IN EN OM HAARLEM Vreemde verschijnselen N m „q-PUNTEN m HET ENGELSCH DECORUM GESCHONDEN Wat is waarheid? VRIJDAG 24 NOVEMBER Uit den Gemeenteraad DE BEWONER WILDE ZICH INSTALLEEREN Maar des nachts verbrandde het huisraad De brand zelf gesticht? VAN ONZE RECHTBANK De straf voor een glaasje Dokter C. H. Kuenen EEN ERNST MORITZ-ARNDT-MUSEUM Uitspraken van Donderdag 23 Nov. DIEFSTALLEN IN HEEMSTEDE Koeien, konijnen en een rijwiel. STADSSCHOUWBURG Opvoering van „Daar klopt iets niet" Zilveren professiefeest BESTUURSRAAD R. K. VOLKSBOND Begrooting 1934 In 't leven der vrouw MUZIEK KONINKLIJKE LIEDERTAFEL „ZANG EN VRIENDSCHAP" DE RIJKSWEG AMSTERDAM- HAARLEM Begrootingszittingen Bloemendaal Personalia „THALIA" Liefdadigheids-tooneelavond 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiii ii in minui minimi ui ii ui in in mi mi in iiiiiiiiiiiiiiiini iiiiiiu iiiiiiiiiini Het beeld, dat onze wethouder voor de financiën, de heer Mr. Slingenberg, van de begrooting gaf, was wel niet erg op- Wekkend, maar in de gegeven omstandigheden zat er toch een bemoedigend perspectief in. De tijden zijn somber en de toekomst is onzeker, maar wat, voor zoover bekend is, nog in geen enkele groote gemeente van ons land gelukt is, hebben B. en W. van Haarlem klaargespeeld: de touwtjes der begrooting zijn, ondanks de nieu we maatregelen der Regeering, aan elkaar ge knoopt. Slechts in het uiterste geval willen B. en W. tot belastingverhooging overgaan, maar Voorloopig zal dat niet noodig zijn en zelfs van opheffing van het voorbereidend lager onder- Wijs behoeft niets te komen als er geen nieuwe onheilen over ons land gaan waaien, Haarlem heeft de tegenslagen kunnen verwerken en een tikje optimisme liet de wethouder hooren toen hij de hoop, tevens verwachting, uitsprak, dat in 1934 de steunuitkeeringen niet zoo hoog zul ten zijn als zij op de begrooting zijn uitgetrok ken. Den vacantietoeslag acht de heer Slingen berg in dezen tijd niet meer vereenigbaar met een goed financieel gemeentebelid en hij spra\ bittere woorden aan het adres van het Geor ganiseerd Overleg, waarmede, zooals de wet houder het uitdrukte, sinds 1931 niet meer te praten valt. Hij vond, dat het G. O. op den Verkeerden weg is en vroeg den organisaties zich te herzien om in deze moeilijke tijdsomstan digheden met B. en W. mede te werken. Wat den kindertoeslag betreft, zeide de heer Slin genberg steun toe aan het voorstel van den heer Kuiper, wat den heer Joosten de inter ruptie ontlokte, dat dus de sociaal-democraten Uitgeschakeld zijn. Hij verweet den wethouder zijn samenwerking met rechts, maar de heer Slingenberg verklaarde ruiterlijk, dat hem de steun, welken de rechtsche partijen aan zijn be leid hebben gegeven in de laatste jaren, zoo veel waard was, dat hij ook, waar mogelijk, re kening wil houden met van die zijde geuite wenschen van klaarblijkelijk principieelen aard. Hij verdedigde de verschillende bezuinigings voorstellen o.m. de verhooging van de electri- citeitstarieven, de afschaffing van den school tandartsendienst en handhaving van het be drag, dat voor allerlei subsidies is uitgetrokken. Het was een zakelijke rede, niet „himmelhoch jauchzend" maar ook niet ,,zum Tode betrübt". De wethouder heeft voor zich zelf een vaste lijn Uitgestippeld om Haarlem door de moeilijke ja ren heen te helpen en men moet respect heb ben voor zijn vaste hand. De heer Gerritsz, wethouder van openbare werken en sociale aangelegenheden, wees op de vernietigende werkloosheid in de metaalindus trie en somber klonk zijn woord, dat, ook al komt er een opleving in dat vak, vele oud metaalbewerkers toch niet meer aan den slag zullen kunnen komen. Hij wees op de moeilijk heden, die verbonden zijn aan de uitvoering van het voorstel van den heer Visser, dat den validen arbeiders werk wil oparagen in even redigheid van den steun, dien zij ontvangen. Betreurd hebben wij zijn uitlating over het kin- dersuppletieloon of kindertoeslag, waarvan htf zich een principieel tegenstander verklaarde. Als wij hem goed verstaan hebben, dan vroeg hij, zich verwonderde over het feit, dat de heer van Dam zich achter het voorstel van den heer Kuiper had gesteld, of dit vrijzinnig-de mocratisch raadslid ook wetenschappelijk op het standpunt staat, dat door bijstand aan de groo te gezinnen de economische ontwikkeling van ons land moet doorgaan als tot nu toe, zoodat er na den oorlog een toename der bevolking is ontstaan met twee millioen. Volgens hem moet er geen premie worden gesteld op het hebben van veel kinderen. Wethouder van Liemt heeft in zijn rede zyn collega terecht gewezen, maar wy zijn er zeker van, dat ook het overgroote deel der Haarlemsche bevolking met walging van dit standpunt van den heer Gerritsz ken nis zal nemen. Meer willen wij er niet van zeg gen. zyn openhartigheid heeft te velen belee- digd in hun heiligste gevoelens. De heer Roodenburg had het niet moeilijk dit schouwingen aan de orde gesteld en door den heer Weustink van het juiste kader omgeven, hebben de verdienste, dat zij verheldering bren gen. In „Het Volk" is geschreven, dat het hier om een relletje van de N. H. Ct. gaat. Dat is een onderschatten van de welbeaende zelfstan digheid onzer R.K. raadsleden. Wij zijn waar achtig de rubriek „Graag op de Baantjes" in onze courant nog niet vergeten, maar in den laatsten tijd hebben wij slechts onderstreept, wat, door ons toen nog onbekende raadsleden, over de benoemingen in de afdeelingen is ge zegd. Bij de replieken heeft de heer Castricum een aantal moties ingediend. Allereerst een om de Regeering uit te noodigen, de mogelijkheid te openen de opcenten op de Gemeentefondsbelas ting te verhoogen voordat de opcenten op de Personeele Belasting met 25 zijn verhoogd. Ver der een om B. en W. uit te noodigen de voor stellen aanhangig te maken voor een salaris vermindering meer in overeenstemming met de draagkracht van het geheele personeel.. Een derde motie vroeg intrekking van het voor stel van B. en W. om de tarieven van electri- citeit te verhoogen en een nieuw, waarin ook de verbruikers op vastrechttarief een hoogeren prijs moeten betalen. De indiening van deze moties maakte op vele, ook rechtsche, raadsleden, zichtbaar een on- prettigen indruk, omdat zy er geen eensgezind en stevig regeerbeleid in zagen, wy wachten af wat haar lot zal zijn. Of de heer Castricum handelde in overleg met zijn fractiegenooten werd niet duideiyk. Donderdagnacht omstr. 12 uur werd brand gemeld in het perceel Spaarndamscheweg 60 noek Rozenhagenstraat. Dit huis was juist ge huurd en de bewoner was bezig zich te instal- leeren. Daartoe was het geheele huisraad, nog' ingepakt en omwikkeld, in de achterkamer op gestapeld. Toen de brandweer arriveerde, stond het huis in lichtelaaie en sloegen de vlammen uit de oenedenverdieping. De brandweer bluschte den brand in een kwartier tyds met 3 stralen op de waterleiding. Een groot deel van het huisraad is verbrand, terwijl de achterkamer gedeeltelik is uitge brand. De brandweer forceerde den toegang tot de onbewoonde woning en wierp de brandende meubels op straat, waar zij goed nat gespoten werden. De brand kon dan ook tot de beneden verdieping beperkt blijven. Ondanks het mid dernachtelijk uur was de belangstelling van de omwonenden zeer groot. De brand is ontdekt door een passeerenden voorbijganger, die on middellijk de politie waarschuwde. Omtrent de oorzaak van den brand vernemen wy, dat de huurder van het huis, de heer B. uit Zandvoort, om 6 uur des avonds het perceel had willen verlaten, naar hy voor de politie verklaard heeft, en per taxi naar huis had wil len gaan. Hy bemerkte toen echter, dat hij wat vergeten had en vroeg den chauffeur van de taxi een lucifer, om zich in het donkere huis by te lichten. Dit is onderdaad geschied, maar toen de huurder het pakje had gevonden, heeft hy den lucifer weggeworpen, welke waarschijniyk nog smeulend op een licht brandbaar voorwerp, als een laken b.v. viel. Daardoor zou de brand ontstaan zijn. Verzekering dekt de schade. Daar de recherche het niet onmogeiyk acht, dat de brand onder verdachte omstandigheden heeft plaats gehad, heeft zy het noodig geoor deeld, den nieuwen huurder, B. uit Zandvoort, in verzekerde bewaring te stellen. B. heeft nog niets bekend. Donderdag stond voor de Haarlemsche Rechtbank de slager M. d. V. uit de Haarlem mermeer teecht, die evenals de ambtenaar van het O.M. hooger beroep had aangeteekend te gen een vonnis van den kantonrechter van f 15, subs. 15 dagen hechtenis en f 30 of 30 dagen, jaar. Het departement onderwijs, kunsten en waartoe hij veroordeeld was, omdat verd. die wetenschappen is by de algemeene beschouwin gen zoo goed als niet in het geding geweest. In hoofdzaak beperkte hy zich tot den school tandartsendienst, dien h yniet zoo heel erg be langrijk acht. De heer van Liemt, wethouder voor het arm wezen, hield een pleidooi voor Centralisatie van den Informatiedienst bij Maatschappelijk Hulp betoon en toonde er de wenschelijkheid van aan. Den Armenraad willen B. en W. echter niet uitschakelen. Ook de heer van Liemt achtte het goed bedoelde voorstel van den heer Visser moeiiyk uitvoerbaar en vreesde er een verplaat sing der werkloosheid van. Belastingverhooging zal, volgens den heer van Liemt, vooral voor den kleinen man funest zijn. De voorzitter hield een korte rede ter ver dediging van zijn beleid. Hy wees den heer Castricum op een inconsequentie, waar deze hem eenerzqds had aangespoord het raadsbe sluit om de bioscopen op hooge feestdagen open te stellen naast zich neer te leggen en hem anderzyds had verweten, dat hy het besluit in zake de progressie by de toepassing der salaris korting aan de Kroon ter vernietiging had voorgedragen. Verder toonde de voorzitter aan, dat er van achterstelling der katholieken by benoemingen geen sprake is. Volgens de cyfers, die hy gaf, hebben de katholieken volop hun portie, wy mogen met genoegen constateeren, dat de wijze waarop èn de burgemeester èn de heer Gerritsz deze zaak behandelden gerust stellend was. Intusschen oefenen B. en W. in den regel maar zydelings invloed op benoemingen en ver trouwen zij op of zyn afhankelijk van adviezen van de hoofden van takken van dienst. En nu is het een feit, dat by de Haarlemsche katho lieken ten opzichte van eenigen nunner de in druk bestaat, dat zy voor wat betreft hun kans op benoembaarheid niet conform de Nederland- sche Grondwet worden behandeld. Deze klachten door den heer Castricum by de algemeene be tevens plaatsvervanger is in een verlofhoudery binnenshuis zwak alcoholischen drank en in een kelder van een aangrenzend perceel (de dagvaarding vermeldde aanhoorigheid) sterken drank in voorraad had gehad. Een brigadier van de Rijksveldwacht te Haar lemmermeer, als getuige gehoord, verklaarde o.m. dat het algemeen bekend was, dat verd. die by de verbaliseering verlof B bezat, zier en ster ken drank schonk. Getuige had in de gang van verdachte's huis 7 fleschjes bier aangetroffen en in een kelder, die slechts van buitenaf bereikt kon worden en in het belendende perceel gelegen was, 2 L. cog nac, 2 flesschen citroen, 3 L. klare jenever en 42 fleschjes bier. Verdachte bekende dit, doch merkte hiebijr op, dat dit alles voor eigen gebruik bestemd was. De officier van Justitie vroeg verzwaring van den straf van den kantonrechter. Voor het in voorraad hebben van zwak alcoholischen drank binnenshuis requreerde hij f 25 boete of 25 dagen en voor het in voorraad hebben van sterken drank in een aanhoorigheid van het perceel f 40 of 20 dagen. De verdediger, Mr. Dr. P. A. Byvoet bestreed alleererst de kwestie der aanhoorigheid". Op juirdische gronden pleitte hy vryspraak. In de kwestie van de zeven fleschjes bier, achtte pl. ook niet bewezen, dat men hier kan spreken van „in vooraad hebben", maar wel van „aanwezig zyn". Ook voor dit punt vroeg pleiter vrijspraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 7 December a.s. Vervolgens diende tegen denzelfden verdachte nog een zaak, waarin de ambtenaar van het O.M. in hooger beroep was gekomen van het vrij sprekend vonnis van den kantonrechter. Dezelfde brigadier van de rfijksveldwacht, die in de vorige zaak als getuige optrad, had ook hier weer dezelfde rol. In de keuken van ver dachte's woning had hij n.l. in een kast een aangebroken flesch cognac en een met jenever aangetroffen. Ook hierby merkte verdachte op, dat deze voor eigen gebruik bestemd waren. De officier van Justitie vroeg vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en eischte f 15 boete of 10 dagen. Mr. Dr. Byvoet pleitte ook voor het aanwezig zijn van dit „keukenborreltje", vryspraak. Uitspraak 7 December. Het oude woonhuis van Ernst Moritz Arndt te Bonn is ingericht als museum. Het bevat de woon-, werk- en sterfkamer van den dichter met diens oude meubelen Zondag werd door een te Haarlem wonende juffrouw een rijwiel geplaatst in de rywielstal- ling op het Sportpark aan de Sportparklaan te Heemstede. Toen zij later haar rijwiel uit de stallihg kwam halen, bleek het niet meer aan wezig te zijn. Wel bleef een ander damesrijwiel achter, zoodat aanvankelijk werd vermoed, dat een vergissing had plaats gehad. Daar echter tot op heden haar rijwiel niet is teruggebracht wordt thans diefstal vermoed en is daarvan aangifte gedaan bij de politie. K. S., fabrieksarbeider, Wormerveer, „ver duistering, door hem die het goed uit hoofde van zijn persoonlijke dienstbetrekking onder zich heeft, meermalen gepleegd", 4 maanden gevstraf voorwaardelyk met een proeftyd van 3 jaren met bijz. voorw. a. J. G. v, J. D., los werkman te Krommenie, „Art. 216 W. v. S.", a. 5 maanden gev.straf m. a. prev. h.; b. idem F B., meubelmaker te Krommenie, „Art. 216 W. v. S.", 6 maanden gev.straf m. a. prev. h. Z. d. W., opperman te Wormerveer, „Art. 220 W. v. S.", 4 maanden gevstraf en 20 boete subs. 12 d. hecht. De straf is voorw. met uit zondering van de boete, met een proeftyd van 3 j. met bijz. voorw. D. B., koopman in parfumerieën te Amster dam, „aan zijn schuld den dood van een ander te wijten hebben", 14 d. hecht, met de ontzeg ging van de bevoegdheid motorrytuigen te be sturen voor den tijd van 1 jaar. H. de J., chauffeur te Zaandam, appèl over treding Motor- en Rijwielwet. Het vonnis van den Kantonrechter te Zaandam d.d. 19 Juli 1933 bevestigd met verbetering der gronden. H. v. d. H., vervoerder te Broek op Langen- dyk, „Appèl overtreding Motor- en Rijwielwet. Het vonnis van den Kantonrechter te Zaandam dd. 5 Juli 1933 bevestigd. N. H., vrachtrijder te Krommenie, „Appèl overtr. wet openbare vervoermiddelen". Het vonnis van den Kantonrechter te Zaandam dd. 5 Juli 1933 bevestigd. N. v. H., vrachtryder te Assendelft, „Appèl overtr. verordening regelende het verkeer met autobussen en taxi-auto's in de gemeente As sendelft". Het vonnis van den Kantonrechter te Zaandam dd. 5 Juli 1933 bevestigd, met ge- deeltelyke vernietiging ten aanzien van de straf die is bepaald op 10 subs. 6 dagen hecht. P. J. M., chauffeur te Assendelft, „Appèl overtreding Motor- en Rywielwet". Het vonnis van den Kantonrechter te Zaandam dd. 5 Juli 1933 bevestigd met gedeeltelijke vernietiging van de straf die is bepaald op 15 subs. 10 dagen hecht. Door den heer v. d. Z. werd Woensdagmorgen aangifte gedaan bij de Heemsteedsche politie van het vermissen van drie koeien uit een wei de. Aanvankelyk werd aan diefstal gedacht, doch later bleek, dat zy een nachtelijke wan deling naar Haarlemmermeer hadden gemaakt, waar zij in een tuin werden aangetroffen en waarvan de eigenaar zich over hen ontfermde. Aangifte is gedaan van het vermissen van twee tamme konijnen van een erf aan de Mo- lenwerfslaan te Heemstede. Men vezroekt ons mede te deelen dat voor de voorstelling van „Daar klopt iets niet!" door de Vereenigde Schouwspelers hedenavond in den Stadsschouwburg nog slechts enkele plaatsen op het Amphitheater en gaanderij verkrijgbaar zyn. Dit staat in verband met het feit dat door de uitgifte van introductiekaarten de schouwburg nagenoeg uitverkocht is. 26 November hoopt de Eerw. Zuster M. Casimiera (in de we reld Anna Ruigrok van der Werven uit Haarlem) haar zilve ren professiefeest te vieren in het Kloos ter van den Goeden Herder te Velp bij Arnhem. zichtbaar „gentleman"-schap en „fairness" ge stelden Engelschman. Dat hij deze op dat tyd- stip en onder deze omstandigheden en op die plaats heeft durven doen, is iets, wat men in Engeland tot dan toe voor onmogelijk heeft ge houden. die Donderdag vry plotseling overleed. Naast de reeds vermelde functies, welke hij bekleedde, mag voorzeker nog wel genoemd worden het voorzitterschap van de Vereeniging van H.K. Vacantiekolonies. Ook was hij secretaris van het kerkbestuur der St. Joseph-parochie. De begrafenis zal a.s. Maandag plaats vin den op het R.K. kerkhof St. Barbara na de plechtige Requiemmis van half 10 in de St. Josephkerk, Er gebeuren tegenwoordig vreemde dingen. Enkele jaren geleden hebben de commu nisten Lou de Visser en David Wynkoop getracht de plechtigheid der opening van de Staten-Generaal door H. M. de Koningin in Den Haag te verstoren door het schreeuwen van een communistische leuze. Ofschoon uitsluitend hun onmiddellyke omgeving de ongepaste exclamaties kon verstaan, voelde iedere weldenkende Neder lander deze gebeurtenis als een ongehoord schandaal, als een grievende beleediging voor de waardigheid der natie en der Vorstin. Thans heeft in Engeland by de luisterrijke opening van het parlement, welke zich voltrekt met een even ouderwetsch als symbolisch ceremonieel, een soortgelyk incident voorgedaan. McGovem, een der zeer links georiënteerde onafhankelyke so cialisten, heeft den Engelschen Koning, toen dorp afdaalde van den troon, toegevoegd, dat Z Majesteit zich diende te schamen, omdat het volk buiten honger zou lijden. Hy doelde daarbij op de zgn. „meantest", het onderzoek naar de middelen van bestaan der steuntrekkende werk- loozen, noodzakelijk geworden door de ingeslo pen misbruiken, waardoor menschen steun kre gen, terwyl zy nog over eigen bestaansmiddelen beschikten. McGovem verklaarde later, dat de tegenstelling tusschen de uiterlyke praal van de openingsplechtigheid en de ellende der werk- loozen hem tot deze opzienbarende inbreuk op de meest elementaire étiquette ten opzichte van het staatshoofd had gebracht en daarmee heeft hy bewezen niet verder te kyken dan zijn politiek-roode neus lang is, en slechts den bui tenkant der dingen te zien. Immers de „mean test" richt zich tegen ongemotiveerd gebleken steunverleeningen en is dus in het belang der werkelyk steunbehoevende werkloozen. Boven dien heeft de Engelsche Koning by herhaling blyk gegeven, hoe diep hy zich bewust is van de nooden van zyn volk. McGovem's manifes tatie is dan ook niets anders dan een hoogst- onbillyke en hoogst onbehoorlyke uiting van de magogische kwaadwilligheid of kortzichtigheid, welke de diepe verontwaardiging heeft gewekt van iederen zoozeer op uiteriyk decorum en iet minder pynlyk en van meer Euro- peesch algemeene beteekenis is het sa menvallen van de vertrouwen ondermy- nende pubücaties van de „Petit Parïsien" met het interview, dat Hitier aan een vertegenwoor diger van de „Matin" toestond. In dit interview met een journalist van een Fransch blad, dat gedoodverfd Wordt als een der organen van het beruchte zgn. „comité des forges", het verbond van Fransche staal- en ijzer- en wapenindus- trieelen, heeft de Rykskanselier nog eens met nadruk herhaald, dat hy geen oorlog wenscht, dat hy na den terugkeer van het Saargebied tot Duitschland geen territoriale verlangens meer koestert, en dat hy steeds bereid blyft tot on derhandelen. Het eenige nieuwe element in zyn verklaringen was, dat Duitschland niet meer naar Genève zal terugkeeren. In deze laatste apodictische uitlating zou men grond kunnen vinden voor eenig geloof aan de beweerde betrouwbaarheid van de publicaties van de Petit Parisien". Immers deze publica ties trachten te bewyzen, dat Duitschlands uit gesproken toenaderingsgezindheid maar come- die is en dat het Derde Rijk in werkelykheid aanstuurt op een zich volkomen loswerken uit alle internationale banden om in volledige vry- heid te kunnen gaan herbewapenen. De lyn- rechte tegenspraak tusschen de woorden van Hitier en zyn adjudanten eenerzyds en de in het zgn. authentieke document van de „Petit Pari sien" gegeven aanwyzingen en richtlynen voor de Duitsche propaganda in het buitenland an derzijds, doen den onbevooroordeelden lezer in wanhoop met Pilatus uitroepen: „Wat is waar heid?" Op deze zeer gerechtvaardigde vraag dient zoo spoedig mogelijk een volledig afdoend antwoord door een geen belang hebbende, alge meen vertrouwen genietende instantie te wor den gegeven. Er moet een eind komen aan de onzekerheid, of wy hier met valsche verdacht makingen of gerechtvaardigde aanklachten te doen hebben, ftet belang van Europa, ja van heel de wereld eischt die zekerheid, want al leen die zekerheid kan den juisten grondslag bieden voor den opbouw van een internationale politiek ter handhaving en waarborging van den vrede. Donderdagavond had de maandelyksche be stuursraadvergadering van den R. K. Volks bond afd. Haarlem plaats. Na de opening door den voorzitter, den heer J. Ph. H. Castricum, en het zingen van het bondslied, werd aangevangen met voorlezing van de ingekomen stukken en mededeelingen. Op een tót den K. R. O. gericht verzoek om den K.R.O.-gids voor werklooze leden voor goedkooperen prijs beschikbaar te stellen, was een afwijzend antwoord ingekomen. Ingekomen was een schrijven, welke de po gingen besprak om R. K. jongeren van de fas cistische propaganda af te houden. Men was van oordeel dat deze aangelegenheid meer past bij een politieke organisatie. Opgemerkt werd, dat deze aangelegenheid reeds eerder op een der vergaderingen van den bestuursraad be handeld is geworden; andere standsorganisaties behandelen óók dit onderwerp. Aan het bestuur zal mededeeling worden gedaan. Besloten werd een volgend jaar, op een daar- voorg eschikten dag, in een kerk of in de kapel op het kerkhof, voor de overleden leden van den R. K. Volksbond een ziekenvesper te hou den. Medegedeeld werd, dat op 2 December een ge combineerde vergadering zal plaats hebben met Katholieke Jonge Werkgevers, in het R. K. Lyceum aan den Zijlweg en ook dat het in Sep tember 1934 45 jaar geleden zal zyn, dat de afd. Haarlem van den R. K. Volksbond werd opgericht; op een passende wyze zal men dit feit herdenken. Dan werd verslag uitgebracht van de restau ratie en de uitvoering van diverse werken aan het gebouw „St. Bavo" (de zalen I en II). Het comité, bestaande uit de heeren Veltman Telman en Beenders, werd dank gebracht voor zyn bemoeiingen en adviezen. Besloten werd om een permanent comité te benoemen, belast met het toezicht op het ge bouw en om het bestuur van voorlichting te dienen. Verder werd besloten om wederom een com missie in te stellen die zich zal belasten met het retraitewerk. Een spaargelegenheid hiervoor zal worden opengesteld. Hierna werd behandeld de begrooting voor 1934 van den R. K. Volksbond. De voorzitter merkte op, dat het bestuur zich heeft gehouden aan de regeling, welke' het ver plicht was uit te voeren. Voor de werkloozen is gedaan, wat mogelijk is. Den heer de Bie en anderen zal wederom de bevoegdheid worden gegeven voor den a.s. winter de ontspanning en ontwikkeling voor de werkloozen te regelen. De heer Zegwaard bracht namens den be stuursraad dank aan den voorzitter en het be stuur voor de vele werkzaamheden door dezen gedaan. Het ledental is hetzelfde gebleven, niettegen staande het verlies van vele leden van „St. Raphaël", die door overplaatsing het lidmaat schap moesten opzeggen. Voorts noemde de voorzitter de subsidies, welke niet meer worden verstrekt, hetgeen zeer teleurstellend werkt bij de uitvoering van de taak van den R. K. Volks bond. Het totale bedrag aan inkomsten en uitgaven van de financieele begrooting sluit met een be drag van 12.460, Hierna werd behandeld de begrooting van de sociëteit „St. Bavo', welke na een enkele opmer king werd aangenomen. De inkomsten en uitga ven sluiten met een bedrag van 15.500, zijn nu en dan momenten, dat alles triest en treurig' lijkt. Pyramidon- tabletten verzachten de pijn, ze nemen alle onbehagen weg. U, kunt ze volkomen vertrouwen. Een kleine tube gaat makkelijk j in Uw taschje. 1 Dirigent Roeske stond weer eens voor de „Koninklijke", het oude Z. en V. Nimmer doet onze Haarlemsche Liedertafel vergeefs een be roep op Roeske. Z. en V. ligt hem klaarblyke- lijk nog nauw aan het hart. Wy spitsten ons natuurlyk weer op een uiterst verzorgd programma, nobelen mannen- zang, een gaaf ensemble en artistieke opvatting. Wy hadden ook nog gehoopt op iets nieuws, doch de omstandigheden schijnen dit te hebben verhinderd. Wat ons werd aangeboden? Als hoofdnummer: „Bede", één der meest specifieke en „Groot is de Heer", één der meest gewilde, imponeerende werken van Roeske. Daarnevens een viertal kleine nummers en.... een tweetal solisten, geliefd by het publiek: Hélène Cals en Cor de Wilde. Reeds by het eerste nummer „Litanei" van Schubert (gezongen als een „In memoriam" van J. W. B. Hage, in leven voorzitter van het Kon. Ned. Zangersverbond) bleek, dat Z. en V. wederom te genieten zou geven door haar zang, die steeds beschaafd is en alleen alreeds aaar- door indruk maakt. Effectzoekerij is haar vreemd. Alles klinkt waardig en zuiver-muzikaal. Het kan zijn, dat het eene nummer beter slaagt dan het andere, doch nooit zal men kunnen spreken van min derwaardig of onartistiek. In „Litanei" viel bijzonder op de fraaie, ge lijkmatige crescendo's en decrescendo's, het mooi getimbreerde geluid der baritons en de' weldadige rust, de wijding, die er uit sprak. Met Witt's „Ave Maria" was het koor minder gelukkig. De inzet klonk niet geheel zeker en de klankverhouding leek ons minder juist. Revanche nam Roeske echter met zijn eigen werken (de Fransche nummers konden we tot onze spijt niet hooren). „Bede" werd rustig en bezonken uitgebeeld en „Groot is de Heer" im poneerde sterk, zoowel door het machtige klank volume als door de voordracht, die men niet beter kon wenschen. Roeske heeft wederom veel bereikt en eer met zijn arbeid behaald. Van Hélène Cals bekoorde ons het meest een (fragment uit de Opera-comique „Zémire et Azor" van Grety, „Voix Nocturnes" van Gret- schaninov en „Notre amour" met cello van Boëllmann. In het eerste bewonderden wy bovenal haar techniek, in het tweede haar stijl begrip, terwijl in het laatste lied-een verruk kelijk musiceèren viel op te merken van de drie executanten. Dat was een heerlyk te zamen opgaan in het lied. Cor de Wilde droeg mede eenige solowerken voor, waarvan wy slechts een gedeelte hoorden. Voldoende echter om opnieuw te kunnen consta teeren, dat hy een hoogstaand artist, een mees ter op zyn instrument is en het publiek weet te boeien. Dirigent en solisten, alsmede de verdienste- lyke accompagnatrice, mej. Emmy van Eden, ontvingen telkenmale op ondubbelzinnige wyze blijken van dank voor het aangebodene. Dat de „Koninklijke" haar ouden roem zal blijven handhaven, is onze oprechte wensch. O. K. Naar aanleiding van een desbetreffend ver zoek ontvingen de A.N.W.B. en de K.N.A.C. van den hoofdingenieur-directeur van den Rykswa- terstaat in de directie Noord-Holland bericht, dat tusschen Sloterdijk en Halfweg de zuidelyke boomenry bereids achteruit is geplaatst en pa den zijn verlegd om by de aanstaande asfaltee- rihg van dit gedeelte de rijbaan tevens zuid waarts te kunnen verbreeden. De plannen voor de asfalteering liggen gereed, opdat, zoodra fondsen daarvoor beschikbaar ko men, dit werk onverwyld zou kunnen worden uitgevoerd. Of er in 1934 gelden voor beschik baar zullen zyn, is echter tot nu toe niet bekend. Wat betreft de kwestie der verlichting, zoo deelt voornoemde hoofdingenieur-directeur ver der mede, kan worden bericht, dat op 't sluis- terrein te IJmuiden thans een Philips-natrium- lampverlichting met Philoralampen in exploita tie is, ten einde meer uitgebreide ondervinding van dit systeem op te doen. Het vraagstuk der verlichting van Rijkswegen hangt echter voornamelijk samen met de be ginselkwestie: of het Rijk zoodanige verlichting zal gaan betalen. Het tydstip tot beoordeeling van de vraag wordt in verband met den alge- meenen financieelen toestand niet gunstig ge acht. De raad der gemeente Bloemendaal is in openbare vergadering by eengeroepen op Don derdag 30 November om 10 uur en om 2 uur, en c. q. den volgenden dag om 10 uur. Als eenigste agendapunt: behandeling der gemeen- tebegrooting 1934. Aan de Gemeentelyke Universiteit van Am sterdam is bevorderd tot arts de heer G. Hel- linga, alhier. Tot lid der Commissie van Advies voor Werk loosheidsverzekering is in de vacature-Slotema- ker de Bruine benoemd mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen alhier. Tot politieagent hier ter stede is benoemd de heer P. B. E. Peterma, bereden marechaussée gestationneerd te Brumsem. Ten bate der armen van de parochie H.H. Elisabeth en Barbara organiseerde Woensdag het R. K. Haarl. Gemengd Tooneel „Thalia" een liefdadigheidsconcert in den Schouwburg Jansweg. Ongetwijfeld had deze avond beter aan zijn doel beantwoord, als meer parochia nen aanwezig waren geweest. Met een woord van welkom opende de voor zitter, de heer J. M. van Huizen, den avond. In het bijzonder tot den hoogeerw. heer Deken H. C. J. Sondaal, geestelijk leider van „Thalia"; verder tot de geestelykheid en de heeren van het Kerk- en Armbestuur der parochie. Hierna volgde de opvoering van het vroolyke blijspel „Haar Laatste Wil", in drie bedrijven, door J. W. v. d. Heiden en H. Bakker. Daar dit spel al eerder op een donateursavond door /Thalia" is opgevoerd en wy toen een volledig verslag hebben gegeven, volstaan wy thans met med te deelen, dat ook nu dit blyspel vlot ge speeld werd en de rollen er goed inzaten. Na ieder bedrijf oogstten de spelers hartelyk ap plaus. In de pauze sprak de zeereerw. heer Pastoor H. P. A. van Dyk een dankwoord tot het be stuur van „Thalia". Hy dankte in het bijzonder den hoogeerw. heer Deken voor zyn tegenwoor digheid en sprak den wensch uit, dat „Thalia'' in groei en bloei zal blijven toenemen. Voor de parochianen was het een genotvolle avond. Oppassen is daar da boodschap! Als het noodig is een signaal geven, en voorrang verleenen aan het verkeer van rechts. En wie van rechts komt, heeft geen vrij» brief doch moet óók opletten I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5