Bij Schrale Lippen Purol De dubbele moord te Nuth RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 6 DECEMBER Zegels omzetbelasting Maatregelen omtrent de uitvoering der wet Opheffing maildienst Holland—Amerika-lijn De bestuursvoorstellen houden practisch liquidatie in OP MILITAIREN INGEREDEN Tegen automobilist een half jaar geëischt KERKELIJKE LEENINGEN IJmuidens moeilijk heden Het onderzoek naar den toestand van het trawlvisscherijbedrijf WEER DE OVERWEG Landbouwer door goederentrein doodgereden GASMETER UIT ELKAAR GESPRONGEN Ernstige materieele schade NOODLANDING MILITAIR VLIEGTUIG Bestuurder ongedeerdtoestel licht beschadigd DE WEG HILVERSUM— HAARLEM De bouw van een dubbele basculebrug POSTBOOT VASTGEVROREN Op het ijs gevallen Donderdag 7 Dec. 1933 De eerste slachtoffers Twee jongens bij Aalsmeer door het ijs gezakt en verdronken Steun van het Rijk Indien de vorst den arbeid bij de werkverschaffing onmogelijk maakt De mentaliteit der dienstweigeraars DIERENMISHANDELING SALARISHERZIENING IN INDIË DE ROOFMOORD IN DE RESIDENTIE De officier van justitie looft een belooning uit PENSIOENFONDS SPOOR WEGEN STRAATROOVERS GEPAKT Marken kon toch nog Sinterklaas vieren De dader staat in hooger beroep terecht voor het Bossche Hof Een razende Roeland Automobilisten, ontziet de paarden! OPCENTEN OP BELASTINGEN De Eerste Kamer wil in de ver lenging berusten GEEN MILITAIR VERTOON Bij een kerkelijk huwelyk Jongeren Vredes Actie Een podium voor revolutionnaire sprekers Rijwielplaatje voor f 3.— VIER PERSONEN BEDWELMD Door koolmonoxyde OPHEFFING GEZONDHEIDS COMMISSIES UITVOER NAAR ITALIË Hardrijderij voor dames Baldadige studenten Afgekondigd is een staatsblad, dat een Ko ninklijk besluit bevat, houdende bepalingen ter uitvoering van eenige artikelen van de omzet- belastingwet en van de tariefwet. Hieraan wordt ontleend, dat de zegels, be doeld in artikel 9 der omzetbelastingwet, wor den uitgegeven in waarden van 1 cent tot en met 40 cent, opklimmende met 1 cent, van 40 cent tot en met 1 gulden, opklimmende met 10 cent, van 1 gulden tot en met 2 gulden, op klimmende met 20 cent, van 2 gulden tot en met 4 gulden, opklimmende met 40 cent, be nevens een zegel van 2 gulden 50 cent, van 4 gulden tot en met 10 gulden, opklimmende met 1 gulden en van 10 gulden tot en met 250 gulden, opklimmende met 10 gulden. Deze zegels worden verkrijgbaar gesteld bij de posterijen tot een door den Minister van Financiën te bepalen maximumwaarde per ze gel; op de ontvangkantoren der accijnzen; en bij den controleur der posterijen en telegrafie te Haarlem op aanvraag, in te dienen bij den ontvanger der accijnzen, binnen wiens dienst- kring de aanvrager gevestigd is. Betreffende artikel 10 der omzetbelastingwet wordt meegedeeld, dat de uitreiking van een factuur door den fabrikant ingevolge den eer sten volzin van het eerste lid van genoemd ar tikel moet geschieden binnen 14 dagen na af loop van de maand, waarin de levering heeft plaats gehad. Voor zooveel betreft leveringen van partijen goederen, welke regelmatig aan bepaalde afnemers worden geleverd, kan op verzoek van den fabrikant worden toegestaan, dat volstaan wordt met uitreiking van één fac tuur voor alle in een bepaald tijdvak geleverde goederen. Het besluit vermeldt voorts o. a. een aantal artikelen, waarmee onderdeel H van tabel B, bedoeld in het laatste lid van artikel 17 der wet, wordt aangevuld. Ook bevat het besluit categorieën van goe deren, waarvan de leveringen van omzetbelas ting worden vrijgesteld, ingevolge het laatste lid van artikel 18 der wet. Het besluit bepaalt voorts, dat de fabrikant, die aanspraak wenscht te maken op teruggaaf van omzetbelasting overeenkomstig artikel 20 der wet, een verzoekschrift indient bij den in specteur der accijnzen, binnen wiens dienstkring zijn bedrijf is gevestigd. Hetzelfde moet ge schieden ten aanzien van teruggaaf van om zetbelasting of invoerrecht overeenkomstig het 2de lid van artikel 21 der wet. De Minister van Financiën is bevoegd, de inspecteurs der accijnzen te machtigen om fa brikanten, die verkeeren in de omstandigheid, genoemd in het laatste lid van artikel 21 der wet, vrij te stellen van omzetbelasting, welke die fabrikanten verschuldigd zouden zijn we gens leveringen aan particulieren. Een fabri kant wordt geacht, in deze omstandigheid te verkeeren, indien de waarde van de verkochte, door hem zelf vervaardigde, goederen per jaar gemiddeld niet meer dan 1000 gulden bedraagt. Met betrekking tot de uitvoering van arti kelen der tariefwet 1924 worde vermeld, dat in artikel 10 van het vrijdommenbesluit 1925 een bepaling wordt ingevoegd, volgens welke voor aan omzetbelasting onderworpen goederen bij de aanvraag een verklaring van den ex porteur en (indien de goederen van een ander hier te lande zijn betrokken) ook van den le verancier der goederen moet worden overge- •fr legd, dat men ermede instemt, dat de goederen voor de toepassing van de omzetbelastingwet geacht worden niet ten uitvoer bestemd te zijn. Het bestuur van den maildienst der Holland- Amerika Lijn deelt mede, dat de resultaten van het bedrijf, voornamelijk door de daling van den dollarkoers, niet toelaten den per 1 Januari a.3. vervallenden coupon te betalen. In verband hiermede zal het bestuur zich tot obligatiehouders wenden met voorstellen, waar van de strekking zal zijn, dat de obligaties worden afgelost door betaling van 30 pet. in contanten en van 20 pet. in aandeelen der gereorganiseerde Holland-Amerika Lijn of, ter keuze van de obligatiehouders, van 60 pet. in deze aandeelen en ƒ20 contant per obligatie. De middelen voor bedoelde afbetaling zullen, naar verluidt, worden verstrekt door de Hol land-Amerika Lijn met behulp der Benas, waartegenover de stoomschepen „Statendam" en „Volendam" worden overgedragen aan de Holland-Amerika Hjn, zoodat de maildienst practisch wordt geliquideerd, terwijl de Hol land-Amerika Lijn de afwikkeling der loopen- de verplichtingen (en schulden) op zich neemt. Voor de Utrechtsche Rechtbank werd Woens dagmorgen behandeld de zaak tegen een bouw kundige uit Soesterberg, die onder de gemeente Amersfoort op den avond van 15 September op een rustende colonne militairen is ingereden. De Officier van Justitie eischte tegen dezen verdachte zes maanden gevangenisstraf, de ont zegging van de bevoegdheid een auto te be sturen voor den tijd van een Jaar en vernietiging van de auto, waarmede de aanrijding is geschied. De inschrijving is opengesteld op de 5 pet obligatieleening, groot 300.000 ten laste van de Vereeniging der Broeders van Onze Lieve Vrouw van Lourdes, tot den koers van 99 pet. bij alle kantoren der Rotterdamsche Bankvereeni ging. De storting met bijbetaling zal moeten ge schieden 2 Januari 1934. Coupons per 1 Januari en 1 Juli. Als zekerheid is gesteld de verplegingsgel- den van verpleegden in de eigen gestichten, waarbij kan worden vermeld, dat in de Willl- brordusstichting alleen eeds meer dan 450 plaatsen bezet zijn, waarmede echter nog niet in alle behoeften is voorzien, zoodat de uit breiding dringend noodig is. De contracten met rijk, provincie en gemeenten, waarborgen een gunstige exploitatie. De onderwijzers-salarissen en salarissen van de Broeders, werkzaam in de verschillende hierboven genoemde gestichten. De aflossing der geheele leening geschiedt a pari; te beginnen met 1 Januari 1940 tot en met 1944 wordt jaarlijks per 1 Januari 10.000 afgelost, van 1945 tot 1974 telkens op 1 Januari 15.000, zoodat de leening uiterlijk in 1974 zal zijn gedelgd. De Vereeniging behoudt zich het recht voor, de leening te allen tijde versterkt of geheel af te lossen. De opbrengst zal dienen voor de uitbreiding met een dubbel paviljoen, plaats biedend voor 147 verpleegden. Op vragen van den heer Drop betreffende pu blicatie van de resultaten van het door het Centraal Bureau voor de Statistiek ingestelde onderzoek in verband met de exploitatie van stoomtrawlers, waarvan melding wordt gemaakt in het verslag van de Commissie van Onder zoek naar de oorzaken van den ongunstigen toe stand, waarin het tra wl-visscherij bedrijf te IJmuiden verkeert, heeft minister Verschuur geantwoord, dat het rapport omtrent de uitkom sten van het onderzoek hem nog niet heeft be reikt. Hij stelt zich voor het rapport, zoodra dit bij hem zal zijn ingekomen, in handen te stellen van de commissie-Rijkens. met verzoek mede- deeling te doen van de opmerkingen, waartoe de kennisneming daarvan haar aanleiding geeft. Het ligt voorts in zijn voornemen het rapport, eventueel met de opn\erkingen dier commissie, te publiceeren. Dinsdagmorgen omstreeks elf uur kwam de 60-jarige landbouwer H. Stienen uit Reuver met een kruiwagen op den onbewaakten over weg tusschen Swalmen en Reuver. Op dat oogenblik passeerde uit de richting Roermond een goederentrein, de man werd gegrepen en op slag gedood. Dinsdagmorgen omstreeks 12 uur heeft te Lei den een ontploffing plaats gehad in de gang van perceel Hooigracht 77, waarin gevestigd is het Laboratorium van de Firma Tieleman en Drost. De gasmeter sprong uit elkaar, waarbij de deelen vele meters ver werden weggeslin gerd. De muur van de gang, waarin de ontplof fing plaats had, stortte in en kwam in de aan grenzende kamer terecht. De deur van het perceel werd de straat opgeslingerd. De ruiten sprongen en de scherven kwamen gedeeltelijk terecht in de ramen aan de overzijde van de breede straat, waarvan er enkele werden ver nield. Een begin van brand werd onmiddellijk ge- bluscht. De materieele schade is belangrijk. Het geheele gebouw heeft door de kracht van de ontploffing te lijden gehad. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De oorzaak moet gezocht worden in het feit, dat even te voren de gasleiding was doorgebla zen met behulp van een zuurstofapparaat, waardoor zich een gevaarlijk knalgas had ge vormd. Dinsdagmiddag heeft het militaire vliegtuig D. 620, onder de gemeente Haastrecht nabij Gouda, een noodlanding moeten maken. Het toestel werd bestuurd door den reserve eerste luitenant Dr. Jonckbloedt uit Soester berg. In de nabijheid van Gouda bemerkte de piloot, dat de oliedruk niet in orde was en hij besloot een noodlanding te maken. Dit ge schiedde op een welland onder Haastrecht. Bij het uitloopen geraakte het vliegtuig in een sloot, waardoor het omsloeg. De bestuur der bekwam geen letsel. Het toestel werd licht beschadigd. Personeel van de luchtvaartafdec- llng was spoedig aanwezig om assistentie te verleenen. Naar wij vernemen is door Gedeputeerde Staten van Utrecht opdracht gegeven aan de N.V. Machinefabriek „Jaffa" v. h. L. Smulders Co. te Utrecht tot het maken van een meta len bovenbouw met eleclrisch draaibare bewe gingsinrichtingen en bijbehoorende werken .voor een dubbele basculebrug, bestemd om te wor den geplaatst in den weg HilversumHaarlem over de Vecht bij Loenen. De bewegingsinrich tingen zijn volgens een geheel nieuw systeem, waarvoor „Jaffa" octrooi heeft aangevraagd en waarvan ook een inrichting voor de gemeente Almelo in uitvoering is. Nadat de overtocht een paar dagen vertraagd was en met een bark tevergeefs getracht is den overkant te bereiken, vertrok de postboot „Wad denzee" Maandagavond van West Ameland, doch kon den aanlegsteiger tot slechts 100 Me ter afstand naderen. De passagiers zijn er Dinsdagmorgen uitgewaad. De boot zit rondom ijs. Ameland is nu reeds drie dagen zonder post. Een beurtschip van Har- lingen naar West Ameland is ook op de Wad den vastgeloopen. Er zit veel ijs tusschen de Friesche Kust en Ameland. Dinsdagmiddag is op het ijs nabij de Brinck- horstlaan te 'sGravenhage de 19-jarige G. B. gevallen. De Geneeskundige Dienst vervoerde B., die vermoedelijk een schede'breuk heeft be komen, naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. HUIZEN, 1875 M. KRO 8.00 Mor genconcert NCRV 10.00 Gramofoonmu- ziek 10.15 Morgendienst door ds. G. W. van Deth 10.45 Leger des Heilsmuziek (gramofoonplaten) KRO 11.00 Grarno- foonmuztek 11.30 Godsdienstig halluur tje door pastoor L. H. Perquin 12.01 Politieberichten 12.15 Het KRO-orkest o. 1. v. Marlnus van 't Woud NCRV 2.00 Cursus voor fraaie handwerken door mej. G. Abllj 3.00 Gramofoonmuzlek 3.30 Verzorging zender 4.00 Bijbellezing door dr. M. M. den Hertog Zarig J. H. Smit Duyzentkunst. bariton. Orgelbegeleiding H. Smit Duyzentkunst 5.00 Cursus han denarbeid voor onze jeugd door H. J. Stelnvoort: „Voor de Kersttafel" 5.30 Viola d' amorerecital door Cor Klnt. A. d. vleugel P. J. Kesseler 6.30 Gramofoon- muziek 7.00 Politieberichten 7.15 Spreker namens de commlsle tot bevorde ring van het vischgebruik ln Nederland: mr. P. L. J. E. Rambonnet, burg. van Vel- sen 7.30 Weekoverzicht: „Wat er op de wereld gebeurt" door Corn. A. Crayé 8.00 Concert door mevr. Hélène Luciolph, sopraan. A. d. vleugel G. Hengeveld 8.00 Ouderuurtje door A. J. Dreves: „Vier kante jongens ln ronde gaten" 9.30 Vaz Dlas 9.40 Bespeling van het Studio orgel door Mare. Bouwmeester 10 40 Gramofoonplaten 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 296 M. AVRO 8.00 Gramofoonmuzlek 10.01 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuzlek 10.30 Viool recital door Marja Valkenburg 11.00 Gramofoonmuzlek 11,15 Piano-recital door Engelbert Heymans 11.45 Gramo foonmuzlek 12.01 Lunchconcert door het omroeporkest o. 1. v. Nico Treep 12.40 Gramofoonmuzlek 2.15 Halfuur voor de vrouw door mevr. Ina Boudier Bakker over „De opvoeding onzer meis jes" 2.45 Verzorging van den zender 3.00 Vervolg knipcursus mevr. Ida de Leeuwvan Rees 3.45 Gramofoonmu zlek 4.00 Mevr. Antoinette van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen 4.30 aramofoonmuzlek 5.00 Halfuur voor grootere kinderen door mevr. Ant. van Dijk 5.30 Dinermuziek. Aansluiting met „Windsor House" te Rotterdam. Leo Bar en zijn Wiener stars 6 30 Sport- praatje door H. Hollander 7.00 Het om roeporkest o. 1. v. Albert v»n Raalte 7.30 Engelsche les voor beginners door Fred Fry 8.01 Nieuwsberichten van Vaz Dlas 8.05 Concert door het om roeporkest o. 1. v. Albert v. Raalte 9.05 Vroolljke gramofoonplaten 9.15 Moderne zangdeclamatie door Marlette Serlé 9.35 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam. Concertgebouworkest o. 1. v. Eduard van Beinum, bas-bariton, Alexan der Kipnis 10.15 Aansluiting met het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Rotterdam. Kovacs Lajos en zijn orkest m. m. v. de Fldelio Singers 11.00 Nieuwsberichten van Vaz Dlas 11.10 Gramofoonmuzlek 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1191 M. 7.50 Duitsche avond; symphonieconcert 8.40 Orkest concert 10.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Kleln-orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 1.30 Gramofoonmuzlek 5.20 Gramofoonmu zlek 6.35 Gramofoonmuzlek 8.20 Omroepsymphonie-orkest o. 1. v. Jeau Kumps 9.20 Vervolg concert. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Strijk orkest o. 1. v. Harald Andersen 2.20 Or kest o. 1. v. Teddy Petersen 7.30 Om roeporkest o. 1. v. Hans Weisbach 10.20 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 7.25 Oud-Weensth programma. HAMBURG, 372 M. 10.50 Gramofoon muzlek; concert 12.40 Populaire mu ziek 1.55 Gramofoonmuzlek 5 20 Gramofoonmuzlek. LANGENBERG, 472 M. 11.20 Gramo foonmuzlek 12.55 Kleine omroeporkest 0. 1. v. Gustav Görllch 2.20 Gramofoon muzlek 7.30 Sollstenconcert 10.C5 Gramofoonmuzlek 10.20 Danskapel van den West-Dultschen omroep o. 1. v. Kühn 11.30 Gramofoonmuzlek. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Rutland Square en New Victoria-orkest o. 1. v. Nor man Austin 1.20 Nieuwe gramofoonmu zlek 4.25 Midland Studio-orkest o. 1. v. Frank Cantell 8.20 „Good night Vien- na"-revuekoor en B.B.C.-Theater-orkest o. 1. v. Stanford Robinson 10.00 Conceit 11.05 B.B.C.-dansorkest o. 1. v. Henry Hall. PARIJS (Elfel), 1446 M. 7.50 Gramo foonmuzlek 8.35 Gramofoonmuzlek. PARIJS (Radio), 1725 M. 8.05 Gra mofoonmuzlek 12.50 idem 7.40 Gra mofoonmuzlek. MILAAN, 331 M. 4.30 Gramofoonmu zlek 6.00 Gramofoonmuzlek 6.20 Gramofoonmuzlek 7.00 Gramofoonmu zlek 7.20 Idem 8.20 Opera-uitzen ding. ROME, 441 M. 4.35 Vocaal en Instru mentaal orkest 8.05 Operamuziek 9.20 Dansmuziek. WEENEN, 517 M. 6.20 Weensch sym- phonie-orkest 8.05 Omroeporkest 10.00 Dansmuziek. WARSCHAU, 1411 M. 7.20 Omroep orkest 10.25 Dansmuziek. BEROMtlNSTER, 460 M. 6.25 Omroep orkest 7.50 Planorecital 8.30 Vocaal concert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOG1DS Dinsdagmiddag ongeveer half één waagden zich eenige schooljongens op het nog zeer ge vaarlijk ijs van den West-Einder plas te Ku- delstaart bij Aalsmeer. Twee jongens, leerlingen der Chr. School te Zuider-Legmeer, n.l. het elf jarig zoontje van de familie Kluinhaar en net 9-jarig zoontje van de familie Klok, zakten er door. Daar zij ongeveer twaalf meter van den kant lagen, was het reddingswerk zeer moeilijk. Spoedig toegeschoten hulp slaagde er in één der drenkelingen boven te halen. Na zeer veel moeite en met gebruikmaking van een roeiboot werd ook de tweede drenkeling op het droge gehaald. Beiden werden in de woning van den heer B. Bon binnengedragen. De inmiddels ont boden geneesheer, dr. Wagner, kon slechts den dood der beide knaapjes constateeren. Dinsdagmiddag is de 16-jarige mej. L. Visser te Hommerts bij Sneek door het ijs gezakt en verdronken. Te Duivelsrak is een echtpaar door het ijs gezakt. Beiden konden door omstanders gered worden. Naar men ons van de meest bevoegde zijde bericht, zullen de gemeentebesturen dezer da gen een mededeeling ontvangen, dat het Rijk zich, evenals verleden jaar, onder zekere voor waarden bereid verklaart bij te dragen in de uitkeering, welke de gemeenten geven aan hen, die wegens de ingevallen vorst hun arbeid bi) de gesubsidieerde werkverschaffingen niet kun nen verrichten. BATAVIA, 5 Dec. (Aneta). Naar aanleiding van eenige 'publicaties in de „Tribune", waar uit zou blijken dat een aantal militairen behoorende tot de Zeemacht. onlangs na in Ned.-Indië wegens dienstweige ring te zijn gestraft, en de opgelegde straffen te hebben ondergaan, ln Nederland mededeelln- gen deden, welke als zij juist zijn, de algemeene verontwaardiging moeten opwekken, diende het lid van den Volksraad, mr. R. A. Fruin, eenige schriftelijke vragen bij de Regeering in. Mr. Fruin vraagt of de Regeering de Juist heid van deze berichten wil onderzoeken, en of de Regeering indien de juistheid wordt be vestigd, niet van oordeel is dat militairen van een zoodanige mentaliteit niet in den zeedienst mogen worden gehandhaafd. Voorts vraagt mr. Fruin of de Regeering dit inzicht aan het opperbestuur wil bekend maken, en of de Regeering jn ieder geval maatregelen wil nemen opdat dergelijke militairen niet meer naar Indië worden uitgezonden. Een ergerluijk geval van dierenmishandeling heeft de politie te Deventer aanleiding gege ven krachtdadig in te grijpen. Het geval be treft het volgende: Maandag zag de politie, zoo vertelt „De Te legraaf", een achttal koeien op de Bergweide loopen. De dieren waren verstijfd van de koude en hadden voedsel noch drinken. Onmiddellijk heeft men de dieren uit de weide gehaald en in een stal geborgen. Zjj behooren toe aan den veehandelaar H. U. te Deventer, die daarvoor proces-veroaal kreeg. Dinsdagmorgen bleek het der politie opnieuw, dat op de zgn. Mars koeien rondliepen. De dieren waren geheel verstijfd van de koude en hadden in een paar dagen niets te eten ot drinken gehad. Ook nu bleek, dat deze dieren toebehoorden aan denzelfden veehandelaar, die ondanks het feit, dat hij reeds een proces-ver baal kreeg, opnieuw koeien in de weide had gezet. De dieren zjjn thans in beslag genomen en op een schutstal gezet, in afwachting van de beslissing van den officier van justitie. BATAVIA, 5 Dec. (Aneta) Mr. Dr. van Buuren brengt op 6 December verslag van zijne besprekingen met den Minister van Koloniën uit aan de salaris-commissie, die daartoe in pleno bijeenkomt. De tijd ontbrak tot dusver om schriftelijk rapport van deze besprekingen aan de Indische regeering uit te brengen. De voorbereidingen voor de invoering der nieuwe salarisregeling tegen 1 April a.s. worden met allen spoed voortgezet. De Officier van Justitie te s-Gravenhage looft een belooning uit, in totaal van f 300, uit te betalen aan dengene(n), die zoodanige in lichtingen verschaft, (verschaffen) welke leiden tot de opsporing, aanhouding en veroordeeling van den dader van den roofmoord, gepleegd op 2 Dec. jl. op mevrouw H. in de Johan Maet- suyekerstraat te Den Haag. Ontleend is aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet hou dende machtiging tot tijdelijke afwijking van de overeenkomst 1930 N. 8.: Vele leden hadden bezwaar tegen het wets ontwerp, omdat het pensioenfonds de bestaan de bijstortingen bezwaarlijk kan ontberen. Andere leden, die den voorgestelden maat regel eveneens betreurden, achtten dezen ech ter onvermijdelijk. Sommige leden waren voorts van meening, dat vast moet staan dat de Staat voor de ja ren, waarin hij niet aan zijn oorspronkelijke verplichting voldoet, aansprakelijk zal blijven, ook al zouden de spoorwegmaatschappijen later het tekort uit de exploitatiewinsten kunnen aanzuiveren. Gaarne zouden deze leden de meening van de Regeering hieromtrent vernemen. Zaterdag jX hebben van E. uit Apeldoorn en B„ eveneens te Apeldoorn woonachtig, zich te Leiden aan straatroof schuldig gemaakt, toen zij een dame een taschje uit de hand wilden rukken. Beide personen konden worden aangehouden. Uit het onderzoek bleek, dat beiden dien dag uit Apeldoorn waren gekomen. Een onderzoek wordt ingesteld naar de her komst van een bedrag aan geld, dat de ver dachten bij zich hadden. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dit geld van misdrijf af komstig is. Het onderzoek in deze aangelegen heid wordt met kracht voortgezet. Dinsdag is de post voor Marken, per ijsvlet van Monnikendam af overgebracht. In verband met het groote risico en de vele moeilijkheden, die deze tocht opleverde, is het postvervoer van Marken terug nog een dagje uitgesteld. Het Gerechtshof te 's-Heitogenbosch behan delde heden de strafzaak tegen den gedetineer den arbeider, J. J., geboren te Vucht (B.) en wonende te Houthem (L.), die in beroep was gegaan van het vonnis der rechtbank te Maas tricht, waarbij hij tot 15 jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens den tweevoudigen moord op den 35-jarigen molenaar J. H. We vers en diens vrouw, te Nuth (L.) op 25 Juni 1933 gepleegd. J., die mijnwerker was, was in den zomer van 1932 uit Nuth vertrokken en in Houthem gaan wonen, terwijl hij in een kolenmagazijn te Valkenburg ging werken. Bij zijn vertrek had hij aan Wevers meubilair in bewaring gegeven. Over dit meubilair is er tusschen beide mannen twist ontstaan. Wevers beweerde dat J. schuld bij hem had en gaf de meubelen niet terug. In den morgen van Zondag 25 Juni, om streeks half tien kwam J. per fiets te Nuth aan. Hij was gewapend met een revolver en c-en dolkmes. Op den Nieuwenweg trof hij We vers aan, terwijl diens vrouw daar juist in een winkel was. J. vuurde drie rake schoten op Wevers af, die met twee fietsen op den weg stond te wachten en viel hem daarna met het mes aan, waarbij hij het hoofd van het slacht offer zwaar verminkte; op het geluid der scho ten kwam de vrouw naar buiten, zag de wor steling en vluchtte den molen in, achtervolgd door den moordenaar, die haar op de trap in den molen met het' mes dertien wonden aan hoofd en buik toebracht. Hij stak toen brand in een bed, om den molen in vlammen te doen opgaan. Intusschen had een toeschouwer bij de vechtpartij op den weg alarm gemaakt. Ter wijl dr. Starmans aan den zwaargewonde hulp verleende, betrad zijn broer, de burgemeester, de molenaarswoning, waar hij met hulp van buren den brand in het bed bluschte en daar na een onderzoek instelde. Op de trap bij den eersten omgang werd de stervende vrouw ge vonden. Na een half uur overleed zij. Wevers wed naar het ziekenhuis te Heerlen overge bracht, wadr hij na enkele dagen stierf. Nog voor den middag arresteerde de mare chaussee te Schin op Geul den moordenaar, die een volledige bekentenis aflegde. De strafkamer van het Gerechtshof, waar voor J. in hooger beroep heden terecht moest otaan, was aldus samengesteld: Mr. A. J. Vlie- genthart, president; mrs. P. van Bortel en jhr E. van Meeuwen, raadsheeren; mr. Massink, advocaat-generaal en jhr. mr. Verheyen, grif fier. Aan den verdachte was ten laste gelegd, dat hij op 25 Juni 1933 te Nuth na vooraf in kalm beraad het besluit te hebben genomen om J. H. Wevers en Maria Martha Moonen van het leven te berooven, met een pistool op korten afstand schoten had gelost op J. H. Wevers en vervolgens met een mes hem steken of slagen had toegebracht, tengevolge van welke verwon dingen Wevers spoedig overleed; en Maria Moonen met een mes steken of slagen had toe gebracht, tengevolge waarvan zij een dertien tal verwondingen bekwam en korten tijd daar na overleed; vervolgens dat hij met het oog merk om in den molen van J. H. Wevers brand te doen ontstaan een bed met een lucifer in brand stak en gloeiende asch uit een fornuis gooide op het beddegoed, tengevolge waarvan dat in brand geraakte. Als getuigen waren gedagvaard; Aartsen, wachtmeester der marechaussee te Hoens- broek; Dr. van Waegeningh, directeur van den Keuringsdienst van waren te Maastricht; E. Krings en H. J. Krings. molenaar, beiden te Nuth. Dinsdagmiddag reed de kermisreiziger P. met vrouw en kind in een woonwagen van Grave naar Nijmegen. Onderweg reed hem onder Wychen een automobilist in razende vaart voorbij. Het paard sloeg op hol en de drie in zittenden werden met groot geweld tegen den grond geslagen. Alleen de vrouw kreeg een ern stige fractuur aan den voet, terwijl de man en het kind aan het hoofd gekwetst werden Het paard holde met den leegen wagen den weg over en werd een kilometer verder opge vangen. De wagen was zwaar beschadigd. De drie gewonden werden door dr. v. Kessel ver bonden en later naar het woonwagenkamp te Nijmegen overgebracht. De razende Roeland van een chauffeur reed snel voorbij alsof er niets gebeurd was en keek naar zijn slachtoffers niet om. De dader is nog onbekend. Verschenen is het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting en de vermogens belasting over het belastingjaar 1934/35. Blijkens dit verslag had een der leden groot bezwaar tegen het wetsontwerp. De samenkop peling van de 30 opcenten op de gemeente fondsbelasting met de 30 opcenten op de ver mogensbelasting achtte hij een groote onbil lijkheid en tevens economisch onverdedigbaar met het oog op het zoo noodzakelijke aan- kweeken van spaarzin bij de ingezetenen. Andere leden, hoewel evenmin blind voor de bezwaren aan deze heffing verbonden, meen den intusschen, gelet op de offers, welke in groote verscheidenheid moeten worden ge bracht om aan den zorglijken toestand van 's Lands financiën het hoofd te bieden, in deze heffing voor 1934/35 te moeten berusten. In de vergadering van notabelen van de Ned. Hervormde gemeente te Naarden is het fascistische huwelijk ter sprake gebracht, dat onlangs in de groote kerk is gesloten. Men achtte het onjuist, aldus lezen we in „Het Volk", dat op kerkelijk terrein, n.l. op het voorplein van de kerk, een groep fascisten stond opgesteld, welke het bruidspaar den fascistengroet heeft gebracht en ir. Mussert, die een der bruilofts- gangers was, heeft toegejuicht. Ook tegen het militair vertoon, dat bij een ander huwelijk te aanschouwen is geweest, n.l. het doen schrijden van het bruidspaar onder ge trokken degens van reserve-officieren, is ont stemming uitgesproken. De kerkelijke autori teiten zullen in het vervolg met de opmerkingen rekening houden. Op de letter! Vandaag ben ik man van de letter. Op andere dagen kan ik me ergeren over een verkeerd geplaatste letter of over het niet plaatsen van een let ter, maar over een letter vallen doe ik overigens niet. Er is niets akeligers dan muggenzifterij. Doch vandaag is 't anders. Heden is 't de dag van de boter letters, die wil ik niet missen. Ze kunnen niet groot genoeg zijn. Ik ben nu erg op de letter. Gelukkig allen wier naam met een M begint. En de arme Isidoors. Een drukfout komt ook wel voor wanneer hij Isaak met een M. begiftigt, doch rectificatie wordt dan niet gevraagd. Het is de speling van 't lot, dat juist het feest van een Heilige, die zooveel door de vingers ziet en alles naar den goeden geest beoordeelt, zelfs van den anti-bureaucraat een lettermaniak maakt. Het is dan ook het feest van de letter. B. en W. van 's-Gravenhage hebben op schriftelijke vragen van het raadslid Mobach geantwoord, dat het den burgemeester bekend is, dat het bestuur van de Jongeren Vredes- Actie, afdeeling Den Haag, hem toestemming heeft verzocht tot het organiseeren van een bazar met verloting, enz. De burgemeester heeft dit verzoek afgewezen. B. en W. verklaren, dat de J. V. A. meer en meer is geworden een po dium voor revolutionnaire sprekers. Van deze vereeniging kan positief worden gezegd, dat zij aanleunt tegen de meest extremistische rich tingen. Er wordt opgezet tot handelingen in strijd met de wet, te gevaarlijker, omdat de naam der vereeniging, en waarschijnlijk ook haar oorspronkelijke opzet in den waan bren gen, dat niets in dien geest wordt bedoeld. Deze meening, aldus B. en W., berust op uit latingen van sprekers in door de J. V. A. beleg de openbare vergaderingen en op gedrukte be schouwingen. Indien de vereeniging metter daad mocht blijk geven, voortaan een andere richting in slaan, is de burgemeester bereid, een andere gedragslijn in overweging te nemen. In de toelichting op het wetsontwerp tot in stelling van een Verkeersfonds deelt de minis ter van Waterstaat mede, dat de rijwielbelas ting eenigszins verhoogd moet worden. Deze verhooging blijkt ƒ0,50 te .bedragen. De kosten van het rijwielplaatje zullen nameliiK van 2.50 op 3 gebracht worden. Te Heer Hugowaard zijn in de garage van den heer J. Moejes Dinsdagmiddag vier per sonen bedwelmd geraakt door het ontsnappen van koolmonoxyde uit een auto, waarvan men den motor in verband met de vorst in werking had gesteld. Door een dokter zijn zij met behulp van een zuurstofapparaat bij kennis gebracht. De menschen zijn buiten levensgevaar. Ontleend is aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de Gezondheidswet: Sommige leden vroegen zich af, of het niet beter ware de Gezondheidscommissies te laten voortbestaan en alleen de credieten tijdelijk in te trekken. Eenige leden wezen bovendien op het gevaar, hetwelk schuilt in het feit, dat bij voorkomen de epidemiën de gemeentebesturen ten gevolge van deze opheffing de dan in het bijzonder noodige deskundige voorlichting zullen ontberen. Van verschillende zijden werd de opmerking gemaakt, dat men hoopte, dat de Minister ge bruik zal maken van de krachten, die uit het particulier initiatief naar voren komen, en zal bevorderen, dat aan de op te rich ten of in stand te houden commis sies een eenigszins officieel karakter wordt ge geven, opdat deze meer invloed hebben bij haar optreden naar buiten. De Nederlandsche Kamer van Koophandel in Italië te Milaan meldt, dat in verband met eenige berichten, verschenen in Nederlandsche dagbladen, volgens welke de invoer van kasa in Italië verboden zou zijn, voor zoover deze tegen de Italiaansche kaasindustrie concurreert, niet geheel juist zijn. De onlangs verschenen wet verbiedt de productie, export en import in Italië van alle soorten kaas, waar margarine in is. Tevens wordt de productie, export en import alleen toegestaan van kaas en melk van melkkoeien en schapen. Gisteren heeft te Winsum (Fr.) de eerste hardrijderij van het seizoen plaats gehad n.l. een wedstrijd voor dames over 140 Meter, uitge schreven door den Algemeenen Frieschen Ijs bond en georganiseerd door de IJsclub Winsum, Zestien der snelste Friesche rijdsters na men aan den wedstrijd deel. De uitslag luidt: 1. T. Hemminga (Beetster- zwaag). 2. Cl. Huizema (Workum). 3. Pasceer (Akkrum), 4. H. v. d. Meer (Tjum). De kampioene van vorig jaar J. Douma uit Grouw werd geklopt door mej. J. Pesceer, even als de gewezen kampioene G. Woudstra uit Dooyenga. Te Wageningen is proces-verbaal opgemaakt tegen een viertal studenten, die een grooten molensteen hadden neergelegd op de trambaan van de N.B.S.M. De steen had een middellijn van 75 c.M.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6