Het verlanglijstje van den Raad POLITIE EN VERKEER GEPREZEN MARKTEN DONDERDAG 30 NOVEMBER GEMEENTERAAD VAN HAARLEM UIT DEN OMTREK DRIEHUIS Hout, plantsoen en kweektuin als kostbaar bezit van de bloemen stad gered VOETBAL R.K. HAARL. VOETBALBOND ONGEMERKT MARGARINE VERVOERD W erkloozenvoetbal Tot f 2.000.- boete veroordeeld HEEMSTEDE DAMMEN Volksgezondheid Eind wed strijd meestertitel Volkshuisvesting Wet houd erspensioenen UIT DE PAPIERINDUSTRIE Hout en Plantsoenen Loonsverlaging bjj Van Gelder Zonen Voorwedstrijden hoofdklasse kampioenschap van Noord-Holland Openbare Werken Het raadsverslag Automobilist beboet Boekverkooper veroordeeld HILLEGOM Autodief voor den rechter Wie liet ze vallen? Fruitwinkels en winkelsluiting OPSPORING VERZOCHT Waar is C. A. H. E. Wubben? De „Indrapoera" leelijk en in andere steden ontbreekt zij om dat er een andere wijze van verwarming wordt toegepast. Deze is iets duurder, maar daar heeft de gemeente niet mee noodig. De gashouder heeft het stadsbeeld al volledig bedorven en nu moet dit er nog bijkomen! Voorkomen is nu nog mogelijk en spr. dringt hierop ten sterkste aan. De heer v. KESSEL noemt de vluchtheuvels aan de Koudenhorn zeer gevaarlijk. De groen tekooplieden, die achter hun wagen loopen. vallen er over. Laat men de heuvels weghalen en een witte streep trekken. De toestand van het Houtvaartpad is ver schrikkelijk en spreker vraagt verbetering. De heer CASTRICUM vraagt verbetering van de Oostvest. De heer GROENEND AAL meent dat de zaaï- kwestie bij dit hoofdstuk behoort. Er is een tekort aan goede lokalen. Laten B. en W. daar om wat soepeler zijn met hun eischen. De zaal van het Frans Halsmuseum kan aanmeer vereenigingen verhuurd worden. De heer KLEIN SCHIPHORST beklaagt er zich over, dat de opmerking van een raadslid niet serieus genomen wordt. Spr. heeft over „tijdelijk personeel" inlichtingen gevraagd en is met een kluitje in het riet gestuurd. Bij Openbare Werken is geen tijdelijk personeel noodig en een post van ƒ4000 kan bespaard worden. Wethouder GERRITSZ antwoordt den heer Visser, dat de schoorsteen van het Sportfond- senbad na verlaging nog te hoog is en bouw vergunning nog niet verleend is. Zij is nu 22 Meter en zij moet 12 15 worden. De vragen van Kessel zullen bekeken worden. Het zaaltje van het Frans Halsmuseum kan meer verhuurd worden, mits het doel van de be treffende vereeniging niet teveel buiten het kader valt. De heer Klein Schiphorst zegt den wethouder, dat er bezuinigd zal worden waar mogelijk. Al leen als een kracht broodnoodig is, wordt hij slechts aangesteld, hetgeen spreker met een voorbeeld bewijst. De heer CASTRICUM noemt de kosten, ge maakt voor een tentoonstelling van het werk van een oud-ingenieur der gemeente veel te hoog voor dezen tijd. Hem is tevens gebleken, hoe ontzettend veel teekenwerk er voor niets gemaakt wordt. Dat is toch niet goed te keuren. De heer KLEIN SCHIPHORST gelooft, dat er bezuinigd wordt bij Openbare Werken. De post van 4600 voor tijdelijk personeel moet van de begrooting verdwijnen, als deze bezui niging consequent wordt doorgevoerd. Wethouder GERRITSZ meent, dat het lut tele bedrag voor een tentoonstelling van na- ge'aten werken van ingenieur de Bordes zeker besteed mocht worden. De gelden voor tijdelijk personeel zullen moeten blijven, omdat er an ders onmiddellijk ambtenaren ontslagen moe ten worden. Met deze verklaring gaat de heer Schiphorst accoord. Mevrouw ELZINGA vraagt opheffing van de vischmarkt, omdat zij ƒ300 kost aan de ge meente. Wethouder GERRITSZ zegt, dat de markt bij de kerk behoort en daar niet verdwijnen mag. Tentoonstelling in de Lighal Wij namen een kijkje in onze mooie lighal aan de Maria- straat. Zuster Jeroena leidde ons rond. Daar zagen we, wat de goede Zuster voor haar groote en kleine patiënten heeft gereed gelegd alles yan den goeden Sint. Daar waren onder- en bovenkleeding, speelgoed en snuisterijen en nog veel meer. We keken onze oogen haast uit. En al die kleeren en kleertjes zijn door de Zuster zelf vervaardigd! Dat deed ze nog bij de ver zorging der Lighalpatiënten. Lange dagen zijn asan dit liefdewerk besteed en hoe welkom zal dat alles zijn in deze droeve tijden. Laten velen Zondag tusschen 2 en 5 uur eens gaan kijken; ook Maandag is er nog gelegenheid. Onze lighal is zulk een waardevol instituut, waar van elke gezindte patiënten op de meest onbaatzuchtige wijze worden verpleegd. We twijfelen dan ook uiet, of van elke geesttsrichting zal men zijn belangstelling voor de tentoonstelling toonen. Ze verdient zulks ten volle. R.K. Volksuniversiteit Dinsdag was een speciale avond belegd met als spreker prof. dr. De Beaufort, leider van het ontwikkelingswerk van het R. K. Werkliedenverbond in Neder land. De vergadering werd geleid door den tweeden secretaris, den heer Molenkamp, die allen het welkom toeriep. Mededeeling werd gedaan, dat de voorzitter door een ernstige ongesteldheid was verhin der deze vergadering te leiden en de wensch werd geuit voor zijn spoedig en algeheel her stel. Prof. dr. de Beaufort sprak over: Een nieuwe maatschapfpyvorm". In het kort behandelde spreker eerst den pairselijken zendbrief „Rerum Novarum" en daarna „Quadragesimo Anno". Typeerend is, dat in de laatst gehouden jaar vergadering der liberale staatspartij „De Vrij heidsbond", een inleiding is gehouden over „Q. A». Besproken werd vervolgens het eigendoms recht en het eigendomsgebruik. Kapitaal en arbeid zooals deze thans tegenover elkaar staan. Uiteengezet werd dan de onvereenigbaarheid van katholicisme en socialisme; ook het natio- naal-socialisme kan door ons niet worden aanvaard daar dit streeft' naar den corpora tieven staat. De opbouw kan niet geschieden zonder ver nieuwing van den chr. geest, het grootste kwaad is gesticht aan de zielen. Met groote aandacht werd deze interessante en leerzame rede gevolgd, die een dankbaar applaus oogstte. De voorzitter bracht den spreker dank en verzekerde, dat het gesprokene vrucht zou dra gen bij de toehoorders. Een vraag of men als werkloos eigenaar van hypotheekvrije woning, eerst dit perceel m?t hypotheek moet belasten, voordat men kan worden ingeschreven als steuntrekker van de gemeente, kon niet afdoende worden beant woord. Algemeen was men van oordeel, dat dit onredelijk is. Elk geval eischt echter speciale kennis daarvan. Er wordt niet voldoende bezuinigd bij de politie. Eiectrische verkeerssignalen moesten hier allang ingevoerd zijn. Het Verwulft had al lang gereorganiseerd moeten worden, dan wa ren de verkeersagenten daar onnoodig. Het is nu niet meer moeilijk om uit te maken, welk systeem signalen het beste is. De heer BIJVOET vraagt aandacht voor de kruising Par kaanKruisweg. Een eenvoudige regeling binnen en buiten de vluchtheuvels zou veel gevaar wegnemen. De VOORZITTER antwoordt den heer Over steegen, dat hij van al die bezwaren niets af weet. Het ventverbod is niet zoo eenvoudig, bij een verordening komen er weer andere men- schen zonder werk en wordt de taak van Maatsohappelijk Hulpbetoon verzwaard: Voor de menschen is het lastig al dat gebel, maar men moet de zaak van twee kanten be kijken. Over het eenrichtingverkeer op den Wagen weg zal met het bestuur van Heemstede ge sproken worden. Postauto's moeten aan de Raaks uitrijden, over het wilde inrijden zal gesproken worden. De steeds grooter wordende drukte op straat maakt een hoofdinspecteur voor de straatpoii- tie noodzakelijk. De bedoelde inspecteur heeft zich door aanleg en studie een plaats als hoofd inspecteur veroverd. Komt er een vacature, dan zou deze niet vervuld kunnen worden. De schema's voor lichtsignalen liggen klaar, maar er moet eerst geld zijn. De plannen zijn er. Op alle andere griefjes zal nog eens speciaal worden gelet. Wethouder v. LIEMT antwoordt den heer v. Kessel, dat er in 1932 wel weer handelsvoor schot in gegeven, maar is totaal slechts 18000. Dit jaar zal dit bedrag belangrijk minder zijn. De heer v. KESSEL is er niet mede tevreden, dat terwille van Maatsch. Hulpbetoon venters mogen blijven. Spreker dient een motie in. waarin B. en W. worden uitgenoodlgd een vent verbod te ontwerpen. Gaat op voorstel van den VOORZITTER om prae-advies in handen van het college. Het hoofdstuk wordt goedgekeurd. Hebt u iemand qm op den winkel te passen als u weg bent? Ik ga nooit weg. Ik wil maar zeggendat uw vrouw daarnet te water is gevallen. Lustige Kölner Zeitung. Secretariaat: Zulder Buiten Spaarne 10. Bij het begin van de zitting Woensdagmiddag 'raagt de heer CASTRICUM het woord voor een persoonlijk feit. Toen ik de vorige verga dering nog optrad als leider van de rechtsche raadsfractie, aldus spreker, is mij van de tafel van B. en W. toegevoegd, dat ik dubbele voor zichtigheid zou hebben moeten betrachten olj het indienen van mijn moties. Ik zou dus dub bel onvoorzichtig geweest zijn en ik wil mijn houding dus verder motiveeren. VOORZITTER: Maar dat behoorde bij de Algemeene Beschouwingen. De heer CASTRICUM: Ik wil spreken naar aanleiding van mijn ingediende moties over de «lectriciteitstarieven, kinder- en vacantietoe- slag. Een jaar geleden is hier een voorstel VOORZITTER: Ja, maar dat heeft nu toch De heer CASTRICUM: De zaak is te belang rijk. Ik moet motiveeren, waarom ik de moties heb ingediend. De wethouder sprak van dub bele voorzichtigheid. Wethouder SLINGENBERG: Dat heb ik niet gezegd. De heer CASTRICUM: Dat heeft u wel ge legd. De VOORZITTER stelt daarna voor het ste nogram af te wachten, waarmede de heer Cas- tricum zich vereenigt en de zaak voorloopig van de baan is. Voortgegaan wordt met de behandeling der begrooting. Aan de orde zijn de hoofdstukken. Onder leiding van den R.K. Haarl. Voetbal bond zal binnenkort worden overgegaan tot het samenstellen van een competitie voor RK. werkloozen-elftallen. Elftallen van R.K. werk- loozen uit Haarlem en omgeving, welke aan deze competitie wenschen deel te nemen, wor den verzocht, zich vóór 10 December op te geven bij den wéleerw. heer C. Verheijen, R.K. Pasto rie, Amsterdamstraat 59, Haarlem. Het ligt in de bedoeling, deze competitie nóg vóór het einde van dit jaar te dooen beginnen. Degenen, die als scheidsrechter in deze wed strijden, welke als regel in het midden der week zullen plaats hebben, wenschen op te treden, gelieven zich aan te melden bij den heer F. J. Mooren, Drieheerenlaan 34, Heemstede, die als competitieleider zal fungeeren. Nadere bijzonderheden zullen tuz.t. in dit blad worden bekend gemaakt. Voor de Haarlemsche rechtbank stond 14 da gen geleden een IJmuidenaar terecht, die apèl was gekomen van een vonnis van den Haarlem- schen Kantonrechter, waarbij hij veroordeeld was tot 1500 of 100 dagen hechtenis wegens het in voorraad hebben van 1250 K.G. marga rine, welke niet voorzien was van het merk der Crisis-Zuivelcentrale. De officier vroeg bevestiging van het vonnis. De rechtbank vernietigde het vonnis van den kantonrechter, achtte het ten laste gelegde op formeele gronden niet bewezen en ontsloeg ver dachte van rechtsvervolging. Een koopman uit Aalten was eveneens in hooger beroep gekomen van een vonnis van den kantonrechter, waarbij hij veroordeeld was tot 2.500 boete. Hij was n.l. op de Amsterdamsche Vaart te Haarlem aangehouden, teen hij met een vrachtauto 1200 K.G. gesmokkelde marga rine vervoerde. De officier vroeg bevestiging van het vonnis. De rechtbank vernietigde het vonnis, ontsloeg verd. voor het eerste gedeelte van het tenlaste gelegde op dezelfde juridische gronden van rechtsvervolging, en veroordeelde hem, whgens het vervoeren van gesmokkelde margarine tot 2000 boete of 80 dagen hechtenis. Voorts gelastte zij de onbruikbaarmaking van den in beslag genomen vrachtauto, welke voor het vervoer gebruikt was. Tuinliedenvereeniging Woensdagavond hield de onderlinge tuinliedenvereeniging „Aerdenhout en Omstreken" een vergadering, waarbij als spreker optrad den heer Balk, hoofd-propagan- dist der N.V. Vereenigde Kalimaatschappij te Amsterdam voor een voordracht met films over kunstmeststoffen in het algemeen en het kali- gebruik in den landbouw en groententuin in het bijzonder. Na een kort openingswoord sprak de voorzitter woorden van dank aan allen die hebben mede gewerkt aan de eerste Chrysantententoonstelling Tevens deelt hij mede dat de vereeniging een protectielantaam heeft aangeschaft en ver wachtte, dat de leden nu door „een praatje met een plaatje" zelf bij zouden dragen tot onder linge ontwikkeling. Naar aanleiding van een verzoek der bloemist- arbeidersvereeniging „St. Deus Dedit" werd be sloten voor de door hen te houden tentoonstel ling in 1934 een kleine subsidie te geven. De heer Balk hield daarna zijn lezing, en ver toonde zijn films onder groote belangstelling. Ter keuring waren ingezonden door den heer B. Nieuwenhuis een collectie cyclamen, waarvoor inzender 10 punten behaalden, en door den heer C. v. Iperen knolselderij, waarvoor 9 punten werden gegeven. Verkeers-ongeval Gisterenmorgen in de vroegte had op den Heerenweg een aanrijding plaats. De V. reed met zijn bakfiets rechts op den weg en naast hem een wielrijder. De wiel rijder had een rood achterlicht, doch aan de bakfiets Was een roode reflector bevestigd. Ver moedelijk misleid door het roode achterlicht van het rijwiel reed een achterop-rijdende motor rijder tegen de1 bakfiets op. Het motorrijwiel zoo wel als de bakfiets werden ernstig beschadigd. Persoonlijke ongevallen hadden hierbij echter niet plaats. Burgerlijke Stand 29 Nov. '33. Ondertrouwd P. C. VisC. L. Sanders; J. Th. C. Groen—M. R. H. Blokker. Getrouwd: A. G. Knopper—J. A. M. Nijboer. Geboren: C. C. v. Tongeren—Beny, d.; M. v. Verdonkschot—Bremmers, z. Overleden: A. Haages, 71 j„- echtgen. L. G. v. d. Nolden. R.K. Volksbond De tweede opvoering van „De Dorpspoeet" door de Ver. Haagsche Spe lers in het R.K. Vereenigingsgebouw gaat hedenavond niet door. De voorgenomen opheffing der gezondheids commissie betreuren eenige leden. Eenige klach ten omtrent den geneeskundigen dienst aan hoort de raad met het antwoord van den voor zitter. Twee moties-Peper sneuvelen zonder voldoenden steun. Een motie-Peper, om ruimere gelegenheid te geven aan werkloozen om te baden in de volks douche-badhuizen, wordt verworpen met 323 stemmen. Wethouder GERRITSZ wijst er in dit geval op, dat de communisten geen constructief werk willen verrichten, dat zij op illegale wijze strij den en dat spreker daarom tegen alle voorstel len zal stemmen. De eindstrijd om den meestertitel' wordt Zon dag aa. in „Atlantic" te Amsterdam, West einde, voortgezet. Het programma voor de derde en vierde ronde luidt als volgt. 3e ronde, v.m. 10.15 uur: J. BullerJ. W. van Dartelen: Ph. IdzerdaJ. Kalden; L. Duitz N. Cohen; H, W. Zitman—P. Westra. 4e ronde, n.m. 4 uur: P. WestraN. Cohen; J. KaldenL. Duitz; J. W, van DartelenPh. Idzerda; H. W. Zitman-J. Buller. De heer PEPER stelt voor de posten pen sioenen voor wethouders te schrappen. De heer CASTRICUM voelt er voor, den post toet ƒ500 te verminderen. Evenwel bij de vol gende begrooting. De heer JOOSTEN heeft vernomen, dat aan de betrokkenen gevraagd is, pensioen vrijwillig te verminderen. Het resultaat wil hij afwach ten. De regeling moet echter niet eerst over «en jaar ingaan. MR. v. DAM zet uiteen, dat de pensioenen Verkregen zijn door een verordening. Te waar- deeren valt het echter als 0e betrokkenen een Vrijwillige bijdrage schenken. Wethouder GERRITSZ wees daar ook op. De host zal nu moeten blijven. Eerst moet de ver ordening gewijzigd worden. De heer CASTRICUM merkt op, dat de pen sioenen er moeten blijven, maar men moet een voudig van de pensioentrekkers verwachten, dat zij er zelf wat af doen. De post wordt met twee stemmen tegen aan genomen. Hoofdstuk I wordt goedgekeurd. De herkamp tusschen B. Dukel (IJmuiden) en H. W. Zitman (Haarlem) om een plaats in den eindstrijd oom het hoofdklassekampioen schap van Noord-Holland is thans geheel be ëindigd. De eindstand van dezen herkamp luidt als volgt: Nr. Spelers. gesp. gew. rem. verl. pnt. 1. B. Dukel, IJmuiden 3 12 0 4 2. H. W. Zitman, Haarl. 3 0 2 1 In den eindstrijd om den titel komen dus nu uit: B. Dukel (Damclub „IJmuiden"), J. W, van Dartelen (Haarlemsche Damclub) en A. Koghee (Damclub „Zaandam"). De heer BOES vraagt bezuiniging op Hout en Plantsoenen. Hij heeft alle respect voor het mooie werk van den Dienst, maar er is ook een groot bedrag voor uitgetrokken. Ook de kwee- kerij kan tot op de helft beperkt worden. De heer v. KESSEL is het daar niet mee eens, maar de heer v. DAM zou de heele kwes- menstad 'en door zijn bolwerken. Er is reeds bezuinigd en dat was merkbaar. De heer DE BRAAL is het daarmede geheel eens, maar de heer v. DOES zou de heele kwee- kerfj willen opheffen en hij vraagt of de ge meente er financieel iets aan heeft. Een so ciaal belang ziet spreker er niet in. De heeren Castricum en Reinalda stellen zich bijde plantsoen-houdende party, ..De kweek tuin, aicius de heer Reinalda is er ook voor de schoolkinderen en uithoofde daarvan is hy reeds van sociaal belang. De kweektuin past in het stadsbeeld ter plaatse en de raad zou daar nooit huizen gaan bouwen. De heer v. TETERING onderschrijft het be toog van den heer v. Dam. De schooljeugd moet de planten maar zoeken, dat is een veel beter systeem. De VOORZITTER zegt, dat Hout en Plan soenen allang niets -meer te begrooten heeft en biy moet zijn, met het geld dat de Dienst krygt. Men moet niet bezuinigen op een vernielende wyze, zoodat by betere tijden de zaak onher stelbaar is. In schoone beeldspraak schetste de burgemeester het belang van Hout en Plant soenen. Particulieren zouden er dubbel en dwars van proiiteeren als de gemeente de kweekery zou opheffen. Wethouder SLINGENBERG brengt lof aan den directeur van den Dienst. Er kan over het algemeen niet meer bezuinigd worden. By het Huis te Zaanen en het Juno-plantsoen is men wel iets te royaal geweest. De kweektuin kan gedeeltelijk naar het Noorden gebracht wor den, waardoor eenige bebouwing mogelyk is Wethouder GERRITSZ wyst er op, dat net plantsoen-karakter in de buitenwijken forensen trekt. En die moet men niet buiten de stad zetten door overdreven bezuiniging. Een kun stenaar heeft doelbewust het nieuwe stadsge deelte ontworpen, men moet daar geen hap uitnemen. De heer v. DAM vraagt een onderzoek naar de voordeelen van de stads-kweekery. De heer BOES heeft liever onderhoud van straten dan van plantsoenen. De heer WEUSTINK wil ook 1000 bezuini gen op mest e.d. De beteekenis van den kweek tuin voor onderwys moet men niet overschat ten. De heer v KESSEL meent, dat de leden zich eens moeten laten voorlichten over den Dienst. Dan zullen ze anders praten. Verder vindt spr. de toestand van de banken in den Hout zeer slecht. Wethouder v. LIEMT is ook lid van de com missie voor Hout en Plantsoenen geweest. Hy weet, dat de exploitatie van den kweektuin zeer economisch is. Spreker wil den geheelen dienst behouden,ook al om beter gesitueer den in de stad te houden. De VOORZITTER pleit nogmaals voor be houd van den geheelen dienst, in het belang van Haarlem. Het voorstel-Boes om den post mest, bloem zaden etc. met duizend gulden te verlagen wordt verworpen met 29 tegen 5 stemmen. Het hoofdstuk Openbare Werken is goed gekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot heden middag. De heer WESTERVELD'wijst op de ongeiyk- heid in de huren van gemeente-woningen. De huren moeten omlaag en dat kan gebeuren, als het leenpercentage der bouwgelden verlaagd wordt beneden de 5 pCt. De heer DE BRAAL zegt, dat de rekening „ongedekte tekorten" o. a. by Patrimonium re- ge'matig toeneemt. Er staan veel woningen te huur en by verlaging van huur zouden er niet veel meer verhuurd worden. Dat komt hoofd zakelijk omdat er in de metaal-industrie, rond om deze woningen, niets te doen is. Eenige jaren geleden vocht men om deze huizen. Ook de trek naar Haarlem-Noord is groot, omdat de nieuwste woningen voor hetzelfde geld veel beter geoutilleerd zijn. Moet er huurverlaging komen door dwang van hoogerhand, dan kan men weer zien. De heer KLEIN SCHIPHORST wyst er op, dat de verlaging der huren van hoogerhand geëischt wordt (co'lectief contract bouwbedrij ven). Maar de onderhoudskosten van de wo ningen zyn veel te hoog, byna altyd tot aan 20 pCt. van de huurwaarde. Er zullen maat regelen genomen moeten worden, om daar een einde aan te maken. De besturen van de bouw- vereenigingen hebben niet zoozeer een persoon- lyk belang by de huizen en daarom geven ze teveel toe, waar het een nieuw behang, een kaét, een schuur etc. betreft. Er wordt veel te royaal met het geld omgesprongen en op deze wijze kunnen de huren niet omlaag. De heer VISSER sluit zich by den heer Schiphorst aan. De voortdurende particuliere bouw van arbeiderswoningen is slecht voor de gemeente wat de huren betreft, hoewel er aan den anderen kant werk is gekomen ter ontlas ting van Maatsch. Hulpbetoon. Spreker is het niet eens met den heer de Braai, dat verlaging van huur niet meer bewoners brengt. Verhuizen is ook niet zoo prettig! Spr. meent, dat de Pa trimoniumhuizen haast niet meer bewoond wor den door arbeiders, waarvoor ze gebouwd zijn Het wordt hoog tijd, dat er nu een einde komt aan dezen financieelen strop voor de gemeente. Een huurverlaging zal een verdere ontvolking van dit complex tegenhouden. De heer MEIJERS waarschuwt er voor, de huren niet té verlagen, alvorens men zeker weet, dat het Rijk by zal springen. Spr. is tegen ongebreidelden bouw van particulieren, de millioenenstroom aan notarissen, en andere tusschenpersonen moet toch ook door den huur der betaald worden. De arbeidende klasse kan zooiets niet tolereeren. Groote gezinnen kunnen beter met de gemeente te maken hebben. Het verheugt spr. dat er complexen gemeente-wo ningen in aanbouw komen. Wethouder GERRITSZ somt op hoeveel ge meente-woningen op het programma staan, er kan met de uitwerking van de plannen worden doorgegaan. De bouwkosten van de woningen zyn belangryk lager, daarom bouwen particu lieren zoo graag. Ook voor belegging heeft men thans graag huizen. Het ligt in de bedoeling voor- en nadeelig saldo van de bouwvereeru- gingen in één pot te doen. Indien er tegen lagere rente geleend kan worden, wordt daar toe onverwyid overgegaan Dit is ook al meer malen geschied. Ten aanzien van de onder houdskosten is een onderzoek ingesteld en er is gebleken, dat er in verschillende gevallen veel te ver gegaan werd. Het college biyft waak zaam. Kleine reparaties zullen o. a. door de bewoners betaald moeten worden. Als „Patrimonium" de huur met 60 ct. ver lagen wil, zullen er zeker meer huizen bewoond worden of biyven. Er moet een huurprys ge vonden worden, die huurders trekt en die be hoeft niet meer dan 10 pCt. lager te zyn. Pa trimonium heeft de huurprys eerst niet willen veriagen, om het tekort niet grooter te maken. Maar nu is het tekort vóól grooter geworden, doordat veel meer woningen zyn leeg gekomen De heer DE BRAAL zegt, dat verlaging van alle Patrimonium-woningen met 60 cent, de huur van dertig woningen inhoudt. Dat is nogal wat! De heer WOLZAK wil positief weten, of Pa trimonium de huur met 60 cent verlagen kan en of de gemeente met vermindering en af dracht van een zelfde bedrag genoegen neemt Wethouder GERRITSZ zegt, dat de 60 cent voor aflossing „leidingen" diende. Alles is af gelost, de bewoners betalen door en nu zeggen B. en W. tegen „Patrimonium": „ontzeg u die zestig cent extra in uw kas". De gemeente staat daar geheel buiten. De directie der Vereenigde Koninklyke Pa pierfabrieken van de firma Van Gelder Zonen te Velzen, Wormer, Apeldoorn en Renkum, heeft, naar de „Volkskrant" meldt, aan de ar beidersorganisaties een nieuwe loonregeling toegezonden, welke voor de volwassen arbeiders een verlaging van loonen en tarieven inhoudt van VA a 11 pCt. of gemiddeld VA pCt. Verder bevat de regeling verlaging van de premies, veihooging van de leeftydsgrens van arbeiders met vol loon, verlaging van het maxi mum pensioenbedrag met 1.50 per week. In een conferentie is van arbeiderszijde mee gedeeld, dat de organisaties, behoudens een aantal naar voren gebrachte bepalingen, bereid zyn zich hierby neer te leggen. De jiededeeMng van B. en W„ dat het raads verslag aanzieniyk bekort zal worden, aamkt den heer VISSER bezorgd. De wethouder heeft zich in het begin van de vergadering al op het ste nogram beroepen. Het eerstvolgende verslag 2ai worden afgewacht. De Haarlemmer P. van W. had met zyn auto op den Verspronckweg een Wielryder aangere den, waardoor deze zwaar gewond werd. Hy werd hedenmorgen voor de rechtbank tot een geld boete van 40 veroordeeld. De heer OVERSTEEGEN heeft bezwaren tegen het optreden van de politie inzake het niet- verhuren van zalen aan revólutionnaire groe pen. Ook particuliere za'en zyn moeiiyk meer te krygen voor de communisten. Er is door hei hoofd van de politie opdracht gegeven naar Wapens te zoeken by een anti-fascistenbonrt, maar over den Mussertbond werd niet gespro ken. De heer BOES heeft verleden jaar op ver schillende griefjes gewezen: niet voldoende rechts houden, te veel lawaai, gevaar vooi schoolkinderen etc. Theoretisch weten de kin- öeren de verkeerswetten, de politie moet zorgen dat ze zich er aan houden. Mevrouw SCHELTEMA-CONRADI onder- Schrijft niet, dat het verkeer in onze stad een chaos is. Er is veel verbeterd. By stopstreepen moeten de auto's zich links opstellen, het ove rige verkeer behoort rechts. Dat geeft meer orde by vertrek. Spr. zou wenschen, dat bakkers karren ook onder de parkeer-verordening vallen en dat de borden geplaatst zouden worden. De VOORZITTER antwoordt, dat de ver keersborden uit Den Haag moeten komen. De bakkerskarren zullen onder de verordening komen. De heef v KESSEL heeft den indruk, dat de klachten var> verleden jaar tegen begrootings- tyd even ongedaan zyn gemaakt. Spreker heeft daar voorbeelden van. Men mag by den hoek Van een straat niét parkeeren, maar er zyn ste'selmatige overtreders. Spreker vraagt hulp voor de kleine nering doende en den winkelier, door het uitvaardigen van een ventverbod. B. en W. voelen daar niets voor op de eene plaats van de Memorie van Antwoord, op de andere plaats zeggen zy de zaak te zullen bestudeeran. Er wordt maar raak gevent langs de straten, men heeft geen rust meer in zyn huis. De keuringsdienst moest dat venten al leen al verbieden. Is er 52000 aan handelsvoorschotten ge geven? De heer VISSER wil met den heer Boes, dat groote vrachtauto's uit de binnenstad geweerd worden. „Is reeds toegezegd", interrumpert de VOOR ZITTER. De heer VISSER vraagt ook nog éénrichting- verkeer op den Wagenweg. De heer KLEIN SCHIPHORST vraagt een doorgang door de muur van het stadhuis aan de Koningstraat. Het is er nu voor een voet ganger levensgevaariyk. De postauto's vliegen onverantwocrdeiyk de zyistraat in en uit, een agent zou daar goed werk kunnen verrichten. Een agent, die niet als verkeersagent dienst doet, mag ook wel eens richting aangeven, als hy op den hoek van een straat staat. Spreker vraagt daartoe Instructies te geven. De heer BAAS vraagt waarom er nu drie hoofdinspecteurs moeten komen en of het Juist is dat er straks weer twee zullen zyn. De heer GROENENDAAL merkt op, dat de Groote Houtstraat voor fietsers vrywel onbe gaanbaar is. omdat er maar raak geparkeerd wordt. Automobilisten kunnen best wat minder klaxon-lawaai maken. De heer CASTRICUM juicht het toe, dat zoo goed door de politie opgelet wordt, zoodat de „dreigende chaos" hopeiyk zal uitbiyven. De heer RIENALDA schaart zich by het koor van huidebrengers aan het hoofd van de poli tie. Niettemin heeft hy eenige kritiek. De dienstkloppers zyn niet sympathiek. De ver keersagent kan zich soms wat behoorlijker ge dragen en moet zeker altijd correct biyven, vooral tegenover vreemdelingen. BEVERWIJK. 29 Nov. R.K. Coöp. Tuindersver. „Kennemerland" Breekpeen 4580 cent, Spi nazie 2540 cent, Boerenkool 1525 cent, An dijvie 3045 cent per kist. Peterselie 23 cent. Uien 23 cent, Prei 310 cent per bos. Uien 2—3 cent, Wortelen 22.5 cent, Bieten 1.52 cent per K.G. Roode kool 35 cent, Gele kool 24 cent per stuk. Spruiten 710 cent, Schor- seneeren 78 cent per K.G. Groene kool 23 cent per stuk. BEVERWIJK, 29 Nov. Bloemenveiling „t Cen trum" Grootbloemlge Chrysanten: Miss Edith Cavell 618 cent, Louis Germ 519 cent, Kelly 518 cent. Sax Export 620 cent, Montblanc 516 cent, TroschrysantenHerco 1252 cent, Wilcox 1434 cent, Godfried Perfection 10—28 cent, Montblanc 828 cent, Franz Jozef 1444 cent, Pourpré 1013 cent, Golden Seal 2442 cent, Malson Brown 1833 cent, Stanley Ven 1018 cent, Plory King 816 cent, La Fiancee 1223 cent, Polly Théme 1019 cent, Rose Day 1227 cent, Miss Edith Cavell 1329 cent, Bu- rlngham 1220 cent per bos Rozen: Briarcliff 70180, cent, Roselandia 65145 cent. BROEK OP LANGENDIJK, 30 Nov. 65000 K.G. Roode kool 1.001.70, 63000 K.G. Gele kool l.OO, 25000 K.G. Deensche Witte kool 0.701.10. 6700 K.G Uien: Gele Uien 2.102.60, Gele Drielingen I.40. 2500 stuks Bloemkool: le soort 3.605.80, 2e soort 0.75—1.60. 5000 K.G, Bleten 0.501.40. BLOKKER, 29 Nov. „Op Hoop van Zegen" Bloemkool I 4.006.80. idem II 1.803.20, Roode kool 1.50. Spruiten 5.007.20, Sterappelen 9.80 18.90, Wynoeer 16.00, Gron. Kroon 11.10, Curé 15.60, Druiven 50.00, Bellefleur 5.20—7.10, Br. Seedling 9.8011.00, Gieser Wildeman 10.50, Goudreinet 11.2015.30. Pr. van Engeland 10.00 16.10. Winterjannen 6.408.30, Zoete Ermgaard II.4015.70, Zoete Appelen 9.0011.10, St. Ger main 8.5012.20. HAARLEM, 29 Nov. Groentenmarkt. Tomaten. 20—28 cent, Knakpeen 37 cent. Lof 1628 cent per K.G. Spinazie 4080 cent, Andijvie 1035 cent, Groene kool 1020 cent. Gele kool 1025 cent, Boerenkool 2035 cent per kist. Bloemkool 5-12 cent, Roode kool 26 cent, Knolselderie 25 cent per stuk. Sla 1.503.00 per 100 krop. Spruiten 1.702.15 per zak. Wortelen 1014 ct., Prei 310 cent. Selderie 25 cent, Peterselie 4—10 cent per bos. NOORD-SCHARWOUDE, 30 Nov. 19200 K.G. Aardappelen: Schotsche Muizen 5090 cent, BL. Eigenheimers 2.30. 3000 K.G. Uien: Gele Nep 2.40, Drielingen 1.201.30, Uien l.COi2.00, Grove Uien 2.402.30. 106000 K.G. Roode kool l.OO—i 1.60. 47400 K.G. D. Witte kool 0.70—1.00. 57500 K G. Gele kool 1.00—1.10. 200 stuks Bloemkool 2.80 per 100 stuks. SCHAGEN, 30 Nov. Veemarkt. Aangevoerd werden: 100 paarden 100350, 186 magere gel- dekoeien 80—160, 20 vette geldekoeien 150215, 4 kalfkoeien 170200, 50 vaarzen 60120, 28 graskalveren 2552, 21 nuchtere kalveren 814, 187 schapen 1823, 283 overhouders 913, 6 magere varkens 1219, 29 vette varkens 3436 ct. per kg., 130 biggen 610, 13 konynen 0.75— 1.75, 46 kippen 0.500.75 per stuk. SCHAGEN, 30 Nov. Eierenveiling. Aange voerd werden 34000 kipeieren. Prys: 52-54 Kg. 4—4.40, 55-57 Kg. 4.50, 58-60 Kg. 5.30—5.80, 61-63 Kg. 5.405.90, 64-67 Kg. 6.20, broedeieren 6.00, kleine eieren 3.003.90, 5000 eendeieren 4.10 tot 4.20 per 100 stuks. TER AAR, 29 Nov. Centrale Veiling. Sla 0.50 4.20, Spruiten 4.508.70, Bloemkool 1.57 cent. Spinazie 14 cent. Andijvie 1022 cent, Kroten 1.202.00, Snijboonen 5.25, Kasstek 1.60, Roode kool 24 cent, Groene kool 25 cent, Peen 56 cent, Breekpeen 1.50—3.20. Uien l.OO2.00, To maten: A 2.904.80, B 3.805.70, O 1.50. VOLENDAM, 29 Nov. Heden werden aan de vei ling aangevoerd 4461 Eendeleren 4.28. WESTLAND, 29 Nov. Middelprijs v. d. WestL vellingen. Druiven: Alicante 3855 cent, Colman 3881 cent. Gros Maroc 4049 cent, Snyboonen 4557 cent, Spinazie 1522 cent. Stoofappelen 50 cent. Stoofperen 410 cent. Tafelappelen 1632 cent, Tafelperen 1322 cent per K.G. Sehorseneeren 2.208.90 per 100 K.G. Bloemkool 1.505.60, Eieren 4.206.10, Roode kool 1.50 4.00,Groene kool 0.501.40. Savoye kool 1.20 2.20, per 100. Andijvie 1420 cent. Spruiten 0.50 1.60, Boerenkool 1019 cent. Rammenas 30 ct. per kist. Uien 40 cent, Tomaten 3090 cent per bak. i WARMENHUIZEN, 29 Nov. Roode kool 1.00— 1.30, Gele kool 1.00, Deensche Witte kool 0.70— 0.80, Uien 2.00, groote Uien 2.20, Drielingen 1.30, Eigenheimërs 2.00 per 100 K.G. Aan eht eind van het vorig jaar had een 46-jarige colporteur getracht boeken te ver- koopen aan verschillende inwoners van Bloe- mendaal en in de omgeving van Den Haag. Er werden dure boeken besteld, die wel wer den betaald, maar niet geleverd. Wegens oplichting eischte de officier acht maanden gevangenisstraf, waarvan de Haar lemsche rechtbank heden zes maanden maakte. Het K.R.O.-Sextet Dinsdagavond was „Piet met de Zes" te Hlllegom te gast ln de concertzaal van „Flora". De groote zaal was tot in de uiterste hoeken bezet; ook een der eerw. heeren geesteiyken gaf door zyn tegen woordigheid biyk van belangstelling en mede leven. Begonnen werd met den K.R.O.-marsch van Piet Lustenhouwer, waarop nog twaalf nummers volgden. Behalve de mooie muziek ontbrak evenmin de gezonde humor, zoodat de zaal herhaaldelyk schudde van het lachen. In de pauze sprak de heer Paul de Waart 'n kort propaganda-woord. Hy wees op het nut van den K.R.O. en wekte op, hem met woord en daad te biyven steunen. Het slagwoord: „Win er één by voor den K.R.O." deed opgeld, want dit ls noodig. Na een kort overzicht gegeven te hebben van de kosten der uitzendingen, spoorde spr. krach tig aan tot financieelen steun. Waar niet is door den nood der tyden, houdt alles op en gehoopt mag worden, dat voor die arme tobbers spoedig betere tyden zullen aanbreken, doch het mag niet voorkomen, dat Katholieke luisteraars pa rasiteeren op den Omroep. Onder de pauze werden ook Kalenders 1934 van den K.R.O. door eenige jongedames te koop geboden. Na de pauze werd onverwachts de geheele zaal in duisternis gehuld, doch toen het licht weer opging wa? het geheele Sextet in een ne gerkolonie veranderd; één hunner voerde zelfs een negerdans uit. De avond werd een succes en te rond 11 uur keerde ieder overvoldaan hulstoe. Voor de Haarlemsche rechtbank stond heden morgen terecht de 47-jarige Zandvoorter H. v. D., die in Augustus 1932 een auto stal. Hy ver kocht dezen voor 17000 en bekende het geld verduisterd te hebben. De officier eischte zes maanden gevangenis straf. De verdediger, mr. Stomps, pleitte vrijspraak. Uitspraak 14 December. Majoor de Groot van de Rijksveldwacht te Amsterdam, wonende Bonairestraat 81 I, die Woensdagmiddag kwart over 5, per auto over de Amsterdamsche Vaart reed, vond op den weg een aantal coupons stof. Hy deed hiervan aangifte by het politieposthuis aan de Am- sterdamschevaart. Het vermoeden bestaat, dat ze van een auto gevallen zyn. De gegadigde kan zich by bo vengemelde majoor vaan de Ryksveldwacht vervoegen. Zondag 17 Juli werd een groente- en fruit handelaar bekeurd, omdat hy oppelen en aardbeien verkocht. Wegens overtreding van de Winkelsluitingswet werd hy door den kan tonrechter te Haarlem veroordeeld tot 50 cent boete. De winkelier ging in appèl en de Officier eischte bevestiging van dit vonnis. De Haarlemsche Rechtbank vernietigde dit vonnis van den Kantonrechter op formeele gronden en ontsloeg verd. van rechtsvervolging omdat haars Inziens de Winkelsluitingswet niet op fruitwinkels van toepassing is. Dubbel spoor Reeds zyn de rails aange voerd om voor de Eiectrische dubbelspoor te maken vanaf de Remise tot het Postkantoor. Daartia wordt de weg daar ook afgemaakt. (Gedeelteiyk gecorrigeerd) De commissaris van politie der afdeeling C te 's Gravenhage verzoekt de opsporing van de verb'.yfplaats van Christoffel Adriaan Hendrik Ebbinge Wubben, geboren te 's Gravenhage, 13 October 1909. leerling der Middelbare Techni sche School te Haarlem, die sedert 12 Novem ber J.l. spoorloos ls. Signalement: lang circa 1.75 M., donkerbruin steil haar, bruine oogen, kleine neus, neusvleu gels niet geheel symmetrisch, bleeke gelaats kleur. Heeft op den kin twee vlekjes. Hy :s vermoedeiyk gekleed in een grys colbertcos- tuum en grijze regenjas. In verband met den brand aan boord van het m.s. „Indrapoera", van de Rotterdamsche Lloyd, heeft Lindeman ln zyn etalage aan de Bar- teljorisstraat 3, een groot schepsmodel van dit schip tentoongesteld. Wat ben je sekuur op le baard vandaag. Dat ben je toch anders nooit. Neen, ik moet naar den dokter en die hoeft niet te we ten dat ik me niet aan m'n dieet heb gehouden. Fliegende Blütter. M. Kriens *j* Op 83-jarigen leaftijd is alhier plotseling overleden de heer M. Kriens, gepénsionneerd directeur van het Markt- en Havenwezen te Haarlem. De heer VISSER zegt, dat het Sportfondsen- bad de omgeving van de Dreef niet mooier maakt. De alleenstaande schoorsten is al heel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3