Heufe..! STA D S N I E U W S dit jaar BEURS VAN AMSTERDAM k K E I P, Haarlem, 1 Dec. zoo'n mooie zakformaat doos van 50 CHIEF WHIP! Elke man vindt t een heerlijke sigaret en boven dien weet U zeker dat het de beste voor zijn gezond* heid is! De vroegbeurs Wisselkoersen n KONINGINNEWEG 10 FAUTEUILS I i J. VRIJDAG 1 DECEMBER STOEIENDE MEISJES En krachtige remmen HET KINDERSUPPLETIELOON Nieuwe voorstellen TOONEEL TOBIAS EN DE ENGEL SCHOUWBURG JANSWEG INSCHRIJVING HOLLANDIA BRON Zwembad te Eindhoven Dr. A. F. Philips geeft een voor schot van f 340.000 WETSVOORSTEL TEGEN UITVERKOOPEN? BOSSCHART'S HOUDING Door den fiscaal geschetst De tram in onze stad 4300 dagküarten of 3000 stam houders Snelheid vereischt Mannenkoor „Zanglust" Beverwijk AGENDA VIR C I NI I 2 December Graal-cursussen Haarlem Beurs-thermometer Nederl. Staatsleen Amerik. waarden Met pensioen Jubilea BURGERLIJKE STAND VRIJDAG 1 DECEMBER 1933 \1 als we nu een kijker hadden, dan waren we er nog veel dichter bijU hoort het bij den voetbalwedstrijd en in de schouwburgzaal en bij honderd en één andere gelegenheden. Zoo'n kijkertje, verbazend scherp en toch zoo klein, zoo'n handig dingske dat heelemaal niet kostbaar behoeft te zijn. Schenk hem of haar er een. GROOTE HOUTSTRAAT, naast Luxor, HEEFT ZE IN ALLE PRIJZEN Donderdagavond om half 10 reden een 15- jarig en een 16-jarig meisje op de fiets in de Groote Houtstraat. Zij waren aan het stoeien, met het gevolg dat beiden op den grond vielen, juist voor een passeerende taxi. De bestuurder hiervan remde zóó krachtig dat een naast hem liggende koffer door de voorruit sloeg en even eens op straat terechtkwam. Gelukkig kon evenwel een aanrijding worden voorkomen, zoodat alles nog zonder persoon lijke ongevallen afliep. Tegen de beide meisjes werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 22 A van de Motor- en Rijwielwet (het in gevaar brengen van het verkeer). De heer Slingenberg heeft gevolg gegeven aan zijn voornemen, een nieuw voorstel be treffende de verlaging van den kindertoeslag te doen. Het luidt als volgt: De besprekingen, welke in uwe vergaderin gen hebben plaats gehad inzake de voorstel len tot toepassing van eene korting op het kin- dersuppletieloon en den uitslag van de daarna gehouden stemmingen over die voorstellen, hebben ons aanleiding gegeveri ons opnieuw te beraden omtrent de vraag, op welke wijze dek king zoude zijn te verkrijgen van ongeveer het zelfde bedrag, hetwelk door aanvaarding van ons voorstel zoude zijn verkregen. Ampele overweging van een en ander hcACt geen wijziging gebracht in onze aanvankelijke meening, dat ook op het kindersuppletieloon eenige korting zou moeten worden toegepast. CCk de commissie van bijstand voor arbeids- en pensioenzaken bleek, volgens het inmiddels uitgebrachte advies, in meerderheid die mee ning te deelen. Met de in dat advies uitgesproken gedachte, om die gezinnen, welke een korting in mindere mate zullen gevoelen, in aanmerking te bren gen voor het derven van een deel van het kin dersuppletieloon. kunnen wij ons vereenigen, temeer omdat het kortingspercentage daalt naarmate het kindertal toeneemt. Daarbij is dan zooveel mogelijk rekening gehouden met de verschillende gevoelens, welke in den Raad tot uiting zijn gekomen, zoodat van hen, die vijf of meer kinderen waarvoor kindersuppletie loon wordt genoten, te hunnen laste hebben, geen korting wordt geheven en ook geen ver hooging wordt toegekend, ook neit aan hen, die zeven of meer kinderqp waarvoor kindersup pletieloon wordt genoten, te hunnen laste heb ben. Tevens is daarbij rekening gehouden met den reeds meermalen uitgesproken wensch, om het kindersuppletieloon, per kind en per jaar uit te keeren, aan een maximum-bedrag te binden. Het voorstel luidt: I. Met ingang van 1 Januari 1934 op het kin dersuppletieloon eene korting toe te passen en wel: a. voor hen, die dat loon voor 1 kind ont vangen, van 30 pet.; b. voor hen, die dat loon voor 2 kinderen ontvangen, van 25 pet.; c. voor hen, die dat loon voor 5 kinderen ontvangen, van 20 pet.; en d. voor hen, die dat loon voor 4 kinderen ontvangen, van 15 pet. II. Te bepalen, dat het kindersuppletieloon nimmer meer zal bedragen dan ƒ200 per jaar. minuten mochten duren. Auteur en tooneel- leider waren er telkens vlug bij om met een triviaal aardigheidje te voorkomen, dat het geheel au sérieux zou genomen worden. Als we bij deze voorstelling terug dachten aan een verfijnd en verdiept spel als „De reis van Noach op de wateren," dan.... neen, laten we daar niet op terugkomen. Maar al wie Obey's spel niet kon waardeeren, raden wij ten sterk ste af, het zonderlinge maaksel van James Bridie te willen genieten zij zouden, en nu terecht, geërgerd worden. Opzettelijk wijden we over deze première uit, omdat wij vooruit weten, dat velen het niet met ons eens zullen zijn. Het werk van Johan de Meester en het Groot-Nederlandsch Tooneel zal wel weer een kunstprestatie worden genoemd, waarbij men „geringe bedenkingen" over het hoofd moet zien. Voor ons zijn ze niet ge ring. Dat er goed geacteerd zou worden, men kon het verwachten. Paul Huf beeldde plastisch en ook innerlijk de boeiende figuur van den ouden Tobit voortreffelijk uit. Het was karak teriseering en tooneelspel van goed gehalte, ouderwetsch sterk. Frits van Dijk als Tobias had vooral oog voor het jeugdig-dwaze van de rol en gaf zijn intentie levendig weer. Marie van Westerhoven was de grijze moeder Anna en haar typeering beantwoordde volkomen aan de bedoelingen van den schrijver, evenals die van de jonge vrouw Sara, door Marie-Sophie Nathusius met veel uitdrukking gespeeld. Johan de Meester had de rol van Raphaël voor zijn rekening genomen het was in het geheel niet als een profanatie bedoeld, maar toch moest zijn spel er toe leiden. Décors en costuums waren ontwerpen door den Belgischen kunstenaar Denis Martin zij voldeden ons het best, waar zij het eenvoudigst waren. Het costume van Sara leek ons voor een reis langs moeilijke wegen en ook om andere reden minder goed geslaagd en in verband met het laatste kunnen we ook moeilijk den dans in het derde tooneel op prijs stellen. Zoo dringen zich te veel bezwaren op, dan dat we aan een aanbeveling kunnen denken, al behoeft het bijwonen van dit spel voor ont wikkelde volwassenen niet ontraden te worden. Zij dienen echter over veel belangstelling in moderne tooneel-experimenten te beschikken, willen zij hun avond daarmee niet als verbo den beschouwen. H. B. v. d. S. Comedie in drie bedrijven door James Bridie. Groot-Nederlandsch Tooneel. Stadsschouwburg Haarlem had de eer, de eerste opvoering in Nederland van „Tobias and the Angel" in de vertaling van Emmy Huf-De Beneiivty, in haar schouwburg te zien en het was de veveeniging „Kunst aan het Volk", die ons de première Donderdagavond bezorgde. Hoe groot de eer was, we zullen het niet trachten te schatten, maar een onverdeeld genoegen was het bijwo nen van dit zonderlinge spel, voor ons althans, niet. Wat de hoofdlijnen betreft, heeft James Bridie het Bijbelsche verhaal als voorbeeld gebruikt en in het teekenen van den ouden Tobias, hier Tobit geheeten, hield hij zich aan het historisch model. Wij zien den grijzen patriarch als de door het lot geslagene, verarmd en in zijn armoede geminacht en verlaten. Zelfs het licht van zijn oogen heeft hy niet mogen be houden, maar er i3 geen klacht op zijn lippen en geen opstand hl zijn hart: Jehovah heeft het zoo gewild. Van zijn armoede wil hij nog met anderen deelen en ieder woord dat hij tot zijn vrouw en zijn zoon spreekt, geeft blijk van zjjn onthechting aan het aardsche, zijn milde goedheid, zijn diepe wijsheid en zijn' alles beheerschende godsvrucht. Dan is er de reis van den jongen Tobias, die ongeweten den aartsengel Raphaël tot gids en steun heeft op zijn moeilijken tocht van Niniveh naar Hamadan, behouden en welvarend, vergezeld van zijn jonge vrouw, in het ouder huis terugkeert en dan zijn vader op wonder lijke wijze van diens blindheid mag genezen. Het is ons den geheelen avond niet duidelijk geworden, waarom dit „simpele gegeven" zooals het onrechte in de programmaomschrij ving heet op zoo'n eigenaardige wijze be werkt moest worden, dat de diepe ernst van de historie herhaaldelijk ondergaat in het be lachelijke van menschelijke dwaasheid. De schrijver heeft er „een bekoorlijk sprook jesspel" van willen maken en de regisseur, Johan de Meester, sloot zich daarbij aan, door het geheel als een Perzisch miniatuur te ensceneeren alweer volgens het programma. We zullen niet ontkennen, dat Jijn en kleur bij deze vormgeving meermalen aan die bedoeling beantwoordden, maar wat de opzettelijk gewilde anachronismen, de hedendaagsche en gemeenlijk komische uitdrukkingen met oude Perzische kunst te maken hebben, ontgaat óns volkomen. Veeleer zien wij in deze vreemde vermenging van gewijde geschiedenis, voor alle tijden gel dende wijsheid en platvloersche grappenmakerij de uiting van een bedenkelijke mentaliteit die het heiligste niet te hoog acht voor min of meer artistieke, maar in ieder geval onwaardige „spielerei". Dat er tafereelen waren, waarin een bijna gewijde stemming werd verkregen, doet aan dien indruk niets af, vooral niet omdat die betere momenten nooit langer dan enkele „Zullen we ruilen?" Blijspel in 3 bedrijven, van Lonsdale. Feitelijk gebeurt er niets in dit stuk; het is alles: bijna. Alleen de verkondigde theorieën over het zoogenaamde .moderne huwelijk zijn erg radicaal en volkomen, al worden de conse quenties van die redeneering niet to the bitter end aanvaard. Dat is dan ook de eenige reden, dat het stuk uiteindelijk toch nog voor een bespreking in aanmerking komt, een bespre king echter die uit den aard der zaak slechts even oppervlakkig kan zijn als het blijspel zelf is. Want wat zegt u van twee echtparen, waar van de mannen jeugdvrienden waren, en die, als ze bij elkaar logeeren, eigenlijk eikaars vrouw liever tot echtgenoote zouden willen hebben. Er wordt echter geen uitvoering aan het voornemen gegeven, ten eerste omdat de toon van het blijspel dat niet zou dulden en ten tweede, omdat de schrijver dat geen ge schikte oplossing gevonden zou hebben. Om nu eens wat „nieuws?" op dit gebied te lancee- ren, laat hij het tweetal aan het slot bij elkaar blijven. De motieven, welke daarbij worden aangegeven, kunnen ieder verstandig mensch onverschillig laten. Hoogstens hoort men. daar uit het failliet van de tegenwoordige opvat tingen, welke over het huwelijk bestaan en als zoodanig kunnen dergelijke stukken voor men- schen met onderscheidingsvermogen nog ten goede werken. Vier spelers hielden het stuk gedeeltelijk bo ven zijn stand. Fientje de la Mar, Jan van Ees, Johan Kaart Jr. en Minny Erfmann vormen respectievelijk de echtparen, waar 't om draait. Eerstgenoemde is het meisje, dat zichzelf blijft, hoewel zij blijkbaar in een onbewaakt oogen- blik met iemand van zeer hoogen stand (Jan van Ees), die bovendien een aller ongelukkigste spraakdeftigheid demonstreert en daarmee zijn onbenulligheid tracht te camoufleeren. gehuwd is. Deze tegenstelling werkt erg vermakelijk en is een zuiver equivalent van hetgeen Johan Kaart Jr. en Minny Erfmann in een tegenover gestelde samenstelling toonen. Hier is juist hij de „ronde" jongen en zij een vrouw, die hooge Idealen nastreeft en met die bezigheid gruwe lijk verveelt. Ziedaar het voor het hand liggen de conflict in zijn glorierijken eenvoud. Docli wijl spelers als de reeds genoemden, hun krach ten er aan wijdden, daarom, hebben we ons toch nog wel geamuseerd, al is het dan ook niet overmatig. L. V. Bij de gehouden inschrijving op 5 pet. obli gaties van de Mpij. tot Exploitatie van Na tuurlijke Bronnen (Hollandia Bron) konden doordat niet alle houders van 2 y, pet. obligaties van hun rechten tot inschrijving gebruik maak ten, ook voor de vrije inschrijvers eenige obli gaties worden gereserveerd. Daar de gemeente Eindhoven afwijzend be schikt heeft op het verzoek van de N.V. Sport- fondsenbad tot het verleenen van een voorschot voor den bouw van een zwembad te Eindhoven, heeft dr. A. F. Philips zich bereid verklaard een voorschot van 340.000 te verschaffen. Dit voor schot zal uit de gelden van de spaarders afge lost worden. Naar vernomen wordt, wordt op het betrok ken Departement gewerkt aan een voorstel van wet tot beteugeling van het euvel dei uitverkoopen. In het verloop van zijn requisitoir zei de fis caal bij den Zeekrijgsraad te Soerabaja nog, dat hy het voorwendsel als zou Bosschart po gingen gedaan hebben, den commandant aan boord toe te laten niet te rümen acht met Eosschart's verleden, noch met de houding, die hij in de radio-hut heeft aangeno men tegenover luitenant Baron de Vos van Steenwijk, toen deze seinde, noch met diens andere gedragingen en uitingen, zooals de vol gende opmerking door Bosschart gemaakt: Neen, voor de verdniet, wy zijn lang genoeg vertrapt, laat ze ook maar eens op bloote pooten loopen, dan kunnen ze ook eens zien hoe of dat is." in antwoord op een vraag of voor de officieren schoenen konden worden gehaald. Voorts zeide Bosschart toen hij de machines hoorde aanslaan: We gaan naar de hel, ik trek hier minstens twaalf jaar, maar het kan me niets verd Dit alles en nog meer doet den fiscaal tot de conclusie komen dat Bosschart niet 'n rol speel de, doch dat vrees voor 't lot van de in de minderheid verkeerende Europeanen hem tot zijne latere houding heeft gedreven. De dagkaarten van 25 cent, waarop men van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op alle stadsiynen van de N. Z. H. T. M. kan tram men, zijn nu een maand oud, Als lokaas stelde de directie de eerste dagen van November een stamkaart met een kaartje voor één dag, gratis beschikbaar. Men weet, dat er in totaal 3000 kostelooze kaarten wer den afgehaald, in Haarlem en Leiden samen. Sedert dien is dit aantal van 3000 alleen voor onze stad behaald. Het aantal gekochte dagkaarten bedroeg 4300, naar de meening van de directie een teleurstellend resultaat. Per dag worden thans gemiddeld 25 stamkaarten afgegeven. Nu moet men natuurlijk afwachten of het aantal gewone kaartjes met is teruggeloopen. Is dit geiyk gebleven, dan is er groote winst te bo6k6n. Wij hebben den indruk, dat het publiek weer iets meer van de tram gebruik maakt, dan een maand geleden. Daarom lijkt het ons niet overbodig om op eenige groote bezwaren te wijzen, waarvan de oplossing iets meer geld van de maatschappij zal vragen, maar waar door de populariteit van de tram zeer zeker zal worden verhoogd. De snelheid van de wagens moet belangrijk verhoogd worden. Daarmede bedoelen wij niet, dat de trams on verantwoordelijk door de stad moeten racen, maar dat het in- en uitstappen van passa giers en het afgeven van kaartjes door den conducteur veel vlugger moet geschieden. Het traject BloemendaalStation bijv. toch een der goudlij nen van de Maatschappij brengt veel onaangenaamheden. Het principe van den eenmanswagen is op dit traject al ver keerd. Maar zou het nu zoo erg zijn y>m op de spitsuren en by slecht weer een conducteur extra in den wagen te zetten? Dan zouden de passagiers in een paar seconden kunnen in stappen en onder het rijden de plaatsbewyzen kunnen krygen. Nu staat men soms 2 of 3 minuten voor niets in den regen of in de koude, omdat de conducteur veel streepjes op de kaartjes moet plaatsen, ze moet knippen, geld moet ontvan gen en maar al te dikwyls ook terug geven, kaartjes voor Heemstede en dagkaarten af geven. Vooral die dagkaarten vergen nog al wat tyd. Als de wagenbestuurder koude han den heeft, kan hy ternauwernood de cyfers schrijven. Dezelfde bezwaren gelden niet min der voor de Leidschevaart-eenmanswagens. De trams moeten voortdurend doorrijden, niet wachten by het static: (zooals in den tyd van de paardentram), niet wachten by de eind punten; komen en vertrekken. In snel tempo de haltes afwerken, dat vraagt het publiek. Het is toch te dwaas, dat men byv. over den af stand Kleverlaan—Houtplein maar al te dik wyls drie kwartier doet. De dagkaarten zullen zeker aan populariteit winnen, wanneer aan deze bezwaren het zyn er maar enkele als voorbeeld tegemoet ge komen wordt. Wij leven toch 'in een tijd van snelheid, en slakken "ang accepteeren de menschen van 1933 niet meer. Er waren heel wat medewerkenden op dit „Zanglust"-concert, dat gegeven werd in de Ned. Herv. Kerk te Beverwyk. Niet alleen con certeerde deze vereeniging zelf, maar directeur van Dyk had ook het Doopsgezind Zangkoor onder zijn leiding, en Jan Booda was met „Pro za en Poëzie" van Haarlem naar Beverwijk ge togen, terwyl bovendien de cellist L. W. D. Keereweer een viertal solo-nummers met orgel begeleiding ten beste gaf. We kwamen juist even te laat om nog de orgelnummers te kunnen beluisteren, waarmee de heer H. v. Dijk het concert opende. Maar we hebben het overigens oude, doch goed ge conserveerde orgel, geschenk van 'n aantal Beverwyksche ingezetenen van 'n paar eeuwen geleden toch kunnen hooren in de begeleiding door Jan Booda van de cello-nummers, die de heer Keereweer ten beste gaf. Deze jeugdige cellist bleek, zoo niet over een feillooze en zoon van W. G. Nouris-Wyte, 29 Nov. doch ter van M. v. d. Lende-Bannink, zoon van W. Winkel-ten Klooster, zoon van M. H. J. Hop- gers-Kimmyzer, zoon van T. Vennik-Zwaans- wijk, zoon van S. M. H. Roozen-Klep, zoon van M. J. A. v. d. Pligt-v. d. Tuin, dochter van J. A. Rodenburg-Ter Horst, 30 Nov. doch ter van E. E. Zonneveld-v. Dyk. Ondertrouwd: 30 Nov. W. v. d. Eijkhof en A. Vermeer, C. J. Scheffer en E. M. M. Seyts, M. J. T. de Vries en L. Ott, B. Blom en H. C. Lynzaat, M. Vader en M. M. v. Vliet. Getrouwd: 30 Nov. L. T. Strik en M. A. Verschuren, M. C. Sutherland en H. de Waal, W. J. v. d. Moolen en C. E. v. d. Veldt. Overleden: 28 Nov. E. Kuiper-v. Zurk, 85 jaar, Jansweg; W. F. ten Bosch, 57 jaar, v. Olst- straat; W. C. Kortekaas, 59 jaar, Tempeliers straat; 29. Nov. J. Gaartman-v. Rijn, 26 jaar. Archipelstraat; C. C. Jak-Cramer, 48 jaar, Raamsingel. Gebouw „St. Bavo" Haarlems Gemengd Koor. 8 uur R. K. Bevolkingsbureau 8 uur Alberdingk Thijm, 8 uur Cursus Graf. Bond, 8 uur Gecombineerd bestuur St. Jozef, half negen. R. K. Kleverparkkerk Conferentie voor niet- katholieken, half 9. Raadzaal Prinsenhof Gemeenteraad, half 2 en 8 uur. Frans Halsmuseum Crisistentoonstelling Kunst S.O.S. 105 uur. Palace „Wat en Watt, Ridders in lom pen"; op het tooneel Treib van der Treib met de zevensnarige viool. 7 en 9.15 uur. Rcmbrandt-Theater „Liebe musz verstan- CHIEF WHIP boeiende voirdracht en techniek, dan toch over 'n zuiveren muzikalen smaak te beschikken, en dit laatste is ons* alles by alles, ten slotte meer waard dan een gladde techniek zonder juist ontwikkeld smaakgevoel. Het Air van Bach en de mooie Canzonetta van Pergolesi werden evenals de Plainte van Hervelois overigens zeer verdienstelijk vertolkt, in 'n slechts wat gelyk- matige, vlakke belichting, 'n Wat sterkere con- trastgeving en fellere stuwing zouden de repro ductie zeer zeker zyn ten goede gekomen. Met de levendige Bourrée was de cellist minder ge lukkig. Jan Booda begeleidde correct en smaak vol en deed met het registratiewerk wat er mee gedaan kon worden. „Zanglust" zong alleen 'n viertal nummers, we zouden bijna geneigd zyn te zeggen: uit de oude doos. Slechts het Sanctus van Schubert maakt in kwaliteit hierop een gunstige uitzon dering. We kunnen niet in détails treden, maar we hebben nochtans met genoegen geconsta teerd dat het Beverwyksche ensemble onder leiding van den heer J. B. v. Dijk, blijk heeft gegeven van heel goede kwaliteiten: stevige, gezonde mannenzang, beschaafde voordracht. Enkele attaques hedden wat levendiger kunnen zyn en wat geiyker, terwyl de voordracht hier en daar wat contrastrijker had kunnen wezen. Doch zooals gezegd, werd er heel verdienstelijk gezongen. In het nummer met baritonsolo „Glockgelaute" van Ruh, was de solistische partij wat „kelig" van voordracht, 'n euvel waarvan ook enkele malen de tenoren te ïyden hadden van dit ensemble. De heer van Dyk voerde met zyn Doopsge zind Koor 'n viertal composities uit, waarvan Avondvrede van W. v. Thienen, en Trauergesang van Bliimmer ons het gelukkigst leken, 'n Goed ensemble met evenwichtige stemverdeeling en zorgvuldige voordracht, waarin evenwel wat grootere rhythmische levendigheid niet zou misstaan. César Franck's compositie, ,,Fanis Angelicus" 'n jeugdzonde zooals de compo nist deze zelf steeds genoemd heeft is, door de minder goed geslaagde imitatie der hoofd melodie in de zelfde stem en dezelfde ligging in dezen vorm minder geniettelyk. De cellist had hier inplaats van het Koor beter werk kunnen doen. De soliste zong verdienstelijk haar oogenschijnlyk gemakkelyke, maar toch niet lichte party. Jan Booda had eveneens een viertal num mers op zijn programma, en liet ze smaakvol en met goed verzorgde voordracht door de Haar lems,che Zangers vertolken. Waar de byzonder gevoelige acoustiek van dit kerkgebouw een en ander scherp accentueerde merkten we enkele ongelijke inzetten en scherpe s-klanken in ver dubbelde hevigheid op, evenals 'n aantal gede primeerde intonaties der le tenoren in Tehuis van Bonset en in Kampf's „Vespergesang". Maar deze lichte onvolkomenheden deden toch weinig afbreuk aan het schoon en nobelklin- kend geheel. De beide laatste nummers van het program ma, door „Zanglust" en „Proza en Poëzie" sa men te zingen onder leiding resp. van Jan Booda en H. v. Dyk, konden we tot onze spyt niet bywonen, hoe gaarne we ook van een zoo voltallig koor deze composities zouden hebben gehoord. In zyn geheel genomen is deze uitvoering voor de organiseerende vereeniging zeker een succes geweest, waartoe alle medewerkenden overtuigd mogen zyn, het hunne te hebben by- gedragen. Deze overtuiging vervange het ap plaus, waarmee men hen in het kerkgebouw natuurlyk niet kon danken. J. .S T WOONHUIS PRACHT- SORTEERING PLAIDS 2.50 TOCHTDEKENS 1.60 LIGFAUTEUILS prima kwaliteit en chique kus sen 15. Loopt U even door PRIMA KWALITEI Groote sort. Mo quette Kussens 99 cent Kapstokken, SPIEGELS voor salon en hal Wollen Dekens, keurig patroon en zeer goede kwaliteit 4.25 enz. enz. naar den Koninginneweg 10, bekend om zijn en LAGE PRIJZEN, en U bespaart guldens. Prima sorteering rSalon- en Haard- tegen uiterst lage prijzen Het was vanochtend in het telefonisch ver keer wel buitengewoon stil. Wallstreet en de Amerikaansche goederenmarkten waren giste ren wegens „Thanksgivingday" gesloten ge bleven, zoodat men het zonder Amerikaansche slotkoersen moest stellen. Veel invloed gaat wel is waar den laatsten tyd van New-York niet uit, maar toch miste men vanochtend een ze keren leidraad en was men geheel op zich zelf aangewezen. Andere factoren, welke van in vloed konden zijn, waren ook niet aanwezig en men stelde zich dan ook volkomen op het standpunt van afwachting Voor zoover in toon aangevende waarden handel was, golden hierbij weinig veranderde koersen. Koninklijke olie be woog zich op 179J4 (179%). Philipslampen on veranderd op 240H. H.V.A. eerder iets luier op 162 (163). Amsterdam Rubber pl.m. 98 pet Voor Unilever (ex-dividend 2 pet.) gold on geveer 87 a 87% op welken prys, het dividend in aanmerking genomen, de stemming iets zwakker was dan gisteren toen 90% gold. De Youngleening, die gisterennamiddag reeds iets was teruggeloopen was zwakker op 54% (55%). In Amerikaansche waarden ging niets om en de stemming bleef onveranderd. De valutamarkt was heden zwakker. Dollars stelden zich 2 a 4 cent lager op 1.55%1.57. Ponden verloren 2 5 cent op 8.17—8.20 en ook de Fransche frank was minder vast op 9.72%—9.73% (9.73%). Luxor Sound-theater „Het Mysterie Pull man No. 12" 8.15 uur. Gebouwd „St. Bavo" Cursus R.K. Volks bond, 8 uur Geel-Wit, 8 uur Gewone zit tingen, 4 en 7 uur. Frans Halsmuseum Crisistentoonstelling Kunst S.O.S., 105 uur. Palace „Watt en Watt, Ridders in lom pen"; op het tooneel Treib van der Treib met de zevensnarige viool, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater „Liebe musz verstan den sein"; op het tooneel „Horace en Bell", moderne muziek, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound-theater „Het Mysterie Pull man No. 12", 2.30, 7 en 9.15 uur. A.s. Vrydag begint op 't Graalhuis Spaarne 29 de cursus in Engelsche conversatie en boekbe spreking van moderne Engelsche schrijvers, door Miss Irene Bell. Er kunnen zich nog eenige cur sisten voor deze cursus opgeven, alsmede voor de cursus in andenarbeid, die Zaterdag 2 De cember, en Literatuur door Mevrouw Ellen Russe, die 6 December aanvangt. De cursussen duren recpectievelyk 20 lessen wekeiyks; 10 lessen om de veertien dagen. De onkosten bedragen resp. 5, 7 en 5. prijshoudend prijshoudend pryshoudend luier vast H V A ....luier pryshoudend pryshoudend luier VRIJDAG, 1 Dec. Vorige slotkoersen. Heden Londen 8.22% 8.18% Beriyn 59.31 59.25 Parijs 9.73% 9.73 Brussel 34.571/s 34.57% Zwitserland 48.08% 48.07% Weenen Kopenhagen 36.80 36.50 Stockholm 42.25 42.25 Oslo 41.35 41.25 New York (cable) 1.591/* 1.561/* Rome 13.05 13.07 Praag 7.35 7.35 Madrid 20.25 20.35 Met ingang van heden zyn de heeren J. F. Kramer, hoofdambtenaar ten kantore van den gemeente-ontvanger, en C. v. d. Haar, inspec teur bij het Openbaar Slachthuis, met pen sioen gegaan. By hun afscheid ondervonden zij vele bly- ken van belangstelling en waardeering. Heden herdenken de heeren F. L. J. van Loe- nen en C. J. Toeset den dag dat zy vóór 25 jaren by het Staatsbedrb'f der Posteryen in dienst traden. Zy werden beiden door den referendaris der Posteryen en den directeur van het Postkan toor in een vriendeiyke toespraak gecomplimen teerd. Het personeel bood ieder van hen een ther mometer aan. Ook van andere zyde mochten zy vele blyken van belangstelling en waardeering ontvangen. Geboren: 28 Nov. dochter van C. M. Koot- Warmerdam. zoon van J. J. Boeser-Sehouten- Vorige slotkoersen. Heden Staatsleeningen 5 Nederland 1932 10is/g 101% 4% Nederland 1916 102% 102% 4% Nederland 1917 101% 101% 4 Nederland 1933 100% 1D0% 4% N. Ind 1926 AB 86% 87 4% N. Ind. 1931 86% 87 5% Youngleen 1930 85Va 54 Banken Koloniale Bank 42 42 Indische Bank 42^ 42'2 Cert. Handel-My45 45 Industrieën Onliever 90% 84%§ Calvé Delft 35?/g o6 Alg. Kunstzijde 33 33% Van Berkei's Pat17% 17% Nieuwe Philips 240% 241 Ktich. Accousttek lVs 1% Ned. Ford 176 176% Industr. Buitenland Anaconda 9% 9% Bethlehem Stee) 21% 21 Kennecot 13% 13 O. S. Steel 28^' 28% O. 8. Leather 5% 5% Intern. Nickel 13% 13% Stand Brands 15% 15% MUnbouw Boeton Mynbouw 8% 8 Alg. Exploratie 121% 121% Redjang Lebong H2 112 Petroleum Kon Olie 179%, 178 Gaboes 12s/* 13 Periak 99% 99% Peudawa 5% 4 «•-Ex-dividend Continental Oil ShelJ Union OU Vorige slotkoersen. Heden 11 11 53/» 5% Robber A'dam Rubber98% 98% Bandar 73 73 Dell Batavia Rubber 40 40 Serbadjadl I....... 27% 27% Silau 26% 26% V I. O. 048% 48% Allied 51% 50 Intercontin Rubber l/ia l7/s Scheepvaart Java Ch Japan 23 23 HoU. Amerika Lijn 1 Ye 1% Dito Gem. Eigend. 1)6 1)6 Kon. Ned. Stoomb. 9 9 Scheepvaart-Onle 43% 43 Suiker H V A 163 163% Jav. Cultuur 85 87 N. L 8. 0. 65V* 66 Vorstenlanden 22% 2^_„ Actions Idem 13.20 13.50 Tabak Dell Batavia 108% *09% Oude DeU 105% 104% Oostkust I' Senembah 125% Spoorwegen Union Pacific 68% 69 Wabasb 2/6 2 Erie 93/g 9% Kansas City South. 7V* 7% South. Raüw 14% 14% Chic Miiw 3% 3)6 MaxweU L. Gr. 13% 13%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2