Prikkeldraad Fabrieksijs of Noorsch natuurijs? Ander karakter? Hoe is huurverlaging te bereiken? BRUSSEL ATLANTA NU WEDERINSTELLING VAN COMMISSIES? CONFLICT TE IJMUIDEN Huichelarij VRIJDAG 1 DECEMBER DE 1JMUIDER HAVEN Over een waarschuwing DE Stad voor Uw REVEILLON.- HET adres om dit te VIEREN: DE tijd om te BESTELLEN: NAT. BOEREN ONDERLINGE Haar werking over 1932 De vrij uitgebreide opinie is, dat de Minister niet ver genoeg gaat Nieuwbouw de eenige methode? RADELOOS KLAAGDE HIJ ZIJN NOOD AAN EEN VRIEND! PLICHT VAN EEN BURGE MEESTER TWEEDE KAMER Huurverlaging urgent Door invoer van Noorsch ijs wordt een eigen industrie in haar bestaan bedreigd V alu ta-dumping 's Ministers meening De vette en de magere jaren Sf. Nicolaas en de malaise. Een „stilleven" tijdens de laatste staking, waardoor ook de nog niet stilgelegde trawlers langen tijd tot werkloosheid waren gedoemd De sociaal-democraten maken zich op, om, naast een „arbeiderspartij", ook een „middenstanderspartij" te worden. Eigenlijk zijn zij hiermede al lang doende, in zooverre zij zich in hun actie, speciaal in hun verkiezings-actie, geenszins tot de ar beiders bepaalden, maar gaarne ook bij middenstanders en anderen hun netten uitwierpen. Bovendien zal niemand ontkennen, dat de leidende functies in de S. D. A. P. voor een zeer belangrijk deel werden en worden vervuld door personen, die bezwaarlijk ge acht kunnen worden tot de arbeidersklas se te behooren. Dit geldt zoowel voor ons land, als voor .den vreemde. En het geldt ook voor een niet gering aantal gewone leden daargelaten nog, dat de groote meerderheid der arbeiders geen socialisten zijn. Toch dient de S. D. A. P. zich nog steeds uitsluitend en monopolistisch aan als „ar beiderspartij". Maar dit schijnt nu anders te zullen wor den. „Het Volk" wij bepalen ons nu maar tot enkele symptomen bevatte de vorige week een artikel onder het algemeene op schrift: „de middenstand en de sociaal democraten", met als ondertitel: „Socialis me uitkomst ook voor de middengroepen". Het artikel gaf in kort bestek den inhoud weer van een geschrift, waarvoor de bouw stoffen door een groepje jonge sociaal democratische intellectueelen in Duitsch- land waren bijeengebracht, en waarvan de strekking uit den boven vermelden onder titel zeer duidelijk blijkt. Het is, schrijft opgetogen „Het Volk", „een boekje van zoo ongemeen belang, dat ieder, die zich ook maar eenigszins inte resseert voor socialistische politiek, het ge lezen moet hebben." En de schrijver besluit: „Dit boekje kwam voor Duitschland te laat. Het fascisme had de middengroepen reeds in zijn netten verstrikt, nog vóór de sociaal-democratie zich het gevaar bewust was. In Holland is het nog tijd. Dat men de werkelijkheid zie en daarnaar handele!" Aan duidelijkheid laat dit artikel, en met name het slot, niets te wenschen over. En opmerkelijk is in verband hiermee een Radio-rede, Woensdag door den gewezen Amsterdamschen wethouder De Miranda gehouden over „de economische verwording van middenstand en arbeidersklasse." Inhoud en strekking van deze rede kwa men met die van het Duitsche boekje won derwel overeen. Zeer nadrukkelijk werd door den Neder- landschen spreker o.a. gewezen op de ge meenschappelijke belangen van midden stand en arbeidersklasse. Als de een geslagen wordt, zeide hij, moet de ander huilen. Wij betwisten het niet. Wij zullen de Iaatsten zijn, om niet volmondig te erken nen, dat er een nauwe gemeenschap van belangen bestaat tusschen middenstanders en arbeiders, en wij kunnen slechts met voldoening constateeren, dat ook de sociaal democraten, die zich vroeger wel eens in anderen zin over den middenstand hebben uitgelaten, nu tot dit inzicht zijn gekomen. Alleen zouden wij, na het bovenstaande, de vraag willen stellen, of het niet hoog tijd wordt, dat de sociaal-democraten hun ex- clusivistisch klasse-standpunt gaan her zien, en vooral hun ondeugdelijke en on houdbaar gebleken theorie over den klas senstrijd, welke met een harmonische orde ning der maatschappij in flagrante tegen spraak is, prijs geven? Die ordening eischt geen strijd tusschen de standen, maar samenwerking, en niet slechts tusschen twee, maar tusschen alle standen. Wellicht, dat de sociaal-democraten er nu eerlang ook toe komen dit inzicht te benaderen. Zij zijn op weg. En zij zouden, om daarvan een tastbaar blijk te geven, alvast kunnen beginnen met eenige verandering te brengen in hun par tij-naam, welke trouwens nooit in zuivere overeenstemming was met de werkelijkheid. P. S. „Het Nederlandsche katholicisme is alleen in een sterke democratie zeker van zijn bestaan," schrijft „Het Volk", bedoelende daar mee speciaal de katholieke jongeren te waar schuwen tegen het fascisme. Wij gelooven, dot deze waarschuwing overbo dig is. Ze is ook onjuist, althans in hare formulee ring. Er bestaat evenmin een „Nederlandsch Ka tholicisme", als er een Duitsch, Fransch, of welk ander nationaal Katholicisme bestaat. Het Katholicisme is, zooals zijn naam aan geeft,- algemeen en aan geen grenzen, of natie gebonden. Het is en hier komen wij tot de tweede fout in bovenvermelde formuleering ook niet ge bonden aan eenig politiek regime, dus ook niet aan de democratie. Het Katholicisme leeft en bestaat door zijn eigen kracht en uit zijn eigen beginsel, onaf hankelijk van welken regeeringsvorm ook. Het zal derhalve, wat er moge gebeuren of veranderen, in Nederland b 1 ij v e n bestaan. Wil dit nu zeggen, dat de Nederlandsche ka tholieken, als politieke persoonlijkheid en als een gemeenschap, die op elk gebied van het openbare leven hare werkzaamheid ontplooit, er geen belang bij hebben, of de democratie wordt gehandhaafd? Natuurlijk niet. De katholieken van Nederland vormen het is reeds tal van malen gezegd een volks- partij, een partij dus, welke het volk in al zijne geledingen omvat; en zoo'n volkspartij willen zy ongetwijfeld blijven. Zij willen dit blijven, omdat de overtuiging by hen leeft en de ervaring hun heeft geleerd, Volledig pension in luxe-kamers m.privé-bad f 6.- Vraagt speciaal REVEILLON-PRCGRAMMA. dat zij onder het bestaande regime alle gelegen heid hebben 's lands welzijn te bevorderen, en alle vrijheid genieten, om hunne beginselen te propageeren en in daden om te zetten. Zoo zijn dus de voorwaarden aanw'ezig, waar onder zij als katholieke partij het nationaal belang en tevens het katholiek belang kunnen dienen. En nu is het toch niet aan te nemen, dat zy die voorwaarden zouden willen prijs geven, of onder een andere banier, dan de tot dusver ge volgde, zouden willen optrekken? Reeds een oppervlakkige kennis van de ge schiedenis der laatste halve eeuw een kennis, welke intusschen steeds om verdieping vraagt waarschuwt daartegen. En dan is er nog dit. In geen ander land, dan het onze, hebben de katholieken duidelijker tot uitdrukking gebracht, dat zij ook in hun politieke actie en organisatie zich hun naam, zoomin als hun beginsel schamen. Zij traden op en blijven optreden als leden eener katholieke partij. En de enkele malen, dat zich de een of an dere overigens te betreuren afscheiding voordeed, werd ook door de dissidenten het woord „katholiek" in den partijnaam gehand haafd. Dit geldt zoowel voor het Parlement, als voor het land. Er is een oogenblik geweest het was in de jaren van heftigen strijd om en tegen dr. Schaepman dat men, naar Duitsch model, van een „Centrumparty" wilde spreken, in de Kamer althans. Maar die nieuwigheid vond geen bijval, en het bleef bij een spoedig opgegeven poging. Wij gelooven, dat onze jongeren, even als onze ouderen, ook op dit punt aan de goede en beproefd gebleken tradi tie zullen vasthouden, en zich nimmer zullen scharen achter een vlag, waarop de eerenaam katholiek ontbreekt. wy gelooven dit niet alleen, maar zijn er vast van overtuigd, steunende op de feiten, en alle verhalen en geruchten wtelke nogal eens in bedenkeiyke mate overdreven wordèn ten spijt. P. S. Als uitvoeringsorgaan van de Land- en Tuin- bouwongevallenv'et 1922 hield de Bedrijfsveree- niging Nationale Boeren Onderlinge haar jaar vergadering te Utrecht. Voorzitter vond aanleiding bij zijn openings woord, na de talrijke afgevaardigden uit alle deelen des lands welkom te hebben geheeten, zijn voldoening uit te spreken, dat, waar aller wegen met beklemming de gevolgen der crisis moesten worden ondervonden, de N. B. O. haar krachtige financieele positie niet alleen had we ten te behouden, maar nog belangrijk had weten te versterken. Wel was ook bij deze vereeniging het verzekerd loonbedrag niet onaanzienlijk te- ruggeloopen, waardoor de uit den omslag verkre gen inkomsten waren gedaald, maar dank zij het steeds economisch gevoerde financieele beleid en de lage kosten van beheer, had deze teruggang geen overheerschenden invloed op de financieele uitkomsten en kon met dezelfde lage omslag als het vorige jaar worden afgerekend. De daarna in behandeling genomen agenda had een vlot verloop. De overgelegde balans en verlies- en winstrekening werden als zoodanig vastgesteld. De periodiek aan de beurt van aftreding zijnde heeren J. Koert te Wolphaartsdijk en J. Flin terman RAzn. te Loosduinen, resp. bestuurslid en plaatsvervangend bestuurslid, werden herko zen. In de vacature in de Financieele Commis sie werd voorzien door verkiezing van den heer A. Kooistra te Witmarsum, terwijl de heer H. J. Wegerif te Amsterdam w'ederom als accoun tant werd benoemd. Uit de afdeelingen Algemeene Leden, Dubbel- Den Haag, 30 Nov. 1933 Amper was de atmosfeer in de Tweede Ka mer na de lange middagvergadering, die door Minister Verschuur's knappe rede besloten werd, weer een beetje opgefrischt de werksters ver richten in zulk een tusschenpoos wonderen van snelheid of daar stond alweer de lange ge stalte van Minister SLOTEMAKER achter de regeeringstafel, om noodgedwongen allerlei wen schen, by de afdeeling Arbeidersverzekering van zyn departement geuit, af te wimpelen. Notee- ren wy hier uit zyn kort bescheid alleen, dat de keuze tusschen omslagstelsel of fondsenstel sel by de verplichte invaliditeits- en ouderdoms- verzekering, welk vraagstuk thans door de Re geering wordt onderzocht, niet op de lange baan kan worden geschoven, omdat binnen eenige jaren de bijdrage van het Rijk aan het Invaliditeitsfonds geweldig stijgen zal en er dus haast by is, wanneer men op het omslagstelsel zou willen overstappen, en dat de Minister de unificatie der sociale verzekering ook al om de besparingen, daaraan annex een groot en dam, Nieuwe Pekela, Schouwen/Duiveland, Tho- len en Westland, werden voor den Ledenraad der N. B. O. S. Z. V. (uitvoering Ziektewet), als leden en plaatsvervangende leden, de volgen de heeren gekozen: leden: J. Herweyer, H. I. Ambacht; A. Schaap AJzn., Dubbeldam; J. J. Eerkens, Ommelanderwijk; C. Blom, Haamstede; C. P. Vogelaar, Poortvliet; A. Vreugdenhil, Schipluiden; plaatsvervangende leden: C. M. Donken, Drongelen; J. Bakker Dzn., Dubbeldam; Ph. R. Huizing, Nieuwe Pekela; T. L. Jonker, Haamstede; M. H. v. Oorschot, Tholen; J. Flin terman RAzn., Loosduinen. Verder werd uitbreiding gegeven aan de ver zekering der Wettelijke Aansprakeiykheid. Na afwerking der agenda hield de directeur een inleiding over de ingediende wijzigingen op de Ziektewet. Uit het jaarverslag valt het volgende te ver melden Niettegenstaande den teruggang in het verze kerd loonbedrag vertoonde het aantal ongevals aangiften een belangrijke styging. In totaal wer den 1599 ongevalsaangiften ingediend, waarvan 33 niet als zoodanig in behandeling konden wor den genomen, zijnde geen ongeval in den zin der wet. Hiervan waren 1463 getroffenen bipnen de eerste zefe v'eken hersteld. 4 gevallen hadden den dood van het slachtoffer tot gevolg, terwijl in „Vele jaren aan de borst te sukkelen en 's nachts hoestbuien, die wel een half uur duurden, dat was mijn leven. Slapen deed ik weinig en eten, ho maar Radeloos klaagde ik mijn nood aan een vriend. Deze raadde mij Akker's Abdijsiroop aan. Ik had er weinig vertrouwen in, maar toch kocht ik den volgenden morgen Abdij siroop. Na gebruik van 3 lepels voelde ik al verlichting en na 5 flesschen was ik heelemaal van dien ellendigen hoest ge nezen, zoodat ik mij nu weer prettig voel, goed slaap, kortom een gelukkig mensch ben." Zoo schrijft ons de heer L. K. te 's H., wiens origineele brief voor iedereen ter inzage ligt. Als ge aan de borst sukkelt, neem dan ook Abdijsiroop, evenals de Heer L. K. Abdijsiroop bevrijdt de ademhalings organen van slijm en andere ziektever wekkende stoffen. Abdijsiroop verruimt de ademhaling, verdrijft benauwdheden, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Onovertroffen bij Hoest, Bronchitis, In fluenza, Asthma. Alom verkrijgbaar. Thans per flesch 1.1.50 en 2.75. Vraagt voor gebruik buitenshuis Abdij siroop-Bonbons („gestolde" Abdijsiroop), even geneeskrachtig! Doos: 35 en 60 cent. 99 gevallen een voorloopige rente aan getroffe nen moest worden toegekend. Het aantal hier onder voorkomende ernstig getroffenen was ech ter gering. In 17 gevallen werd bij de toeken ning eener rente de bemiddeling van den beroeps- rechter ingeroepen, welke slechts in 1 geval af wijking van het door de N. B. O. toegekende tot gevolg had. De balanscijfers sluiten met een totaal aan activa en passiva van 646.065.97, hetgeen weer een belangrijke stijging vertoont ten opzichte van het vorige jaar. Het effectenbezit gerekend naar den beurskoers van 30 April 1933 bedraagt 455.680.93, terwijl per dien datum aan liquide middelen aanwezig is 108.615.38. De inventaris werd tot op 1 afgeschreven. De wettelijk verplichte reserves bedragen 280.632.65, terwijl als onverplichte reserves een bedrag van 126.757.32 in de balans is opgeno men. Door den heer Kupers is aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd, of de Minister het te vereenigen acht met de plichten, die op den Burgemeester eener Nederl. ge meente rusten, dat deze in het openbaar zich in beleedigenden vorm uitlaat over een groep van de Nederlandsche bevolking, zooals blijkens een verslag in het dagblad ,,De Zeeuw" van 22 Sovember j.l. in een te Goes gehouden open bare vergadering van de Nationaal-Socialistische Beweging, de heer C. van der Voort van Zyp heeft gedaan door te zeggen: ,,De N. S. B. predikt geen anti-semitisme, maar wel protesteert zij er tegen, dat met name de socialistische Joden, bijv. in het Amsterdam- sche Gemeentebestuur, zulk een onevenredig grooten invloed hebben. Voor dergeiyke joden die de Nederlandsche arbeiders hebben ge ëxploiteerd, die alles, wat ons hilig is, naar beneden haden en die er op uit zyn d best be zoldigde baantjes te krygen, is in Nederland gen plaats"? Indien de Minister van oordeel is, dat deze uitlatingen niet toelaatbaar zijn, is hy dan bereid, zoo wordt gevraagd, mede te deelen, welke maatregelen hij denkt te nemen om een herhaling van het vermelde feit tegen te gaan? te bevorderen goed acht, al ontveinst hy zich geenszins de moeiiykheden. Wat vervolgens by de afdeeling Volksgezond heid te berde gebracht werd, kan in hoofdzaak in tweeën worden gesplitst. Er was een groep leden de dames KATZ, GROENEWEG, BAK- KER-NORT en de heer VAN DE PURTT die zaken van ziekenverpleging, t.b.c.-bestryding, de positie der verpleegsters bespraken. Er was een andere groep de heeren KAMPSCHöER, DREES, STEINMETZ, TER LAAN die het vraagstuk van de woningvoorziening behandel den. De Regeering ziet in, dat verlaging van het huurpeil noodzakeiyk is.i En zij wil die bevor deren ten eerste door mee te werken tot ver laging van de huur der Woningwetwoningen en bovendien door den bouw van goedkoope wo ningen te stimuleeren. De vrü uitgebreide opinie het meest des kundig vertolkt door den sociaal-democratischen oud-wethouder van Den Haag DREES, hoewel de Amsterdamsche Katholieke afgevaardigde STEINMETZ diens betoog verdienstelijk met gegevens uit de hoofdstad aanvulde en onder streepte de vry uitgebreide opinie was, dat de Regeering verder dient te gaan en dat zy het euvel van de te hooge huren zal moeten aan pakken daar, waar hiervoor het meeste succes is weggelegd, bij de particuliere woningen. De heer DREES had zelfs een motie, welke ook de wederinstelling van de Huurcommissies vroeg. Zoowel de heer DREES als de heer STEIN METZ betoogden, dat de vrye werking van vraag en aanbod, 'ook wanneer de woningbouw tegen lager huren krachtig wordt bevorderd, veel te traag gaat. Men moet niet vergeten, aldus de laatste afgevaardigde, dat tallooze middenstanders in dezen slechten tyd verhuizen IJmuiden, het centrum van onze Noordzee- visschery, is reeds langen tijd in een zwaren strijd om het bestaan gewikkeld. Vischinvoer vanuit het buitenland heeft een groote werk loosheid onder de visschersbevolking teweeg gebracht. Bij dezen somberen toestand van zaken schijnt het 't noodlot van IJmuiden, dat de bevolking zich niet tot eendrachtige samenwerking ter handhaving van het gezamenlijk belang kan opwerken, doch in onderlinge oneenigheid om trent ondergeschikte punten het den buiten- landschen concurrent bijzonder gemakkelijk maakt. Te meer verwonderlijk is dit, omdat in weinig plaatsen de belangen van alle bevolkingsgroepen zoozeer parallel loopen als hier, waar allen ge- ïykelijk hun bestaan vinden in het visschery- bedryf met nevenbedrijven. Een staking, die gedurende zeven maanden het bedrijf zoo goed als stil heeft gelegd, heeft onberekenbare schade gedaan aan de eigen zaak. Thans is er een conflict ontstaan tus schen een groep vischhandelaren en de fabri kanten van het voor de vissehery zoo onmisbare nevenproduct: ijs. Zoo kan het geschieden dat we in de IJmuider Courant van 17 Nov. j.l. een oproep afgedrukt vinden waarin deze groep er bü haar collega's op aandringt, in plaats van het product der IJmuider fabrieken.... inge- naar arbeiderswoningen, factor, die de daling der huren van dat woningtype tegenhoudt. Minister SLOTEMAKER heeft daartegenover als zyn meening gehandhaafd, dat, als van Rykswege zou worden meegewerkt aan de ver laging van de huren der woningwetwoningen en daarnaast de bouw van nieuwe woningen van laag huurtype wordt aangepakt, de huur- verlagirig automatisch tot stand komt. Weder instelling van de Huurcommissies zou enkel maar den nieuwbouw tegenhouden. En nieuw bouw is volgens den bewindsman de eenige methode, nm biy'vende huurverlaging te be reiken. Van de overige vrij ondergeschikte onderwer pen, door den Minister behandeld, behoeven wy alleen te vermelden, dat de bewindsman niet bereid is, voor verpleegsters een soort van nu merus clausus in te voeren. Een dergeiyke wensch was in verband met de slechte positie der gediplomeerde verpleegsters o.a. door Me vrouw BakkerNort geuit. De motie-Drees komt heden in stemming. Op het moment, dat 30 November in 1 De cember overging, had de derde president VAN DIJK, een telegram en vele handdrukken in ontvangst te nemen. Men had n.l. ontdekt, dat hij, evenals president Ruys de Beerenbrouck, op dezen dag jarig is. Vervolgens heeft de Kamer nog afgehandeld de afdeeling Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling, waarby ir. BONGAERTS o.a. aandrong op maatregelen ten behoeve van ge deeltelijk werklooze mijn-arbeiders, maatregelen die volgens Minister Slotemaker in bewerking zyn. Aan het debat werd verder deelgenomen door den vrijheidsbonder dr. VOS, den sociaal-demo craat dr. v. d. TEMPEL, den christ.-historischen afgevaardigde BAKKER, den anti-revolutionnair AMELINK en den rev.-socialist SNEEVLIET. Het feit, dat een voor-ontwerp betreffende een wetteiyke werkloosheids-verzekering by den Hoogen Raad van Arbeid om advies is, sneed overigens diepgaande beraadslagingen over het onderwerp af. De Kamer is met Sociale Zaken thans gena derd tot Werkverschaffing en Steunverleening. voerd Noorsch natuurijs te gebruiken. Als mo tief wordt aangevoerd, dat de plaatseiyke fabri kanten het ys kunstmatig duur houden. Intus schen hebben deze Iaatsten, ofschoon thans met verlies werkende, hun prijzen zoozeer verlaagd, dat zij thans lager netto-prijzen' noteeren dan hun buitenlandsche concurrenten. Dat boven dien by den aanmaak van fabrieksijs belangryk meer werkkrachten zijn betrokken, dan by de distributie van natuurijs, wordt door deze groep ook uit het oog verloren'. De geschiedenis Van de ijsproductie voor de IJmuider visscherij, geeft geen hoogen dunk van het inzicht der plaatselijke bevolking in haar eigen belang. Vóórdat in 1910 de eerste groote ysfabriek n.l. die voor de Vischhandelvereeni- ging, werd gesticht, moest de vischhandel zich daar behelpen met het ijs van twee fabrieken, wier capaciteit verre onder de behoefte lag, en verder met het natuurijs, dat 't winters gehaald werd uit de vijvers uit den omtrek, o.a. van de begraafplaats Westerveld en 's zomers met hou ten zeilschepen uit Noorwegen werd aangevoerd. Aan den eersten opbloei der vissehery te IJmuiden, die juist in dien tijd viel, werd een al te spoedig einde bereid door het' uitbreken van den wereldoorlog en de daaraan verbonden gevaren voor de zeevaart. Maar toen einde 1915 de mijnenvelden eenigszins waren afgebakend, waagden eenige visschers zich spoedig weer op hun element, en dat werd net begin van een ongekende bloeiperiode voor het geheele bedrijf. In die vette jaren, die den eersten tyd na den oorlog nog voortduurden, breidde de vloot zich uit tot een goede tweehonderd schepen. De ijsfabrieken hielden met dezen opbloei gelijken tred. De inflatie in Duitschland bracht een gevoe- ligen slag toe aan den vischhandel, die met de waarde van de Mark veel van zyn groote vor deringen in het niet zag verzinken. Daarop volgde een moeilijke tijd: steeds meer landen sloten hun grenzen, naarmate zy de eigen be volking wilden steunen in den strijd om het bestaan. Herhaalde arbeidsconflicten en stakin gen, gevolg van een noodzakelyxe verlaging van het levenspeil, ook der arbeiders, die zich in de goede jaren een machtspositie hadden ver overd, maakten de zaak niet beter. Wat deden de ijsfabrieken om zich aan de omstandigheden aan te passen? Een nieuw be drijf werd begonnen, dat met betrekkelijk ge ringe kosten aan het bestaande kon worden verbonden: de koelhuis-industrie. Van de afbraak van onzen landbouw- export kreeg ook dit bedryf intusschen den terugslag te voelen, soms zelfs sterker dan de landbouw zelf. Duitschland belastte dit jaar den invoer van koelhuiseieren met 70 mark per 100 K.G. tegen 30 mark voor versche eieren. Gevolg: Nederlandsche exporteurs voeren hun eieren versch in en slaan ze in Duitsche koel huizen op. Daarnaast zochten de fabrikanten het in nauwere samenwerking. Eenige kleine fabrieken werden stopgezet en de twee groote verdeelden het IJmuidensch afzetgebied: de reederijen wer den door N.V. „IJmuiden", de vischhandel door de Ijsfabriek voor de Vischhandelvereeniging bediend, wat het transport rationaliseerde en vereenvoudigde. Een groep vischhandelaren vermoedde achter deze noodzakelijke samenwerking een poging tot prysopdrijving en het geschiedde dat een Noorsche combinatie werd aangezocht om naar IJmuiden Noorsch natuurijs te leveren, hetgeen dank zij den lagen stand van de Skandinavische valuta tegen lagen prys mogelijk is. Noorsche werklieden verschenen te IJmuiden, die daar een opslagplaats met ysmolen bouwden en ver volgens weer vertrokken. 13 Dec. 1931 werd het eerste Noorsche ys aangevoerd en sedert dien is 6.430 ton daarvan te IJmuiden geleverd. Zoo wordt een vreemdeling, die de laatste zestien jaar nooit in de gelegenheid was, IJmuiden van ys te voorzien, thans door zyn lage valuta in de gelegenheid gesteld, de be staande IJmuider industrieën ten gronde te richten zonder dat hy ook maar iets behoeft te betalen aan sociale of andere lasten, invoer rechten of haven- en kaaigelden, welke lasten op de IJmuider industrieën drukken met on geveer een gulden per ton gefabriceerd ys. Daarnaast brengt het gebruik van natuurys ernstige gevaren voor de volksgezondheid mede. Het Noorsche ys bevat gemiddeld vyf maal zooveel bacteriën als fabrieksijs. Daarbij wordt Sinterklaas en zwarte Pieter Zaten boven op een dak, En genoten met hun beidjes Van een goede pijp tabak. Sint ging op een schoorsteen zitten En toen sprak hij tot zijn knechts „Ik ga dit jaar óók bezuin'gen", „Want de tijden zijn heel slecht". „Daarom heb ik dit beslotens „'k Geef alleen de kind'ren iets", „Ook de vrouwen kleinigheden", „Maar de mannen geef ik niets". „Ai", zei Piet, „dat zij niéts krijgen" „Valt de mannen vast niet mee!"..., „Ja", zei Sint, ik vind 't vervelend", „Of heb jij soms een idee?" Zwarte Piet trok aan zijn pijpje, Snoof de geur eens gretig op, En toen trok een glunder lachje Over Pieters zwarte kop. „Hoor eens Sint, als zij niets krijgen", „Schrikt zich ied're man een bult". „En U zal toch óók wel weten t..... ,,'n Mannenhand is gauw gevuld „Daarom... geef ze iets bijzonders"... „Heel goedkoop en tóch heel goed." „En ik hoef U niet te zeggen", „Wat dat dan wel wezen moet!" Sinterklaas trok aan zijn pijpje..... „Dat ik daar nou niet aan dacht „Fraaie rood met zilver doozen", „Met hun inhoud.... geurig, zacht „Doos met inhoud, ja hoe kan het", „Samen vijftig cent per pak", „Nou, het is een reuze koopje", „Voor die DUBBELSTER tabak „Let eens op Piet, vijf December" tf Is 't voor alle mannen feest", „Want van elke soort cadeautjes", „„Trekt" de DUBBELSTER [het meest lil** Een van Amerika's chronische ziekten, de typisch-Amerikaansche lynchkoorts, waart weer door het klassieke land van de „vryheid". In nuchteren Reuter en V.D.-stijl ko men berichten tot ons van tooneelen, die in on- menschelijke gruwelykheid huns gelyken haast niet kennen. Men leest van dolzinnig tierende menigten, die negers bij honderden de steden uitjagen en mishandelen, huizen plunderen, gevangenissen bestormen. Van politie-autori- teiten, die onder hun bescherming staande ne gérs aan het razend gepeupel uitleverden, zoo dat de ongelukkigen werden gehangen of levend verbrand. Van belhamels, die uit gevangenissen werden bevrijd of ontslagen. Dat alles speelt zich als dagelijks terugkeerend feit af in het Amerika van 1933. Deze excessen staan niet op zich. Het zijn de periodieke uitbarstingen van 'n latenten rassen haat, van een voortdurende descriminatie, waaraan de negers tot op den huidigen dag nog altyd in Amerika bloot staan. De slaver- ny is afgeschaft, maar de „Negerhut van Om Tom"-mentaliteit heeft zich nog nauwelijks ge wijzigd. In de Zuidelyke Staten b.v. wordt het een neger nog altijd onmogelijk gemaakt zijn stemrecht uit te oefenen, economisch en juri disch is zijn positie uiterst zwak. En al zyn de strengste maatregelen niet meer van kracht, toch staat het zwarte deel van Amerika's be volking zoowel in Noord als Zuid nog bloot aan een reeks van permanente vernederingen, die in strijd zyn met elk begrip van bescherming en menschelykheid. Dat een neger niet bij een blanke in een treincoupé mag plaats nemen, zich niet met een blanke vrouw mag vertoonen, zijn algemeen bekende feiten. En daarom is het zoo merkwaardig dat het juist Amerika moet zyn, dat voorgaat in pro test-acties tegen Duitschlands anti-joodsche maatregelen. Dat juist vanuit Amerika een joodsche heer Untermeyer ons hier komt ver tellen, dat wij Duitschland uit naam van recht en menschelijkheid moeten boycotten, dat het de Amerikaansche „Athletic Union" is, die uit protest niet aan de Olympiade te Berlyn wenscht deel te nemen, een houding nog on langs door de redactie van „Het Volk" hoogelyk geprezen en aan onze athleten ten voorbeeld gesteld. En het is ook zoo merkwaardig, nu wy toch schrijven over dit blad, om te constatee ren, dat, terwijl dagelyks de kolommen trillen en daveren van heftige agitatie tegen de anti- joodschheid van Duitschland het lot der Ameri kaansche negers de roode redactie minder in teresseert en men de jongste excessen hoogstens een sobere vermelding waard acht. Bij deze houding en mentaliteit wordt al dat protest-gedoe een wel zeer hol en doorzichtig gebaar en past hier slechts één woord en wel: huichelarij het niet geleverd in manden, zooals het Ne derlandsche ys, doch in jute-zakken, die na geledigd te zijn in de vischhallen tusschen afval en modder blijven slingeren om, na op het z.g. nettenhang aan de Zuidzyde van de Visschers- haven gedroogd te zijn, den volgenden dag weer met ijs gevuld te worden. Zich baseerend op de crisis-invoerwet hebben de ijsfabrikanten zich tot de regeering gewend om contingenteering van natuurijs te vragen op basis van 100 pet. van den invoer der laatste tien jaar, wat neerkomt op algeheele aisnyding van den invoer. Ofschoon deze aanvrage ge steund wordt door de R.K. Werkgeversvereeni- ging heeft de regeering nog in Juli j.l. het ver zoek afgewezen. Toch is de zaak nog in onder zoek en wy hopen dat tijdig genoeg zal wor den ingegrepen om IJmuiden de twyfelachti- ge aanwinst van een zeventigtal werklooze ge zinnen te besparen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9