STA D S N I E U W S De muiterij op onze vloot Haarlem, 6 Dec. cDe Leidsche Couram BEURS VAN AMSTERDAM Eisch afgewezen De vroegbeurs EEN LICHTERE STRAF GEVRAAGD MARKTEN Wisselkoersen SPMRIME rjlBAIMK WOENSDAG 6 DECEMBER Architect L. A. Springer Vooraanstaand tuinarchitect en boomkundige GEEN R.K. SCHOOL IN SANTPOORT? Zij is wel wenschelijk, maar 's Rijks financiën belet ten den bouw VIJFHUIZEN Het kort geding tegen de Amster- damsche Aardappel-Centrale DE ST. NICOLAAS- VERRASSING De inbreker nam surprises nAMMEN Tweede klasse competitie Nederl. Dambond District Noord-Holland Hoofdklasse competitie 1933/1934 Van den Nederl. Dambond Distric1 Noord-Holland AGENDA 1 BILJART Eft Clubkampioenschap 3 Banden December Krachtig pleidooi van den raads man Eenhorn ter verdediging van de Europeesche muiters GELOOF EN WETENSCHAP Marionettentheater Josephine Baker K. J. M. V. „St. Augustinus" Ijsbaan „St. Moritz" BURGERLIJKE STAND UIT DEft OMTREK HEEMSTEDE Bosschart liep in den strik Een vast plan Jubileumwedstrijden Haarlem- Noord Beurs-thermometer De luitenant gehoord De houding van luitenant De Kroon Bosschart de zondebok? is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIEN VRAAGT PROEFEXEMPLAAR WOENSDAG 6 DECEMBER 1933 277* schoonheid te kunnen ontplooien, dan kan er in ons slechts eerbied en dankbaarheid zijn voor den man, die vijf-en-vijftig jaren geduld geoefend heeft, om deze schoonheid der natuur aan anderen te bereiden: En nog staat deze 78- jarige bereid om te strijden voor' zijn ideaal. Zijn zending is niet vergeefsch geweest. De bekende architect L. A. Springer, die zich naam verworven heeft, niet alleen in ons land, maar ook ver daarbuiten, wijdt zich reeds ge durende een kwarteeuw aan de tuinarchitectuur. Het is nog niet zoo lang geleden, dat we in de gelukkige omstandigheid waren, ui voerig op de verdiensten van den heer Springer, zoon van wijlen den kunstschilder Comelis Springer, te kunnen wijzen. Dit was ter gelegenheid van het feit, dat de plaats, waar het Hildebrand-monument zou moeten komen, in Haarlem druk besproken werd. Wat onze waardeering betreft voor den heer Springer, mogen wij verwijzen naar de beschou wingen, die wij teen aan hem hebben gewijd. Aan hetgeen W. N. Lindeman in de „N. R. Crt." in verband met zijn zilveren jubileum over hem schrijft, ontleenen wij het volgende: Vijf-en-vijftig jaren scheppend kunstenaar zijn doet onmiddellijk vragen: hoe is dan wel de houding geweest ten aanzien van de ver schillende stroom,ingen, welke ook de tuinkunst in deze tijden van sterke geeste'ijke en maat schappelijke verandering niet onaangetast heb ben gelaten? En dan is er maar één antwoord: Springer is een waardig zoon van zijn vader! Dit beteekent: aangeboren accuratesse, groote belangstelling voor de natuur, onverflauwde studiezin, een bepaalde drift naar exploratie van de natuur, maar tevens strijd tegen den stroom des tijds in. Het is alsof Springer een zending te vervullen heeft gehad. Daarbij verkreeg Springer een buitengewoon groote praktische ervaring; zijn open oog, zijn levendige belang stelling ontwikkelden een zeldzaam gr cot ken nis van de natuv;. Een geleerde autodidact. Springer heeft den strijd aanvaard. Naast zijn, ik mag er wel bijvoegen Europeesche vermaard heid a's dendroloog, waren prominente kenmer ken zijn scherpe, flitsende kritieken, maar te vens zijn groote hulpvaardigheid en belang stelling voor een ieder, die werkelijken eerbied voor de natuur toonde. Zcoals bekend mag worden geacht, was Sprin ger de landschap-richting toegedaan. Toch mag men niet zeggen eenzijdig. En zou men mij vragen, wie meer van eenzijdigheid is te be tichten, een Reginal Blomfield of Leonard Springer, dan luidt het antwoord onvoorwaar delijk de eerste. De eerbied van Springer voor de hoogtepunten van den architectonischen tuinstijl is grooter en getuigt van grooteren geest dan de smalende krit'ek van Blcmfield in zijn welhaast wereldbekend werkje ,.The For mal Garden". Indien men Springer in dit op zicht iets zou mogen ten laste leggen, is het dit: dat hij in zijn strijd, de menschen te bren gen tot de overtuiging van de autoriteit der natuur, wel eens de wenschen van het oogen- blik, welke ook een steentje bijdragen tot het geluk der mensachen, niet ten volle heeft er kend. Hierin ligt wel de groote taak van het heden, om zonder de individueele belangen te schaden, toch de eenheid van het landschap, dit is dan de gemeenschap, te dienen. Wanneer wij over evolutie in de tuinkunst spreken, is de rol van Springer in deze evolutie als schakel van het verleden naar de toekomst belangrijk geweest, wel te verstaan in geeste lijken zin, want er is ook een materieele evo lutie in de tuinkunst geweest, hoewel hier mo gelijk beter van revolutie ware te spreken. Springer's geloof aan de autoriteit der na tuur, de majesteit van het houtachtige gewas, de monumentaliteit van het geboomte, heeft hem de veerkracht gegeven om zijn gedachten voort te planten uit de romantiek der 19e eeuw naar de realiteit van het heden. Want wat doen wy thans anders dan ons druk maken over de meest gewenschte toepassing van de houtach tige gewassen langs onze wegen? In den breede een overzicht te geven van alle werken van Springer is ondoenlijk. Naast tal rijke groo'e gemeenschappe'üke parken, villa parken enz., telde het archief in 1925 reeds tot 800 particuliere werken, waaronder talrijke van grooten omvang, zooals het arboretum Poort- Buiten te Oldenzaal van de familie Gelderman kasteel Rechteren te Dalfsen, kasteel Helmond en tientallen dergelijke. Van de gemeentelijke werken dienen aller eerst de reorganisatie van den Haarlemmerhout, het groote park te Gronineen, Deventer enz genoemd te worden. Van de villaparken vermelden we Duin en Daal te Bloemendaal. Een der laa'ste werken is geweest de nieuwe zeeweg van Overveen naar Zandvoort. Springer traceerde meestal deze we gen eerst op het terrein en bracht ze dan in kaart. Als boomkundige heeft Springer een Euro- peeschen naam. Dendrologie is welhaast een hartstocht. Een detective in de plantenwereld. In gewoon eikenhakhout onderscheidde hy een kleine 20 constant afwijkende vormen. De hout- acht'ge flora met al haar variaties uit Azië en Amerika kent hij als zijn goede vrienden. En dan bedoel ik hiermede alle botanische ken merken. Toen hem tijdens een maaltrd een par tijtje dennenaroels op zijn bord werden gelegd, met de mededeeüng: ..Springer, de soep wordt koud," onderscheidde hy onmiddellyk zeldzame exemplaren uit Zuid-Frankrijk en Italië! Het karakter onzer oorspronkelijke duinen en binnenduiren, van onze vennen en heideve'den met hun karakteristieke jeneverbesvelden, onze beekoevers zijn duizendmaal meer inhaerent aan onze volksziel dan alle exoten tezamen, die wij op hun beurt weer gaarne in de hun e'gen land streken kunnen apprecieeren. waar zij eveneens duizendmaal meer interessant zijn dan de kreu pele exemp'aren hier. Wij ontveinzen ons geenszins, dat al deze z.g. karakteristieke landstreken reeds te veel door directen of indirecten invloed van men schen van hun karakter hebben verloren, maar dan hebben, zooals onze heidevelden aantronen de planten-associaties zich zelve aangepast aan het door ontwatering of beweiding veranderde karakter. Het is niet noodig, deze ontreddering van de natuur mede op andere wijze te ver haasten. Deze biologische studies van het landschap dateeren uit de laatste jaren. In groote trekken heeft Springer, evenals zijn vx>rgangsrs Zocher en Repton, de aesthetische consequentie hier van in toepassing gebracht door, zoodra zyn be moeienissen zich uitstrekten tot het open land schap, op zeer sobere wijze zyn dendrologische experimenten te verwezenl'jken. De omgrenzin gen zijner landgoederen pasten zich veelal aan by het typische landschap en gelukkig, anders had het er op vele plaatsen in den lande min der fraai uitgezien. De geest der ouden was in hem paraat. Er is in het natuur-vraagstuk niet zoozeer behoefte aan evolutie in de schoonheid, maar wel aan evolutie in de waardeering van het schoone, dit is de natuur z^'ve, in haar "ollen omvang. De schoonheid is niet buiten, maar in ons zelve. Wy hebben slechts onze oogen te openen, ons hart ontvankeiyk te stellen, wij hebben slechts te leeren begrijpen, hetgeen er om ons heen in de netuur geschiedt, en wij hebben slechts geduld te oefenen. Het ongeduld is zeer dikwüls oorzaak van zooveel leeiyks om ons heen. Indien wy ons even willen indenken, dat de meeste boomsoorten tientallen van jaren noo- Door den gemeenteraad van Velsen werd op 17 October jJ. in handen van B. en W. om prae-advies gesteld een verzoek van het R.K Kerkbestuur der parochie van O. L. Vrouw van Altyddurenden Bijstand te Santpoort, om de benoodigde gelden uit de gemeentekas te ver strekken voor stichting van een bijzondere school voor gewoon L. O. te Santpoort. Blijkens de Memorie van Toelichting steunde dit verzoek op de bepalingen in de wet van 4 Augustus 1933. welke afwijking toestaat in geval van aanzienlijke toeneming of belangrijke verplaatsing van de bevolking. Naar aanleiding van dit verzoek hebben B. en W. een onderzoek ingesteld, waarvan de resultaten zyn neergelegd in een uitvoerig prae- advies, hetwelk thans aan den Raad is voorge legd. In dit prae-advies concludeeren B. en W. dat het kerkbestuur zich ten onrechte heeft beroe pen op de hierboven aangehaalde wetsbepaling. De verschuiving van R.K. gezinnen met leer plichtige kinderen is buitengewoon gering ge weest. Reeds op grond van deze conclusie moet. volgens B. en W. het verzoek van het kerk bestuur worden afgewezen. Ook op andere gronden achten zy inwilliging niet mogelyk. Zy stellen dan ook voor het verzoek af te wyzen. Hierbij willen zy echter nadrukkelijk vast stellen. dat de motiveering van hun voorstel uitsluitend is gebaseerd op de tegenwoordige wettelijke regeling, voortvloeiende uit den fi- nancieelen noodtoestand van Rijk en Gemeen te en dat in geen enkel opzicht de wensche- ïykheid van den bouw eener R.K. school te Santpoort in normale tijdsomstandigheden door hen wordt ontkend. Op het prae-advies komen wij morgen nader terug. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: J. C. Kruyt en M. J. C. Hoppe. Getrouwd: J. v. Esveld en M. Ruijgrok; A. H. v. Bakel en B. M. C. Elligens. Geboren: E. Zorge-»Lames, d.; J. S. Dondorp Tazelaar, d.; H. A. KoningGast, z.; C. C. v. d. Velden—Konyn, d. Overleden: Th. G. J. van Staveren, 77 jaar, geh. met M. v. Schagen. Werk stil gelegd Het werk aan den provin cialen weg naby de Cruquius is wegens de vorst stop gezet. Dit beteekent voor een groot aan tal arbeiders een gedwongen werkloosheid. De president van de Amsterdamsche recht bank mr. J. W. Huysinga deed vandaag uit spraak in het kort geding tusschen grossiers in aardappelen buiten Amsterdam woonachtig (Gebr. v. Dongen, Nieuw Vennep) en de Am sterdamsche Aardappel Centrale (A. A. C.), waarby de eersten eischten verbod van uitgeven van circulaires, waarby zy begeerden, dat fei telijk de boycot over hen werd uitgesproken. Voor eischers was opgetreden mr. J. A. v Baren en voor gedaagden mr. Coenraad J. Veerman. De president wees den eisch af. Hij verklaarde zich bevoegd van den eisch kennis te nemen. In de overweging van het vonnis stond o.m., dat de circulaires be schouwd moeten worden te zyn gericht tot de leden der A. A. C. en dus kan in de cur- culaires niet een middel worden gezien om cp ongeoorloofde wyze leden te werven. De zaak is te ingewikkeld zoo overwoog de presi dent verder voor voorziening by voorraad, terwijl, wanneer het uitzenden van circulai res zou worden verboden, gedaagden een an dere manier zouden vinden om tot hun doel te komen. N.V. Dinsdagavond tusschen half acht en kwart voor twaalf heeft men zich tydens de afwe zigheid van de bewoners vermoedelyk met een valschen sleutel toegang verschaft tot een per ceel in de Overtonstraat. In de beneden-achterkamer zyn twee kas ten en een buffet doorzocht. Boven werden nog twee kamers doorzocht en heelemaal overhoop gehaald. Uit een blikken doosje in een der beneden- kasten worden drie briefjes van f -10.en twee guldens vermist. Verder is er niets ontvreemd. Toen de bewoner thuis kwam vond hy de voordeur open. De politie stelt een onderzoek in. De zeer vaste stemming, welke gisteren voor verschillende waarden doorbrak, kon vanochtend in het telefonisch verkeer goed gehandhaafd biyven. Zelfs vielen voor toonaangevende soor ten verdere koersverbeteringen waar te nemen. De markt werd blijkbaar beïnvloed, niet alleen door de verwachting omtrent een ontknooping in de Amerikaansche geldverwarring, maar ook door de willigte, welke gisteren van de Ameri kaansche goederenmarkten en van Wallstreet uitging. Dit laatste in verband met den zwak keren dollar, die, omgerekend in guldens, van 1.5944 tot 1.574 terugliep, alsmede met de op zegging van het drankverbod, de gunstiger staal industrie en de vermeerdering der wagon-ladin gen over de afgeloopen week. Koninklijke olie opende onveranderd en mon teerde naderhand van 177 lA tot 179. Philips lampen zetten 2 pet. hooger in en boekten bo vendien een stijging van 258 tot 263. Unilever liep bijna 1 net. boven g'steren uit van 86'-<a tot 88; H.V.A. steeg, na iets lager te zijn ge opend,'van 175 tot 181. terwijl Amsterdam Rub ber vrywel onveranderd bleef op plm. 100. De Youngleening bewoog zich op 53V-54li. Ameri kaansche waarden noteerden echter fractioneel hooger. Steels 30, Bethl. Steel 221-:, en Anacon das 93^. De handel in locale waarden was hoofdzakelyk in handen van beroepshandelaars Van de valuta's waren dollars heden lager op 156%—157% (160Ponden flauw op 809— 813 (81714) en de Fransche frank vaster op 972l/2—973(9.72 vp. Het tweede en derde tiental der Haarlemsche Damclub is voor bovengenoemde competitie de finitief als volgt samengesteld: Haarlemsche Damclub II: Bord Nr. 1 Joh. Fabel (captain)2 J. Wielenga, 3 C. Kool, 4 p. J. Bijry, 5 D. Kleen, 6 J. Poppen, 7 J. Balk, 8 Ph. F. Amelung Sr, 9 Th. Wessel- man, 10 J. M. A. Minderhoud. Reserves: 1 B- Henneke, 2 H. G. J. Andriessen, 3 K. Olij, 4 Jac- Fr. van Garderen, 5 I. Ravensber- gen, 6 J. Klaverstyn, 7 J. Pus, 8 M. van Leeuwen, 9 H. v. d. Werff Jr, 10 J. J. van Kesteren, 11 G. Bakker, 12 J. J. van Toom, 13 E. Sonnegv Haarlemsche Damclub III: Bord Nr. 1 A. Kiel (captain), 2. T. Kerkman 3 J. Otter, 4 J. H. Reedyk, 5 F- W. de Pater, 6 Ph. G. Amelung Jr., 7 Th. C. v d. Sluys, 8 W. J. A. Matla, 9 J. J. Groenewoud, 10 J. Merts. Reserves: 1 J. Zurel, 2 A. Smit, 3 G. Mole naar, 4 W. Jonkhof, 5 H. W. C. van Rhoon, 6 O. T- Glaser, 7 J. Kuntze, 8 I. Risseeuw, 9 U. Jötten, 10 L. Minnema, 11 A- F. Munnikhuis, 12 J. J. Aling, 13 M. Weiland. De eindstand van bovengenoemde competitie luidt als volgt: gsp. gw. verl. bordpt. pt. 1 Haarl. Damclub I 4 4 0 54—26 8 2 Damcl. „IJmuiden" I 4 2 2 43—37 4 3 Damcl. Zaandam" I 4 2 2 36—44 4 4 Damclub „Haarlem" I 4 3 37—43 2 5 Damclub „Wormer" I 4 X 3 35—45 2 De B. V. „Soc. Vereeniging" trok met twee invallers naar de Maasstad om de B. V. „Rot terdam" te bekampen. Alhoewel de remplagan- ten zich verdienstelyk weerden, moesten de Haarlemmers, die verleden jaar kampioen wa ren, het onderspit delven en werden met 42 geklopt. Gebouw „St. Bavo" St. Nicolaasfeest R. K. 'olksbond, 3 uur Kunst na Arbeid, 8 uur Bestuur Transportpersoneel, 8 uur R K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg Solistenkoor van de -ynagogen der Groote Joodsche Gemeente te Berlyn. Frans Halsmuseum Crisistentoonstelling Kunst S.O.S., 105 uur. Palace „Watt en Watt, Ridders in lom pen", op het tooneel Treib van der Treib met de zevensnarige viool, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater „Liebe musz verstan den sein", op het tooneel „Horace en Bell", moderne muziek, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Scound-Theater „Het Mysterie Pullman No. 12", 2.30 en 8.15 im- Gebouw „St. Bavo" Bestuur R.K. Volks bond, kwart over 8 Proza, 8 uur Rechts kundig Bureau, 6 uur Bestuur Vischclub. 8 uur Vertrouwensmannen Spoorwegpersoneel, 8 uur Groep Openbare Werken van het Overheidspersoneel, 8 uur. Frans Halsmuseum Crisistentoonstelling Kunst S. O. S., 105 uur. Café-restaurant „Gebr. Brinkmann" Eng lish Association. 8 uur. Palace „Watt en J4 Watt, Ridders in lom pen'; op het tooneel Treib van der Treib met de zevensnarige viool, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater „Liebe musz verstan den sein"; op het tooneel „Horace en Bell", moderne muziek, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound-Theater „Het Mysterie Pullman No. 12", 8.15 uur. Heemstede, Raadhuis Gemeenteraad, 8 uur. In den Jansweg-Schouwburg houdt de Ver eeniging „Geloof en Wetenschap" voor Haar lem en Omstreken Maandag a.s. des avonds om kwart over 8 haar zevende byeenkomst. Het Marionetten-theater van Bert Brugman uit Laren zal dezen avond opluisteren met de opvoering van „Genoveva van Brabant", ter- wyi na de pauze enkele divertissements ten tooneele worden gebracht. De „befaamde" Josephine Baker toeft thans in Scandinavië vanwaar ze met haar gezel schap ook weer Nederland zal bezoeken. 14 De cember treedt ze te Amsterdam in het Con certgebouw op. 15 Dec. te Haarlem in de ge meentelijke concertzaal, 17 Dec. te Arnhem in Musis Sacrum enz. De K. J. M. V. „St. Augustinus" houdt Don derdag 7 December des avonds kwart vóór negen in het café-restaurant „Gebr. Brink mann", Groote Markt een groot St. Nicolaas feest; voorts Woensdag 13 December een ex cursie naar de N.V. Drukkerij „De Spaarne- stad"; Woensdag 20 December des avonds om kwart vóór negen in het café-restaurant „Gebr Brinkmann" een K. J. M. V.-Kerstavond en Woensdag 27 December, wederom by „Brink mann" een Oudejaarsavondviering. In aansluiting op de ysberichten elders in dit nummer kunnen wy nog melden, dat de ysbaan ,St. Moritz" aan de Amsterdamsche Vaart bij den spoorwegovergang hedenmiddag om twaalf uur is opengesteld en dit tot hedenavond half elf zal blyven. De baan is 's avonds electrisch verlicht, ter wijl muziek het rijden nog veraangenaamd. Het ys is goed. Als de vorst aanhoudt, zal de baan ook morgen geopend zyn. Geboren: 2 Dec. zoon van R. Klees-Teeuwen 3 Dec dochter van G. Visser-Sietsma. 4 Dec zoon van J. J. de Haan-Dolstra, dochter van M. W. Karreman-Godefrooy. 5 Dec. zoon van A. Huisman-Terol, dochter van C. M. K iiep de Lange. 4 Dec. zoon van C. H. G. v. Reg- teren-Bekker. Overleden: 4 Dec. G. J. Berenschot. 72 jaar, M. v. Heemskerkstraat; K. v. d. Klauw, 87 jaar, Kamperlaan. 5 Dec. M. Staals, 69 jaar, Juno- plar.tsoen. SOERABAJA, 6 Dec. (Aneta) Hedenoch tend hield de raadsman van de tweede groep muiters van „De Zeven Provinciën" (korporaal Bpsschardt c.s.) de heer Eenhorn, zijn pleinooi voor den Zeekrygsraad te Soerabaja. Luitenant Eenhorn zette de factoren uiteen, welke de stemming aan boord van „De Zeven Provinciën" dermate hebben beïnfluenceerd, dat de muiterij het gevolg was. De raadsman becritiseerde het beleid aan boord van dezen oorlogsbodem en wees op de moeilijkheid om de stemming der inlandsche bemanning te peilen, aangezien het leerplan voor de a.s. marine-officieren geen onderwys in de inlandsche taal bevat. Vervolgens becritiseerde de raadsman de ge tuigenverklaringen, welke zijn afgelegd ten aan zien van de beklaagden W. Snel en G. F. Dannau. Deze beklaagden kunnen volgens den raadsman geen stuwkracht zijn geweest. Ook oefende de heer Eenhorn critiek uit op de verklaringen, die zijn afgelegd ten opzichte van de beklaagde M. Dooyweerd. De beklaagde P. A. Peeters wordt door den raadsman een voor beeld genoemd van het te zwakke beleid by de marine. Hy zegt het te blyven betreuren, dat het ge zag aan boord het niet op een gevecht heeft laten aankomen, aangezien dan zou zijn geble ken, dat beklaagde van Leeuwen direct de zijde van het gezag zou hebben gekozen. Zelfs een officier van de marine-stoomvaartdienst reikte hem direct na het vallen van den bom de hand, zeggende: „je hebt je uitstekend gedragen". Beklaagde Bosschart liep volgens den raads man in de strik, die door hem zelf was ge spannen. De raadsman schilderde breedvoerig dë nerveuze figuur van Bosschart af, die een sterke hand noodig had, doch deze niet kreeg, zoodat hy ten gevolge hiervan insubordinair werd. Beklaagde Bosschart zou zich ongetwyfeld hebben laten leiden, indien zulks gepoogd was. Volgens den raadsman zyn er getuigen, die overtuigd zyn, dat het optreden van beklaagde Bosschart een afslachting der Europeanen had voorkomen. Hy betreurde de meening, dat de muitery zou zyn bedwongen, indien in den aan- Daarvoor werkten de muiters te veel volgens vang eenige muiters zouden zijn neergeschoten, een vast plan. Beklaagde Bosschart maakte on getwyfeld fouten, waarvoor hy straf verwacht doch ongetwijfeld trachtte hy aan boord orde in den chaos te scheppen, hetgeen een zware taak was bij het ontbreken van eiken steun. .Aan het slot van zyn pleidooi verzoekt de raadsman voor alle beklaagden een lichtere -traf. De eerste luitenant der mariniers H. O. Roms- winckel, die als verdediger optrad van de be klaagden W. Tichelaar en C. A Vermeulen deelt mede, dat deze beide beklaagden het stel lig voornemen hadden gehad zich by de officie ren te voegen, doch dat zy aan hun lot zyn overgelaten. Na de pauze wordt op verzoek van beklaagde Sosschart nog een tweetal getuigen gehoord. arrest bevindt wegens deelneming aan de mui tery, op een vraag van beklaagde, dat luitenant de Kroon, die aan boord van de „Orion" van de gouvernementsmarine met de arrestanten had gesproken, had gezegd: „Jullie hebben je goed gedragen," en later tot beklaagde Bosschart had gezegd: „je bent een flinke kerel". Toen beklaagde Bosschart by deze gelegenheid iels had opgemerkt omtrent de boeien, die men hem had aangelegd, verklaarde luitenant de Kroon, volgens getuige, dat het aanleggen der boeien slechts was geschied by wyze van zoorzorgs- maatregel. Beklaagde Bosschart merkte naar aanleiding van deze getuigenverklaring op, dat dit incident niet voorkomt in zyn eigen verklaringen, aan gezien hy verwacht had, dat luitenant de Kroon ait wel zelf zou hebben gerapporteerd. De volgende getuige a décharge, de brigadier Bierstraten, verklaart, dat luitenant de Kroon heeft gezegd: „Ik kan me jullie houding best voorstellen; jullie hebt niet anders kunnen han delen." Ook volgens deze getuige liet luitenant de Kroon zich op de wyze als door de vorige getuige is omschreven tegen Bosschart uit en voegde daaraan toe, dat luitenant de Kroon en kele kleine sigaartjes onder de arrestanten uit deelde. Naar aanleiding van deze getuigenverklaring merkt beklaagde Bosschart op, dat luitenant de Kroon hem een hand gaf by diezelfde gelegen heid, hetgeen door getuige Biegstraten wordt gevestigd. Aangezien de B. C. „Haarlem" zich terugge trokken heeft, kunnen we hieronder den eind stand publiceeren van de afd. C. 1. Excelsior (Velsen-Noord), 102 winstpunten. 2. Sarphati (Amsterdam), 13 winstpunten. 3. Benoorden 't IJ (Amsterdam), 12 winstpun ten. 4. Haarlem-Noord. 5. K. E. T. S. (Amsterdam), 17 verliespunten. 7. B. V. Haerlem (Haerlem), 22 verliespunten. 8. D. E. S. (Haarlem), 40 verliespunten. 9. B. V. „1925" (Amsterdam) 40 verliespun ten. De nummers 1 tot en met 3 wonnen resp. een fraaien beker, een zilveren lauwertak en een plaquette. De prijsuitreiking wordt nader bekend ge maakt. AMSTERDAM, 6 Dec. Veemarkt. 315 vette kalveren: le kwal. 42—56 cent, enkele iets hooger, 2e kwal. 35—40 cent, 3e kwal. 2434 cent per K.G. levend gewicht, 25 nuchtere kal veren 7.0010.00 per stuk. 393 varkens: vleesch- varkens, wegende van 90—110 K.G. 4345 cent, zware varkens 4344 cent, vette varkens 42 43 cent per K.G. slachtgewicht. 3 wagons geslachte runderen uit Denemar ken. Marktverloop. Vette kalveren aanvoer iets meer dan vorige week Woensdag; handel niet vlug, prijzen iets zakkende by den afloop der markt. Nuchtere kalveren weinig aanvoer, stille handel. Varkens aanvoer niet zoo bijzonder groot, handel stug en pryzen iets dalende. Voor vleeschvarkens orijzen dalend WOERDEN, 6 Dec. Kaasmarkt. Aanvoer 242 partyen. le soort met R.M. 25.0027.00, 2e s. met R.M. 22.0024.00. Handel matig. Nederl Staatsleen ....prijshoudend Y oungleening vast Philips zwak Unilever vast Aku vast Koninklijke vast H V A vast Gemeenteleen prysbe. Rubber luier üabak vast Amerik waarden beter WOENSDAG, 6 Dec. Vorige slotkoersen Heden uonden 8-17Va 8.11 Beriyn 59.26 59.2714 Parys 9.72% 9.73 Brussel 34.55 34 55% Zwitserland 48.14 48.1314 Weenen Kopenhagen 3055 362o Stockholm 42,20 4190 °sl0 41.10 40 80 New Vork (cable) 1.60% 1.57 Rome 13.07)4 13.12% Praag 7.37)4 7.37% Madrid 20.25 20 37)4 tJOÏ Personalia Voor het examen M.O. Neder- landsche taal en letterkunde is te Amsterdam dig hebben om vollen wasdom te bereiken, volle geslaagd de heer M. M. H. Haring, alhier. Als eersten dezer getuigen décharge ver klaart de marinier Hordyk, die zich eveneens in Naar aanleiding van deze getuigenver klaring verzoekt de raadsman luitenant Romswinckel eenige vragen te mogen stel len aan luitenant de Kroon. Deze getuige wordt nu weer voorgeroepen. Hy verklaart, zich thans te herinneren, dat hy met Bos schart heeft gesproken. Luitenant de Kroon was van oordeel, dat Bosschart een muiter was, maar hy vond diens persoonlijk op treden flink. Luitenant de Kroon achtte het eveneens mo gelyk, dat hy sigaartjes had gegeven aan de arrestanten. Hij zegt echter, dat hij die sigaar tjes kwyt wilde, omdat ze zoo slecht waren. Enkele andere vragen worden door getuige de Kroon beantwoord, met de mededeeüng, dat hy zich daaromtrent niets kan herinneren. Od een hem gestelde vraag van den raads man, verklaart getuige Bosschart bezwaar te hebben tegen den persoon van dezen getuige aangezien luitenant de Kroon z.i. niet vry kan spreken, aangezien hy zich zelf anders zou be zwaren. De fiscaal by den Zeekrygsraad repliceeren- de, handhaaft zyn standpunt. Spr. persisteert by zyn eischen en huldigt den raadsman Een horn voor diens krachtig pleidooi. Thans verkrijgt Bosschart het woord tot het voorlezen van enkele verklaringen. Hy deelt daarin mede, dat hy zich niet wenscht te ver' schuilen achter zyn superieuren, maar hy zegt, dat het omgekeerde ook niet het geval mag zyn. Tydens de muitery, aldus beklaagde, was hy goed genoeg om op te treden als onderhan delaar, maar thans is hy de zondebok. Beklaag de kan oprecht verklaren, dat het gebeurde veel erger geweest zou zyn, wanneer hU, Bosschart. er niet geweest was. Indien de officieren hem slechts gesteund hadden, zou hy ingegrepen hebben, ook al zou die poging mischien mislukt zyn. Hy zegt vervolgens, dat hy inziet, niet goed gehandeld te hebben, maar, zoo vraagt hy waarom heeft men hem dat niet aan boord ge zegd? De officieren maakten geen enkele aan rierking. De Zeekrygsraad stelde de uitspraak vast op Donderdag \4 December a s. (Ongecorrigeerd.) inilllllllllllilllllillllllllllillllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vorige slotkoersen. Heden Staatsleenlngen 5 Nederland 1932 4V4 Nederland 1916 i</, Nederland 191' 4 Nederland 1933 4V4 N Ind 1926 AB 4H N Ind 1931 5M Youngieer '936 Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel-Mil Industrieën 101% 102% OIV4 100% 87% 87% 54% 101)4 102% 101% 100% 87% 87% 531/4 45Vs 46 50 51 46% 47 87% 87*k 57Vs a 7% 32% 33% 20% 21% 256 259 169% 173% Calvê Delft Alg Kunstzyde 32% 67an Berkel's Pat Nieuwe Philips Küch Accoustlek Ned Ford Indnstr Buitenland Anaconda 9tyt 9% Bethlehem Steel 22% 22% Kennecot 13% 13% U S Steel 30% U 8 Leather 6% 6% Intern Ntcke) 14% 13% Stand Brands 15% 16% Mijnbouw Boeton Mijnbouw 8% 7)4 Alg Exploratie 123% 124 Redjans Lebonu 113% 112% Petroleum Kon Olie 177% 179% Gaboes 13 l3 Perlafc 98% 99 Peudawa 3% 3% Continental OU Shell Union OU Rubber Vorige slotkoersen. Heden 11 5% 11% 5% a'dam Rubber 100 993/s 73% Dell Batavia Rubbet 41 40% Serbadjadl 28 27% 28 49 49 Allied 51% 50 Intercontln Rubber 1% 1% Scheepvaart Java Ch Japar. Holl Amerika Lyn Dito Gem Elgend Kon Ned Stoomb Scheepvaart- Unif z3% 1% 1% 9% 47 Suiker H V A J76% Jav Cultuur 103% N L S O 73 Vorstenlanden 26% Actions idem 18-lO Tabak Jeu Batavia 113% Juüe DeU 110 Jostkust Senembah Spoorwegen nion Paclfir Vabash 5rle ansas City South south Ratlw Jhlc MUw MaxweU L. Gr. 19 132% 7i% 2% 7% 14% 3% 13% 24 1% 9% 49% 177 105 72% 28 19.00 114 110% 19 136V4 72% 2 9% 7% 15% 3% 137*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2