v. d. Lubbe's tong losgekomen Wêêèm mm, Het nieuws van heden HIJ HOUDT VOL ALLEEN DE DADER TE ZIJN Kabinet-Sarraut gevallen Station bestormd te Tokio dm - - itliËI JACHT OP MARXISTEN Valuta-politiek in Amerika DE NIEUWE REGEERING IN FOE KI EN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 24 NOVEMBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Wie staken de verschillende zetels dan in brand? Dat moeten Zich bijna versproken? Het bleef met een verschil van ongeveer 40 stemmen in de minderheid Sarraut's vergeefsch pleidooi Het Weeriiiiiii|ii»iii«|<»iiii|Iiiu|i|iiiiii|||||||||||i Door familieleden van naar Mandsjoektoo vertrekkende militairen GOUDSTAVEN W anhoopsdaad HITLER BIJ GOERING VLOOTBEVEL IN HET LUCHTSCHIP WmÊÊmi®mIS ém -11 H üi MM NIEUWE AUTOWEGEN IN DUITSCHLAND Duitsche geheime staatspolitie arresteert 2300 communis tische functionnarissen Leiders wijken uit naar Zweden Viermogendhedenver- drag op den Balkan? Onrust in Spanje Toestand in Catalonië steeds meer gespannen De strijd tusschen de Roosevelt- aanhangers en de stabili satie-verdedigers Los Angeles door bosch- brand bedreigd Settle's stratosfeer- vlucht DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER EN TWINTIG BLAD ZIJDEN Ons St. NicolaasTiumnier p Kivo-min-tang en Kan ton verzetten zich Japansche mijnenleggers COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18538 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LEIPZIG, 23 Nov. Aan het V. D.-verslag over v. d. Lubbe's verhoor voor de pauze ontlee- nen wij nog het volgende. V. d. Lubbe verklaar de, den brand slechts uit persoonlijke motieven te hebben gesticht. President: „Volkens uw woorden bij 't stem bureau van Neukoeln moet u dan toch de be doeling hebben gehad door de brandstichting de arbeiders wakker te schudden. Dit is door u be vestigd." Van der Lubbe: Zoo scherp heb ik dat niet gezegd. Dimitrof: Naar mijn opvatting is v. d. Lubbe bewust of onbewust met vijanden van de Duit- sche arbeidersklasse en van de communistische partij in aanraking gekomen en heeft samen met hen de brandstichting in den Rijksdag uit gevoerd. Misschien kent hij niet eens de lieden, die de plenaire zaal in brand hebben gestoken. De procureur-generaal, dr. Werner, protesteert tegen deze uitlating. De Nederlandsche tolk vestigt de aandacht er op, dat tijdens Dimitrof's verklaring Van der Lubbe heeft geïnterrumpeerd met: Neen. LEIPZIG, 23 Nov. (W. B.) Na de pauze wordt v. d. Lubbe voor de tafel der rechters geroepen. Op dezelfde wijze als tijdens de eerste dagen van het proces houdt de president v. d. Luboe aan de hand der protocollen de verklaringen voor, die hij bij het vooronderzoek over zijn ge sprekken met de communisten in Neukoeln en de andere gebeurtenissen tijdens de laatste da gen voor den Rijksdagbrand heeft afgelegd. V. d. Lubbe geeft op de gestelde vragen slechts aarzelend en kort antwoord, ondanks de aansporing om meer samenhangende antwoor den te geven. Eerst als de president vraagt, of de bovenbedoelde menschen uit Neukoeln in derdaad communisten waren, antwoordt hij op gewonden- Dat kan ik toch niet zeggen, of het communisten waren. President: Hebt u dat den menschen dan niet gevraagd? V. d. Lubbe: Men vraagt zoo iets niet. President: Wij gelooven niet, dat u niet ge- Weten hebt, of het communisten waren. Vd. d. Lubbe: Ik antwoord alleen wat ik weet. Verder verklaart beklaagde, het besluit om den Rijksdag in brand te steken op Zaterdag morgen te hebben genomen. Hij had er met niemand over gesproken, omdat hij het als zijn eigen aangelegenheid beschouwde. „Wanneer u deze verklaring zoo belangrijk vindt, wil ik het wel herhalen." Op verdere vragen antwoordt v. d. Lubbe, dat hij eerst Maandagmorgen het besluit had geno men om den Rijksdag in brand te steken. Op weg van Hennigsdorf naar Berlijn kwam de gedachte bij hem op, een gebouw in brand te steken en in de Muellerstrasse besloot hij, dat het het Rijksdaggebouw zou zijn. Ik stichtte den brand, die zich vanzelf uitbreidde. Ik deed het zonder de hulp van iemand anders, v. d. Lubbe schetst nogmaals in het kort, hoe hij den brand stichtte. Eerst had hij de portières aangestoken. President: Dat klopt niet. want volgens de deskundigen branden de portières niet of heel 6lecht. v. d. Lubbe: Toch brandden ze. President: Wij gelooven u niet. Op de stoelen flakkerden vlammen, die niet met elkaar in verbinding stonden. Hebt u dan eiken zetel afzonderlijk aangestoken v. d. Lubbe: Ik heb alleen gezegd, dat ik de portières heb aangestoken. President: Wie heeft het andere dan gedaan? v. d. Lubbe: dat kan ik niet zeg gen, dat moeten President: Wat wilde u verder zeggen? Beklaagde zwijgt. De president wijst beklaagde er op, dat het proces nog langer zal duren, wanneer v- d. Lubbe niet alles opheldert. Het is niet te ge looven, dat hij zijn besluit eerst op Maandag nam en dat hij den brand alleen stichtte. v. d. Lubbe verklaart verder, slechts vuur makers te hebben gebruikt, die hij met lucifers aanstak. Procureur-generaal: Heeft u zich met opzet ia den Rijksdag laten arresteeren? Of hoe dacht u anders te ontsnappen? V. d. Lubbe: Ik wachtte tot de zaak ten einde was. Procureur-generaalVroeger verklaarde u hee- lemaal niet te hebben willen vlucnten. V. d. Lubbe geeft dit toe. Dimitrof krijgt thans gelegenheid tot het stellen van vragen. "rigens het oordeel van den president begeeft hij zich te veel op politiek gebied en wordt hem het woord ontnomen. Verder verklaart v. d. Lubbe bij de brand stichting, op het laatste oogenblik stemmen te hebben gehoord. Daarom had hij nog vlug brand gesticht in de wandelhal. Hij had n.l. op zooveel mogelijk plaatsen brand willen stichten, voor hij gegrepen werd. Dimitrof: Ik geloof dat v. d. Lubbe persoon lijk er van overtuigd was, dat hij alleen was Wellicht heeft hij echter tevoren met iemand erover gesproken en is hij een misbruik-werk- tulg geworden. v. d. Lubbe ontkent dit opnieuw. Van der Lubbe, die uit zijn apathie ontwaakt is PARIJS, 24 Nov. De regeering- Sarraut is ten val gebracht. Nader wordt gemeld, dat bij de behandeling van het voorstel in zake de salaris-korting de neo-socialist Gounin een motie heeft ingediend. By de stemming over deze motie bleef de regeering in de minderheid. In de wandelgangen verluidt, dat deze minderheid een veertigtal stem men bedraagt. PARIJS, 24 Nov. (Reuter). Het kabinet Sar- raut is zooals wij berichtten in den afge- loopen nacht in de Kamer ten val gebracht ten gevolge van een voorstel van den neo-Socialisti- schen afgewaardigden Gounin. Gounin had een voorstel ingediend, volgens welke de korting vrije aftrek voor de salarissen der ambtenaren zou worden bepaald op 12.000 francs, terwijl het regeeringsontwerp hiervoor een bedrag van 10.000 francs had aangegeven. In het debat had Sarraut zich bereid verklaard tot een compro mis van 11.000 francs, die van de korting ver schoond zouden blijven. Gounin stond echter op een minimum van 12.000 francs. Hiertegen stel de de regeering de kwestie van vertrouwen. Bij de stemming werd de regeering verslagen met 321 tegen 247 stemmen. Het kabinet is afgetreden. PARIJS, 24 Nov. Omtrent de rede van Sarraut, voorafgaand aan de voor zijn regee ring noodlottig geworden stemming, wordt nog het volgende gemeld: Sarraut zette uiteen ,dat de kwestie waarom het ging de volgende was: De financieele saneering is niet ten uitvoer gebracht. De schatkist blijft bloeden. Schatkistbiljetten wor den slechts met moeite geplaatst. Aan de eene zijde staan zij, die een cata- strophe-politiek wenschen, die naar inflatie leidt. De regeering heeft zich tegen deze poli tieke verzet en doet een beroep op de Repu blikeinen. Het is niet denkbaar, dat er in de Kamer geen 300 Republikeinen, 300 Democra ten zouden zijn, die besloten hebben de finan cieele herleving te waarborgen. In overeen stemming met de financieele commissie ver werpt de regeering twee tegenvoorstellen en stelt zij de kwestie van vertrouwen. Sarraut richtte vervolgens harde woerden aan het adres van de Socialisten. Toen spr. weigerde op verschillende door hem zonder belang ge noemde vragen te antwoorden, riep men hem van uiterst links toe: Dictator! De stemming over het voorstel-Gounin had het reeds bekende resultaat. Verwachting: Matige tot zwakken, Noordelijke tot Oostelijken 5 wind, nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen neerslag; kouder des EE EE nachts, overdag weinig verandering in EE EE temperatuur. EE Hoogste stand: 767.5 te Thorshavn. 5 EE Laagste stand: 749.8 te Memel. EE Zon op 7.38, onder 3.55. Licht p EE op 4.25. Eerste Kwartier 7.58 v.m. p in- MOSKOU, 24 Nov. (V-D.a Het officieele Sovjet Telegraaf Agentschap meldt uit Tokio, dat te Tokio bij het vertrek van een militairen transporttrein naar Mandsjoerije ernstige on lusten zijn ontstaan. Het Japansche telegraaf-agentschap Sjïm- boen-Rengo meldt hieromtrent, dat bij het ver trek der solaten verscheidene duizenden vrien den en familieleden der vertrekkenden toegang tot de perrons wenschten. De militaire auto riteiten lieten de ingangen van het station afzetten, waarop ernstige onlusten ontstonden. De loketten werden omver geworpen en de perrons bestormd. Politie en gendarmerie moes ten met versterking aanrlukken om de orde te herstellen. Het troepentransport, dat naar Mandsjoerije vertrok, was samengesteld uit gedeelten van verschillende Tokiosche devisies. In de Californische Lancha Plana goud mijn wordt het gewonnen goud gegoten in staven, welke ieder een waarde van 1200 dollar hebben NEW-YORK, 23 November. (V. D.) Uit Jack sonville (Florida) wordt gemeld, dat de bek kende mrs. Louise Stanton uit Gran, de we duwe van een millionnair, zelfmoord heeft ge pleegd. Zij huurde een vliegtuig, vloog daar mede tot boven de zee, totdat de benzine voorraad was opgebruikt en liet toen het toe stel in het water glijden. In een achtergelaten brief werd een chèque gevonden, waarvan de waarde het door den eigenaar van het toestel geleden verlies dekt. BERLIJN, 23 Nov. Hitler heeft vanmid dag een bezoek gebracht aan Goering die ziek ligt. Goering gaat langzaam vooruit en hij maakt het naar omstandigheden tamelijk goed. Ter gelegenheid van de thans plaats vindende vlootmanoeuvres, die in de nabijheid van San Francisco worden gehouden, ging de opperbevelhebber van de Amerikaan sche vloot, admiraal D. Seller, aan boord van het luchtschip „Macon" en gaf van daaruit zijn bevelen aan de manoeuvreerende eenheden. In den korten tijd van acht weken is men reeds geweldig opgeschoten bij het bouwen van den eersten Rijksautoweg in de onafzienbare bosschen tusschen Darmstadt en Franfort a. d. Main. Een overzicht der werkzaamheden. BERLIJN, 23 Nov. (V. D.) De geheime staats politie heeft den laatsten tijd in het geheel on geveer 2300 communistische functionnarissen gearresteerd. Tegen meer dan de helft hunner zijn strafzaken wegens hoogverraad aanhangig gemaakt. Eenige communisten zijn later weer in vrijheid gesteld. Gebleken is, dat de functionnarissen elkan der in de meeste gevallen niet kennen en slechts samenwerken op grond van bepaalde herkenningsteekens. Niettemin, aldus wordt verklaard, zijn in „de laatste maanden en we ken weer tal van „samenzweerdersnesten" opge spoord, waarbij groote hoeveelheden wapens en munitie konden worden in beslag genomen. De financier der actie is gevlucht naar het bui tenland maar een bedrag van eenige honderd duizenden marken is in beslag genomen en verbeurd verklaard. In verband met het houden van het brand stichtingsproces te Berlijn hebben de commu nisten opnieuw geprobeerd actief propaganda te voeren. Honderden personen zijn gearres teerd. Tot nu toe zijn door de geheime politie al leen reeds te Berlijn ongeveer 25.000 centena ren geschriften in beslag genomen. Het is ge bleken, dat de communisten zich bijna uitslui tend hebben bediend van kleine noodlijdende boekdrukkerijen. Het is niet juist, dat dit ma teriaal in het buitenland is vervaardigd. Het succesrijke ingrijpen der geheime staatspolitie heeft den laatsten tijd een bijna geheel verdwij nen van dergelijke geschriften ten gevolge ge had. Een belangrijk doel der ondermijningspogin gen was ook thans weer de Rijksweer en de Schupo. Ook deze pogingen konden worden tegengegaan, nadat die geheime staatspolitie ongeveer 50 60 communisten had gearres teerd. Het Zweedsche blad „Allehanda" meldt, dat binnenkort meer dan 75 communisten, die voor de Duitsche revolutie belangrijke functies heb ben bekleed bij de Roode Frontstrijdersorgani saties te Berlijn, Hamburg, Keulen, Siettin, München en het Roergebied zich in Zweden zullen vestigen. De Internationale Roode Hulp te Parits zou hun 75.000 kronen tei beschikking hebben ge steld. ISTANBOEL, 23 Nov. (Reuter.) De Turksche minister van Buitenlandsche Zaken is via Athene naar Belgrado vertrokken om een neu traliteitsverdrag te sluiten met Zuid-Slavië. Men meent echter, dat de ware reden van de reis is het bespreken van een viermogendhe- denverdrag tusschen Griekenland, Zuid-Slavië, Roemenië en Turkije. MADRID, 23 Nov. In Catalonië wordt de toestand steeds meer gespannen. De linksche partijen in Catalonië, die een nederlaag heb ben geleden, zouden met geweld haar machts posities willen verdedigen. Terwijl de staking van transportarbeiders te Barcelona reeds een week duurt, is te Suria de algemeene staking uitgeroepen. Te Barcelona hebben weer verscheidene bom aanslagen plaats gehad. Voortdurend worden meer uitslagen van de verkiezingen op Zondag j.l. bekend. In vele districten is de meerderheid van links naar rechts gegaan. Dit is ook het geval in Sevilla en in Saragossa. De definitieve uitslag der verkiezingen zal waarschijnlijk Vrijdagochtend bekend worden gemaakt. Volgens het ministerie van binnenlandsche zaken zouden de verkiezingen van gisteren in de provincie Badajoz, waar Zondag de stem bussen werden stukgeslagen, een voordeel op geleverd hebben voor de anti-marxistische coa litie, die 11 zetels zou krijgen tegen de socia listen 3. WASHINGTON, 23 Nov. (V.D.) Na Roose velt's vertrek naar Warm Springs is de lanver- wachte strijd om de toekomstige Amerikaan- sche financieele politiek in volle hevigheid ont brand. De aanhangers van de politiek van den goudaankoop, die verdere depreciatie van den dollar wenschen, zooals een van Roosevelt's meestvertrouwde adviseurs Warren en diéns voormalige leerlingen Morgenthau, Woodin en Prof. Irvin Fisher van de Yale-universiteit, staan fel tegenover den financier Bernhard Baruch, de uit de regeering getreden Prof. Sprague en de Amerikaansche Kamer van Koophandel, die stabilisatie van den dollar be pleiten. Baruch, als leider van de z.g. „Sound Mo- ney"-groep opende de campagne tegen Roose velt met een artikel in de veelgelezen „Satur day Evening Post", waarin hij de onmiddellijke stabilisati van den dollar op goudbasis ver dedigde. De tijdelijk met verlof gegane minister Woo din heeft ten scherpste de bewering van Prof. Sprague verworpen, dat de Amerikaansche lee ningen ongezond zouden zijn. Morgenthau ver klaarde, dat het Amerikaansche crediet zoo stevig staat als de rots van Gibraltar. Presi dent Roosevelt noemde gisteren in een radio rede de tegenstanders der regeeringspolitiek „gewichtig doende, intolerante domkoppen". Algemeen is men ervan overtuigd, dat de toekomstige Amerikaansche valuta-politiek af hangt van het resultaat van den strijd tusschen Woodin en Baruch. HAUSTON, 23 Nov. (Reuter). Het comité van de Broederschap van spoorweg-personeel besloot eenstemmig, Zaterdag in algemeene sta king te gaan op de lijnen van de South Pacific Texas- en Louisiana-spoorwegmaatschappij. LOS ANGELES, 23 Nov. (V.D.) Een sedert Dinsdagnacht in het naburige Haines Canyon woedende boschbrand breidt zich ten gevolge van de droogte en begunstigd door den krach- tigen wind onophoudelijk uit in de richting van de stad Los Angeles. De vlammen hebben reeds de voorstad Tujunga bereikt en tal van buitenverblijven van filmsterren uit Hollywood vernietigd. 15.000 gallons kostbare oude wijn zijn een prooi der vlammen geworden. De be volking van Tujunga, welke 2800 koppen telt, zou zich reeds voorbereiden op vluchten. De verpleegden der ziekenhuizen zijn reeds naar elders vervoerd. De schade wordt reeds op an derhalf millioen dollar geraamd. 2000 brand weerlieden en vrij wurgers zijn opgeroepen om het vuur te bestrijden. NEW-YORK, 23 Nov. (V.D.) De Amerikaan sche stratosfeervliegers hebben, naar officieel is vastgesteld, een hoogte van 61.237 voet be reikt. Zij zijn dus 1083 voet onder het Russisch record gebleven. Settle heeft de bedoeling binnenkort opnieuw een stratosfeertocht te maken om dan te trach ten het Russisch record te breken. PIJNENBURG EN WALS WINNEN DE AM STERDAM SCHE ZESDAAGSCHE. Prelaat Testa door Z. H. den Pans naar bet Saargebied gezonden, om den toestand aldaar te bestudeeren. Lokal-Anzeiger looft 50-000 R.M. uit aan den- gene, die de echtheid der onthullingen van de „Petit Parisien" kan bewijzen. Los Angeles door .boschbrand bedreigd. Verdere bespreking van hoofdstuk „Binnen landsche Zaken" in de Tweede Kamer. Voorloopig verslag over het voorstel tot korting van pensioenen van oud-Indische ambtenaren. Bezwaren bij vele leden. Justitiebegrooting in de Tweede Kamer. Ingediend is een wetsontwerp tot verhooging der invoerrechten in Ned.-Indië. Voorstel-Aalberse tot strengere handhaving der orde in de Tweede Kamer. Knoeierijen bij de levering van rundvee. Groot offensief van de Kath. Jonge Midden- standsvereeniging. Treinbotsing te Utrecht; geen persoonlijke on gelukken. H Wij vestigen speciaal de aandacht van onze lezers op het extra St. Ni- p colaas-nummer, dat in de oplage van p vandaag is opgenomen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilïï SJANGHAI, 24 Nov. (V. D.) In de hoofdstad van de onafhankelijk verklaarde provincie Foekien, Foetsjau, is de staat van beleg afge kondigd. De bevelhebber van het 19e leger ge neraal Tan Sjin Kai, heeft de hoogere ambte naren der Nankingregeering te Toetsjau tot gij zelaars verklaard; aangezien men te Nanking een aanslag tegen hem zou voorbereiden. In een manifest aan de buitenlandsche mo gendheden wordt verklaard, dat de revolution- naire volksregeering van Foekien onder den druk van het Chineesche verlangen naar een nieuwe leiding ni den strijd voor de Chineesche onafhankelijkheid is gekomen. De Nankingre geering wordt verweten dat zij een bondgenoot schap heeft gevormd met het Japansche impe rialisme. Tsjang Kai Sjek wordt beschuldigd van lafheid en ondergeschiktheid aan de Ja pansche expansie-politiek. De nieuwe regee geering verklaart, dat zij niet behoort, tot de richting, die vriendschappelijk gestemd is ten aanzien van Amerika of den Volkenbond. De Kantonregeering heeft zich scherp uitge sproken tegen de onafhankelijkheidsbeweging in Foekien, vooral omdat de nieuwe machtheb bers zouden samenwerken met de communis ten. In een uitvoerige resolutie van de Kwo Min Tang wordt gezegd, dat elke nieuwe splitsing in China slechts ten goede kan komen aan de mogendheden, die belang hebben bij het ver val der nationale gedachte in China. Daarom weigert de Kwo Min Tang generaal Tan Sjin Kai te steunen en roept zij alle leden der partij op tot den strijd tegen deze omwenteling. TOKIO, 24 Nov. (V. D.) Gisteren zijn drie Japansche mijnenleggers in de belangrijke ha ven van Foekien, Amoy, aangekomen ter be scherming van de Japansche bevolking. De Japansche pers meldt uit Foetsjau, dat generaal Tan Sjin Kai vertrouwenslieden heeft gezonden naar de militaire autoriteiten te Tsjansja in de provincie Hoenau en naar Nans- jang in de provincie Kiangsi, om daar met de Chineesche leiders te onderhandelen ter ver krijging van hun steun in den strijd tegen de Nankingregeering. (Ongecorrigeerd.) Ir511 w \\t\ i!111 m ii z t-irZ Stand op. Vrijdag n.m. 1 uur: 750 yprige sta«id: 750

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1