IN EN OM HAARLEM VRIJDAG 1 DECEMBER Uit den Gemeenteraad DE SKI-SPORT HET IJSSTADION TE BRAVNLAGE VISCHCONTINGENTEERING IN FRANKRIJK Exporteur voor den rechter IN DEN ECHT VERBONDEN Onder eigenaardige omstandig heden NUTS-SPAARBANK Vergelijkend overzicht over Nov. 1933-1932 FAILLISSEMENTEN EEN OUDE WACHTER WACHTTE.... En is thans verrold English Association U hoeft niet „down" te zijn, Mevrouw VAN ONZE RECHTBANK Geld verduisterd Rijwieldief Bankbiljetten Bloembollen Nog een rijwiel Schrijfmachine Uitspraken van Donderdag 30 Nov. LEIPZIGER BONTHANDEL HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND Tijdelijke korting van 5 pet. op de jaarwedden BLOEMENDAALSCHE WEG TE OVERVEEN Wordt veel verbeterd Koning David's Koor „De Oosthoek" Gevonden dieren en voorwerpen iiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiniuuniuiiinmumiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het zou de middag zijn van Wethouder Roodenburg, omdat het hoofdstuk „On derwijs, Kunsten en Wetenschappen" aan de orde was, het is echter de dag geworden van den heer Gerritsz, omdat deze plotseling een duidelijk antwoord gaf op de vraag, door den heer Peper in de afdeelingen gesteld: is de beslissing van Burgemeester en Wethouders inzake het niet-beschikbaar-stellen van gemeen tegebouwen voor een groot deel der bevolking met algemeene stemmen genomen? Klaarblijke lijk wilde de heer Peper weten of ook de sociaal democratische wethouder, de heer Gerritsz, had medegewerkt aan het besluit van B. en W. om de gemeentelijke concertzaal niet meer aan re- volutionnaire vereenigingen te verhuren. In het antwoord op het afdeelingsverslag hadden B. en W. deze vraag genegeerd; gisterenmiddag ant woordde de heer Gerritsz zelf. Dat kwam zóó. De heer Peper stelde een motie voor, waarin B. en W. werden uitgenoodigd, wederom ge meentelijke zalen te verhuren aan de Vereeni- ging van Vrienden der Sovjet-Unie. De heer Gerritsz deelde mede, dat B. en W. blijven bij hun weigering om gemeentelijke gebouwen aan revolutionnaire vereenigingen te verhuren. Zijn partijgenoot en fractieleider, de heer Reinalda, w'as het met deze opvatting niet eens en meen de, dat B. en W. te ver gaan. De Vereeniging van Vrienden der Sovjet-Unie is, volgens hem, geen strijdorganisatie, maar een studieclub; dies is er geen reden om deze vereeniging onder de revolutionnaire te rangschikken. Hij zou dan ook voor de motie-Peper stemmen. De heer mr. van Dam, vrijzinnig-democraat, zeide, dat de vereeniging van Sovjet-vrienden wèl een Strijd organisatie is, want in het contributieboekje staat: strijdt met ons voor Sovjet-Rusland! en ook is Roestam Effendi voor haar opgetreden. Maar langzamerhand verdoezelde de vraag of die vereeniging een strijdorganisatie is en werd het een debat op een breeder plan, dat merk waardigerwijs uitsluitend tusschen den heer Gerritsz en zijn partijgenooten werd gevoerd, met enkele intermezzo's van de twee communis ten. Het bracht een aangename deining in de wat eentonige kabbeling van de debatten over onbelangrijke onderwijszaken, waarop wij reeds den heelen middag dobberden. De heer Gerritsz verzekerde, dat hij niet met zijn politieke vrienden zou meestemmen voor de motie-Peper en hij motiveerde dat door te be- toogen, dat hij als Overheid het communisme niet wenscht te steunen, het communisme, dat langs illegalen weg zijn einddoel: de dictatuur, wil trachten te bereiken. De schim van den heer Duijs waarde door de raadzaal. De heer Gerritsz voegde aan zijn motiveering toe, dat de dictatuur van het communisme ook het einde van de sociaal-democratie zou zijn. Hij noemde het onlogisch te strijden tegen de dictatuur van het fascisme en den communisten de overheersching in handen te spelen. Tegen over hen, die de vrijheid van meeningsuiting, ook in deze zaak, bepleitten, stelde hij, dat men hier moet onderscheiden. Het gaat om het ver huren van gemeentegebouwen aan de commu nisten. De communisten hebben volop vrijheid om propaganda te maken in andere dan ge meentelijke zalen en hij zou hun dat niet be letten. Maar waar het hier op aan komt, is de vraag of de Overheid moet medehelpen om het communisme te vestigen door aan die partij haar zalen te verhuren. Die vraag beantwoordde de heer Gerritsz volstrekt ontkennend. Hij wenscht het communisme niet aan de overwinning te helpen, omdat zulks de goed geregelde demo cratie in ons land. in gevaar brengt en hij wenschte duidelijk in het openbaar te toonen, dat er verschil bestaat tusschen de S. D. A. P. en het communisme. Dit wenscht de hervorming langs illegalen weg; de S. D. A. P. aldus de heer Gerritsz binnen de palen door de wet gesteld. De heer Joosten (S.D.A.P.) was het met den heer Gerritsz gansch oneens en hij legde zeer juist vast, dat, naar de meening van den heer Gerritsz, de zalenverhuurders in het zuiden van ons land, die weigerden zalen te ver huren aan de S. D. A. P. gelijk hadden. De heer Scholl (S.D.A.P.) verzette zich ook tegen het betoog van den heer Gerritsz en zeide, dat zijn partijgenoot onwettig handelde, waarop de heer Gerritsz nog eens uiteenzette, dat het hier ging om de gemeente Haarlem als privaatrechtelijk persoon, als eigenares van zalen, die zij kan verhuren aan wie zij wil. De heer Scholl had nog betoogd, dat hij liever de communisten in het openbaar propaganda ziet maken, omdat zij dat anders toch in het geheim en ongecontro leerd doen. De heer Gerritsz antwoordde, dat hij niet zoo naïef is te meenen, dat de actie der communisten moet worden bevorderd. Hij acht het verkeerd, mede te helpen om de communis tische ideeën ingang te doen vinden bij het pu bliek. De heer Oversteegen, communist, kreeg gele genheid een politieke rede tegen den heer Ger ritsz te houden, maar dit was geheel binnen de orde van de vergadering. Niemand maakte er dan ook aanmerking op en hij werd zelfs met eenige belangstelling gevolgd, Waaruit blijkt, dat het volstrekt onnoodig is, dat de communisten te pas en te onpas politieken onzin uitkramen. Een woord van pas maakt veel meer indruk. De heer Peper gnuifde: het is er eindelijk uitgekomen! zeide hij, zich verheugende over het feit, dat de heer Gerritsz bekend had, me degewerkt te hebben aan het besluit van B. en W. om geen gemeentelijke zalen meer beschik baar te stellen voor revolutionnaire vereenigin gen. Intusschen is het voor de juiste verhouding in den raad goed geweest, dat de heer Gerritsz zijn standpunt openhartig heeft geopenbaard en dat hij dit deed, alhoewel hij stelling moest nemen tegenover al zijn partijgenooten in den raad, verdient waardeering. Wij apprecieeren het meer dan de cadaver-politiek, die wij nu al jaren van de Haarlemsche S. D. A. P. gewoon zijn. Overigens bevatten de mededeelingen van den heer Gerritsz geen opzienbarend nieuws. Wij schreven zoo juist, dat de schim van den heer DuiJs in de raadzaal scheen te zweven, en dachten daarbij aan de welbekende brochure lijs. In die verhandeling stelt de heer Duijs o-m. deze vier dingen. Hij wil een uitspraak, dat onder geen enkele voorwaarde ooit van eenige samenwerking met de communisten sprake kan en zal zijn. Voorts wil hij onderzocht zien de vraag of de communisten eigenlijk wel in de volksvertegenwoordiging kunnen wtorden toege laten. Verder wil hij, dat de S. D. A. P. zich uitspreke, dat zij haar doel niet anders dan met wettige middelen wenscht te bereiken en zich volkomen stelt op den bodem der Legaliteit en ook dat zij zich uitspreekt, dat zij het wet tig gezag steeds wenscht te eerbiedigen. Die brochure-Duijs wacht nog altijd op een oplossing in de S. D. A. P. en de strijd daarom heen accentueerde zich gisteren even in den Haarlemschen gemeenteraad. Er is veel gespro ken in den laatsten tijd van een ophanden zijn- den ommekeer, welke in de S. D. A. P. gaat plaats hebben, en men heeft het toegejuicht, dat de S. D. A. P. haar tweeslachtig karakter zal gaan herzien. Maar dat men niet te vroeg moet juichen, heeft het debat in den Haarlem schen gemeenteraad bewezen. De ommekeer be paalt zich vooralsnog tot enkele intellectueelen, maar of deze er reeds in zijn geslaagd een be duidend aantal volgelingen te kweeken, is niet bekend. Dat de heer Gerritsz gisteren al zijn partijgenooten in den raad tegenover zich vond (de motie-Peper kreeg alle sociaal-democrati sche stemmen, met uitzondering van die van den heer Gerritsz) doet vermoeden, dat de staatkundige opvoeding der aanhangers van Duijs nog niet zeer succesvol is geweest. Het juistere inzicht van die enkelingen is een gevolg van den natuurlijken loop der historie in de laatste jaren, maar dat juistere inzicht zal zich pas kunnen uitbreiden tot de massa ais de in vloed van jarenlange verkeerde en demagogische voorlichting geneutraliseerd is. Wat de heer Gerritsz gisteren zeide, verdient waardeering; reden tot juichen over een frontverandering der geheele S. D .A. P. is er echter nog niet. En welk lot wacht partijgangers als Duijs en Ger ritsz? De excommunicatie? Over de rest van het gesprokene kunnen wij kort zijn. Het was kleingoed. Mevrouw* Elzinga deed een poging om de gemeentelijke orgelcon certen te behouden. Het prachtige orgel in de concertzaal zou nagenoeg niet meer gebruikt worden, terwijl de onderhoudskosten blijven be staan. Zij had geen succes. B. en W. vinden, dat In de Zweedsche stad Sollefrea is een ski- springbaan van 300 Meter lengte aangelegd. Sprongen tot 90 Meter kunnen gemaakt worden de belangstelling te gering is. De heer Weustink deelde mede van den inspecteur van het onder wijs te hebben vernomen dat het onderwijs in Haarlem, óók na de aangebrachte bezuinigingen, nog steeds zeer goed is en dat, ondanks het grootere aantal leerlingen per klas, de onderwij zers met toewijding hun taak vervullen. Het was niet anders te verwachten, maar het was toch prettig het te vernemen. Hij wees nog een aantal voor de hand liggende bezuinigingsobjecten aan. Zoo vermindering van den post voor onkosten voor het schoonhouden van ramen die schrik barend hoog is, en van het aantal telefoonaan sluitingen. Hij wees op de overbevolking van de scholen in Haarlem-Noord, maar de wethouder antwoordde, dat er geen nieuwe school mag wor den gebouwd zoolang er nog binnen een kring van vijf kilometer plaats is op een andere schooi. De wethouder zegde den heer Van Dam toe, dat met de bijzondere scholen overleg zal w'orden gepleegd over vermindering van het aantal bo ventallige onderwijzers. De heer Boes verkreeg een verhooging met 2000 van het subsidie ten behoeve van de Haarlemsche Werkinrichting. De heer Slingenberg deelde hierop mede, dat hij bij Gedeputeerde Staten bezwaar zou maken tegen dit besluit. De heer Scholl bepleitte instelling van Georganiseerd Overleg voor onderwijszaken. De heer Weustink achtte dit Overleg voor onder wijszaken onjuist. Voor het overige mogen w*ij naar het verslag verwijzen. Tenslotte nog een algemeene opmerking. De acoustiek in de raadzaal is zeer slecht. Dat is nog erger als de „geruischlooze" ventilator aan het lawaai maken is. Bovendien zijn er maar enkele raadsleden, die luid genoeg spreken. De meeste zijn dan ook aan de pers tafel niet te verstaan. Vooral de heer Roodenburg, die de gewoonte heeft zich spe ciaal tot het raadslid te wenden, dat hem een vraag heeft gesteld, is moeilijk te volgen. En ook de dames zullen zich wel eens hebben afgevraagd waarom van haar opmerkingen zoo weinig door dringt tot buiten de muren van de raadzaal. De schuld ligt echter niet bij de heeren van de pers. Raadsleden „klaar en waar" zijn hun het liefst! De 29-jarige C. L. K. stond Donderdagmid dag voor de Haarlemsche rechtbank terecht, verdacht van valschheid in geschrifte. Hem was ten laste gelegd, dat hij als bedrijfsleider van een IJmuidensch filiaal van een visscherjjmaat- schappij in de maanden Juni en Juli j.l. het aantal K.G. visch, dat naar Frankrijk geëxpor teerd was in zijn consignatieboek had verhoogd, waardoor het opgeschreven kwantum visch grooter werd dan de Fransche afnemers in werkelijkheid hadden ontvangen. Toen door de contingenteering van Neder - landsche visch in Frankrijk de beschikbare uitvoermogelijkheid over de Nederlandsche ex porteurs verdeeld moest worden, moest ook ver dachte zijn cijfers betreffende den reeds plaats gehad hebbenden uitvoer van visch naar Frank rijk inzenden bij de visscherij-inspectie, die echter deze cijfers, om hun abnormale hoogte, niet vertrouwde. Bij een controle door een ac countant is toen de vervalsching van de cijfers ontdekt. De president merkte Op, dat ware deze ver valsching niet ontdekt, dan had verdachte een grooter deel van den uitvoer van Ned. visch naar Frankrijk gekregen dan hem toekwam en daardoor indirect zijn mede-exporteurs bena deeld. De heer W. j. Janssens, inspecteur van de visscherij en twee accountants werden als ge tuigen gehoord en deelden het bovenstaande mede. De officier van Justitie oefende scherpe cri- tiek uit op de handelingen van de exporteurs, aie, toen de uitvoermogelijkheid van visch ten gevolge van de Fransche contingenteerings- maatregelen over hen moest verdeeld worden, ontzettend hebben geknoeid. Er was geen wijs meer te worden uit hun cijfers, zoodat de re geering strenge maatregelen moest nemen. Spr. achtte het ten laste gelegde bewezen en vond het feit veel te ernstig dan dat hier een voorwaardelijke veroordeeling zou kunnen vol gen. De eisch luidde zes maanden gevangenisstraf onvoorw. Verdachte erkende de valschheid m ge schrifte. Hü had er erg veel spijt van en zeide het feit in overspanning te hebben gepleegd. De verdediger, Mr. W. F. H. Zegers, wees op hetgeen z. i. fout was in de dagvaarding en pleitte op dien grond vrijspraak. Voorts zeide spr. dat door de daad van verdachte niemand Het ijsstadion in het centrum van de wintersportplaats Braunlage in den Harz, waar dit jaar de Duitsche winterspelen zullen worden gehouden benadeeld is. De vischbandel is door de crisis zeer zwaar getroffen en vele hanelaren kun nen wellicht uiterlijk nog wel een zekeren wel stand voorgeven, maar zijn innerlijk reeds pau pers geworden. Het is door de slechte tijdsom standigheden heel begrijpelijk dat enkelen over spannen zijn geworden en onjuiste dingen heb ben gedaan. In verband met het feit dat ver dachte nog nooit terechtgestaan heeft en het gunstige reclasseeringsrapport vroeg pleiter een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 14 December as. Een dezer dagen werd te Haarlem een huwe lijk voltrokken onder eigenaardige omstandig heden. Een Duitsche dienstbode was opgesloten in het Huis van Bewaring verdacht van dood slag op haar pasgeboren kind. Haar ver loofde had het verlangen te kennen gegeven in elk geval, hoe ook 's rechters uitspraak zou luiden, met haar in den echt te worden verbonden. Volgens de wet is een huwelijk in deze omstandigheden mogelijk en zoo werden de twee door den Ambtenaar van den Burger lijken Stand van Haarlem, in tegenwoordig heid van zes getuigen getrouwd. Donderdag stond de dienstbode voor de Haar lemsche rechtbank terecht. De officier van jus titie eischte een jaar gevangenisstraf. De ver dediger mr. Silvain Groen pleitte clementie. Uitspraak 14 December. Aantal behandelde posten 13054 (v.j. 11850); id. inlagen 8492 (v.j. 7913); id. terugbetalingen 4562 (v.j. 3937); ingelegd ƒ519.096.20 ((v.j. ƒ521.403.37); terugbetaald ƒ438.595.92 (v.j. 381.538.83)meer ingelegd 80.500.28 (meer v.j. 139.864.54)aantal nieuwe boekjes 250 (v.j. 201)id. afbetaalde boekjes 146 (v.j. 102) spaarbusjes op 30 November 1933 in omloop 3458; geledigd in November 1933: 279 busjes met totaal inhoud ƒ4.497.40; aantal verhuurde kluisloketten op 30 November 1933: 435. Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de crediteurenlijst in het faillissement Char les Smits, garagehouder Leidschevaart 362 te Haarlem. Deze lijst telt 24 crediteuren met een totaal passief van 46.704.80 waarvan prefe rent 275.70. De baten zijn nog niet volledig bekend. De voornaamste credieteuren zijn N.V. Mij. Bouwlust geldleening 43513.76 en N.V. Techn. Bur. v.h. Nierstrasz geleverde goederen 927 87. Donderdag 30 November, werd in staat van faillissement verklaard: J. A. Jongkind, Instal lateur van radio en centrale verwarming, wo nende te Aalsmeer, Oosteinderweg 335. Curator: Mr. B. W. Stomps, advocaat en pro cureur te Heemstede. Rechter-Commissaris: Mr. Th. F. Raedt. Hoewel al sinds lang de trams van de N. Z. H. T. op de lijn VerwulftOverveen niet meer rijden, stond op den Bloemendaalschen weg, bij den spoorwegovergang te Overveen nog altijd het waehtlokaaltje, vergeefs, wachtende op wachtende trampassagiers. Daar was het dan ook een wachtlokaal voor! Thans heeft men niet langer gewacht, dezen trouwen wachter, die, wachtensmoe, niet anders kon verwachten dan een roemloos einde te vinden, onder de sloopende handen van de jeugd, maar op te ruimen. Heel ge makkelijk ging dat niet, want hij zat met bijna onverbreekbare banden vastgemetseld aan de plaats, die men hem misschien wel een kleine eeuw, zeker geen kleine 2 decenniën had toegedacht. Maar wat vermag een weer- looze tegen de macht van techniek? Eenmaal losgehakt van de fundamenten, werd het ge bouwtje steeds hooger en hooger opgevijzeld en in plaats van den vasten grond, kreeg het een stapel balken en blokken als rustplaats. En straks zal een voertuig komen, dat het naar zijn volgende, misschien laatste rustplaats zal brengen. Waar? Dat weet de directie van de N. Z. H. T. Of de verplaatsing zonder onge lukken zal gebeuren? Er zijn wel grootere ge bouwen verrold, maar altijd laag bij den grond. Wij zullen op onze beurt maar afwachten, hoe dit afloopt. Want de Bloemendaalsche Zijlweg is geen Haarlemsche Zijlweg. En metselwerk is, blijkens aardbevingen, niet bijzonder be stand tegen schokken en schudden. Donderdag 7 December a.s., des avonds om 8 uur, zal de heer T. C. Gobat in het café restaurant Gebrs. Brinkmann, voor de English Association, afd. Haarlem, spreken over het onderwerp „Vive Modern Writers". Die paar dagen - U merkt ze nauwelijks, als Pyramidon-tablet- ten U helpen. Ze verzachten de pijnen. Pyramidon-tabletten zijn geheel onschadelijk. Een kleine tube gaat makkelijk in Uw taschje. De 30-jarige H. R., zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd, stond Donderdag terecht omdat hij op een Deensch vaartuig in de haven van-IJmuiden op 12 October j.l. een bankbiljet van 25 ter wisseling had ontvangen en dit geld zich wederrechtelijk had toegeëigend. Ver dachte beweerde dat hijdit geld „zoo maar uit vriendschap" had gekregen. Een getuigê, die by het geval tegenwoordig was geweest, ver klaarde dat een Deensch matroos een betaling moest doen aan een Hollandseh koopman. Daar de Deen slechts een bankbiljet van 25 had, zou verdachte dit even wisselen, maar deze is nooit teruggekomen. Verdachte hield vol niet van wisselen gesproken te hebben, maar was wel ria ontvangst van het geld onmiddellijk van het schip afgegaan. Verdachte wordt door den president scherp ondervraagd. Het is een schandaal wat u ge daan hebt, aldus spr. Door individuen als u wordt de Nederlandsche naam in het buiten land te schande gemaakt De officier van justitie sloot zich bij deze woorden aan en nam het verdachte bovendien kwalijk dat deze niet eerlijk bekende. Hij eischte 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. G. W. E. Pliester wees er op, dat de werkgevers zeer goede getuigschrif ten over verdachte hebben verstrekt. Spr. achtte hier geen opzet tot verduistering bij verdachte aanwezig. Op juridische gronden concludeerde spr. tot vrijspraak en pleitte subs, clementie. Uitspraak 14 December as. De 35-jarige zeeman W. K., zonder bekende woonplaats, thans gedetineerd, stond voor de rechtbank terecht omdat hij op 18 October jl. de fiets van een 14-jarigen schoolier, die een woning was binnengegaan, had gestolen en later ook een fiets van een kapper in de War moesstraat. De officier van justitie eischte een gevange nisstraf van een jaar en drie maanden. De verdediger mr. L. H. Cohen pleitte cle mentie in verband met het feit dat verdachte nog nooit veroordeeld is en in zeer behoeftige omstandigheden verkeerde. Verdachte is van zeer behoorlijke familie af komstig en thans al twee jaar werkloos. Hij kan weer werk krijgen in Antwerpen en daar om vroeg pleiter een gedeeltelijke voorwaarde lijke straf. Uitspraak 14 December a.s. Dan was het de beurt aan den 31-jarigen H. S., zonder bekende woonplaats, thans ge detineerd in de strafgevangenis te Arnhem, om terecht te staan. Deze was op 27 April j.l. den winkel van den boekhandelaar J. V. in de Zijl straat te Haarlem binnengestapt en had toen gevraagd om even te mogen telefoneeren. Toen de boekhandelaar zich verwijderd had, had ver dachte uit een kistje op het kantoor een aan tal bankbiljetten ter waarde van ƒ260 gestolen. Verdachte bekende dit. De officier eischte een lichte straf, n.l. drie maanden gevangenisstraf, omdat verdachte reeds van het gerechtshof te Arnhem een zware straf had gekregen. De verdediger, mr. B. W. Stomps, sloot zich bij het requisitoir aan en pleitte clementie. Uitspraak 14 December a.s. Voorts stonden voor de rechtbank terecht de gedetineerde Haarlemmers W. H. v. S. en M. T., die verdacht werden in den nacht van 21 October j.l. 6 zakken gevuld te hebben met bloembollen, afkomstig van een opslagplaats van ter vernietiging bestemde bloembollen te Heemstede. De agenten, die de beide verdachten gearres teerd en de zakken in beslag genomen hadden, werden als getuigen gehoord. Zij verklaarden dat de verdachten des nachts werden aange houden, toen zij in een bootje zakken vervoer den in de nabijheid van de vuilnisbelt te Heem stede. Doordat op deze belt een open plek werd aangetroffen wist men dat de bollen gestolen waren. Mr. dr. F. A. Bijvoet, voorzitter van de Ned. Bloembollenkweekerscentrale, verklaarde dat de gestolen bollen aan de centrale toebehooren en niet aan de gemeente Heemstede. Zijn verkla ring betreffende den eigendom van de bollen was dezelfde als die in vorige zaken. De verdachten ontkenden den diefstal. Zij waren slechts uit visschen geweest. Een van hen beweerde de zakken met bollen voor 6 van een visscher gekocht te hebben en ze van een schip te hebben afgehaald. Beide verdach ten zijn reeds meermalen veroordeeld. De officier van justitie achtte door de ver klaring van Mr. Bijvoet bewezen, dat de bollen aan de saneeringscentrale toebehooren. Ver dachten ontkennen wel en beroepen zich wel op den groeten onbekende (die vroeger alleen te land aanwezig was maar thans blijkbaar ook vaart), maar toch meende de officier dat het ten laste gelegde bewezen is en eischte voor verdachte S., wegens diens zeer ongunstig ver leden, een jaar gevangenisstraf, en tegen ver dachte T. 3 maanden, omdat deze in den laat sten tijd beter opgepast had. De verdediger, mr. M. van Eek, betwistte de juistheid van de verklaring van mr. Bijvoet. Z. i. behooren de bollen aan niemand toe. Ze lagen immers op de vuilnisbelt en kunnen dus ook niet gestolen worden. Juist doordat de politie constateerde dat er zich vuil tusschen de bollen bevond, wist zij dat deze van de belt afkomstig waren. .Spr. pleitte dan ook vrij spraak op juridische gronden. Subsidiair riep spr. de clementie van de rechtbank in, omdat het gestolene van zeer weinig waarde is. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 14 December a.s. De Haarlemmer J. G. stond terecht als ver dacht van verduistering van een rijwiel. Hij had n.l. op 24 October j.l. een fiets van den heer R. in bruikleen gekregen, maar was er mede van door gegaan en had de fiets later verkocht. De Officier eischte 8 maanden gevangenis straf met aftrek van preventief. De verdediger Mr. Ali Cohen pleitte vrij spraak, subs, clementie. Uitspraak 14 December aa. De 33-jarige zeeman M. N. uit IJmuiden en de 24-jarige L. v. d. G. uit Velsen, thans beiden gedetineerd, stonden terecht als verdacht van heling van een schrijfmachine. Degene, die de schrijfmachine ontvreemd had, verklaarde als getuige gehoord, dat hij in den nacht van 23 September een schrijfmachine uit de N. V. fabriek „Hollandia" te Velsen had weggenomen en aan beide verdachten had gegeven. Deze hadden toen de machine verkocht en de op brengst samen verdeeld. Verdachten ontkenden dit laatste, maar be weerden bij den diefstal zelf niet aanwezig ge weest te zijn. De Officier van Justitie eischte 5 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. De verdediger, Mr. M. A. van Eek, pleitte voor een voorwaardelijke veroordeeling in ver band met den slechten materieelen toestand, waarin de beide verdachten verkeeren, en het rvagenoeg blanco strafregister. W. J. de R., los-werkman, wonende te Am sterdam, thans gedetineerd. „Poging tot dief stal", zes maanden gev.straf met aftrek prev. hechtenis o.v. J. L., journalist, te Oegstgeest, thans gede tineerd. „Oplichting", zes maanden gevange nisstraf o.v. W. de V., koopman, wonende te Haarlem, thans gedetineerd. „Diefstal", drie maanden ge vangenisstraf met aftrek preventieve hechte nis o.v. S. F., garagehouder, wonende te Amsterdam. „Appèl overtreding Motor en Rijwielwet", 5.boete, subs. 5 dagen hechtenis en 15. boete, subs. 15 dagen hechtenis o.v. G. J. v. D., zonder beroep, wonende te Am sterdam. Vrijgesproken. J. K., chauffeur, wonende te Heemstede. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet". Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. A. v. A., koopman, wonende te Haarlem. „Ap pèl overtr. Wapenwet", ƒ3.boete, subs. 3 da gen hechtenis o.v. H. H., groentenhandelaar, wonende te Haar lem. „Appèl overtr. Winkelsluitingswet". Ont slagen van rechtsvervolging. Chr. J. S., koopman, wonende te Haarlem. „Appel overtr. Winkelsluitingswet". Vonnis Kan tonrechter Haarlem bevestigd. A. W., vertegenwoordiger, wonende te Heem stede. „Appèl overtr. Winkelsluitingswet". Ont slagen van rechtsvervolging. A. H. M., chauffeur, wonende te Zandvoort. „Veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld" ƒ40.boete, subs. 20 dagen hechte nis o.v. J. F. de V., bakker, wonende te IJmuiden. „Appèl overtr. Crisis Zuivelwet". Ontslagen van rechtsvervolging. J. B. R., koopman, wonende te Aalten. „Ap pèl overtr. Crisis Zuivelwet". ƒ2000.— boete, subs. 80 dagen hecht. m. verbeurdverklaring o.v. J. K., loopknecht, wonende te Haarlem., P. H. O., loopknecht, wonende te Haarlem. „Ap pèl overtr. Alg. Politieverordening Haarlem", subl.: ƒ4.boete, subs, een week tuchtschool o.v. sub. 2: Vrijgesproken. H. v. d. V., loopknecht, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Alg. Politieverordening van Haarlem". Vonnis Kantonrechter Haarlem be-, vestigd. F. P., smid, wonende te Hamm, thans gedetin. „Diefstal", vier maanden gev.straf met aftrek prev. hecht. o.v. W. S., los-werkman, wonende te Essen, thans gedetineerd. „Heling", vier maanden gev.straf met aftrek prev. hecht. o.v. GROOTE HOUTSTRAAT 103. In de te Leiden gehouden Vereenigde Ver gadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland werd mededeeling gedaan van de be- eediging van den heer J. K. van der Maas te Benthuizen als hoofdingeland en van den heer Ch. M. Reinders Folmer te Heemstede, als Hoogheemraad. Op een verzoek van den eersten machinist aan het stoomgemaal te Halfweg om de vacantie- regeling voor de 1ste machinisten te wijzigen, werd afwijzend beschikt. Tot lid van de financieele commissie werd benoemd de heer N. T. Geertzema te Haarlem mermeer, terwijl als lid der commissie voor het gaarderboek het aftredende lid, de heer J. A. Duinisveld te Zoetermeer werd herkozen. Het bestuur werd gemachtigd tot onderhand- sche verhuring van eenige perceelen der teel gronden te Spaarndam, bij de openbare ver pachting onverhuurd gebleven. Toen het voorstel tot het toepassen van een korting op de wedden over 1934 aan de orde kwam, werd besloten dit punt bij de begroo ting te behandelen. Besloten werd tot onderhandsche verlenging van afloopende huurovereenkomsten. Ook werd besloten tot het sluiten van een geldleening van ten hoogste f 610.000 tegen een rente van ten hoogste 5 pet., geheel of in ge deelten op te nemen ten behoeve van de nieuwe werken bij Gouda, de uitbreiding van het ge- meenlandshuis te Leiden en de stichting van een archiefbewaarplaats aldaar. Daarna kwam de begrooting voor 1934 aan de orde. Bij volgn. 1 stelde de hoofdingeland P. J. van Rijn te Zoeterwoude voor, alle wedden met 10 pet. voor 1934 te korten, dit tegenover het voorstel van het bestuur, dat niet verder wenschte te gaan dan tot 5 pet. als tijdelijke korting voor het jaar 1934. Het bestuur wensch te de korting niet toe te passen op de wed den der Hoogheemraden en de vergoedingen voor de Hoofdingelanden en -plaatsvervangers, omdat deze nooit zijn verhoogd, toen alle wed den en loonen naar boven zijn gegaan. De heer Van der Maas stelde voor de wed den der Hoogheemraden en de vergoedingen der Hoofdingelanden en -plaatsvervangers aan eenzelfde korting te onderwerpen als voor de ambtenaren zou worden besloten. Dit voorstel werd, wat de wedden der Hoog heemraden betreft, verworpen met 8 stemmen voor, 8 stemmen tegen, 6 onthoudingen en 1 blanco, waarbij de voorzitter krachtens het reglement van orde wegens staking van de stemmen besliste. Voor wat de vergoedingen betreft der Hoofd ingelanden en -plaatsvervangers werd het voorstel verworpen met 11 stemmen tegen, 9 stemmen voor, 2 onthoudingen en 1 blanco. Hierna werd het voorstel-Van Rijn verwor pen met 13 tegen 10 stemmen, waarna het voor stel van het bestuur tot een korting van 5 pet. over 1934 voor de ambtenaren werd aan genomen. De begrooting werd vastgesteld voor den ge wonen dienst met een totaal van ontvangsten en uitgaven elk ad f 496785.35 en voor den bui tengewonen dienst met een eindcijfer van ont vangsten en uitgaven ad f 1232283.50. Het bundergeld werd vastgesteld op f 3.per H.A., evenals het vorige jaar. alq Dezer dagen is men begonnen met de werk zaamheden aan het topeceeren van het ge deelte van den bloemendaalschen weg tusschen spoorweg en Zijlweg. Allereerst worden de betonnen trottoir banden, die rijweg en fietspaden zullen schei den, gelegd. De rijweg zal 7 meter breed worden. Aan weerskanten komt een 2 meter breed rijwielpad en een 2 meter breed voetpad; het Oostelijke voetpad blijft - van bazaltine- tegels, het Westelijke zal in topeca worden uitgevoerd. Tusscljen voet- en rijwielpad komt een verhoogde rollaag. De wielrijders zullen dus van dezen rijweg verdwijnen. Jammer, dat de overweg van het spoor daar een groote hin derpaal is, om een geheel behoorlijken toestand te krijgen. Het zal bezwaarlijk zijn om de af- sluitboomen nog langer te maken, of men zou een stel moeten nemen, zooals men in Heem stede op de Zandvoortschelaan heeft. Maar in dien de spoorwegen tot verbreeding van den overweg mochten besluiten, dan was men er nog niet, want dan zou de speelplaats van de openbare school weer in den weg liggen. En die kan men bezwaarlijk nog eens weer klei ner maken. Het Solistenkoor van de Synagogen der Groote Joodsche Gemeente van Berlijn het welk een tournee door Europa ftiaakt, zal ook in Holland eenige uitvoeringen geven. Het koor bestaat uit 28 zangers, waarbij be roemde Opper voorzangers als solisten. Ten gehoore worden gebracht Synagogale zangen en Joodsche volksliederen. Het koor komt Woensdag 2 Dec. in de Stads schouwburg. Men meldt ons: Op Zondag 3 December 2 uur houd de Overijselsche Vereeniging „De Oost hoek" voor haar kinderen een St. Nicolaas- feest in Hotel Brinkman, 't Plein. Aan dit feest nemen ongeveer 40 kinderen deel. Behalve ver snaperingen wordt door St. Nicolaas zelf, die met Zwarten Piet op bezoek komt, een cadeau uitgereikt. Goochelaar en poppeiBUast zullen de stemming nog verhoogen. Terug te bekomen bijHofstee Brouwers straat 38, actetasch. Stoof Lindendaan 13, Heemstede, boek. De Groot Bonairestraat 81, Amsterdam, coupons stof. V. d. Mark Wouwer- manstraat 11, ceintuur. Weimar Amsterdam- schevaart 126, contactsleuteltje. Worms Oude- weg 57a, das. Burghout Olieslagerslaan 5, hee- renjas. V. Santé Stoofsteeg 6, grijze kat. Schoo- neveld Plataanstraat 40, damesmuts; Maag Tuchthuisstraat 5, muts. Alberts Haarlemmer- liedestraat 13, notitieboekje. Stork Wagenweg 36, parapluie. De Ruyg Gen. Bothastraat 52, portemonnaie. Borkurt v. Edenstraat 2, rok. Belast, kantoor KI. Heiligland, radiateurdop. Lichtenbelt Engelaszstraat 30, ring met sleutels en mes. Badhuis Koudenhom 3, rijw. bel. plaatje. Van Leeuwen Prévinairestraat 15, re- penpijpen. Mathod Gen. Cronjéstraat 23, school- tasch. Leyh Coltermanstraat 26 rd., sierspeld. Nijman ICl. Heiligland 75, teekenpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5