STADSNIEUWS BEURS VAN AMSTERDAM Haarlem, 7 Dec. De vroegbeurs Wisselkoersen MARKTEN DONDERDAG 7 DECEMBER De distributie van ge kookt rundvleesch 2800 aanvragen ingekomen 143 slagers verzorgen de distributie De distributie GEEN R. K. SCHOOL TE SANTPOORT? Motiveering van B. en W. van Velsen STADSSCHOUWBURG „Elias weet 't beter" St. Nicolaasfeest R. K. Volksbond Veel roodvonk Zilveren ambtsjubileum BURGERLIJKE STAND DUIVENSPORT H. A. K. UIT DEN OMTREK HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE HEEMSTEDE LISSE SPAARNDAM VELSEN De brand te den Haai De ateliermeisjes konden zich redden Haar vergeef sche reddings pogingen met den dood be kocht De oorzaak AGENDA 8 December INSTELLINGEN MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Beurs-thermometer Nederl. Staatsleen Amerik. waarden DONDERDAG 7 DECEMBER 1933 Evenals in de andere steden van ons land worden ook in Haarlem de blikken gekookt rundvleesch onder de personen, die daarvoor in aanmerking komen, gedistribueerd. De directeur van het Maatschappelijk Hulp betoon deelde ons daaromtrent het volgende mede: De blikken gekookt rundvleesch worden be schikbaar gesteld voor steuntrekkenden en armlastigen. Onder steuntrekkenden worden verstaan, zij, die als werkloozen onderstand ontvangen, dan wel bij een werkverschaffing zijn geplaatst. Tot de armlastigen kunnen wor den gerekend zij, die door de armenzorg wor den geholpen en ook als armlastig zijn te be schouwen. De uit te reiken hoeveelheid bedraagt voor een gezin van een of twee personen 1 Kg. (dit is een blik) en voor een gezin met meer per sonen 2 Kg. (twee blikken) per week. Het publiek betaalt per blik van 1 Kg. 35 ct. De geheele regeling van de distributie is opgedragen aan het gemeentebestuur en ge schiedt door middel van bonnen. Degenen, die een bon voor een blik gekookt rundvleesch wenschen te ontvangen, moeten daartoe een aanvraag of een formulier indinn, welke for mulieren verkrengbaar zijn aan de stempello kalen voor de werkloozn of bij de pennig- meesters van de bonden, en voor de armlasti gen bij het bureau voor Maatschappelijk Hulp betoon of de kerkelijke armbesturen. Of zij, die door laatstgenoemde armbesturen worden gesteund, ook een bon zullen ontvangen, zal bij een dergelijke aanvrage onder de oogen worden gezien. In totaal zijn tot nu toe 2800 aanvragen voor het in aanmerking komen van gekookt rundvleesch ontvangen. De distributie van de blikken rundvleesch geschiedt door de slagers Alle Haarlemsche slagers zijn in de gelegenheid gesteld om een Ranvraag in te dienen om in aanmerking te komen voor deze distributie. De meesten heb ben e enzoodanige aanvraag ingediend, zoodat dan ook in totaal bij 143 slagers het gekookt rundvleesch voor de werkloozen en armlastigen verkrijgbaar zal zijn. De distributie is reeds op Maandag 4 Dec. j.l. begonnen en geschiedt deze week gedurende iederen dag. De volgende weken echter alleen op Vrijdag en Zaterdag. De slagers kunnen de hun toegewezen hoe veelheid blikken vleesch op een bepaalden dag in de week afhalen van het abattoir, waar de blikken zijn opgeslagen en dan tevens de ont vangen gelden afrekenen. 17 October j.l. stelde de gemeenteraad van Velsen om advies in handen van B. en W. een verzoek van het R.K. Kerkbestuur van de pa rochie van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bij stand te Santpoort, om ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor de stichting van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs te Santpoort. Bij schrijven van 27 September 1933 deelen B. en W. aan het Kerkbestuur mede (in ons nummer van 6 Dec. hebben wij dit reeds be knopt gemeld), dat naar hun meening met een eenvoudige mededeeling, dat het verzoek steunt op artikel 3, 2e lid der wet van 4 Augustus 1933, S. 414, niet kon worden volstaan. Het bestuur behoorde uitvoerig en precies de feiten te ver melden en wel zoodanig, dat die gemakkelijk controleerbaar zijn. Het Kerkbestuur gaf B. en W. den 5den Oc tober te kennen, deze meening niet te deelen. Het schreef o.m. het volgende: „Het bestuur grondt zijn aanvraag op art. 3, tweede lid, der wet van 4 Augustus 1933, Stsbl. no. 414, omdat zijn school zal komen in een ge deelte van de gemeente, waar de laatste jaren zooveel is gebouwd, dat door de Kerkelijke Over heid zelfs moest worden besloten tot den bouw van een kerk en de stichting van een nieuwe parochie. Dit is het standpunt van ons bestuur en daarom werd aan den Raad medegedeeld, dat het verzoek steunde op genoemd artikel der bedoelde wetswijziging. Het is nu aan den Raad om te beslissen of ook naar zijn meening bedoeld artikel toepasse lijk is. De aanwijzingen zijn i.e. zoo duidelijk, dat het bestuur met vertrouwen die beslissing, even tueel een uitspraak in hoogste instantie, af wacht. Dit schrijven heeft B. en W. aanleiding ge geven tot een uitgebreid onderzoek, om na te gaan of er eenige grond voor de bewering van het Kerkbestuur aanwezig is. In de eerste plaats moet worden opgemerkt, dat door de mededeeling van het Kerkbestuur, dat het verzoek steunt op het uitzonderingsge val dat „aanzienlijke toeneming of belangrijke verplaatsing der bevolking tot de stichting Aan leiding geven", genoegen moet worden genomen met een lijst, vermeldende 60 leerlingen en is dus, oppervlakkig beschouwd, in orde. B. en W. moeten nu echter onderzoeken or het beroep op de toeneming of belangrijke ver plaatsing der bevolking juist is. Als vaststaand kan worden aangenomen, dat voor de beant woording van deze vraag niet verder terug be hoeft te worden gegaan dan 3 jaar. Zij hebben dus na te gaan of in de 3 jaar vóór 1 October 1933 het aantal woonhuizen te Santpoort en daardoor de bevolking en wel dat deel, waarvan aangenomen mag worden, dat de kinderen daar van een R.K. school zullen bezoeken, aanzien lijk is uitgebreid. Een nauwkeurig onderzoek in het deel van Santpoort, dat behoort tot de ker kelijke parochie Santpoort, heeft uitgewezen, dat aldaar van 1 October 1930 tot 1 October 1933 zijn gebouwd 179 perceelen. In deze 179 perceelen wonen slechts 8 R.K. gezinnen met 13 kinderen die een lagere school bezoeken. Daarvan be zoeken 8 de R.K. lagere school te Driehuis, 1 de R.K. St. Adelbertschool in Bloemendaal en 4 een openbare lagere school. Van deze 8 ge zinnen hebben slechts 2 de door het Kerkbestuur overgelegde leerlingenlijst geteekend. Uit deze cijfers kan men zien, dat het Kerk bestuur zich ten onrechte heeft beroepen op de hierboven meermalen aangehaalde wetsbepaling, welke een afwijking toestaan ingeval van aan zienlijke toeneming of belangrijke verplaatsing van de bevolking. De vestiging van R. K. ge zinnen met leerplichtige kinderen is buitenge woon gering geweest. Reeds op grond van deze conclusie moet het verzoek van het Kerkbestuur worden afgewezen. Verder hebben B. en W. nog nagegaan, of wanneer het Kerkbestuur zich niet op bedoelde wetsbepaling had beroepen, inwilliging van het verzoek mogelijk zou zijn geweest. Onderzocht is op welke R. K scholen de kinderen waren geplaatst van de ouders, die de verklaring hebben geteekend, dat hun kinderen de te stichten school zui'en bezoe ken. Van de 132 kinderen bezoeken 2 een school voor U.L.O. en 3 een openbare lagere school, terwijl 17 nog niet schoolgaand zijn. Van de resteerende 110 kinderen bezoeken: 104 de R. K. lagere school te Driehuis. 2 de St. Adelbertsct ooi te Bloemendaal; 3 de St. Bavoschool te Haarlem; 1 de R. K. school aan den Zeeweg te IJmuiden. Volgens het 2e lid van artikel 3 der wet van 4 Augustus 1933, S. 414, mogen echter niet medegerekend worden de leerlingen, die de door hen bezochte gelijksoortige bijzondere school zouden verlaten, doch voor wie in die school, in de voor hen bestemde klasse plaatsruimte be schikbaar zoude blijven. Onderzocht is nu in hoeverre dit het geval is. Het resultaat daarvan is, dat de hoofden der drie genoemde scholen hébben Dericht, dat voor allen nog beschikbare ruimte bestaat. Het hoofd der school in Driehuis verklaart alleen nog dat, wanneer de aanwas der be volking der gemeente doorgaat zooals in de laatste maanden, de op de lijsten genoemde leerlingen niet allen meer in de voor hen be stemde klassen geplaatst kunnen worden. De wet houdt echter geen rekening met zoodanige toekomstmogelijkheden. Er blijven dus geen kinderen over op de door de ouders geteekende lijst, die voor de wet in aanmerking kunnen worden gebracht. De medewerking der gemeente voor de stich ting van een nieuwe school is dus ook op een anderen grond dan de door het Kerkbestuur aangevoerde niet mogelijk. B. en W. hebben buiten beschouwing gelaten de mogelijkheid van plaatsing van een deel der schoolbevolking van Driehuis op de beide R. K. scholen aan den Zeeweg te IJmuiden, waardoor in Driehuis vooreerst voldoende ruimte kan blij ven bestaan. Wat de toeneming der bevolking van de ge heele gemeente betreft, wil het College er de aandacht op vestigen, dat de bevolking der ge meente van 1 Januari 1933 tot 1 October j.l. slechts is toegenomen met 439 personen. Het geboorte-overschot was 444, terwijl 5 personen meer vertrokken dan zich hier vestigden. B. en W. stellen den Raad voor, het verzoek af te wijzen. De tooneelgroep „Het Masker", artistieke leiding Else Mauhs, Jan Musch en Ko Arnoldi, zal Zondagavond in den Stadsschouwburg te Haarlem een voorstelling geven, tegen popu laire Zondagavondprijzen van het succes-blij spel „Elias weet *t beter", met Jan Musch in zijn bekende rol als Elias, terwijl de verdere hoofdrollen in handen zijn van Mary Smithuy- sen, Daan van Ollefen. Joh. Gobau, Adri van Hees, Jacques de Haas, Anton RÜijs. Maurits van Praag, Sam Parser, Valk van Spiegel, Henny Kemler, Willem de Vries en Jos. Liesting. De regie is in handen van Jan Musch. Dit jaar had Sint Nicolaas zijn bezoek aan de kinderen van leden van den R. K. Volksbond op zijn verjaardag bepaald. Woensdagmiddag, den dag na de groote sur prises, waren ze weer talrijk samengestroomd in de zaal van het gebouw „St. Bavo" in de Smedestraat met van vol verlangen kloppende harten. Om 3 uur begon het feest. Gedurende twee uur werden de kinderen onthaald op filmpjes en snoeperijen. Eindelijk, 5 uur, brak het lang verwachte oogenblik aan. Toen schreed de H. Bisschop met mijter en staf de zaal binnen, gevolgd door zijn zwarten knecht, waarvoor menig kinderhartje dat niet geheel vrij was van pekelzondetjes nog beefde. St. Nicolaas deed den kinderen 'n aardige ver telling, waarnaar ze met open mondje zaten te luisteren. Op zijn verzoek zongen ze de bekende liedjes, waarna ze ten slotte allen een pakje ontvingen, dat allerlei lekkere snoeperijen in hield. Zeer voldaan en met een goede hoop op het volgend jaar gingen de kleinen half zes huis toe. In de afgeloopen week zijn alhier 14 gevallen van roodvonk geconstateerd. Om zich aan een speciale huldiging te ont trekken heeft de heer J. Hoogendonk, die he den 25 jaar in dienst is bij de Nederlandsche Spoorwegen, momenteel als stations-ambtenaar naar Amsterdam begeven, om het gebruikelijke geschenk van de Directie in ontvangst te nemen. Het feest zal hedenmiddag in den huiseljjken kring gevierd worden, waar de collega's den ju bilaris zullen feliciteeren. Geboren: 2 Dec. zoon van G. P. J. de Cock- Gerner; 4 Dec. dochter van H. de Vries-Grave, dochter van M. J. Steffers-Nieuwenhuisen. zoon van G. Kamoen-Smidt; 5 Dec. dochter van D. Kramer-Otter. Ondertrouwd: G. witte en C. v. Dansik, J. J. v. Westerhoven en P. Bijster, J. J. Fassbender en N. C. E. F. Seifen, G. Snip en W. M. Ou- dolf, A. J. Hartman en C. Koopman, J. B. Zwiersen en C. M. Hinnchs, T. v. Os en J. C. C. Zonneveld. H. j. Sieval en A. M. v. Baak, W. J. v. 't Oever en M. J. Strufjkenkamp, F. A. Bakker en M. Jordaan, E. Hegenbarth en E. Jennes. Getrouwd: N. de Berg en K. Poelman, E. W. Pollé en E. C. Drogtrop, A. de Keizer en H. T. v. d. Kolk, A. Maat en E. A. Sterenberg. E. J. Wijtkamp en M. v. Sabben; J. Martens en G. W. Pennarts. M. F. v. d. Vaart en A. Claus, S. v. d. Pol en J. Koenders, P. G. Voetelink en I. C. de Nieuwe, T. Weidema en J. C. Eist, L. G. de Ruiter en W. S. Jansen, A. de Jong en H. J. Kollaard, H. v. Aller en A. W. Zijdenbos, W. Lans en C. Bogaart. Overleden: 5 Dec. G. Duijns, 72 jaar, Tuin- laantje. De Postduiven Vereeniglng Haailemsch Amsterdamsch Kwarlier, houdt haar jaariijk sche feestavond op Zaterdag 9 December in ge bouw „Olympia". Nekkramp. In de afgeloopen week is alhier een geval van nekkramp geconstateerd. Algemeen Comité tot het verleenen van ont- j wikkeling en ontspanning aan de werkloozen. Bovengemeld coiru.é deelt mede dat de roosier der Vakcursussen als volgt is vastgesteld: Maandags 1012 uur Bouwvakken. Dinsdags 2—4 uur Bouwvakken. Woensdags 10—12 en 24.30 uur Huisvlijt. Donderdags 24 uur Bouwvakken. Vrijdags 1012 uur Bouwvakken. Vrijdags 35 uur Hoveniers. Eventueele aanmeldingen kunnen alsnog ge schieden bij den aanvang der lessen op boven- aangegeven dagen en uren. De ijsbaan van de „Volharding" heeft aan haer verwachtingen voldaan. Het heerlijke zachte winterweer had honder den liefhebbers naar de baan gelokt, zoodat er in den middag een zeer prettige stemming heerschte. Reeds om 7 uur in den avond kwamen de eerste liefhebbers en liefhebsters. Rondom de baan waren een 16-tal 1000 kaars lampen geplaatst, zoodat de baan uitstekend verlicht w'as. Zoowel de buitenbaan voor hardrijden als de binnen baan voor schoonrijden was gezellig vol. Wel minderde om 10 u. de belangstelling iets, maar pas om 11 uur, toen het sein „lichten uit" gege ven werd, moesten ook de laatste liefhebbers het ijs verlaten. De radio hield er met opgewekte liedjes de stemming in. Behalve op de ijsbaan van de Volharding werd er volop geprofiteerd van andere banen. De vaart langs de Vrijheidsdreef en de Van Merlenvaart waren dit jaar bijzonder goed en nu de v. Merlenvaart vrij is, konden de liefhebbers volop genieten. Ook op den Vijver in het Bronsteepark, en op Crayenestersingel en Vondelkade werd volop genoten. Bloembollencultuur De afdeeling van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur hield hare jaarvergadering in „De Witte Zwaan" onder presidium van den heer A. Verduyn. In de vacature-de Graaf werd gekozen de heer C. Grullemans. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat was ontvangen f 1347.88 en u tgegeven f 462.36, alzoo een saldo van f 885.56. Hierna volgde behandeling van den beschrij vingsbrief voor de e.v. algemeene vergadering. Bij punt 10, de motie-Voorhout, brak de heer v. Zanten een lans tot steun aan bedoelde mo tie. De Voorzitter deed uitkomen, dat deze me daille ook haar keerzijde heeft, waardoor voor deze mot e geen eenstemmigheid zal worden verkregen. De heer P. Warmerdam wees er in een klem mend betoog op, dat het voor de zwakke broe ders in ons vak van belang is, dat wij unaniem achter de motie gaan staan. De heer D. W. Lefeber, lid dagelijksch be stuur der Kweekerscentrale, hield ongeveer het volgende betoog: Mijnheer de Voorzitter, het is zeer zeker ge- wenscht, dat de crediet-aangelegenheid zal wor den bezien u't een zakelijk oogpunt. We moeten echter niet vreezen, dat de Regee ring behoefte heeft eenig crediet te verstrekken aan die bedrijven, welke geen crediet wenschen op te nemen. Daarom zal het ook voor deze bedrijven geen bezwaar zijn te stemmen vóór crediet, terug te betalen door het vak. Het ligt wel niet op onzen weg hier in de vergader'ng in detail uit te werken op welke basis het crediet zal kunnen worden opgenomen en terugbetaald. Echter, als voorbeeld is te stel len: Dat voor de leening, welke een bedrijf eventueel met de Regeering of door tusschen- komst der Regeering aangaat, belast zal blijven het aantal roeden, hetwelk dit bedrijf teelt en dat b.v. de teeltbewijzen van zulk een bedrijf niet overdraagbaar worden gesteld als tegen over betaling der nog daarop rustende schuld. Op deze wijze is het mogelijk en vrij voor elk bedrijf, het eventueel te verstrekken crediet op te nemen en voor den credietgever de zekerheid te stellen door het vak, dat alle opgenomen gel den zullen worden terugbetaald en dat toch elk bedrijf in de gelegenheid is crediet op te ne men en zich te verzekeren niet meer terug te betalen dan het crediet, als voor het eigen be drijf opgenomen. Mij doet het een genoegen te zien. dat het ministerieel schrijven betreffende de crediet- aanvragè, de vergadering niet geheel heeft ont moedigd. Ik wensch den leden van Bloembollen cultuur in overweging te geven dit schrijven van den Minister te gebruiken n et als een ontmoe diging, doch als een aanmoediging voor alle goedwillende vakgenooten om het uiterst-moge lijke te doen en de zoo noodige solidariteit te toonen, om h'erdoor het de Regeering mogelijk te maken, zij het dan niet direct, dan toch indirect het absolute ontbrekende bedrijfscre- diet aan het Bloembollenbedrijf te doen ver strekken. Mijnheer de Voorzitter, ik wensch ook mijn meening te zeggen over het preadvies van het hoofdbestuur op de motie-Voorhout. U is bekend, hoe verleden jaar de stemming was der afdeel'ng Lisse tegen het saneerings- plan C. B. C. De leden waren bij meerderheid tegenstanders van C. B. C„ doch meenden te moeten voorstemmen, omreden men overtuigd was, dat door de Regeering de saneering zou worden uitgevoerd op een andere wijze als in t C. B. C. voorgesteld. Het komische van het preadvies is, dat of schoon men het C. B. C. al eens heeft voorge steld als een „parade-paard" hetwelk uit den strijd gekomen is zonder kop en staart, dat nu toch blijkt dat er nog steeds een ruiter is, waar schijnlijk een zandruiter der saneering, welke zich nog waant in het zadel op dat paard-zon- der-kop-en-zonder star t! Steeds weer wordt dat avontuurlijke plan verheerlijkt. Het ernstige van het preadvies is, dat men tracht daarin te doen uitkomen of dat het bloembollenbedrijf met meer zekerheid en met gunstiger resultaten had geregeld kunnen wor den, door toepassing van het door onze afdee ling afgekeurde systeem C. B. C. Mijn doel is het, niet te verded'gen de ge nomen regeeringsmaatregelen, doch ik wensch aan te toonen het verschil van de genomen re geeringsmaatregelen en het voorgestelde plan C. B. C„ ook wel genoemd plan Krelage-Van Waveren. Wat stelde het C. B. C.-plan vast? Een spiegel voor het vak, waarin werd voor gespiegeld een bedrag van f 6.000.000.om op te koopen zooveel mogelijk surplus bloembollen. Daarnaast spiegelde men den vakgenooten voor: „Een vrijheid van handelen." Mijnheer de Voorzitter, als men niet verder nadenkt, leek dit toch wel een zeer mooi plan, zeer zeker voor sommige bedrijven, een aange naam plan n.l. f 6.000.000 en de Vrijheid. Ik was van meening, dat het Bloembollen bedrijf zich niet mocht wagen in zulk een avon tuur en heb ik daarom den ontwerpers van het plan de vraag gesteld, welke ik ook hier wil stellen: Welke zekerheid gaf het plan C. B. C. aan het vak, tegenover het bedrag van f 6.000.000.— ten laste te leggen op het vak, om te kunnen opkoopen het surplus en te kunnen doorvoeren de noodzakelijke beperking der cul tuur. Mijnheer de Voorzitter, men had in 't Kre- lage-huis geen andere zekerheid dan de zelf- overtuiging van de ontwerpers van het C. B. C.- i plan. Daarom mogen wij hier gerust aannemen, dat het voor het vak gelukkig geweest is, dat wij tenminste voor dit groote avontuur zijn ge spaard gebleven. Welke maatregelen zijn daartegenover nu ge nomen? Ik kan niet ontveinzen, dat de nu genomen maatregelen zeer zeker weer voor sommige be drijven, n et zoo aangenaam uitkwamen, zelfs hard en in bijzondere gevallen zeer hard zijn. Maar nu zijn de maatregelen genomen op elke R. Roe hetzelfde en ook voor elk bedrijf, zonder uitzondering, met het resultaat, dat in overleg met de daarvoor, op aanbeveling der betreffende vereenigingen, aangestelde commissies van ad vies der vereeniging De Hyacinth, De Tulp en De Narc's, een beperking der cultuur is door gevoerd, waardoor men nu eensgezind van mee ning is, zoowel in de Kweekerscentrale als in de Exportcentrale, dat het volgend seizoen, dus 1934, vraag en aanbod zich zullen hebben aan gepast, waardoor men bij eenigen normalen gang van zaken mag aannemen, dat volgend jaar de geheele oogst te plaatsen is voor iets hoogere prijzen als dit jaar, waardoor verkregen zal zijn een loonende teelt voor de geheele bloembollen cultuur, de saneering betreffende. Ik zou ook deze vraag publiek willen stellen: Zal er op het oogenblik één bedrijf zijn in Hol land met zulk een perspectief? Het is mijn mee ning, dat we dan ook gerust meer optimist mo gen zijn als in het preadvies over het bloem bollenbedrijf weergegeven. Tusschen twee haakjes wensch ik ook de me dedeeling te doen, dat de genomen maatregelen, niet zooals nogal eens door tegenstanders wordt verkond gd. worden genomen in hoofdzaak door ambtenaren van het Departement. Wat de inlevering van bloembollen betreft, is er niet een quantum, geen datum en geen qua- liteit vastgesteld, alsook de geheele beperking der cultuur enkel en alleen op advies van de betreffende commissies-vakgenooten en het is 't Departement dat hierin alleen als beschermer is opgetreden en gezorgd heeft dat de adviezen werden uitgevoerd, zooals door de commissies van vakgenooten was geadviseerd. Het ernstige van de quaestié, welke wij hier hebben te behandelen is, dat het geheele vak zijn zware offers heeft gebracht, dat niettegen staande de gunstige uitwerking van de sanee ring geen voldoende direct bedrijfskapitaal is verkregen en dat juist een massa der bedrijven, welke werkelijk genoemd mogen worden oude en reëele bedrijven, zonder een spoedig te ver strekken bedrijfscrediet, niet zullen kunnen worden in stand gehouden. Mjjn meening is, dat de credietaangelegenheid een zeer moeilijke zaak was en is en bovendien gemakkelijk door de tegenstanders, met kans op succes, is tegen te werken. Daarom wensch ik nogmaals tot uitdrukking te doen komen de noodzakelijkheid, dat het vak alle krachten zal moeten inspannen en zoo noodig voldoende so lidariteit toonen, om het onmisbare bedrijfs crediet' te verkrijgen zij het dan niet direct te verschaffen door de Regeering, dan toch het der Regeering mogelijk te maken door middelen te verschaffen, waardoor het mogelijk is via de Regeering het crediet door andere credietgevers te doen verstrekken. De stemming gaat voor of tegen crediet, het welk voor zeer velen onzer leden beteekent vóór of tegen hun verder bestaan. Ook daarom geef ik den leden van Bloembollencultuur in over weging, niet in te stemmen met het preadvies van het hoofdbestuur, doch te stemmen voor de mot'e-Voorhout. Hierna werd de motie-Voorhout in stemming gebracht en met groote meerderheid van stem men aangenomen. Woensdag is alhier zeer druk op de banen van de IJsvereeniging „Nova Zembla" gere den. De ijsbanen bleven mooi hard en zeer goed berijdbaar ondanks de weersverandering. De schoonrijders hadden een zeer mooie baan in het midden, de gewone rijders de buitenbanen tot hun beschikking. Tot het laatst van den avond was het ijs zeer goed en kwamen nog rijders toegestroomd. Alleen bij vriezend weer zou de baan Donderdag opengesteld worden. Het gemeente-drukwerk. Bij de behandeling van de begrooting stelde de heer Heykoop c.s. voor, B. en W. te machtigen, het gemeentelijk drukwerk op te dragen aan werkgevers in het drukkersbedrijf, die door collectieve arbeids overeenkomst met werkgevers-organisaties ge bonden zijn of wier arbeiders volgens het oordeel van den directeur-generaal van den arbeid onder geen ongunstiger voorwaarden werkzaam zijn dan de arbeiders, in dienst van de door deze overeenkomst verbonden werkgevers. De voorstellers deelden mede, van meening te zijn, dat het opdragen van drukwerk aan drukkerspatroons, georganiseerd in bonden, welke een collectieve arbeids-overeenkomst heeft met de werknemers-organisaties, krach tens raadsbesluit van 29 April 1919, in strijd is met het gemeente-belang, omdat de gemeente, doordat ze noodlijdend is, verplicht is, waar mogelijk, haar uitgaven te verlagen. Zij stelden daarom voor genoemd raadsbesluit in te trekken. B. en W. deelen thans mede, dat zij zich met dit voorstel kunnen vereenigen. Reeds meer malen is door hen voorgesteld over te gaan tot intrekking van dit besluit, omdat in de praktijk is gebleken, dat genoemde maatregel financieel nadeelig werkt voor de gemeente. Nu de gemeente noodlijdend is geworden, is het naar hun meening niet meer te verdedigen het raadsbesluit te handhaven. Zij geven den Raad dan ook in overweging het voorstel aan te nemen. Na de scherpe reactie, welke gisteren op de officieele beurs, ten gevolge van de teleurstel ling over de krachtige daling in het Pond Sterling, viel hedenochtend in het telefonisch verkeer niet veel verandering waar te nemen. De ondertoon was niet verder achteruit gaande (het Pond herstelde tot 8.15%8.16% maar uit de grillige bewegingen der valuta's maakt men op, dat nog geen bijzondere voor uitzichten zijn te koesteren. Wallstreet stelde zich gisteren op hetzelfde standpunt, aange zien na het technisch herstel van eergisteren terughoudendheid weder werd in acht geno men en men Roosevelt's nieuwe verklaring wilde afwachten. De dollar was gisteren te New-York weder eenigermate in herstel en bij gevolg waren de Amerikaansche goederenmark ten en Wallstreet niet willig. Er ging dus van Amerika geen stimulans voor onze beurs uit. Van de toonaangevende waarden werd Ko ninklijke Olie iets lager verhandeld tot 177% 173, Philipslampen waren cehter eerder iets vaster op 258258%. Unilever ook iets beter op 87H.V.A. bleef vrijwel op prijs 17314 174, A'dam Rubber eveneens onveranderd op 9798. De Youngleening kwam niet tot her stel en bedong 5353 Amerikaansche sha res als Steels, Bethl. Steel en Anaconda's no teerden fractioneel lager. Het Pond Sterling kwam hedenochtend tot 8.118.15 in herstel (8.09). Ook de dollar was vaster op 1.59—1.60% (1.57). In aansluiting op hetgeen reeds is gemeld omtrent den noodlottigen brand te 's Graven- hage kan nog worden gemeld, dat vanochtend op het atelier, in eht pand gevestigd, twaalf meisjes aan het werk waren, die allen bijtijds de parterre konden ontvluchten. Toen de oudste dezer meisjes de brand ont dekte, stond de eerste étage reeds in vlammen. De heer Löwie heeft bij het springen uit het raad van de 2e étage een beenbreuk en inwen dige kneuzingen bekomen. Aan de voorzijde is van de tweede étage de compagnon, de heer Zalm, op straat gespron gen. Hij bekwam een bekkenfractuur. De verbrande mej. Becker was een zuster van Mevr. Löwie. Toen de brandweer er in geslaagd was haar kamer en die van de kinderen te bereiken, wa ren de slachtoffers reeds overleden. De rook had hen blijkbaar reeds dadelijk bewusteloos ge maakt. De oorzaak van den brand is vermoedelijk een defect aan een brandende gasradiotor. Mej. P. Becker, de 18-jarige tante van de beide knaapjes, moet tot het uiterste getracht hebben, het kabinet, waar de kinderen sliepen, te bereiken. Indien zij naar de zolderverdieping was gegaan dan zou men haar van het dak af hebben kunnen redden. Doch zij heeft blijkbaar minder aan eigen leven dan aan dat van haar beide neefjes gedacht. De vuurzee op de eerste en tweede verdieping, het trappenhuis en omgeving was zoo hevig, dat het ook voor de brandweer onder geen enkele omstandigheid mogelijk was het kabinet, waar de kinderen sliepen, te bereiken. Toen de blussching zoover was gevorderd, dat enkele brandweerlieden zich op de gang van de tweede verdieping konden wagen, troffen zij mej. B., liggende op de gang voor de deur van het kabinet op de tweede verdieping, levenloos aan. Mej. B. was overdekt met brandwonden en bleek te zijn gestikt. Zoo mogelijk nog tragi scher was de aanblik in het kabinet. De beide genoemde jongetjes, de 6-jarige Bubi en de 3- jarige Siegfried, lagen in nachtgewaad leven loos op de vloer bij het raam en waren beiden door brandwonden over het geheele lichaam ge wond. Van de overige personen zijn zooals reeds gemeld werd, de heer Löwi en Zalm, die uit het raam of het balcon gesprongen, met zeer ernstige verwondingen en kneuzingen in het gemeenteziekenhuis opgenomen, waarheen ook de lijken der slachtoffers zijn vervoerd. De redding van mevrouw L. en haar zwager heeft plaats gehad met behulp van touwen, waarlangs zij van het balcon af, naar een plat dak werden getrokken. Het springzeil was wel aanwezig, maar behoefde geen dienst te doen. Wat de oorzaak aangaat kan nog worden ge meld, dat de heer L. den gasradiator heeft wil len aansteken en daarbij in plaats van een kleine kraan vermoedelijk een hoofdkraan heeft geopend, waardoor de vlam te plotseling werd. Hij zou toen geschrokken zijn en heeft daarbij waarschijnlijk de lucifers laten vallen zonder te weten, welke gevolgen dit zou hebben. Toen hij de kamer weer verliet had hij niets bijzonders bespeurd. Even later stond alles in vlammen gehuld. Er w'as een groote voorraad en flanellen goederen in die kamer opgestapeld, waarin het vuur gretig voedsel heeft gevonden. De heeren L. en Z. konden hedenochtend nog niet worden gehoord. Gebouw „St. Bavo" Bestuur R.K. Volks bond, kwart over 8 Proza, 8 uur Rechts kundig Bureau, 6 uur Bestuur Vischclub. 8 uur Vertrouwensmannen Spoorwegpersoneel. 8 uur Groep Openbare Werken van het Overhe'dspersoneel, 8 uur. Frans Halsmuseum Crisistentoonstelling Kunst S. O. S.. 10-5 uur. Café-restaurant „Gebr. Brinkmann" Eng lish Association, 8 uur K. J. M. V. „St. Augustinus", St. Nicolaasfeest. kwart voor 9. Palace „Watt en Watt, Ridders in lom pen'; op het tooneel Treib van der Treib met de zevensnarige viool, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater „Liebe musz verstan den sein"; op het tooneel „Horace en Bell", moderne muziek, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound-Theater „Het Mysterie Pullman No. 12", 8.15 uur. Heemstede, Raadhuis Gemeenteraad, 8 uur. Gebouw „St. Bavo" Haarlems Gemengd Koor, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur Alberdingk Thijm", 8 uur Cursus Grafi sche Bond, 8 uur Woningbouwvereeniging „De Spaamestad", 8 uur. R.K. Kleverparkkerk Conferentie voor niet-katholieken, half 9. Frans Halsmuseum Crisis-tentoonstelling Kunst S. O. S„ 10—5 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 100 urn: K. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bi) mej. H. Simons. Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel 11671. R. K. Kraamverzorging „Wit-Gele Kruis" ge vestigd Kinderhuisvest 25 rood. Spreekuren: Dinsdag van 2—3 uur Kinderhuisvest 25 rd.; Donderdag van 2—3 uur Damiatestraat 1; Donderdagavond "an 7—7.30 uur Clubhuis Raadhuisstraat 11; Vrijdagavond van 78 jur Kinderhuisvest 25 rood. R. K. Bemiddelingsbureau Wit-Gele Kruis Leidschevaart 2. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1. Haar lem. Tel 11671 R.K. Wijkverpleging „Wit-Gele Kruis" Spreekuren van do Zusters: lederen dag van '12.30 uur in de wijklokalen: Clubhuls Raad huisstraat 11; Begijnhof 2; Damiatestraat 1; rooi Kraamhulp, gevestigd Jansteenstraat 101. IJMUIDEN, 7 Dec. Rijksvischafslag. Tar bot 70—90 ct. per Kg., Griet 10—25 per 50 Kg., Tong 75—100 ct. per Kg„ Groote Schol 20 per 50 Kg., Middel Sch,ol 19—23 per 50 Kg., Zet Schol 23.50—25 per 50 Kg., Kleine Schol 5.90— 26 per 50 Kg., Schar 1.60—3.50 per 50 Kg., Tongschar 30 per 50 Kg„ Rog 8—16 per 20 stuks, Vleet 75—90 ct. per stuk, Pieterman en Poon 1.50—4.60 per 50 Kg.. Groote Schelvisch 1822 per 50 Kg., Middel Schelvisch 11.5020 per 50 Kg., Kleine middel Schelvisch 7—15.50 per 50 Kg., Kleine Schelvisch 1.757.50 per 50 Kg., Kabeljauw 17—32 per 125 Kg., Gullen 1.30 tot 7.50 per 50 Kg., Leng 2790 ct. per stuk, Heilbot 44—60 ct. per Kg., Wijting 0.80—2 per 50 Kg., Koolvisch 773 ct. per stuk, Makreel 18 per 50 Kg., Versche haring 1.753.10 per kist. van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen stoomtrawlers: Gerberdina Johanna 570 manden f 1950; Amsterdam 455 m. f 1400; Christine 485 m. f 1590: Azimuth 270 m. f 1460; Bergen 600 m. f 2140; Turkoise 80 m. f 1970; Proef II 235 m. f 1380; Reiger 120 m. f 1820. Loggers: K.W. 74 f 940; K.W. 104 f 710; KW. 3 f 740. prijshoudend prijshoudend vast luier prijshoudend prijshoudend prijshoudend DONDERDAG, 7 Dec. Vorige slotkoersen. Heden bonden 8.09 8.13V, Berlijn 59.25 59.25 Parijs 9.739.73% Brussel 34.56% 34.57Vs Zwitserland 48.14% 48.15 Weenen Kopenhagen 36.15 36.20 Stockholm 41.75 41.90 Oslo 40.65 40.80 New York (cable) 1.57 1.59% Rome 13.10 13.'0 Praag 7.37 V? 7.37% Madrid 20.25 20.35 HAARLEM, 6 Dec. Groentenmarkt. Brusselsch Lof 1632 cent, Knakpeen 610 cent per K.G Spinazie 0.601.10, Sla 0.701.20, Boerenkool 2070 cent, Groene kool 1020 cent. Gele kool 1545 cent, Andijvie 2045 cent per kist. Bloem kool 612 cent, Roode kool 37 cent, Knolsel- derie 26 cent per stuk. Spruiten 1.752.50 per zak. Wortelen 1016 cent, Prei 315 cent, Sel derij 515 cent, Peterselie 420 cent per bos. Vorige slotkoersen. Heden Staatsleeningen 5 Nederland 1932 101% 101% 4)4 Nederland 1916 102% 102% 4% Nederland 1917 i01% 101% 4 Nederland 1933 100% 1°°H 4% N. Ind 1926 AB »7h 87*i 4% N Ind 1931 87% 87^ 5)4 Youngleen 1930 s3 °3^ Banken Koloniale Bank 44^2 ^f^2 Indische Bank y72 Cert. Handei-Mij4' Industrieën Unilever 86% 87% Calve Delft -6% 36)4 Alg. Kunstzijde 82% 31 Van BerkeJ's Pat 20% 20 Nieuwe Philips 25/% 258 Kilch. Accoustlek '/s 7/s Neck Ford 1?0 Industr. Buitenland Anaconda 9% 9% Bethlenem Stee) 22% 22% Kennecot 13% u% O 8 Steel 30 50*y, O. 8. Leather 6% 6% Intern. Nickel lo% i3% Stand Brands 16Vs l6 Mijnbouw Boeton Mijnbouw 8% 7 Alg Exploratie 124% 12o Redjang Lebong 118% 118 Petroleum Kon Due 178% 178% Gaboes 15 i3% Perlak 98% 99 Peudawa 3% 4 Vorige slotkoersen. Heden Continental OU 11% 11% SheU Union OU 5% 5% Rubber A'dam Rubber 97% 96% Bandar 71% 70% Dell Batavia Rubber 39% 39% Serbadjadi 28 27V, Silau 27 27 V L G. 047% 47% Allied 51% 49 Intercontin Rubber 1% Scheepvaart Java Ch Japan 22 22 Holl Amerika L«n i-Ve Dito Gem Eigend 1% Kon. Ned Stoomb 97/g 98% Scheepvaart-üme 47% 45% Suiker H V A. 173% 173% Jav. Cultuur 100% 98 N. L S O 70% 68 Vorstenlanden 27% 25% Actions idem 18 00 17.60 Tabak Deh Batavia 112 112 Oude Deli 109% 108% Oostkust 19 Senembah i34 I30 Spoorwegen Onion Pacific 70% 71% Wabasb 2Vs -'As Ene IC Kansas City South J* South Raliw 15% '5'/» Chic MiJw 3/4 MaxweU L, Gr, 13% l3/"2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2