25 en 810 30 geopend. „Nut en Sport" heeft ontvangen van H. M. de Koningin een groote zilveren medaille voor de a.s. jubileum-tentoonstelling, welke wordt gehouden op 2 en 3 December. Door bovengenoemde vereeniging werd Zondag j.l. met een groot aantal leden deelgenomen aan den 30 K.M. marsch der H. W. S. V. „De Wandeltoerist". Het parcours liep door de mooie omstreken van Haarlem. Alle deelnemers (sters) kwamen in het bezit van een kruisje. De vereeniging kreeg een vereenigingsprijs en een groepsprys. Ook door de afdeeling adspiranten werd door negen leden deelgenomen. Allen vol brachten in goeden staat deze 30 K.M. De laatste match voor de afd. B werd Woens dagavond in café v. d. Bos gespeeld tusschen „Benoorden 't U" uit Amsterdam en B. V. „Haarlem-Noord". De uitslag is als volgt: Bekkering (inv.)N.N75100 Benjamin—Timmermans 76100 BoddekeBroertjes (inv.) 10075 Prins—Meeuwenoord (inv.) 10082 Totaal 351—357 De eindstand in de afd. B is nu: 1. B. V. „Haarlem" 90 winstpunten. 2. ,,'t Blauwe Krytje" 56 winstpunten. 3. Excelsior, 7 winstpunten. 4. „Haarlem-Noord", 5. Anti Poedel, 6 verliespunten. 6. Benoorden t IJ, 6 verliespunten. 7. D.E.S., 14 verliespunten. 8. Sarphati, 15 verliespunten. 9. Vriendenkring, 35 verliespunten. 10. K.E.T.S., 37 verliespunten. De B. V. „Haarlem" legde dus beslag op den fraaien beker, terwyl ,,'t Blauwe Krijtje" een zilveren lauwertak won als 2den prijs. Excelsior van Wykeroog behaalde den derden prys, een medaille.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3