STA D S N I E U W S Ook U moet overgaan M De Partijraadsvergadering Haarlem, 25 Nov. RADIO MOORSnv. op Gegarandeerd 100 zuivere Virginia* Tabak en de beste Sigaret voor Uw gezondheid REGLEMENTSHERZIENING ZATERDAG 25 NOVEMBER De heer Castricum Bedankt als voorzitter der Recht- sche Raadsfractie Nadere mededeelingen over de motieven VAN ONZEN WINKELSTAND Kroon's beddenmagazijn Slagerij G. Clous GELOOF EN WETENSCHAP ALGEMEENE R.K. PROP. CLUB Lezing prof. A. Steger K. J. M. V. „St. Augustinus" Leidschestraat Vereeniging Van een ladder gevallen KENNISGEVING No. 14106 „Marius" BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK DE TRAWLVISSCHERIJ Vragen over den ongunstigen toestand te IJ muiden Terugbetaling aardbeientoeslag ZANDVOORT AGENDA Een commissie van voorbereiding benoemd Belangrijke rede van Prof. Aalberse Het Partij-reglement Openingsrede prof. Aalberse DAMMEN HOOFDKLASSE COMPETITIE De Haarlemsche Damclub I afd. clubkampioen in het district Noord-Holland 26 November Officieel Philips reparateur 27 November St. Vincentiusbibliotheken SANTPOORT IJMUIDEN Wij hebben bij den heer Castricum, die sinds de laatste gemeenteraadsverkiezingen als lei- der van de Rechtsche Raadsfractie is opgetre den, geïnformeerd naar de motieven, die hem noopten gisterenavond in de zitting van den gemeenteraad openlijk de verklaring af te leg gen, dat hfj voortaan in den Raad niet meer als voorzitter der rechterzijde, maar als gewoon lid van de katholieke fractie zal spreken. Aanleiding daartoe heb ik gevonden, zeide ons de heer Castricum, in de wijze, waarop de heer Slingenberg, wethouder van financiën, mij Vrijdagmiddag heeft bestreden en in het feit, dat leden van de rechterzijde het niet eens zijn met de indiening mijner bekende moties over den vacantie- en kindertoeslag, de verhooging der electriciteitstarieven en de ver hooging der belastingen. Met name hebben de verwijten van den heer Wolzak mij ge griefd. Ik meen, dat ik niet alleen het récht had om als leider van de rechterzijde deze moties in te dienen, maar dat ik daartoe ver plicht was. Ik had er trouwens met enkele leden der fractie over gesproken en dezen gin gen met de Indiening accoord. Ik heb den heer Slingenberg in zijn finan- cieele politiek gesteund. Soms met moeite mijn eigen meening onderdrukkend, heb ik hem gesteund en ik ben bereid, dat ook in de toe komst te doen, maar dat wil niet zeggen, dat ik als een marionet alles moet goedvinden wat de wethouder voorstelt. De voorstellen inzake den vacantietoeslag en het kindersuppletieloon gingen mij te ver en nu heb ik bij motie ge vraagd om de behandeling der loonvoorstel- len aan te houden. Op de eerste plaats, om dat nog steeds geen beslissing van De Kroon is afgekomen inzake het beroep, dat de bur gemeester heeft ingesteld tegen het raadsbe sluit, waarbij een progressieve regeling wordt ingevoerd voor de tijdelijke salariskorting; op de tweede plaats, om te kunnen wachten op de uitwerking van het rapport-Schouten, dat de salarissen over het geheele land zal rege len. Hierdoor zullen de salarissen van het Haarlemsche gemeentepersoneel meer in over eenstemming met die in het geheele land kun nen worden gebracht. Onderwijl zou er. om den wethouder aan de noodige middelen te helpen, een korting van 1 pet. over de geheele linie kunnen worden ingevoerd. Daartoe stelde ik voor, dat B. en W. nieuwe voorstellen bij het Georganiseerd Overleg zullen indienen. Ook de verhooging van de electriciteitstarieven acht ik verkeerd, omdat zij in hoofdzaak druk ken zou op de minder draagkrachtigen. Dat kan zoo niet doorgaan. En ik meende daarom, dat het goed was moties in te dienen, opdat de wethouder zou kunnen zien, dat de groote rechterfractie op deze punten niet met hem accoord gir,g. Ik meende, dat ik als fractie leider daartoe het recht en den plicht had. Daarover heeft o.m. de heer Wolzak mij aan merkingen gemaakt in particuliere gesprek ken en ook in den Raad en Vrijdagmiddag heeft de heer Slingenberg mi) de felste ver wijten gedaan. Had hij mijn voorstellen be streden, ik zou er geen bezwaar tegen hebben kunnen maken, maar, vergetende wat ik ge daan heb om hem te steunen, heeft hij mij den „leider van de oppositie in den Raad'' genoemd, den „voerder van den felsten tegen stand tegen het beleid van B. en W." Ik zal nu voortaan alleen als lid van de fractie spreken. Dat zijn de motieven van mijn plotseling besluit. Enkele leden van de rechtsche raadsfrac ties hebben ons verklaard, dat zij er ontstemd over waren, dat de heer Castricum zijn moties heeft ingediend zonder hen daarin te kennen laat staan overleg te plegen met de fractie als zoodanig. Wij laten hier nog volgen wat de heer Wol zak gisterenmiddag, dus vóór het bedanken van den heer Castricum, over het geval in den Raad heeft gezegd. Hij zeide: „De moties van den heer Castricum hebben mij verwonderd. Zij zijn niet ingediend dooi hem namens de rechterzijde. Aanneming van die moties zou tengevolge hebben, dat deze be grooting niet verder kan worden afgewerkt en daarom dienen zij te worden verworpen. Zelf- beheersching is noodig. Voor den heer Reinalda is de indiening dezer moties evenwel een heer lijke kluif en men zou zeggen, dat hij nu de welkome gelegenheid heeft gevonden om te dingen naar de gunst van B. en W. Ziet ge wel, zegt hij, ge hebt meer aan ons, want zij helpen den moeizaam naar boven gebrachten steen te storten. Zoo werkt waarlijk die mo tie dus nog iets goeds uit en ik zie de S.D.A.P. straks met alle bezuinigingsvoorstellen van B. en W. meegaan. De partij van den heer Rei nalda mag echter wel heel erg oppassen met haar critiek op de rechterzijde. Wij doen niet aan cadaver-politiek en leggen onzen leden geen dwang op. Wat de S.D.A.P. georganiseerd en aaneengesloten doet, is veel erger dan wat hier gedaan wordt door een lid van de rechterzijde, ook al is dat lid haar voorzitter en al zou ik het op prijs hebben gesteld, dat hij verklaard had, niet te handelen als voorzitter." Kroon's beddenmagazijn, dat tot nu toe in de Doelstraat gevestigd is, heeft in het winkel pand Gierstraat 73 een flinkere ruimte met meer licht gevonden. Moderniseering is vandaag aan de orde van den dag. Zoo ook hier. Een groote etalageruit in een in frissche kleu ren geschilderde pui, biedt volop gelegenheid, een goed overzicht te krijgen van de uitgebreide collectie meest hyper-moderne ledikanten en beddengoed, die het inwendige bevat. De betimmering van het interieur is op mo derne wijze uitgevoerd en goed verzorgd. De belichting bij avond is aangebracht vol gens de nieuwste principes, flinke balonnen en heldere schijnwerpende lampen geven het ge heel een levendig aanzien. Naast de collectie verkoopgoederen herbergt Kroon's beddenmagazijn bovendien een repara tie-inrichting voor beddengoed. Een verzemeling fraaie bloemstukken droeg het hare er mc bij, om deze nieuwe aanwinst voor de Gierstraat te verfraaien. Vrijdagmiddag heeft de opening plaats ge had. Ongetwijfeld zal de cliëntèle van de firma deze vernieuwing op prijs weten te stellen. Aansl. Van onen Winkelstand In dezen St. Nicola astijd, waarin cadeautjes koopen meer dan anders in trek is en de koude winterlucht de begeerte naar vette kluifjes, be- hoorend bij erwtensoep, hutspot, enz., opwekt heeft de heer G. Clous in het perceel Tedine van Berkhoutstraat 69, hoek Vosmaerstraat, een nieuwe Ossen- en Varkensslagerij gevestigd. Het punt van vestiging is goed gekozen: n.l. in de Amsterdamsche buurt, waar nieuwe stra ten worden aangelegd en vele huizen gebouwd. De slagerij is naar de laatste eischen des tijds ingericht: inwendig geheel betegeld, een granieten vloer, lange haken om het vleesch op te hangen, een propere toonbank en breede etalageramen. Voorts is een ultra-moderne koelcel en een eigen worstmakerij aanwezig. Het geheel heeft een feestelijk aanzien gekregen door de bloem stukken, Vrijdagmiddag ter gelegenheid van de opening gezonden. Hoezeer de zaak in dat af gelegen gedeelte van Haarlem in een behoefte voorziet, bleek wel uit het feit, dat de winkel Vrijdagmiddag nauwelijks geopend was of meer dere klanten traden reeds binnen. De heer Clous, die ongetwijfeld zal pogen zijn cliënteeie in alles, zijn zaak betreffende, ter wille te zijn, wenschen wij veel succes toe! Vrijdagavond hield de vereeniging „Geloof en Wetenschap voor Haarlem en Omstreken" in den Jansweg-Schouwburg haar zesde bijeen komst. De voorzitter, mr. F. Vorstman, wijdde een kort woord aan het droef verlies dat de ver eeniging geleden heeft door het overlijden van haar bestuurslid Dr. Kuenen. Vervolgens leidde hij met een eveneens kort woord den spreker van dezen avond in. Hierna ving Père G. Gutton S.J. uit Lyon zijn voordracht over „Leon Harmei, een voor- looper van de christelijke sociale actie" aan. Voorlooper, aldus spr., is Leon niet alleen ge weest door zijn woord, maar ook door zijn voorbeeld. Overal plantte hij zijn sociale reli gieuze ideeën. Hij voelde dit werk als een apostolaat. Op sociaal gebied stond hij dadelijk met juist gekozen antwoorden op de tallooze in zijn tijd opkomende vragen gereed. Toen Paus Pius X de principes, die hem tot zijn sociale actie ge ïnspireerd hadden, wilde kennen, zei Leon Haunel hem in 1912. tegen het einde van zijn leven: „Van zijn tijd zijn, zijn tijd begrijpen, meeleven met zijn tijd, heeft ons altijd het on misbare middel geleken om krachtdadig te kunnen werken om hem beter te maken." Onder al zijn tijdgenooten had hij vooral een speciale voorliefde voor de arbeiders. HU hield van hen. „Een goede vader" noemden hem zijn werknemers. Met talrijke voorbeelden en anecdotes schetste spr. Leon- Harmei voor zijn arbeiders, die hij ziin vrienden noemde, gedaan heeft. Met een beweeglijkheid en een schoone woordenkeus, spr.'s landaard eigen, teekende hij de sociale figuur van Leon Harmei, die al tijd klaar stond als er iets voor de arbeiders op sociaal en moreel gebied te verbeteren viel. Na de pauze gaf spr. een zeer breed beeld van het werk dat Leon Harmei op vereeni- gingsgebied, door zijn initiatief bereikt heeft. Vooral op christelijk gebied. Ook het huisge zin van den arbeider. Ook het huisgezin van den arbeider had zijn bijzondere belangstel ling. Leon Harmei bond den strijd aan met de neutrale vereenigingen en met succes. Zijn richtsnoer, aldus spr., was de encycliek „Re- ïum Novarum." Met het ui spreken van den wensch dat vele werkgevers aan hem een voorbeeld mogen ne men, besloot spr. zijn interessante voordracht. Mr. Vorstman vertolkte in een kort dank woord de gevoelens der aanwezigen, die het op geestige wijze voorgedragene met aandacht hadden ge xolgd. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op Mr. Bierens de Haan, secretaris van de Maat schappij voor Nijverheid, den heer J. H. Sau- veur, Fransch consul, oud-pastoor L. J. Boog- mans, archivaris van het Bisschoppelijk Mu- reum en pater G. v. Gestel S.J., voorzitter van de vereenigng „Geloof en eWtenschap" te Am sterdam ladder, waarop hij op den Burgwal werkzaam was. Van vier meter hoogte viel hij op de straat. Met eenige verwondingen is hij naar de Ma- ria-stichting overgebracht. Vrijdagavond werd in gebouw „St. Bavo" door de Alg. R. K. Propagandaclub een ontwikke lingsavond gehouden, waar als spreker optrad prof. dr. Alph. Steger, lid van de Eerste Kamer. Behandeld werd het „Manifest der R. K. Staatspartij". Op dezen eersten avond werd het principieele gedeelte van het Manifest bespro ken. Aan de hand van dr. Schaepman's „Proeve voor een program" toonde spreker aan, dat het wezen der R. K. Staatspartij, als niet-kerkelijke party, door dr. Schaepman gewild, ook nu nog aanwezig is. Na het einde van de bevattelijke uiteenzet ting maakten verschillende aanwezigen gebruik van de gelegenheid om vragen te stellen. Deze vragen werden alle naar het genoegen der vragenstellers door prof. Steger beantwoord. Zeer zeker zullen allen het niet nv'nder interes sante 2e deel komen bc li steren, waarin dezelfde spreker het practische gedeelte van he* Manifest zal behandelen. Wij herinneren nog eens aan het installatie- feest van de Kath. Jonge Middenstandsvereeni- ging „St. Augustinus" op a.s. Zondag (morgen) Des morgens een plechtige H. Mis in de kapel van de Eerw. Zusters aan de Koningstraat, waarna feestvergadering. Des middags een voetbalwedstrijd en des avonds een propaganda-avond. Men schrijft ons: Zooals reeds werd medegedeeld, is de Leid- schestaat-vereeniging 16 November 1.1. opge richt .aanvankelijk met 18 leden, welk aantal in één week tijds reeds tot 23 leden is gesegen. De vereeniging zal van 30 November tot 6 December een „Reclame-Prijsvraag" uitschrij ven, waaraan door een ieder gratis kan wor den deelgenomen. Een aantal fraaie prijzen zijn door de winkeliers hiervoor beschikbaar gesteld. Vrijdag viel de 48-jarige glazenwasscher B. wonende Drappenierstraat, van een schuif- Wegens werkzaamheden in het. telefoonnet te Overveen, zijn wij Maandag 27 November a.s. enkel aangesloten op ons huistelefoon Na Maandag a.s. is ons telefoon nummer kantoor 23517. Wij vertrouwen, dat U hiervan goede nota zult willen nemen Hoogachtend, N.V. STEENKOLENHANDEL v.h. J. H. KRUL Jr. DE DIRECTIE Overveen, 25 Nov. 1933 Telefoon 14106. De Tooneelgroep „Het Masker" zal Zondag 26 November in den Stadsschouwburg de laat ste voorstelling te Haarlem geven van het too- neelstuk „Marius", een vroolijk stuk onder re gie van Ko Arnoldi. Speciaal gereduceerde Zon- dagavondprijzen zijn vastgesteld. De rolbezetting zal zijn als bij de première: Jan Musch, Ko Arnoldi, Jac. de Haas, Ank van der Moer e.a. Geboren: 21 November d. van A. M. M. Baron-Klingelheben. 22 November d. van A. Beekvelt-de Vries. d. van G. Verzyiberg- Groenendaal. 24 November z. van M. J. Smit- v. Es. z. van J. Visser-Schaap. Overleden: 23 November C. H. Kuenen, 52 j„ Ged, Oude Gracht. 24 November G. J. Sweijen, 15 j., Delftstraat. Door den heer Drop zijn aan den Minister van Economische Zaken, de volgende vragen gesteld I. Wil de Minister mededeelen, of het re sultaat van het onderzoek omtrent de betee- kenis van verschillende factoren, o. a. van het loon, drukkende op de exploitatie van stoom trawlers, ingesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, van welk onderzoek melding wordt gemaakt op bladzijde 8 en 28 van het verslag van de Commissie van Onderzoek naar de oorzaken van den ongunstigen toestand waarin het t-awlvisscherijbedrijf te IJmuiden verkeert, Zijn Excellentie reeds heeft be reikt? II. Indien vorenstaande vraag bevestigend kan worden beantwoord, wil dc Minister dan de uitkomsten van dat onderzoek doen publi- ceeren in den vorm van een supplement op het bedoelde rapport of op andere wijze? Naar wij van de R. K. Coöp. Tuindersveree- niging vernemen zal op Donderdag 30 Novem ber van 912 en van 24 uur de terugbe taling geschieden van 1 yK °/o der ingehouden 1 y, op de aardbeien, bestemd voor toeslag op de eerste 30 wagens aan de aardbeienveiling. UITKEERING TUINBOUWSTEUNWET 1933 Tevens zal dien dag de voorloopige voorschot- uitkeering plaats hebben over: Blauwe druiven 3 Juli—6 Aug. f 2.per 100 K.G.; Vroege aardapp. 29 Mei—3 Sept. f 0.50 per 100 K.G.; Doperwten 2 Jan.1 Oct. f 0.50 per 100 K.G.; Peulen 2 Jan.—1 Oct. f 0.50 per 100 K.G.; Kaskomkomnxers 2 Jan.11 Juni f 0.75 p. 100 stuks; Platglask. 3 Juli3 Sept. f 0.75 per 100 stuks; Roode bew.k. 13 Febr.2 April f 0.25 per 100 K.G.; Vr. roode k. 19 Juni27 Aug. f 0.25 p-:r 100 K.G.; Gele bew. k. 2 Jan.—30 April f 0.50 per 100 K.G.; Deensche w.k. 2 Jan. —30 April f 0.50 per 100 K.G.; Sla 3 Apr.—30 April f 0.25 per 100 stuks; Spniazie 2 Jan.30 April f 0.50 per 100 K.G. Beide uitbetalingen zullen plaats hebben op Donderdag 30 November a.s. aan de kas der vereeniging „Kennemerland". Gelden, op dien dag niet afgehaald, moeten teruggezonden worden naar Den Haag. De tuin der moet zelf verschijnen aangezien de Mi- Gemeenteraad Vrijdagmiddag zette de raad de behandeling van de begrooting 1934 voort. Bij de desbetreffende posten werden de vol gende voorstellen gedaan. De post van onderhoud van straten en plei nen, geraamd in de begrooting op 13.000, maar door B. en W. in de wijzigingsnota terug gebracht tot 7.500. wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Eveneens wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, om de strandexploitatie te ver- hoogen met 1000. De totaal-post van de opbrengst van de strandexploitatie is nu geworden 42.370. De post opruimen van zand wordt tot een be drag van 9915 aangenomen. De post schoolbibliotheek 240, blijft met elf stemmen tegen twee (de wethouders) gehand haafd. Gebouw „St. Bavo' Gewestelijke vergade ring Bouwvakarbeiders, 8 uur. Geel-Wit, 6 uur. Gewone zittingen 4 en 6 uur. Stadsschouwburg Amsterd. Tooneelver. Op voering van „Eindexamen". 8 uur. Rembrandt-Theater „De Bloem van Ha- wai" Op het tooneel: Jan Hagoort, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „De Droom van Geluk" Op het tooneel: P. en R. Band, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum Crisistentoonstelling Kunst S. O. S., 105 uur. CHIEF WHIP nister zijn handteekening voor ontvangst ver- eischt. Naar wij vernamen beteekenen bovenstaande uitkeeringen in totaal slechts een bedrag van f 4600.— of 10 °/o van hetgeen het vorige jaar werd ontvangen. De vergadering van den Partijraad der R. K Staatspartij te Rotterdam werd Zaterdag te tien uur onder voorzitterschap van Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, heropend. Terstond werd behandeld de benoeming van een commissie van voorbereiding voor de behan deling van de algeheele herziening van het par ty-reglement in de partijraad. Reeds geruimen tyd, aldus lichtte Mr. GOSE- LING dit voorstel toe, heeft het partijbestuur een algeheele herziening van het Reglement in het vooruitzicht gesteld. Een zevenjarige practijk met het vingeerend reglement heeft op verschillende onderdeelen ook op het punt der systematiek, leemten aan het licht gebracht, welke voorzieningen eisohen. Ook het partybureau heeft een wyzigings- onderwerp gereed gemaakt, dat aan het P. B. in eerste lezing is voorgelegd. In dit gevorderd stadium van voorbei-eiding leek het aangewezen den partijraal in dezen arbeid te betrekken, om uit zyn midden een commissie van voorbereiding te benoemen, welke het project van het P. B. in studie neemt en in overleg met dezen, een definitief ontwerp voorbereid, dat in de voorjaarsvergadering van den partyraad ter behandeling en vaststelling aan de orde komt. Op deze wyze leek een doelmatige behandeling van dit werkstuk verzekerd. De voorgestelde commissie uit den partijraad kan hun besprekingen aanvangen op de grond slagen van het uitgewerkte concept. Ook prof. AALBERSE lichtte het voorstel tot reglementsherziening nog met een kort woord toe, waarby hy er op wees, dat speciaal de ver houding tusschen den Ptrty-voorzitter en de voorzitter der Kamerfractie in het meuw'e re glement nader zal kunnen worden geregeld. Nadat by acclamatie in beginsel tot deze her zieningen het vaststellen der commissie was be sloten, stelde de voorzitter van het Partybestuur voor als leden dier commissie te benoemen de heeren Evers, Amsterdam; Kevenaar, Tilburg; Roling, Leeuwarden: Rovink, Almelo; Mr. P. Truyen, Roermond; v. d. Velde, Nymegen en mr. de Vink, Utrecht. Vervolgens nam prof. Aalberse het woord. De voorzitter van den Partyraad wees op de economische crisis, die dit jaar tot een ellendig, maar toch een „vervloekt interessante" tyd maakt. Het duideiykst komt deze crisis tot uiting in een alom heerschende ontevredenheid. Wel is deze, wat betreft de styging van het prijsniveau, ten gevolge der regeeringssteunmaatregelen, vaak ongegrond, omdat deze prijzen vaak nog onder den kostprys der goederen liggen; dit doet aan het feit niets af, dat de ontevreden heid er is en onverklaarbaar is. Dit is de tyd waarin de menschen zich gaan wenden tot po litieke en economische kwakzalvers. Dit is des te gevaariyker, omdat wy niet al leen staan in een economische, doch ook in een staatkundige crisis. Er is een reactie tegen het algemeene kiesrecht, tegen de verworven positie der arbeiders, tegen de, naar men zegt, veel te ver gaande sociale wetgeving. Met name de critiek op het algemeene kies recht is niet pas van onzeh tyd. Reeds in 1850 werd geklaagd over een onvoldoend function- neeren van de Tweede Kamer. Dank zy deze altyd reeds geoefende critiek werkt het par lementair stelsel in ons land, zooals het sedert 1848 steeds in aangevuld en verbeterd, aan- merkeiyk beter dan in de vorige eeuw en ook beter dan dit stelsel, zooals het in Engeland en in Frankrijk bestaat. Verbetering van het parlementarisme in organischen zin werd reeds in het begin dezer eeuw door de katholieken nagestreefd. Die propaganda moest zich der tig jaar lang tot zuivere theorie bepalen, omdat de maatschappy voor een corporatieve orde ning nog geen grondslag bood. Thans echter, nu de organisatie-idee zoo diep is dorgedrongen in onze samenleving, is het tyd geworden tot practische doorvoering der organische ideeën. Fascisme en nationaal-so- cialisme streven beide naar een totalen staat, onder leiding van de oppermachtige dictatuur. Deze staatsalmacht kan een katholiek niet aan vaarden. Ook wyst spreker op de gevaren, wel ke aan dictatuur verbonden zyn, waaraan hij een sombere schildering van de toestanden in Duitschland verbindt. De corporatieve Staat is niet speci fiek fascisme; hij wordt dit eerst dan, wanneer men hem vereenigt met den absoluten Staat, doch ook de Staat, begrensd en beperkt, zoo als de katholieken die denken, kan op organischen grondslag zijn inge richt. Nogmaals wijst spreker er op, dat de corporatieve ordening niet van boven af kan worden gedecre teerd. Zü moet in de maatschappij uit eigen kracht groeien. De Staat kan en moet daarbij regelend en stuwend optreden. Deze gedachte is ook neergelegd in de be- drijfsradenwet en beheerscht ook zooveel moge- ïyk de werkzaamheid van den huldigen minister van economische zaken. In dezen gedachtengang is het, dat door de Katholieke kamerfractie is aangedrongen op een staatscommissie, ter voorbereiding van een her ziening der staatregeling. Nog wil de regeering daar niet aan, doch de katholieken moeten zor gen, dat wanneer het eenmaal zoover gekomen is, zy met klare en uitgewerkte gedachten kun nen komen. Daarom heeft de Staatsparty dit onderwerp in het byzonder in studie gegeven aan de com missie voor het staatkundig beginselprogram en aan den Raad van Studie en Documentatie. Ten slotte wijst spreker op de verhouding van de katholieke fractie tot het extra parlementair kabinet, dat thans zitting heeft. Al wil men het zooveel als mogeiyk is, steunen uit plichtsbesef tegenover het volk, men draagt niet de verant- woordeiykheid voor de regeeringspolitiek. Niet temin heeft spreker een groot respect voor de mannen, die thans de zware regeeringtaak op zich willen nemen, doch behalve zooveel mogelijk constructieven steun te verleenen aan de regee- ring zal de staatsparty aanhoudend moeten aandringen op de eenheid onder de katholieken Spr. vertrouwt, dat het vrijheidslievende Ne- •lerlandsche volk de dictatuur zal biyven afwy- zen. Hy waarschuwt tegen zorgeloosheid op dit punt. Wij zullen paraat moeten bhjven tot afweer: trouw aaneengesloten, door onwrikbare eenheid sterk, gaan wy de toekomst in met het gevoel, dat de groote opmarsch is begonnen naar een christelijken toekomststaat." (Ongecorrigeerd) Bij het punt schoolvoeding en schoolkleeding hebben naast uitgebreide besprekingen heftige debatten plaats. De post van 650 zou volgens voorstel van B. en W. teruggebracht worden tot 390. Deze vermindering zou kunnen geschieden, omdat niet meer uitsluitend schoenen als school- schoeisel versti-ekt zouden worden, maar ook klompen. De heer Druyf oefent een scherpe critiek uit op wethouder Molenaar als wethouder van Onderwijs. De heer Druyf stelt voor een commissie te benoemen uit de leden van Maatschappeiyk Hulpbetoon, die de distributie van school- schoeisel zal regelen. Wethouder Molenaar wijst er op, dat de uit voering in handen is gesteld van B. en W. en wenscht deze zaak niet uit handen te geven. Hij zal zelf overwegen en beslissen. Het voorstel—Druyf wordt met zeven stemmen voor en zes tegen aangenomen. Het voorstel, om den post van 650 terug te brengen tot 390, wordt verworpen met elf tegen twee stemmen. De post volksfeesten en concerten, geraamd op 120, wordt geschrapt. De post Ziekenhuisverpleging wordt terug gebracht van 28 000 op 25.000. Het voorstel van B. en W. om den post Werk verschaffing van 45.000 terug te brengen tot 18 000 en dien van de Steunverleening van 10.000 tot 4500, wordt aangenomen. Den post van 500, uitgetrokken op de be grooting voor jeugdige werkloozen stellen B. en W. in hun wijzigingsnota voor, om te schrappen. De heer Van der Moolen uit zicht tegen dit voorstel zeer scherp. De heer Geers legt een verklaring af, waarom hy uit de commissie van deze instelling is ge treden. De oorzaak van de uittreding lag in het feit, dat op de leestafel voor de jeugdige werk loozen, ook communistische lectuur was neer gelegd. Om die reden is hy ook tegen een subsidie van 500 aan die instelling. Wethouder Stegers stelt in het vooruitzicht, dat er een klein plan uitgevoerd karn worden, waarby de jeugdige werkloozen een week per maand te werk gesteld zouden kunnen worden. Met negen stemmen voor en vier tegen wordt de post gehandhaafd. B. en W. stellen voor de subsidie aan de V- V. V. Zandvoort, van 2000 alsnog terug te brengen tot 1500. Het vorige jaar was de post 2000 en boven dien 1000 als garantie voor het fonds van het openluchttheater. Met het oog op deze reeds toegepaste verla ging, stelt de heer Raat voor, nadat lang en breed over deze zaak gesproken is, den post te handhaven op 2000. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Met algemeene stemmen wordt de post van de Vermakelijkheidsbelasting begroot op 15000, verlaagd met 3000. Deze verlaging staat in verband met de wijziging in de exploitatie van het Kurhaus, die men vermoedt dat komen zal. De verschillende begrootingen der Bedrijven worden onveranderd goedgekeurd. De post onvoorzien wordt 3.567 lager ge steld en gebracht op rond 13.400. Daarna wordt de begrooting 1934 met alge meene stemmen aangenomen. De Haarlemsche Damclub is er wederom in geslaagd ongeslagen beslag te leggen op het afdeelings-clubkampioenschap der hoofdklasse van den districtbond Noord-Holland. zy zal dus nu uitkomen in den eindstrijd tegen de overige districts-kampioenen om het nationaal hoofdklase-clubkampioenschap. De stand der hoofdklasse-competitie district Noord-Holland luidt nu als volgt: Nr. Clubs gesp. gew. verl. brdp.pnt 1. Haarlemsche Damclub 4 4 0 53—25 8 2. Damclub „IJmuiden" 3 2 1 3622 4 3. Damclub „Haarlem 3 1 2 27—31 2 4. Damclub „Wormer 2 0 2 1127 0 6. Damclub „Zaandam" 2 0 2 931 0 Gem, Concertzaal Concert Liedertafel „Haarlems Zanggenot" 8 uur. Stadsschouwburg Tooneelgroep „Het Mas ker" „Marius" kwart over 8 uur. R. K. Vereenigingsgebouw Heerenweg Heem stede Uitvoering R. K. Harmonie „St. Mi chael", half 9 uur. Frans Halsmuseum Klein Heiligland Crisis-Tentoonstelling „Kunst S.O.S.", van 10 tot 5 uur. Rembrand-Theater „De bloem van Ha- wai" Op het tooneel Jan Hagoort, illusio nist, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Zondagmorgen half 12 uur. Palace „Droom van Geluk" Op het too- neel: P. en R.-band 2, 4.30, 7 en 9.1b uur. 'rorf KONÏNGSTR. 27 - TELEF. 14609 Sociëteit „St. Bavo" R. K. Bevolkings bureau, 8 uur R. K. Commissie voor Be roepskeuze, 8 uur. Rembrandt-Theater „De Bloem van Ha- wai" Op het tooneel: Jan Hagoort, illu sionist, 7 en 9.15 uur. Palace „Droom van Geluk" Op het tooneel: P. en R.-band, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum Crisistentoonstelling „Kunst S. O. S.", 10—5 uur. De bibliotheken zijn geopend: Bibl. N. GROENMARKT 22 Woensdagsmiddags van 234 tot 4 uur voor schoolkinderen. Woensdagsavonds van 734 tot 9 uur. Bibl. KLARENBEEKSTRAAT 60 Woensdagsmiddags van 134 tot 234 U. voor schoolkinderen. Woensdagsavonds van 8 tot 9 uur Vrijdagsavonds van 8 tot 9 uur. Bibl. HAGESTRAAT 49 Woensdagsmiddags van 2 tot 334 uur voor schoolkinderen. Woensdagsavonds van 734 tot 834 uur Vrijdagsavonds van 734 tot 834 uur. Bibl. GEN. DE LA REIJSTRAAT 17 Dinsdagsavonds van 834 tot 934 uur Woensdagsmiddags van 334 tot 5 uur Vrijdagsavonds van 834 tot 934 uur. Apotheekdiensten Voor de apothekers, die toestemming ge vraagd hebben om des avonds, des nachts en des Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster opge maakt. Van Zaterdag 25 November tot en met Vrij- dag 1 December zyn des avonds na 8 uur en des nachts geopend: Marnix-apotheek, Marnixstraat 65; P. Th. A. van Ryn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539; Firma Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Apotheek „Bosch en Vaart", Bosch en Vaart straat 26, tel. 13290. Apotheek Nolf, Kruisstraat 26, Telef. 11174, maakt van de machtiging, op Zondagavond te sluiten, geen gebruik, maar blijft dan tot 10 uur open. De apotheek W. P. Woutersen. Ko ninginneweg 3, Telef. 12038, heeft geen verlof tot sluiten gevraagd en is dus altyd geopend. „Soli Deo Gloria" De R. K. Harmonie „Soli Deo Gloria" zal Zondag 26 November a.s. in de concertzaal „Zomerlust" te Santpoort des avonds 8 uur een concert geven. Uitge voerd zullen worden verschillende muzieknum mers en een tooneelstukje„In den Zilveren Haas", klucht in één bedryf door Ad. de Ruyter. Naar Rotterdam. Het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders, alsmede de Bondsraad, hebben in de laatste zitting besloten, den heer A. J. Brandsteder, den voormaligen secretaris van de afdeeling IJmuiden, in kwaliteit van bestuurder in alge- meenen dienst te belasten met de verzorging van den documentatiedienst van den bond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2