Paardensport in vogelvlucht Omzetbelasting Heemschut's actie ARCHER EN RICHARDS VRIJDAG 1 DECEMBER WINTERHULP TE ENSCHEDE Aanvullingen in verband met den overgangstoestand bij de inwerkingtreding Beursreorganisatie De „Vereeniging" tegen Twee branden in de hoofdstad Broei in een silo FINANCIËN VAN DEN HAAG Nieuwe maatregelen ter bezuiniging AARDAPPELEN EN RUND- VLEESCH De distributie RIJWIELDIEVEN AAN- GEHOUDEN Jongens van 1519 jaar De populariseering van de rensport in Engeland Bij de Oostelijke buren Doodelijk mishandeld Kapitein voor den Krijgsraad ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK Doodelijk ongeval GRIEKSCHE LEENINGEN En de goudclausule Uit beider leven Rensport is volkssport Vrachtauto omgeslagen Man op den grond geslingerd en doodelijk gewond AUTOMOBILISTEN SPAART DE PAARDEN! Een verzoek der K.N.A.C. Eerste Kamer 7 December bijeen De gehuwde vrouw Niet meer in gemeentedienst te Rotterdam Carolus Magnus Nog geen betaling der December- coupons DIOC. R.K. VROUWENBOND BISDOM HAARLEM Algem. vergadering te Rotterdam RECHTSZITTING IN DE OPEN LUCHT Een schietpartij te Hoek van Holland Brabant weert zich tegen aantas ting van, het eigenaardig schoone in zijn landschap Larens tweede primeur De moord te Vreeswijk Veete tusschen dader en slachtoffer? HEFFING OP KOFFIE 0.25 invoerrechten per K.G. DOOR ZANDTREIN OVER REDEN Woensdag werd te Enschedé voor de noodlijdenden een grootsche winterhulp- actie ondernomen. Binnen drie uur werden 44 auto's vol goederen, 'n bedrag van f 1756, bijeengezameld. Ingediend is een wetsontwerp tot Aanvulling van de Omzetbelasting 1933. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend; Vele fabrikanten hebben loopende contracten na te komen, die zijn gesloten op een tijdstip toen er van omzetbelasting nog geen sprake was en die dus bij het bepalen van den prijs met de omzetbelasting geen rekening hebben ge houden. De omstandigheid, dat zij de door hen verschuldigde omzetbelasting niet op de koopers kunnen verhalen, beteekent voor hen een be langrijke schade. De Minister acht het noodig deze niet-bedoelde gevolgen van de wet te voorkomen. Dit kan naar zijn meening net beste geschieden door in het algemeen aan fa brikanten, cle rechtstreeks aan anderen dan fa brikanten en groot- en kleinhandelaren leve ren, de bevoegdheid te verleenen de verschul digde belasting te voldoen door gebruikmaking van plakzegels overeenkomstig artikel 9 eerste lid, onder oplegging van de verplichting om alsdan een gezegelde factuur uit te reiken. Be staat deze verplichting voor den fabrikant, dan kan hü verhaal op den kooper uitoefenen op grond van artikel 8. De voorgestelde aanvulling heeft het voor deel, dat zij niet alleen een oplossing geeft voor moeilijkheden, die zich in het overgangstijdperk voordoen, doch ook voor de duurzame werking van de wet een regeling treft, welke, naar den Minister bekend is, door vele fabrikanten wen- scheiijk woidt geacht. Een tweede punt, dat bij de invoering der wet aanleiding tot moeilijkheden geeft, is het vol gende: Een fabrikant, die tevens importeur is van goederen, moet na de inwerkingtreding van de wet van alle door hem afgeleverde goederen omzetbelasting betalen, ook van die welke nij vóór de invoering van de wet uit het buiten land heeft ingevoerd, terwijl hij, die uitsluitend importeur van dezelfde goederensoort is, de voor de invoering der wet ingevoerde goederen zon der betaling van omzetbelasting kan leveren. Er dreigt dus ten aanzien van gelijke goederen een achterstelling van den fabrikant-importeur bij dengene, die uitsluitend importeur is. Deze ongelijkneid bestaat alleen met betrekking tot de bij de inwerkingtreding van de wet aan wezige voorraden; zoodra de wet werkt staan ingevolge het bepaalde bij art. 18 eerste lid sub 2 fabrikant en importeur ten aanzien van de in gevoerde goederen op gelijken voet. Het schijnt den Minister wenschelijk deze on gelijkheid weg te nemen door opneming in de wet van een overgangsbepaling. In de Donderdag gehouden algemeene ver gadering van de Vereeniging voor den Effecten handel werd het voorstel van de Commissie, belast met het onderzoek naar de mogelijkheid van beursreorganisatie om te stemmen over de vraag, ot het reorganisatie-voorstel nader in behandeling moest worden genomen, door de meerderheid met neen beantwoord. Het bestuur verklaarde op een desbetreffende vraag, onder verwijzing naar het prae-advies, dat de moge lijkheid, dat partieele wijzigingen door het be stuur zullen worden ingevoerd, blijft bestaan. Bij acclamatie werd aangenomen een voorstel om Zaterdag 23 December als beursvacantiedag vast te stellen. Bij de rondvraag vestigde een der leden de aandacht op de toenemende concurrentie, welke de leden ondervinden van de zijde van vestigin gen van Anterikaansche huizen. Het bestuur zeide, dat reeds maatregelen daartegen werden overwogen. Gisteravond om half acht werd de brand weer te Amsterdam gewaarschuwd voor een hrand in een opslagplaats van de Boer's Asbest- en Rubberfabriek aan het eind van de Czaar Peterstraat, en nog was men hier met blusschen bezig, of de alarmklok riep de geheimden al weer aan den Omval, waar de roode haan zijn kans waagde in Bertel's Olie- fabrieken. De brand bij de Boer werd ontdekt door per soneel van een motorboot, welke in de Dijks- gracht aan het terrein van de fabriek, het voor malig terrein der Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij, gemeerd lag. De arbeiders hadden het werk reeds om half zes verlaten. Men waar schuwde de brandweer, welke bij aankomst een feilen vuurgloed vond in een vrijstaand ketel huis, tevens opslagplaats van stroocarton en houtvilt. In dit gebouwtje werkte een heete luchtoven en van de hevige uitstraling schijnt broei en uitbranding der grondstoffen het ge volg te zijn geweest. Het vuur vond gretig voedsel in het uiterst brandbare materiaal. Drie stralen bracht de brandweer uit: twee via de Babyspuit en één over terrein, Czaar Peter straat en luchtbrug naar den standpijp bij het spoor. Onder leiding van hoofdbrandmeester Hartdorff slaagde men er in na een half uur tijds het vuur te verdrijven. Voor een waarde van 700 tot 1000 aan grondstoffen was ver loren gegaan, maar de schade wordt door ver zekering gedekt. Ook het bedrijf ondervindt door het gebeurde geen stagnatie. Het personeel dat Donderdagavond werkzaam was in de stokerij van de N.V. Bertel's Olie- fabrieken, gevestigd aan den Omval te Amster dam, bemerkte dat er broeiing was ontstaan in een koker van de 26 Meter hooge silo. gevuld met pitten, afkomstig van Zonnebloemen, waar uit olie geperst wordt. Deze pitten worden na te zijn uitgeperst en gedroogd, als kippenvoer gebruikt. Op welke hoogte het vuur zich be vond, kon niet worden vastgesteld, daar de 26 Meter lange koker van beton en cement is ge maakt en uit één geheel bestaat. Er hing over het geheele terrein een zeer benauwende walm en ook kwamen er stukken vuur te voorschijn. De brandweer werd van het gebeurde in kennis gesteld en spoedig stonden twee motorspuiten voor de brug van het uitgestrekte terrein complex, waarop de fabrieken gelegen zijn. De hoofdbrandmeester, de heer Hartdorf, die zich nog bij den brand in de Czaar Peterstraat bevond, begaf zich vandaar naar den Omval. Het onderzoek dat door de brandweer werd in gesteld, en waarbij ook de directie van de Oliefabriek aanwezig was, oordeelde het beter dat men geen gebruik van bluschwater zou maken, daar het gevaar niet denkbeeldig was dat, wanneer er water in den koker gespoten werd, het gevaarte zou barsten. Wel bracht men een slang in gereedheid die bij het uiteinde van de koker in reserve werd gehouden. Onder toezicht van de brandweer begon het personeel langzaam de koker van onderen uit leeg te halen. Na eenige uren kon men aldus het vuur bereiken. Gevaar voor uitbreiding was niet te vreezen. In verband met financieele tegenvallers tot een totaal bedrag van f 1.150.000 met slechts als meevaller de raming der opcenten dividend en tantièmebelasting ad f 300.000, hebben B. en W. van Den Haag nagegaan, hoe dit tekort van f 850.000 gedekt kan worden. B. en W. stellen nu de volgende bezuini gingsmaatregelen voor: salarisverlaging en vergrooting der klassen bij het bewaarschoolonderwijs; salarisverlaging van de vakonderwijzers bij het lager onderwijs; salarisverlaging voor de leeraren bij het middelbare en hooger onderwijs; versobering van scholen en instellingen en een matige verhooging der schoolgelden; te zamen f 400.000. Opheffing van het gemeenteziekenhuis aan het Slijkeinde, f 75.000. Verlenging van den arbeidstijd van het per soneel der ziekenhuizen f 30.000. Verlaging subsidies en andere bezuinigingen, rond f 40.000. Er blijft dan nog een tekort van ongeveer f 300.000, dat gevoegd moet worden bij het be drag der korting op de uitkeering uit het ge meentefonds, zoodat in totaal nog voorstellen tegemoet gezien kunnen worden ter dekking van een som van f 1.970.000. Het Nationaal Crisis Comité heeft zijne af- deelingen onder dagteekening van 28 November 1933 C 70 een circulaire gezonden, waarin na der wordt omschreven op welke voorwaarden door de Nederlandsche Aardappelcentraie kos- telooze vervoervergunningen voor aardappel distributie worden afgegeven. Plaatselijke afdeelingen, welke daarvan wenschen gebruik te maken, kunnen zich recht streeks met bovenbedoelde Centrale in verbin ding stellen. Tevens bestaat voor crisiscomité's de moge lijkheid bij de distributies van rundvleesch te worden ingeschakeld, waaromtrent met het ge meentebestuur nader overleg ware te plegen. Het is de Haagsche politie gelukt de hand te leggen op een viertal jongelieden van vijf tien tot negentien jaar, die zich gedurende de laatste weken speciaal in het Westen van de stad aan verschillende diefstallen hadden schul dig gemaakt. Gebleken is, dat zij o. m. diverse rijwielonder- deelen, rijwielen en motorrijwielen hebben ont vreemd. Vrijdag 24 Nov. j.l. hadden twee hunner weer een motorrijwiel ontvreemd van een inwoner van Delft, die dit onbeheerd had laten staan, met welk motorrijwiel zij op stap waren, toen zij werden aangehouden. De verschillende rijwielonderdeelen trachtten zij te verkoopen en als dat niet gelukte, stop ten zij ze in een kist, die zij in de Duinen hadden verborgen. De voornaamste dader is in bewaring ge steld, terwijl de overigen voorloopig weer aan de ouders zijn afgegeven. Deze bleken van de gedragingen van hun kinderen niet op de hoogte te zijn. Gordon Richards, de Engelsche crack-jockey, heeft dus het record, dat op naam stond van Fred Archer, gebroken. Deze gebeurtenis mag reden zijn ons een oogenblik bij onze na-buren in het eilandenrijk te doen vertoeven. Niet al leen de Brit, maar duizenden in geheel de we reld hadden nu eenmaal voor dezen traditio- neelen ren naar hat legendarische record van Archer belangstelling. Laten we eerst eens zeggen waar het om ging en wie Archer was. Elke Engelschman weet wie Archer was. Fred Archer was de crack-jockey van Engeland uit de jaren van omstreeks 80. Het was in het jaar 1885 dat hij in één seizoen 246 rennen won en een jaar tevoren 241. Tal van bekende jockeys hebben na hem getracht dit getal te bereiken of te overtroeven. Tom Loates was één van hen. Hij was champion der Engelsche jockeys in 1889, 1890 en 1893. In laatstgenoemd jaar bracht Loates het tot 220 overwinningen. Na alle ver- geefsche pogingen slaagde eindelijk Gordon Richards, een genie in heerenrijden, juist op den dag waarop 47 jaar geleden zijn groote voor- gonger Archer zijn laatsten ren reed, er in, het gewenschte aantal te bereiken. Sindsdien zet Richards zijn overwinningsmarsch voort en heeft dus niet alleen Archer geëvenaard, doch ook op de tweede plaats gedrongen. Voor die 246 overwinningen in één seizoen had Gordon Richards 16 rendagen minder noodig gehad, maar232 ritten meer gedaan dan Archer! Laatstgenoemde haalde bij 667 starts die 246 overwinningen. Richards is echter in veel korteren tijd tot zijn glorie gekomen. Archer kwam in 15 jaar tot zijn record, terwijl de hedendaagsche cham pion er 12 jaar over deed. MAKASSAR, 30 Nov. (Aneta). De Krijgsraad alhier ving de behandeling aan van de zaak tegen den kapitein der infanterie Van der V., die er van' beschuldigd wordt, primair dat hij op patrouille zijnde in Maart 1932 een dwang arbeider dusdanig had doen mishandelen, dat ziekte met levensgevaar voor den dwangarbeider ontstond en de dood gevolgd is, en subsidiair mishandeling in of nabij zijn woning van di verse veroordeelden op diverse tijdstippen in 1932. Als verdediger treedt op Mr. Scholtens. Beklaagde Van der V. ontkent het hem pri mair ten laste gelegde en bekent voor een ge deelte het hem subsidiair ten laste gelegde. Vervolgens verzoekt de verdediger opvraging van het aanteekenboekje van den officier van gezondheid, waarin aanteekeningen voorkomen omtrent lidteekens door hem aangetroffen op de lichamen van verschillende mishandelde veroordeelden, op welke aanteekeningen de visa reperta zijn opgemaakt. Dit verzoek wordt niet ingewilligd. De auditeur-militair achtte het bewijs van de onbetrouwbaarheid der visa reperta nood zakelijk alvorens het verzoek vatbaar is voor inwilliging. Vervolgens worden drie militaire getuigen voorgeleid. Hun verklaringen komen er op neer, dat de bedoelde dwangarbeider tijdens de pa trouille herhaaldelijk en op last van beklaagde met een rottan werd geslagen. Somtijds werd hij aan een boom vastgebonden en somtijds over den pikolan gelegd en dan met een rottan geslagen. Beklaagde ontkent dit. Hij zegt, dat hij slechts twee maal heeft laten slaan en hij ver klaart voorts, dat de mishandelde dwangarbei der eenmaal heeft getracht de wapens van de militairen dér patrouille te vermeesteren. Ver der had beklaagde den indruk dat de dwang arbeider onwillig was meegegaan met de pa trouille. Eerst gedurende de laatste twee dagen van den patrouille-tocht kreeg beklaagde den in druk, dat de bedoelde dwangarbeider ziek was. In deze zaak zullen 41 getuigen worden ge hoord. De behandeling zal worden voortgezet. In de Saval-schuimbluschapparatenfabriek aan den Bredaschen weg te Princenhage was men bezig de hydraulische persen met een chemisch product te vullen, toen plotseling een ontplof fing ontstond. De 19-jarige C. N. uit Beek bij Princenhage werd weggeslingerd en zwaar gewond opgeno men. Dr. Payens, die spoedig ter plaatse was, liet den jongeman naar het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda overbrengen. Bij aankomst bleek de patiënt, die ernstige verwondingen aan het on derlijf had opgeloopen, reeds te zijn overleden. Het parket stelt een onderzoek in. Het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel deelt mede, dat te harer kennis is gebracht de tusschen het League Loans Com mittee en den Council of Foreign Bondholders eenerzijds en de Grieksche Regeering ander zijds bereikte overeenstemming voor den dienst op buitenlandsche leeningen van Griekenland. Deze regeling betreft de Volkenbondsleenin- gen van 1924 en 1928 en de Grieksche Staats- leening 1931. Alleen de laatstgenoemde leening is in de Prijscourant opgenomen en wel onder de rubriek van voorloopig genoteerde obliga- tiën. Het bestuur van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel heeft in overleg met de Associa tion Suisse des Banquiers en het Comité In ternational contre la répudiation de la clause er tegen deze regeling protest aangeteekend. Immers de Volkenbondsleeningen van 1924 en 1928 bevatten een volledige en duidelijke goud clausule, terwijl het League Loans Comittee In dien betrekkelijk korten tijd startte hij 7729 maal en reed tot op het 'heuglijke oogen blik 1399 maal het winnende paard. 1926 was voor Richards echter een mager jaar. Door ziekte kon de jeugdige rijder niet meer dan 5 rennen winnen. Archer Teed ruim 7500 rennen tot 1885 en won er 2577 van. Dit is dus wel een heel ander getal. Archer en Richards, twee champion-jockeys! Archer, bijna een legendarische figuur der turf- wereld, Richards ons allen bekend. Archer en Richards, beiden gevierd en ver eerd, en toch als „mensch" zeer verschillend. Archer heeft de weelde blijkbaar niet kunnen verdragen. Hij werd grenzenloos verwaand en was een geldwolf in optima forma. Richards is daarentegen de bescheidenheid-zelf gebleven. Richards is inderdaad een sympathieke sports man gebleven, die blij is dat de jacht naar Archer's record voorbij is. Richards is een harde werker en kan zich er op beroemen de jongeman met het grootste inkomen te zijn in het geheele Britsche Rijk. Men schat zijn verdienste op 20.000 pond ster ling per jaar. Hij is zeer spaarzaam. Om 6 uur 's morgens is het voor hem reeds réveille. Met een snellen auto spoedt hij zich van het eene trainings-emplacement naar het andere of van de eene renbaan naar de andere. Qjt werkzame leven, degelijk en ernstig ge leefd, staat in tegenstelling tot dat van vele andere tot grootheid geklommen heeren van sport- of kunstwereld. Archer had het groote nadeel van zijn tijd te veel gewicht te moeten rilden, zoodat het ren- rijden hem dwong tot vermoeiende en afmat tende vermageringskuren door zweetbaden, met het resultaat dat zijn krachten zóó afnamen en zijn weerstand zóó verminderde, dat hij veel te lijden kreeg van koorts en op een gegeven dag in een delirium-aanval zich van het leven be roofde. Richards kan zonder moeite onder 50 K.G. in het zadel brengen, hetgeen zijn gezondheid ten goede komt en hem niet van zijn krachten be rooft. Door deze gebeurtenis is de rensport in En- geland beslist populairder geworden. Tal van Griekenland toestaat hiervan af te wijken door op papierbasis te betalen. De ter beurze van Amsterdam genoteerde 6 pCt. leening 1932 luidt, behalve in sterling, o.a. in Nederlandsche guldens en in Zwitsersche Francs. Deze leeningsvoorwaarde is in deze re geling geheel op zij gezet en de houders zul len het overeengekomen percentage in het pond sterling van de huidige waarde bekomen. Het bestuur heeft den Council of Foreign Bondholders doen weten, dat zij den houders dezer leening niet kkn aanbevelen deze rege ling te aanvaarden en zich alle rechten voor behoudt. Voorts heeft het bestuur erop gewezen, dat de Nederlandsche crediteuren bereid zijn met een in moeilijkheden verkeerenden debiteur overleg te plegen, doch dat daarbij de basis van het contract niet mag worden aangetast. Donderdagavond is op het Stationsplein te Amersfoort een vrachtauto, welke beladen was met kippen, bü het plotselinge uitwijken voor een wielrijdster omgeslagen. Twee der inzitten den werden uit de cabine geslingerd en kregen een hoofdwonde. Een zekere Van Doom uit Woerden, die boven op de kisten met kippen zat, werd eveneens van den auto geslingerd, waarbij hij een zware hersenschudding opliep. Tengevolge hiervan is hij in den afgeloopen nacht overleden. De Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club vestigt de aandacht van automobilisten op het feit, dat in den laatsten tijd, nu de straten en wegen door mist of motregen en gevallen bladeren buitengewoon vet en glibbe rig zijn, de bestuurders van paardenwagens en rijtuigen de grootste moeite hebben hun paar den spoedig tot staan te brengen. Dat zal bij eventueelen sneeuwval ongetwijfeld nog moei- •üjker worden. Het spreekt vanzelf, dat zulks niet alleen voor het verkeer gevaar kan op leveren, maar dat ook van de paarden veel meer inspanning wordt gevergd. In verband daarmede doet de K. N. A. C. een beroep op de bestuurders van automobielen om met deze omstandigheden ernstig rekening te houden en waar mogelijk, aan door paarden getrokken voertuigen voorrang te verleenen- Voor den automobilist brengt stoppen en weer in gang brengen van zijn wagen vrijwel geen moeilijkheden mede, terwijl van de paarden daarvoor meestal het uiterste wordt gevraagd. De eerste Kamer der Staten-Generaal is ter vergadering bijeengeroepen tegen Donderdag 7 December des namiddags te 2 uur. lieden, die nooit op de renbaan werden gezien, hebben er nu een bezoek gebracht, in de hoop Richards te kunnen zien rijdenen winnen. De vraag of hij het record zou halen ofwel zou overtroeven, was het gesprek van den dag. Voor duizenden en tienduizenden ponden had de on verbeterlijke Brit er op gewed en Richards ge voelde daardoor ook een drukkende verant woordelijkheid om zijn uiterste best te doen. De bookmakers zijn, zooals te begrijpen, maar ma tig met het genie van dezen jockey ingenomen. Ook voor het gewone volk moet men iets an ders doen om de rensport populair te maken. Dat gebeurt o.a. op de Londensche baan te Northolt Park. Deze baan is half-wild, half- officieel. De paarden, die er loopen, zijn voor de officieele rennen gediskwalificeerd, de rijders en eigenaars echter niet. Voorloopig is een licen tie voor drie jaar gegeven en het succes van deze baan is geweldig. Het resultaat is te ver gelijken met dat der hondenrennen, waar ook goede zaken worden gemaakt. Volgens insiders kunnen de hondenrennen geen nieuwe belang stelling meer trekken, die der baan te Northolt Park wordt echter nog steeds grooter. Vanwaar nu dat succes? Wel, men is op het idee gekomen een toegangsbewijs te ver strekken voor 7 shilling 6 pence, waarin dan begrepen is de reis met den specialen trein heen en terug naar en van de baan. De reis zelf kost anders reeds 5 i 6 shilling! De entrée tot een renbaan zelfs 1 pond of meer. Zelfs 's avonds worden rennen gehouden, zoodat vrijwel ieder een op die wijze in de gelegenheid is eens ren nen mee te maken. Niettegenstaande dit alles laat 't comfort niets te wenschen. Er is 'n tota- lisator enalle winst ervan wordt gebruikt om de renprijzen te verhoogen. De gronden om de baan zijn n.l. zóó in waarde gestegen, dat men, in verband daarmede, de wedwinst geheel voor verhooging der prijzen gebruikt. Nog een belangrijke factor is de hoogte dei z.g. plaatsgelden, d.w.z. de geldprijzen voor de paarden, die achter den winnaar worden ge plaatst. Deze prijzen zijn eveneens goed, zoo dat een renpaard al spoedig zijn haver kan ver dienen. Deze methode vooral schijnt van bij zonder groot belang te zijn om een bloeiend renwezen in stand te houden. Anderzijds verdienen jockeys en trainers goe de salarissen, doch niet overdreven hoog. Helaas kan ten onzent de ren- en dravers- sport niet tot bloei komen wegens het nog steeds geldende totalisator-verbod, aangenomen in 1911. Onze paardenfokkerij zou dan uit vrijwillig op gebrachte gelden kunnen worden gesteund, waar dit nu uit de schatkist moet geschieden en wel.... in steeds verminderde mate. De gemeenteraad van Rotterdam heeft met 24 tegen 15 stemmen besloten om gehuwde vrouwen niet meer in gemeentedienst te ne men. Het besluit houdt tevens in, dat ambtena ressen bij huwelijk worden ontslagen. Voorts is bepaald, dat gehuwde vrouwen, die thans in dienst zijn en wier echtgenooten, het zij in bezoldigden overheidsdienst, hetzij in be zoldigden dienst bü het büzonder onderwüs, ontslagen zullen worden, met inachtneming van een opzeggingstermijn van twee maanden. Aan degenen die ontslagen worden, zal een wacht geld worden uitgekeerd. Het betrokken Administratiekantoor deelt mede, dat de Gewerbschaft Carolus Magnus van de bestaande Duitsche wettelijke bepalin gen niet in staat is, het voor de op 1 December a.s. vervallende coupons benoodigde bedrag in guldens hier te lande te storten. De drie Fransche maatschappü'en, welke borgen zün. voor de richtigë nakoming van de verplichtingen van de debitrice, maken mede met het oog op die wettelijke bepalingen aan- vankelük bezwaar, het door hen verschuldigde te Amsterdam te voldoen. Van deze borgen is een voorstel ingekomen, dat vooralsnog niet aannemelük werd geacht Verdere berichten zoo spoedig mogelük volgen. In het Parkhotel te Rotterdam hield Donder dag de Diocesane R. K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem zün jaarlijksche algemeene vergadering onder voorzitterschap van mej. dr. J. Hillen. Nadat namens de afd. Rotterdam mevr. van Prooye-Simons de aanwezigen welkom had ge- heeten, werd een telegram van hulde gezon den aan de presidente van den bond, mej. Toos Post, die door ongesteldheid verhinderd was de vergadering te leiden. Tevens werd be sloten een mand fruit aan de zieke mej. Post te zenden. Mededeeling werd ook gedaan van het rapport van de vlag- of vaandel-commis sie, die tot de conclusie was gekomen dat een vlag te verkiezen is boven een vaandel, en dat iedere aldeeling een eigen vlag moet heb ben. Nadat de begrooting voor 1934 was goedge keurd, werd een huishoudelijk reglement voor de afdeelingen aan de orde gesteld en na eeni ge wüzigingen vastgesteld. Na de middagpauze werden eenige afdee- lings-voorstellen behandeld. Een voorstel-Nieu- wendam, dat maatregelen verzocht om tot ver mindering der honoraria voor genees- en ver loskundige hulp te komen, werd door het da- gelijksch bestuur doorgezonden naar de Fe deratie. Bij de rondvraag werd er door de afd. Nieu- wendam op gewezen, dat de kinderen in hun schooljaren te veel worden overladen met leer stof, en aangedrongen op een actie voor een langeren leertüd. De presidente wees in dit verband op de groote kosten die dit zou mee brengen. De afd. Rüswijk wilde meerdere medezeggen schap van de moeders in de schoolbesturen. Tenslotte gaf mej. dr. Hillen nog een uiteen zetting van het doel en streven van den R. K. Vrouwenbond, waarop een levendige gedach- tenwisseling volgde. In hooger beroep heeft het Haagsche Ge rechtshof behandeld een zaak tegen den 60- jarigen onbezoldigd Rijksveldwachter J. D. te Hoek van Holland, die met een jachtgeweer op den openbaren weg zou hebben geschoten, waarbij mevr. v. d. B. geb. v. R. te Hoek van Hol land door hagelkorrels zou zijn gewond. Het Gerechtshof Wenschte nu, alvorens in deze zaak vonnis te wüzen, een onderzoek ter plaatse in te stellen. Dit onderzoek is Donderdag gehouden. Het Hof, vergezeld van den Griffier, alsmede twee deskundigen, begaf zich te Hoek van Hol land naar de omgeving, waarin de schietpartij had plaats gevonden, n.l. aan den Delflandschen Dijk. Daar zijn verschillende proeven genomen of het inderdaad mogelük zou zün om de betrokken dame, indien zooals werd verklaard, vanaf den dük werd geschoten te raken. Het uitzicht ter plaatse was belemmerd door een boschje. Het resultaat van het onderzoek was, dat naar het oordeel van de beide deskundigen, het niet mogelük moet worden geacht, dat D. de schul dige zou kunnen zün aan het ongeval. Naar aanleiding hiervan heeft de Proc.-Ge- ner. zün aanvankelüken eisch tot veroordeeling van 70 boete ingetrokken, en „ter plaatse" vrijspraak voor D. gevraagd. De aanvankelüke meening dat het Hof ter gemeente-secretarie van Hoek van Holland een büzondere zitting zou houden om uitspraak te doen, bleek niet juist, daar het Hof zün uit spraak handhaafde op 4 December a.s. In Brabant heeft de schoonheidszorg de aan dacht, lezen wü in het Novembernummer van „Heemschut". Dat is wel noodig. Een vorige maal gaf de heer Jhr. Mr. C. M. O. van Nispen tot Sevenaer zün iheening over de ontsiering van Brabant. Dat deed nog al wat stof op waaien. Een Gemeentebestuur werd zelfs boos omdat men daar dacht dat op deze Gemeente gedoeld werd. Wien de schoen pastEn te 's Gravenhage op de Monumentendag-vergade ring zwaaide ook iets. Dat gaat heel goed zoo. In 't Brabantsche land weert men zich onder- tusschen duchtig. Een keurig boekje werd ons gezonden, een „Rapport betreffende het on derzoek naar de mogehjkheid om voor platte landsgemeenten in de Provincie Noord-Brabant te komen tot een doeltreffende gemeenschap- pelüke regeling van het toezicht, bedoeld in art. 13 der Woningwet, tevens advies-instantie inzake toepassing der welstandsbepaling". Dat is een heele mond vol voor den titel van een boekje. „Samenvoeging bouw- en woningtoe zicht met schoonheidsleiding" zou men ook kunnen zeggen in den zin van Kriegsschutz- gTabenübermeisterungsfernschnellkraftpanzer- wagen en Tank. Doch 't boekje is een getuige nis van hen die begrüpen dat er iets gebeuren moet. We knippen slechts een zinsnede uit het voorbericht: „Het is uiterst bedroevend te moe ten aanzien hoe de aantasting van het eigen aardig schoone dat ons Brabantsche Landschap en de daarin gelegen steden en dorpen ken merkt door het allerwege oprichten van de meest wansmakelijke en wanstaltige bouwsels steeds voortgang vindt." Aan het Gemeentebestuur van Texel werd geraden den weg te Oudeschild onder aan den dük niet te verbreeden en de boomen niet te rooien, omdat de weg op den dük heel vol doende is en dan: 't verkeer op Texel Is niet meer dan AmsterdamBrussel. Aan het Gemeentebestuur van Bergen werd verzocht bij de wegverbetering van den ouden weg aan den voet der duinen zuidwaarts naar Egmond, de schoonheid zooveel mogelük La sparen. Een oude pomp te Domburg ging weg; een ijverig Zeeuwsch lid stelde ter plaatse een onderzoek in, doch 't geval was niet belangrük. Een oude gevel aan de Noorderhaven te Harlingen wordt door medewerking en invloed van een ü'verig Friesch lid behouden. Aan de Kerkvoogdij te Doom werd geraden de fraaie iepengroep bij de kerk zoo eenigszins mogelijk niet geheel te rooien tèmeer omdat hier in de toekomst wegverbreeding noodig zal zpn en dan komt de kerk aan den hoofdweg te staan met de hooge boomen erachter. De Stichting Het Utrechtsch Landschap die reeds eerder 't Vechtsche buitengoed Over-Hol- iand in eigendom verwierf is nu bezig de fraaie Eyckensteinsche bosschen te beschermen. De molen te Domburg maakt een slechte kans omdat nieuwe huizen den' wind bene men. De molen te Makkum gaat, als laatste van de zes, verdwünen. De molen te Wijhe wordt behouden door krachtdadige hulp van inwoners en belangstel lenden. Te Doesburg zijn plannen de wallen af te graven voor werkverschaffing. Te Laren N.-H. wees het Gemeentebestuur op advies van de Schoonheidscommissie een raszuiver Nleuwe-Zakelijkheidsontwèrp af. Dat is 't eerste openbare verzet tegen internationale bouwkunst. Was ook niet de bouwkunst altüd en overal nationaal, voor wie scherper keek zelfs plaatselük; en gegrondvest op de geschie denis van een volk, Laren heeft hiermede de tweede primeur; ruim 25 jaar na haar primeur als eerste Schoonheidscommissie in Nederland. Betreffende het bloedig drama, dat zich Don derdag in den namiddag heeft afgespeeld op den Lekdük onder Vreeswük, kan nog het vol gende medegedeeld worden: De 34-jarige Th van A. moet zün vroegeren vriend Van S. de doodelijke steekwonde heb ben toegebracht naa een korte vechtpartü. Tot voor ongeveer zes maanden waren beide mannen kameraden en gingen zeer veel met elkander om. Ofschoon men nog niet precies de reden weet, is er den laatsten tüd echter een verwü- dering tusschen beide ontstaan, welke er ten slote toe schünt te hebben geleid da v. S. we gens stroapen is bekeurd mede door toedoen van Th. H. Op den noodlottigen Donderdagmiddag heeft van S. den ander opgewacht op den Lekdük. Tusschen beiden is toen een korte woordenwis seling ontstaan, welke in een vechtpartü is ge ëindigd. H. liep daarbij eenige rake sompen op en wilde zich verwü deren, doch toen hü zich daartoe omdraaide, ontving hij nog een har den slag op het hoofd. Daardoor geraakte hü zeer opgewonden en vracht Van S. de doode lijke wonde toe met een juist gekochte vül. De stoot is in de maagstreek toegebracht en heeft een vreeselyke wonde veroorzaakt. Ong- veer een half uur na de vechtpartü is Van S. overleden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Naar wij nader nog vernemen heeft de dader een volledige bekentenis afgelegd. Hü schünt niet erg onder den indruk van het gebeurde te zün. veringw.x ajarenx-kweZ3on Naar het „Weekblad voor Kruidenierswaren" verneemt zal de heffing op koffie, die bij de Millioenennota door de Regeering in uitzicht is gesteld, worden gegoten in den vorm van een invoerrecht op ruwe en niet in den vorm van een accüns op gebrande koffie, zooals aanvan- kelük in de bedoeling lag. Voorzoover deinlich- tingen van het blad gaan, kan een invoerrecht van een kwartje per K.G. worden verdacht. Als vermoedelijke datum van inwerkingtreding der heffing wordt 1 Maart genoemd. Donderdag had een verschrikkelük ongeluk plaats m de werkverschaffing te Lattrop even over de grens. Een jeugdig arbeider uit Nord- hom had het ongeluk van een zandtrein te vaüen en daaronder te geraken. De man was onmiddellijk dood. Het zwaar verminkte stof- felük overschot is naar Nordhorn vervoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10