Pensioenen van Indischgasten Vereenigde Staten en Sovjets Orde in de Tweede Kamer 50.000 R.M, uitge loofd VOORLOOPIG VERSLAG BELANGRIJK ARTIKEL DER OSSERVATORE" NEDERLAAG VAN HET B-ELFTAL De kroonprins van Zweden PRELAAT TESTA NAAR HET SAARGEBIED VRIJDAG 24 NOVEMBER Vele Kamerleden maken bezwaar tegen de tijdelijke korting op reeds verleende pensioenen Op Indië's huishouding bezuinigd Pensioen is verdiend Staatscommissie gevraagd Bezwaren tegen het stelsel DRIE MILLE VERDUISTERD Voor de gepensionneerden De snelle „Zilvermeeuw" In recordtijd van Schiphol naar Londen en terug Mild requisitoir in hooger beroep RIVIER- EN BINNEN- VISSCHERIJ Gedurende October A. ROODHUIJZEN BEGRAVEN De minister-president onder de aanwezigen INVOER VEEKOEKEN Voor zes maanden ge- contingenteerd Machinisten-examen De heer Aalberse dient een belang rijk voorstel in, beoogende strengere handhaving Voorzitter moet een lid kunnen uitsluiten Tegen onwettige handelingen „De sovjet-revolutie stelt haar can- didatuur voor de heerschappij over de 20e eeuw Teleurstelling in het Vaticaan Sparta (Praag) behaalt een ge makkelijke overwinning met 42 Teleurstellend spel Voor: Telcher, Silny, R. Braine, Nejedly, Kalocsay. Voor dengene die de echtheid van de onthullingen van de Petit Parisien" kan bewijzen Lokal-Anzeïger neemt den handschoen op In het Amstelhotel te Amsterdam afgestapt Om den toestand ter plaatse te bestudeeren Boliviaansch kabinet afgetreden Een Engelsch—Fransche handelsoorlog Oud-minister Albert overleden Brand aan boord van de Jamaica Aan het Voorloopig Verslag over het ont werp tot tijdelijke korting der pensioenen, on derstanden en gagementen van gewezen Indi sche landsdienaren, locale beambten en bij zondere leerkrachten wordt het volgende ont leend Bij vele leden bestonden tegen de in het ontwerp vervatte regeling voorzoover die reeds verleende pensioenen betreft, ernstige bezwa ren van principieelen aard. Hem aldus deze leden die als ambte naar in dienst der Overheid treedt, wordt voor gehouden, dat hi) als vergoeding voor de door hem te bewijzen diensten gedurende den tijd zijner werkzaamheid 'n zeker bedrag per jaar en daarna gedurende de rest van zijn leven elk jaar een eveneens te voren vastgestelde som zal ontvangen. Het eerste wordt salaris, het tweede pensioen genoemd. Beide zijn echter volomen gelijkwaardige be- standdeelen van het loon, dat hem voor zijn arbeidspraëstatie wordt uitgekeerd. Zoowel het salaris als het pensioen is verdiend, als de amb tenaar zijn arbeid naar behooren heeft vér- richt. Evenmin als een salarisregeling met terug werkende kracht kan worden ingevoerd, welke den ambtenaar zou verplichten een deel van het door hem met zijn arbeid verdiende sala ris terug te geven, is het geoorloofd hem een gedeelte te onthouden van dat andere deel van zijn loon, dat hij eveneens met het verrichten van arbeid heeft verdiend: zijn pensioen. Nu is natuurlijk het intreden denkbaar van zulk een benarden financieelen toestand, dat het voldoen aan de verplichting tot het uit betalen van pensioenen, welke het Land tegen over zijn dienaren op zich nam, practisch on mogelijk wordt. Zulk een noodtoestand kan echter thans nog geenszins aanwezig worden geacht. Wel ver- toonen Indië's financiën een zeer weinig op wekkend beeld, doch van het niet kunnen vol doen aan 's Lands verplichtingen is op dit oogenblik nog geen sprake. Daarvoor ligt nog een te groot veld voor besparing op de uitgaven open De bezuini ging, in Indië toegepast, draagt een fragmen tarisch karakter. Van een wel overwogen al- gemeene versobering van de staatshuishou ding, welke voor dat gebiedsdeel een eerste ver- eischte is, kan niet worden gesproken. Een ander bezwaar van principieel belang achtten dezelfde leden gelegen m de uitscha keling van het beroep op den rechter, welke de voorgestelde regeling feitelijk inhoudt. Deze leden achtten de weergegeven bezwa ren van zoo diepgaande beteekenis, dat zij de Regeering er met grooten ernst op meenden te moeten wijzen, dat hier moreele belangen in het geding zijn, waarvoor hun geweten hen dringt tot het uiterste op te komen. Verscheidene andere leden, die de tot dus ver aangevoerde bezwaren voor een deel juist achtten en het groote gewicht daarvan erken den. waren niettemin geneigd daaraan een niet zóó overwegende beteekenis toe te kennen ais door hen, die ze opperden, was geschied. Naar de meening yan een aantal van deze leden verdient het aanbeveling een Staats commissie in te stellen met de opdracht bin nen den kortst mogelijken tijd na te gaan, m hoever op de huishouding van Nederlandsch- Indië kan worden bezuinigd en voorstellen te doen. welke er toe kunnen leiden, dat die huis houding zoo spoedig mogelijk teruggebracht wordt tot een peil, dat ongeveer in evenwicht is met de huidige inkomsten. Weder andere leden, die er op wezen, dat ze ker wel niemand de voorgestelde regeling met instemming zou begroeten, gaven als hun mee ning te kennen, dat aan de genoemde princi- pieele overwegingen een sterk verminderde waarde moet worden toegekend in een tijd als wij thans beleven. De financieele toestand van Indië is uiterst precair. Een deel der hier aan het woord zijnde le den meende bovendien, dat ook daarom aan de meergenoemde principieele bedenkingen geen overwegende beteekenis behoort te wor den toegekend, wijl de stellingen, waarop die bedenkingen rusten, geenszins als onaantast baar kunnen worden beschouwd. Verscheidene leden stelden de vraag, of niet conversie van de Nederlandsch-Indische lee ningen met hoog rentetype geheel of gedeel telijk de plaats van de hier besproken korting zou kunnen innemen. Anderen achtten het aanbevelenswaardig de korting te vervangen door een progressieve op- centenheffing op de belasting welke ten bate van Indië op de Indische pensioenen wordt geheven. Ook tegen het stelsel, dat de Regeering bij do voorgenomen korting wil toepassen, rezen ernstige bezwaren. Vele leden wezen er op, dat bij dat stelsel in het geheel geen rekening gehouden is met de omstandigheid, dat zoowel wat de burger lijke als de militaire ambtenaren betreft, de pensioenregelingen herhaaldelijk gewijzigd en de pensioenen verhoogd zijn, zonder dat aan die wijzigingen en verhoogingen terugwerken de kracht werd gegeven, met het gevolg, dat er zeer greote verschillen tusschen de verschil lende pensioenen bestaan. Behoudens de ge ringe afwijking, welke het ontwerp voor pen sioenen beneden de 2200 kent, worden deze alle met een gelijk percentage getroffen. Te gen deze regeling geldt niet alleen het alge meen bezwaar, dat zij een ongelijkmatigen druk op de gepensionneenden legt; ook rijst daartegen de naar de meening van de hier aan het woord zijnde leden zeer ernstige be denking, dat zij het zwaarst worden getroffen, die onder dikwijls harde omstandigheden het tegenwoordige Indië hielpen opbouwen, waar voor zij een laag salaris en later een laag pen sioen ontvingen. Verscheidene leden meenden, dat aan het boven weergegeven bezwaar op eenvoudige wijze zou kunnen worden tegemoet gekomen door de korting volgens een progressieve schaal te doen plaats hebben. Vele leden, die er op wezen, dat in tegen stelling met de korting op de salarissen, welke geleidelijk heeft plaats gehad, de korting op de pensioenen aanstonds op de volle 17 pCt. is. vastgesteld, achtten de overgangsbepaling niet voldoende. Naar hun oordeel behooren, indien de onderhavige regeling tot stand komt, de ge pensionneerden door een ruimere overgangs regeling. waarbij ook te denken valt aan een trapsgewijze invoering van de korting, in staat te worden gesteld zich aan het verlaagde pen- sioenpeil aan te passen. De „Zilvermeeuw", onder welken naam de F XX door de K. L. M.. in dienst is genomen, heeft zooals reeds gemeld werd, Donderdag voor de eerste maal den gewonen dienst der K. L. M. op Londen gevlogen. Reeds deelden wij mede. dat het toestel, bestuurd door Smirnoff, van Schiphol naar Waalhaven vloog in den uitzonderlijk snellen tijd van 12 minuten, waar bij dan nog komt het starten en vertrekken, zoodat zestien minuten nadat de „Zilvermeeuw" van het perron op Schiphol wegrolde, de F XX voor het restaurant op Waalhaven stilstond. Begrijpelijkerwijze was op Waalhaven veel be- langs elling voor het nieuwe toestel, zoodat Smirnoff pas te tien uur weer startte. Met de normale kruissnelheid van ongeveer 250 K.M. vloog hij recht over naar Londen en lande te J1.29 uur op Croydon. Te 13.53 vertrok de „Zilvermeeuw" weer van Croydon, landde te 15.15 uur op Waalhaven, vanwaar te 15.40 uur werd vertrokken en het toestel weer te 16.02 uur op het platvorm van Schiphol stond. De F XX heeft den afstand Waalhaven— Croydon dus afgelegd in 89 minuten, den te rugweg zelfs in 82 minuten Men vergelijke hier mee den normalen vliegtijd van een toestel als de „Uil" de F XII P. H. A. F. U., die bestuurd door den piloot Silberstein, vanmiddag te 12.57 uur van Schiphol en te 13.27 uur van Waal haven vertrok en te 15.23 uur op Cioydon landde, dus voor den afstand Waalhaven Croydon 116 minuten noodig had. Begrijpelijkerwijze bestond er bij de inge wijden eenige belangstelling voor deze mal- den-vlucht van de F XX. Reeds te 5 minuten vóór vier verscheen het toestel aan den be wolkten hemel boven Schiphol. Met nog inge trokken landingsgestel scheerde de zilveren vo gel over het vliegveld, liet al cirkelende lang zaam het landingsgestel zakken en kwam fraai op den grond neer. Smirnof was zichtbaar te vreden. „Wat zul je er van zeggen?" zei hij, „het gaat snel, te snel eigenlijk", voegde hij er lachend aan toe. „We hebben den rechten weg over de Noordzee gevlogen met de normale kruissnelheid van ongeveer 250 K.M. Het weer was maar matig en boven Croydon was het zicht slecht. Op Croydon was veel belangstelling voor den nieuwen Fokker, van de zijde van de Impe rial Airways en van het Engelsche Ministerie voor Luchtvaart. En ook op Waalhaven was de belangstelling groot. Verder ligt de kist prach tig." Alvorens de „Zilvermeeuw" met de Kerst mail naar Indië zal vertrekken, zal hij waar schijnlijk nog een tiental dagen in den ge wonen dienst op Londen blijven vliegen. Het was Donderdag op Schiphol de dag van de snelle vluchten. Het Dewoltine-vliegtuig „Emeraude" van de Air France, dat zich van morgen op Schiphol was komen laten bewon deren en te 13.15 uur uit Amsterdam vertrok, arriveerde te 14.55 uur op Le Bourget, dus pre cies in honderd minuten. Ter vergelijking dien de dat het F XX-toestel P. H.-A. I. R., de „Ek ster", die bestuurd door luitenant Viruly reeds te 13.01 van Schiphol naar Parijs was vertrok ken, daar zonder tusschenlanding pas te 15.13 uur aankwam, dus 32 minuten langer noodig had. Nóg vliegen de groote verkeersdiensten met kruissnelheden van circa 180 K.M. Maar het ziet er naar uit dat het luchtverkeer op de lan ge trajecten weldra met snellere tijden zal wer ken dan wij thans gewend zijn. De politie-rechter te Alkmaar veroordeelde op 4 Augustus een veehandelaar uit Schagen wegens verduistering tot drie maanden gevan genisstraf. Hij zou in de jaren 1931 en 1932 den slager van R. te Veenendaal voor ongeveer 3000 hebben benadeeld. Hij had een bedrag van v. R. ontvangen om daarmee voor gezamenlijke reke ning handel te drijven. Toen het op afrekenen aankwam, bleek het geld verdwenen. De man bekende volledig, de daling van de veeprijzen en de heerschende malaise waren voor verd. oorzaak van het gebeurde geworden. De reclasseering had een zeer gunstig rapport uitgebracht. De man staat in Schagen zeer goed bekend en uit dat oogpunt vond de re classeering het onnoodig hem onder haar hoede te nemen. De procureur-generaal te Amsterdam, mr. A. Bauduin vond in het feit, dat verd. openhartig bekende en er verder niets op hem aan te merken is, aanleiding thans drie maanden voorwaardelijk te eischen. De verdediger, mr. Prins uit Alkmaar, sloot zich in hoofdzaak by het requisitoir aan. Arrest 7 December. De afdeeling Visscherijen van het Departe ment van Economische Zaken deelt het vol gende mede, omtrent de visscherij in de rivie ren en binnenwateren in October 1933. Op de Zuidhollandsche benedenrivieren werd de visscherij in de afgeloopen maand nogal veel belemmerd door stormachtig weder en daar mede gepaard gaande hooge ebbestanden; op de overige rivieren en in de binnenwateren kon de visscherij vrij geregeld worden uitgeoefend; alleen in de tweede helft van October werd op de ruime binnenwateren de visscherij af en t:e bemoeilijkt door ruw weder. De opkomst van zalm was nog geringer dan de laatst vooraf gaande maand en over het geheel van zoo wei nig beteekenis, dat zoo goed als niet opzettelijk op zalm werd gevischt. De aanvoer bepaalde zich dan ook slechts tot een drietal zalmen met een gezamenlijk gewicht van 14 K.O. en een opbrengst van f 28.tegen 33 stuks met een gewicht van 248 K.G. en een opbrengst van f 663.in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. De aanvoer van zeeforellen of z.g. schotjes was weer iets romer dan in de laatste maanden en bedroeg 91 stuks tegen 96 stuks in October van het vorige Jaar. Op de Zuidhollandsche benedenrivieren le verde de visscherij op schub- of standvisch met het schutwant en de vischzegen maar matige vangsten op, doch met de bliek- en pooknetten werden bevredigende vangsten ge maakt; ooi: over de botvangsten met de bot- fuiken en de botzetnetten viel niet te klagen. De visscherij met de aalreep en andere aal- vischtuigen leverde op deze rivieren maar wei nig vangst meer op. Op de bovenrivieren bleef de waterstand voor de visscherij met de ankerkuilen doorgaans nog te laag en over het geheel hadden de vangsten van paling met de schokkers maar weinig te beteekenen, zelfs toen in het laatst van October bij vrij sterken regenval de stand van het water iets gunstiger werd voor de pa- lingvisscherij. Wat de visscherij op andere vischsoorten dan paling betreft, deze werd op het meerendeel van de bovenrivieren en oqk in de binnenwate ren maar matig beoefend in verband met den gebrekkigen afzet en de lage vischprjjzen, die voor sommige schubvischsoorten zelfs nog ver der terugliepen. De vangsten van aal en pa ling waren in de binnenwateren over het ge heel eveneens maar matig; zelfs op het einde van de maand, toen er vrij veel regen viel en enkele dagen van ruw weder voorkwamen, b'e- ven de vangsten uit; alleen in sommige Friet sche binnenwateren kon toen met de dicht- zetten en fuiken nogal wat schrielaal en roode aal worden gevangen. In verschillende streken van het land trad groote vischsterfte op, o. a. in sommige Over- ijsselsche wateren, tengevolge van het loozen van industrieel afvalwater en elders ook door het te water storten van groenten en andere tuindersproducten, die den vastgestelden mini mumprijs niet kondèn opbrengen. Onder groote belangstelling is Donderdagmid dag op „Oud! Eik en Duinen" te Den Haag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer A. Roodhuijzen, oud-lid der Tweede Ka mer en politiek hoofdredacteur van „Het Va derland". O. m. waren op de begraafplaats aanwezig de Minister-president dr. H. Colijn en mr. N. L. baron de Vos van Steenwijk, voorzitter der Eerste Kamer. Het woord werd gevoerd door mr. H. Smeen- ge, C. M. Schilt, algemeen hoofdredacteur van „Het Vaderland", H. Anholt, hoofdredacteur van de „Enkhuizer Courant", en jhr. mr. dr Van Beeresteijn namens bestuur en leeraren van de kweekschool „Instituut voor Lichame lijke Ontwikkeling". Een schat van b'oemen werd op het graf ge legd. Daaronder waren kransen van de Libe rale Staatspartij de Vrijheidsbond, van directie en redactie van „Het Vaderland", van het In stituut voor Lichamelijke Opvoeding en van de leerlingen der Kweekschool. Bij K. B. is de invoer van veekoeken voor den tijd van zes maanden gecontingenteerd. Onder veekoeken vallen: lijnkoeken, raapkoe ken, grondnotenkoeken, katoenzaadkoeken, se- samkoeken, soyakoeken, cocoskoeken, palmpit- koeken en alle andere soorten veeko:ken. On der koeken wordt verstaan koeken, al dan niet gebroken, meel van koeken, schroot en schil - vers, alles voor veevoeder. De contingenteeringsbepalingen gelden van 1 November 1933 tot 30 April 1934. Het percen tage van den toegestanen invoer is vastge steld op 100 van de hoeveelheid, welke van ieder artikel gemiddeld per 6 maanden inge voerd werd in het tijdvak 1 Juli 1931 tot en met 30 Juni 1933. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma B: de heeren A. Tibro, Koudekerke; H. C. A. Eve- laar, Vlissingen en D. Kooij te Souburg. De heer Aalberse c-s. heeft een voorstel in gediend tot wijziging van het Reglement van Orde der Kamer. Hieraan wordt het volgende ontleend: Het Reglement van Orde bevat, voor zoover dat de handhaving der orde in de openbare vergaderingen betreft, een positieve leemte- Deze bestaat hierin, dat verwijdering van een lid slechts kan plaats hebben, nadat de Kamer daartoe heeft besloiran. Het is ©ngewenscht, dat op een oogenblk, waarop de orde is ver stoord, een verplichting tot stemmen bestaat; zeker verdient het aanbeveling dit te vermij den zoolang degeen, die de orde verstoorde ol verstoort, in de vergadering aanwezig is. De voorgestelde nieuwe bepalingen van het Reglement van Orde beoogen in de eerste plaats in die leemte te voorzien. Zy verklaren den voorzitter tot uitsluiting voor één dag bevoegd. Meent deze, dat de uitsluiting langer moet du ren, dan doet hy een desbetreffend voorstel aan de Kamer Voorts bevatten de voorstellen nog de vol gende voorzieningen: Zy doen vervallen het voorschrift, dat de voorzitter hem, die beleedigende uitdrukkingen bezigt of de orde verstoort, eerst tot de orde moet roepen alvorens verdere maatregelen te kunnen toepassen. In den regel zal zulk een voorafgaande waarschuwing wel plaats vinden, maar een beleediging of ordeverstoring kan toch ook van dien aard zyn, dat onmiddellijk stren ger ingrypen geboden is. Verder zün de gronden voor het ontnemen van het woord en het verwijderen uit de verga dering aangevuld met het in eenigerlei vorm blijk geven van instemming met onwettige han delingen. In het algemeen zal dit ongetwyfeld gepaard gaan met een zoodanig optreden, dat wegens beleediging, ordeverstoring of belemme ring van den geregelden gang van zaken kan worden opgetreden. Echter is ook een niet toe laatbaar optreden denkbaar, dat elk van de drie genoemde elementen mist. Ook is de bepaling geschrapt, welke de eerste maal slechts verwijdering voor één dag mo gelijk maakt. Ten slotte is verwijdering mogelijk gemaakt ook van die leden, die zonder gezegd te kun nen worden in den eigenlijken zin den geregel den gang van zaken te belemmeren zich aan een beleedigend of ander ontoelaatbaar optre- (Van onzen Romeinschen correspondent) In de „Osservatore Romano" van 20 Nov. schrijft T. (de hoofdredacteur graaf Dalla Torre) een scherpe beschouwing over de erkennning van de Sovjets door Amerika. „Als laatste van de overeenkomsten van Moskou met de groote naties van het Westen, is die met het Witte Huis tevens de eerste, die zich uitdrukkelijk met de godsdienstige rechten en vrijheden bezig houdt. Dit dient erkend, ook al hebben de bereikte overeenkomsten niet ge heel aan de herhaaldelijk uitgesproken bedoe lingen en aan de gewekte verwachtingen be antwoord. Litwlnof heeft in feite kunnen op merken, dat de eischen van Roosevelt reeds in de Constitutie en de wetten der Sovjets in acht genomen zyn. Maar wat deze waard zyn. hoeveel zy kunnen gelden biykt wel uit de noodzaak zelf om er naar te verwyzen in een tweezydige overeenkomst, die uiteraard ook op haar beurt afhankeiyk is van de energie, waar mee de toepassing zal worden gecontroleerd. Wat daarentegen volmaakt vaststaat is, dat deze slotprestatie van de Bolsjewistische diplo matie, die, zooals geschreven werd, „uit de revolutie geboren is en haar dient," zich erop beroemen mag haar niet alleen gediend, maar zelfs gered te hebben op een oogenblik, waar op, ondanks alle bestudeerde geheimzinnig heid en alle onbeschaamde leugen, de golf van gebrek en stilstand in den handel het zwaarst op het hoofd der schipbreukelingen woog. Zoo dit voor het volk, dat er het smartelijk slachtoffer van is, de voortduring van het uit puttend juk beteekent, stelt het het geweten van alle anderen voor een scherp omschreven vraag. Eerst binnen zyn eigen grenzen opgesloten en bewaakt als een besmettelyke zieke in een Lazaret, treedt het communistische Rusland nu naar buiten in de zedeiyke, politieke en maat- schappelyke vryheden. Ofwel dus het is genezen, ófwel het heeft bewezen, dat de diagnose fout en de uitsluiting ongerechtvaardigd was. Van genezing is geen sprake. De Sovjets ver kondigen nog steeds den vollen gang van het tweede bolsjewistische vijfjarenplan; hun am bassadeurs verklaren, dat zy geen komma, geen syllabe van hun leerstellige bedoelingen hebben geschrapt. Dus in elk geval zou de ziekte chro nisch zyn. Maar dan is het dus de wereld, die zich vergist heeft en haar vergissing goedmaakt. zy erkent den Bolsjewistlschen Staat en on derhandelt met hem om, zooals de protocollaire formules zeggen, de zaak van den vrede te ver zekeren. Welke vrede dit is, leert ons de rede voering van Molotow by de militair^ parade te Moskou. Het is de vrede, die den oorlog ver zekert. Het bolsjewisme werpt, mèt de traditie, zelfs de leuzen van de meest traditioneele poli tiek omver en zegt: si vis bellum para pacem. De gebruikelyke diplomatieke frasen gaan ten onder in ironie. Maar het feit blyft. Er blyft de erkenning van den bolsjewis tischen Staat, die in den kring der naties wordt opgenomen niet in het kleed an den „Verloren Zoon", maar als iemand, die eindeiyk de ver ouderde vooroordeelen en ongegronde verden kingen hoeft weten te overwinnen. En dit beteekent voor de naties niet alleen een bankroetverklaring op het gebied der inter nationale politiek, maar zoo logica en conse quentie geen ydele woorden zyn, beteekent het evenzeer een bankroet in de interne politiek. Een revolutionnairen Staat enten gerechtelyk onderzoek van dertien jaren, onder vreeselyke beschuldigingen en onverbiddeiyke requisitoirs, wil zeggen; erkennen, dat de idee, waaruit die Staat geboren is, een civiele ge dachte is, een strydende gedachte, waaraan men redeiykerwijs niet meer het burgerrecht weigeren kan onder de sociale theorieën en pro gramma's, die van de leerstoelen spreken, in de pers strijden en het leven willen beproeven en beheerschen." „Deze nieuwe en onafwendbaar geworden toe stand zoo gaat deze beschouwing voort strekt geheel ten gunste van het bolsjewisme. Het zal aan de volken kunnen aantoonen dat zijn theorieën de theorieën die God en gezin, het geraamte, de zeden, het wezen van onze beschaving ontkennen, de theorieën van 't ge weld, dat de overweldiging der Russische ziel voltrok, en van de tyrannie, die haar in een wetteiyk graf houdt opgesloten dat deze theorieën bij eenstemmige beslissing van dezelfde naties, die ze als gevaariyk, verderfeiyk, ver nielend en utopistisch veroordeelen, ophouden dat te zijn, zoodra zy de overwinning bemees- teren, en daarmee den Staat, en mèt den Staat de erkenning, de achting, de gelykheid in de eer en den plicht, om by te dragen in de werken van vrede en beschaving-" De schrijver gaat dan na, welke de waarde zyn kan van de bepalingen, die onder den uit voer van de diverse handelswaren dien van de ideeën trachten uit te sluiten, waar immers onder de verdragen niet de onderteekening van den Bond der Goddeloozen en de Derde Inter nationale staat, aan wie de ideeën toebehooren. Nooit werd aan eenige revolutionnaire kracht door haar tegenstanders zelf een machtiger hefboom geboden, zoo besluit het artikel: „De Fransche revolutie stelde haar candidatuur voor de moreele hegemonie over de 19e eeuw- nadat zy op de slagvelden van gansch Europa roemrijke legers had verpletterd en aan Frank- ryk het prestige van de eeuw der Karolingers had weergegeven. De Sovjetrevolutie stelt he den haar candidatuur voor de heerschappy over de twintigste eeuw, zonder een slag te slaan en terwyi haar land in ellende en honger ne- derllgt". ■f-, Bij de Luther-feesten te Berlijn hield de Rijksbisschop een groote rede den schuldig maken, ook al bestaat dat optre den in het uiten van interrupties. Nog wordt voorgesteld, dat de voorzitter be voegd is te gelasten, dat in het stenographisch verslag van de beraadslaging der vergadering, een door hem aan te wijzen gedeelte van de rede van het lid, wien het woord is ontnomen, niet wordt opgenomen. Alvorens hiertoe over te gaan, pleegt de voorzitter overleg met de leden der Kamer, die zitting hebben in de commissie voor de stenographie. De Praagsche voetballers hebben gisteren te Rotterdam een vry gemakkelyke overwinning behaald op het Ned. B.-elftal. Wel heeft de B-ploeg zelfs korten tyd de leiding gehad, maar in elk opzicht waren de gasten de baas. Ze vatten den stryd echter niet al te ernstig op. doch toen na de rust de B-ploeg den stand tot 21 'n haar voordeel wist te veranderen, begonnen de profs harder en scherper te spe len; maar ook minder fair. Toen ze het veid verlieten na afloop van den wedstrijd, was een fluitconcert van het talrijke publiek haar deel. In het B-team hebben alleen de verdedigers en de vleugelhalfs voldaan. De beste man was wellicht Vrouwdeunt. Ook doelman Pötggens verrichtte goed werk, al maakte zyn vangen van den bal geen betrouwbaren indruk. De voorhoede faalde tegen de stevige en op den man spelende Praagsche verdediging. By Spar ta onderscheidde zich Braine, de middenvoor, die nog steeds een schitterend voetballer is. Sparta doet het in den beginne zeer kalm aan waardoor de B-ers het meest in den aan val zijn, en daar ze handig samenspelen, heb ben de Praagsche verdedigers heel wat te doen. De weinige uitvallen der gasten stranden meest op buitenspel van Braine, die in te ver voor- uitgestoven positie stond opgesteld. Ook als deze zyn leven beteren gaat, worden de aan vallen van Praag gevaarlyker. Wel laat Die penbeek zich niet gemakke'.yk passeeren, knap bygestaan door Vrouwdeunt en ook doet Pien ter goed werk, vooral koppend, doch de fraai door Braine geleide voorhoede der gasten speelt zoo berekeningsvol, dat het B-doel op den duur niet ontkomen kan aan een doelpunt. Dit ge beurt als Braine, nadat er een half uur is gespeeld, prachtig het leder voor den rechtsbin nen Silny vrijmaakt die van kortby Pöttgens passeert <"0—1). Slechts een paar malen deed de B-aanval voor de rust nog goed werk, maar het bleek, dat het schot volkomen ontbrak en altijd had men te veel tijd noodig om tot schot te geraken. In het byzonder bezondigde Drok zich daaraan. Vlak voor de rust kreeg Braine den bal in vrije positie, hy kon ongehinderd naar het Hollandsche doel oprennen, maar zijn schot faalde. Aan den anderen kant loste Ditmars zijn eersten schuiver uit een moeilijke positie. De lange Tsjechische doelman stopte den bal uitstekend. Dadeiyk na de hervatting zorgde Braine er voor dat Silny eenzelfde kans kreeg als voor de rust, maai nu schoot de Tsjech naast. Spar ta was thans steeds de tserkere. Pöttgens red de eens fraai toen Silny doorbrak, de verde diging staan bleef en voor buitenspel appelleer de maar Pöttgens wierp zich voor de voeten van den Tsjech en ontnam hem de kans. Dit scheen het sein te zyn voor de B-ploeg om harder aan te pakken. De gasten werden in het defensief gedrongen, maar in den Neder- landschen aanval werd geen behoorlyk schot gelost. Na 25 minuten kwamen Drok en een Tsjechische achterspeler in het doelgebied met elkaar in botsing. De scheidsrechter gaf een strafschop en Diepenbeek scoorde daaruit 1I. vyf minuten later maakte Drok met een goeden kopbal uit een voorzet van rechts het tweede doelpunt (2—1). Doch het duurde slechts enkele minuten of Braine scoorde met een on houdbaar schot uit een voorzet van den rechts buiten 22. Het spel dat reeds ontsierd was door tal -ran onvriendelijkheden, werd nu steeds meer gekenmerkt door ontoelaatbare trucs, vooral van de Praagsche profs. Tien minuten voor het einde drong de rech tervleugel der gasten goed op. Met kort spei werd de bal tot diep in het doelgebied opge bracht en Nejedly had geen moeite te scoren (23). De Tsjechen zorgden er wel voor dat die kleine voorsprong niet alleen niet meer ver loren ging, doch met schitterend kort spel pas seerden de gasten nog eens de B-verdediging en Kostalek scoorde 24. t>e e1 ft allen waren; B-Elftal. Doel: Pdttgens (Miranda). Achter: Diepenbeek (Ajax) en Pienter (Be Quick, Groningen). Midden: Vrouwdeunt (Feyenoord), De Leeuw (Willem II) en Graafland (HBS). Voor: De Gier (Eindhoven), Slot (DWS), Ditmars (DHC)Drok (RFC), Mijnders (DFC) DHC (Praag: Doel: Klenovec. Aether: Burger, Ctyzoky. Midden: Kostalek, Boncek, Szbek. BERLIJN, 23 Nov. (W.B.) De Lokal-Anzeiger neemt in lijn Donderdagochtendblad zeer scherp stelling tegen de Hetze der „Petit Parisien". Het blad looft 50.000 R.M. uit aan dengene, die kan bewyzen, dat de door de „Petit Pari sien" gepubliceerde zoogenaamde instructies over Duitschlands buitenlandsch politiek stre ven, die, naar het heet, aan alle buitenland- sche agenten door een Beriynsch propaganda- bureau zouden gezonden zijn, werkelijk in den gepubliceerden vorm en met den gepubliceer- den inhoud door een verantwoordelyke instel ling van het Duitsche Rijk zyn uitgegeven. Het origineele document en het daarby be- hoorende materiaal moeten overlegd kunnen worden. Het document, het daarbij behoorende materiaal en de bronnen van herkomst zullen door een neutrale commissie onderzocht wor den, welker beslissing rechtsgeldig is. De commissie zal bestaan uit drie politieke historici waarvan de eerste door het „Syndi- cat National des Journalists francais", de tweede door het Reichsverband der Deutsche Presse en de derde, die als voorzitter zal fun- geeren, door het Scherl Verlag zal benoemd worden. Met den boottrein uit Vlissingen is Donder dagavond om 8.49 uur de Kroonprins van Zwe den te Amsterdam aan het Centraal Station aangekomen. De Kroonprins was Donderdag ochtend met het s.s. Meckelenburg van de Stoomvaartmaatschappy „Zeeland" uit Enge land vertrokken. De Kroonprins heeft zijn in trek genomen in het Amstelhotel. Indien het weer gunstig is, zal de hooge bezoeker zich heden per K.L.M.-vliegtuig naar Stockholm be geven. :i S&& rjritzt ROME, 23 Nov. (Reuter). Naar verluidt heeft Z. H. Paus Pius XI Prelaat Testa naar het Saargebied gezonden, met het doel de kwesties, die de Kerk betreffen, aldaar te bestudeeren, om aldus den Heiligen Stoel een beoordeeling van den toestand onaf- hankeiyk van politieke tendenzen mogeiyk te maken. Nadrukkeiyk wordt verklaard, dat het hier niet gaat om een canonieke visisa- tie der diocesen Trier en Spiers. SANTIAGO DE CHILI, 23 Nov. (Reuter). D« Boliviaansche regeering is afgetreden. PARIJS, 23 Nov. (Reuter). Tot nu toe is nog geen overeenstemming bereikt in de Britsch- Fransche besprekingen inzake het douane- vraagstuk. De beslissing ligt by den minister raad, die vermoedelyk eerst over eenigen tyd byeen zal komen in verband met de debatten in de Kamer. De Engelsche minister van Handel, Runcl- man, heeft vandaag in het Lagerhuis verklaard, dat de Fransche regeering er van op de hoogte is gesteld, dat, tenzij de differentieele rechten op Britsche goederen zouden worden opgeheven, de Britsche regeering bizondere aanvullende rechten zou heffen op verschillende Fransche goederen, geiyk aan het bedrag der discrimi natie. PARIJS, 23 Nov. (V.D.). De voormalige mi nister van openbare werken, Francois Albert, die lid was van de radicaal-socialistische party en die een rol gespeeld heeft in het kabinet- Daladier, is hedenavond onverwacht overleden. LONDEN, 23 Nov. Aan boord van het stoom schip „Jamaica", dat in het Oost-Indische dok te Londen ligt, is een zoo hevige brand uitge broken, dat het noodzakelyk werd geacht het schip tot zinken te brengen. Het schip mat 7472 ton en deed dienst voor het vervoer van zuidvruchten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10