Politie-ambtenaren getuigen l Het program van den Spaanschen overwinnaar Het nieuws van heden 0 VER DE WERKZAAMHEID DER COMMUNISTEN v.h. J. H. KRUL Jr. DE BAROMETER I VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 29 NOVEMBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Mededeelingen over terreurdaden in verschillende deelen van Duitschland Thalmann geen geschikt getuige HITLERZANGLIEFHEBBER Bevel aan de Duitsche studenten Ze moeten lid zijn van S. A. of S. S. Huiszoeking hij Dinaso's in België Vele documenten in beslag genomen Het WeeruiiuiiuKiiiioxiiiKoiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii .lllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllHllilllllIllllllllllllllllllllllllli Een Volksvereinsproces Tegen prof. dr. Dessauer, dr. Hohn en dr. Knecht ONTWAPENING I INBOORLINGEN KRIJGEN VERKEERSONDERRICHT mm illillilÉ Op de verl eerspolitie-schodl voor inboorlingen te Calcutta krijgen de leerlingen, naar Europeesch voorbeeld, les in verkeerstechniek, om het toenemend autoverkeer meester te kunnen blijven De doodstraf voor tien communisten Wegens gemeenschappelijken moord op een S. A.-man Het incident aan de Beiersche grens Te Gamden in den staat New Jersey liep een nieuwe Amerikaansche kruiser, meten de 10.000 ton, van stapel Nieuwe démarche van den Duit schen gezant te Weenen RADIOREDE VAN GIL ROBLES ,Wij willen een nationale politiek, welke op de traditie en vóór alles op de Katholieke leer is gegrondvest" ln gezelschap van Dr. Goebbels woonde flitler te Berlijn een concert van den Ita- liaanschen tenor Benjamino Gigli bij_ Het doel van de Acción Popular Zij kunnen niet tegen verlies Rusland en Frankrijk De valuta-politiek van Roosevelt Geen stabilisatie zonder inter nationale overeenkomst DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN N. V. Steenkolenhandel Tel. 23517 - Overveen Duitsche persbureaux Volledig gelijkgeschakeld Chautemps Zaterdag voor de Kamer Communistische actie in Zuid-Europa Gevaarlijk complot in Portugal ontdekt Onderhandelingen over handels verdrag afgebroken De verkiezingsuitslag in Spanje Rechts 149 zetels Mrs. Gandhi in arrest Bloedbad in Mexico Negen doodt Schadeloosstellingen rechtswege v 'ï'/P (Adv. Ingez. Med.) Stand op Woensdag 1 uur n.m. 761 Vorige stand 757 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18542 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LEIPZIG. 28 Nov. (V. D.) Bij de behandeling van de politieke situatie ten tijde van den Rijksdagbrand stelde Dimitrof heden voor, als getuigen over de politieke situatie ten tijde van den brand te hooren generaal Van Schlei cher, dr. Hugenberg, vice-kanselier Von Papen, oud-Rijkskanselier dr. Bruening en den leider van het politie-district West. Dimitrofs verzoek is reeds schriftelijk ingediend en de Senaat zal in den loop van den dag of later een beslissing nemen. Dimitrof wenscht bewezen te zien „of in derdaad een der regeeringen over documenten beschikte, waaruit bleek dat een onmiddellijke gewapende opstand van de K. P. D. dreigde." LEIPZIG, 28 Nov. Na het verhoor van den Berlijnschen Kriminalpolizeirat Heller in de zitting van heden van het Rijksdagbrandproces, kreeg verdachte Torgler het woord. Torgler deelt mede, dat de politieberichten, welke door getuige Heller te berde zijn gebracht, ten deele ernstige fouten bevatten. Volkomen onjuist was de mededeeling over de zitting, waarin verslag zou zijn uitgebracht over de ondermijning van de Rijksweer, de politie, enz. Na een eenigszins lange inleiding, welke door den voorzitter herhaaldelijk wordt onderbroken, stelt Dimitrof de vraag, of getuige Heller zich in het bezit bevindt van een document, waaruit blijkt, dat de Duitsche autoriteiten tusschen 20 en 28 Februari 1933 het uitbreken van een ge- wapenden communistischen opstand hebben verwacht en of het juist is dat zij in verband met een dergelijke eventualiteit gewapende manschappen in gereedheid hebben gehouden. Getuige Heller verklaart zulk een document niet te kunnen toonen, daar het de taak der Schupo is, het gevaar van een opstand af te weren. De Schupo was destijds dag en nacht in de weer, om aan de communistische terreur daden, demonstraties, enz. het hoofd te bie den. Het is geen geheim, dat wegens het ge vaar van een opstand het land in speciale poli tiedistricten was verdeeld. Dimitrof stelt vervolgens nog een aantal vragen, die het rijksgerechtshof echter na korte beraadslaging als niet ter zake dienende van de hand wijst. Aangaande Dimitrof's verzoek, den commu nistischen leider Thalmann als getuige te hoo ren, verklaart de procureur-generaal, dat Thalmann een volkomen ongeschikte getuige is, aangezien tegen hem een strafvervolging wegens hoogverraad aanhangig is gemaakt. Het hooren van den inspecteur van politie West als getuige achtte de procureur-generaal eveneens overbodig. Daarna gaat het rijksgerechtshof over tot het getuigenverhoor van diverse politie-beambten. Als eerste dezer getuigen wordt de Kriminal polizeirat Will uit Hamburg verhoord. Hij be schrijft zijn waarnemingen in het district Ham burg. Zijn mededeelingen komen overeen met die van getuige Heller. Verder doet hij mede deelingen over een communistischen bomaan slag, die op 25 Februari op een nationaal- socialistischen optocht werd gepleegd. Dienzelfden dag overvielen communistische terreurgroepen een nationaal-socialistische lo kaliteit waarbij een Hitlerjongen doodelijk en een andere zwaar werd gewond. De gearresteer den bekenden, dat door de communistische leiders de 26ste Februari was bestempeld als een dag van acties, die een onderdeel zouden vor men van den gewapenden opstand. Ook in andere wijken waren dan ook derge lijke „acties" uitgevoerd. Op een vraag van Dimitrof verklaart getuige Will met allen nadruk, dat hij,, hoewel hij veel optochten had geëscorteerd, nooit heeft kunnen constateeren, dat nationaal-socialisten de aan vallers waren. Dan volgt het verhoor van den commissaris der recherche Hohmann uit Koningsbergen, die oa. mededeelt, dat in Koningsbergen zekere Jordan leider der terreurgroepen was; deze werd in Februari gearresteerd. Men vond in zijn bezit nauwkeurige instructies over de ver vaardiging van bommen en vergiften. Begin Februari was een groeiende activiteit der partij te bespeuren. Tegen 4 Maart was een aanslag op den Rijkskanselier beraamd, die echter niet kon worden gepleegd, daar de samenzweerders op 3 Maart werden gearresteerd. Na de pauze werd gehoord getuige Mallach, die in de Westmark, Posen en West-Pruisen op de communistische actie controle had uit te oefenen. Deze was er van overtuigd, dat een opstand voorkomen was door de krachtige maatregelen der regeering. Krim in a lse k reta r Staglich uit Altona, gaf een overzicht van de bloedige gebeurtenissen op Altona's bloed- Zondag, toen een nat.-soc. optocht werd over vallen, waarbij 18 personen om het leven kwa men en 60 personen werden gewond. Altona was volgens dezen getuige het brandpunt van de communistische terreur. Men wachtte ten slotte slechts op het teeken voor den burger oorlog. Kriminalkommissar Schafer uit Frankfort aan Main en Krimmalrat Brosig uit Dusseldorf leg den soortgelijke verklaringen af. In een in be slag genomen communistische brochure werd o-m. gezegd: „Slechts diegene heeft zijn hand aan den strot van den staat, die de spoorweg mannen op zijn hand heeft." De zitting wordt daarop tot Woensdag ver daagd. BERLIJN, 28 Nov. (V.D.) De rijksleider van den Nationaal-Socialistischen Studentenbond en leider der Duitsche „Studentenschaft", dr. Oskar Staebel, heeft de volgende beschikking uitge vaardigd Met directen ingang wordt het dragen van bijzondere uniformen ten strengste verboden aan alle leden van den nationaal-socialisti- schen Duitschen Studentenbond. De plaats der kameraden van dezen bond is in de S.A., resp. in de S.S. Ik verwacht, dat mijn verordening van 5 Maart 1933, volgens welke alle Studenten- bondkameraden zich moeten aansluiten by S.A., resp. S.S., onverbiddelijk wordt ten uitvoer ge legd. Voor wie zich te goed gevoelt voor den dienst der S.A. of S.S., is ook in den Studenten bond geen plaats. BRUSSEL, 28 Nov. (Reuter). De recherche heeft vandaag in geheel België huiszoekingen verricht in lokalen en huizen der Dinaso's (Dietsch nationaal-solidaristen), vooral in Brus sel. De huiszoekingen, die overal gelijktijdig plaats vonden, hadden ten doel na te gaan, of de Dinaso's niet de wapenwet overtreden en verder of rijksambtenaren, die sympathiseeren met de beweging, of er lid van zijn, niet het beroepsgeheim schenden. Talrijke documenten zijn in beslag genomen. Verwachting: Matige O os- telijke wind, nevelig tot half bewolkt, =j weinig of geen sneeuw, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. H Hoogste stand: 779.4 te Riga. S Laagste stand: 744.3 te Reikjavik. Zon op 7-45 - onder 3.51 - Licht op 4.21 §1 S 2 December V. M. Naar men zich herinnert is de „Volsverein fiir das Katholische Deutschland", welke tien tallen van jaren de bewondering van heel de katholieke wereld genoot en als voorbeeld in schier alle landen navolging vond, bij het op treden van Hitier opgeheven, vooral om het feit dat dit instituut bekend stond als geeste lijke wapensmidse van het Centrum in den politieken strijd. Kort na de opheffing werden allerlei voor aanstaande persoonlijkheden, die tot dusver bekend stonden als volkomen onschendbare en onbaatzuchtige, zeer hoogstaande mannen, waaronder zelfs de vroegere Rijkskanselier Dr. Marx en de wijd en zijd bekende ministers Stegerwald en Brauns (R. K. P.), in staat van beschuldiging gesteld. Zij zouden zich schul dig hebben gemaakt aan onregelmatigheden op financieel gebied bij het beheer van den „Volksverein." Een reeks van processen werd aangekon digd. Het eerste dier processen zal op 4 December a.s. te München-Gladbach een aanvang ne men. Terecht zullen staan de vroeger leidende Centrumafgevaardigde en uitgever van de „Rhein Mainische Volkszeilung", prof. Dr. Dessauer en diens privé secretaris Dr. Knecht, benevens de vroegere directeur-generaal van den „Volksverein", Dr. Hohn, die echter sedert Hitier aan het bewind kwam, zich naar Oos tenrijk heeft begeven. De acte van beschuldi ging zegt, dat prof. Dr. Dessauer, Dr. Hohn heeft overgehaald, om aandeelen van den „Volksverein" verre onder de waarde aan hem (Dessauer) af te staan. Dr. Knecht wordt er van beschuldigd bij deze manipulatie be hulpzaam te zijn geweest. Tegen Dr. Hohn is een bevel tot aanhouding uitgevaardigd. DESSAU, 28 Nov. In het proces tegen de elf communisten uit Hecklingen, die ervan be schuldigd worden op 11 Febr. van hetloopende jaar een S.A.-man te hebben doodgeschoten en welk proces reeds zeven dagen duurt, werd heden tegen 10 beklaagden de doodstraf uit gesproken wegens gemeenschappelijken moord. De elfde communist werd vrijgesproken. Reeds in Juli j.I. werden wegens dezen zelf den moord drie communisten ter dood veroor deeld. BERLIJN, 28 Nov. (W. B.) De Duitsche ge zant te Weenen heeft van den minister van Buitenlandsche Zaken opdracht ontvangen bij de Oostenrijksche regeering te informeeren, hoe zij het grens-incident verder denkt te behan delen. BERLIJN, 28 Nov. (V. D.) De Oostenrijksche bondskanselier, dr. Dollfuss, heeft den Duit schen gezant, dr. Rieth, naar aanleiding van het incident aan de Duitsch-Oostenrijksche grens op 23 November, waarbij een lid van de Duitsche Ryksweer het slachtoffer is geworden, zijn leedwezen betuigd. De bondskanselier heeft daarbij medegedeeld, dat hij alles in het werk heeft gesteld om een snelle en volkomen op- MADRID (K.W.P.). Als men zich een goed denkbeeld wil vormen van de persoonlijk heid van Gil Robles, aan wien men op de eerste plaats de verkiezingsoverwinning der rechtsche partijen moet toeschrijven, dan moet men de radiolezing beschouwen, die deze politicus op den vooravond van den beslissenden dag voor het heele Spaansche volk gehouden heeft. Hij riep alle Spanjaarden op om eensgezind te zijn en zette tegelijkertijd de grondslagen uiteen van zijn uitvoerig program. Inzake de sociaal- economische politiek verklaarde hij o.a. „Wil de rechterzijde trouw blijven aan haar begin selen, dan moet haar politiek gericht zijn op het steunen der arbeidende klassen. De chris telijke beginselen inzake eigendom en arbeid moeten gelding krijgen. Het eigendomsrecht beteekent niet het recht tot onbeperkt gebruik of zelfs misbruik van den eigendom. De eigen dom is een middel, dat de Voorzienigheid aan de bezitters geeft om er goed mee te doen voor alle klassen en in het bijzonder om voor de armsten te werken en bij te dragen tot het be reiken der groote idealen van de gemeenschap. De eigendom wordt slechts door het gebruik voor sociale doeleinden gerechtvaardigd. Wij zien in den arbeid geen koopwaar, welke aan de wet van vraag en aanbod onderworpen is, maar een hoogst edele bezigheid tot bevredi ging van de eigen levensbehoeften in dienst der gemenschap. Dat alles werd in onzen tijd vergeten. Daarom kennen wij geen bedrijfs- vi'ede, maar klassenstrijd. Daarom s.taan groote groepen van arbeiders vijandig tegenover ons. Wij moeten onze fouten erkennen en ze we derom goed maken. Men lastert ons, als men beweert, dat de rechterzijde de geheele sociale wetgeving ongedaan wil maken. Wij zullen al leen de misbruiken wegnemen, maar niets van wat de arbeiders rechtens verwierven, wij zul len het gezinsloon en familiebezit invoeren, het verzekeringswezen en het aantal kleine eigen dommen vermeerderen. Deze taak hebben wij voor alles te vervullen, koste wat het kost, zonder aanzien van hen, die daarbij offers moeten brengen; want dat beteekent rechtvaardigheid en vrede. De con servatieven moeten niet meenen, dat wij na het veroveren van de macht hun zelfzucht zul len dienen. Wij moeten allen zeggen, dat het zeer schoon is, zich christen te noemen. Maar het is van veel meer beteekenis, Christen te zijn, d.w.z. rechtvaardigheid en christelijke liefde praetisch te beleven. Als tal van arbei ders niet voor ons stemmen mogen wij hen niet veroordeelen, maar moeten wij hun dit vergeven. Wij moeten onderzoeken of wij zelf •geen aanleiding hebben gegeven tot de revo lutie. Het is niet te verwonderen, dat de revo- lutionnaire propaganda zich meester maakt van menschen die niets te eten hebben en in een ellendige hut moeten wonen, die in de straten van onze steden langs vitrines voorbij gaan, waarin de overdreven luxe onzer hoogere standen ligt uitgestald. Met wrok in het hart gaan zij naar huis. Wij moeten hun de ge-* rechtigheid brengen, welke uit het Evangelie, het fundament van ons program, naar voren komt". Uit de laatste woorden dezer radiorede citee- ren wij nog de volgende zinnen, welke bijzon der getuigen van de schranderheid en zelfbe- heersching van den overwinnaar; „Wij willen niet, dat het land van het eene uiterste in het andere valt, van de anarchie in de dictatuur, van de geweldpleging der massa in de geweld dadigheid eener dictatuur. Wij willen een natio nale politiek, welke op de traditie en voor alles op de katholieke leer gegrondvest is. De politieke partijen gaan hun ontbinding tegemoet en er ontstaat een groote alomvat tende nationale beweging, welke naar de sa menwerking van alle Spanjaarden streeft. De „Acción Popular" is uit dat doel geboren. Daarom wend ik mij met woorden van vrede en eendracht tot alle Spanjaarden om hen voor den nationalen arbeid te vereenigen." Tenslotte wees Gil Robles met ontroerende woorden op de offers, welke de „Acción Popu lar" gebracht heeft. Gedachtig de bloedgetui gen dezer beweging riep hij uit; „Acción Po pular" dankt God, omdat Hij haar deze offers voor haar idealen gegeven heeft. Voor het graf van deze dooden aanvaax'den wij plechtig den eereplicht om steeds weer onzen blik te rich ten op ons geloof en ons vaderland. Ondanks deze bloedige offers voelen wij in het uur van onzen triomf geen gedachten van wraak. Wij bieden God deze offers aan ter verzoening. Meer dan ooit richten wij onzen blik op de toekomst, waarin wij alle zonen van Spanje, alle standen en streken broederlijk vereenigd hopen te zien en waarin de tijden van onder linge vijandschap worden vergeten." MADRID, 29 Nov. (Reuter). Naar het socialistische orgaan ,,E1 Socialista" meldt, heeft de minister van Justitie, Asensi, in den gisteren gehouden kabinetsraad voorgesteld om den uitslag der verkiezingen te annuleeren en opnieuw de Constitueerende Cortes bijeen te roepen. Minister Asensi zou voornemens zijn uit pro test tegen de verkiezingsmanoeuvres van zekere partijen, af te treden. Naar het blad verder meldt, zal de dag van heden van beslissende beteekenis zijn. Een crisis schijnt aanstaande te zijn. heldering van deze betreurenswaardige gebeur tenis te bewerken en zich heeft voorbehouden in de kwestie der verantwoordelijkheid zijn standpunt te bepalen, zoodra het resultaat van het onderzoek bekend is. Ook de Oostenrijksche gezant te Berlijn. Tauschitz, heeft den Rijksminister van Buiten landsche Zaken het leedwezen zijner regeering betuigd, zooals hij ook reeds Maandag den Oos- tenrijkschen consul-generaal te Neurenberg had opgedragen, deel te nemen aan de be grafenisplechtigheid en een krans te leggen op de baar. WASHINGTON, 28 Nov. (V. D.) De speaker van het Huis van Afgevaardigden Rainey (De mocraat) heeft de hoop uitgesproken, dat Roo sevelt de huidige politiek van goudaankoop zal voortzetten, om aldus de andere mogendheden te dwingen te streven naar een verstandige in ternationale handelsovereenkomst. Hij voegde hieraan toe, dat de Amerikaansche regeering den dollar niet zal stabiliseeren zonder inter nationale overeenkomst. Rainey zinspeelde op de waarschijnlijkheid van een nieuwe economi sche wereldconferentie, welke ten doel zou heb ben de afschaffing der meestbegunstigingsclau- sules, de stabilisatie der valuta en de verhoo ging der prijzen voor grondstoffen. EISCHEN TEGEN DE EUROPEESCHE MUI TERS VAN „DE ZEVEN PROVINCIëN". GE VANGENISSTRAFFEN VAN 1 TOT 14 JAAR. Comir.unistaische betooging voor de Duitsche ambassade te Parijs. Duitsche persbureaux gelijkgeschakeld. Het OostenrijkschDuitsche grens-incident. Dollfuss drukt zijn deelneming uit. Negen dooden bij een politieke demonstratie in Mexico. Voortzetting van het Rijksdagbrandproces. Politiefunctionarissen als getuigen. Tien Duitsche communisten ter dood veroor deeld wegens moord op een S.A-man. Wijziging van het Radio-reglement. Vergoeding bij uitvoer van monopolie-produc ten aan verbouwers van granen. Minister De Wilde over het radio-vraagstuk in de Tweede Kamer. Minister Verschuur verdedigt in de Tweede Kamer zijn beleid. Opheffing der Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust te wachten. Begrooting van Sociale Zaken in de Tweede Kamer. Uiteenzetting van doel en werking der Crisis Zuivel Centrale. BERLIJN, 28 Nov. (W.B.) In verband met de ontwikkeling van de Duitsche pers, is een fusie tot stand gekomen tusschen het Wolff- bureau, de Telegrapthen Union en Conti, onder den naam: Deutsches Nachrichtenbureau G. M. B. H. De nieuwe maatschappij zal nog voor het einde van dit jaar haar werkzaamheden aan vaarden. PARIJS, 28 Nov. Het kabinet Chautemps heeft in zijn eersten kabinetsraad besloten zich reeds Zaterdag aan de Kamer voor te stellen. De regeering zal bij deze gelegenheid de fi- nancieele voorstellen indienen en een urgente behandeling eischen. De financieele debatten zullen dan reeds Donderdag d.a.v. kunnen be ginnen. Zaterdag zou de premier de principes der financieele voorstellen ontwikkelen. De socialisten hebben zich ten gunste der ur gente behandeling uitgesproken. LISSABON, 28 Nov. (Reuter). De regeering heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat ZÜ een communistische bewe ging heeft ontdekt, die van plan was in den nacht van Maandag op Dinsdag een revolutie te ontketenen. Een groot aantal personen is gearresteerd. De leiders van het complot zijn bekend en worden door de politie opgespoord. PARIJS, 28 Nov. (V. D.) De Radicaal-Socia listische „Ere Nouvelle,'' die in nauwe relatie staat met oud-Minister-President Herriot, meldt, dat de Fransch-Russische onderhande lingen over een handelsverdrag, die reeds se dert weken slepende zijn, thans definitief zijn afgebroken, cmdat geen overeenstemming was te bereiken. Voorloopig moet elke hoop op net tot stand komen van een verdrag worden op gegeven. MADRID, 28 Nov. (Reuter) Volgens een sta tistiek over den uitslag van den eersten ver kiezingsdag in Spanje hebben de rechtsche par tijen 149 zetels behaald, de middenpartijen 101 en de linksche partijen 57. Thans moet nog de uitslag van de herstem mingen van Zondag a.s. worden afgewacht. BOMBAY, 28 November. (V. D.) De vrouw van Gandhi is Dinsdag te Anand voor den derden keer in dit jaar gearresteerd. Drie maanden geleden is mrs. Gandhi uit de ge vangenis ontslagen. GUADELAJARA (Mexico), 28 Nov. (Reuter) Tijdens een betooging van de agrarische partij te Yurecare in den staat Michoacan, kwam het tot een vuurgevecht met de politie, waarbij negen partijleiders werden gedood. BERLIJN, 28 Nov. (W.B.) Als aanhangsel der wet tegen de beroepsmisdadigers is een verandering gebracht in de wet over schadeloos stelling van veroordeelden, die in een revisie proces worden vrijgesproken en van hen, die onschuldig in voorarrest zijn geweest: Er is een tot nu niet bestaande maximumgrens vast gesteld voor schadeloosstellingen. Deze maxi mumgrens bedraagt M. 75.000 bij toewijzing van een schadeloosstelling door kapitaal en M. 4500 bij toewijzing van een rente. BANKET en SPECULAAS moeten een TR ACTATIE zijn Daarom van a uaarom

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1