De ijskorst weer iets dikker Jten tefalffï <mi: Koning Amfortas PARCIVAL GELD Voorzichtigheid toch nog overal geboden TWEE ZEER BELANGRIJKE BOEKENVEILINGEN RUIM HONDERD VIJFTIG JAAR WORDEN IN HAARLEM VERKOCHT A. J.VAN DERPIGGE, GIERSTRAAT3 Let op het loodje DONDERDAG BUI H fl li NOORD-HOLLAND NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het ijs rondom Haarlem Officieel ijsbericht Begin van misère en vermaak De ijsbaan open! In stempellokalen Ijsbaan Kleverlaan Te Heemstede In de Haarlemmermeer Op de Lie Te Spaarndam Te Assendelft Te Zaandam FAILLISSEMENTEN 464e STAATSLOTERIJ VERKEERSONGEVALLEN Te Vijfhuizen Verblindend licht Geen remmen Niet uitgeweken DE HEVEA-FABRIEKEN Plaatjesalbum Noord-Holland Een bloeiend bedrijf dat nog uitbreidt St. Nicolaas in het St. Josefshuis NüORD-HOLLANDSCH DAGBLAD huFPLEIN 6-ALKMAAR Telefoon 433 en 633 bewaker van den Graal, heeft zwaar gezondigd, daardoor riep hij Gods toorn over de aarde af Herstel van Gods overvloedigen genadenvloed kan slechts ver hoopt worden als een waardig ridder den Graal in Amfortae burcht bereikt. Die ridder moet bezitten ..e Ideale Christelijke liefde, die in niets zlchzelve zoekt. Een symbolisch ooek 159 bladz. kloek formaat ƒ1.- IN DEN BOEKHANDEL iStenog rafie,, Groote"» Machine sc hrii ven Engelsch Duitsch mjf DRIE KWALITEITEN. Goudzegel 80 ct. - Groenzegel 65 cL - Roodzegel 50 ct. bij R. W. P. de VRIES, Singel 146, Amsterdam 7 DECEMBER BEGINT ONZE UNILEVER VERKOOPCENTRALE n.v ROTTERDAM DAMES-, MEISJES- EN JONGENS DE SLIJMPILLEN VAN DE ERVEN G. F. METZ N.V. NATIONALE VOLKSBANK EXCEPTIONEEL LAGE PRIJZEN IJsvereeniging Haarlem en Omstreken seint: GROOTE VOORZICHTIGHEID GEBODEN! Zondag j.l. huiverden we reeds in onze win terjassen. De jeugd liep al met tintelende vin gers de „kansen" van het ijsvermaak te be spreken, terwijl de werklooze z'n meest alle- daagsche gezicht niet uit dien plooi kon krijgen, beducht als hij was voor de vreeselijke kou, waartegen zijn gesteunde beurs geen stoken toeliet. In de kranten dichtten jong en oud van het steeds weer nieuwe liefdesspel van den ouden winter met de ijsgragen, die hun schaatsen uit allerlei verborgen hoeken reeds hadden opge diept en de dikke klodders vet in oude doeken hadden overgedragen. Maandagavond werd dit alles nog aangedikt en kregen de schaatslustigen hun zin volgens de weerberichten, die des nachts matige tot stren ge vorst inhielden. Het begon Maandagavond. Moeder de vrouw treuzelde wat met naar bed gaan, wat den heer des huizes wel iets verwonderd tot naden ken bracht. Ten lange laatste kwam dan het hooge woord: „Me dunkt, man, je mocht de hoofdkraan wel even afsluiten". En het hoofd des gezins gedwee als hij is dook in een dikke das en een nog dikkere jas, schoot den voortuin in en poogde en her- poogde het lastige instrument, dat hoofdkraan heet, en dat altijd goed functionneert, behalve als je het nu net eens noodig hebt, dicht te draaien. In den vroegen ochtend van Dinsdag werd toen de „hoofdkraan-plicht" in omgekeerde richting vervolgd. Meteen kreeg mijnheer toen het vrije gezicht op de vele ijsvermaak-liefhebbers, die reeds, zij het dan wat schuchter, een groot pakket onder den arm torscbten, dat gezien het vriesweer niet moeilijk te raden liet, dat hierin de scherpe ijzers moesten zitten. En jawel hoor de pret kon beginnen! Had den de telefoons op de redactie-bureaux Maan dag in den loop van den dag reeds korte mede- deelingen doorgelaten, dat misschien Dinsdag de baan geopend zou worden, in den vroegen ochtend van Dinsdag rinkelden ze al te veel i en telkens van een anderen kant kwam het be- richt: Het was zoo in Halfweg, het was zoo in Over- veen, in Spaarndam, het was zoo aan de Kle verlaan. Die pret mochten we niet langs onzen neus voorbij laten gaan en al waren onze ijzers niet heelemaal scherp, ze waren toch nog scherp genoeg om ons tusschen de schaatsenden te wa gen en wat op te vangen van den wintergeest, die allen bezielde. Het was als ieder jaar weer een druk gekrioel en gewoel. De baan van de Kleverlaan met het wappe rend rood, wit en blauw was weer bevolkt met een groote schare, die er het noodige kleuren aspect aan toekende. Roode en witte ijsmuts onderhielden zich broederlijk met elkander en de dikke truien zochten ook weldra toenadering. Radiomuziek verhoogde de gezelligheid op de groote en op de krabbelbaan en het rhythme deed op de kunstrijbaan wonderlijke figuren ontstaan. Sinterklaas was gisteren natuurlijk met zijn zwarten knecht aanwezig. De Kindervriend speelde in het restaurant viool en zijn knecht bediende het slagwerk, Groote hilariteit ont stond natuurlijk toen de Sint zich op het gladde ijs waagde en een baantje trachtte te rijden. Veel grooten waren er gistermiddag aan de Kleverlaan niet te vinden; het wemelde er van kinderen, omdat de ouderen de laatste hand legden aan de surprises voor den pakjesavond. Tot zonsondergang bleef de baan open, toen verstomde de radio-muziek. Vandaag zullen de vlaggetjes den geheelen dag op de trams staan. Woensdagmiddag, vrij van school! Je zult eens wat beleven! Op de rond de stad liggende slooten en vij vertjes en vooral op gedeelten ondergeloopen land, was het vooral de jeugd, en verder zij, die niet over een ruime beurs beschikten, die er graag een baantje maakten of er baanlus- tige pogingen toe in het werk stelden. Hier was het ijsvermaak al niet minder oer- Hoüandsch. Waar echter de schaduwgevallen te bespeuren vielen dat was.... Het verlangen van de menschen, die aan geen ijsvermaak denken, gaat naar krachtig warm voedsel en warmte om de kou te kunnen door staan. Hun zal alleen de dooi iets meer uit komst brengen en zoo deze nog eenigen tijd uit mocht blijven, de wetenschap, dat zij, die het ijsvermaak niet onderschatten, ook nog in een zij het dan nog zoo verborgen hoekje aan hen denken en iets weten mee te deelen aan deze misdeelden, wien koning Winter met zijn ijs slechts ontbering en armoe brengt. De'banen der IJsclub voor Haarlem en Om streken aan de Kleverlaan zullen hedenavond tot tien uur geopend zijn. Toen, naar wij meenen, bijna een maand ge leden definitief besloten was dat de ijsvereeni- ging „de Volharding" een vaste ijsbaan zou krijgen, werd met den grootsten spoed aan de uitvoering der plannen gewerkt. Dinsdagmiddag had, al was hst dan officieus, de opening plaats en om 2 uur kwamen de eerste leden naar de baan om van de heerlijke ijssport te genieten. Er heerschte al spoedig een prettige stemming op de baan, die, hoewel niet spiegelglad op enkele plaatsen, een gevolg der harde wind tijdens de vorst, toch heel goed berijdbaar is. Overal was men nog druk in de weer om de laatste hand te leggen aan de afwerking. De electrische verlichting zou hedenavond gereed zijn en gebruikt worden. Een consumptietent is aanwezig en een loudspeaker zendt vroolijke muziek de lucht in. Woensdagmiddag om 2 uur zal bij blijvend vriezend weer de baan officieel geopend worden, door den burgemeester jhr. J. P. W. v. Doorn. Dan zal ook de nieuwe clubvlag onthuld worden en de vlaggen door het vlaggencomité aan het bestuur overgedragen worden. Dinsdagmiddag I uur zijn de banen van de IJsclub „„Haarlemmermeer" te Hoofddorp ge opend. Het ijs is mooi en er was reeds zeer veel liefhebberij. Dinsdagavond was de baan electrisch verlicht, welke attractie op hoogen prijs gesteld werd. Tegen Donderdag a.s., 's middags te half twee is een wedstrijd hardrijden op de lange baan uit geschreven, voor leden van de ijsclub. Ook Woensdagavond is er verlichte baan, op geluisterd door muziek. Op alle vaarten wordt ook reeds druk gereden. Daar er wakken geweest zijn, blijft voorzichtig heid nog geboden. Onder de bruggen is het buiten-ijs evenmin vertrouwd. Het ijs op de Binnenliede is tamelijk goed en zoo nog niet geheel, dan toch zoo goed als be trouwbaar. Het bestuur der ijsclub „de Liede" heeft reeds zorg gedragen voor het afzetten der wakken. Vooral bij de bruggen is voorzichtigheid nog altijd geboden. A.s. Donderdag zal, ijs en weder dienende, door genoemde ijsclub een wedstrijd worden ge houden voor leden om geldprijzen, des namid dags 1.30 uur. Voor bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Het bestuur heeft, evenals vorig jaar, de as sistentie ingeroepen van het Roode Kruis, zoo dat bij eventueele ongevallen onmiddellijk hulp kan worden geboden. Door het schitterende winterweer begunstigd is Dinsdagmiddag de ijsbaan van „Nova Zem- bla" te Spaarndam voor het publiek openge steld. Zeer velen hebben hiervan al gebruik maakt om de gladde ijzers onder te binden, ook al was de baan des avonds nog niet ge opend omdat de lichtpalen nog niet geplaatst konden worden. Dezen avond echter zal dit euvel verholpen zijn en zal men trachten voor verlichting zorg te dragen. De banen zijn in zeer goede conditie zooals ook niet anders te ver wachten was, zoodat wel velen dezen dag nog naar de banen van „Nova Zembla" zullen ko men daar ook de entréeprjjs zeer laag is. Op de polderslooten wordt reeds druk schaats gereden en dit ijs is van goede kwaliteit en betrouwbaar. Dit kunnen we nog niet zeggen van de groote wateren. „De Delft" is zelfs ge vaarlijk, daar deze vol wakken zit. De ijsbaan der Zuiderijsclub is geopend. Te Zaandam is het ijs in het Oost- en West- Zijderveld voldoends sterk om naar alle rich tingen tochten te maken. Velen hebben heden De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op 5 December j.l. failliet verklaard: L. van der Have, exploitant van het café „De Oude Beuk", wonende te Heemstede. Zandvoortschelaan 2. Curator Mr. G. J. Bet- tink, alhier. Jan Bas, kruidenier, wonende te Wormer- veer, Warmoesstraat 1. Curator Mr. H. C. M. Dekhuyzen te Zaandam. G. van der Meer, landbouwer, wonende te Vogelenzang gem. Heemstede. Curatrice mej. Mr. M. Kluitman, alhier. morgen, aangelokt door het mooie, zonnige en whierr^^ir'onnmn"001611'10 0Ildet ^en naam „iWillems, koopman in manufacturen, wonende te IJmuiden-Oost, Kalverstraat 17. Curator Mr. (Niet officieel) bijna windlooze winterweer, reeds uitstapjes gemaakt naar Purmerend, naar Oostzaan,, Landsmeer en den lip én in de richting Amster dam. De wakken die hier en daar nog waren, zijn dan laatsten nacht dichtgeloopen. Aan den Oostkant van de Gouw en de Wa tering, is het ijs mooi glad, maar op andere plaatsen, tengevolge van den sterken Oostew nd, bij het dichtvriezen, nogal hobbelig. Voor Am- sterdamsche liefhebbers van de schaats is een tochtje naar Noord-Hollands binnenwateren aan te bevelen. Hoewel men hier niet in het bezit is van een landijsbaan, werd Dinsdag toch door eeni- ge liefhebbers van de schaatsensport al flink gereden. Zelfs Maandag waagde zich reeds een waaghals op de Ringvaart. Over het algmeen is het ijs hier in de om geving goed maar nog niet geheel betrouwbaar, daarvoor moet het eerst nog een paar nachten vriezen. Vooral od de Ringvaart is uitkijken ge boden. Dinsdagavond heeft op den Kruisweg te Hoofddorp een vrij ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een auto en een motor-drie wieler. Omstreeks 7 uur reed de heer v. S. per auto in de richting Haarlem met matige snelheid. Door een tegenligger werd de heer v. S. ver blind en reed daardoor met dezelfde snelheid op een motor-driewieler in, waarop de melk- slijter C. uit Hoofddorp zat. Deze werd van zijn voertuig geslingerd en kwam in den berm terecht. Het zag er naar uit, dat hij er slecht aan toe was, daar hij bloed opgaf. Dr. N. werd ontboden en het slachtoffer in bedenkelijken toestand naar huis vervoerd. Later liet zijn toestand zich iets gunstiger aanzien. Vermoedelijk heeft hij inwendige kneu zingen bekomen. Auto en motor werden bescha digd. Dinsdagmorgen kwam de smid B. v. L. met zijn vrachtauto uit de Kruislaan te Hoofddorp. Van de Hoofdvaart reed de landbouwer Z. uit Abbenes met een luxe auto. Op het kruispunt van beide wegen botsten ze tegen elkaar. Bij onderzoek bleek, dat van de vrachtauto maar één rem, en van de luxe auto nog geen één rem werkte. Beide auto's werden beschadigd en de be stuurders kregen proces-verbaal. Dinsdagmorgen omstreeks 11 uur heeft In de Groote Houtstraat voor perceel 55 een aan rijding plaats gehad tusschen een handwa gen en een auto, ontstaan doordat de autobe stuurder bij het passeeren niet voldoende naar links uitweek. De handwagen werd op het trottoir gedrukt en vernielde twee spiegelruiten van de fa. Ger- zon. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De autobestuurder kreeg een proces-verbaal. A. Bogaardt, alhier. Arie Bartels, veehouder, wonende te Kudel- staart, gem. Aalsmeer. Curatrice mej. Mr. D. M. 't Hooft, Aalsmeer. Rechter-Commissaris is Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten. Vernietigd is op grond van verzet het fail lissement: H. J. Bakker, caféhouder, wonende te Vo gelenzang gem. Bloemendaal. Curator: Mr. L J. Venhuizen te Heemstede. Opgeheven zijn de volgende faillissementen: P. C. Esselman, wonende te Hillegom. Cura tor Mr. L. G. v. Dam, alhier. P. Wijker, aannemer, wonende te IJmuiden. Curator Mr. F. A. Davidson, alhier. J. H. Polhaar, wonende te Haarlemmermeer, Nieuwe Meerdijk 288. Curator Mr. J. v. d. Vegt, alhier. J. v. d. Vlugt, wonende te Haarlem. Curator Mr. J. v. d. Vegt, alhier. C. J. Meyer, wonende te Haarlem Curator Mr. F. J. Gerritsen, alhier. Geëindigd zijn wegens het verbindend worden der uitdeelingslijst: Y. Otte, fouragehandelaar, wonende te Zaan dam. Curator Mr. A. Bruch, alhier J. Botterman, wonende te Wormerveer. Cu rator Mr. A. Briët, alhier. N. Duiker, bloembollenhandelaar, wonende te Beverwijk. Curator Mr. L. G. van Dam, alhier. 2de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 6 December 1933 Hooge Prijzen f 1000.— 15703. f 400.— 801 Prijzen van 30 307 764 872 960 1234 1354 1559 1667 1693 1786 2062 2332 2687 2828 3151 3479 3505 3506 3729 4098 42C4 4512 4569 4860 1978 5498 6276 6430 6487 6489 6544 6960 7059 7141 7398 7828 7839 7843 8314 8564 8619 8952 9242 9284 9343 9380 9500 9542 9705 9888 9891 9988 11306 11453 11548 11943 11969 12244 12377 12792 13594 13811 13989 14063 14299 14413 14432 14671 14770 15386 15649 15803 16283 16654 16810 17113 17349 17612 17709 18121 18247 18380 18485 18548 18611 18822 18887 19179 19569 19577 19629 19691 20106 20145 20190 20404 20450 20505 Verschenen is het zevende album van Jb. Bussink's Koekfabriek te Deventer „Mijn Land" VII Noord-Holland, met 100 kleine en 2 groote platen naar oorspronkelijke aquarellen. De uitvoering is wederom verzorgd door de firma Enschedé te Haarlem. Thans is dus Noord-Holland aan de beurt. Een provincie, welke bekoorlijk is door haar veelzijdigheid: een rijk landbouwgebied als in een raam gevat in 't groene hulsel van sappige weidegronden met daar langshenen een duinen rij van wisselende schoonheid aan den eenen kant en een machig breeden dijk aan den an deren kant. Benevens eilanden als Texel, Vlie land, Terschelling, Urk en Marken; om Wie- ringen, 't voormalige eiland niet te vergeten. Haarlem is bij de plaatjes zeker niet vergeten! Wü gelooven dan ook, dat dit album, evenals zijn voorgangers, een goed onthaal bij zijn tal rijke spaarders zal vinden. Gemakkelijk is, dat de plaatjes geruild kun nen worden. In dezen tijd waar allerwege geklaagd wordt over malaise en crisis, doet het weldadig aan eens iets te vernemen over een bloeiend bedrijf. Zoo'n bedrijf is de „Hevea Rubber-fabrieken" te Oosterbeek. Werkten er b.v. vorigen winter nog pl.m. 500 man personeel, geleidelijk is dit getal gestegen en bedraagt nu ongeveer 1000 man. Hierbij nog niet meegeteld de personen die buiten de fabriek werken als b.v. reizigers en personeel op diverse filialen. Vanwege contingenteeringen in 't buitenland waardoor de uitvoer belangrijk werd belemmerd heeft de „leiding" zich den laalsten tijd spe ciaal toegelegd op de binnenlandsche markt. Onvermoeid is men dag in dag uit werkzaam om alle artikelen te verbeteren en de con currentie baas te worden. Vooral op het gebied der Technische Rubberwaren en rubbervloeren zijn de gedachten geconcentreerd. Door de toe name der productie werden de div. afdeeiingen den laatsten tijd overbevolkt, en moest naar meer plaats worden uitgezien. Men is thans begonnen met het bouwen van nieuwe afdee iingen. Op het oogenblik zijn op 4 verscnillen- de pun'.en de bouwers werkzaam, waardoor 'n uitbreiding verkregen wordt van niet minder dan 3000 M2 vloeroppervlak. Alleen de afdee- ling Bouwbedrijf is voor dit doel met ongeveer 40 personen uitgebreid. Zijn deze afdeeiingen klaar, dan zal natuurlijk het fabriekspersoneel weer een enorme uitbreiding moeten onder gaan. Alles bij elkaar natuurlijk een enorm belang voor de gemeente Renkum in 't bijzonder, maar ook een zegen voor de arbeiders, die hierdoor weer kans hebben, voor zich en de zijnen hun brood te verdienen. Moge door samenwerking tusschen leiding en personeel de Heveafabriek zoo door kunnen werken, en de crisis te boven komen; de omgeving zal er wel bij varen. Deze pag. Is gedeeltelijk gecorrigeerd, zijn. Ook voor de kinderen van het St. Josefshuis aan de Zijlsingel heeft St. Nicolaas dit jaar weer zijn bezoek aangekondigd en wel op Maandag 11 December, des avonds om 5 uur. St. Nicolaas hoopt en noodigt zeer vriendelijk alle kindervrienden uit daarbij tegenwoordig te Weldadigheid Tiaar Ver mogen. „Janskamer", Jans straat 38 rood. Wat een treurig verschiet! Veel geld is er niet, En de aanvragen komen Bij ons als bij stroomen. Wie dus tot geven is bereid. Dio steune nu Weldadigheid. Postgiro 212793. Telefoon 13235 of 15445. kt o ten II Zoekt O een afdoende en succesvolle reclame in Noord-Holland boven het IJ? Plaatst Uw advertentiën in het I het veelgelezen Dag blad in Noord Holland boven het IJ. II Aanvragen voor adver tenlietarieven richte men aan de administratie dooi MAKit K jENEN franco per post 1.10 verkrijgbaar en b d uitgeefster N.V Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Giro No. 5970 in Nederlandsen en de moderne talen. Privaatles '6.50 - Clubles f3,50 p, m. Boeken vrij. Oplei ding voor alle Examens. volgons de nieuwste methode op eerste klas machines. Gehsele cursus, inclusief boeken, formulieren en oapier f 10. Conversatie en Handelscorrespon- dentie. Privaatles f 9. Clubles f 4,50 p. maand Vraagt gratis prospectus. Moo.e'a School of Commerce het grootste, best ingerichte en meeat euccesvolla instituut voor Handelsonderwijs te Haarlem. FRAN» HALSSTRAAT 1 Telefoon 14624 SAUS* OPRUIMING CONFECTIE ZIJ ZIJN BEKEND ALS EEN ZACHT EN UITSTEKEND WERKEND LAXEERMIDDEL, in doosjes van 40 stuks 35 cent f100.f500.— Ambtenaren en vast personeel partic. grootbedrijven ook zonder borg. f 100 kost f 7.60 rente in 10 maanden hoogere bedr. en langere termijnen event Inl.adres: Schagchelstraat 16a rd„ Haarlem (kantooruren Di. en V.av. van 7 tot 9) CERZON le. Boeken op elk gebied, waarbij fraaie 18e eeuwsche werken. 2e. Speciale Bibliotheek over Toovenarij, Heksenprocessen, Inquisitie, enz. Collectie Max Dutilh, Rotterdam. VEILING: 1219 December a.s. KIJKDAGEN: 8 en 9 December a.s. van 104 uur en 11 December a.s. van 104 uur en des avonds van 810 u. Cat. I 25 cents, Cat. II met 12 ill. 50 cents

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 7