Bezuiniging op onderwijs MINISTER MARCHANT AAN 'T WOORD qa n td.pt? OGRA MM A Door een inbreker aangevallen MAANDAG 4 DECEMBER Beperking, vereenvoudiging, doel matige organisatie is voor waarde voor lijfsbehoud Algemeene regeling te wachten Hooger onderwijs Minister Marchant Geen verbod van groenloopen PATER A. VAN DAM t Een werkzame Redemptorist heengegaan Dinsdag 5 Dec. 1933 Ernstige autobotsing Het slachtoffer overleden Nijverheidsonderwijs Geen sprake van sterke besnoeiing of feitelijke inkrimping O. S. P. ALS SINTERKLAAS Noodlanding van de „Zilvermeeuw" Geen ongelukken Speciaal briefpapier NEDERLANDSCH GEESTE LIJKE VERONGELUKT In Londensch hotel Voorschot arbeiderswoningen Signalement van den dader Het slachtoffer overleden BEZUINIGING IN INDIË Geen opheffing van diensten Over kapitaalsvlucht Telken jare verlaten honderden met vele millioenen het land Cocaïne in beslag ge nomen Vier arrestaties te Rotterdam Mgr. G. Brandsma Te Rome aangekomen Communistische actie? Onder Indische militairen Zaandams tekort Veel hooger dan verwacht werd SPOORWEGONTVANGSTEN Definitieve cijfers over Augustus Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van onderwijs, kunsten en wetenschappen voor 1934. Hieraan wordt ontleend, dat de scherpe cri- tiek goeddeels hieruit voortvloeit, dat de critici de verschillende feiten en belangen niet zien in de juiste verhouding. Men moet, positief, de oogen wijd open houden voor den bedenke- lijken toestand van onze financiën en voor de ernstige gevaren daardoor voor ons onderwijs. Het is 's ministers plicht om ons onderwijs te behoeden voor den ondergang, die van de fi- nancieele positie des lands het gevolg kan zijn. Men moet bij zijn critiek op een bepaalden maatregel, die het onderwijs minder algemeen verspreid laat in een menigvuldig aantal scho len, niet aan een bepaald nadeel op zichzelf zijn aandacht geven, maar men moet voortdurend zijn vervuld van de gedachte, beperking, ver eenvoudiging, doelmatiger organisatie organi satie is voorwaarde voor lijfsbehoud. Wijst men telkens den voorgestelden maatregel af, omdat daaraan ernstige bezwaren zijn verbonden, dan wordt die voorwaarde niet vervuld. 's Ministers onderwijspolitiek zal eerst kunnen worden beoordeeld, wanneer zijn constructieve plannen ter tafel zullen zijn gebracht. Dat uit zijn tot dusver voorgestelde incidenteele maat regelen niet de toeleg zou spreken om de vitale ondcrwijsbelangen zooveel mogelijk te ontzien, kan niemand redelijk volhouden. De ministerraad heeft het cijfer van 15M mil- lioen bezuiniging, die moet worden aangebracht, vastgesteld. Wie verantwoordelijk is voor de handhaving van goed onderwijs, kan zulk een bezuiniging niet aanbrengen van vandaag op morgen. Het is alleen mogelijk door reconstruc tie van het onderwijsbestel in zijn geheel. Hier toe heeft de minister zich gezet. Een doelmati ger organisatie zal aan het gehalte van het onderwijs ten goede komen. Inderdaad beoogt de regeering één groote reorganisatie van het on derwijs in zijn geheel. Maar dit voor nemen sluit het aanbrengen van ver dere bezuiniging door partieëele wetswijziging niet uit. Herstel van de rust in het onderwijs zal een doel matige wetgeving moeten wekken. De minister vertrouwt, dat een wetsvoorstel tot algemeene regeling van het onderwijs in zijn geheel binnen enkele maanden de Tweede Kamer zal hebben bereikt. Van dit wetsvoorstel zullen de drie hangende groote wetsontwerpen niet het uit- uitgangspunt zijn. Concentratie en betere distributie van het voortgezet onderwijs acht de minister geboden. Het systeem van percentsgewijze bezuinigen heeft voor den minister weinig bekoring. Aldus wordt met de relatieve waarde van het object geen rekening gehouden. Op het hooger onderwijs bezuinigt de minis ter, ondanks respectabel verzet, wat hij kan. De denkbeelden der leden, die zich aandienen met het beroep op artikel 36 der Nederlandsche geloofsbelijdenis, zijn voor Nederland volslagen irreëel. Hun beschouwingen zijn bovenal on- Nederlandsch. De minister is voornemens, machtiging te verzoeken van de Kroon om de nog aanhan gige wetsontwerpen in te trekken, zoodra hij zijn ontwerp, houdende een algemeene regeling, bij de Kamer zal kunnen indienen. De opheffing van de inspectie van het voor bereidend onderwijs is een bezuinigingsmaat regel, die geenszins beteekent, dat van een wet telijke regling van dit onderwijs is afgezien. De minister moet erkennen, dat bij hem twijfel bestaat, of de wijze, waarop thans de commissies voor georganiseerd overleg in leeraars- en onderwijzerszaken in het overleg zijn ingeschakeld, inderdaad wel bevredigend is- Hij behoudt zich zijn oordeel voor. Na kennisneming van een in de pers ver schenen bericht, dat een lid van den raad der gemeente Amsterdam zich tot B. en W. had ge wend met vragen omtrent het verspreiden van communistische blaadjes op openbare lagere scholen aldaar, heeft de pinister zich tot den burgemeester gewend met verzoek hem omstan dig in te lichten omtrent de getroffen maat regelen, die van zoodanigen aard behooren te zijn, dat herhaling van het aan den dag getreden euvel voor goed is uitgesloten, zoowel in als in de omgeving van de scholen. De minister ziet in de omstandigheid, dat het getal leerlingen der scholen voor voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs in sterke mate toeneemt dan de bevolking des lands een ver schijnsel, dat samenhangt met de heerschend" crisis. Of het wenschelijk en mogelijk is, de pro gramma's voor het eindexamen zoodanig te ver zwaren dat een teruggang van het getal leer lingen het gevolg zou zijn, valt te betwijfelen. Zoodra het wetsontwerp, houdende de alge meene maatregelen voor het onderwijs, zal zijn ingediend, zal automatisch de reorganisatie van het hooger onderwijs aan de orde zijn. Op con centratie zal daarbij moeten worden aangestuurd. Het betrekken in deze concentratie van de Landbouwhoogeschool maakt een onderwerp uit van gedachtenwisseling tusschen den minister en zijn ambtgenoot van Economische Zaken. Het in het Voorloopig Verslag bedoeld gerucht betreffende verhooging der collegegelden, moet op een misverstand berusten. Ongetwijfeld heeft de sterke uitbreiding van het aantal studenten de aandacht van den Mi nister. Intusschen kan hij de opmerking, dat de beperking zal moeten worden gezocht in een scherpere selectie, niet beamen, zoolang tóet vaststaat, dat een selectie-methode be- schikbaar is, die het inderdaad mogelijk maakt de minst geschikten uit te lezen. Overigens behoort bedacht te worden, dat een op ruime schaal toegankelijk hooger onderwijs van de grootste waarde is voor de volksgemeenschap De Minister acht het thans feitelijk niet mo gelijk om tot subsidieering van de R. K. Han- delshoogeschool te Tilburg over te gaan. Begin- selbezwaar heeft hij niet. Met betrekking tot den leerstoel voor mu ziekgeschiedenis te Utrecht, deelt de Minis .er mede, dat hij alleen heeft opgemerkt, dat de uitgaven niet werden verhoogd, en dit is niet tegen te spreken. Het constateeren van dit feit is bezwaarlijk „een sophisme" te noemen. Dat hier een bedrag van f 3090 zou worden be spaard, heeft de Minister niet beweerd. Een andere vraag is, of in dezen tijd dezelfde uit gave is te verantwoorden, zonder dat het to taal wordt verhoogd, door den leerstoel voor een buitengewoon hoogleeraar in de musicolo gie te vestigen, die tot dusver door denzeifden geleerde werd bezet als bijzonder hoogleeraar, waarvoor het Rijk f 3000 betaalt. De Minister beantwoordt deze vraag bevestigend. Het hooger onderwijs in de kunst is een van de vitale deelen van het hooger onderwijs, dat niet mag worden vernietigd. Zelfs nu niet. De kunst is in het algemeen niet ruim bedeeld. Zij is ook dit jaar ingrijpend besnoeid. De uitga ven voor de toonkunst echter en voor het on derwijs daarin staan achter bij die voor de beeldende kunst. Wat het hooger onderwijs be treft, is de uitgave voor den bijzondcren leer stoel te Utrecht de eenige. Wordt het crediet voor dezen leerstoel geschrapt, dan is het hoo ger onderwijs in de toonkunst om het leven ge bracht. De bijzondere leerstoel te Utrecht, gevestigd door de Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst, is bezet door Prof. Smijers. Zijn bezol diging bedraagt ƒ3000, met welk bedrag Toon kunst door het Rijk wordt gesubsidieerd. Prof. Smijers is overbelast, doordien hij te vens leeraar is aan het Conservatorium te Am sterdam. Daardoor kan hij zich niet geheel wijden aan het hoogleeraarsambt. De oplossing, die de ondergeteekende daaraan heeft willen geven is deze, dat prof. Smijers, thans bijzon der hoogleeraar. zou overgaan in Rijksdienst als buitengewoon hoogleeraar, terwijl hij zich dan geheel aan dit ambt zou kunnen wijden. Voor zijn college is veel belangstelling. Hij zou dan een wedde moeten hebben van 6000.. De Minister stond voor de vraag, of dit mogelijk was, nu eerste eisch is, dat nieuwe en hoogere uitgaven moeten worden vermeden. Dit trakte ment zou voor de eene helft niet anders zijn dan overbrenging van het subsidie aan Toon kunst naar een ander hoofd. In zoover is dus van een nieuwe uitgave geen sprake. Doch voor de andere helft werden de uitgaven voor de let terkundige faculteit te Utrecht evenmin ver hoogd, indien de vacature van den leerstoel voor de geschiedenis der Kerkelijke kunst niet werd vervuld- Door dezen leerstoel onbezet te laten, wordt geen vitaal onderwijsbelang ge schaad, omdat de geschiedenis der Kerkelijke Kunst kan worden gedoceerd door den hoog leeraar in de kunstgeschiednis. De excessen, die zijn voorgekomen bij het ont groenen van studenten (echter uitsluitend te Utrecht; niet ook te Delft) hebben ook den Minister geërgerd. Meer ernst en sterker besef van fatsoen ware te wenschen bij jongelieden, die door universitaire studie zich voorbereiden voor een belangrijke maatschappelijke positie. Zij hebben zich bovendien rekenschap te ge ven van de ergernis, door buitensporigheden ge wekt buiten hun kring. In de eerste plaats be hooren daarvan de studenten te zijn doordron gen, aan wie door hun corps de leiding is óp- gedragen. De bestaande regeling ter handhaving van de tucht onder de studenten werkt evenwel voldoende. In een verbod van groenloopen ziet de Minister geen heil. Tot de taak van den Minister behoort ook, na te gaan welke scholen voor voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs zonder over wegend bezwaar kunnen worden gemist. Ook san de Rijks hoogere burgerscholen te Enkhui zen, Alkmaar en Helder zal daarbij aandacht worden geschonken. In het Groot-Ziekenhuis te 's Hertogenbosch is Zaterdagmorgen op 57-jarigen leeftijd over leden pater A. van Dam, Cs s.R. Pater van Dam was den 17en Januari 1876 te Amsterdam geboren en trad in 1894 te 's Her togenbosch in het noviciaat. Den 24sten Sep tember 1895 legde hij de H. Geloften af, ter wijl hij daarna op 4 October 1900 te Wittem tot priester werd gewijd. Niet lang daarna begon dat rijke priester leven van ruim dertig jaren. Ta'loos zijn de H.H. Missies, retraiten, ook voor geestelijken, en andere oefeningen door den volijverigen Re demptorist met veel vrucht gepredikt. In Den Bosch, waar de pater vele jaren werkzaam was en alom hcogachtir.g verwierf, heeft zich zijn activiteit op bijzondere wijze ontplooid. Met den eerw. pater Balduwinus ijverde hij in 1916 voor den eersten plechtigen Omgang ter eere der Zoete Lieve Vrouw. Een krachtig leider was hjj der Bedevaart naar O. L. Vrouw in 't Zand te Roermond. Bovenal oewonderde men zijn onverdroten ijver als directeur der H. Familie afd. mannen. Ongetwijfeld zullen zijn vele vrienden hun achting on dankbaarheid op praktische wijze toonen door veel voor zijn zielerust te bidden. Woensdagmorgen om negen uur zal te Den Bosch de plechtige uitvaart worden gehouden. De begrafenis zal plaats hebben op het kerkhof van den berg Nebo te Nijmegen. HUIZEN. 1875 M.: 8.00 KRO: Morgen! concert; 10.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin; 12.00 Politieberichten; 12.15 Het Kro-sextet onder leiding van Piet Lus- tenhouwer; 2.00 Vrouwenuurtje; 3.00 Gra mofoonmuziek; 3.30 Cellorecital door Fe lix Kwast, aan den vleugel Fred. Boshart; 3.45 Declamatie door Tine Medema. Kin- dertwaalfuurtje; 4.00 Verzorging zender; 4.15 Gramofoonmuziek; 4.30 Tine Medema; 4.45 Vervolg cellorecital; 5.00 Gramofoon muziek; 5.15 Het Kro-orkest onder leiding van Johan Gerritsen; 6.00 D. Wehrens: ,,St. Nicolaas." 6.15 Kro-orkest: 7.00 Poli tieberichten; 7.15 Gramofoonmuziek; 7.45 Middenstandskwartiertje; 8.00 Bonte Sin terklaasavond. met medewerking v. Toos Meersmans. Iren en Lucien. De 8 Neer- landia's, de 4 Goossensens, de Kro-boys onder leiding van Piet Lustenhouwer. HILVERSUM. 296 M.: 8.00 AVRO; Gra mofoonmuziek; 10.30 Zangvoordracht door Jo Speyerde Wilde. a. d. vleugel Egbert Veen; 10.01 Morgenwijding; 10.15 Gramo foonmuziek; 10.30 Zangvoordracht; 11.00 kook- en bakpraatje door mevr. R. Lot geringHillegrand „Hazen en konijnen.'' 11.30 Concert door het ensemble Rent meester met tusschenspel van gramofoon muziek; 1.00 Lunchconcert door het Om roeporkest onder leiding van Nico Treep. Soliste Toos Sclrleyer, sopraan; 2.30 Om roeporkest; 3.00 Knipcursus door mevr. Ida de Leeuwvan Roes. 7e les; 4.00 Piano recital door Annie Saveniie; 4.30 Radio- kinderkoorzang onder leiding van Jacob Hamel; 5.00 Halfuur voor de jeugd, radio- tooneel voor de jeugd: VPRO: 5.30 Bij- belvertelllngen voor 1onge menschen. AVRO 6.00 Vooravondconcert door het omroep orkest onder leiding van Nico Treep; 6.40 Tusschenspel van Gramofoonmuziek; 7.30 Engelsc.lie les door Fred. Fry; 8.01 Vroo- lijke klanken op St. Nlcolaasavond. me dewerking van Kovacs Lajos en zijn or kest, de ..Fidelio Singers", Han Hollander en Radlotooneel onder leiding van Kom mer Kleyn; 11.00 Vaz Dias; 11.10 Gramo foonmuziek; 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1191 M.: 7.50 Belgische avond: concert voor piano en orkest; 8.40 Orkestconcert; 9.20 Kamermuziek; 9.40 Orkestconcert; 10.50 Dansmuziek. BRUSSEL. 509 M-: 12.20 Gramofoonmu ziek; 1.45 Kleinorkest van het N I. R. onder leiding van P. Leemans; 5.20 Radio orkest onder leiding van Karei Walpot; 7.20 Gramofoonmuziek; 8.20 Omroepsym- phonle-orkest onder leiding van Jean Kumps; 9.20 Radio-orkest onder leiding v Karei Walpot. KALUNDBORG. 1154 M.: 11.20 Strijkor kest onder leiding van A. Bendix; 2.20 Mo- gens Hansne's orkest; 7.20 Eerste en twee de bedliif van Rigoletto van Verdi; 9.30 Omroeporkest onder leiding van Fritz Mahler; 10.20 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M.: 7.35 Omroeporkest onder leiding van Otto Frickhoeffer; 9.50 Dansmuziek. HAMBURG. 372 M 12.40 Populaire mu ziek; 1.55 Gramofoonmuziek; 3.20 Con cert; 4.40 Noragorkest onder leiding van Gerhard Maasz; 5.20 Gramofoonmuziek. UANGENBERG, 472 M.: 11.20 Populair concert; 12.55 Gramofoonmuziek; 8.30 Dansmuziek onder leiding van Kühn. DA VENTRI*. 1554 M.12.20 Orgelconcert; 12.50 Gramofoonmuziek; 1.50 Studio-or kest onder leiding van Frank Can teil; 9.40 B. B. C.-dansorkest onder leiding van Braltwaite; 10.50 Lew Stone en zijn Band. PARIJS EIFFEU. 1446 M.: 8.50 „Romeo et Juliette", opera van Berliosz. PARIJS R., 1725 M.: 8.05 Gramofoonmu ziek; 12.20 Idem; 7.40 Gramofoonmuziek; 8.20 Blijspelen; 9.50 Declamatie. MILAAN, 331 M.: 4.30 Dansmuziek; 6.00 Gramofoonmuziek; 8.20 Opera van Kal man. ROME, 441 M.: 4.35 Orkestmuziek; 7.35 Gramofoonmuziek; 8.20 Beethovenconcert; 9.35 Populair concert. WEENEN, 517 M.6.45 Opera; 9.40 De Karl Hauptkapel. WARSCHAU, 1411 M.: 9.35 Dansmuziek. BEROMUNSTER, 460 M.: 6.40 Recital; 7.20 Opera in vier bedrijven. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEP KATHOLIEKEN RADIOCIDS Zaterdagavond te kwart voor zeven is even ten Noorden van de gemeente Overschie op den Rijksweg, waar die niet verlicht is, een luxe auto, bestuurd door den heer B. uit Amster dam met groote snelheid in de flank van een stilstaanden vrachtauto gereden. De luxe-auto sloeg over den kop en werd ge heel vernield. Wonderlijk genoeg bleef de be stuurder volkomen ongedeerd. Zijn mede-passagiere echter, mej. N. de J. uit Rotterdam werd door den schok uit den wagen geslingerd en kreeg een 'ernstige sche delbreuk, zoodat men voor haar leven vreest. Zij is in het gemeentelijk ziekenhuis van Over schie opgenomen. Naar wij nader vernemen, is mej. N. de J-, die bij het auto-ongeluk tusschen Delft en Overschie ernstig werd gewond, overleden. Ten aanzien van het Nijverheidsonderwijs deelt Minister Marchant in zijn Memorie van Antwoord der Onderwijsbegrooting mede, dat hij het onderwijs voor jongens en meisjes, met inbegrip van het landbouwhuishoudonderwijs en daaronder zeker niet het minst de ambachts- en vakscholen voor jongens in dezen tijd van werkloosheid en economischen nood van zeer veel belang acht voor de volksopvoeding en voor de economische weerkracht van Nederland. Van een sterke besnoeiing of feitelijke inkrimping van dit onderwijs is dan ook geen sprake. Op het zeevaart- en machinisten-onderwijs, voorzoover dit de opleiding voor de groote vaart betreft, heeft reeds in verband met den sterken achteruitgang van het aantal leerlingen bezuiniging plaatsgehad. Verdergaande bezuini ging en inkrimping van dit onderwijs ligt in het voornemen van den Minister. Bij een voldoende bezetting zijn de kosten van verschillende cursussen gering. Het ligt echter niet in het voornemen van den Minister te bevorderen, dat voor nieuw op te richten cur sussen, voorloopig althans, Rijkssubsidie wordt toegekend. Dat de uitvoering van de Nijverheidsonder wijswet relatief zware offers van de publieke kassen vergt, moet worden toegegeven. Al moge deze wet ook, uit technisch-legislatief oogpunt bezien, allerminst volmaakt zijn, aan den an deren kant zijn haar zegenrijke gevolgen groot geweest. Naar de Minister meent, wordt hier te lande beter en degelijker nijverheidsonderwijs aan in verhouding van de bevolking grootere scharen van jongelieden gegeven, dan in welk ander land van Europa ook. Het Departement heeft er de laatste jaren met kracht naar gestreefd het onderwijs aan de lagere nijverheidsscholen zoo eenvoudig en zoo practisch mogelijk te doen geven met ver mijding van allen onnoodigen theoretischen ballast. Ten aanzien van het nijverheidsonder wijs voor meisjes zijn soortgelijke maatregelen getroffen. Dat de toestand wat de schoolgeldregeling betreft voor de Rijksfinanciën thans nog niet bevredigend is en voor leerlingen en ouders in den regel niet al te drukkend is te achten, kan blijken uit het feit, dat de gemiddelde school- opbrengst per leerling per jaar aan de am bachtsscholen in 1932 f 12.71 heeft bedragen, terwijl de netto-kosten per leerling per jaar gemiddeld f 321 bedroegen. Een voorstel om de examens ter verkrijging van een bevoegdheid vor het geven van nij verheidsonderwijs om te zetten in school examens is van den minister niet te verwach ten. Het is inderdaad de bedoeling, de handels school voor verkoopsters te Amsterdam met in gang van 1 Januari 1934, onder den naam van vakschool voor winkelpersoneel, weder onder het nijverheidsonderwijs terug te brengen. Te Zaandam heeft Zaterdagavond de Onaf hankelijk Socialistische Partij (O.S.P.) het a.s. St. Nicolaasfeest aangegrepen om propaganda te maken voor haar denkbeelden. Op het drukste uur van den avond zag men plotseling St. Nicolaas in vol ornaat met Zwar ten Piet over het Marktplein stappen, omstuwd door een groote menigte toeschouwers. Op den mijter van den bisschop prijkten de letters O. S. P., terwijl op den zak van zijn knecht te lezen stond„Ko Lijn surprises, brood roof, steunroof enz." Vóór het middelpunt van de Markt was be reikt, is de politie tusschenbeide gekomen en heeft zoowel den Sint als z'n knecht aangehou den en naar het bureau geleid. Hier is tegen beide personen proces-verbaal opgemaakt we gens het houden van een vertooning, waarvoor geen vergunning was verleend en die aanleiding kon geven tot verstoring der openbare orde. De „Zilvermeeuw", het nieuwe K.L.M.-toestel, dat bestemd is voor den dienst op Indië en dat thans ingevlogen wordt, heeft bij Lymnp (bij Croydon) een noodlanding gemaakt wegens een motordefect. De noodlanding verliep vlot. Ir. Maidment van de Curtiss-Wright fabrieken is onmiddellijk naar Engeland vertrokken om de motoren na te zien. Zooals reeds gemeld werd, zal de Fokker F XX „Zeemeeuw" van de K.L.M. 18 December a.s. van Amsterdam naar Batavia vertrekken, om speciaal de Kerstpost, die in groote hoe veelheden pleegt te worden aangeboden, te ver voeren. Zendingen, welke met dit toestel ver trekken, arriveeren op 22 of 23 December te Batavia. De „Zilvermeeuw" zal dan direct na Kerstmis de terugreis aanvaarden met de Nieuwjaarspost van Indië, welke op 30 of 31 December te Amsterdam aankomt. Voor deze extra postvlucht moet het drie hoekige zegel voor speciale vluchten gebruikt worden. De Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fok ker stelt speciaal briefpapier met bijbehoorende envelop (5 gram) gratis beschikbaar voor het overbrengen van Kerst- en Nieuwjaarsgroeten. Het papier zoowel als de envelop zijn met een fraaie driekleurenteekening bedrukt, voorstel lende de „Zilvermeeuw" in vlucht, versierd met een takje hulst in frissche kleuren. Dit briefpapier wordt in den loop der volgen de week verkrijgbaar gesteld bij alle passage kantoren der K.L.M. en reisbureaux in geheel Nederland, zoodat iedereen aan zijn Kerstgroe ten aan familieleden en vrienden in Indië het bijzondere feestelijke cachet kan geven. De brieven moeten gefrankeerd worden met het speciale zegel van 30 ets., dat thans reeds aan alle postkantoren verkrijgbaar is, benevens met het gewone port van 6 ets. Een Reuter-bericht uit Londen meldt het vol gende: Een man, van wien vermoed wordt dat hij geestelijke is, afkomstig uit Nederland en die in het hotelregister stond ingeschreven als Bou- mans, is in het Grosvenor Hotel nabij het Vic toria Station uit het raam gevallen en in kri tieken toestand in een der ziekenhuizen opge nomen. 's Avonds tevoren was hij zonder bagage in het hotel aangekomen. Nader weet Reuter te berichten: De man. die uit een venster van het Grosvenor Hotel viel is inderdaad gebleken een geestelijke te zijn en wel een jonge Nederlandsche priester Boumans, die sedert Maart verbonden was aan de kerk van de H. Maria der Engelen in de Londensche wijk Bayswater. De pastoor dezer kerk vertelde, dat de jonge geestelijke studeerde voor een examen en tege lijkertijd prachtig werk deed ten behoeve van het in de nabijheid gelegen convent van de Kleine Zusters der Armen, waar hij eiken dag de H. Mis las en den armen veel goed deed. De pastoor voegde eraan toe, dat hij groote- lijks verwonderd was Vrijdagavond een brief van den Nederlandschen priester te hebben ontvan gen, waarin deze schreef „Ik blijf hier in Gros venor Hotel tot Woensdag, omdat ik hier beter studeeren kan." Gebleken is dat Pater Boumans aan de Goud kust als missionaris heeft gearbeid. De pastoor geloofde, dat hij aan malaria leed en den iaat- sten tijd zich wellicht had overwerkt; hij ver klaarde tenslotte niet te weten tot welke orde of congregatie Pater Boumans behoorde. Bij Koninklijk Besluit van 17 November 1933, No. 50, is ingetrokken het K. B. van 1 Augustus 1924, betreffende het verleenen van voorschot onder verband van tweede hypotheek ten be hoeve van den bouw van arbeiderswoningen met dien verstande, dat onder de gestelde voor waarden en bepalingen gehandhaafd blijven alle voorschotten, die ingevolge dat besluit zijn verleend. Toen Zaterdagmiddag de heer H„ wonende aan de Joan Maetsuyckerstraat 56 te Den Haag, thuis kwam, vond hij zijn drie-en-zeventig-jar.ge echtgenoote zeer overstuur met verschillende verwondingen op den divan zitten. Terwijl zij alleen thuis was, had iemand zich toegang tot de woning verschaft en haar de wonden toe gebracht. Vermoedelijk is diefstal de beweeg reden tot de daad geweest; er worden althans eenige voorwerpen vermist. De verwondingen zijn waarschijnlijk niet met een wapen toege bracht en blijken gelukkig niet van ernstigen aard. Mevrouw H. heeft, naar het schijnt meer te lijden van den schrik dan van de kwetsuren. De gemeentelijke geneeskundige dienst heeft haar naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ge bracht. Omtrent het gebeurde aan de Joan Maet suyckerstraat wordt ons nader medegedeeld, dat de bewoner van perceel 56, de heer A. Harmsen, bij zijn thuiskomst zijn vrouw zwaar bloedende heeft aangetroffen. Vermoedelijk heeft in de "ang der woning een worsteling plaats gevonden tusschen mevrouw Harmsen en den dader. In de gang bevonden zich namelijk groote plassen bloed; er kleefde bloed aan de muren en het 1 achter, den kapstok was gescheurd. In verschillende vertrekken zijn de kasten uit gehaald. De dader heeft in de commodes enz. waarschijnlijk gezocht naar geld en sieraden Wet gestolen is, kan nog niet worden opgegeven. De heer H„ die evenals zijn vrouw over de zeventig is, is in de morgenuren oppasser en dan dus niet thuis. De toestand van mevrouw Harmsen is zoo- dan'g, dat zij niet kan worden gehoord. Hier door wordt uit den aard der zaak de taak der politie sterk bemoeilijkt. Omtrent den roofmoordaanslag op de 73- jarige' mevrouw A. Harmsen in de Joan Maetsuyckerstraat te Den Haag, welke Zater dagochtend is gepleegd, vernemen wij nog, dat de toestand van het slachtoffer ook Zondag nog onveranderd hoogst ernstig was. Slechts een enkele maal is zij even bij be wustzijn geweest en in die oogenblikken heeft zij aan een rechercheur van politie, die bij het ziekbed steeds aanwezig was, als signalement van den dader kunnen opgeven, dat het is een jonge man van ongeveer 18 jaar, lengte on geveer 1.65 meter, net gekleed, mager gezicht, lichte oogen, achterover gekamd donker haar, donkere colbertjas en lange broek. Hij was blootshoofds. Zij kende den jongen man niet en had hem ook nimmer te voren gezien. De Commissaris van Politie in de afdeeling C. te 's-Gravenhage verzoekt personen, die een jongen man, die aan het opgegeven signalement beantwoordt, in den loop van den Zaterdag hebben gezien niet onwaarschijnlijk is hij bebloed geweest of waren zijn kleeren geha vend, daar een hevige worsteling moet hebben plaats gehad daaromtrent ten spoedigste mededeeling te willen doen aan het Commis sariaat van Politie, Alexanderplein te 's-Gra venhage. Nader wordt gemeld, dat mevrouw A. Harm sen Zondagavond te kwart over zes zonder we derom tot bewustzijn te zijn gekomen is over leden. BATAVIA, 2 Dec. (Aneta). Alle departemen ten zijn thans gereed met de indiening en be spreking der verschillende bezuinigingsvoor stellen, zoodat de begrootingscommissie thans over een volledig overzicht beschikt. In verband hiermee kunnen op de buitenge wone vergadering van den Raad van Ned. In dië, die op 14 dezer zal worden gehouden, en welke ook door de departementshoofden zal worden bijgewoond, verschillende beslissingen aanstonds worden genomen. Het vroeger gemelde standpunt dat opheffing van diensten niet in de bedoeling ligt, bleef ook ten aanzien der andere, thans door de begroo tingscommissie in beschouwing genomen depar tementen, gehandhaafd, aangezien wel bezui niging, doch niet een wegneming van diensten uit de staatshuishouding wenschelijk wera ge acht. In de memorie van antwoord op de finan- cieele begrooting deelt minister Oud mede, dat hoewel de belastingadministratie over een aan tal doelmatige contrólemiddelen beschikt, zij zich niet ontveinst, dat daarmede niet alle belastingontduiking kan worden achterhaald. Naar een verbetering en aanvulling van die contrólemiddelen wordt dan ook voortdurend gestreefd. Met de leden, die in beginsel de opheffing van het bankgeheim ten behoeve van den Ne- derlandscnen fiscus wenschelijk achten, is de minister van oordeel, dat zoodanige maatregel zeer ongewenschte economische gevolgen zou hebben, zoolang andere landen het bankgeheim nog eerbiedigen. Eenig inzicht in den omvang van de kapi taalsvlucht kan worden verkregen uit een staat je, vermeldende het aantal voor de vermogens belasting in aanmerking komende personen, die zich in elk der belastingjaren 1923/24 tot en met 1932/33 binnen het Rijk hebben gevestigd of het Rijk metterwoon hebben verlaten, als mede hun gezamenlijk vermogen. Daaruit blijkt, dat zich de laatste 12 jaar hier te lande gevestigd hebben 6864 personen met een totaal vermogen van 755,7 millioen gul den, terwijl over hetzelfde tijdvak het land verlieten 5061 personen met een totaal vermo gen van 685,5 millioen gulden. De in de Troonrede aangekondigde maatre gelen tegen het ontgaan van belasting door reserveering van winst in naamlooze vennoot schappen zijn in vergevorderden staat van voor bereiding. In verband hiermede meent de mi nister het denkbeeld van een crisisheffing op door naamlooze vennootschappen gereserveerde winsten onbesproken te kunnen laten. De droom De droom in het leven is een even groote weldaad als de werke lijkheid. Een lieve schoone droom is vooor hem of haar tot wie(n) hij komt immers werkelijkheid. Het leven zonder 'n droom is zoo hard en bruut. We hebben recht op zóóveel uur rust. op zóóveel loon, op zóóveel gewaarborgde arbeidsvoor waarden. Doch we hebben óók recht op 'n droom. Ontneem iemand, die 'n schoonen droom droomt, dezen niet. Wees niet noodeloos wreed. Het leven is zelf een droom volgens den Spaan- schen priester-dichter Calderon en uit dien droom zullen we eens ont waken tot de werkelijkheid. Neen, dit wil volstrekt niet zeg gen, dat we ons leven moeten ver- droomen. Het wil alleen zeggen, dat wij in ons leven ook plaats moeten geven aan wat illusie. De centrale recherche te Rotterdam had er lucht van gekregen dat met monsterfleschjes cocaïne werd gevent. Zij kwam er achter, dat een vrij groote partij verkocht en afgeleverd zou worden. Op het oogeriblik, dat dit geschiedde, werd ingegrepen en zoo konden, aldus vertelt „Het Volk" twee doozen, elk inhoudende hon derd flesschen met vijf gram cocaïne in beslag worden genomen. De garagehouder V. en de caféhouder M. werden aangehouden en in arrest gesteld. Bei den bleven ontkennen, doch het onderzoek wees uit, dat de in Deslag genomen hoeveelheid af komstig was Van den caféhouder A. B. Deze had de geheele partij gekregen van een Duit- schen kapitein om ze in Rotterdam te verkoo- pen. In de woning van B. trof de recherche nog twee koffers aan, die 500 flesschen met cocaïne bevatten. Daarop werd natuurlijk ook beslag gelegd. Ook de caféhouder verhuisde naar net hoofdbureau van politie. De kapitein P. R., die met zijn boot geregeld van Rotterdam den Rijn opvoer en dan ver schillende steden aandeed, was op het oogen- blik, dat zijn drie helpers werden aangehouden, in Duitsch.and. Nauwelijks was hij weer m Rotterdam terug of ook hij werd gearresteerd. R. legde, evenals de caféhouder B. tevoren had gedaan, een volledige bekentenis af. Hij ver klaarde de cocaïne ruim drie kilogram uit een kist gestolen te hebben, die tot een zending medicamenten behoorde. De zending was uit Darmstadt afgezonden en voor Zuid-Amerika bestemd. Gedurende de reis van Darmstadt naar Rotterdam had de kapitein de cocaïne ge stolen en de andere medicamenten in de kist gelaten. De vier personen zijn overgebracht naar net Huis van Bewaring. i. Onze Romeinsche correspondent seint, dd. 2 December: Z. H. Exc. Mgr. G. Brandsma, de nieuwge- wijde apostolisch-vicaris van Kisumu (Midden- Af rika), is hedenavond te Rome aangekomen. J. H. Exc. zal tijdens zijn verblijf alhier de gast zijn van het Schotsch College. Heden werd mevrouw F. Steenberghe Engeringh door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen. BANDOENG, 2 Dec. (Aneta) De opmerke lijke gevallen van on-militaire handelingen, welke den laatsten tijd door den Krijgsraad te Tjimahi zijn berecht, worden door het „A.I.D. De Preangerbode" toegeschreven aan een actie, die gevoerd zou worden onder leiding van een zekeren „Bob" Hessels, te Amsterdam, een ge wezen onderofficier van het Indische leger, die volgens de inlichtingen van genoemd Dlad op treedt als communistisch agent. In de laatst gehouden vergadering van den gemeenteraad van Zaandam heeft burgemees ter Ter Laan het bedrag, dat nog op de inge diende begrooting voor 1934 moet gevonden worden op 100.000 geschat. Nadere becijferingen hebben evenwel doen zien, dat dze raming veel te laag is en zeker moet worden gerekend op een tekort van 1% 2 ton. Hierdoor is noodig geworden de geheele be grooting opnieuw onder handen te nemen, zoo dat van behandeling in den gemeenteraad in dit jaar wel niets zal komen. De definitieve ontvangsten der Ned. Spoor wegen over de maand Augustus 1933 hebben in totaal bedragen 11.703.004.36, verdeeld als volgt: Reizigers 6.679 849.58; bagage ƒ247.862.23; post ƒ260.000.goederen 4.215.963.52; lev. dieren ƒ62.487.42; diversen ƒ236.841.61. De ontvangsten over Aug. 1932 bedroegen 13.265.092.zoodat dus minder is ontvangen 1.562.087.64. Definitieve ontvangsten van af 1 Jan. 1932 waren 95.321.340.98 en van af 1 Jan. 1933 ƒ82.417.290.81, hetgeen een vermindering betee kent van 12.904.050.17.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6