Eenheid van partij en staat Radio-Record Prijsvraag hmkeu's St. Willibrordus ls-0,m Het nieuws van heden N.V. Radium, Tilburg HESS EN ROEHM THANS RIJKSMINISTERS NEDERLAND EN BELGIE DE RIJKSDAGBRAND DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 2 DECEMBER 1933 ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18545 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen p. week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 1 N. V. Ned. Verzek.-Maatschappij Utrecht, Catharijnesingel 48 1 Hoofdinspectie Amsterdam I Adm. de Ruijterw.242, Tel. 82797 I Kapitaal- en Volksverzekering De nationaal-socialistische partij voortaan een publiek-rechte lijke organisatie Eigen rechtspleging voor partij en S.A. BERLIJN, 1 Dec. (V.D.) De Rijkspresident heeft op voorstel van den Rijkskanselier den plaatsvervan- genden leider der NSDAP, Rudolf Hess, zoomede den chef van den staf der SA, Ernst Roehm, benoemd tot leden van de Rijksregeering als Rijksministers zonder portefeuille. De geheime Staatspolitie Studenten en S. A. KERSTMIS OP KOMST Np- Rudolf Hess en Ernst Roehm Haven in Turkije ge teisterd Twintig dooden en 150 vermisten bij een geweldigen storm Vuurgevecht in Marokko Tusschen nog niet onderworpen stemmen; elf dooden De huwelijksleeningen Reeds 100.000 leeningen verstrekt van gemiddeld 670 Mark Litwinof heden te Rome Hij wordt door Mussolini ontvangen Brandstichter ter dood veroordeeld Het Weer,|||||||||,|||||U||||||||||||||||»||,|»||||||>|ii Wij moeten er ons voor hoeden dat we een accoord met Neder land verhinderen," aldus van Cauwelaert Geen tolunie met Frankrijk Nederlandschewapenen naar Duitschland? Geruchten in de Fransche pers SCHEEPSRRAND IN DE HAMBVRGSCHE HAVEN m Verklaring van ons gezant schap te Parijs Nieuwe munten van de Vaticaansche Stad Een pauselijke „medaille van verdienste" Als de prohibitie is afgeschaft Amerika's alcoholinvoer voor- loopig gecontingenteerd Verontschuldiging van Oostenrijk Communistische gedetineerden als getuigen gehoord. Was er een opstand voorbereid? Dimitrof weer in actie Uitbarsting van den vulkaan Izalco Bevolking vlucht in paniek weg DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN 1500 schitterende prijzen, w.o.: Bureaux-ministre, Boeken kasten, Clubfauteuils, Horloges enz., enz. Vraagt inlichtingen bij Uwen Radio-handelaar. H. J. v. d. MEER, Schagchelstraat 7 De Stalin-dictatuur Sinofjew en Boecharin onder werpen zich Prima consumptie Goede bediening Gezellig en goedkoop dal COURANT «iiiifiiiiitiiiiiiiiiviiiiitiiiiiaiaiaiaiiaaiaiiiaiiiiiiiiiiaiaiiNiiiiiiiiiiBiniiiiiiiiti ïiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiimmmiimiHiiiiiiiimiimmmmm" Nader wordt gemeld: Het Rijkskabinet heeft Vrijdag een wetsont werp goedgekeurd tot verzekering van de een heid van party en staat. Bij deze wet wordt de NSDAP een publiek-rechtelijke organisatie; ter waarborging van een zeer nauwe samenwerking van partij en SA met de openbare autoriteiten, worden de plaatsvervanger van den „leider" en de chef van den staf der SA, leden van de Rijksregeering. Voor de leden der NSDAP en SA, en de aan haar ondergeschikte organisaties wordt een partij- en SA-rechtspleging inge voerd, welke behalve de gewone disciplinaire straffen ook gevangenisstraf en hechtenis kan opleggen, wanneer plichtverzuim jegens de or ganisatie en vergrijpen tegen de orde en de tucht voorkomen. De openbare autoriteiten, dus politie en justitie, moeten de met de uitoefe ning der parij- en SA-rechtspleging belaste in stanties der party en der SA hulp verleenen. Hierby wordt geconstateerd, dat de leden der party eri der SA, zoomede de aan haar onder geschikte organisaties, verhoogde plichten heb ben jegens leider, volk en staat. BERLIJN, 1 December (V.D.) De officieele Pruisische persdienst deelt mede, dat het Pruisische Staatsministerie een wet inzake de geheime staatspolitie heeft ontworpen, waarby wordt bepaald; De geheime staatspolitie vormt een zelfstan dige tak van binnenlandsch bestuur. Haar chef is de minister-president. Met de waarneming der zaken is belast de inspecteur der geheime staatspolitie. In geval van verhindering van den minister-president wordt hy als chef der staatspolitie vertegenwoordigd door den staats secretaris van het staatsministerie. De inspec teur der geheime politie is tegelijkertyd leider van het bureau der geheime politie. Tot de taak der geheime politie behoort de waarneming der zaken van de politieke politie, op het gebied van algemeen en binnenlandsch bestuur. De politieoverheid in de landen, districten en plaatsen moeten in kwesties de geheime staats politie betreffende, de instructies opvolgen van het bureau der geheime staatspolitie. BERLIJN. 1 Dec. (VB.) De Ryksleider van de Deutsche Studentenschaft en van den Na tionaal Socialistischen Studentenbond heeft op nieuw een proclamatie uitgevaardigd met be trekking tot het dienst doen van studenten bij de SA. Hy verklaart thans dat de tyd niet meer ver af is, dat op de Duitsche Hoogescholen geen plaats meer is voor lieden, die te voornaam zyn om zich aan te sluiten by de gemeenschap der SA. De Rijksleider zal er naar streven dat de hooge instanties der Studentenschaft nog slechts zullen worden bezet met SA-leiders. Door deze straffe organisatie in den zin van den organi sator van het Bruine Leger, garandeeren wü den leider de voortdurende slagvaardigheid en bereidheid der jonge generatie, welke het Duit sche lot draagt. ISTANBOEL, 1 Dec. (Reuter) De haven stad Samsoen aan de Zwarte Zee is door een geweldigen storm geteisterd. Volgens tot nu toe ontvangen berichten zyn min stens twintig personen verdronken, terwyi 150 menschen nog worden vermist. De aan de haven liggende huizen zyn grootendeels vernield of overstroomd. De dakloozen zyn de moskeeën binnengevlucht. Meer dan 30 visschersschepen zyn gestrand. De storm woedt onverminderd voort. PARIJS, 1 Dec. (V.D.). Op ongeveer 50 K.M. ten Westen van Akka in Zuid-Marokko is het tot een vuurgevecht gekomen tusschen twee nog niet onderworpen stammen. Een der beide strij- dende partyen heeft daarby 11 dooden en 13 ge wonden op het slagveld achtergelaten. BERLIJN, 1 Dec. (W.B.) Sinds het in kracht treden van de wet op het verstrekken van huwelijksleeningen, d.w.z. sinds 1 Augustus jj., zyn in Duitschland naar heden door een hooggeplaatst ambtenaar tydens een perscon ferentie werd medegedeeld 103.435 dergelijke leeningen verstrekt. In de maand November al leen bedroeg het aantal huweiyksleeningen ruim 33.000. Aan de bedoelde 103.435 paren werd in totaal een bedrag van M. 70.101.345 uitge keerd, d.w.z. gemiddeld 670 mark. Dezer dagen zal een wet worden afgekondigd, volgens welke voortaan nog slechts die echt paren huweiyksleeningen kunnen verkrijgen, die na het in kracht treden der wet in den echt zyn verbonden. Verder zullen in de toekomst nog slechts gemiddeld 2*0.000 huweiyksleeningen per maand worden toegestaan. ROME, 1 Dec. (V. D.) Litwinof zal Zaterdag avond tegen 6 uur te Rome aankomen en door Mussolini worden ontvangen. Maandag zal de Russische Volkscommissaris door den koning van Italië in audiëntie worden ontvangen. Hij zal tot Dinsdagavond te Rome biyven. De bladen wijden groote artikelen aan het a.s. bezoek van den Russischen staatsman. H Verwachting: Zwakke tot matigen Noord-Oostelijke tot Oosteiyken wind, nevelig tot half of licht bewolkt, droog weer, lichte vorst tot temperatuur om H het vriespunt. j= H Verdere vooruitzichten: Toenemende vorst. Zon op 7.50 - onder 3.49 - Licht op 4.19 V.M. 1.51 v.m. iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiimiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiini BRUSSEL, 1 Dec. By de debatten over de buitenlandsche politiek in de Kamer, die giste ren werden voortgezet, eischte de socialist Louis Piérard, dat België openlijk de overtreding door Duitschland van de ontwapeningsbepalingen zou bekend maken en den boycot zou toepassen Van Cauwelaert wees dezen eisch scherp af en zeide daarbij o.m. dat België niets van zijn aan zien zou hebben verloren, wanneer het indertijd verschillende uitvoeringen van zekere bepalingen van het verdrag van Versailles, zooals de bezet ting van het Rijnland, alleen aan de groote mo gendheden zou nebben overgelaten. België moet een politiek van vrijwillige neutraliteit voeren. Van Cauwelaert bracht ook de betrekkingen met Nederland ter sprake. Hy wenschte, aldus lezen we in de „Telegraaf", dat de regeering de openbare meening beter zal inlichten over de Nederlandsche betrekkingen. „wy moeten er ons voor hoeden," zoo zeide hy verder, „dat we een accoord met Neder land verhinderen; niemand in het Neder landsche parlement denkt er aan te be twisten, dat de Bel gische neutraliteit in derdaad is opgeheven." Van Cauwelaert be treurde het, dat zekere Nederlandsche blader, in België correspon- dienten hebben, die niet onpartijdig over Tg® raw België schryven en die soms gedurende den oorlog by het activis me betrokken zyn. In antwoord op een opmerking van den afgevaardigde Joris zeide de rapporteur, dat de Nederlandsche minister van Buitenlandsche Zaken een toenadering tus schen beide landen gunstig gezind is en dat men de kansen voor een accoord met Nederland niet moet verzwakken. Herziening der Belgisch-Ne- derlandsche betrekkingen acht Van Cauwelaert ten slotte onontbeeriyk voor. de veiligheid der beide landen en voor den vrede in Europa. Sprekende over de handelspolitiek verklaarde de minister van Buitenlandsche Zaken, Hymans, dat zyn principe in dezen was de overmatig toe genomen tariefmuren langzamerhand te verla gen, allereerst door beperkte overeenkomsten van een klein aantal staten. Deze overeenkom sten zouden dan voor andere staten toegankelijk zyn. De verwerkeiyking van deze gedachte maakt echter de opheffing van de clausule der meest- begunstiging noodzakeiyk. De door velen ge- eischte tol-unie met Frankrijk is een plan, dat slechts storende discussies opwekt. Een derge- ïyke tol-unie is in stryd met de handelspolitiek van Frankrijk en daarom reeds practisch onuit voerbaar. Betreffende de contingenten zullen binnenkort met Frankryk onderhandelingen worden gevoerd. Van Cauwelaert Op eenige Berlijnsche pleinen worden feeds de eerste Kerstboomen ten verkoop aangeboden. BERLIJN, I Dec. (V.D.)Een 23-jarige boe renknecht is wegens brandstichting in een met oogstvoorraden gevulde schuur en in een schuur en een stal, ter dood veroordeeld op grond van de wet tegen de politieke gewelddadigheid. De daad zou bedreven zyn op „aanstichting van twee communistische functionarissen, die beiden tot tien jaar gevangenisstraf werden ver oordeeld. Het Kamerlid Albarda vraagt aan den Mi nister van Justitie het volgende: 1. Is het den Minister bekend, dat onlangs in een congres van de Radicaal-socialistische Partij in Frankryk is beweerd, dat kort geleden uit Frankrijk een 500-tal tanks en een zekere hoeveelheid licht geschut naar Nederland zou den zijn uitgevoerd en dat die tanks en die kanonnen bestemd waren voor Duitschland? Heeft de Minister onderzocht of wil de Minis ter onderzoeken, wat er van die bewering waar is en wil de Minister den uitslag van dat on derzoek mededeelen? 2. Heeft de Minister kennis genomen van de artikelen van den heer Charles Reber in het Parijsche blad „La République". onder den titel „Le troisième Reich réarme", waarin o.a. wordt beweerd, dat een zestal hier te lande gevestigde en door den schryver met name aangewezen ondernemingen, in verbinding staand met de Handelsmaatschappy „Siderius", wapens, mu nitie of werktuigen tot het vervaardigen daar van voor Duitschland maken; dat die fabrieken onder het technisch toezicht staan van een bureau van de „N.V. Ingenieurskantoor voor Scheepsbouw", welke vennootschap in Duitsche handen zou zijn; dat een van de fabrieken, tot het hierboven bedoelde zestal behoorende, n.l. de Machinefabriek I. M. de Munck Keizer, on langs te Martenshoek, een aantal machines heeft doen inschepen om te worden vervoerd naar de fabriek van P. Smit Jr. te Rotterdam, welke goederen echter, volgens mededeelingen van andere bladen, naar Duitschland zouden zijn vervoerd; dat herhaaldeiyk wapens, in de bedoelde Nederlandsche fabrieken vervaardigd of uit de daar aanwezige voorraden afkomstig, per schip naar Duitschland zyn vervoerd, welk oorlogsmateriaal dan onder den naam van machine-onderdeelen de grens zou overgaan; dat ook langs de Schelde vervoer van wapens en munitie uit België door Nederland naar Duitschland zou plaats hebben? Wil de Minister mededeelen. of aan deze ge ruchten eenige waarde moet worden toegekend en zoo ja, wat daarvan waar is? 3. Indien de Minister van oordeel is, dat ge- In de Hamburgsche haven brak dezer dagen brand uit op het s.s. „Wandra". Een groot deel van het schip werd verwoest. ruchten, zooals de in de hierbovenstaande vra gen vermelde, zonder goede gronden worden in omloop gebracht, welke maatregelen denkt hy dan te nemen of te bevorderen, om zulke ge ruchten zoo spoedig mogelijk door openbare weerlegging onschadelijk te maken en verdere verbreiding van onjuiste voorstellingen zooveel mogeiyk te voorkomen? PARIJS, 1 Dec. (Reuter) De Nederlandsche legatie verklaart in een mededeeling betref fende de kwestie der z.g. wapenzendingen uit Nederland naar Duitschland, welke kwestie, ondanks de vroeger gedane démenti's nog steeds zekere Fransche bladen bezighoudt, het vol gende: Elke uitvoer van vuurwapenen of on- derdeelen daarvan is onderworpen aan een spe ciale goedkeuring van den staat. De op het ver voer van deze wapenen uitgevoerde controle is zeer streng en sluit practisch elke mogelükheid van ongeoorloofden uitvoer uit. Wat betreft de voorraden oud materiaal, die zich in Nederland bevinden, wordt in de mede deeling onderscheid gemaakt tusschen die te Krimpen en die te Martenshoek. welke overi gens beide onder Staatscontrole staan. Onze Rom. corr. meldt ons: Bij wet van 25 Nov. 1933 heeft de Paus be paald. dat de munten, die in 1933 zullen wor den aangemunt, in plaats van het pauselijke regeeringsjaar de aanduiding „Jub" van het jubeljaar zullen dragen, benevens de jaarcyfers 1933—34. Overigens zullen de munten geiyk zyn aan de bestaande serie. Ingevolge deze wet heeft de goevemeur der Vaticaansche Stad de aanmunt verordend van 50.000 munten van 10 Lire, 50.000 van 5 Lire, 50.000 van 2 Lire, 80.000 van 1 Lire, 80.000 van 0.50 Lire, 80.000 van 0.20 Lire, 90.000 van 0.10 Lire en 100.000 van 0.05 Lire. De gezamenlijke waarde van de aanmunt van 1933 bedraagt dus 1 milioen lire. Bovendien kunnen gouden munten van 100 Lire worden aangemunt; tot een bedrag van hoogstens 10 millioen Lire. Onze Rom. corr. meldt ons: By een audiëntie van het personeel van den Italiaanschen stoomer „Rex", die onlangs het snelheidsrecord sloeg in de vaart op Noord- Arrterika en drager is van den zoog. „blauwen wimpel", heeft de Paus aan den commandant Tarabotto de gouden medaille van het Heilig Jaar geschonken als „medaille van moed en verdienste" voor hem en de equipage. WASHINGTON, 1 Dec. (V.D.) Er zyn quota vastgesteld voor den invoer van alcohol. Ieder vreemd land zal slechts naar Amerika hoeveelheden alcohol mogen verzenden, welke overeenkomen met den gemiddelden invoer ge durende vier maanden in de jaren van 1910 tot 1914. Deze voorloopige regeling blijft van kracht totdat het Congres een definitieve regeling zal hebben getroffen. BERLIJN, 1 Dec. (V. D.) Vrijdag heeft de secretaris-generaal van de Oostenryksche bondskanselary een bezoek gebracht aan den Duitschen gezant te Weenen, ten einde de for- meele verontschuldiging over te brengen in verband met het incident aan de Duitsch-Oos- tenrijksche grens. De vertegenwoordiger der Oostenryksche re geering heeft daarbij bovendien de verklaring afgelegd, dat de by het voorval betrokken or ganen onverwijld ter verantwoording zullen worden geroepen. LEIPZIG, 1 Dec. In de zitting van heden van het Ryksdagbrandproces werd medegedeeld, dat aangezien het als juist wordt aangenomen, dat verdachte Dimitrof niet identiek is met den man, die veroordeeld is wegens den bomaanslag op de kathedraal in Sofia, getuigen, die daar over inlichtingen moesten geven, niet gedag vaard zullen worden. Uit de op verzoek van Torgler voorgelezen politie-rapporten van verschillende plaatsen blijkt, dat speciale voorbereidingen voor een gewapenden opstand begin 1933 en vóór dien niet zyn waargenomen. Daarentegen laat de procureur-generaal rapporten voorlezen uit Stuttgart, Hannover en Dortmund, volgens welke de communisten wèl een opstand hebben voorbereid, welke eind Februari of begin Maart zou uitbreken. Dimitrof roept den procureur-generaal toe. dat hy de hoofdzaken niet uit den weg moet gaan. De president dreigt hierop Dimitrof uit de zaal te laten verwyderen. Vervolgens worden getuigen gehoord, die mee- rendeels by de voorbereidingen van de communis tische party tot 'n gewapenden opstand betrok ken zyn geweest. Een groot aantal dezer getuigen bevindt zich in voorloopige hechtenis. De eerste getuige is de gedetineerde werkman Kaldenbach, die in het district Annaberg poli tiek instructeur en leider was; hy wordt voor- loopig niet beëedigd. Kaldenbach deelt mede, dat hy midden Febr. van de party opdracht heeft gekregen, om het contact met de socialistische arbeiders te her vatten, ter voorbereiding van een algemeene staking, die moest leiden tot een gewapenden opstand, zoodra de omstandigheden daarvoor ge schikt waren. Op instructie van hoogerhand heeft getuige de afdeelingen aangewezen, die zich van wapens moesten voorzien, daar een beslissende stryd te verwachten was in de eer ste dagen van Maart. Toen heb ik echter, aldus getuige, de rede van den rükskanselier gehoord en vernomen, dat deze eigenlijk wilde, waarnaar ook wy streefden. Ik kwam tot de opvatting, dat de overwinning van het nationaal-socialis- me reeds beslist was en daarom besloot ik niet meer te werken voor een stryd tegen die be weging. Op vragen van Torgler antwoordt getuige ten slotte, dat de party over dén Ryksdagbrand heeft verklaard, en dat was ook de meening der leden, dat zü met den brand absoluut niets te maken had. De volgende getuige, eveneens gedetineerd, bevestigt de mededeelingen van Kaldenbach. Getuige Loeser, destyds leider van het roode weercorps in Annaberg, verklaarde dat in Febr. in communistische kringen sprake was van een opmarsch der S.A. naar Beriyn, welke verhin derd moest worden. Op 27 Februari heeft ge tuige een directe opdracht gekregen tot het stelen van springstoffen. De leider Lanzeuber- ger zou gezegd hebben, dat de communistische partij van de gelegenheid gebruik moest maken, daar het misschien de laatste zou zyn, om aan de macht te komen. Elster, een werkman uit Schlottau bij Anna berg, verklaart ongeveer hetzelfde. De openbare gebouwen en de verblijfplaatsen der S.A. moest men in de lucht laten springen. Er werden ook instructies gegeven hoe men bommen moest vervaardigen, die in de auto's der S.A. zouden worden geworpen. De president deelt mede, dat de procureur- generaal heeft afgezien van het verhoor van een aantal getuigen charge. Dimitrof stelt daarop een geheele serie vra gen, doch de procureur-generaal verzoekt deze niet te doen beantwoorden. Na een kort duel tusschen Dimitrof en den procureur-generaal werd het proces tot Zater dag verdaagd. MEXICO CITY, 1 Dec. (V. D.). Een krach tige uitbarsting van den vulkaan Izalco in San Salvador, heeft een paniek veroorzaakt tot ver in de omgeving van den vulkaan. Een breede lavastroom heeft reeds zes boerenhofsteden in de omgeving van de stad Izalct weggevaagd en rolt langzaam in de richting van de stad. De geheele omtrek is door een dichten asch- regen bedekt. De door een paniek aangegre pen bevolking vlucht met have en goed uit "de streek weg. HESS EN ROEHM BENOEMD TOT RIJKS MINISTER ZONDER PORTEFEUILLE. EEN HEID VAN PARTIJ EN STAAT. Van Cauwelaert over de Belgisch-Nederland- sche betrekkingen. De Turksche haven Samsoen door een zwaren storm geteisterd. Vele slachtoffers. Elf dooden by een vuurgevecht tusschen op standige stammen in Marokko. De werking van de Merapi. De zestigste verjaardag van den Minister van Staat jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Verdacht sterfgeval te Ginneken. Ernstige bezwaren van prof. Aalberse en andere Tweede Kamerleden tegen de voorgestelde kor ting op Indische pensioenen. Bespreking tusschen Minister de Wilde en de vier omroepvereenigingen over het zendervraag- stuk. Het ledental der Communistische Party Hol land loopt snel terug. Belangrijke wijziging in de voorgestelde verhoo ging van den tabaksaccijns. Over reorganisatie der faculteiten staat nog niets vast. Gouverneur Van Slobbe is naar West-Indië teruggekeerd. „F AMEZO"-RIJWIEL met electr. lamp 37.50. 3 jaar garantie »n SCHOTERWEG, boek GEN. CRONJéSTRAAT MOSKOU, 1 Dec. (V. D.) Het Centraal Co mité der communistische party heeft besloten, de geruimen tyd geleden wegens hun oppositio neel standpunt geroyeerde communisten Sinof jew en Boecharin toe te laten tot het party- congres. Sinofjew en Boecharin hebben n.L verklaard, voortaan bereid te zyn, de officieele partijpolitiek te steunen en hun betrekkingen met de oppositie te verbreken. De uitsluitingsmaatregelen tegen Kamenef en Syrcow bhjven van kracht. is Stand op Zaterdag 9 uur v.m.: 764 Vorige stand 760

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1