LitwinoFs bezoek beëindigd Ttaaim's ftmskt&tm Kalme dag in het Rijksdagproces Het nieuws van heden 3 GETUIGEN VERHOORD CHAUTEMPS GESLAAGD AFSCHEIDSREDE TEGEN MILITAIRISME DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 27 NOVEMBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 De schrijver Hirsch schijnt niet identiek te zijn met een zekeren Peter Zelfs Dimitrof windt zich niet op LIVINGSTONE-STANDBEELD Het bandietisme in China Ontstellende cijfers Noodweer in Italië Dierenbescherming in Duitschland Nieuwe wet treedt 1 Februari a.s. in werking WINTER TE PARIJS De eerste sneeuw gevallen Het Weeriiuixiiii'iuiiuoiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DE KRUISER „KÖL ITALIË Paul-Boncour weer minister van Buitenlandsche Zaken Weinig verschil met het vorig kabinet Chautemps Corruptie in Amerika Senator en 86 medeplichtigen o.a. wegens afpersing veroordeeld Het incident aan de Beiersche grens Het onderzoek in vollen gang ,,Een nieuwe oorlog wordt vrij openlijk voorbereid. Ont wapeningsconferen tie dood" Thans naar Mussolini Litwinof ,,Een nieuwe oorlog' Francois Poncet bij Hitier Begin der Duitsch-Fransche onderhandelingen? Onlusten in Roemenië De IJzeren Garde in actie Amerika en Rusland Geen overeenkomsten ten nadeele van Japan Nazi-mandaten ver vallen verklaard DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN De laatste ronde Verkiezingsstrijd in Spanje weer begonnen HET BLIJFT ONRUSTIG )P CUBA ERNSTIGE TREINBOTSING NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18540 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LEIPZIG, 25 Nov. In het proces inzake de brandstichting in het Rijksdaggebouw werd he denochtend de schrijver Hirsch, die momenteel in een concentratiekamp gedetineerd is, ge hoord. Getuige was van 1928 tot 1930 redacteur van de „Rote Fahne" en nadien medewerker van het Centraal Comité van de Communisti sche Partij. In December 1932 is hij uit den partijdienst getreden. Propol verklaart Hirsch eerst tijdens de hech tenis in Maart te hebben gezien. Hirsch beves tigt dit. Hirsch verklaart in de Duitsche partij nooit het pseudoniem „Peter" te hebben gevoerd. We! voerde hij dezen naam in 1924 en 1925 in Oos tenrijk, waar hij aan het partijwerk deelnam. Na in Duitschland te zijn teruggekeerd, werd hij wel door zijn naaste vrienden „Peter" ge noemd, doch tegenover de overheid droeg hij steeds zijn werkelijken naam. Men komt thans te spreken over de kwitan ties, welke op Popof bevonden zijn en welke met „Peter" onderteekend zijn. Popof beweert, dat deze kwitanties niet door Hirsch doch door een ander in zijn bijzijn zijn onderteekend. Hirsch kan niet met zekerheid zeggen, of hij de kwitanties onderteekend heeft; de onder - teekening lijkt wel op de zijne. Wanneer hij ze wel onderteekend heeft, dan kan hij zich aldus verklaren, dat hij bij het ontvangen der kwi tanties niet meer met het partij-apparaat in verbinding wilde treden. De voorzitter verlangt dan dat Popof zegt wie dan wel deze „Peter" is. Popof (opgewonden)Zijn familienaam ken ik niet, ik weet ook niet waar hij woont. Hij is 28 30 jaar oud, hij is groot en blond. LEIPZIG, 25 Nov. In het verder verloop van het Rijksdagproces zegt Popof, dat ge tuige Hirsch niets gemeen heeft, met den Pe ter, van wien hij de kwitanties heeft gekregen. Hirsch: Naar mijn vaste overtuiging is het volkomen uitgesloten, dat de betalingen, waar voor ik geteekend heb, van Popof afkomstig zouden zijn. Getuige moet dan op de rechterstafel den tekst der kwitantie in Duitsche en Latijnsche letters schrijven, opdat de rechtbank zijn schrift kan vergelijken. Dr. Teichert wijst er dan op, dat getuige de A en F. geheel anders schrijft dan op de kwitanties. Als er nog twijfel bestaat stelt hij voor een schriftkundige te hooren, om te be wijzen dat de kwitanties niet door getuige zijn geschreven. Ook Tanef verklaart, dat de Peter, die hem bij zijn aankomst te Berlijn op verzoek van Popof naar de woning van Soenke heeft ge bracht, een geheel ander persoon was dan de thans gehoorde getuige Hirsch. Zij gelijken niets op elkaar. Dimitrof vraagt getuige welke politieke lijn de communistische partij-leiding in 1932 en begin 1933 heeft gehad. Hirsch: De politieke lijn was door besluiten der partij aldus vastgesteld, dat de voornaam ste taak was de verovermg der meerderheid voor de doeleinden van het communisme. Dimitrof: Moest er een gewapende opstand veroorzaakt worden als de nationalisten aan de macht kwamen? Hirsch: Van zulk een streven was volgens de gezindheid der partijleiding eind 1932 en begin 1933 geen sprake. Volgens de geheele theorie en practijk van het communisme was voor zulk een opstand een revolutionnaire si tuatie noodig, waarin de partij al de meerder heid der arbeiders achter zich heeft en de overige massa's voor het grootste deel ge neutraliseerd kunnen worden. Bij de jaarwis seling 19321933 was er juist het tegendeel van zulk een situatie. In antwoord op een opmerking van den Ober- reichsanwalt verklaart getuige Hirsch verder: Natuurlijk was de communistische partij er zien van bewust dat haar einddoel, de vorming dei radenrepubliek, alleen door middel van een revolutie kon worden verwezenlijkt. Als echter een functionnairis der partij in 1932—1933 ds De Engelsche beeldhouwer W. Reid Dick legde de laatste hand aan een standbeeld van den Afrika-onder- zoeker DavicL Livingstone arbeiders een poging had willen laten om de macht te veroveren, zou hij zonder meer van zijn post zijn ontheven. Dan wordt de schrijver Bruno Peterson ais getuige gehoord. Hij behoort sedert 1919 cor de communistische partij en zegt ook thans nog haar doeleinden aan te hangen. In de da gen voor den brand is hij vaak bij Torgler m den Rijksdag geweest. Op den avond van den brand was hij met Torgler en Koenen ook bij Aschinger, doch hij is vroeger weggegaan en heeft eerst den volgenden dag uit de kranten van den brand gehoord. Wat de kwitanties van Hirsch aangaat zegt hij aan dezen getuige geenerlei betalingen te hebben gedaan. Als de president Hirsch op deze verklaring wijst, zegt Hirsch, wellicht slechts gemeend te hebben, dat Peterson voor het geld zorgde doch dat in werkelijkheid de steno-typiste Stark de zaak behartigde. De president maakt Hirsch attent op zijn vroegere verklaring, waarin hij duide'ijk heelt gezegd, dat hij het geld van Peterson kreeg en hij constateert, dat de steno-typiste Stark voortvluchtig is. Peterson: De zaak is misschien als volgt te verklaren. Hirsch wist, dat ik in het Karl Liebknecht-huis moest zijn en dat juffrouw Stark met mij in relatie stond. Als hij nu geld van haar kreeg, kan hij wel in de meening ver keerd hebben, dat het van mij afkomstig was. terwijl juffrouw Stark het in werkelijkheid direct van het centraal comité had ontvangen. De president acht de verklaringen van beide getuigen onwaarschijnlijk. Dr. Teichert vraagt of de bij Popof gevonden „Bruno-kwitanties" zijn uitgeschreven door getuige Peterson, waar op laatstgenoemde antwoordt, flat deze kwi tanties niet van hem afkomstig zijn en dat hij ook nooit aan een der verdachten kwitan ties met zijP naam heeft gegeven. Het laatste getuigenverhoor geldt den met selaar Scnmidt, in wiens woning in den nacht van 26 op 27 Februari leden van den rooden frontstrijdersbond vertoefd zouden hebben In e.g. „Alarmbereitschaft". Getuige verklaart on der eede, dat dit niet het geval is geweest. Hij kent Grothe, van wien deze bewering afkom stig is, in het geheel niet en noemt al diens mededeelingen fantasieën De zitting wordt daarop tot Maandag verdaagd. MOEKDEN, 25 Nov. (Reuter). Ondanks de talrjjke strafexpedities der Japansche en Mandsjoerijsche troepen woekert het bandietis me in Mandsjoerije nog onverminderd voort. Van Januari tot Juli overvielen de bandieten alleen in de provincie Fengtien 4874 personen. 719 werden gedood, 663 gewond en 3441 ont voerd. Bovendien werden nog 2162 paarden gestolen. De militairen lieten zich echter ook niet on betuigd. Zij doodden 2963 bandieten, verwonden er 749 en namen er 685 gevangen. Een Chineesch dorp in Mandsjoerije wordt door de bandieten steeds ontzien, n.l. Hsiao- Fachiatsu, waar alle bewoners katholiek zijn. Het katholicisme bloeit in dit dorp reeds langer dan 'n eeuw. 123 Jaar geleden heeft een Fransche missionaris voor het eerst daar het H. Geloof verkondigd. ROME, 25 Nov. (V. D.) De regenval en de stormen in gëheel Italië duren voort. In Lo- reto is een huis van twee verdiepingen geheel weggezonken in den grond, die door den aan houdenden regen week was geworden. Aan de Zuid-West-kust heeft de storm hier en daar schade aangericht in de havens. In Anzio wer den de losgeraakte visgchersschepen met groo- te moeite weer binnen gehaald Drie booten en zeven visschers worden echter nog vermist. Een ernstig ongeluk gebeurde in de Straat van Messina op het veerschip „Scilla", dat vier personenwagens van den sneltrein Paler moRome aan boord had. Een dezer wagens raakte door de hooge zee los en sloeg om, waar bij twee personen zwaar en vijf lichtgewond werden. De gewonden zijn in het ziekenhuis van Messina opgenomen. BERLIJN, 25 Nov. In het Reichsgesetzblatt van heden verschijnt de op 24 November on- derteekende wet op de dierenbescherming, waarvan de voornaamste bepalingen op 1 Febr. 1934 in werking zullen treden. Het kwellen of op ruwe wijze mishandelen van een dier wordt volgens deze wet als mis drijf beschouwd en zwaar gestraft. Bijzonder uitvoerig is geregeld het nemen van proeven met levende dieren. Zij zijn in beginsel verboden om onbevoegden a priori uit te sluiten. Een volledig verbod van proefne mingen bleek echter niet mogelijk, omdat men daarmede het volk en het algemeen belang een slechten dienst zou hebben bewezen, terwijl het voor de wetenschap een stap terug zou beteekend hebben. PARIJS, 25 Nov. (V. D.) Zaterdag is te Pa rijs en in de omgeving de barometer plotse ling sterk gedaald. In de avonduren viel de eerste sneeuw, die echter niet bleef liggen. De temperatuur is slechts eenige graden bo ven nul H Verwachting: Matige, H tijdelijk wellicht toenemende Oostelijke tot Zuid-Oostelijken wind, meest betrok- z| ken, wellicht regen of natte sneeuw, wei- H nig verandering in temperatuur. Hoogste stand: 766.8 te Saraa. Laagste stand: 746.8 te Jan Mayen. n zon op 7.42 - onder 3.52 - Licht op 4.22 M S 2 December V. M. mi Het nieuwe kabinet is als volgt samengesteld: President en Binnenlandsche Zaken: Chau- temps. Justitie: Raynaldy. Buitenlandsche Zaken: Paul-Boncour. Financiën: Bonnet. Begrooting: Marchandeau. Oorlog: Daladier. Marine: Sarraut. LuchtvaartCot. Onderwijs: De Monzie. Openbare werken: Paganon. Handel: Eynac. Landbouw: Queuille. Arbeid: Lamoureux. Koloniën: Dalimier. Pensioenen: Ducos. P. T. T.: Nistler. Gezondheid en Soc. Zaken: Israël. Koopvaardij: Frot. •f Sp«u«,| 1 w Op den terugtocht van zijn reis naar Azië tracht de Duitsche kruiser „Köln" een bezoek aan de Italiaansche haven T ar ent PHILADELPHIA. 25 Nov. (Reuter). De se nator van den staat Pennsylvanië, McClure, en zes en tachtig medeplichtigen zijn door het federale gerechtshof schuldig verklaard aan deelneming aan een bandieten-organisatie. Deze bende exploiteerde een groote clandestiene brouwerij en pleegde chantage op dranksmok kelaars en clandestiene café's, in ruil waarvoor zij zorgde dat de politie geen invallen deed. McClure werd veroordeeld tot 18 mnd. ge vangenisstraf en 10.000 dollar boete, zijn parti culiere secretaris kreeg 15 maanden gevangenis en een geldboete van 5000 dollar. Ook de 85 andere medeplichtigen zijn tot verschillende straffen veroordeeld. WEENEN, 25 Nov. Officieel wordt mede gedeeld: Het onderzoek naar aanleiding van het grensincident aan de Oostenrijksch-Beiersche grens bij Erpfendorf, heeft voorloopig tot het volgende resultaat geleid: Een uit drie man bestaande hulppatrouille der gendarmerie, die grensdienst had op den Eggenalp, nam een afdeeling rijksweermannen of S. A.-mannen waar, die onder het roepen van ,,Heil Hitier" bij grenssteen zes, Oosten- rijksch gebied betrad. Daar juist op dit gebied herhaaldelijk vum overvallen en aanvallen op grenswachten hebben plaats gehad, loste de Oostenrijksche patrouille, in de gerechtvaar digde overtuiging, dat het weer een dergelijken overval betrof, eenige schoten. Een dezer scho ten trof een rijksweerman aan het hoofd. Vol gens het resultaat van het onderzoek in loco staat vast, dat de getroffene zich op Oosten rijks gebied bevonden heeft, daar op Oosten- rijksch gebied een bloedvlek is gevonden. Tot een nauwkeurig onderzoek is een gerechtelijke commissie ter plaatse. Er zijn ook foto's geno- NEW YORK, 25 Nov. Litwinof zal heden met de „Conté di Savoia" vertrekken. Alvorens naar Rusland te gaan, zal hij in Italië een be zoek brengen aan Mussolini. Litwinof verklaarde aan een afscheids-diner te zijner eer, dat hij tegen het militairisme is. De Ontwapenings-conferentie te Genève was een cadaver, dat door geen enkele poging meet tot leven kan worden gewekt. Indien de ver klaring van overlijden niet is gegeven, is dit alleen te wijten aan het feit, dat de doctoren vreezen het oor te luisteren te leggen op het hart dat niet meer klopt. Litwinof ziet in den vooruitgang, welken den Sovjets hebben bereikt, een lichtstraal op den duisteren ondergrond van het militairisme, dat in Europa toeneemt. Het afscheidsbanket voor Litwinof was een belangrijke gebeurtenis, waaraan 2500 vooraan staande personen deelnamen, o.a. Parker Gil bert, Owen Young, Morgenthau en de voor naamste vertegenwoordigers van de Ameri- kaansche bankwereld en de pers Liwinof's rede werd per radio uitgezonden. De Amerikaansche ambassadeur te Moskou Bullitt, vertrekt de volgende week naar Rusland om zijn functie op zich te nemen. De Russisch-Amerikaansche besprekingen worden voortgezet te Washington. Bullitt za) van zijn kant te Moskou onderhandelingen aan- knoopen. LONDEN, 25 Nov. (V. D.) Volgens den diplo matieker! medewerker van de „Daily Telegraph" is van Mussolini het initiatief uitgegaan, dat Litwinof onmiddellijk na zijn terugkeer uit Amerika een bezoek aan Rome zou brengen. Mussolini wil met Litwinof zoowel politieke ais economische kwesties bespreken, volgens den medewerker o. a. de Duitsch-Russische betrek kingen en de situatie op den Balkan. NEW YORK, 25 Nov. (Reuter). Litwinof zeide in zijn tafelrede verder nog, dat een nieuwe oorlog vrij openlijk wordt voorbereid. Niet alleen is de bewapenings-wedloop ver nieuwd, doch in verschillende gevallen is mili- tairistische propaganda gevoerd en wordt het opgroeiend geslacht opgevoed in verheerlijking van den oorlog. De militaire training in som mige Europeesche landen is gebaseerd op de middeleeuwsche theorieën van de suprematie van sommige volken over andere en hun recht tot heerschen. Zang. muziek, dichtkunst en wetenschap, alles is ondergeschikt aan de mili taire opvoeding van de jeugd. In andere landen worden zelfs de oorlogs-voorbereidingen ver fraaid met wetenschappelijke theorieën. Indien te Genève wordt voorgesteld de bewa pening te verminderen of te controleeren. dan hoort men tenminste een groote oorlogszuchtige mogendheid weigeren met het oog op „speciale condities". men. Ten aanzien van de Duitsche verklaring, dat de getroffene zich op Duitsch gebied be vond, valt op te merken, dat deze verklaring be rust op een onvoldoende kennis van het grensverloop. Officieel wordt medegedeeld, dat Bondskan selier Dollfuss, op de vraag van den Duitschen gezant, wat de Oostenrijksche regeering van plan was te doen, heeft geantwoord, dat het onderzoek in vollen gang is. Een definitief ant woord kan eerst worden gegeven, zoodra het resultaat van het onderzoek aangaande dit m ieder geval betreurenswaardige incident be kend is. Dit resultaat zal met alle bijlagen ter beschikking van den Duitschen gezant worden gesteld. PARIJS, 25 Nov. De Fransche ambassa deur Francois Poncet te Berlijn heeft gisteren een onderhoud gehad met Rijkskanselier Hit- Ier. Het onderhoud wordt algemeen beschouwd als de inleiding van de Duitsch-Fransche on derhandelingen. De „Paris-Soir" legt er den nadruk op, dat de bedoeling van het onderhoud was, het ka rakter van de toekomstige besprekingen aan te geven. Het onderhoud had een zeer gunstig verloop en kan goede resultaten hebben zoo dra het Fransche kabinet gevormd zal zijn. De „Intransigeant" zegt uit welingelichte bron vernomen te hebben, dat de stap van Poncet niet te beschouwen is als de eerste acte van de Duitsch-Fransche onderhandelingen, maar slechts als een voorstel. BOEKAREST, 25 Nov. (V. D.) De IJzeren Garde heeft weder ernstige incidenten veroor zaakt, thans op het station Pascani. Een con troleur van den personentrein, die daar des middags aankomt, had in een wagon een twaalftal IJzeren Gardisten zonder kaartje aangetroffen. Daar zij weigerden te betalen, werd de wagon te Pascani op een dood ^poor gebracht. De baanwachters werden met revol vers bedreigd, zoodat in een extratrein een af deeling gendarmerie uit Jassy werd gerequi- reerd. Voor deze 300 gendarmes waren aan gekomen, hadden de gardisten, meest studen ten, zich verschanst in de wachtkamer, waar zij den geheelen inventaris vernielden en vele revolverschoten losten. Om bloedvergieten te voorkomen werd de zaal met traangasbommen uitgerookt, waarna de vluchtende studenten konden worden gearresteerd. Ook te Falticeni en te Lespeci is het tot in cidenten gekomen, waarover de plaatselijke autoriteiten uitvoerig rapport aan de regee ring hebben uitgebracht met het verzoek, spoe dig maatregelen te nemen. TOKIO, 25 Nov. (V. D.) Hirota, de Japan sche minister van buitenlandsche zaken heeft een langdurig onderhoud gehad met den Ame- rikaanschen ambassadeur, die in opdracht van staatssecretaris Huil verklaarde, dat alle ge ruchten, volgens welke tusschen Rusland en de Vereenigde Staten overeenkomsten ten na deele van Japan zouden zijn gesloten, onjuist zijn. De Amerikaansche buitenlandsche politiek met betrekking tot het Verre Oosten is niet veranderd. Amerika zal ook in de toekomst zijn neutraliteit streng bewaren. De ambassadeur dankte in opdracht der Amerikaansche regee ring voor het zenden van een Japansche diplo matieke missie, die ten doel heeft, de hand having der vriendschappelijke betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten te be vorderen. PRAAG, 25 November. (V. D.) De op grond van de nieuwe partijwet gevormde mandaats senaat van het hoogste administratieve gerecht te Praag heeft heden de afgevaardigden en senatoren der N. S. D. A. P. in Tsjecho-Slo- wakije in den zin van genoemde wet van hun mandaten in het Parlement vervallen verklaard. In Oostenrijk is van 1 December tot 15 Januari een politieke Kerstvrede gedecreteerd. Litwinof vertrekt heden weer naar Europa. Ta felrede tegen het militarisme. Voortzetting zitting Rijksdagproces te Leipzig. Duitsche wet op de dierenbescherming afge kondigd. Fransche gezant te Berlijn door Hitier ont vangen. Redevoeringen van ministers Marchand en Oud op de vergadering van den Vrijz. Dem. Bond. Pastoor B. J. Brouwer van Loenersloot met zijn auto in de Vecht gereden en verdronken. Voortgezette Partijraadsvergadering der R.K. Staatsparty. Te Amsterdam is Zaterdag het Internationaal Missie Studie Congres geopend. De Vrijz.-Dem. Bond heeft een motie van ver trouwen in minister Marchant aangenomen. Brug te Eindhoven ingestort. Geen persoonlijke ongelukken. Jaarvergadering der R. K. Slagersgezellen te Utrecht gehouden. Plannen voor kanalen-aanleg in Westelijk Noord-Brabant. Landkolonie te Zorgvlied (Dr.) totaal afge brand. MADRID, 25 Nov. (Eigen bericht) De campagne voor de op 3 December te houden verkiezingen voor de Cortes, die de uiteindelijke beslissing over de toekomstige politiek der Spaansche republiek zal brengen, is gisteren met groote hevigheid begonnen. In verband met de geruchten, dat er Putschplannen zouden bestaan, wordt zoowel door de rechtsche partijen als de socialisten verzekerd, dat deze volks- men ongemotiveerd zijn. De verklaring van den leider der Accion Popular, Gil Robles, dat zijn partij bereid is bij de toekomstige kabinetsformmtie den rech tervleugel der burgerlijke republikeinen te steu nen, heeft zeer veel bijgedragen voor de op heldering van den toestand. Men gelooft nu, dat men zeker een regeering zal kunnen samen stellen, die op een meerderheid berust. Wat de vooruitzichten der afzonderlijke partijen be treft, verwacht men, dat het rechtsche blok, het grootste aantal zetels in de Cortes zal ver werven, terwijl de radicalen de tweede en de socialisten de derde plaats zullen innemen. (United Press) HAVANA, 25 Nov. Onbekend gebleven per sonen, die met machinegeweren waren ge wapend, hebben 5 officieren, dood geschoten, die op transport waren gesteld naar Santiago, waar zij zich voor den rechter hadden te ver antwoorden. De soldaten van het escorte waren op de vlucht geslagen. Het Amerikaansche oorlogsschip „Yomino" heeft eenige mariniers aan land gezet. Onder de bevolking heerscht eenige onrust. Uit Santiago wordt nog gemeld, dat daar plunderingen hebben plaats gehad. Te Montboliard bij Besaneon is gisteravond een trein op een arbeid erstrein gereden. Dertig arbeiders werden daarbij gewond, van wie vijf ernstig. Een aantal wagons werd ernstig be schadigd. avonds (Adv. Ingez. Med.) Stand op Maandag 1 uur Vorige stand: 753 75P

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1