IN EN OM HAARLEM %tch weit wits BEELDIG !MEp| em QP$ MBRCURIUS 25 cent per pondspak ZATERDAG 2 DECEMBER Uit den Gemeenteraad cni^oruT? GtKOCUTY JA NATUUPLYkT EEN PBACMT COLLECTIE REUZE GOEDKOOP GAS IN 700 HUIZEN 13 December feest te Zwanenburg FILMNIEUWS PALACE BIOSCOOP Watt en Half Watt in hun eer ste sprekende film: „Ridders in Lompen" EEN BIJ ZIJN VOLK GELIEFD VORST LUXOR-THEATER Zondagmorgen-voorstelling Het mysterie Pullmann no. 12 REMBRANDT-THEATER Liebe muss verstanden sein Comité van Kath. Actie TREKJES no. 810 HET LATE BEZOEK 'n Kleine comedie uit 't kleine leven iiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiii De Haarlemsche Gemeenteraad heeft giste ren de behandeling van de Gemeentebegroo- ting beëindigd. In de middagzitting werd het hoofdstuk „Armenzorg" besproken. Van alle kanten, zelfs door den communist Oversteegen, werd het werk van wethouder Van Liemt in hooge mate ge prezen. Verschillende raadsleden wezen daarbij terecht op het uiterst moeilijke departement, dat de heer Van Liemt te beheeren heeft en het moet voor hem wel een groote voldoening zijn geweest, dat zijn arbeid zoo algemeen ge waardeerd wordt. Hij moge er een belooning in zien voor de uren, die hij aan armenzorg en werkloosheidsvoorziening geeft. De verschillen de opmerkingen werden vlot door hem beant woord. Men leze er het verslag op na. Een poging om aan het verzoek der café houders te voldoen, die hadden gevraagd de personeele belasting voor hun inrichtingen te verlagen, gaf de heer Castricum op na de toelichting van den wethouder van financiën. Meer succes had de heer Van Tetering, die een motie indiende om de gemeentelijke gas- en electriciteitswinkels in beheer over te dra gen aan de vier organisaties op het gebied der electriciteit. De wethouder nam haar om prae- advies. Voordat toen werd overgegaan tot de eind stemming over de begrooting, stelde de heer Slingenberg, die in de avondvergadering den voorzittershamer had overgenomen, het nieu we voorstel van B. en W„ inzake het kinder- suppletieloon, aan de orde. De heeren Castricum en Klein wilden de behandeling daarvan aan houden totdat de Kroon over het beroep van den burgemeester inzake de loonvoorstellen zal hebben beslist; de heer Baas achtte het nieu we voorstel van B. en W. beter dan het oor spronkelijke, maar drong toch aan op terug neming, en de heer Reinalda deed het voor stel, de commissie voor het Georganiseerd Overleg te hooren. Hij zag er, naar allen schijn, niet goed uit voor B. en W. ondanks het feit, dat de heer Singenberg had verklaard, dat hij, bij niet-aanneming van de voorstellen, de begrooting niet bij Gedeputeerde Staten zou indienen. Toen het voorstel-Reinalda in stemming zou worden gebracht, stelde hij de portefeuille-kwestie en deelde mede, dat hij, als het voorstel-Reinalda werd aangenomen, de verantwoordelijkheid voor de gemeente- financiën niet langer wenschte te dragen. Hier voor zwichtten verschillende raadsleden en ook de heer Reinalda trok zijn voorstel in. De voorstellen van B. en W. waren toen aan de orde. Bij de bespreking, die volgde, zeide de heer De Braai, dat hij het nieuwe voorstel van B. en W. niet juist achtte, maar niettemin voor zou stemmen, omdat de heer Slingenberg verklaard had bij verwerping te zullen heengaan als wethouder. Hij stelde den heer Slingenberg te zeer op prijs als wethou der van financiën om er dat op te wagen. De heer Reinalda vond het verkeerd om voor dat dreigement uit den weg te gaan, te meer wijl het argument van den wethouder z.i. onjuist is en de begrooting voorloopig sluitend kan wor den gemaakt uit den post „onvoorzien". De heer Slingenberg ontkende zijn mededeeling als dreigement te hebben bedoeld en meende überhaupt, dat het geenszins onjuist is anders te stemmen dan men in zijn hart gaarne zou willen als daarmede een hooger belang, in casu het gemeentebelang, gediend is. Het voorstel om een korting toe te passen op het kindersuppletieloon werd daarna aange nomen met 26 tegen 13 stemmen. Er was groote spanning en ook de heer Slingenberg volgde met groote belangstelling den uitslag. De Gemeentebegrooting werd daarna aange nomen met 8 stemmen tegen. Hierbij bleek de katholieke fractie uit elkaar te zijn gevallen. De heeren Klein en Castricum alsook me vrouw Hoekstra meenden tegen de begrooting te moeten stemmen. Zij motiveerden hun stem niet, maar vermoedelijk werden zij beïnvloed door het besluit inzake het kindersuppletie loon. Nog een lid der Rechtsche fractie, de heer Visser van de Christelijk-historische partij, stemde tegen; naar hij verklaar de, omdat zijn voorstel betreffende het doen verrichten van arbeid voor verstrekten steun, niet was aangenomen. Het wil ons voorkomen, dat men een zéér, zéér ernstige reden moet hebben om zijn eindstem te onthouden aan een zoo moeizaam tot stand gekomen begroo ting als de onderhavige. De heer De Braai bracht als nestór van den raad de gebruikelijke woorden van dank, waar op door den voorzitter werd geantwoord. Het in elkaar zetten en in den Raad behan delen van de b-grooting voor het jaar 1934 is door de uiterst droevige tijdsomstandigheden een buitengewoon lastige karwei geweest. Dat zij iemand bevredigt gelooven wij niet. Ook den wethouder van financiën niet. Maar met een zucht van verlichting zal hij na maanden langen arbeid en hard zwoegen waarschijnlijk tot zich zelf zeggen: den hemel zij dank, dat wij zoover zijn. Allen, die hun beste krachten aan dat werk hebben gegeven, hebben dan ook recht op onze waardeering, want zij hebben, dat staat buiten kijf, naar beste weten gehan deld. Het is hartelijk te hopen, dat het ge meentebestuur in volgende jaren gespaard blijve van dergelijke moeilijkheden en laten wij hopen, dat reeds het volgend jaar begonnen kan worden met de thans aangezette schroe ven wat los te wringen. Het is in de laatste weken erg vlot gegaan met de werkzaamheden ten behoeve van de gasvoorziening in het dorp Zwanenburg in Haarlemmermeer. Op een perceel weiland, gelegen achter de nieuwe Julianaschool is een eenvoudig huisje gebouwd, waarin uitloopt d'e persleiding en de groote gasmeter is geplaatst. Eerst is het buizennet ingegraven over een lengte van meer dan 6 kilometer; daarna zijn de huisaansluitingen gemaakt; vervolgens is in verschillende woningen de binnenleiding in orde gemaakt en nu is men druk bezig met het plaatsen van de gasmeters in de huizen. De persleiding vanaf d'e gasfabriek te Haar lem naar het dorp Zwanenburg is al klaar en in gebruik genomen en reeds zijn er enkele perceelen, waarin de huisvrouw van het gas kan gebruik maken. De deelname van de bevolking heeft de ge koesterde verwachtingen nog overtroffen; vrij zeker zullen meer dan 700 perceelen aan het gasbuizennet worden aangesloten. Het ligt in het voornemen van het ge meentebestuur om op Woensdag 13 December a.s. op eenigszins officieele wijze het gasdistri- butiebedrijf te openen en in gebruik te stellen, waarbij dan tegelijk in eenige lokalen van het oude schoolgebouw een toonzaal zal worden ingericht om oude en nieuwe gasverbruikers op de hoogte te brengen van de verschillende apparaten, welke op het gebied van de gas voorziening bestaan en gebruikt kunnen wor den om het levenscomfort in de huishouding grooter te maken. Ook zal daar op praktische wijze worden toegelicht, dat het nu in Zwanenburg niet alleen mogelijk zal zijn om gas te gebruiken voor vei"warming, maar zelfs ook voor verlich ting. De constructie van de gaskousjes is tegen woordig technisch zoo solied en zoo goedkoop, dat met een gasbrander van 100 kaarsen een schitterend licht kan worden verkregen, ruim schoots voldoende om een flink vertrek be hoorlijk te verlichten, terwijl de kosten daar van niet meer bedragen dan een cent per uur. Deze toonzaal zal op Woensdagavond 13 Decei. ber a.s. alleen door genoodigden kun nen worden bezichtigd, doch daarna nog ge durende een paar weken in de avonduren van 8 tot 10 uur voor alle belangstellenden worden opengesteld. Na het geluidsnieuws en een filmpje: „Een kjjkje in Radioland," dat ons enkele van de eenvoudigste radio-geheimen onthult volgde de groote film, die ditmaal de anderhalf Watt weer eens voor hun rekening hadden. Ditmaal hebben we de beide komischen echt hooren spreken en ook nu, zoowel als vroeger, toen ze beiden alleen met hun gelaatsspieren tot de toeschouwers spraken, waar ze weer de komiekelingen, om wie je moet lachen of je wil of niet, juist door het overdreven dwaze van hun optreden. De situaties waarin ook deze film hen voert, zijn allerdolst en daarom dan ook alleronwaar schijnlijkst, maar de kostelijke manier waarop Madsen en Schenström, zooals Watt en half Watt eigenlijk heeten ons dié weten voor te stellen, doet dat alles gemakkelijk over het hoofd zien. Steeds weten ze zich, ook uit de dolste situa ties te redden en ten slote bereiken ze dan ook waar ze zoolang vergeefsch naar gestreefd heb ben: een engagement in een variété, tegen een Koning Christiaan van Denemarken, die zich bemind heeft gemaakt in alle kringen der bevolking, onderhoudt zich op een ruiterfeest te Kopenhagen met zijn kleine bewonderaars honorarium, waarvan zij nooit hadden durven droomen. Het verhaal, zooals gezegd, is de onwaar schijnlijkheid en de dwaasheid zelf, maar zon der onwaarschijnlijke dwaasheid kunnen Watt en Haflwatt geen Watt en Halfwatt zijn en dus hebben we vrede met het verhaal, omdat we zonder dat ook Watt en Half Watt zouden ge mist hebben. Op het tooneel hadden we ditmaal iets bij zonders, n.l. de Weensche violist Treib v. d. Treib, die hier debuteerde met de door hem uitgevonden zevensnarige viool. Deze viool is zóó gebouwd, dat vier snaren hooger liggen dan de drie andere; met een gewonen strijkstok zouden dus de onderste niet geraakt kunnen worden. Daarom gebruikt hij ook een bijzon dere strijkstok met twee beharingen, die even ver van elkaar liggen als de twee groepen sna ren. Zóó kan hij op beide snarengroepen tege lijk spelen, en het gevolg hiervan is, dat hij op hetzelfde instrument meerstemmig kan spelen, met andere woorden, deze zevensnarige viool kan een heel trio, of een heel kwartet vervan gen zelfs is het mogelijk er zesstemmig op te spelen. Dat voor deze viool een zeer ingewikkelde vingertechniek noodig is, daar vaak drie of zelfs vier snaren tegelijk moeten gebruikt worden, maar die techniek hééft de uitvinder zich na langdurige oefening weten meester te maken en wat hij ons gisteravond, op zijn debuut in Nederland liet hooren is werkelijk van dien aard, dat het te hopen is, dat zijn instrument ingang zal vinden, wat natuurlijk alleen kan gebeuren, wanneer componisten zich aangetrok ken zullen gevoelen er muziek voor te schrij ven, zoodat er langzamerhand een repertoire ontstaat voor de zevensnarige viool, die ons overigens wel toekomst schijnt te hebben. Chambres, die waardevolle sieraden bij zich draagt. Hieromheen wordt een weefsel van spitsvon digheid, sluwheid en wreedheid gewonden, waar bij reizigers en treinpersoneel betrokken zijn. doch dat de toeschouwer uiterst moeilijk uitra felen kan. Een gevluchte moordenaar, Delmar, bevindt zich in dezen trein, niet onder de reizigers, maar verscholen in een koffer in den bagage-w'agen. Hem worden door zijn vrouw, die, echter onder een valschen naam, ook meereist, een briefje en een mes op geraffineerd sluwe wijze in handen gespeeld. In den bewsuten bagagewagen is n.l. ook haar schoothondje tijdelijk ondergebracht en dit gebruikt zij als middel om haar doel te bereiken. In de dikharige huid verstopt zij met een briefje voor haar man een mes, uit den restauratiewagen gestolen. Uit de koffer gekro pen, vindt haar man mes en briefje, en dan ontstaat er een reeks hevige gevechten met het treinpersoneel, met tot slot een race van Del- mar, die over de wagons loopend, de locomotief bereikt en daar stoker en machinist dood schiet. Intusschen heeft zichin den slaapwagen het drama afgespeeld met den juwelier, die be dwelmd is door een sigaret, welke hem door zijn reisgenoote, een oplichtster, aangeboden was. Tot nog grootere consternatie ontvlucht tevens uit de handen van een rechercheur een jonge man ,die verdacht wordt van medeplichtigheid bij de vlucht van Delmar. De rechercheur wekt daarna alle reizigers en onderweipt hen met hun bagage aan een nauw keurig verhoor en onderzoek. Het geheim wordt echter niet opgelost vóór een ras-journalist den schurk Delmar na een gevecht op leven en dood van den locomotief weet weg te krijgen en de zen het verhoor mede laat ondergaan. Dan blijkt, dat onder de reizigers nog meer gevaarlijke su jetten schuilen. Het zou geen film zijn, als door dit alles heen ook niet een liefdeshistorie was verwerkt, welke twee hartewenschen in vervulling doet gaan. Deze film en ook het interessante voorpro gramma doen voor volwassenen een gang naar Luxor deze week weer een ontspanning zijn. NEDERLANDSCH FABRIKAAT SI begrepen worden, is een film warain Rose Bar- sony de hoofdrol vervult met George Alexander aan haar zijde, of liever gezegd als haar opponent. Hoe het zich precies toedraagt, valt moeilijk te zeggen, de geschiedenis en de ver wikkelingen loopen te ver uit elkaar en zijn toch weer zoo ineengestrengeld, dat het bijna onbe gonnen werk is, dat in een paar woorden te ver tellen. De hoofdzaak is, dat het meisje (de secre taresse) door een eigenaardig ongeval geld te kort komt en dan na vele eigenaardige wegen een steun krijgt in den man voor wien het geld bestemd was. Alles lost zich dan ook reuze-goed op en aan het slot is het aantal wereldparen Weer met een gelukkig vermeerderd. Er steekt in de heele film geen cent kwaad, wel een hoop muziek en zang, zoodat het zelfs voor volwassenen geen bezw'aar is met hun grootere familieleden mee naar binnen te wan delen. In het voorprogramma treffen we weer de gebruikelijke journaals aan van Polygoon en Fox, terwijl daarna een Band-film met Howar's dansen van zich doet zien en spreken. Die Bands schijnen in den laatsten tijd erg en vogue te zijn, en de een is blijkbaar nog meer beroemd dan de ander. Fijnproevers zullen natuurlijk oogenblikkeüjk het verschil hooren en dienover eenkomstig waardeeren. In ieder geval hoe goed ook, toch haalt het nog in geenen deele bij een teekenfilmpje van Max Fleischer, welks plaats zij blijkbaar dezen keer innam. Op het tooneel was een soort instrumenten virtuoos met partner, die luisterden naar de na men Horace en Bell. Ook zij musiceerden goed en oogstten veel bijval. Alzoo het geheel een genoeglijk, vlot en aan genaam programma voor iedereen. De Zondagmorgen-film neemt haar bezoekers deze week mee op een expeditie door Nieuw Guinea, alwaar men de wonderen van dat Pig- meeën-land kan zien. De expeditie werd grootsch opgezet, doordat zij door de Smithsonian Insti tutions w'erd georganiseerd met medewerking van het Nederlandsche gouvernement. Welke geweldige moeilijkheden zoo'n expeditie in een zoo goed als onontgonnen land heeft, ziet men eerst goed aan deze zeer overzichtelijke en tame lijke minitieus opgenomen film, waarin men de wonderlijkste dingen te aanschouwen krijgt. Voor liefhebbers van sensatie valt deze week te genieten in Luxor. Want behalve groote ge heimzinnigheid heerscht er in de hoofdfilm „Het mysterie Pullman no. 12" den geheelen duur een spanning, welke lederen bezoeker zonder uitzon dering moet beïnvloeden. Zij wordt reeds onmid dellijk bij het begin der film geschapen, als men een vluchtig beeld krijgt van „de clou" van dit detective-werk, den moord op den juwelier Het is niet direct een triestig programma dat in deze St. Nicolaasweek in het Rembrandt Theater gaat, dat zou trouwens ook moeilijk gaan bij zoo'n soort feeststemming. Liefde moet Maandag bestemd voor godsdienstige veree- nigingen. Geen andere vergaderingen uitschrij ven. Donderdag 7 December 's morgens 9 uur ver gadering van het R. K. Armbestuur parochie „St. Bavo" te Haarlem-Noord in de Pastorie. Bureau-vergadering R. K. Reclasseeringsver- eeniging in 't St. Vincentiusgebouw, Nieuwe Groenmarkt 22. 8 uur: Cursus R. K. Esperantistenvereeniging Abbé Richardson, waarna te 9 uur ledenverga dering met conversatie bij Brinkmann. 8.15 uur: Repetitie R. K. Oratorium-Vereeni- ging voor het heele koor bij Brinkmann. Teneinde eikaars oezoek niet te hinderen of te bemoeilijken wordt allen R.K. Vereenigingen verzocht bij het uitschrijven van een vergade ring vooraf overleg te plegen met het algemeen secretariaat mej. W. van der Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608 en bij vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. fersonen: Bertus. Sophie, zijn vrouw. Gerrit. Mia, zijn vrouw. Joop. Anna, zijn vrouw. Coba. Pauw. Speelt in de huiskamer van Bertus en Sophie. (Men zit gezellig rond de tafel, die vol staat met flesschen, glaasjes, gebak, bonbons, enz De klok slaat elf uur). Coba. Al elf uur? Dan moet ik opstappen. Sophie. Toe, meid, zanik niet! Je hebt niks te verzuimen! Coba. Dat zeg j ijIk moet morgenoch tend om half acht de deur uiten. vóór die tijd me boeltje nog 'n beetje opknappen. Bertus. Wil Coba al weg? Kom, zus.... geen spelbreekster zijn, hoor! M'n vrouw is maar ééns in t jaar jarig. Vooruit, neem nog hi advokaatje! Coba. Nee, nee, ik moet niet meer, hoor! Krijg 'k misschien weer hoofdpijn enne.... Nee, ik moest nou heusch maar gaan (kuchje). 'kHeb 't weer 'n beetje op me borst óók. Bertus. Je moet 't zelf weten, meid maar Sophie heeft broodjes met ham en augur- kies klaargemaakt Gerrit. Snotverdikkiedaar ben ik voor te vinden. Joop. En anders ik wel! Mia. Nou, Coba, dén blijf je nog effe Anna. En anders hebben w ij zooveel te meerl Ik még zoo'n hartigheidje wel, als je de heele avond Joop.... heb zitte pimpelen! (gelach). Anna. Hierzoo. Mijn man zegt wat! Hij zit zelf én z'n vijfde Voorburgie. Joop. Wat heb je dat netjes opgeteld, vrouw1 Bertus. 'n Bewijs, dat ze goed op je past, Joop! Kaarten we nog, Offe Mia. Toe, laat die kaarten nou effe rusten! *n Mensch wil toch óók wel es praten, hè? G e r r i t. Omijn vrouw stelt voor om even te pauzeeren. Joop. Nou, dan pauzeeren we! Want als 'n V i o u w iets voorstelt Bertus. Dan is dat 't zelfde als 'n bevel, (gelach). Sophie. Hóór es even! Die geeft ons weer es 'n lik uit de pan! Mia. Laat maar praten, Sophie!! Op je ver jaardag mot je wat door de vingers zien! Anna. En anders denk je maar: ze zijn niet wijzer 1 Bertus. Nee maar, zeg, mannen.... moeten wij ons dat laten zeggen? Gerrit. Natuurlijk, daar zijn we huwelijks slachtoffers voor(gelach). Sophie. O, o, o! Hóór nou toch zulke Je mag van geluk spreken, Coba, dat jij on getrouwd bent gebleven. Joop. Ja hoor! 't Huwelijk is niks! En als 'r zoo af en toe niet es 'n verjarinkie tusschen- door liep.... waarop je al je verdriet en ellen de voor 'n paar uurtjes kan vergeten.... Bertus. Ik zet er tenminste 'n borrel op.. En hoe denken jullie d'r over? Joop. Noukan 't nog, Anna? Volgens jouw opstelsommetje wordt dit mijn zesde. Anna. Ja, pas maar op, jijJe moet morgen weer vroeg an de slag. Bertus. Je laat je niet kisten, Joop, in mijn huis.... Jij zorgt wel voor 't vrouwelijke gedeelte, hè Sophie? Dan zijn de werkzaam heden 'n beetje verdeeld. Sophie. Ja goed! Coba.... moet je heusch nika meer hebben? Coba. Neeecht niet. Sophie. Neem dan nog 'n choeolaadje.... Zoo meteen zal 'k de broodjes met ham uit de keuken halen. Je kan trouwens nou tóch niet weggaan, 't Giet buiten. Coba. Nou.... ik heb anders wel méér in de regen geloopen, hoor! Mia. Regent 't zoo? Ik heb nota-bene me bontmantel bij me. Gerrit. Ook 'n zorg! Dan bellen we 'n taxi op. Mia. Wel jaof 't niks kost.... Gerrit. Hierzoo! De dame met de bont mantel zeit wat! 'n Grappie van tweehonderd pop geweest. Daar hadden we zoowat duizend keer voor in 'n taxi kenne zitten. Anna. Daarom wil Mia nou juist 'n beetje zuinig én doen. Dat begrijp ik best. En op zoo'n manier kan je nog es an 'n extraatje komme Bertus. Hoor je 't Joop? Je vrouw solli citeert óók naar 'n bontjas! Joop. Da's geen nieuwtje voor me, Bert! Ze ligt al zes weken over zoo'n ding te zaniken. Anna. Dat lieg je. Ik heb één keer gezegd, dat Joop. Ja, ja, jastil nou maarEn ik heb je beloofd dat je d'r een zou krijgen als me belastingbiljet meeviel. Anna. Ja.... die smoesjes kenne we! Je belastingbiljet is nog nóóit meegevallen'tzou dus wel 'n mirakel wezen als Joop. Neenee.... nou is 'r kans.... En ik kan je wel vast vertellenNee., nee.. ik zeg nog niksmaar als 't lukt Gerrit. O, ik snap 't al.... Je hebt de In specteur van de belastingen te grazen geno menEn als ie nou geenaccountant stuurt om de boeken na te kijken Joop. Die mag ie sturenen als die ventNeenee.... daar laat 'k me voor loopig niet over uit. We spréken mekaar nog wel esAfijn, als Anna over 'n maandje 'n bontmantel draagt Gerrit. Jaja.... dan kom 'k wel es informeeren hoe je 'm dat hebt geflikt. Proost Op de goeie afloop! Anna. Hoe gaat 't anders in de zaken, Ger rit? Gerrit. O, geen klagen, Anna.... voor deze beroerde tijd Mia. Van de week heb ie nog 'n werk van vierduizend gulden aangenomen. Sophie. O, geen wonder, dat jij dan 'n bont mantel krijgt. Ik bèn voorloopig nog zoo geluk kig niet. Anna. Nou.... jullie hebben toch ook geen klagen, wel? Sophie. O nee, Goddank niet, hoor! En als Bert eenmaal hoofdagent voor de provincie wordt Joop. O ja, is daar kans op? Bertus! 'tls zoo goed als voor mekaar. Dan wordt 't grond-salaris 2500. Mia. Zoo, zoo? En dan al die provisie nog! Gerrit. Ik dacht ook alhij is zoo royaal vanavond.... 't lijkt wel 'n bruiloft. Joop. Ja, als je zoo es nagaat, dan zijn we toch aardig vooruitgeboerd, zooals we hier zit ten met z'n drieën broersdat zag er 'n jaar of twaalf geleden nog heel anders uit. Bertus. Nou! Toen stonden we d'r allemaal even' beroerd voor. En Pauw ging van armoed naar Amerika, om z'n geluk te beproeven. M i a. Daar hooren we zoo heelemaal niks meer van, hè? Hoe zou die 't toch maken? Gerrit. De hemel zal 't weten. Hij geeft taal noch teeken. S o p h i e. Hij zal z'n eigen d'r best doorheen geslagen hebben.... anders was ie al terug geweest. Anna. Ja, dat denk ik ook. En hoe gaat t tegenwoordig met jou, Coba? Coba. O, dat schikt wel'kheb 'r van de week weer 'n naaihuis bij gekregenEn als 't nou met me gestel maar 'n beetje beter wou. Mia. Ja, da's nog maar steeds niet in orde, hè? Zoo'n verwaarloosde bronchitis.... da's altijd 'n leelijk ding.... Je moest 't es flink kunnen uitvieren. Coba. Jaje bent de eenigste niet, die dat zegt. Maar dat gaat nou eenmaal niet. Als ik me klanten in de steek laat Sophie. Geen prettig idee, dat Coba nou de eenigste is, die zoo moet tobben. Coba. Och.... tobben.... ik red me wel. hoorik ben maar alléénenne(Er wordt gescheld). Bertus. Hè? Wat zullen we nou Sophie. Wat kan dat wezen.... over elven! Bertus. Misschien 'n expresse-bestelling van Anna. Misschien nog 'n later verjaringsvisite, de kamer uit). Sophie (naroepend). Eerst door het raampje kijken, hoor! Anna. Misschien nog n late verjaringsvisite. Mia. Ben je mal, wie zal 't nou in z'n hoofd krijgen, om(men hoort stemmen). Stil! Bertus (in de gang nog)Wat? Nee maar ben jij 't werkelijk? Pauw (in de gang): Daar sta je van te kijken, hè? Sophie. Hè.... wie is dat? Mia. Ik weet niet'k zou zeggen.... Anna. Sssst.... Bertus (a.v.). Noukom je niet binnen? Pauw (a.v.). Ik zie 'r nogal elegant uit Bertus (a.v.). Nou jamaar je kan toch niet in de gang blijven staan. We zijn toevallig allemaal bij elkaar't is de verjaardag van Sophie. Pauw. Jadat heb 'k gehoordbij Joop aan huis. Bertus (in de deuropening)Nou geef ik jullie te raje wie we nou nog op bezoek krijgen. Sophie. Ja, hoe moeten we dat nou.... Anna. Dus tóch nog visite.... (stilte). Bertus. Niemand eenig vermoeden? (spreekt in de gang). Kom dén maar te voorschijn. (In de deuropening staat nu Pauw, „de broer uit Amerika." Hij zit schunnig in de kleeren en is in minstens vier dagen niet bij de barbier geweest. Hij lacht wat verlegen. Algemeene verbazing). Pauw. Goeien avond Sophie. Hè? Wie is.... Joop. Allemachtigdat is. Gerrit. Ja! 'tls Pauw! Coba. Waarachies Anna en Mia (tegelijk ontsteld)Is dat. is dat Pauw. Ja, dat zei 'k al tegen Bert: ze zullen raar opkijkenIk zit nou niet bepaald in 'n pakkie, dat zóó van de kleermaker komt.... Nee, Gerrit, zit nou niet zoo naar m'n schoenen te kijken, want dan word ik nog meer verlegen dan 'k al benNou, ik zal maar binnenko men, hè Bertus. Ga zitten, Pauw.... en vertel es.. Coba. Zouê we Pauw niet eerst es gedag zeggen? (gaat naar hem toe; geeft hem 'n zoen). Pauw. Dag Cobaben je niet bang voor m'n snuitwerk? D'r is sinds verleden week geen scheermes overheen geweest, hoor! Coba. Ach komik ben niet zoo ver wend, wat zoenen betreft. Sophie (ook zoen, na korte aarzeling toch) Dag Pauwhoe gaat 't? (Anderen volgen haar voorbeeld: Gerrit en Joop geven hem 'n hand). Pauw. O ja, laat ik je nou eerst es felici- teeren met je verjaardag, Sophie.... en nog vele jaren, meid! Sophie. Dank je.... En hoe gaat 't met jeGa zitten. Gerrit. Hoe kom je zoo ineens uit de lucht vallen, kerel! Mia. En waarom schreef je heelemaal niet meer? Anna. Toevalliggeen vijf minuten ge leden hadden we 't nog over je. Waar kom je nou eigenlijk vandaan? Bertus. Laat 'm nou eerst es op z'n gemak uitblazen. Heb je nog koffie, Sophie? Hier, Pauw, steek 'n sigaar opzoo'n ouwerwetsche Hollandschedat zal wel 'n heele tijd ge leden zijn, dat je die gerookt hebt. Pauw. Nou, om je de waarheid te zeggen, ben ik al 'n maand of twee hier in 't land terug.... dat wil zeggen: zoo tegen de grens van België aan. Sophie. En daar schreef je ons niks van? Pauw. Nee.... d'r is nog niks van geko menik wou liever pas schrijven als 'kwat.. hm.... afijn.... dat komt nog wel. Vertel me eerst maar eens hoe 't met jullie gaat. Van me zelf is 't straks gauw verteld't is trouwens te droog om 'r lang over te doen. Is Bert nog steeds agent van de Sophie. Ja, jastraks hoofdagent tenminste zoo goed als zeker.' Bertus. HmNouzoo goed als ze ker.... dat moeten we nog afwachten.... o, niet dat we mogen klagen, hoor! Pauw. En Joop is óók voor z'n eigen begon nen heb 'k gemerkt. Joop. Ja. Pauw. Ik was aan z'n huisopgezocht in 't adresboek, 'n Aardige winkel, hoor.... en gaat 's goed? Joop. Hè? O, ja Anna. De tijdsomstandigheden in aanmer king genomen.... Bepaald best heeft zoowat niemand 't tegenwoordig. Als je alleen die hooge belastingen maar es rekent.... Gerrit. Ja, die breken je de nek. Pauw. Jullie zien d'r allemaal best uit, hoor Moet je Gerrit ziendie krijgt waarachies al 'n heele buikAlleen Coba lijkt me wat smaller dan toen. Coba. O, dat komt wel weer in orde in de dikte zit 't ook niet altijd. Mia. Ze sukkelt wat met 'r longen Pauw. En nog steeds vrij meissie, Coba? Coba. Ja hoor! Maar je hoeft me niet te beklagen.... als 't niet voor je bestemd is.... (hoest even). Pauw. Dat hoestje bevalt me anders niet. Sophie. Ze moest 'n week of zes in huis kunnen blijven.maar ja. Pauw. Zoozoo't doet me plezier, dat 'k jullie zoo allemaal bij elkaar tref 'n Mooi huis, Bert, voor zoover ik 't kon be kijken. Anna. Dat vader en moeder overleden zijn, dat Pauw. Ja, dat weet 'k.... daar heb 'k be richt van gehad destijdsTjadat zijn van. die dingen.... En met de kinderen? Stemmen: O goed. Best, dank je. Ja, hoor, behoudens de gebruikelijke kinderziektes. Bertus. Lust je 'n borrel, Pauw? Pauw. Nou, als ik 't voor 't zeggen heb dan liever 'n toterham of zooiets.... ik heb de heele daghm Bertus. Hè? Had je geen gelegenheid om ergens te eten? Pauw. Gelegenheid welmaar eh hm Mia. Begrijp ik 't nou goed? Géét 't je niet al te best? Pauw. Niet al te best? Zeg maar beroerd dat is 't juiste woord. Nou weten jullie 't meteen. Gerrit Nouda's óók wat.... En nu dachten we nog wel dat je daar in Amerika.... Pauw. Daar ben 'k niet lang geweest, 't Was er al héél gauw armoe, 'k Heb zoowat overal gezeten.... nou snappen jullie meteen dat er van de correspondentie nooit veel terecht is gekomen.... 'k Heb veel geleerd.... van alles aangepakt.... en tenslotte heeft de algemeene wereldcrisis me weer naar m'n vaderland ge schopt Anna. Ojuisten wat ben je nou van plan? Pauw. Och.... d'r zal wel hier of daar 'n baantje voor me te vinden zijn.... daar ben 'k niet zoo bang voor. Ik ben voor alles te gebrui kenik ben chauffeur geweest.... portier, boekhouder, slager, stoker, sjouwer, matroos en nog veel meer. Mia. De baantjes liggen hier anders ook niet voor 't grijpen. Gerrit. Niks, hoor Pauw. O, ik heb geen huishouden.ik ben met 'n beetje tevreden.... 'tls op 't oogenblik de voornaamste kwestie voor me, dat ik onder dak moet hebben.... en als ik nou voorloopig bij een van jullie(onbehaaglijke stilte). Bertus. Hm(de anderen ook om de beurt „hm"). Pauw. Een of ander hoekie op zolder dat is al voldoende.... en 'n hap eten als 't er op over kan schietenIk heb geleerd me in elk opzicht te behelpen(stilte als voren). Bertus. Hm.... (anderen ook „hm"). Mia. Ja, dat is nou 'n rare geschiedenis Anna. Om daar nou maar zoo ineens over te beslissen. Sophie. Ja, om je de waarheid te zeggen: 't komt me koud op me dak vallen, hoor.... PaiUW. Ik geef toe't is wel wat eh plotseling.... maar je begrijpt, dat ik er tot 't uiterste mee gewacht heb. Gerrit. Dat blijft twaalf jaar weg en nee, Coba, stoot me nou maar niet énik ben altijd rond voor de vuistdan weet iedereen, wat ie én me hebik zeg: dat blijft twaalf jaar wegkomt straal-gesjochten boven wateren stelt z'n broers en schoon zusters voor 't feit, dat ie.... ik mot zeggen, dat is géén werk. Joop. Tja.... (pauze). Bertus. Tjaik kan 't niet helpen,maar ik moet toegeven, dat Gerrit gelijk heeft. Twaalf jaar zoowat geen boe of baen dan je familie tot zoete inval promoveeren Mia. En 't is de vraag nog of we wel ge legenheid hebben Anna. En dan 't beddegoed't hakt er nogal niet in Sophie. Da's nog niet eens 't ergste maar God weet hoe lang dat grappie nog kan duren. Pauw. En als ik je nou garandeer, dat ik binnen vier weken 'n betrekking heb en dan meteen zal beginnen te vergoeden, wat 'r aan me besteed is.... Bertus. Hoe kan jij dat nou garandeeren? Pauw. 'n Kwestie van zelfvertrouwen en als 't me niet lukt, dan zet je me weer op straat. Mia. Wat is dat nou voor 'n gezegde? Je weet drommels goed, dat we je niet meer kun nen wegsturen als je eenmaal.... 't Zou 'n mooie blamage zijn voor de familie (stilte). Pauw. Nou, ik wil 't niet forceeren hoor.... Als jullie me geen van allen kunt hebben.... kom er gerust rond voor uitIk kan overal tegen en heb in die twaalf jaar wel slimmere gevalletjes meegemaakt Bertus. Hm(anderen ook „hm") Coba. Ga maar met mij mee, PauwIk begrijp wel, dat 't bij Bert, of Joop, of Ger rit.... ook met 't oog op de kinderen.... niet al te best geschikt kan wordenVannacht moet je je dan nog maar wat behelpenen morgen kan er dan andere raad worden ge schaft.... Ik heb geen huishouwen.... en wat eten betreft.... ik gebruik zelf heel weinig.... du" Pauw. Graag, Coba(verduwt "n snik) Graag, meiddat vind 'k nou echt.echt mooi.En dan moesten we met een maar gaan. Sophie. En je wou 'n boterham? Ik sta klaar om alles uit de keuken te halen. Pauw. Niet meer noodig, SophieGa mee, Coba.. ..we kunnen nog precies in „Dé witte zwaan" 'n biefstukkie gaan eten.... m'n auto staat in de garage hier in de straat. Allen. Hè?!! Je auto?!! Mia. En dat schoreme jassie.... en dat vieze petje Anna. En die kapotte schoenen Pauw. Eventjes geleend, in diezelfde ga rageom de comedie zoo natuurlijk mogeiyk te maken. Sophie. Dusdusben je dan Pauw. Ik ben géén millionnair, maar veel meer dan de helft scheelt 't toch niet. Toe, Coba, trek je mantel aan en zet je hoed op Neem niet per ongeluk de bontmantel van een van de „dames".... Dag beste, brave broers.... dag schatjes van schoonzussiesIk hoef jul lie geen voorspoed te wenschen, want die is er al langdaar heb ik grondig naar geïnfor meerd.... Nog veel genoegen vanavond, (ver trekt met Coba Lange stilte). Bertus. Is dat effe wat? Sophie. Daar hebben we ons leelijk.... Gerrit. Allemachtig, wat 'n Joop. Snotver. Mia. 't Is of ik 't gevoeld heb, dat ie ons te grazen nam. Anna. Jaeigenlijk stom van ons.... want 't was vroeger al zoo'n huichelaar. Sophie. En geloof jij, dat Coba d'r niks an geweten heb? Mia Groote Mozes.... daar zèg je zoo wat! Doek G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9