De financieele bananenschil I St. Willibrordus j Herriot kabinets formateur? m Sir John Simon steekt Duitschland de hand toe Het nieuws van heden SARRAUT UITGEGLEDEN HOTELBRAND TE NICE DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 25 NOVEMBER 1933 ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18539 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen p. weelc 25 cent; per kwartaal f3.25; per posf. per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 1 N.V. Ned. Verzek.-Maatschappij Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam I Adm. de Ruijterw. 242, Tel. 82797 I Kapitaal- en Volksverzekering Om duizend francs Herziening van Trianon? De president van den Senaat acht het lot van den franc belang rijker dan het partij gedoe Een der mooiste hotels ter wereld door het vuur verwoest Enorme schade Het hakenkruis op post zegels DE AANSLAG OP Dr. STEIDLE '-v Duitsch-Oostenrijksch grensincident Een Rijksweersoldaat dood geschoten Felle rede van minister v. Eltz Ruebenach ZE1LVLIEGER GETROUWD VERKLARING IN HET LAGERHUIS ,Wij zullen nooit iets bereiken, als wij niet trachten ons in Duitsch- lands toestand in te denken Het woord is nu aan Frankrijk Sir John Simon New Foundlands moei lijkheden Het land aanvaardt de Britsche controle Schietpartij te Brez Dader meldt zich vrijwillig aan Heele stad verwoest Afghaansch opstandlei der geeft zich over De „Angrif f en de „Petit Parisien" DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN ONTVANGLAMPEN VANAF F 2.50 N.V. Gloeilampenfabriek „Radium H. J. v. d. MEER, Schagchelstraat 7 Ook Smith veroordeelt Roosevelt's politiek Brutale roofoverval op een dokter NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ut ■iimiiiitiiitiitiiitiiii *f itiiittiiivaiiiiiiiin viitiiimitif iiiiiniiiiif icio «tivv TiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiinT Dï financieele kwestie blijft de glibberige bananenschil, waarover de Franscne mi nisteries successievelijk uitglijden en val len. Na Herriot, Boncour en Daladier heef;, thans ook Albert Sarraut de bijna traditioneel ge worden tuimeling gemaakt. Niemand had trou wens veel hoop, dat aan Sarraut zou gelukken, wat aan zijn voorgangers was mislukt. Het re- geeringsvoorstel tot saneering van den bedenke- lijken budgetairen toestand van Frankrijk, welke toestand zoo precair geworden is, dat Georges Bonnet, de minister van financiën, het weinig verheugende vooruitzicht heeft geopend, dat half December geen „sou" meer in kas zal zijn, indien niet spoedig krachtige maatregelen zou den worden genomen, werd door de financieele Kamercommissie grondig gewijzigd. Zoo gron dig, dat men nauwelijks nog van een regeerings- voorstel kon spreken. Niettemin toonde Sar raut genoeg „souplesse" om de wijzigingen der Kamercommissie te aanvaarden en zich met zijn regeering op te maken het aldus gemeta- morphoseerde ontwerp als het zijne te verdedi gen. Velen zagen in deze „souplesse" een on gehoorde lafheid, maar Sarraut achtte het in het landsbelang een regeeringscrisis te vermij den omdat daardoor het niet langer wachten kunnende saneeringswerk wederom zou «orden vertraagd. In plaats van na de mishandeling van het regeeringsvoorstel in de Kamercom missie met gekrenkte hooghartigheid af te tre den, bleef hij op zijn post en schikte hij zich in het onontkoombare, overtuigd dat het beter was iets dan niets te bereiken. Tenslotte heeft hij echter moeten ervaren, dat zijn lankmoedig heid tevergeefsch is geweest. Juist op het oogen- bük, waarop het den schijn had alsof hi) te gen de algemeene verwachting in met voor zichtig berekende stappen de gevaarlijke bana nenschil zonder te buitelen zou passeeren, maakte hij een tactische fout en werd zijn mi nisterieel lot beslist. In het door de regeering overgenomen voor stel der Kamercommissie, werd de korting- vrye aftrek voor de ambtenarensalarissen op 10.000 francs gesteld. De neo-socialist Gounin, een dergenen dus, die zich met Renaudel van de officieele Fransche socialistische partij had afgescheiden, omdat hij in tegenstelling met den orthodox-socialistischen Blum van meening was. dat de sociaal-democratie met de radicaal- socialistische regeering zoo veel mogelijk moest medewerken om erger te voorkomen, diende een voorstel in om den kortingvrijen aftrek voor de ambtenarensalarissen op 12.000 francs te stellen. Sarraut trachtte het verschil te deelen en toonde zich bereid 11-000 francs als grens te aanvaarden. Doch deze toegevendheid werd hem noodlottig. Aan de gematigde rechterzijde werden zij, die Sarraut wel wilden steunen, door deze nieuwe concessie aan links kop schuw. En daar Sarraut de kwestie van ver trouwen aan deze aangelegenheid had verbon den, werkten, zij mede aan zijn val. Met 247 steirimen tegen 321 stemmen bleven Sarraut en zijn ploeg in de minderheid. Voor iedereen, be halve voor de Fransche parlementariërs, is het nu wel duidelijk, dat met deze Kamer in Frank rijk niet behoorlijk meer te regeeren valt. De eenige manier, waarop een einde gemaakt kan worden aan het tragi-komische schouwspel van op het meest ongelegen oogenblik struikelende ministers, moet gezocht worden in Kamer ontbinding. Maar voor dit middel schijnt men In Frankrijk nog steeds terug te schrikken. En toch op den duur zal men aan de toepassing van dit middel moeten gelooven. Want niet al leen eischt het financieele belang van Frankrijk, dat er een regeering en een volksvertegenwoor diging komen, welke het budgetaire evenwicht ln harmonische samenwerking kunnen herstel len., maar ook vraagt de Fransche buitenland- sche politiek meer dan ooit een krachtige en eensgezinde, inzichtrijke en stabiele leiding, nu Frankrijk op het terrein der internationale politiek weer in een pijnlijk isolement dreigt te geraken. De uitgegledenSarraut PARIJS, 24 Nov De president der Fran sche Republiek Lebrun heeft Vrijdagmid dag zijn beraadslagingen voortgezet en o.a. den vroegeren minister-president Herriot ontvangen, die door velen wordt beschouwd als de coekomstige leider der regeering. De groote meerderheid van het parle ment zou een bestendig kabinet willen zien. Jeannency. de president van den senaat, heeft er den nadruk op gelegd, dat het hoog tyd is een einde te maker) aan het „in e'kaar draaien" van regeeringen. Het lot van den franc is belangrijker dan het partijgedoe. De voorzitter der financieele commissie 'an de Kamer, Malvy, is van meening, dat men een regeering noodig heeft, welke alleen tot taak heeft het evenwicht op de begrooting te herstellen. De algemeene rapporteur der financieele se naatscommissie, rfegnier, verklaarde bij het verlaten van het HTysée dat de senaat een auto ritaire regeering eischt, welke een ernstig fi nancieel program indient Waarschijnlijk zal reeds Zaterdagmorgen de kabinetsformateur worden aangewezen. EE Verwachting: Meest matige noordelijke ÊE tot noordoostelijken wind, gedeeltelijk be- EE wolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. EE Verdere vooruitzichten; langzamerhand EEEE kouder. 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST E H Geseind van De Bilt Vrijdag om 14.55 aan alle posten: „Weest op uw hoede." PARIJS, 24 Nov. (V. D.) Een der grootste ho tels van Nice, Le palais de la Méditerrannée op de Promenade des Anglais is Vrijdagmiddag een prooi der vlammen geworden. Tegen een uur bemerkte men groote rook wolken boven de groote eetzaal en nog voordat de brandweer kon ingrijpen, hadden de vlam men zich reeds medegedeeld aan de schouw burgzaal en de speelzaal. De brandweer heeft slechts den gevel kunnen behouden. Het inte rieur is geheel verbrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Men vermoedt evenwel dat kwaadwilligheid in het spel is. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. Het hotel zou de volgende week worden heropend voor net win terseizoen. Het te Nice door brand vernielde palais de la Méditerrannée gold als een der schoonste „palace-hotels" der wereld. De bouw had meer dan 70 millioen franken gekost en de Ameri- kaansche miljardair Frank Jay Gould behoor de tot de nnanciers. De brand schijnt te zijn ontstaan op de eer ste étage. Het meisje 1at de brand heeft ont dekt is op de trap een jongen man tegenge komen en toen zij op de eerste étage aankwam, zag zij dat een gordijn in brand stond. Zij liep snel naar beneden, waar zij den directeur waar schuwde. Intusschen hadden ook twee politie agenten den orand ontdekt. Zij alarmeerden de brandweer. De eerste wagen van de brand weer botste op weg naar der brand tegen een vrachtauto. Drie brandweerlieden werden licht gewond, iet gevolg hiervan was dat de orand- weer met vertraging „er plaatse kwam. Toen ten slotte drie andere wagens aankwamen, had den de vlammen zich reeds medegedeeld aan de gelïeele eerste verdieping. Een ontzag'ijke menigte sloeg het blusschingswerk, dat drie uren duurde, gade. BERLIJN, 24 Nov. (V. D.) De Duitsche pos terijen zullen binnenkort een nieuwen postzegel van 1 pfennig doen verschijnen, waarop de beeltenis van den Rijkspresident met haken- kruis-wapenmerk. 'v. i Wegens actieve medewerking bij het mislukte attentaat op Dr. Steidle, thans Oos- tenrijksch regeeringscommissaris voor propaganda, werd graaf Werner von Alvens- leben veroordeeld tot drie jaren zwaren kerker en uitzetting uit Oostenrijk na onder gane straf. De schietlustige graaf op de beklaagdenbank MUNCHEN, 24 Nov. (W.B.) Bij Reidt in Winkel (Beiersche Alpen) is door Oostenrijksche grenswachters een Beiersche Rijksweersoldaat doodgeschoten. Nader wordt van Duitsche zijde gemeld: De doodgeschotene behoorde tot een ongewapende ski-afdeeling. die daar oefeningen hield. De pa trouille was op een afstand van tenminste 100 M. van de grenzen verwijderd en was vóór de schietpartij ook niet over de grenzen geweest. Drie Oostenrijksche grenswachten namen deel aan de schietpartij. Van Duitsche zijde is naar de plaats van het incident (Hindenburgwuppe) een commissie van twee officieren en een advo caat gezonden. BERLIJN. 24 Nov. Rijksminister v. Eltz Rue benach heeft tegenover persvertegenwoordigers een uiteenzetting gegeven van de verkeers- kwesties. Hij verklaarde o.m. dat het eerste doel van den Rijksminister voor Verkeerswezen de erkenning der rechtsgelijkheid ook op verkeers gebied moet zijn. Wat de Rijksspoorwegen be treft, houdt de Rijksregeering zich de losmaking 168 leden van het Engelsche parlement hebben een resolutie onderteekend, waarin de regeering word verzocht bij den Volkenbond stappen te ondernemen om het verdrag van Trianon te herzien. De beroemde zeïlvlieger Robert Kronfeld is dezer dagen te Weenen in het huwelijk getreden met mej. Manzi Jollesch LONDEN, 24 Nov. Tijdens de debatten over en door de Labourpartij op de Troonrede in gediende motie legde minister Simon in het Lagerhuis, zooals we reeds in het kort mede deelden, een verklaring af over de ontwape- ningspo'itiek en gaf vervolgens een uiteenzet ting van de politiek, welke de Engelsche re geering zich voorstelt te volgen. Het Lagerhuis kan hem gelooven, dat nie mand meer waarde aan de tweede lezing vai, het Engelsche ontwerp-ontwapeningsverdraa toekent dan hij zelf. Dit ontwerp heeft nog zijn volledige geldigheid en niemand heeft er tot nu toe aan gedacht een ander ontwerp in te dienen, dat in zijn plaats zou moeten komen Doch er is nog veel werk te verzetten, voor dat deze tweede lezing zal kunnen plaats vin den. Er is geen gebrek aan goeden wil. De wereld staat veeleer voor de ontzaglijke moei lijkheid een weg te vinden tusschen de ver schillende bedoelingen en verdachtmakingen en het plan zoodanig uit te werken, dat net niet al'een Engeland, doch ook 65 naties con venieert. Duitschland mag niet tot object van een dictaat worden gemaakt. Duitschland is partner bij de onderhandelingen. De Engelsche politiek wil hij in het kort in de volgende vier punten samenvatten: 1. De verdaging der Ontwapeningsconferen tie beteekent niet eventueel de verdaging dei werkzaamheden voor de ontwapening. Zij be teekent juist het tegendeel. De Engelsche re geering is voornemens den tijd der verdagine te benutten om zonder aralen en zonder on derbreking der gedachtenwisseling tusschen dt afzonder'ijke naties de basis voor te bereider waarop de conférentie haar werkzaamheden zou kunnen hervatten de basis, welke thans door het uittreden van Duitschland zoo oml neus gestoord is. 2. Hoe deze gedachtenwisseling op de beste wijze kan plaats vinden, zal afhangen ?an de omstandigheden. De Engelsche regeering is m de eerste plaats van meening, dat deze gedach tenwisseling moet plaats vinden langs diplo- matieken weg in den vorm van bilaterale be- 3. Engeland juicht de verzekering door Hitler gegeven, aat Duitschlands eenige wensch df vrede is en dat Duitschland niet de bedoeling heeft aan te vallen, toe. 4. Wij zijn van meening, dat Duitschlana nog zijn bijdrage moet verrichten om een al gemeene ontwapening in de practijk mogelijk te maken. Wij hopen, dat het resultaat der gedachtenwisseling. welke thans zal beginnen het mogelijk zal maken de gegeven verzeke ringen in een tastbaren vorm te gieten, zoodat deze zullen kunnen bijdragen tot de interna tionale veiligheid, welke een onontbeerlijkt voorwaarde is voor ontwapening. Wij hebben de Duitsche regeering en den heer Hitier zelfs onmiddellijk te kennen gegeven, dat wij zeei groote aandacht hebben voor de verklaringen die hij en de andere vertegenwoordigers van Duitschland onlangs hebben afgelegd, en dat wij onzen geheelen invloed zullen aanwender om wederom een geest van onderhandeling ;n van gemeenschappelijken arbeid tot stand te brengen in plaats van Duitschland afzijdig W houden. Thans is de meening uitgesproken, dat men onafhankelijk van de toestemming van Duitsch land de conferentie moet voortzetten, alsof niets gebeurd is om een ontwapeningsovereen komst tot stand te brengen, welke dan den af wezigen staten zou moeten worden voorgelegd met het verzoek te onüerteekenen. Wanneei men afziet van de practische uitvoerbaarheio van dit optreden, zou toch nog de moeilijkheic blijven bestaan of het mogelijk is. dat men de toestemming verkrijgt van iederen staat en hieromtrent bestaat nog twijfel. De Duitschers zijn van meening. dat zij in het verleden an ders zijn behandeld dan andere volken. Wt) zullen nimmer iets bereiken wanneer wij >ns niet de moeite geven ons in te denken in der. toestand van Duitschlrnd. Een actie, zooals is voorgesteld, zou naar alle waarschijnlijkheid het mes zetten in de ziel van Duitschland. Het belangrijkste dee.- van alle onderhandelingen bestaat toch hier uit een algemeene overeenkomst tot stand te brengen. De eenige moge'ijkheid om dat te bereiken jS langs den weg van onderhandelin- gen. Duitschland is een partner bij de onderhan delingen an het feit, dat het zich tot leedwezen van allen zich heeft teruggetrokken, maakt de kwestie essentieel moeilijker, wat men eerst moet doen Maar namens de Engelsche regee ring kan Simon zeggen dat deze stap var. Duitschlana het besluit der Engelsche regee ring niet zal evranderen en dat zij alles zaJ do enom Uuitsch'and weer een partner te ma ken bij de vriendschappelijke besprekingen. Twee andere overweginger moeten hierbij eveneens :n het oog worden gehouden. Ten eerste zijn in de afgeloopen weken eenige voor stellen door Duitschland ter sprake gebracht Nog voordat de Duitsche verkiezingen voorbp waren heeft Hitler in dezen zin een verkla ring afgelegd tegenover de geheele wereld, welke den spijker nog veel meer op den kop s'aat. Een Fransch blad heeft thans een uiterst merkwaardig interview van deri heer Hitier gepublicerd. dat een uiterst zorgvuldig onderzoek noodig maakt. De Engelsche regee ring wenscht niet. dat in de ontwapenings onderhandelingen een stagnatie intreedt. Dar zou een ernstige slag zijn voor het werk dei ontwapening. De ontwapeningsconferentie moet gaande ge houden. Niets zou onheilspellender zijn, dan wanneer nen deze procedure zou opgeven, zoo lang men er "een betere methode voor in de plaats steit. Dat zou -ie situatie geweest zijn welke zou zijn ontstaan uit de zitting van ver- 'eden Woensdag. Het Is jammer dat de Fransche regeering thans ten "al is gebracht. Hij heeft evenwej den vertegenwoordiger der Fransche regee- nng verklaard te hopen, dat zij middelen en wegen moge vinden om met de Duitsche regee ring in relatie te treden. Een dergelijke actie zou de volle sympathie van Engeland onder vinden. Hij heeft de Duitsche regeering mede gedeeld, dat de Engelsche regeering groote aan dacht wudt aan de vc-klaringen. welke Hitier en andere tuitsche vertegenwoordigers onlangs hebben aigelegd. van de banden met het Youngplan voor oogen, doch voorloopig moet men nog genoegen ne men met den bestaanden toestand. Het is onverdraaglijk, wanneer aan de Rijn commissie ook Engeland en Italië, aan de Elbe- commissie Engeland, Frankrijk, Italië en Bel gië deel hebben en wanneer men voor den Oder, welke uitsluitend in Duitschland bevaarbaar is, een commissie benoemt, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Zweden en Denemarken Doch grotesk is het. wanneer men in de Donaucommissie Engeland, Frankrijk en Italië een zetel en stemrecht geeft. Doch Oostenrijk en Duitschland elimineert. Het blijft de taak der Rijksregeering onder hand having der gerechtvaardigde aanspraken van het internationale verkeer, de internationale samenwerking voor de rivieren te beperken tot de oeverstaten. Ook hier geldt het woord van den „leider", dat wij bereid zijn aan iedere tafel plaats te nemen voor internationale on derhandelingen, waar wij kunnen zitten met het recht van gelijkheid. ST. JOHN (New Foundland), 24 Nov. (Reu ter). De eerste minister van New Foundland heeft meegedeeld, dat de leidende partij een stemmig de in het Engelsche witboek van Dins dag j.l. vervatte voorstellen, tot het voorloopig onder Britsche controle stellen van het bewind in New Foundland, aanvaardt. SOFIA, 24 Nov. (Reuter.) In het dorp Brez heeft een vechtpartij plaats gehad tusschen po litie en communistische demonstranten. Toen de be.oogers niet uiteen wilden gaan op her haald bevel van de politie, opende deze het vuur, hetgeen door de betoogers beantwoord werd. Het hoofd der politie werd door een kogel getroffen en gedood, terwijl twee agenten ern stig werden gewond. Uit Sofia is politie-ver- sterking naar Brez gezonden. De man, die het doodelijke schot op het hoofd der politie loste, heeft zich vrijwillig aange meld. SAIGOEN (Cochin-China), 24 Nov. (Reuter.) Thans zijn volledige bijzonderheden bekend over de schade, welke door een cycloon in An- nam is aangericht. Het aantal dooden staat nog niet vast. maar in een plaats verdronken reeds 40 koelies bij het instorten van een brug. NEW DELHI, 24 Nov. (Reuter.) Goelam Dast- gir, een „pretendent" naar den troon van Af ghanistan, heeft zich heden met zijn gezellen aan den jongen koning Zahir Sjah overgegeven. Goelam Dastgir is een der voornaamste leiders geweest van de opstandige beweging, die in Augustus de operaties der Britsche vliegtuigen noodzakelijk heeft gemaakt. Duitsch-Oostenrijksch grensincident. Duitsch soldaat gedood Sir Simon steekt Duitschland de hand toe. Een verzoenende rede in het Lagerhuis. In Fransche regeeringskringen verwacht men dat Herriot tot kabinetsformateur zal worden benoemd. Groote hotelbrand te Nice. Heele stad verwoest door een cycloon in Annam. Het wetsontwerp-Aalberse inzake de handha ving der orde in de Tweede Kamer zal 1 De cember in de afdeelingen onderzocht worden. Vliegen niet meer naar Ontwapeningsconferen tie. Verschenen is de Memorie van Antwoord der begrooting van Sociale Zaken. Geen voorjaarscampagne in de aardappelmeel- industrie. Partijraadsvergadering R. K. Staatsparty. Be stuur herkozen. O r „FAMEZO"-RIJWIEL met electr. lamp f 37.50. 3 jaar garantie en SCHOTERWEG. boek GEN. CRONJéS TRAAI NEW-YORK, 24 Nov. (Eigen bericht). AU Smith, de vroegere gouverneur van New-York, heeft een open brief gericht aan de Kamer van Koophandel te New-York, waarin hij den te rugkeer tot den gouden standaard verlangt, zoolang er niets beters voor in de plaats kan worden gesteld. Aan den vertegenwoordiger der „United Press" te Warmsprings verklaarde Roosevelt dat hij geen verandering zou brengen in zijn goudpolitiek. Hij wenschte geen commentaar te leveren op Smith's brief. (United Press). BERLIJN, 24 Nov. (W. B.). In de nationaai- socialistische „Angriff" wordt de quaestie der documenten van de „Petit Parisien" uitvoerig besproken. Het blad schrijft o.m.: „Het zal ons benieu wen of de redactie van de „.Petit Parisien' be reid is om antwoord te geven op onze vraag, wie de oorspronkelijke dader van de verval- schingen is. BERLIJN, 24 Nov. In den afgeloopen nacht tegen half twee is een brutale roofoverval ge pleegd op een 56-jarigen dokter in de Schleu- terstrasse te Charlottenburg. De doktei was getelefoneerd door een zekeren „Generaldi- rektor" Lindemann, wiens vrouw plotseling ernstig ziek zou zijn geworden. De directeur zou den dokter met zijn eigen wagen laten ha len. Toen de dokter buiten kwam stond inder daad een groote bruin gelakte auto te wach ten en achter het stuur zat een chauffeur in livrei. De auto reed tot den hoek van de Schleuterstrasse en den Kurfuerstendamm. Op dat oogenblik sprongen van links en rechts drie man in den auto, die den dokter met een touw boeiden en verklaarden dat hij was gear resteerd wegens overtreding van de deviezen- verordening. Zij vroegen zijn bankcon'.o en giro nummer. fouilleerden hem en namen hem zijn portemonnaie en een gouden armbandhorloge af. Vervolgens reed de auto met groote snelheid in Westelijke richting verder, langs Grünewald en Zehlendorf. Nabij Schillerhain werd halt ge houden en moest de dokter den wagen verla ten, die daarop met groote snelheid wegreed. Stand op Zaterdag 9 uur v.m.; 752 Vorigestand 751

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1