IN EN OM HAARLEM De Spurs van den kop verdrongen EEN NEDER LAAG TEGEN DERBY COUNTY Uit den Gemeenteraad DONDERDAG 30 NOVEMBER NACHTVERGADERING VOOR KELLNERS ENZ. Een dringend verzoek Weer een rijwieldief aangehouden STADSSCHOUWBURG Cabaretavond voor Duitsche vluchtelingen Personalia VAN ONZEN WINKELSTAND N.V. Automatiek „Fluks" „ST. AUGUSTINUS" Nieuw bestuur Drs. M. van der Weijst Benoemd tot inspecteur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs Arsenal wint met groote moeite van Huddersfield Town en heeft thans mede door den misstap van de Spurs de leiding De eerste cup-matches Grimby leidt in de tweede divisie De eerste ronde voor de groote cup Ranglijst van de eerste divisie De hop van divisie II En thans het programma Om Bilderdijk Strijd op's dichters grar De Haarlemsche gemeenteraad zette Woensdagmiddag de behandeling van de gemeentebegrooting in een vrij vlot tem po voort zoodat vandaag of morgen de eind stemming wel zal kunnen plaats hebben. Bij den aanvang der zitting vroeg de heer Castricum het woord voor een persoonlijk feit. De heer Slingenberg zou hem Vrijdagmiddag „dubbele onvoorzichtigheid" hebben verweten, omdat hij moties had ingediend inzake de kor ting van den vacantie- en kindertoeslag en de verhooging van de electriciteitstarieven. Hij wenschte die indiening nader te motiveeren, maar de voorzitter meende, dat de tijd daarvoor verstreken was nu de algemeene beschouwingen gesloten waren. De heer Slingenberg ontkende de gewraakte woorden te hebben gebezigd en stelde voor, het stenografisch verslag van de raadszitting af te w'achten. Hiermede ging de heer Castricum accoord. Komt tijd, komt raad! Een waarschijnlijk pijnlijk debat werd op deze manier voorkomen. Hierna werd aan de behandeling der hoofd stukken begonnen. „Algemeen Beheer" bracht een debat over den post wethouderspensioenen. Het blijkt, dat den jongen afgetreden wethouders hun pensioen niet meer van harte wordt gegund. Elk jaar worden de aanmerkingen op dien post dringender en dezen keer werd er zelfs over gestemd. Er waren weliswaar slechts twee stemmen tegen, maar het schijnt toch zoo ver te zijn, dat een verzoex aan de betrokkenen is gedaan om vrijwillig een gedeelte van hun pensioen te laten vallen. Ove rigens is het volkomen juist wat de heeren Van Dam en Gerritsz opmerkten: de pensioenen worden uitbetaald krachtens een door den raad zelf vastgestelde verordening. De raad zou dus moeten beginnen met de verordening te wijzi gen. Over de behandeling van het hoofdstuk „Po litie" kan de burgemeester volop tevreden zijn. Behoudens aanmerkingen van den kant der com munisten w'erd zijn algemeen beleid goedgekeurd. De heer Oversteegen beklaagde er zich over. dat aan revolutionnairen geen gemeentelijke gebouwen meer worden verhuurd en verklapte daarbij, dat het voor hen tegenwoordig ook moeilijk is, particuliere zalen te huren. Een Haarlemsch gemeentebelang is het niet direct, dat in die leemte voorzien wordt. Tal van raads leden hadden kleine wenschen. De heer Boes wees op verschillende gevaarlijke verkeerspun ten in de stad en zette een anti-lawaai-cam- pagne in. Er worden volgens hem veel te veel signalen gegeven.' Ook vond hij, dat van de ver- keerslessen, die de schoolkinderen ontvangen, in de practijk niet veel terecht komt. Mevrouw Conradi sprak, evenals verschillende andere raadsleden, met lof over de verkeersregelingen en gaf den nuttigen wenk om bij de verkeers- strepen de auto's links op te stellen, wat meer orde zal geven bü het weer in gang brengen der wachtende voertuigen. De heer Visser vroeg om éénrichtingsverkeer op den Wagenweg; de heer Klein Schiphorst vestigde de aandacht op de postauto's, die soms op roekelooze wijze bij het Postkantoor manoeuvreeren, en vroeg voor de voetgangers op de Groote Markt een passage te maken dóór het Stadhuis: tusschen de Zijl straat en de Koningstraat is het voor hen levensgevaarlijk. De heer Bijvoet vroeg aandacht voor het gevaarlijke punt KruiswegParklaan. De heer Relnalda pleitte zóó w'arm voor het aanbrengen van lichtsignalen, dat een ondeu gend raadslid den leider der socialistische frac tie vroeg of hij er erg op gesteld was, rood licht in de stad te zien. Hij zag er intusschen ook zeer terecht een groote bezuiniging in, omdat door die signalen verkeersagenten uitgespaard kunnen worden. Hij Haagde ook over enkele agenten van politie, die verschrikkelijk tekeer kunnen gaan als iemand „over de streep" gaat. De heer Van Kessel hield een stevig pleidooi voor een ventverbod, en liet zich niet van zijn a propos brengen door de mededeeling van den voorzitter, dat met een ventvefböd het werk van Maatschappelijk Hulpbetoon weer moeilijker zou worden gemaakt. De heer v. Kessel kon er zich heelemaal niet mede vereenigen, dat M. H. in '32 51.000 voorschotten aan venters had gegeven, welk bedrag de heer Van Liemt echter tot de juiste proportie terugbracht, door voor te reke nen dat het slechts 16.000 is geweest. Maar dat alles kon toch niet voorkomen, dat de heer Van Kessel een voorstel indiende om B. en W. uit te noodigen een ventverbod in te voeren. Hij zag het in de portefeuille verdwijnen ter fine van prae-advies van B. en W. De burgemeester kreeg ook zijn derden hoofdinspecteur van poli tie. De vrees, dat wij in Haarlem een Mexi- caansch leger weinig soldaten en veel gene raals zullen krijgen, nam hij weg door mede te deelen, dat het aantal van drie hoofdinspec teurs slechts zeer tijdelijk zal zijn. Er was nu een geschikte kracht om aan het hoofd van den gemeentelijken dienst te worden gesteld en deze moet daarom bevorderd worden tot hoofdinspecteur. Binnen enkele jaren gaat ech ter een der drie hoofdinspecteurs met pensioen en het ligt niet in de bedoeling om dan die va cature weer aan te vullen. Bij het hoofdstuk „Volksgezondheid" misten wij den heer Koppen, die ongesteld is, maar ons andere jaren een uurtje bezig houdt met in den regel zeer behartigenswaardige wenken. Gisteren waren de opmerkingen al zeer onbe langrijk en betroffen grieven van mevrouw Maarschall en den heer Peper, die met even veel succes met den burgemeester of den heer Van Konijnenburg onder vier oogen behandeld hadden kunnen worden. De burgemeester had met de beantwoording dan ook geen moeite. Belangrijker was het debat over de verlaging van woninghuren. De heer Westerveld wees op de mogelijkheid, dat het Rijk de rente van de rijksvoorschotten van 5 pCt. op 4J4 pCt. terug brengt, gelet op het feit, dat de regeering thans geld tegen 4 pCt. leent. De heer Westerveld becijferde, dat zulk een renteverlaging voor het bekende complex van 318 woningen van Patri monium, éen vermindering van lasten zou bren gen van niet minder dan 1.50 per woning en» per week. De heer Klein Schiphorst wees hierbij nog op de hooge onderhoudskosten, die yele woningbouwvereenigingen op de begrooting brengen. Soms 20 pCt. van de huur. Geen par ticulier legt een zoo hoog bedrag voor het on derhoud van zijn huizen uit. De vereenigingen zijn veel te royaal. Hij vond een gereed oor bij den wethouder ,die mededeelde, dat reeds voor schriften zijn gegeven om die onderhoudskos ten te verlagen. Hopeloos schijnt het met die huren van de vereenigingswoningen dus niet te zijn en dat er iets moet gedaan worden bleek wel uit het w'arm en gedocumenteerd pleidooi, dat de heer De Braai hield voor de woningbouw- vereeniging „Patrimonium". Daar staan tal van huizen leeg en hij vroeg den wethouder daar een handje te helpen. De wethouder scheen voor huurverlaging niet veel te voelen. Maar wel deelde hij mede, dat het plan bestaat een fonds te vormen, waarin alle voor- en nadeelige saldi worden ingebracht van alle woningbouwveree nigingen en dan de huizen der verschillende woningcomplexen op marktwaarde te schatten. De wethouder hoopt blijkbaar, dat daarvan een huurverlaging het gevolg zal zjjn. Het slot van de avondzitting bracht een ge animeerd debat over Haarlem-bloemenstad. Dat kwam zoo. De heer Boes, met alle w1aardeering voor het werk van den Dienst Hout en Plant soenen vond, dat het daarvoor uitgetrokken be drag aan den hoogen kant is. Hij stelde zelfs voor den stadskweektuin tot op de helft in te krimpen. Zijn partijgenoot, de heer Van Dam, w'ilde het geheele bedrijf opheffen en de benoo- digde bloemen en planten uit Boskoop en Aals meer betrekken. Hiertegen kwamen de heeren Van Kessel, De Braai, Castricum, Reinalda en vooral de voorzitter in heftig verzet. De burge meester hield een van de meest hartstochtelijke speeches, die wij ooit van hem hebben gehoord en het moet voor den heer Bouer, onzen direc teur van Hout en Plantsoenen, die de beraad slagingen in de zaal bijwoonde, een groote vol doening zijn geweest, zijn werk zoo algemeen te hooren prijzen. Wij hebben de H. O. V. ver loren, maar aan onze plantsoenen mag men blijkbaar nog niet komen. En gelukkig maar, want niet ten onrechte werd door verschillende raadsleden op den goeden naam van Haarlem als bloemenstad gewezen. Nu wenschten ook de voorstanders van bezuiniging op Hout en Plant soenen natuurlijk onze plantsoenen niet geheel te verwaarloozen, maar dat er een klein peri- culum in mora was, bleek wel uit de mededeeling van den heer Slingenberg, dat hij er niets op tegen had den stadskweektuin aan de Klever laan op te heffen en een gedeelte van den vrij komenden grond voor bouwterrein te verkoopen. De burgemeester zeide: wij moeten bezuinigen, maar laten wij oppassen, dat w'ij met onze be zuinigingen geen onherstelbare schade aanbren gen. De heer Gerritsz voegde er aan toe, dat de stadskweektuin in het stadsbeeld past en dat de omgeving van de Kleverlaan zou worden ont sierd als daar gebouwen zouden komen. De heer Van Dam had de stadskweekerij een overheids bedrijf genoemd. Hiertegen opponeerde de heer Bijvoet. De stadskweekerij mist het kenmerk van overheidsbedrijf, zeide hij, omdat zij alleen voorziet in de behoeften van de gemeente en niet aan particulieren levert. Een voorstel om den begrootingspost voor Hout en Plantsoenen met 1000 te verlagen werd met 29 tegen 5 stemmen verworpen. Een votum, dat vooral voor den heer Bouer een voldoening zal zijn geweest. Ik heb zes weken gekregen wegens te langzaam rijden. Ja, de eigenaar van den auto haalde me in. Interessante Blatt. wordt, besluiten, met een aanbeveling, om zelf eens met deze eerste automatiek in Haar lem te gaan kennis maken.' Er wacht u een sma kelijke drork, een lekker hapje en een rustig zitje in een helder verlichte en zindelijke ruim te. Het bestuur van de afd. Haarlem van den R.K. Bond van Café-Restaurant- en Hotel geëmployeerden roept ieder R.K. kellner, kok, huisknecht enz. op, om te komen op een ver gadering op 11 December a.s. in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat, d'es nachts om half een. Het bestuur doet een dringend verzoek aan allen, deze gelegenheid niet te laten voorbij gaan en overeenkomstig den oproep van het Doorluchtig Episcopaat in den Vastenbrief van 1933 zich te organiseeren in genoemden bond, waar de belangen van iederen katholiek die in het hotel- en restaurantbedrijf werkzaam is; behartigd worden. Vooral in dezen crisis-tijd is versterking van de organisatie en samenwer king voor allen noodzakelijk. Dinsdagmiddag om. 2 uur arresteerde een rechercheur van politie den 23-jarigen L. V. uit Amsterdam, die in het bezit was van een heerenrijwiel, dat hij om half twee op de Nieuwe Gracht had gestolen. De man is in verzekerde bewaring gesteld. mmmM De Rijkspresident von Hindenburg is zoo ongeveer eereburger van alle Duitsche steden. De stad Halle gaf hem thans ook deze onderscheiding. De „eerebrief" werd uitgevoerd in émaille. De president zal dankbaar zijn, dat niet al die duizenden steden, dorpen en vlekken hetzelfde deden! Door het sub-comité Haarlem van het comité voor de Duitsche Vluchtelingen was Woensdag avond een eerste cabaret-voorstelling georgani seerd in den Stadsschouwburg. De opbrengst van dezen avond diende ter ver sterking van de kas van bovengenoemd comité. Er werd een seiect-programma uitgevoerd. D voordrachtkunstenaar Louis Davids bracht op de hem eigene wijze zijn zeer gewilde levens liedjes voor het voetlicht. Alex, de Haas fungeerde als conferencier en wist met geestige anecdoten en zetten, tintelend van humor, een onbedaarlijken lach los te slaan. Voor het muzikaal gedeelte hadden de pia nisten Han Beuker en Wouter Denijs de ver zorging op zich genomen. Deze taak was hen veilig toevertrouwd. Verder voerden de danseressen Jack Junior Dancing Girls decente dansen uit. Het sierlijk bewegen op het rhythme der muziek had de volle belangstelling der bezoekers. Bovendien werd dit programma dat uiter mate afwisselend genoemd mag worden, nog opgeluisterd door het optreden van den illu sionist Larette, die zeer moderne nummers op zijn repertoire had. De schouwburg was goed bezet. Buiten de reeds genoemde medewerkenden, die reeds te voren bekend gemaakt waren, trad ook nog de Piccard-band met eenige moderne schla gers op. Te Leiden is geslaagd voor het candidaats- examen recthsgeleerdheid de heer A. E. Kauff- man, Aerdenhout. De exploitanten van de N. V. Automatiek „Fluks" in Zandvoort hebben Woensdagmid dag 2 uur ook in Haarlem, Groote Houtstraat 2123, een automatisch restaurant geopend. De plechtigheid geschiedde bij monde van den president-commissaris den heer L. Groen Spr. deelde allereerst mede, dat de burgemees ter van Haarlem wegens de Raadsbegrooting verhinderd was de opening bij te wonen. Spr. ging vervolgens in het kort de geschiedenis der automaten in Nederland na. Door niet voldoen de verzorging van spijs en drank, mede door de primitieve inrichting, die 20 a 30 jaar ge leden de automatieken aankleefden, zijn deze gedoemd geweest te verdwijnen. Gedurende een kwarteeuw is Nederland toen van deze inrichtingen verstoken geweest, tot vóór 2 jaar de eerste weer in Amsterdam ge opend werd, weldra gevolgd door meerdere. De grootere geeft spr. voldoende kans van levensvatbaarheid. Het „waarom" hiervan, is volgens hem hierin gelegen, dat de mensch van dezen tijd vlug geholpen wil zijn en niet duur uit wil wezen. Het personeel aldus spr. heeft instructie gekregen, dat de klant voor alles gaat. Vervolgens wijdde spr. een enkel oogenblik aan de voorgeschiedenis van de inrichting van een automatiek. De automaten in een automatiek zijn een ge wichtig onderdeel, maar zü blijven slechts on derdeel. Spr. merkte dan op, hoe in September met den bouw van deze automatiek begonnen en men nu eind November hiermede gereed was. Spr. bracht dan dank voor de medewerking aan den aannemer, den architect, de verschil lende firma's e.d. Hiema verklaarde hij de instelling voor ge opend. Na de opening, die door zeer veel genoodig- den de ruime oppervlakte was geheel ge vuld werd bijgewoond, werd de gelegenheid geboden net fraaie interieur te gaan opne men. De ruimte waar het publiek spijs en drank kan consumeeren, is zoo goed als geheel in marmer uitgevoerd. Achter deze ruimte zijn de frissche keukens gelegen. Alles is hier zoo ingericht, dat de hoogst mogelijke graad van hygiëne bereikt is. Eerst treffen we er de koude keuken aan, die van een automatische koelinrichting is voorzien. Daarachter ligt een vertrek, waar de automatische jjsbereiding plaats heeft. Naast de koude keuken bevindt zich de ban ketbakkerij, waar tevens de warme schotels be reid worden. Een 40-tallig personeel draagt zorg, dat de benoodigde spijzen bereid worden, dat de auto maten gevuld blijven en dat de gebruikte ta fels schoon gehouden worden. Voor het vrouwelijk personeel is een mani cure en pedicure in dienst; dit om er voor zorg te dragen, dat alles een frisschen indruk op het publiek blijft maken. Aan het buffet worden de warme schotels ge serveerd. Deze worden met water dat door gas op temperatuur gehouden wordt verwarmd. Uit de automaten kan men zich van bier, limonade, wijn en van lekkere warme, zoowel als koude „hapjes" voorzien. Alles wordt betaald door middel van pennin gen. Op de bovenverdieping zijn de magazijnen en kantoren, benevens een aparte kleed- en portie kamer voor vrouwelijk en mannelijk personeel gelegen. We kunnen deze uiteenzetting van de inrich ting, waar in de keuken met olie gestookt Het bestuur der vereeniging is als volgt sa mengesteld J. v. d. Berg, voorzitter; P. Vol- laerts, vice-voorzitter; A. v. d. Erf, secretaris, Bankastraat 21; J. Swarte, penningmeester; C. Kubbinga, commissaris, tevens leider van de Propagandaclub. Het bestuur is direct actief opgetreden en met een flink programma in de maand December voor den dag gekomen. Naar wij vernemen is drs. van der Weijst, rector van het RK. Lyceum te Alkmaar, tot Rijksinspecteur van het gymnasiaal en middel baar onderwijs in de eerste (Zuidelijke) inspec tie, als opvolger van dr. H. van Swaag benoemd. Drs. Mattheus v. d. Weijst werd in 1893 te Boxtel geboren als jongste kind van een gezin met twaalf kinderen. Hij koos de onderwijzers loopbaan en was na zijn L.O.-Akte te hebben behaald, de eerste jaren onderwijzer in parti culieren dienst. Na zijn militairen dienstplicht te hebben vervuld werd hij in 1918 hoofd van de door hem opgerichte katholieke lagere school, te Boxtel-Gemonde. Na in 1923 met goed gevolg het Staatsexamen te hebben gedaan bezocht hij de Rijksuniver siteit te Utrecht, waar hij den titel behaalde van doctorandus in de psychische aardrijks kunde en de plant- en dierkunde. Daarna werd hij leeraar aan het R.K. Lyceum te Den Bosch en aan het St. Joriscollege te Eindhoven. Na zes jaren in Eindhoven te hebben gewerkt volgde in 1927 zijn benoeming tot rector van het op te richten R.K. Lyceum, onder bescherming van den H. Petrus Canisius te Alkmaar. Dit lyceum, waar hij een der medeoprichters was, is dank zij zijn stuwende werkkracht geworden tot een modelinrichting van Middelbaar On derwijs voor Noord-Holland boven het IJ. Het telt thans 200 leerlingen. Tijdens zijn rectoraat hield hij de woorden van Vondel's Roskam voor oogen „Indien het gemeen U roept bezorgt het als Uw eigen." Het lyceum heeft dan ook deze zes jaren een bloeiperiode doorgemaakt en lijdt door zijn heengaan een groot verlies. Ook Alkmaar verliest in drs. v. d. Weijst, die een groot voorstaander is van nauwer contact tusschen Noord- en Zuid-Nederland, een harer voortreffelijkste burgers. Rector v. d. Weijst is o.m. regent van het Centraal (Neutraal) Zieken huis. Overigens bekleedde hij weinig functies in het maatschappelijk en vereenigingsleven. Hij zal vermoedelijk met 1 Maart 1934 zijn nieuwe functie aanvaarden. Waarom heb je 't koks maatje ontslagen; Hij stotterde en maakte m'n papagaai ook aan 't stotte ren. Mummel, Hamburg. Wat heeft me daar de Derby-club den Spurs een kool gestoofd! Poeh! 12, eenvoudig om te rillen, en zulks niet slechts om de nederlaag zelf, dan wel het verspelen van de bovenste plaats. En natuur lijk stond de groote rivaal van de Spurs, Arse nal, die trouwens al weken op de loer ligt, ge reed en met een- tij gerachtigen sprong heeft ze haar prooi in haar stevige klauwen. Doch daarover straks. Want eerst willen we den noodlottigen strijd nog eens beleven, die zjch daar ginder op Tot tenham voor 41000 toeschouwers heeft afge speeld. Nu is Derby County een hoogst merk waardig elftal. En 't zal zonder twijfel uw ver bazing wekken, als wij u vertellen, dat deze vereeniging in haar bestaan en dat dateert vanaf 1884 noch de Cup, noch een Kam pioenschap van de eerste Divisie vermocht te veroveren en ondanks dit tóch een der gevaar lijkste tegenstanders is uit de competitie. Waar de County ook komt gaat de roode vlag in top. Dan dreigt er gevaar en zijn de tegenpartijen meestentijds dubbel op hun qui-vive, maar vooral op de leidende elftallen heeft men 't gemunt. Was 't daarom te verwonderen, dat menig supporter op weg naar White Hart Lane zich niet kip-lekker voelde. Had een onbestem de vrees hem te pakken, omdat men tegen het fatum te strijden had. En dat deze vrees niet ongegrond was. leerde u reeds het resul taat. Maar vrii van alle clubsmetten viel er op den Spurs-ground voor de objectieve toeschouwers veel te waardeeren en te genieten. Want er werd door beide ploegen brillant werk ver toond, dat wil zeggen veldwerk. Hoe spijtig 't ook klinken moge keeper Nicholls van de Spurs heeft de match voor zijn „side" verloren. De man had een off-day, die hem fataal geworden is, niet slechts voor zijn kleuren, maar ook voor zjjn „cap". De goede pers, die hem de laat ste weken ten deel was gevallen, had de En- gelsehe Elftal-commissie naar deze ontmoeting gelokt voor haar keuze van het Engelsche Elf tal tegen Frankrijk. Maar ten opzichte van Nicholls zal men thans wat huiverig zjjn ge worden. Hij deed ongeloofelijk domme dingen, zoo zelfs, dat onder deze omstandigheden zes tegenpunten geen bevreemding zouden hebben verwekt. Wij zullen u Derby's eersten goal schil deren. Duncan plaatste een boogbal voor den Spurs-doelmond; Nicholls aarzelde om den bal direct weg te trappen, of den omhoog stuitenden bal te vangen; hii deed geen van beiden, waardoor het leder diep in het net spatte. Een zeldzame blunder! Voor de County was 't werkelijk jammer, dat al vrij spoedig hun internationale back Cooper wegens een blessure den strijd moest staken en pas diep in de tweede helft terug keerde. Een uitstekende partij voetbal vertolk te voorts de andere internationaal, Crooks, terwijl ook Bowers wederom de aandacht op zich zal hebben gevestigd, mede door het scoren van Derby's tweeden goal na de hervat ting. Voor de Spurs redde Ó'Callaghan kort voor het einde de eer. Het Fatum had intus schen weer zijn plicht gedaan, want ondanks het feit, dat de Londenaars geruimen tijd tegen tien man vochten, vermocht men niet het ge vaar af te wenden. Heimelijk hoopte men, dat ook Arsenal in Huddersfield klem zou loopen. Doch de boys van Highbury lieten zich niet vangen, ofschoon zij zich den volke van hun matigste zijde heb ben getoond. Met de 10 zege, welk doelpunt Dunne scoorde met een kopbal, mogen ze hun handen dicht knijpen. Het Huddersfieid-team, in het veld meestentijds overheerschend, had behalve tegen een kranige verdediging ook tegen het pech-duiveltje te kampen. Want er waren voor de Londenaars tal van hoogst cri- tieke situaties, zoo zelfs, dat keeper Moss twee keer reeds was gepasseerd, doch de nog achter hem geposteerde backs koppend en trappend zeker schijnende goals wisten te voorkomen. Hoe 't ook zij Arsenal heeft haar zin; op dit oogenblik wachtte zij al weken, en nu pas begint de strijd interessant te worden, omdat de Spurs vanzelfsprekend niets onbeproefd zul len laten om de roodhemden uit hun stelling te verjagen. Scheen 't aanvankelijk, dat de heeren van Stamford Bridge hun leven gingen beteren in hun strijd tegen Birmingham, door reeds na drie minuten de score te openen door een doel punt, dat Barkas weliswaar in eigen doel trap te, na de hervatting gooide de traditioneele inzinking opnieuw roet in het eten. En 't was meer aan de slapheid van den Birmingham- aanval te wijten, dan aan de geslotenheid van de Chelsea-defensie, dat slechts de gelijkmaker door de gasten werd gescoord en de beslissing uitbleef. Voorts trachtte Sheffield United met den moed der wanhoop aan de fatale plaats te ontkomen, waartoe Blackburn Rovers met 10 werd verslagen. Door deze zege brengt echter de United haar stadgenoote de Wednesday danig in 't nauw, want deze zag zich door Sunderland met 4r—0 overwonnen. Grimsby blijkt niet in het minst van plan om zich van de spits te laten vèrjagen. Want op nieuw demonstreerde ze haar schitterenden vorm tegen Huil City en klopte dit team met 41. Maar ook hulde voor Bolton, dat haar concurrent Port Vale met 30 overrompelde. De strijd om de leiding wordt hoe langer hoe interessanter. Geheel juist is dit niet, want er zijn al vïer ronden voorafgegaan. In vier ronden hebben de kleine en kleinste clubjes van geheel Enge land de sensatie beleefd om mee te dingen aan de groote Cup, waarvan de finale in April gaat op Wembley. Dit geeft den cup-strijd een bijzondere bekoring. Doch na de groote opruiming begonnen nu Zaterdag de derde divisieteams hun slag te slaan en deden vele Wembley-illusies van de kleine Goden in rook vervliegen. Doch wacht hun aanstonds niet hetzelfde lot, als in Januari de groote broers hun plaats komen opeischen? Niet minder dan 34 wedstrijden vonden door gang, waarbij de hoogste scores werden bereikt door Tranmere Rovers, dat met 70 won, en door Bristol City, dat met 71 over de bekende amateurclub, Kingstonians, zegevierde. Ook Walsall leeft.... en Arsenal zal misschien bij het lezen van haar 40 zege op Spennymoor United de schrik om het hart slaan. Want herinnert u zich nog, dat datzelfde Walsall (3e divisie) verleden jaar het groote Arsenal voor de Cup elimineerdel Natuurlijk herinnert men zich nog wel de ranglijst van de vorige week en zal 't sterk de aandacht trekken, welk 'n gewijzigd beeld de huidige geeft: Arsenal 16 9 5 2 23 31—14 Tottenham Hotspur 16 9 4 3 22 29—13 Huddersfield Town 16 8 4 4 20 39—27 Derby County 16 7 5 4 19 27—18 Portsmouth 16 7 4 5 18 20—15 Manchester City 16 6. 6 4 18 22—18 Blackburn Rovers 16 8 2 6 18 35—33 Sunderland 16 7 3 6 17 37—24 Liverpool 16 7 3 6 17 37—24 West Bromwich Albion 16 6 4 6 16 25—23 Middlesbrough 15 8 0 7 16 33—34 Wolverhampton Wand. 16 6 4 6 16 26—35 Birmingham 16 4 7 5 15 18—15 Aston Villa 16 7 1 8 15 32—29 Leeds United 15 6 3 6 15 27—28 Leicester City 16 5 4 7 14 25—27 Newcastle United 16 4 6 6 14 22—30 Everton 15 4 5 6 13 26—24 Stoke City 16 3 6 7 12 16—34 Sheffield Wednesday 16 5 1 10 11 24—33 Sheffield United 16 4 3 9 11 20—41 Chelsea 16 3 2 11 8 20—40 De tweede divisie bleef bovenaan zoo goed als ongewijzigd: Grimsby Town 16 12 0 4 24 41—17 Port Vale 16 10 2 4 22 26—15 Blackpool 16 9 3 4 21 29—17 Bolton Wanderers 16 9 1 6 19 30—25 Zaterdag zal het volgende programma worden afgewerkt: Arsenal—Liverpool BirminghamAston Villa. Blackburn RoversPortsmouth. Derby County—Wolverhampton Wanderers. EvertonChelsea. Leeds UnitedStoke City. Manchester City—Tottenham Hotspur. MiddlesbroughSunderland. Newcastle UnitedHuddersfield Town. Sheffield WednesdayLeicester City. West Bromwich AScheffield United. Uiterst belangrijk in de tweede divisie zijn de volgende wedstrijden: BlackpoolWest Ham United. FulhamGrimsby Town. Notts CountyBolton Wanderers. Port Vale—Manchester United. Men zendt ons toe het jaarverslag over 1932 en andere bescheiden van het „Genootschap Willem Bilderdijk", waar uit we vernemen dat het geen koek en ei is onder hen, die zich tot taak stelden de nage dachtenis van den dichter te eeren. Er zijn nJ. twee stichtingen die zich met deze schoonej bezigheid oceupeeren. In 1907 is opgericht de' „Vereeniging Het Bilderdijkmuseum" en daanj kwam met het eeuwfeest van den dichter een. tweede organisatie naast, het „Bilderdijk-! Comité 1931", waaruit het genoemde genoot schap is gegroeid. De ziel van dit genootschap is de Haagsche dichter August Heyting. Deze schijnt ook in den tijd, die aan de stichting vani het Bilderdijkmuseum voorafging, een gang maker te zijn geweest, die krachtdadig werkte voor de herdenking van 1906. Na afloop van de feestelijkheden van toen, zoo wordt meege deeld, trok Heyting zich terug „wegens 'n on verantwoordelijke publieke daad" van het Be stuur der voorbereidende Commissie. Op Heyting's openbare, zeer scherpe terechtwijzing van die daad, b.v. in de „Groene Amsterdam mer" van 16 December 1906, heeft dat bestuuE „met geen kik durven antwoorden". Het klinkt niet verkwikkend, maar we be grijpen er wel iets van. Heyting is wat men! noemt een origineele man, met nogal afwijkende denkbeelden. Vermoedelijk heeft de Commissie zich met zijn wijze van optreden niet kutonen vereenigen. Het museum kwam dus zonder zijn hulp tot stand, maar Heyting is er in 1930 in geslaagd zijn eigen kring voor de herdenking van 1931 bij elkaar te trommelen en in verscheidene plaatsen hebben toen plechtigheden plaats gehad, waarin de dichter en de politieke ban neling werden gehuldigd. „De bedoeling en opzet van het Bild.- Comité 1931 is geen andere geweest dan 'n waardige, nationale huldiging, een hul diging in verschillende plaatsen, zoo wordt gemeld. Om dit alles met inbegrip van een waardig slot in Dec. te bereiken, was veel voorbereidend werk en een onafge broken campagne ncodig. Het NederL. volk moest zijn Bilderdijk leeren kennen, wilde het hem waarlijk als volk huldigen. Zonder behoorlijke voorbereiding zou de huldiging een hoon zijn geworden voor ons nationaal bewustzijn, een blamage tegenover ons zelf en het buitenland. Zonder behoorlijke voorbereiding zou ons Bestuur geen hand hebben omgedraaid voor een herdenkingsplechtigheid op 18 December 1931. Een geheel ander standpunt nam het| Bestuur van het Bild. Mus. in. Dit werd! (in den persoon van Prof. Goslinga) reeds terstond door ons uitgenoodigd aan de krachtige actie gedurende het geheele jaar 1931 deel te nemen. Deze uitnoodi-; ging was onzerzijds onverplicht, want een zoodanige actie lag niet in de lijn vani werkzaamheden der Ver. Het Bild. Mus., welke, naar de ervaring leerde, zich had beperkt tot den arbeid, omschreven in haar doeleinden, zooals die staan uitge drukt in haar statuten: „het oprichten, openbaar tentoonstel len, onderhouden en aanvullen van een verzameling handschriften, boeken, por tretten, prenten, documenten en persoon lijke herinneringen, Mr. Willem Bilder dijk, zijn werk en zijn tijd betreffende.'' Ook ging het bestuur niet op ons voor stel in, maar bepaalde zich uitdrukkelijk tot een viering in December. Wij stonden dus in onze actie elleen. Niet door ons van de hand gewezen was een samenwerking bij tijd en wijle, maar wel „een samenwerking op voet van ge lijkheid" wegens onze voorgenomen jaar campagne. Het bestuur der vereeniging had ge toond geen oog te hebben voor de nood zaak van zulk een campagne en voor de primaire eischen daarvan, gelijk het ten overvloede in het herdenkingsjaar nog liet blijken." Kwaad bloed schijnt voorts gezet te hebben een reeks herdenkingsartikelen van Dr. J. F. M. Sterck, vice-voorzitter en tevens lid van verdienste van het Bilderdijk-Museum, waarin de figuur van den dichter sterk critisch werd bekeken. Voorts worden de redevoeringen van Prof. Gerretson aan critiek onderworpen Zoo wordt het duidelijk, dat twee organi saties bezig zijn te strijden over de vraag, hoe Bilderdijk het best kan worden geëerd. Daarbij schijnt het Comité-1931 de meeste leden te hebben aangeworven. We zullen ons in de oneenigheid niet men gen. Misschien worden de heeren het alsnog eens. Wel willen we als onzen indruk geven, dat de heer Heyting zijn Bilderdijk-liefde wat te hoog opschroeft. Bilderdijk was slechts bij vlagen een groot dichter van dit oordeel schijnt moeilijk beroep mogelijk, nadat Scharten met objectivi teit een aantal schoone plaatsen uit zijn werk heef aangewezen. Met critiek op zijn leven moet men echter zeer voorzichtig zijn. Er brandde zeer zeker een sterke vlam in hem:i waar de practijk bij het ideaal ten achter bleef moet men bedenken wat Mr. J. C. Bloem in verband met Bilderdijk schreef, n.l. dat men een zondaar zijn kan en toch diep godsdienstig. MaarVondel was grooier, mooier, meer harmonisch, in zijn kunst en in zijn leven. Uitspraken als die van den secretaris van het „Genootschap Willem Bilderdijk", den heer E. G. van Bolhuis, dat Bilderdijk „het veelzijdigs'te genie" was, dat ons land heeft voortgebracht.' zijn ondoordacht. En Erasmus? En Spinoza? En Hugo de Groot? En P. C. Hooft? oer. Vignet van Jan De Quack voor het Get nootschap Willem Bilderdijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5