Angstige uren in een mijn fmdm's ëmmJmghs Litwinof in Italië De Saarkwestie Gil Robles de sterke man Het nieuws van heden 18 MIJNWERKERS IN GESLOTEN Frankrijk kan zich verdedigen De Heilige Stoel en Berlijn DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 1 DECEMBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 -TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Na 14 uren koortsachtig werken op een diepte van 600 M. allen gered Het „Onze Vader" na de redding Mgr. D'Herbigny afwezig Bagdad in duisternis gehuld ROOK- EN GASMASKERS Het Weerxuiiiiiiiiiiiiii'iiiiiDiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii tfiiii mi in in ui in mi ui ui li in ui ui in in in in in min milium in muil ii liïi STAKING VAN FRANSCHE MIJNWERKERS Redevoering van den minister van oorlog Daladier Her riot over Fr ankrijks politiek pacifisme zonder hersen schimmen" Invoer van bacon in Engeland De Brusselsche brandweer met de nieuwste rook- en gasmaskers uitgerust. Groote vermindering te consta- teeren Daladier Journalist gearresteerdFransch afgevaardigde niet toegelaten De besprekingen te Berlijn Auto-ramp in Chili Zeven dooden, vele gewonden Zijn taak is echter buitengewoon moeilijk, omdat hij de Spaan- sche jongeren zal moeten remmen Trage verkiezingsdienst De ontwapenïngs- kwestie De Engelsche ambassadeurs heb ben nog geen voortgang bereikt Het zwaard „Balmung" Italië niet uit den Volkenbond Ook geen conferentie van vier of zeven spoedig te verwachten Beiersche priesters gearresteerd Wegens verspreiding van „gruw eiber icht en" Zes communisten terecht gesteld DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Nieuwe directe besprekingen met dr. Buttmann. Vooral de sterilisatiewet biedt moeilijkheden Australië's weermacht De Bulgaarsche hakkers in staking? Tegen het „broodstempel" Prima consumptie Goede bediening Gezellig en goedkoop dat NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18544 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Zooals reeds gemeld, had Woensdag in de mijn „Carolus Magnus" te Palenberg, in de on middellijke nabijheid van de Limburgsche grens gelegen, een instorting plaats, waardoor 18 mijn werkers van de buitenwereld werden afgesloten. Des avonds tusschen 9 en 10 uur konden allen bevrijd worden, nadat ze gedurende 14 uren wa ren opgesloten geweest. De instorting had plaats op de 600 M. ver dieping, ter lengte van 40 Meter. Aanstonds werd met het reddingswerk begonnen. Spoedig werden klopsignalen gehoord; eerst vijf slagen, beteekenend alles in orde, dan 18 verdere tee- kens: alle 18 in leven. Een weg te banen door de instorting was onmogelijk. Daarom werd door de reddingsbrigade getracht door de kolen heen de kameraden te bereiken. Door de kolen werd een gat gedreven, nauwelijks groot genoeg om er doorheen te kruipen. Geregeld werden de koortsachtig werkende „Rumpels" door kame raden afgelost. Berekend werd, dat het minstens 24 uren zou duren, voor de „Kumpels" konden worden bereikt. Meermalen werden de klop- teekens vernomen: 18 man in leven. Sneller dan verwacht werd, werd de opening steeds dieper in de kool gedreven. Ook de ingeslotenen zelf werkten aan hun be vrijding. Gelukkig vonden ze de goede richting. Den heelen dag duurt de koortsachtige arbeid. Hoe later het wordt, hoe grooter de spanning. Om 9.20 uur worden de laatste kolen weggestoo- ten. De oude bedrijfsleider klimt het eerst door de opening, die 18 kameraden tot het leven moet terugbrengen. Dan komen 2® de een na den ander te voorschijn, zwart als de steen kool, met wit omrelide oogen. Het lijken wel spoken,. Een vreemd lachen, een handdruk, ge red.... Dan breekt de verlossingskreet van het bedreigde leven lös. Geredden en redders vallen elkaar om den hals. Allen gaan tezamen naar de schacht. In de kamer van den bedrijfsleider krijgen de menschen spijs en drank. Dan worden ook de familieleden toegelaten. Nie mand kan van vreugde een woord spreken. In de cantine spreekt de generaal-directeur een woord van dank tot de redders, van geluk tot de geredden. We vernemen nog, dat het ongeluk gebeurde kort na het afdalen der ochtendploeg. Nauwelijks was de arbeid begonnen of er had een oorverdoovend lawaai plaats. Tijdens hun vlucht werden de 18 mijnwerkers door den luchtdruk neergeworpen. Aanstonds namen zij maatregelen voor hun bevrijding. In zes groe pen van drie man heeft de indeeling plaats. Om beurten is het hard werken en rusten. De klop signalen worden beantwoord. Dat is geruststel lend. De koffieblikjes gaan langzaam leeg en de boterhammen worden broederlijk gedeeld. Slechts 4 lampen worden gebruikt, daar op 2 a 3 dagen werken gerekend wordt. Koortsach tig wordt gewerkt: het is een strijd om het leven, tegen den dood. Als eerste kruipt de „oude" Hack door de opening naar zijn kame raden. Vroolijk roept hij „Gliick auf". Dan neemt de „oude" de kappe (leeren pet) af, de ingeslotenen ontblooten eveneens het hoofd. En met heesche, ontroerde stem wordt gezamenlijk het „Onze Vader" gebeden. Glück auf. Onze Romeinsche correspondent iseint ons d-d. 30 November: Het aanstaande bezoek van Litwinof aan Rome heeft aanleiding gegeven tot berichten omtrent een waarschijnlijk bezoek van den Rus- sischen Volkscommissaris aan het Vaticaan. welke gezien de bestaande verhoudingen tusschen het Vaticaan en Sovjet-Rusland nauwelijks tegenspraak behoeven. Weliswaar openen de verklaringen van Lit winof aan Roojevelt over de mogelijkheid van verblijf en arbeid van priesters in Rusland een kleine kier in den somberen wand der Rus sische godsdienstvijandigheid. Van den anderen kant is het Vaticaan bereid elke gelegenheid te benutten, die den toestand van den godsdienst in Sovjet-Rusland, dus niet alleen van de ka tholieke kerk, zou kunnen verlichten. In sommige Italiaansche kringen meent men, dat Mussolini wellicht op Litwinof pressie zal Uitoefenen in dezelfde richting als de verklarin gen, door den Russischen politicus tegenover president Roosevelt afgelegd. Mussolini hecht namelijk groote politieke waarde aan een in- lassching van Rusland in de Europeesche sa menwerking. Een religieuze pacificatie nu zou een belangrijk element vormen van een „Euro- peaniseering" der Sovjets. Intusschen vermeerdert de afwezigheid van Mgr. d'Herbigny, die in een Belgische kliniek geopereerd is, nog de reserve in Vaticaansche kringen. GIBRALTAR, 30 Nov. (Reuter). Het mail schip „Conté di Savoia", aan boord waarvan zich Litwinof bevindt, is hier heden aangekomen. Litwinof weigerde iets los te laten. BAGDAD, 30 Nov. (Reuter) Bagdads voor naamste winkelstraat is sedert eenige dagen des avonds in volkomen duisternis gehuld als gevolg van een boycot tegen de electriciteits- maatschappij, die in Engelsche nanden is. Nadat in den afgeloopen zomer deze maat schappij de concessie voor de electrische ver lichting der stad had verkregen en zij een nieuwe centrale gebouwd had, besloten de eige naren der koffiewinkels tot een boycot tegen de maatschappij, omdat zij het tarief voor de verlichting te hoog achtten. De koffiewinkels zijn juist groote verbruikers van electrischen stroom, daar zij des avonds de Arabische klan ten naar zich toelokken door hun huizen in een gloed van licht te zetten. De organisatoren van den boycot laten des avonds jongelieden door de straten loopen, die elkeen met geweld bedreigen, die electrisch licht gebruikt. Zij hebben tot dusver hun doel bereikt, want Bagdad gelijkt des avonds wel een doode stad; slechts enkele kaarsen en olie lampjes duiden bepaalde punten aan. De boycot heeft nu ook een politieke beteekenis gekregen, daar hij gesteund wordt door den „arbeidsraad". VERWACHTING: Zwakke verander- EE lijke wind, later zwak tot matig uit Oos- telijke richtingen, nevelig tot half be- E= wolkt, weinig of geen sneeuw, tempera- tuur om het vriespunt. Hoogste stand: 775.4 te Stensele. Laagste stand: 738.0 te Isaf jor Zon op 7-48 - onder 3.49 - Licht op 4.19 H 2 December V. M. PARIJS, 30 Nov. De minister van Oorlog, Daladier, heeft een redevoering gehouden aan het noenmaal, dat vanmiddag is aangeboden door de vereeniging voor de militaire pers Hij zeide, dat er eindelijk een einde moet komen aan het sprookje, dat Frankrijk imperialistische bedoelingen heeft. Evenzeer is het ook noodig stelling te nemen tegen de geruchten, volgens welke Frankrijk niet in staat zou zijn zijn gren zen te verdedigen. Frankrijk heeft op zijn gren zen een onaantastbaar bolwerk gemaakt, dat van het Noorden tot Nice met manschappen, munitie en andere beschermingsmaatregelen is toegerust. Daladier noemde den grooten generalen staf den besten, welken Frankrijk ooit heeft gehad. Het leger onttrekt zich aan alle discussies. Zijn taak bestaat in de handhaving en de bescherming van Frankrijk. Frankrijk weet wat het kost. te worden overvallen en daarom doet het alle pogingen opdat een dergelijke mogelijkheid zich niet meer zal kunnen voordoen. Wij vatten de macht op als dienstbaar aan de rechtvaardigheid, welke echter zonder de eerste maar al te vaak machteloos is. Daladier zeide voorts, dat Frankrijk voor de succesrijke tien uitvoerlegging der grensverdedi- ging de commando-macht in vredestijd gelijk doet zijn aan die in oorlogstijd. Hierop is de oriënteering in het Fransche leger gebaseerd. Frankrijk wenscht geen oorlog op het gebied van zijn buren. Het voedt zijn jeugd niet mi litair op en geeft zich niet over aan militaire activiteit. PARIJS, 1 Dec. In een rede uitgesproken in het uitvoerend comité van de radicaal-socialis tische republikeinsche partij zette Herriot gis teren uiteen, dat het land er thans over kon oordeelen, wie het trouw hebben gediend en wie zijn beloften is nagekomen, die hij in 1932 ge daan heeft. „De radicale regeeringen, aldus spr., en de radicaal-socialistische fractie heb ben haar taak ten uitvoer gelegd. Wanneer men haar gevolgd had zou alles thans reeds in orde zijn." Vervolgens besprak Herriot eenige beschul digingen, die men gericht had tegen de buiten- landsche politiek der regeering, met name te gen de conferentie van Lausanne. Spr. ont kende, dat de tegenstanders van die politiek het recht hadden er critiek op uit te oefenen, aangezien zij of wel die politiek hadden aan vaard, dan wel er oplossingen voor in de plaats hebben gesteld, die noodlottig zijn gebleken. „Wij, als linksche regeering, aldus Herriot, zou den willen dat de veiligheid van Frankrijk bui ten en boven de partijen werd gesteld. Een pa cifisme zonder hersenschimmen blijft onze leer. Wat de financieele veiligheid betreft kunnen wij met niet minder gerustheid wijzen op wat wij hebben gedaan. Het uur is thans gekomen, waarop men niet moet vleien, maar dienen, niet toegeven, maar regeeren. Wie toch begrijpt niet, dat een salaris of inkomen, dat gedeva- loriseerd wordt door een inflatie oneindig meer verminderd zou worden dan geschieden zou door een tijdig offer. Dit probleem is, nog eer der dan een moreel vraagstuk een rekenkundig probleem. Wij zullen het ons aan moed niet laten ontbreken. Het land wil het. Laten wij handelen, het is tijd." LONDEN, 1 Dec. (Reuter). In een te Londen uitgesproken rede heeft de Britsche minister van Landbouw Elliot verklaard, dat de toevoer van bacon van alle herkomst op de Britsche markt thans 25 pet. kleiner is dan in 1922, het geen overeenkomt met de beperking, waarnaar men de afgeloopen twaalf maanden heeft ge streefd. „Ofschoon wij, zoo verklaarde hij, thans onze toevlucht hebben genomen tot een ge dwongen regeling der invoeren, moeten wij toch voortgaan zoo veel mogelijk met de be trokken landen samen te werken." Met betrek king tot de gedwongen invoerregeling gaf de minister van Landbouw te kennen, dat hij hoopte de quota-regeling op voor de uitvoeren de landen bevredigende wijze ten uitvoer te leggen. Tot dit doel zijn met de meeste er bij betrokken landen reeds overeenkomsten getrof fen. „Wij zijn," aldus de minister, „niet blind voor het feit dat de verdere verlaging van de buitenlandsche invoeren, waartoe wij moesten besluiten, tijdelijke moeilijkheden kan veroor zaken in het distrubutie-mechanisme, maar wij zijn overtuigd, dat een bevredigende oplossing zal worden gevonden." PARIJS, 1 Dec. De president van het Ge rechtshof te Saarbruecken heeft een bevel tot arrestatie uitgevaardigd tegen den chefredac teur van de „Volksstimme", aangezien hij niet verschenen was op een tegen hem aanhangig gemaakt beleedigingsproces. De Saarlandsche regeeringscommissie heeft in uitvoering van de wet, volgens welke niet-Saar- landsche sprekers niet mogen optreden in open bare vergaderingen, zich gedwongen gezien den Lotharingschen afgevaardigde in de Fransche Kamer, Boeble, die tegelijkertijd plaatsvervan gend voorzitter van de Kamer is, den toegang tot het Saargebied te verbieden, daar hij op verschillende vakvereenigingsbetoogingen het woord zou voeren. Het onderhoud van Rijkskanselier Adolf Hit ler met den Franschen ambassadeur te Berlijn en de in dit gesprek behandelde Saarkwestie heeft uitvoerig commentaar der Fransche och tendbladen uitgelokt. In de „Oeuvre" schrijft Génévieve Tabouis, dat de Fransche regeering vastbesloten is, elke onderhandeling met Duitschland over den poli- tieken kant van de Saarkwestie af te wijzen en slechts bereid zal zijn over bepaalde eco nomische kwesties te spreken. De „Liberté" gaat nog verder en schrijft, dat men als vanzelfsprekend mag aannemen, dat de Volkenbond voor en na de volksstemming neutrale troepen naar het Saargebied zal zen den, om elke verstoring der openbare orde te voorkomen. SANTIAGO, 30 Nov. Te Antofagaste (Chili) weigerden bij het afrijden van een heuvel de remmen van een auto. De wagen stortte omlaag; de 7 inzittenden werden op slag gedood. De auto is terecht gekomen op eenige kleine huisjes. Tal van personen, o.m. eenige bewoners der zwaar beschadigde huisjes, zijn gewond. Ongeveer 10-000 stakende mijnwerkers hielden in de straten van Arras een protestbetooging MADRID (K. W. P.) Na de overwinning der rechtsche partijen'in Spanje is het een zeer voorname vraa> of de katholieken al oi niet met den steun van andere partijen aan de regee ring zullen deelnemen. Gil Robles, die terecht als de woordvoerder der rechtsche partijen be schouwd kan worden heeft verklaard, dat de katholieken absoluut niet overrompeld zijn door het succes dezer verkiezingen: de katholieken hebben een uitgebreid volledig regeeringspro- gramma gereed liggen, waarin alle voorname problemen onder het oog worden gezien, waar voor ook practisch oplossingen worden gegeven Desondanks is Gil Robles van oordeel, dat voor de rechtsche partijten het oogenblik nog niet gekomen is om de regeeringsmacht in handen te nemen. De rechtsche partüen zijn sterk genoeg om in eerste instantie van buitenaf voldoende in vloed op de leiding der regeering te kunnen uitoefenen. De rechtsche partijen hebben geen haast maar wanneer de tijd daarvoor rijp is. zullen de katholieken aan de regeering deel nemen en alle verantwoording, die daaruit voortvloeit ten volle aanvaarden. Het verkiezingsapparaat en de uitslagen- dienst werken in Spanje zoo traag, dat men een week na den stembusgang de juiste cijfers van den verkiezingsuitslag nog absoluut niet 'rent. Officieel zijn pas de uitslagen toegewezen voor 170 zetels op een totaal van 473. Volgens deze berekening hebben de rechtsche partijen een meerderheid behaald, op het Centrum en op de Linkergroepen89 zetels voor rechts. 41 voor de midden-groepen en 40 voor de linker partijen. Dat wil echter nog geenszins zeggen, dat zij na de herstemming on 3 December de meerderheid in de Cortes zullen behalen. Het werk dat Gil Robles thans te vervullen heeft is buitengewoon moeilijk, omdat de katholieken weliswaar eensgezind ter stembus trokken, donder dat zij op politiek gebied dezelfde gevoelens vertolkten. Een groot ge deelte van de Spaansche jongeren b.v. is vurig monarchist. Zij hebben zelfs gedreigd, dat zij zich bij de Fascisten zul'en aansluiten wanneer de katholieke leiders zich onder de banier der Republikeinen zouden scharen. De leider der Fascisten is José Antonio de Riveira. de zoon van den vroegeren dictator. Gil Robles weigert echter pertinent om die richting uit te gaan. De stemming die er op het oogenblik in Spanje heerscht wordt wel duidelijk getypeerd door de volgende gebeur tenis. Enkele dagen geleden wilde een oud officier, lid der monarchistische party in het lokaal, waar de voormannen der Accion Popu lar zetelen, op een koffer-gramofoon een gramofoonplaat afdraaien van het vroegere koningslied. Gil Robles kwam woedend de zaal binnengestormd en schreeuwde met krachtige stem: „Ik veroordeel dergelijke manifesta ties!" LONDEN, 30 Nov. (V.D.) De ontwapenings commissie uit het Engelsche Kabinet heeft Don derdagochtend een zitting gehouden, waarin kennis werd genomen van de rapporten der Engelsche ambassadeurs in de verschillende hoofdsteden over hun besprekingen met de re- geeringsvertegenwoordigers in de betreffende landen. Geconstateerd werd, dat nog geen de finitieve voortgang in een of andere richting is bereikt. Een officieele bevestiging van het in de Ja- pansche pers medegedeelde voornemen der re geering te Tokio, een conferentie byeen te roe pen ter beperking der maritieme bewapening, is nog niet ontvangen. Evenwel werd te kennen gegeven, dat Engeland zich accoord zou ver klaren met een dergelijk plan. Nopens de aankondiging yan diplomatieke besprekingen tusschen Engeland en Frankrijk over luchtvaartaangelegenheden, is de Britsche regeering van meening, dat eerst moet worden afgewacht, hoe de Duitsch-Fransche onderhan delingen zich zullen ontwikkelen en welk re sultaat zij zullen hebben. Pas wanneer een op heldering is ingetreden, is men voornemens zich met Parijs in verbinding te stellen over de luchtvaart. Een wapensmid in Frankfurt heeft een imi tatie gemaakt van het zwaard „Balmung", waar mede volgens de legende de held Siegfried den draak verslagen heeft. De smid heeft het zwaard aangeboden aan minister Goering, die eenige jaren geleden met den smid gesproken had over beroemde oude Duitsche zwaarden. PARIJS, 30 Nov. (Reuter) Uit de bespre kingen, die de secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, te" Rome met Mussolin,. heeft gevoerd, biykt aldus meldt Havas dat Italië niet voornemens is uit den Voiken- bond te treden en ook niet zal voorstellen het statuut te hervormen. Mussolini is vooral be zorgd over de toekomst der ontwapeningscon ferentie: hij wenscht, dat deze snel tot een resultaat leidt en voor dat doel acht hij den Volkenbond een geschikt instrument, dat alleen uitgeschakeld zou worden als het ondoeltref fend of gevaarlijk mocht blijken. Avenol zal zich thans naar Engeland bege ven, op uitnoodiging van Britsche parlements leden; daarna zal hij waarschijnlijk de tra ditie voortzetten en ook in andere hoofdsteden van Europa besprekingen voeren. Volgens bericht uit Rome wordt daar ont kend, dat tusschen Mussolini en den Britschen gezant een spoedige bijeenroeping der vier groote mogendheden is besproken. Eveneens wordt gedementeerd, dat weldra een confe rentie van zeven zal worden gehouden. MüNCHEN, 30 Nov. (W. B.) De Beiersche politieke politie deelt mede: Van verschillende zyden werd de Beiersche po litieke politie medegedeeld, dat eenige katholieke geesteiyken te München gruwelberichten ver spreidden over het concentratiekamp te Da chau. De Beiersche politie heeft den volgens het concordaat na te streven godsdienstvrede te bewaren en ging derhalve tot arrestatie der betreffende geestelijken over. De onware be richten zouden verspreid zqn door het vroe gere lid van de Beiersche Volksparty, pastoor dr. Emil Mühler, die eveneens gearresteerd is. Een aanklacht is reeds ingediend. KEULEN, 30 Nov. Hedenmorgen zijn te Keulen de op 22 Juli 1933 ter dood veroordeel de communistische arbeiders Hermann Hama- cher, Otto Waeser, Berhard Willms. Heinrich Horsch, Matthias Josef Morits en Josef Engel terecht gesteld. Zij waren betrokken by een politieke bot sing op 24 Februari j.l. te Keulen tusschen le den van den Rooden Frontstryders Bond en van een nationaal-socialistische vergadering te- rugkeerende S. A.- en S- S.-lieden, waarby twee S. A.-lieden gedood werden. Minister-President Goering heeft gratie ge weigerd, omdat het hier een georganiseerden overval van de communistische onderwereld op onschuldige nationaal-socialisten gold. De over val zou op uitdrukkeiyk schriftelijk bevel van de plaatselijke K. P. D. zijn geschied. Gewapen de communistische patrouilles zouden opdracht hebben gehad nationaal-socialisten op wapenen te fouilleeren en bij weigering „neer te leggen". De H. Stoel en Berlijn. Nieuwe Duitsche ver tegenwoordiger in de Vaticaansche stad. Rede van Daladier voor dfc militaire pers te I'arijs. Litwinof te Gibraltar aangekomen. Het stand punt van het Vaticaan t.o.v. eventueele on derhandelingen. Ruzie tusschen stroopers te Vreeswijk; man doodgestoken. Wetsontwerp tot aanvulling van de Omzet belasting. Verdere behandeling van de afdeeling Land bouw door de Tweede Kamer. Collectief contract in het meubelmakersbedrijf opgezegd. Moordaanslag op kinderen te Kota Radja. O Onze Romeinsche correspondent seindt d.d. 30 November: De onderhandelingen omtrent de uitvoering van het concordaat met Duitschland, vorderen langzaam. De komst van dr. Buttmann als vertegenwoordiger der Duitsche regeering be- teekent, dat nieuwe directe besprekingen ge opend worden. Terwyi het Vaticaan evenals de Duitsche katholieken genoegzaam biyk heb ben gegeven van een perfecte loyaliteit, wordt ook van Duitsche zijde de eerlijke neiging be tuigd, om tot een rechtvaardige doorvoering van het concordaat te komen. De oorzaak der Duitsche moeilijkheden zou vooral van internen aard zyn, inzooverre de centrale leiding nog niet in alle Duitsche landen goed wordt ge volgd. De onderhandelingen tusschen het Duit sche Episcopaat en de Duitsche regeering over de ïyst van toegelaten katholieke vereenigingen zouden goeddeels geslaagd zijn. Moeilijkheden biedt vooral ook de wetgeving omtrent on- vruchtbaarmaking, die voor katholieken princi pieel onaanvaardbaar is. MELBOURNE, 30 Nov. (V.D.). De Australi sche mipister van Oorlog, Peare, heeft in het parlement medegedeeld, dat de Australische weermacht zoodanig zal worden uitgebreid, dat zy berekend zal zijn op de verdediging van Australië zonder de hulp van Engelsche strijd krachten. Te dien einde is o.m. voorzien in de vervaardiging van strijdwagens volgens het mo del der nieuwste Engelsche tanks. SOFIA, 30" Nov. (feeuter) De bakkers m ge heel Bulgarqe hebben hun voornemen te ken nen gegeven, om morgen in staking te gaan uit protest tegen de wet op het broodstempel. Deze wet dwingt de bakkers een stempel ter waarde van ongeveer 2 y2 cent te zetten op elk brood dat zy bakken. De inkomsten hieruit worden gedeeltelik besteed als vergoeding voor de regeeringssubsidie op tarwe. is Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 760 Vorige stand 760

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1