Het gewijzigde Saar-probleem Om de veiligheid van België De nieuwe Rijks dag Rijksdagbrand proces Het nieuws van heden VOOR OF TEGEN ADOLF HITLER MINISTER HIJMANS TOT DE KAMER DE BAROMETER VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DONDERDAG 30 NOVEMBER 1933 ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18543 Hoe zal de beslissing vallen TEGEN ONTVOERING 600 van de 661 afgevaardigden dragen het bruine hemd Goering weer voorzitter Ten einde den opsporingsarbeid der politie bij ontvoeringen te vergemakkelijken, worden thans in Amerika van kinderen vingerafdrukken genomen Litwinof's bezoek aan Rome Ert staat heel wat op het program Herstel der Russisch-Tsjechi- sche betrekkingen? Het Weer1111111111»111111111111111111111111111111111111!»! MINISTER-PRESIDENT ALS WAPENSMID Sieg des Glaubens' Het Vaticaan en Moskou Geen onderhandelingen tusschen Litwinof en Kard. Pacelli Een expeditieschip ver ongelukt Tijdens een inspectiereis bezocht de Japansche Minister-President ook een oude wa pensmidse, waar hij zelf het kling van een zwaard smeedde. Onze foto toont Min.- President Saito bij dit ongewone werkje Moest de brand het begin zijn van een gewapenden opstand der communisten? Antwoord van rechter Loesche De regeering in voortdurend con tact met Frankrijk, Enge land en Italië Kalme vastberadenheid 1 Minister Hymans De oneenigheid tusschen Dollfuss' aanhangers De Bondskanselier tracht te bemiddelen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De a.s. heiligverkla ringen Don Bosco op 1 April a.s. Ludendorff in een con centratiekamp Ongeval in de Carolus Magnus-mi j n Achttien mijnwerkers ingesloten F RAN SC H HANDELS ATT ACHE TE MOSKOU HGt beste (Adv. Ingez. Med.) HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Volgens Adolf Hitler bestaat er tusschen Duitschland en Frankrijk slechts één en kele territoriale kwestie, n.l. die van het Saargebied. In de regeling betreffende Elzas- Lotharingen, dat zoo lang een allerminst he- melsche twistappel geweest is tusschen beide landen, een regeling, welke door het pact van Locarno werd bekrachtigd, w'il de Duitsche Rijksregeering berusten, indien tenminste de verdachtmakingen van de „Petit Parisien" we zenlijk van allen reëelen grond ontbloot zijn. Ten opzichte van het Saargebied kent zij echter slechts één categorisch gestelden eisch, n.l. te ruggave. Deze eisch is feitelijk in strijd met de internationale schikkingen, welke na den oorlog betreffende het Saarland werden getroffen. Zoo als men weet, werd dit ongeveer 800.000 inwo ners tellende gebied met zijn rijke kolenmijnen van Duitschland afgescheiden om de schade, door de Duitsche troepen tijdens den oorlog in Fransche mijnen aangericht, te compenseeren. Het werd niet bij Frankrijk ingelijfd, maar voor den duur van vijftien jaren onder een onder de auspiciën van den Volkenbond staande regee- ringscommissie gesteld, terwijl het beheer over de mijnen in handen der Franschen werd ge legd. Na afloop van de periode van 15 jaar, d.w.z. in 1935, zullen de Saarlanders door mid del van een plebisciet zelve moeten beslissen, of zij en hun land weer gevoegd zullen worden bij het „alte Vaterland", waarvan zij werden los gesneden, dan wel of zij onder het Volkenbonds regime zullen blijven, of wel onder de vleugels van den Franschen Chantecler een w'arm plaatsje zullen zoeken. Theoretisch staan dus drie wegen voor de Saarlanders open, maar practisch? Sinds het nationaal-socialisme in Duitsch land heeft gezegevierd, heeft het Saarpro- bleem een wijziging ondergaan en andere, nieuwe aspecten gekregen. De Saarlanders die nen zich thans niet enkel af te vragen of zij zich weer bij Duitschland willen aansluiten, maar ook of zij er iets voor voelen zich te laten „gleichschalten" in de hoekige en sterke armen van het Hakenkruis. Zij zullen zich dus vóór of tegen Hitier hebben uit te spreken en alle daar aan verbonden consequenties moeten overwegen. Dat zi) zich bij een volksstemming in meerder heid voor een inlijving bij Frankrijk zullen ver klaren, gelooven zelfs de Franschen niet, zoodat men de derde theoretische mogelijkheid geruste- lijk als hersenschimmig kan verwaarloozen. Het gaat er in 1935 dus feitelijk alleen maar om, of zij het thans 15 jaar lang geduurd hebbende Volkenbondsbeheer wenschen te pro- longeeren of weer deel wenschen uit te maken van het inmiddels door Hitier gewekte Duitsch land. De nationaal-socialistisch gezinde Saar landers ontwikkelen op het oogenblik een ge weldige activiteit, welke zelfs nu en dan zulk een gewelddadig karakter aanneemt, dat de re- geeringscommissie een beroep op den Volken bond heeft meenen te moeten doen, opdat maat regelen zullen kunnen worden getroffen, welke een vrije keuze van de Saarlandsche bevolking bij het komende plebisciet zullen waarborgen. Deze houding van de regeeringscommissie wordt door de aanhangers van het nieuwe Duitschland natuurlijk als anti-Duitsch gequalificeerd. Feit is echter, dat de Saarlanders door de vanuit Rijks-Dultschland geregistreerde propaganda of wel geïntimideerd ófwel hartgrondig afgeschrikt worden- Zij, die van zin mochten zijn hun stem uit te brengen ten gunste van een prolongeeren van de 15 jaar geleden voltrokken afscheiding, maken zich geen illusie over de eventueele re presailles, Welke hun deel zujlen worden, wan neer de meerderheid zich voor een weeraanslui- ten bij Duitschland zou uitspreken. Vóór de overwinning van Hitier werd door niemand be twijfeld, dat het gros der Saarlanders in hun hart niets liever wilden dan weer in de staat kundige gemeenschap Duitschland te worden opgenomen. Thans echter schijnt de huivering voor de zegeningen van een eventueel Nazi régime aanmerkelijk heviger te worden, zoo zeer zelfs, dat Hitier het noodig heeft gevonden de propaganda voor wederaansluiting tot kook hitte op te voeren en vice-kanselier von Papen tot commissaris voor het Saargebied te be noemen. Zijn de berichten daaromtrent juist, dan zou Hitier zich over de gezindheid der Saarlanders zoo ongerust maken, dat hij van plan zou zijn om langs diplomatiekjen weg een volksstemming met al de daaraan verbon den risico's te voorkomen. Het heet n.l. dat bij het diplomatieke contact tusschen hem en den Franschen ambassadeur te Berlijn, dat dezer dagen tot stand is gekomen, dit plan ter sprake zou zijn gebracht. Het is vooralsnog niet aan te nemen, dat de procedure, welke indertijd voor de lotsbeslissing van het Saargebied werd vastgesteld, zal worden gewijzigd. Maar even min is aan te nemen, dat Hitier zou berusten in een voor Duitschland ongunstigen uitslag van de volksstemming in het Saarland, waar door een onoverkomelijke hinderpaal op den weg der noodzakelijke Fransch-Duitsche toena dering zou worden gelegd. Voor den vrede in Europa zal het het beste zijn, wanneer de Saarlanders zich in meerderheid voor weder aansluiting bij Duitschland zuilen uitspreken. Om dit te bereiken zullen de Nazi's en het „Deutsche Front" in het Saargebied verstan dig doen hun intimidatie-methoden te laten varen. BERLIJN, 30 Nov. (W. B.) De „Völkische Beobachter" schrijft in verband met de bijeen roeping van den Rijksdag op 12 December, dat in de eerste zitting het presidium en het bu reau van den Rijksdag zullen worden gekozen. Evenals in den laatsten Rijksdag zal ook thans de stemming geschieden door het afroepen der namen, waartoe de mogelijkheid uitdrukkelijk in het reglement van orde is neergelegd. Met zekerheid kan worden aangenomen, dat de Pruisische minister-president Göring weer tot voorzitter van den Rijksdag zal worden geko zen. De vice-presidenten moeten echter nieuw- gekozen worden, daar de voormalige vice-pre sidenten Esser (Centrum), Graef (Duitsch- nationale Volkspartij) en Zomer (nationaal- socialist) geen deel meer uitmaken van den Rijksdag. Ook in het bureau zullen om dezelfde redenen tal van wijzigingen moeten worden aangebracht. Het staat nog niet vast of de Rijksdag na de constitueering onmiddellijk zal worden ver daagd. Ondanks uitschakeling van marxisti sche en democratische afgevaardigden, zoo meent het blad, en ondanks de ontbinding der overige fracties van Centrum, Duitsch-natio- nalen en Duitsche Volkspartij, zal de nieuwe Rijksdag eerst recht een waar spiegelbeeld van de nieuwe Duitsche volksgemeenschap zijn. Terwijl er in de volksvertegenwoordiging tot nu toe talrijke Joden zaten, behooren tot het nieuwe parlement slechts mannen van Arische afkomst en ook de vrouwen ontbreken thans geheel. Meer dan 600 van de 661 afgevaardig den dragen het bruine hemd. ROME, 30 Nov. (V.D.) Naar verluidt zul len bij het bezoek van Litwinof aan Mussolini de volgende onderwerpen ter sprake worden ge bracht: De ontwapeningskwestie, vooral in ver band met Duitschland en Rusland, een Oost- Middellandsche Zee-blok, bestaande uit Italië, Rusland, Turkije en eventueel Griekenland, uitwisseling van Russische grondstoffen tegen Italiaansche fabrikaten, de Russische buiten- landsche betrekkingen en de waarschijnlijkheid van het toetreden van Rusland tot een ge meenschap van volkeren en ten slotte, gelijk reeds gemeld werd, het eventueele sluiten van een zevenmogendhedenpact. Gemeld wordt van boord van de „Conté dt Savoia" dat Litwinof het verzoek de officieele gast der Italiaansche regeering te zijn, heeft afgewezen. Hij zal tijdens zijn verblijf te Rome zijn intrek nemen in de Sovjet-ambassade. MOSKOU, 30 Nov. De Russische plaats vervangende commissaris van Buitenlandsche Zaken, Krestinski, heeft dezer dagen den Tsje- chischen zaakgelastigde ontvangen, terwijl Alexandrowski door den Tsjechischen minister van Buitenlandsche Zaken is ontvangen. Van officieele Russische zijde wordt thans medegedeeld, dat de kwestie van het herstel der diplomatieke betrekkingen tusschen de beide landen acuut is geworden. Besluiten zijn ech ter nog niet genomen. Beide regeeringen blij ven de kwestie bestudeeren en men hoopt dat weldra een beslissing zal worden genomen. Verwachting: Zwakke tot S matigen wind uit Oostelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt. Hoogste stand: 775.6 te Riga. Laagste stand: 744.3 te Isafjordl. Zon op 7.47 - onder 3.50 - Licht op 4.20 2 December V. M. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 99 BERLIJN, 29 Nov. (W. B.) De „Führer" heeft persoonlijk de film, die bij gelegenheid van den partijdag te Neurenberg werd ge draaid, den titel gegeven van: Zegepraal van het geloof. MOSKOU, 29 November. (V. D.) Naar aan leiding van geruchten over onderhandelingen tusschen Litwinof en den kardinaal-staatssecre taris Pacelli tijdens Litwinof's aanstaand bezoek aan Rome, wordt te Moskou van de zijde van het Volkscommissariaat van Buitenlandsche Zaken medegedeeld, dat van dergelijke on derhandelingen niets bekend is. De betrekkingen tusschen Moskou en het Va ticaan zijn een groot probleem van politieken aard en zuiver een kwestie van wereldbeschou wing. De Sovjet-regeering is bereid normale betrekkingen met het Vaticaan te openen. Zooals vanzelf spreekt zullen deze betrekkin gen andere vormen moeten hebben dan de be trekkingen van het Vaticaan met andere lan den. Eenig recht van controle op het katholieke religieuse leven in Rusland zou de Sovjet-regee ring niet kunnen dulden, omdat volgens de heerschende opvatting in de Sovjet Unie vol komen vrijheid voor alle religieuse belijdenis sen bestaat. LONDEN, 29 Nov. (V.D.). Een schoener, welke twee dagen geleden was vertrokken voor een expeditie naar de Zuidzee, is in de buurt van Brest in een hevigen storm geraakt en door de bemanning verlaten. De bemanning bestond, behalve den Engel- schen kapitein, uit Duitschers. Toen de Nederlandsche sleepboot „Zwarte Zee" den schoener op sleeptouw nam, knapte de kabel af. Het wrak drijft rond. LEIPZIG, 29 Nov. In de zitting van van daag zet allereerst getuige Brosig uit Düsseldorf zijn gisteren onderbroken verklaringen voort. Hij citeert een aantal kranten-artikelen, welke de verklaringen van getuige Heller bevestigen. Getuige verklaart verder, dat ook uit het feit. dat de communisten in Düsseldorf een gif- kolonne hadden ingesteld, welke in de keukens van de S.A. de spijzen moest vergiftigen, blijkt dat de communisten een gewelddadigen op stand wenschten. Het in beslag genomen vergift was voldoende om 18.000 menschen om het leven te brengen. Tegen de deelnemers is een aanklacht wegens poging tot massa-moord ingediend. Verder deelt getuige mede, dat te Düsseldorl een vergadering van de K.P.D. is gehouden, waarin besloten werd den secretaris van de S.P.D. neer te schieten en dan den moord den Natio- naal-Socialisten in de schoenen te schuiven. De dader werd in de vergadering door het lot aangewezen. Op de vraag van den rechter Coenders, of BRUSSEL, 29 Nov. De Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, Hijmans, heeft tij dens de Kamerdebatten een redevoering gehou den, waarin hij de in Duitschland bestaande, op militaire leest geschoeide organisaties be sprak. Daar België hiertegen alleen niets kan doen staat de regeering in voortdurend contact met de mogendheden, met name Frankrijk, En geland en Italië. Een politiek van geweld, aldus de minister, beteekent den preventieven oorlog. Welke re geering kan het wagen, een dergelijke verant woordelijkheid op zich te nemen? Het ontwapeningsprobleem moet worden op gelost door een conventie inzake bewapenings beperkingen, welke permanent moeten worden gecontroleerd. Voor de ontwapeningsconferentie evenwel zal worden hervat, moet langs diplo- matieken weg de basis worden geschapen voor een overeenkomst. België eischt echter betrok ken te worden bij de besprekingen der groote mogendheden, wanneer aangelegenheden wor den behandeld, welke België direct betreffen. Intusschen heeft België den plicht, zelf voor zijn verdediging te zorgen. De Volkenbond blijft ondanks alles het eeni- ge orgaan van internationale samenwerking. Het geeft den kleinen staten het recht en de mogelijkheid zich te laten hooren. De minister besprak verder den toestand met betrekking tot Eupen en Malmedy. Hij wees er op, dat de grenzen van deze districten vol gens het verdrag van Versailles de grenzen van België zijn. Het pact van Locamo heeft dezen toestand nadrukkelijk erkend en gegarandeerd. In geval van een flagrante schending zijn de onderteekenaars van dit pact verplicht, direct hulp te bieden. België en Frankrijk moeten el kander hulp verleenen en zij hebben weer aan spraak op de hulp van Engeland en Italië. Door hetzelfde pact zijn de neutraliteitsovereenkoni' sten opgeheven, waardoor België volkomen son vereiniteit bezit. Hymans besloot met de opwekking rust en vastberadenheid te blijven betoonen.- WEENEN, 29 Nov. (Reuter). De Oostenrijk sche bondskanselier dr. Dollfuss, doet krach tige pogingen om de tegenstellingen in de rijen van zijn aanhangers te overbruggen. De spanning tusschen de Argariers en de Heimwehr is verscherpt door de rede, die de leider der Agrariërs, dr. Winkler, Zondag heeft gehouden en waarin hij o.a. verklaarde te zijn uitgenoodigd naar Weenen te komen, hetgeen zou wijzen op een reconstructie van de regee ring Dollfuss. Majoor Fey van de Heimwehr heeft thans medegedeeld, dat dr. Winkler niet is uitge noodigd. WEENEN, 29 Nov. (V.D.) De vroegere vice-kanselier Winkler heeft griep met hooge koortsen. De tegen Vrijdag vastgestelde zitting van de Rijkspartijleiding van den landbond is tot na,der order uitgesteld. Geen onderhandelingen tusschen Litwinof en Z. Em. Kard. Pacelli. Ludendorff naar een concentratiekamp over gebracht. Voortzetting Rijksdagbrandproces. Minister Hymans over België's veiligheidspoli tiek. „De Engelsche luchtvloot te zwak." Spaansch minister afgetreden in verband met den verkiezingsuitslag. Scheepsbrand aan boord van de „Indrapoera" te Rotterdam; aanzienlijke schade. Werkloosheid in de eerste week van November iets toegenomen. De Tweede Kamer heeft de behandeling der begrooting van Economische Zaken voortgezet. Wetsontwerp houdende nadere voorzieningen ter bescherming van de openbare orde- Nederlandsch elftal voor den interlandwedstrijd tegen Oostenrijk samengesteld. Wetsontwerp betreffende den arbeid in brood bakkerijen door Eerste Kamer aangenomen. Zware boete voor vervoer van ongemerkte mar garine. het juist is dat tegen het einde van Februari en begin Maart door communisten groote hoe veelheden springstoffen zijn bijeengebracht in de verschillende industrieplaatsen in de gede militariseerde zóne, antwoordt getuige Brosig bevestigend en doet medecjeeling van verschil lende gevallen, waarin bij functionarissen zelf vervaardigde handgranaten, wapens enz. ge vonden werden. Dimitrof: „Heb ik juist begrepen, dat bij al het door getuige genoemde materiaal geen enkele verwijzing naar een gewapenden op stand was?" De president merkt op, dat de getuige een dergelijke vraag niet beantwoorden kan. Dat is een beoordeeling van het materiaal, die het gerecht voorbehouden is. Dimitrof wenscht dan nadere bijzonderheden omtrent de gifmoordvoorbereidingen te Düssel dorf te vernemen. Hij noemt het idee „absoluut idioot". Getuige Brosig: „Wij hadden het bericht ge kregen, dat twee personen gearresteerd waren, die over groote hoeveelheden vergif beschik ten. Ik heb toen gelast deze beide menschen in vrijheid te stellen en heb ze laten be spieden. Zij begonnen met het gif over te brengen. Het is door vijf of zes han den gegaan, tot wij erin slaagden het in be slag te nemen. De eigenaar was de vroegere districtleider van den Bond Jong Spartacus in tiet district Beneden-Rijn Düsseldorf. Dat hij een belangrijke rol in de partij heeft gespeeld blijkt ook uit het feit, dat wij vijf a zes lidmaatschapstaten van verschillende communistische neven-organisaties hebben ge vonden." Dimitrof gelooft, dat het vergif ook voor andere doeleinden heeft kunnen dienen. LEIPZIG, 29 Nov. In het verdere verloop van het Rijksdagbrandproces richtte Dimitrof he den aan alle ambtenaren der recherche, die ge hoord zijn een aantal vragen welke echter niet worden toegelaten. Slechts de vraag, welke re den voor de arrestaties na den brand zijn op gegeven, wordt toegelaten. Getuige Heller verklaart dat het doel van de arrestatie der communistische leiders was. om de massa van haar leiders te berooven, en om maatregelen van geweld te verhinderen. Als Dimitrof zich niet bevredigd toont, zegt de pre sident, dat men een communistischen opstand vreesde en de arrestaities volkomen gerecht vaardigd waren. Als tegen een verzoek van Dimitrof, om een nieuwe getuige te dagvaarden, door den procu reur-generaal wordt geprotesteerd, antwoordt Dimitrof, dat de procureur-generaal bang is voor zijn vraag. De president noemt Dimitrof's optreden een grove onbehoorlijkheid. Zijn verzoek wordt door den senaat van de hand gewezen. Vervolgens komt de Kriminal-sekretar Brosig uit Düsseldorf weer voor. Hl) verklaart, dat op 25 en 26 Februari j.l. een conferentie plaats had van den strijdhond tegen het fascisme, waar aan ca. duizend leiders hebben deelgenomen De leider van den bond, Oskar Müller, moet daarbij het volgende hebben gezegd: „Wij zul len den dag, waarop wij erop los zullen slaan, niet door anderen laten bepalen. Wij zullen hem zelf bepalen. Op den dag, dat wij erop los slaan, zullen er paleizen branden". Loesche, rechter van instructie bij het rijks gerechtshof, doet mededeelingen over zijn er varingen bij de talrijke instructies, die hij heeft geleid, betreffende voorbereiding van een ge wapenden communistischen opstand. Op grond van het omvangrijke materiaal is getuige tot de overtuiging gekomen, dat achter de talrijke af zonderlijke communistische organisaties de eensgezinde wil van het partijbestuur stond, om de revolutie te organiseeren. Tot in de kleinste afdeehngen bestonden er arbeiders- en roode formaties. Dat dit geen onschuldige sport gold, blijkt wel uit de circulaires, waarin die forma ties onontbeerlijke middelen worden genoemd voor de voorbereiding en uitvoering van ae re volutie. Nadrukkelijk wordt verklaard, dat de burgeroorlog de bloedigste is en dat men daar bij niemand kon ontzien. De leiders van de tegenstanders moesten bij een gewapenden op stand direct onschadelijk gemaakt worden Ge tuige steunt niet op schriftelijk materiaal; wel hebben talrijke communisten toegegeven, dat de formaties de geweldige revolutie moesten voor bereiden. Eenigen tijd geleden had getuige een vlug schrift in beslag laten nemen, dat hoogverraad ten doel had en dat den naam van Torgler droeg. De procureur-generaal verklaart, nog veel meer vlugschriften in beslag te hebben geno men. Dimitrof wenscht een duidelijke verklaring, of de brand in den Rijksdag, volgens de opvat ting van getuige, het begin moest zijn van een gewapenden opstand. Getuige: In mijn voor-onderzoek is daarvan geen sprake geweest. De communistische par tij heeft ook veel te voorzichtig gewerkt, om dergelijke dingen langs dien weg vooraf bekend te maken, want dan zou een dergelijke actie tot mislukken veroordeeld geweest zijn. De zitting wordt vervolgens tot Vrijdag ver. daagd. Onze Romeinsche correspondent seint d.d. 29 November: De heiligverklaring van Don Bosco is bepaald op 1 April, bij de sluiting van het Jubeljaar. Op 12 December a.s. zal Z. H. de Paus in St. Pieter een Hoogmis bijwonen ter eere van de Madonna v. Guadeloupe, Patrones van Mexico. Op 14 Januari vindt de heiligverklaring van Jeanne Thouret plaats. De Weensche Tagespresse verneemt uit München, dat generaal Ludendorff naar een concentratiekamp te Dachau is overgebracht. Ook zou volgens hetzelfde blad zijn geheeie particuliere vermogen in beslag zijn genomen. Zooals men weet was Ludendorff's tijdschrift de „Volkswarte'' reeds eenigen tijd verboden. AKEN, 29 Nov. Hedenmorgen vond in een gang van de mijn Carolus Magnus te Palen- berg een instorting plaats, waardoor achttien mijnwerkers werden ingesloten. Men slaat door klopteekens met hen in verbinding en gelooft, dat niemand gewond is. Men hoopt hen in den loop van den middag te kunnen bevrijden. Nader wordt gemeld, dat alle ingeslotenen ongedeerd bevrijd konden worden. PARIJS, 29 Nov. (Reuter) De regeering heeft besloten, om bij haar ambassade te Moskou een handelsattaché te benoemen. Stand op Donderdag 1 n.m.: 760 Vorige stand 761

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1