B. en W. verdedigen hun beleid St&dma'i beein&H'qKk Men ócfiujff ont: Behandeling der gemeentebegrooting HET RIJK FINANCIEEL SPELBREKER LEENING VAN f100.000.- VRIJDAG 24 NOVEMBER GEM EENTER A AD VAN HAARLEM Wethouder Slingenberg waar schuwt het Georganiseerd Overleg voor totaal ver lies van rechten Vier moties-Castricum Replieken Vrijwillige Heemsteedsche Burgerwacht AAN ALLE VOGELVRIENDEN VERKIEZING KAMER VAN KOOPHANDEL GtKOCWT? JA NATUUPLYkf DAMMEN Hoofdklasse-competitie Nederl. Dambond BILJARTEN Gevonden dieren en voorwerpen Jubileumwedstrijden „D. E. S." GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT Critiek en waardeering voor het beleid van B. en W. De gemeen telijke ziekenhuisver pleging. Gebrek aan fatsoens begrip Nóg een tekort van f 32.000 gedekt Algemeene beschouwingen BOEKBESPREKING Weer- en Sterrenkundige Kring De vergadering van Donderdagmiddag begon met een incident. Wethouder Slingenberg zou met zijn rede beginnen, toen de heer Over- s.eegen (C. H.) het woord vroeg in eerste instantie. De heer Slingenberg riep de bescherming in van den voorzitter. Na eenig tumult werd den communist het woord ontnomen, met 292 stemmen. Wethouder SLINGENBERG wees er op, dat vele gemeenlen in groote financieele moeilijk heden zijn gekomen, door de regeeringsbesluiten. Ook met Haarlem is dit het geval en er zullen drastische maatregelen genomen moeten wor den, waarvoor spreker allen steun vroeg. Het evenwicht moet nu eenmaal tot stand komen. B. en W. handhaven hun standpunt, dat belas- tingverhooging zoo lang mogelijk moet worden uitgesteld. Dat houdt niet in, dat het nooit zal gebeu ren, omdat men niet weet, wat de komende jaren zullen brengen. De burgerij is reeds zoo zwaar belast en mag niet opnieuw getroffen worden, te meer daar voor velen het hoogste noodpunt bereikt is. De heer Joosten heeft de zaak van het belastingvlak (van 92 op 83 mil- lioen sinds 1931) wat al te eenvoudig voorge steld. Wanneer nu verhooging geaccepteerd wordt, is dit over het kohier 19341935, gaat dit van 92 op 75 millioen. hetgeen een zeer groot ver schil is. Men kan den tijd van dit oogenblik niet vergelijken met 1919, zooals de heer Joosten dat gedaan heeft. Spreker schetste de oorzaken van de nieuwe bezuinigingsvoors.ellen in de Memorie van Antwoord. Die zijn ook bij de regeering te vin den, door minder uitkeering in het Gemeente fonds en vermindering van steunbedragen aan werkloozen. Met absolute zekerheid is nog niets te constateeren, maar de mindere steunbydrage wordt geschat op ƒ300.000. Haarlem heeft de tegenslagen in de begrooting kunnen verwer ken, dat heeft spreker nog by geen groote ge meente kunnen ontdekken. B. en W. zijn doende meerdere bedrijven met crisiswerkloozen erkend te krijgen bij de regee ring. Ook weet men niet hoe de werkloosheid in 1934 zal zijn. Momenteel is zij iets verminderd, maar dat zegt niets voor de toekomst. Met klem ontraadde de wethouder nogmaals belastin gverhooging. W. en W. hebben zich nog niet met de Prov. Sta.en verstaan ten aanzien van subsidie voor verschillende takken van onderwijs. De vacantietoeslag is in de tegenwoordige tijden niet vereenigbaar met een goed beleid. Het besluit tot opheffing zal onaangenaam zijn, eenig leed veroorzaken. Het georganiseerd Overleeg is in deze kwestie zéér tekort geschoten. Sinds 1931 is er met dit overleg niet meer te praten, zijn alle resultaten negatief. Het G. O. is op den verkeerden weg en loopt gevaar zijn recht te verliezen. De Ambtenarenwet is in deze ge makkelijk te herzien. Het gemeente-personeel verkeert nog in buitengewoon gunstige omstan digheden vergeleken met de arbeiders en amb tenaren in het vrije bedrijf. Dat moet het wel overdenken. Ook de kindertoeslag moet helaas vervallen, de groote gezinnen worden daardoor getroffen, maar ze hebben van alle kortingen het minst te lijden gehad. B. en W. willen gaarne overleg plegen met den raad en het voorstel-Kuiper is hem niet on sympathiek. Er is bij de rechterzijde een prin- cipieele wenhsch in deze kwestie, de rechter zijde die 't college steeds steunt. De S.D.A.P. heeft de financieele politiek nooit gesteunl en deze heeft dan ook van de andere zijde niets te verwachten. De heer JOOSTEN: U wilt zeggen, dat wij uitgeschakeld zijn! Wethouder SLINGENBERG: het voorstel— Joosten kan niet voldoende dekking brengen voor het tekort. Er is eenig misverstand ten aanzien van het voorstel electriciteitstarief. De klein-in- dustrie krijgt een tegemoetkoming van f 12.500, de middenstand ook. Er is dus geen sprake van een algeheele verhooging. De verhooging van 2 cent op het lichttarief is niet alleen voor den kleinen man. De beter-gesitueerden gebruiken ook zeer veel éénheidstarief. Hier is sprake van een correctie in de tarieven. Spreker zette in cijfers uiteen, dat bewoners van huizen met lage huurwaarde beter met het voorstel verhooging electr. tarief kunnen mee gaan dan met het voors.elJoosten tot ver hooging der personeele belasting. Buiten de financieele overwegingen juichen de ambtenaren van het Electr. bedrijf de herzie ning ten zeerste toe. De opheffing van den schooltandartsendienst is geen ondermijning van de volkskracht. Dat is veel te zwaar geschut. B. en W. zullen niet met opheffing van het voorbereidend L. O. komen, als de toestand in 1934 niet verergert. De post straatbelasting is niet te hoog ge raamd. Het totaal bedrag der uitgetrokken sub sidies kan in geen geval verhoogd worden, een andere verdeeling kan de raad natuurlijk voor stellen. Wanneer ons geen nieuwe rampen dreigen, zal volgens spreker de begrooting een sluitende rekening op het eind van het jaar te zien ge ven. Er zijn nog vele plannen in portefeuille. Zoo Wordt overwogen de verpleegprijzen in de zie kenhuizen te verlagen, hetgeen ongeveer f 25.000 zal vergen. Spreker besloot zijn rede met een poëtische peroratie en een oproep tot voortdu- renden s'.eun in het financieele beleid. Wethouder GERRITSZ (S.D.) wees op de ver nietigde werkgelegenheid in de metaalin dustrie. Mocht er een opleving komen, dan is voor deze arbeiders toch geen emplooi meer. Ook voor degenen, die nog werkzaam zijn, is de druk der tijden zwaar. Daarom was spreker te gen belastingverhooging. Het denkbeeld van den heer Visser strandt op de hooge kos'.en van het materiaal. Op het eerste oog lijkt het mooi, maar bij berekening valt het tegen. Wilde de heer Visser meer werk voor Hout en plantsoenen dan moet hij niet vergeten, dat daaraan reeds alles gedaan wordt. Er is liefde en toewijding bij de arbeiders van dezen dienst. Uitbreiding is onnoodig. En men kan werkloo zen niet over één kam scheren, ze komen uit hand- en hoofdvakken. Openbare Werken zal een belangrijk nieuw objecc uitwerken, daaraan zal veel grond- en andere arbeid zijn. Ten aanzien van het niet- benoemen van katholieken, zeide spreker dat er in 1933 slechts één werkman is aangesteld, met twee ambtenaren is het corps uitgebreid. In 1932 zijn aangesteld 1 werkman en 7 amb- •tenaren. (Maatschappelijk Hulpbetoon en Werk- loozendienst uitgebreid). In 1931 6 werklieden en 18 amb.enaren. Er is dus volgens spreker geen gelegenheid geweest om Katholieken te passeeren. De mees te aanstelingen hebben plaats gehad in den tijd, dat het college rechts was. De S.D.A.P. is er al heel slecht afgekomen, er is maar één roode ambtenaar ten stadhuize, volgens den wethou der. Spreker toonde aan, dat er wel successen zijn bereikt met het georganiseerd overleg. Principieel was spreker tegen kindertoeslag, feitelijk te noemen kindersuppletie-1 o o n. Sinds den oorlog is de bevolking met twee millioen zielen toegenomen. Volgens spreker moet men zich afvragen, of deze toeneming in economi- schen zin wel gewenscht is. Het voorstel Kuiper muntte volgens spreker uit door onregelmatigheid. Niettemin wilde hij met den heer Kuiper meegaan, als de vacantie- bijslag behouden kon blijven voor een groot gedeelte. Wethouder ROODENBURG (A. R. achtte den schooltandartsendienst niet zoo heel belang rijk, omdat het werk alleen vruchten draagt, als het na de schooljaren particulier wordt voort gezet, En die voortzetting is zeer problematisch Er zijn goedkoope klinieken, er is zelfs nog een gemeentelijke tandarts. Wel moet op school ge wezen worden op het nut van een goede tand,- verzorging. Wethouder v. LIEMT (R. K.) zeide, dat B. en W. niet van plan zijn den Armenraad geheel uit te schakelen, maar een Centrale Inlichtin gendienst zal zeker ingesteld worden. Een bezuiniging zal daar het gevolg van zijn, dat is o.a. in U.recht gebleken. Het zal daar naast groote practische voordeelen geven. De minister heeft er indertijd op gewezen, dat de informatiedienst niet in orde was in Haarlem. Er is teveel „soesa" en men moet te lang op steun wachten. Door den inlichtingendienst kan in den kortst mogelijken tijd een beslissing ge nomen worden. Ook spreker behandelde het voorstel van den heer Visser om de werkgelegenheid te vergroo- ten. Het voorstel is goed bedoeld, maar het geeft geweldige moeilijkheden en het is een ver plaatsen van de werkloosheid. Fractisch is het voorstel ook niet uitvoerbaar. Weet de heer Visser objecten, die kunnen worden uitgevoerd zonder den particulieren in de wielen te rijden? Den Haag heeft veel gelegenheid om werken te laten uitvoeren, zonder veel materiaal en zonder schade voor particulieren. (Uitkijk-pla- teau in de duinen, ruiterpaden). Maar Haarlem staat er heel anders voor, hadden wij wel gun stige objecten, dan zouden ze onmiddellijk ter hand worden geomnen. Het heeft spreker gespeten, dat wethouder Gerritsz onaangename dingen heeft meenen te moeten zeggen bij zijn visie omtrent kindertoe slag. Verhooging van belasting zou ook voor den kleinen man funest zijn. Dan maar liever ver hooging van de electriciteits-tarieven. De VOORZITTER dankte voor den steun bij zijn beleid gegeven. Den heer Castricum wees spreker op de in consequentie, eensdeels uitvóering van een raadsbesluit, anderdeels vernietiging van een besluit te laken. De voorzitter heeft plichten te vervullen en daaraan mag hij zich niet ont- trekken Dat Katholieken bij de politie niet benóemd zouden worden, ontkende spreker. Het corps be staat uit 186 man, waarvan 58 katholiek; 17 hoofdagenten, warvan 5 katholiek. Er is wei nig mutatie bij de politie. Geschikte inspec teurs schijnen zich nu eenmaal beter thuis te gevoelen in het Zuiden, ze solliciteeren hier niet voldoende. Het geval door den heer Weustink genoemd, achtte spreker volkomen verantwoord. Oproe pingen zijn steeds juist. De voorzitter toonde zich vol lof over de ge- Een nuttig geschenk koopt U in Speciaalzaak van BEDDEN, MATRASSEN, DEKENS,MEUBELEN etc. Ced. Oude Gracht 72, bij 'tVerwulft, Tel. 10351, Haarlem dragingen van het politiecorps. De opmerking van den heer Wolzak kon spreker niet goed be grijpen. De heer CASTRICUM zou ook belastingver hooging zoolang mogelijk willen uitstellen. Maar is ze in de naaste toekomst af wendbaar? Spre ker zou er bij de regeering op willen aandrin gen, opcenten op de gemeentefondsbslasting vóór die op de personeele belasting te willen laten gaan. Een motie werd dienaangaande in gediend. Dat de onderhandelingen met het G.O. ten aanzien van vacantie- en kindertoeslag mislukt zijn, weet spreker aan B. en W. Men mag niet zeggen, dat het Overleg kapot is, er komt echter eens een eind aan het brengen van offers. Dat het progressieve loonkortingsbesluit door den voorzitter ter vernietiging werd voor gedragen, bleef spreker betreuren. Nu moeten maar weer voorstellen aangenomen worden, die de minst draagkrachtigen vol-treffen. Spreker diende een tweede motie in waarin hij intrekking van de voorstellen vacantie- en kin dertoeslag vroeg en indiening van nieuwe voor stellen in het Overleg verwachtte, in overeen stemming met de draagkracht van het geheele personeel. Ook de electriciteitstarieven droegen niet de goedkeuring van spreker weg. De 3e motie van spreker vroeg intrekking ook van dit voorstel en opdracht met een nieuw te komen, waarin ook de verbruikers van vastrecht een hoogeren prijs moeten betalen. Den voorzitter antwoordde spreker, dat straks 3 hoofdinspecteurs dienst zullen doen en dat ze alle drie niet-katholiek zijn. De heer Castricum diende daarna een motie in om de bioscopen op eerste feestdagen weer te sluiten. De heer REINALDA verweet den wethouder van financiën het gezegde, dat de soc. dem. te gen alle voorstellen van het college stemden. Hij somde een lijstje op, waarin hij het gezegde als onjuist bestempelde. Spreker besomde, dat er 2'/2 ton te kort zou zijn op de rekening 1934. Ook spreker verwachtte een sterke daling van de kohieren der komende belasting-jaren. Op hoop van zegen wordt 1934 ingegaan, volgens spreker zonder sluitende begrooting. Er moet n u over belastingverhooging beslist worden. B. en W. zouden daartoe zelfs de moreele verplichting hebben. Spreker merkte op, dat de heer Castricum het B. en W. toch wel heel erg moeilijk maakt. Hij zou er een motie van wantrouwen uit kun nen destilleeren. Het voorstel Kuiper kon spre ker niet aanvaarden, omdat het voor een groote groep menschen groot nadeel brengt. Een ge- deletelijke intrekking van vacantietoeslag zou spreker kunnen toestaan. De vergadering werd daarna verdaagd. Na vele jaren in rust te zijn geweest is deze Burgerwacht weder actief geworden, en hadden de oefeningen de laatste maanden dan ook een geanimeerd verloop. Zondag 19 November j.l. had onder begun stiging van mooi herfstweder een onderlinge schietwedstrijd plaats op de schietbanen te Overveen, welke zich kenmerkte door saam- hoorigheid en kameraadschap. Er werd geschoten op schijf „Burgerwacht" en iedere deelnemer mocht 2 series schieten ieder van 5 schoten, (maximum 50 punten) waarvoor de hoogste serie in aanmerking kwam voor de prijsserie en de lagere als steunserie zou gelden. De wedstrijd had het volgende verloop: Klasse A.: Ie prijs L. E. Posthumus 46 p., steunserie 46 p.; 2e prijs J. J. Blauwhoff, 45 p., steunserie 44 p.; 3e prijs J. v. d. Weiden, 44 p., steunserie 42 p. Klasse B.: Ie prijs N. S. Bos, 45 p., steun serie 40 p.; 2e prijs H. L. v. Amerongen 44 p., steunserie 39 p.; 3e prijs W. L. Raasveld 42 p., steunserie 37 p.; 4e prijs B. J. v. Rooden 42 p., steunserie 35 p.; 5e prijs H. Dirksen 41 p., steunserie 4i p. Klasse C.: Ie prijs H. B. Lodewijks 45 p., steunserie 32 p.; 2e prijs G. J. Huges 44 p., steunserie 39 p.; 3e prijs H. J. Draijer 42 p., steunserie 39 p.; 4e prijs H. H. Bos Sr. 42 p., steunserie 33 p. Klasse D.: Ie prijs H. Roelofsz, 44 p., steun serie 33 p.; 2e prijs J. G. Mascini 41 p., steun serie 36 p.; 3e prijs B. N. Bos 40 p., steunserie 28 p. Troostprijzen: E. A. La Haije 39 p. klasse A.; W. Schutter, 41 p. klasse B.; S. J. v. Rooden 38 n. klasse B.: P. J. Eos 35 p. klasse B.; J. W. v. d. Erf 39 p. klasse C.; H H Bos Jr. klasse C.; Joh. de Bonte 37 p. klasse C.: P. M. van Os 28 p. klasse D.; N. J. v. d. Erf Jr. 18 p klasse D. Men schrijft ons: Nu de winter in aantocht is, zijn onze ge vederde vrienden in de nabijheid van de ste den weer aangewezen op de hulp van de men schen om aan het noodige voedsel te komen. De vcgelvoederbakjes door de Vereeniging tegen het Mishandelen van Dieren op verschei dene plaatsen aangebracht, moeten weer dage lijks van voedsel worden voorzien, waarvoor deze vereeniging uw hulp inroept. Geeft de vogels niet alleen brood, maar ook zaden, want vet hebben zij, vooral in den winter, eveneens noodig. Tracteer hen een enkele maal op een vetbol, die u gemakkelijk zelf kunt maken in verschil lende modellen, maar die ook tegen kostprijs in de kliniek verkrijgbaar zijn. Komt u maar eens op een Woensdagavond, tusschen 6 y, en IV, uur naar de kliniek, Ridderstraat 11, waar de secretaresse u gaarne alle gewenschte in lichtingen verstrekt. Tot leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werden gisteren bij enkele candidaat- stelling herkozen verklaard de aftredende leden van de afd. Grootbedrijf Ir. W. J. Burgersdijk, G. J. Droste Jr., A. H. Baron van Hardenbroek van Ammerstol, F. C. Breitenstein, J. H. A. Kruimel en D. Treur en van de afd. kleinbe drijf de heeren A. F. C. Bückmann, J. Hylke- ma, B. W. Lasschuit, G. J. W. Mathot, D. W. Mieserus, H. H. Meijer. EEN PP&CHT COLLECTIE REUZE GOEDKOOP Onder buitengewoon groote belangstelling vond Woensdagavond te Haarlem de plaatse lijke ontmoeting plaats tusschen de beide Haar- lemsche hoofdklasse-teams voor bovengenoem de competitie (district Noord-Holland). Hieronder volgt de volledige uitslag van de zen wedstrijd: Damclub „Haarlem"Haarlemsche Damclub 1. M. W. ZitmanP. J. van Dartelen 02 2. F. A. BerkemeierJ. W. van Dartelen 11 3. Th. van WamelJ. B. Sluiter Jr. 02 4. P. van WamelJ. P. van Eijk 11 5. W. van DaalenJ. v. d. Giessen 02 6. G. P. Heck—M. G. Teunisse 11 7. W. StrooM. van Lunenburg Jr. 11 8. Chr. F. Visse—A. de Jong 1I 9. D. van DamM. Greeuw 1—1 10. H. A. van AbsC. Kool 02 Totaal: 6—14. Olislager, Poortstraat 9, das; Bouman, Leid- schestraat 56, schooletui; v. d. Schuur, Lin- schotenstraat 75, jasje; Silvester, N. Spaarn- wouderstr. 3rd-, jas; v. d. Nouwlar.d, Haarlem- merliedestraat 10, regenjas; Hartman, v. Olststraat 7, idem; Droog, v. Oosten de Bruyn- straat 61, meetstok; Grondelle, Oostvest 12, mistlens van autolamp; Geldorp, Burg. Sand- bergstraat 36, portemonnaie; Krappel, Zijlweg 48, parapluie; Handgraaf, Hofdijkstraat 30, rijw.bel.plaatje; Schoorl, Hasselaersplein 17, rozenkrans in etui; Kunnen. Rollandstraat 79, rijw.bel plaatje; Overweel, Schutterstraat 50, damestasch; Jansen, Fort-Zuid Spaamdam, idem; Witkamp, Ampzingstraat 2, vulpen; Wubbels, Esschilderstraat 38, voorruit van auto. Begin Januari 1934 zal het 15 jaar geleden zijn, dat de Biljartver. „Door Eendracht Sterk" één der oudste clubs te dezer stede op gericht werd. Bij gelegenheid hiervan organiseert het be stuur van de jubilaresse een jubileumtournooi, waaraan door de sterkste Haarlemsche en Am- sterdamsche clubs met een team van 12 spelers zal worden deelgenomen. Het programma is als volgt vastgesteld: Maandag 27 Nov. en Vrijdag 1 Dec.: De Ko renbeurs, Haarlem. Dinsdag 5 Dec. en Vrijdag 8 Dec.: „K.E.T.S.", Amsterdam. Dinsdag 12 Dec. en Vrijdag 15 Dec.: Haarl. Noord, Haarlem. Dinsdag 19 Dec. en Vrijdag 22 Dec.: „Vondel", Amsterdam. Woensdag 27 Dec. en Vrijdag 29 Dec.: Excel sior, Velsen-Noord. Dinsdag 2 Jan. en Vrijdag 5 Jan.: Benoorden 't IJ, Amsterdam. Dinsdag 9 Jan. en Vrijdag 12 Jan.: Vrien denkring, Haarlem. Dinsdag 16 Jan. en Vrijdag 19 Jan.: Insulin- de, Amsterdam. Dinsdag 23 Jan. en Vrijdag 26 Jan.: Sarphati, Amsterdam. Naast verschillende andere prijzen is door de Nieuwe Haarl. Courant voor deze wedstrijden een fraaie verzilverde lauwertak uitgeloofd. Er wordt gespeeld in „Hof van Holland" a. d. Gr. Markt. Donderdag kwam de raad der gemeente Zandvoort onder voorzitterschap van burge meester H. van Alphen bijeen. Benoemd wordt tot leerkracht bij het U.L.O., school A, aan den Hoogeweg, de heer C. D Zaal, te Koog op Texel. Aangegaan wordt een suppletoire geldleening groot 100.000 k 4pet. bij de N. V. Ge- meente-Creöiet. Vervolgens wordt de gemeentebegrooting 1931 aan de orde gesteld. De heer PAAP wijst er op, dat vooral thans eenheid noodig is, om iets te kunnen bereiken. Naar waarheid en zoo goed mogelijk moeten de zaken behandeld worden. Spr. brengt dank aan den voorzitter voor al hetgeen hij voor Zandvoort in het afgeloopen seizoen heeft ge daan, en hij hoopt, dat volgend jaar tot belas tingverlaging zal kunnen worden overgegaan, en dat voor de werkloozen zoo veel mogelijk werk inplaats van steun in geld gezocht zal worden. De heer VAN RIJNBEEK betreurt de regee- ringsmaatregelen, welke de gemeentebegrooting in het nauw gebracht hebben, t w. die tot kor ting der uitkeering uit het Gemeentefonds en de vermindering der werkloozen-uitkeering. Na nagegaan te hebben, hoe ongunstig 1933 voor de gemeente-financiën is, critiseert spr. het werk van het college van B. en W„ dat zich thans nog hoog te paard durft stellen, alhoe wel, althans op een meerderheid van het col lege, nog veel aan te merken valt. Meer voort varendheid van het college, althans van de meerderheid, ware wel gewenscht. Markwaar dig is het dat op de gelden voor jeugdwerk etc. veel dreigt gekort te worden, terwijl de opcen ten op de Gemeentefondsbelasting maar 45 be dragen. Voorts doet spr. een persoonlijken aan val op wethouder Siegers, waar de Voorzitter tegenop komt, als vallende buiten de algemee ne beschouuwingen. De hèer GROEN spreekt zijn waardeering uit voor het college van B. en W„ dat ondanks de laatste nota van wijziging de begrooting zonder belastingverhooging heeft weten sluitend te maken. De raad mag voor noodzakelijke maatregelen niet terugdeinzen, alhoewel verweer steeds ge boden blijft. Over het algemeen kan spr. zich met den opzet der begrooting vereenigen. De heer VAN DER MOLEN wenscht, zoo eenigszins mogelijk, geen belastingverhooging, maar dit mag niet ten koste gaan van sociale instellingen. Deze mogen niet om hals gebracht worden. Bij deze begrooting had spr. verwacht een voorstel tot verhooging van het uurloon en werkverschaffing inplaats van verlaging van 65 tot 45. De steun aan werkloozen is thans onvoldoende. Uitvoerig gaat spr. in op de ge meentelijke ziekenhuisverzekering en hij is van meening, dat particuliere verzekering moet ge propageerd worden. Ook het vraagstuk der jeugdige werkloozen bespreekt spr., en in dit verband dringt hij er op aan, den betreffenden post op de begrooting te handhaven. De heer GEERS gelooft, beter het gemeente belang te dienen door niet in te gaan op cri- riek op het beleid van het college van B. en W. Hoewel men het niet iedereen naar den zin kan maken, gelooft spr. toch dat er al iets meer aandacht besteed had mogen worden aan verzoeken van katholieke zijde. In dit verband noemt spr. de late inwilliging van het verzoek voor het houden van den bloempjesdag voor Herwonnen Levenskracht. Dan is geweigerd het houden van een bloempjesdag voor het Wit- Gele Kruis. De reden daarvan begrijpt spr. niet, daar deze instelling toch van algemeen nut is. Spr. doet een beroep op den voorzitter om gevolg te geven aan de wenschen van het be kende Gooische Actie-comité tegen volksverwil dering. Noodzakelijk is het volgens spr. te schei den het zonnebaden voor beide secten. Dan dringt spr. aan op maatregelen tegen de vrije concurrentie door de venters en hij vraagt de instelling van ventvergunningen. Wat de begrooting betreft, meent spr., dat de inleiding nogal optimistisch is. Aan voor spellingen waagt spr. zich niet, doch verbete ring in den algemeenen toestand ziet spr. nog niet. De begrooting is sluitend gemaakt, ja, maar met wat voor maatregelen? De post werk verschaffing is verlaagd, wat spr. zeer betreurt. Ook eenige andere posten noemt spr. in dit verband. Onder 'n dankwoord voor de vaste leiding in deze gemeente, waarop critiek makkelijker is dan het daarvoor op zich nemen van verant woordelijkheid, zegt spr. toe, zijn volle mede werking aan deze begrootingsbehandeling toe in het algemeene belang van Zandvoort. Wethouder SLEGERS weet ook dat critiek makkelijker is dan verantwoordelijkheid ne men, maar is verheugd, dat de raadsleden mee- rendeels zoo mild zijn in hun beschouwingen. Eenige sprekers beantwoordend, zegt de wet houder, dat wel degelijk eenige werkobjecten voor de werkloozen zijn gevonden, oa. de ver breeding van den Boulevard en de aanleg van den weg in plan-Noord. Het college is soms te voortvarend geweest, gezien de kwestie der waterpartij in Noord. Maar hier betrof het vooral het bouwrijp maken van de terreinen, gelegen aan den weg in plan-Noord. Dit kan de gemeente thans veel voordeeliger doen dan een particuliere aannemer. Den heer Van der Moolen antwoordt spr. dat allerlei omstandigheden B. en W. genoopt heb ben, het uurloon in werkverschaffing te stellen op 45. Zou de raad het anders willen, dan vreest spr. dat Den Haag wel zal dwingen, het uurloon op 45 te stellen. Het intrekken der verordening op de gemeen telijke ziekenhuisverpleging wordt niet gedaan om het geld in het laatje te houden. Men wil komen tot een beperkte uitgave voor de ge meente en daarom de menschen zooveel moge lijk zich bü ziekenfondsen doen aansluiten. Dan betalen zij een kleine premie en behouden toch het recht op ziekenhuisverpleging. „Zand- voorts Ziekenfonds" zal binnenkort een voor stel bij den raad indienen en dit zal volgens spr. duidelijk doen zien, dat B. en W. niet al leen het gemeentebelang op het oog hebben bij het intrekken van de betreffende veror dening. De heer Van Rijnbeek klaagt over weinig doortastendheid. Maar. zegt de wethouder, waar hiervan sprake mag zijn, is dit meestal het ge volg geweest van beperkende bepalingen, door den heer Van Rijnberk gewenscht bij voorstel len van B. en W. Wethouder MOOLENAAR bestrijdt de heeren Van Rijnberk en van der Moolen in hun critiek op het beleid van B. en W. Het eenheidsuurloon in werkverschaffing van 45 cent is vastgesteld met het oog op algemeene billijkheid en de huidige financieele omstan digheden. Uitvoerig gaat spr. na de beweegre denen, welke B. en W. geleid hebben tot in trekking der verordening op de gemeentelijke ziekenhuisverpleging. Alle pogingen van parti culieren om deze verpleging over te nemen, zullen door B. en W. gesteund worden. De heer DRUIJF critiseert de houding van B. en W. ten opzichte van de Commissies van Bijstand, welke zij, naar spr. meent, gaan be schouwen uitsluitend als decoratie. Althans dit past geheel in de huidige politiek van het col lege, zegt spr. Betreffende de ziekenhuisverple ging meent spr. dat een aparte post moet be staan blijven voor buitengewone gevallen, waarin ook particuliere verzekeringen niet voor zien. Niet kan onder den post „Maatschappe lijk Hulpbetoon" een bedrag daarvoor uitge trokken worden omdat deze post reeds gedrukt wordt. De heer ELFERS vergelijkt de belangrijke raadskwesties in het afgeloopen seizoen met den vriendelijken toon der algemeene beschouwingen en spreekt in dit verband van werkelijkheid en schijn. De vriendelijke woorden aan het adres van B. en W. worden even vriendelijk met dank beantwoord, maar zegt, al wil de wereld nu wel steeds bedrogen worden en wordt zij dit ook, hieraan wil hij niet meedoen. Hij herinnert dan aan een motie van wantrouwen, welke in het afgeloopen tijdperk aan een wethouder is ge adresseerd en welke tot resultaat heeft gehad, dat de betreffende wethouderaanbleef. Spr. blijft van meening, dat de wethouder niet op zijn zetel hoort. Verder gaat spr. nog eenige voorbije kwesties na. Met den optimistischen toon en de inleiding tot de begrooting is spr. het, hoewei hij ook geen profeet is, eens en hij gelooft, dat Zand voort zijn financieele toekomst niet zoo donker behoeft in te zien. Verstandig zal het zijn, steeds naar Den Haag te luisteren, waar het ingrijpende maatregelen betreft, doch getracht moet worden, daarbij te tedden, wat te redden valt. Bij de duplieken gaan verscheidene raads leden uitvoeriger op eenige onderdeelen in. De wethouders dupliceeren eveneens, waarna de VOORZITTER de raadsleden antwoordde en hen dankte voor de waardeerende woorden aan het adres van B. en W. en de ambtenaren. Den heer Geers antwoordt spr. dat betref fende bloemendagen van het idee wordt uit gegaan, dat niet iederen Zondag een collecte In het baddorp mag worden gehouden. Eén bloempjesdag per seizoen wordt steeds toege staan. Ook zal den raad een voorstel bereiken tot het verleenen van subsidie aan het Wit-Gele Kruis. Het woord zedelijke verwording in het alge meen voor de toestanden op het strand, zou de voorzitter niet willen gebruiken; wel voor de wijze waarop sommige vrouwen, die zich dames noemenq, door hun kleeding uiting geven aan gebrek aan fatsoensbegrippen en daardoor aan velen aanstoot geven. Het scheiden van mannen en vrouwen bij zonnebaden op een strand van 9 K.M. lengte zal bezwaarlijk gaan, hoewel spr. apprecieert de beginselen, welke den heer Geers geleid heb ben tot het doen van dit verzoek. De ministerisele wenken inzake deze aange legenheden zullen zooveel mogelijk worden op gevolgd, al zal het, zooals spr. reeds meermalen gezegd heeft, moeilijk zijn, dienaangaande be palingen bij verordening vast te leggen. Vol komen staat spr. echter aan de zijde van hen, die meenen, dat de fatsoensgrenzen niet over schreden mogen worden. Wat er ook moge gebeuren, zegt spr., begin volgend jaar, omstr. Februari, zullen door B. en W. in samenwerking met de andere groote bad plaatsen die maatregelen genomen worden, welke, in het belang van Zandvoort, inzake on fatsoenlijke dameskleeding noodig zijn. Betreffende de concurrentie door venters, zegt spr., zich te herinneren, dat de raad vorig jaar besloten heeft, geen verdere maatregelen te ne men. Verder wijst spr. den heer Geers op een vergissing, daar de post werkverschaffing niet verlaagd wordt. Tenslotte dankt spr. wethouders Siegers voor de waardeerende woorden aan zijn adres. Hij hoopt de hem toegewezen sportiviteit in zijn beleid nog lang in het belang van Zandvoort aan den dag te leggen. Met de detail-behandeling der begrooting komt vervolgens ook in behandeling een nota van wijziging, opgemaakt in verband met de kor ting op de rijksuitkeering op de kosten van werkverschaffing en steunverleening, in ver band waarmede nog dekking gezocht moest worden tot een bedrag van 32.500. Op voorstel van den heer Elfers wordt be sloten, den post achterstallige inkomsten van ƒ11.300.— tot ƒ12.300.— te verhoogen. De post brandstoffen en verlichting wordt op voorstel der Financieele Commissie verlaagd van ƒ615.— tot ƒ415—. De post rijwielvergoeding wordt verlaagd van f 40.op 25.per rijwiel en totaal met 225.—. Op voorstel van den heer Geers wordt de post gebruik openbare grond met 500.ver hoogd tot ƒ5700, welke verhooging verkregen zal worden uit de verpachting van standplaat sen voor ijskarren. Hierna wordt de vergadering verdaagd tot Vrijdagmiddag twee uur. JN 'T HEILIGDOM" door Petrus Josephus. Van Stockum Zn., Den Haag. Een Haagsche roman is de ondertitel van dit werk, dat een heel slechte roman is en slechts in zooverre Haagsch, dat ieder wel- meenend Hagenaar zich voor zijn stad zou schamen als ze werkelijk was zooals deze schrij ver het wil doen voorkomen. De auteur schijnt iets van muziek te weten, maar wat hij er van weet wordt met zulk een aplomp opgediend, dat welhaast iedereen er genoeg van krijgt. Hij schwarmt verder een beetje met het katholicisme, dat hij alleen uiterlijk blijkt te hebben aanschouwd, doch niet be-leefd. Zijn Nederlandsch is abominabel. We begon nen met op te teekenen hoeveel fouten om niet te zeggen dwaasheden er in een hoofd stuk vooi"k'vamen, maar we hebben het op moeten geven. Dit meer dan vierhonderd bladzijden tellen de boek is onleesbaar en volslagen ongeschikt. „DE SIJS EN Z'N CLUB door Tom v d. Hurk. Van Putten en OortmeyerAlkmaar. Een boeiend en spannend verhaal van een club schooljongens, die hun best doen flinke kerels te worden. Het dramatisch verloop te gen het eind en het onverwacht slot is zeer bevredigend. Jammer dat de schrijver zich niet van de „vanafjes" en vanuitjes" heeft weten vrij te maken. De teekeningen van Jo Schrijnder voldoen goed. Het boek heeft het steihpel van den keurraad. „DE AVONTUREN VAN JANTJE" door Jac. van Amstel. Druk kerij Holland, Amsterdam. Schrijver dezes is goed met de sfeer van een Amsterdamsche volksbuurt en met het doen en laten van de hoofdstedelijke jeugd bekend. Jantje is op een middag op een auto geklom men, geraakt dan verder van huis dan hij wel gewild had. Daarna volgen nog tal van avon turen. Het boek is voor de christelijke jeugd ge schreven en de specifiek Protestantsche ge bedsfragmenten hier en daar zullen voor onze lezertjes misschien wel wat vreemd zijn. Het boek is overvloedig, maar naar onzen smaak ouderwets geïllustreerd. HEMELBLOEMENUitgave Van Putten en Oortmeyer, Alk maar. Tot besluit van de tweede serie zijn thans de nrs. 23 24 en 25 verschenen resp. behandelende de levens van St. Dominicus, Joannes Berch- mans en de H. Clara, vertaald door H. M. Smits. Mocht een nieuwe serie worden begonnen dan zouden we wel willen adviseeren eens een an deren teekenaar een kans te gunnen. „DE AVONTUREN VAN PETER EN POELEK" door Nans van Leeuwen Uitgave van Erven Wed. J. van Nelle, Rotterdam Een leuk. fraai-uitgegeven en mooi ge ïllustreerd kleuterboekje, dat hen verplaatst in den tijd toen de dieren nog spreken konden en graag met kinderen speelden. „IN HET WILDE WESTEN" door J. M. van Gelder Meulenhoff, Amsterdam. Dit boek bevat een reeks nieuwe avonturen van den populairen cow-boy filmspeler Tom Mix met zijn eveneens beroemd geworden paard Tony. De schrijver heeft de bluf- en lef-sfeer van de film ook in zijn goed-verteld verhaal be waard. Foto's, vermoedelijk naar Tom Mix-films gemaakt, verluchten dit boek, dat door alle jongens, die van avonturen houden, graag zal worden gelezen. Een opmerking: „shotproof" had niet door schotproef maar als tegen schoten beveiligd moeten worden vertaald. HERDRUKKEN ,,Onze Moedertaal", taalboek voor de R. K. Muloschool, door Hug. A. Boudens, le deeltje, 4e druk, 2e deeltje, 3e druk en 3e deeltje, 2e druk Uitgave: J. B. Wolters, Groningen. Schroder's Leerboek der recepteerkunde", bewerkt door P. v .d. Wielen, 2e druk. Uitgave: J. B. Wolters, Groningen. „Leerboek der oude geschiedenis" voor de hoogere klassen der gymnasia, door dr. H. van Gelder, 9e druk, bewerkt door dr. D. Cohen. Uitgave: J. B. Wolters pLeven en Streven", aardrijkskundige leer gang voor katholieke scholen, door A. W. H. M. Berendsen en A. H. J. van Witzenburg, eerste deeltje A., Nederland, derde druk. Uitgave: J. B. Wolters, Groningen. ,,Onzc auteurs", leesboek voor het R. K. voortgezet onderwijs, door Aug. A. Boudens, tweede druk. Uitgave; J. B. Wolters, Gro ningen. Beknopte Duitsche Spraakkunst", voor Roomsch Katholieke scholen en Oefenboek bü de Beknopte Duitsche spraakkunst door L. Bot, 2e deel, 3e druk. Uitgave: J. B. Wol ters, Groningen. Woensdag 6 December a.s. zal de heer P. P. Bruna voor den Haarlemschen Weer- en Ster renkundigen Kring een lezing met lichtbeelden houden over het onderwerp „Kometen" in het gebouw Ged. Oude Gracht 79. Over: Naleving der Zegelwet Het kwam ter kennis van de Middenstands- Centrale voor Haarlem en omliggende gemeen ten, dat ambtenaren, belast met het toezicht op de naleving der Zegelwet, aan het werk waren ter opsporing van ontduikingen der Zegelwet, en dat daardoor meerdere stadgenooten de dupe ge worden waren, tengevolge van overtredingen, die zij zich zelf niet bewust waren. Het betreft hier gevallen, waarin de ontvan gers van zendingen voor ontvangst hadden ge- teekend, zonder dat zi1 zich hadden vergewist, dat daarbij stond aangegeven hoeveel de vracht bedroeg. Zij hadden ingevolge art. 40 F. sub. 2 en art. 40 H sub. 1 er naar moeten zien, zelfs ook al hadden zij de zending franco ontvangen, hoeveel vracht daarvoor was betaald. De boete, die van één ontvanger hiervoor werd geëischt bedroeg meer dan f 100. Bi) informatie aan het Registratiekantoor bleek het bericht geheel juist en dat geeft de Midden standscentrale voor Haarlem en omliggende Ge meenten aanleiding, ten sterkste te waarschuwen tegen het zonder bedenken teekenen op ont vangstbewijzen of daarvoor dienstdoende vracht lijsten. maar. Integendeel, terdege er op te let ten of daarbij verschuldigde of betaalde vracht aangegeven is en als die meet dan f 10.be draagt, een zegel daaron te plakken. Het vervoer van pakketten enz. is tegen St. Nicolaas en Kerstmis drukker dan gewoonlijk, dus menigeen kan er in loopen. SMIT. Secretaris van de Middenstandscentrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 25