Het monsterproces te Leipzig m Reorganisatie van den Volkenbond? Het nieuws van heden NA DEN VIJFTIGSTEN ZITTINGSDAG A mam ITALIE'S ULTIMATUM MUITERIJ OP DRIJVEND TUCHTHUIS? Bezoekt IJSBAAN „ST. MORITZ" DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 8 DECEMBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij'vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Alles is door elkander gegaan, er ontstond een chaos, dien de president niet kan ontwarren" Een nabetrachting EEN ROZENKONINGIN Het Weer|,|||||||||i,,|||||||||||||||i,|iiiini|iiii|iiiiii|I Een meerderheid voor Chautemps? Financieel debat in de Fransche Kamer GIUSEPPE ALBINI t RUMOER IN SPANJE Weer in vrijheid 5000 gevangenen zullen uit de concentratiekampen worden ontslagen VRIJGESPROKEN Z.Em. Kard. Bourne zeer ernstig ziek Het wezen en de taak der S.A. Rede van Rijksminister Roehm Breede kringen in Londen van de noodzakelijkheid van reorga nisatie overtuigd De moeilijkheden echter groot zijn Verklaring van Benesj Benesj Veertig naar Cayenne verbanne- nen zouden gedood zijn. Een tegenspraak van Havas Italië's bedoeling Meer dan 500 Beieren vrijgelaten Uit concentratiekampen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Bernadette Soubirous heilig verklaard Veertigduizend menschen aanwezig Herziening van Trianon? Officieel Engeland afzijdig van Bethlen's actie Starhemberg in Londen De Noord-Atlantische scheepvaart Overeenstemming over de passa gierstarieven NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18550 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Er moesten in het rijksdagproces ver over de 200 getuigen verhoord worden. Daar deze grootendeels te Berlijn woonden en men ook een plaatselijke reconstructie van de misdaad in het geding wou inlasschen, verlegde het Hooge Hof zijn zetel tijdelijk naar de Duit- sche hoofdstad. Het laatste paar getuigen heeft men echter weer naar Leipzig laten komen en nu kan met het voornaamste deel van het onder zoek, met het politieke, een begin gemaakt wor den. Inmiddels, hoe langer het proces duurt, hoe schadelijker het voor de reputatie van Duitsch- land is en dat is een tegenvaller, daar men met deze aangelegenheid juist reclame voor het nieuwe Duitschland wilde maken. Wij hebben nu 50 zittingsdagen achter den rug en van deze kan men wel zeggen dat elke volgende een wei nig onverkwikkelijker aandeed dan de vooraf gaande. Eerstens is duidelijk aan den dag ge treden dat de gansche opzet van het geding valsch geweest is. Men had, zoo men dat abso luut wildej twee processen in scène behooreu te zetten. Eén tegen Van der Lubbe en een tweede daarvan geheel afgescheiden tegen de communistische partij in Duitschland. Het eer- sté ware een zuiver strafgeding tegen een mis dadiger geweest, terwijl men in het tweede de politieke hartstochten gelegenheid had kunnen geven uit te razen. Noodlottigerwijze heeft men deze twee aange legenheden tot 'n één en onverdeelbaar geheel versmolten met het gevolg, dat de politiek tel kens en telkens weer door de rechtsbedeeling heen gekropen komt, en er minstens gezegd een schijn ontstaat die uitermate nadeelig is voor de faam der Duitsche rechtspraak. De politieke helft had eigenlijk ook uit twee afzonderlijke processen moeten bestaan n.l. één tegen de communistische partij in het alge meen en tegen Torgler in het bijzonder, wegens directe of indirecte medeplichtigheid aan de brandstichting, en een ander tegen de drie Bul garen vanwege hoogverraad. Maar, gelijk gezegd, is dit alles nu door elkaar heengewenteld gekomen met het gevolg dat er een chaos ontstond, die zeer zeker niet door den president ontward kan worden. De president, Mr. Bünger, is een uitstekend jurist en een door en door hoogstaand, eerbaar en sympathiek man. Maar hij mist de ijzeren vuist, welke noo- dig is om zoowel de uiterlijke vormen van het proces als zijn wezenlijke kern, tegen alle aan vallen te beschutten, welke er op gepleegd wor den. Deze aanvallen worden van uit zeer ver schillende hoeken ondernomen. Van Pruisische minister-presidenten af, via veemmoordenaars tot Dimitroff toe, rukken en plukken allen aan de aangelegenheid om er een bepaalde richting aan te geven. Hierbij springt bijzonder duidelijk in het oog, dat de ruggegraat van het geding, het politioneele vooronderzoek der aangeklaag den, uitermate slecht in elkaar zit. Tijdens een der eerste zittingsdagen noemde Dimitroff dit onderzoek éénzijdig, tendentieus en brutaal, en we dachten toen allemaal de taal van een com munist te hooren, die bijzonder gebeten is op politie en rechters. Maar sedert dien nebben we anders geleerd en zijn we overtuigd geraakt, dat de onderzoekrechter op het bankje der oe- klaagden behoorde plaats te nemen. Indien het strafwetboek slechts het delict van slecht voor onderzoek kende. Merkwaardigerwijze heeft het Recht zich van den stakkerigen Leidschen metse laarsjongen, Marinus van der Lubbe be diend om zijn recht van het nieuwe Duitschland op te eischen. Een scène waarvan men werkelijk zeggen kon, dat het sublieme maar één schrede van het komieke verwijderd ligt. Daar staat, midden in eene zitting, de groote zwijger, Van der Lubbe onverwachts op en vraagt om het woord. Het wordt hem verleend en de knaap begint te stamelen en te hakkelen. Er waren ge dachten in zijn brein rond, maar hij slaagt er niet in deze te formuleeren. Hij zegt zulke rare dingen, dat men bijwijlen aan de wartaal van 'n idioot begint te denken. Het publiek lacht en de journalisten kijken elkaar schouderophalend aan. Van der Lubbe stumpert echter verder, en dan, dan begint het langzaam in ons te dagen Dan beginnen we te begrijpen, waar hij heen stuurt, en dan krijgen zijn onsamenhangende, hortende volzinnen, die half in het Neder- landsch, half in het Duitsch uitgestooten wor den, plotseling het formaat van een schrijnend rekwistorium tegen het Rijksdagproces. Het wordt ons ineens klaar, dat het Recht geen groote redenaars, geen welsprekendheid noodig heeft om zijn rechten op te eischen. Het kan zich desgewenscht ook van een misdadiger als tolk bedienen, van een stakkerd, die zijn eigen taal niet eens meer kent en zijn warrelende ge dachten in geen begrijpelijken volzin weet vast te leggen. Maar bij monde van dezen Van der Lubbe protesteert het Recht nu tegen den gan- schen opzet van het geding, tegen de vermen ging met politiek, tegen de versmelting tot een onsamenhangend geheel van allerlei verdenkin gen, die heelemaal niet bij elkaar hooren, tegen het vooronderzoek, tegen de slappe procesvoe ring. Als openbare aanklagers treden op de hee- ren mr. Werner en mr. Parisius. Deze hee- ren zien zich gedwongen hun beschuldi gingen tegen de aangeklaagden voor een deel waar te maken met behulp van getuigen die uit het diepste van de gevangenissen opge duikeld worden. Wij weten niet meer hoeveel tuchthuisboeven hoeveel dieven, hoeveel misdadigers tegen de zedelijkheid men van politie-agenten vergezeld voor de rechters heeft laten optreden. En naast dezen verschenen nog 'n aantal communistische renegaten, verraders en verklikkers. En naast dezen weer meerdere lieden, die onder den druk van hun verblijf in concentratiekampen staan, Zoowat de helft van de getuigen ten laste zou men nog niet met een tang willen aanraken maar onder deze allen was er toch één de lieve ling van het Openbaar Ministerie en wel een individu, dat den naam Grothe draagt. Grothe was communist, maar zag er geen bezwaar ta, wanneer hij een vergadering bezocht had, dade lijk daarop naar de politie te loopen om alle besluiten van de geheime bijeenkomst aan haar te verraden. Dit heerschap nam de taak op zich alle aangeklaagden tegelijkertijd te belasten. Hij hield daartoe een lange redevoering nadat de president hem wel wat al te voorbarig be- eedigd had. Nadat de man een kwartier gespro ken had begonnen de journalisten zich af te vragen hoe lang het nog duren zou vóór de president twee dienders zou laten aanrukken om den man midden in zijn redevoering wegens meineed te laten aanhouden. Dit geschiedde echter niet, maar in den namiddag vroeg een der verdedigers den president toch tot dezen stap over te gaan. De president onttrok zich aan het uitermate netelige geval door een haastige vlucht langs een middenweg en aldus bleef den openbaren aan klager deze smaad tenminste bespaard. Maar toen vroeg de van grimmige humor overloopende Dimitroff den president of het niet raadzaam was den hoofdgetuige van de aanklacht om zijn geestestoestand te laten onderzoeken, en knarsetandend moest de procureur-generaal dezen schoen tenminste aantrekken. Nu nog een staaltje van de manier, waarop het vooronderzoek plaats had. De drie Bulgaren werden op 9 Maart aangehou den nadat de brand op 28 Februari had plaats gevonden. Men onderwerpt de mannen aan het eene politieverhoor na het andere om te onder zoeken met welke misdaad zij in verband ge bracht zullen worden. De Bulgaren hadden een slecht geweten wijl zij onder valsche namen in Duitschland leefden en met valsche passen over de grens gekomen waren. Meenend, dat zij hier voor opgepakt w-.ren logen zij er zoo goed mo gelijk op los, maar toen werd het hun ineens klaar, dat zij van medeplichtigheid aan de brandstichting beschuldigd waren. Van toen af zochten zij hun heil bij de waarheid en dat bracht Popof en Tanef er o.a. toe haarfijn uit te pluizen, waar en op welke wijze zij den dag van den 27sten Februari gesleten hadden. De beide mannen hadden o.a. in verschillende café's vertoefu en nu eischten zij dadelijk met de kell- ners uit die café's geconfronteerd te worden, teneinde op die manier een alibi te kunnen op bouwen. Het was toen echter al half Mei ge worden en de kans was natuurlijk gering, dat de kellners nog een paar vreemdelingen zouden herkennen, dien zij vele weken tevoren 'n kopje koffie of een broodje met ham voorgezet had den. Desniettemin wachtte de onderzoekings- rechter tot 27 Jun vóór hij op het verzoek der Bulgaren inging. Er werden den kellners toen Terwijl in Europa de winter zich geducht roert, bloeien in Californië de rozen. Hierboven Vivian More, de zoo even gekozen rozenkoningin §j Verwachting: Matige Oos- telijke tot Noord-Oosteiijken wind, licht tot half bewolkt, droog weer, matige tot strenge vorst des nachts; overdag matige tot lichte vorst. Hoogste stand: 774.8 te Aberdeen. Laagste stand: 755.3 te Hatra. Zon op 7.57, onder 3.46. Licht H op 4.16. 10 Dec. Laatste Kwartier. Illllllllllllllllll foto's van de twee Bulgaren voorgelegd en dat was al. Maar toen het proces in gang was en Dimi troff zijn verwoede aanvallen tegen de aan klacht begon uit te voeren, kwam ook dit zwak ke punt in het volle daglicht te staan En toen is men op 20 November er toe overgegaan het verzoek, dc. Popoff half Mei gedaan had, in te willigen en de kellners met -e aangeklaagden te confronteeren. De kellners konden onder eede niet zeggen, dat zij de twee jongemannen her kenden en daaruit wordt nu het besluit getrok ken, dat Popoff's poging om een alibi op te ge ven op de beëedigde verklaringen van drie ge tuigen gestrand is. (Nadruk verboden.) PARIJS, 7 Dec. De Fransche Kamer is heden ochtend begonnen met de bespreking van het wetsontwerp tot herstel van het begrootings- evenwicht. De bladen verwachten, dat de premier Chau temps door zijn bekwaamheid er in zal slagen de moeilijkheden te overwinnen en constatee- ren, dat de regeering het voordeel heeft, dat het debat in een atmosfeer van ontspanning kan worden gevoerd. Onder leiding van Herriot hebben vertegen woordigers der linksche partijen, met uitzonde ring van de socialisten, een bezoek aan den pre mier gebracht. Na afloop is geen enkele verkla ring afgelegd, maar verscheiden bladen vermeld den, dat de Kamerleden volkom ?n tevreden schenen te zijn over het verloop van het onder houd. Algemeen verwacht men een overwinning der regeering. De debatten, die hedenochtend om 10 uur zijn begonnen, zullen vandaag en morgen voortduren. De eerste spreker was heden de rapporteur der financieele commissie, Jacquier. die een beroep op het verantwoordelijkheidsgevoel der afgevaardigden deed en hen aanspoorde het ontwerp in zake het financieele herstel te aan vaarden. De minister van financiën, Bonnet, wees erop, dat de franc geen gevaar loopt, daar de goud dekking nog 97 pet. bedraagt. Frankrijk -.a: den gouden standaard niet verlaten en blijft een tegenstander van inflatie. BOLOGNA, 7 Dec. (V. D.) De Latinist en Hellenist senator Giuseppe Albini, professor aan de universiteit van Bologna, is op 71-]arigen leeftijd overleden. Hij heeft o. m. de gouden medaille van de universiteit van Amsrerdam verworven voor Latijnsche poëzie, terwijl de thans ontslapene voorts lid is geweest van tal van academies in het buitenland. Het kwam in de straten van Madrid tusschen politieke heethoofden tot ru moerige tooneelen, waarbij de politie krachtdadig optrad BERLIJN, 7 Dec. (W.B.). Minister Goe- ring heeft aan de inspecteurs der geheime staatspolitie een schrijven gezonden, waarin hij zegt. dat met het oog op het gunstige resultaat van de Rijksdagverkiezingen, vooral in de con centratiekampen en naar aanleiding van het Kerstfeest hij de bedoeling' heeft om 5.000 ge vangenen uit de concentratiekampen te ont slaan. De minister beschouwt deze actie als een proef. In de eerste plaats zullen vaders van gezinnen in vrijheid worden gesteld. SAARBRÜCKEN, 7 Dec. (V.D.) In het Roechling-proces werd Kommerzienrat dr Roechling, evenals de andere beklaagden, vrij gesproken. LONDEN, 7 Dec. (Eigen bericht). De gezond heidstoestand van Z. Em. Kardinaal Bourne. Aartsbisschop van Westminster, is zeer slecht. De Kardinaal heeft den priesters en geloovigen gevraagd voor Hem te willen bidden. (United Press) BERLIJN, 7 Dec. (W. B.) Rijksminister Ernst Roehm heeft hedenavond voor de leden van het corps diplomatique en de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers een rede gehouden over het wezen en de taak der S- A. De S. A.- leider wees er nogmaals op, dat de S. A. met geen leger, geen militie, met geen enkel leger- systeem ter wereld kan vergeleken worden. Aan alle legers is het begrip der gewapende macht verbonden. Dat is echter bij de S. A. volgens den uitdrukkelijken wil van Adolf Hitler juist niet het geval. Integendeel, de Führer heeft in al zijn proclamaties de scheidingslijn tusschen LONDEN, 7 Dec. Het ultimatum van Italië om over te gaan tot reorganisatie van den Vol kenbond op straffe, dat Italië den Volkenbond verlaat, wordt in de Engelsche pers uitvoerig besproken. Volgens de „Daily Telegraph" is de Engel sche regeering het met Italië eens, uat tusschen de groote mogendheden een nauwere samen werking noodig is. Dat een materieele reorga nisatie van het bestaande Vclkenbondspact moet geschieden, wordt hoewel niet algemeen, toch in breede kringen erkend. De Volkenbond kan niet als een internationale organisatie blij ven bestaan, wanneer Italië zou uittreden en alleen Engeland en Frankrijk als groote mo gendheden in den Bond zouden blijven. Ander zijds moet echter worden aangenomen, dat reorganisatie-voorstellen niet de voor aanne ming noodige eenstemmigheid der zeventien leden van den Raad zouden krijgen, noch een meerderheid in de Assemblée. De „Times" schrijft: Het besluit van den Grooten Fascistischen Raad moet men als een aansporing en niet als een bedreiging opvatten Het ontbreken van een uitvoerende macht van dea Volkenbond is de uitgesproken zwakte, daar hij geen oorlog tusschen twee groote mogend heden kan verhinderen en geen zijner leden tot de orde kan roepen. Het blad wijst er op, dat het nieuwe gefciouw van den Volkenbond de bes te vergaderplaats is tot oplossing der interna tionale kwesties. De Volkenbond is veel te sterk om door een constructieve reorganisatie te kun nen worden om hals gebracht. LONDEN, 7 Dec. (V. D.) De ontwapenings commissie uit het Engelsche kabinet is Woens dagmiddag in het Engelsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken in een bijzondere zitting bijeen gekomen. Het verluidt, dat in deze zit ting de wenschen van Italië inzake de reorga nisatie van den Volkenbond werden bespro ken. PARIJS, 7 Dec. (V. D.) De Engelsche am bassadeur'te Parijs is plotseling naar Londen vertrokken. Hij zou met zijn regeering te Lon den overleg gaan plegen over de door Engeland en Frankrijk aan te nemen houding tegenover Duitschland. PRESBURG, 7 Dec. (V. D.) De Tsjechische minister van buitenlandsche zaken dr. Benesj verklaarde Woensdagavond in een lezing te Presburg o.a.: De Volkenbond is de groote hoop der kleine volken, die in hem den waarborg hadden als ge lijkgerechtigde volken behandeld te worden. De internationale politiek staat in het teeken van vergrooting van den invloed der groote mogend heden, hetgeen ook in het totstandkomen van dictaturen in eenige staten blijkt. In een Praagsch blad, dat goede relaties met dr. Benesj onderhoudt, wordt o.a. gezegd, dat de vermindering van de rechten der k.eine sta ten in de eerste plaats Tsjecho-Slowakije zou treffen. De scheiding tusschen het pact van den Volkenbond en het Verdrag van Versailles zou den Volkenbond in een werktuig van het .revisionisme veranderen. Een dergelijke moge- Rijksweer en S- A. nauwkeurig getrokken. De Rijksweer is de eenige wapendrager van het Rijk; de S. A. is de drager van den wil en de idee der nat.-socialistische Duitsche revolu tie. De Rijksweer heeft te zorgen voor de ver dediging der grenzen en heeft de belangen van het Rijk tegenover het buitenland te bescher men. De S. A. heeft tot taak den nieuwen Duitschen staat op den grondslag der nat. socia listische idee te vormen. PARIJS, 8 Dec. (V.D.) Volgens niet-offi- cieele berichten uit Algiers is aan boord van het zoogenaamde „drijvend tuchthuis" „La Marti- nière", waarop zich meer dan driehonderd en volgens een ander bericht 670 misdadigers be vinden, die naar de Fransche strafkolonie Cayenne zouden worden vervoerd, kort voor het binnenvaren van de haven van Algiers, waar nog meer veroordeelden aan boord zouden ge nomen worden, muiterij uitgebroken. Bij de on derdrukking van deze muiterij zijn 40 misda digers gedood en velen gewond. De bewakingsmanschappen zouden niet al leen gebruik hebben gemaakt van de vuurwa pens, doch ook van een bijzondere installatie, welke zich voor dergelijke gevallen aan boord van het schip bevindt en welke het mogelijk maakt stoom uit den stoomketel uit te stralen. De strijd tusschen de muiters en de bemanning moet eenige uren geduurd hebben. Het juiste aantal dooden en gewonden is nog niet bekend. De „Martinière" is Donderdagochtend de ha ven van Algiers binnengeloopen en heeft daar een nieuwe groep veroordeelden aan boord ge nomen. Het officieuze Havas-Bureau dementeert bo venstaande berichten en meldt, dat twee of drie wegens ernstige misdrijven veroordeelden welis waar getracht hebben een muiterij te doen uit breken, doch dat zij spoedig werden overmees terd en opgesloten. Deze tegenspraak wordt te Parijs eenigszins sceptisch opgenomen. Ijjkheid zou voor de Kleine Entente onaanvaard baar zijn. ROME, 7 Dec. (Reuter) Volgens de meening van officieele Italiaansche kringen moet de reorganisatie van den Volkenbond op de vol gende drie hoofdpunten plaats hebben: le. Beperking van de rechten der kleinere mogendheden bij het behandelen van problemen die hen slechts gedeeltelijk betreffen. 2e. Vereenvoudiging van de Volkenbondspro- eedure. 3e. Het bevrijden van den Volkenbond van den geest van Versailles en andere na-oorlogsche verdragen. Bij informatie in regeeringskringen te Parijs, vernam Reuter, dat Frankrijk alleen zal toe stemmen in een hervorming van den Bond als alle andere landen eensgezind daarmede instem men (dus ook de kleine mogendheden Red.). MUNCHEN, 7 Nov. (W.B.) Wegens de groote overwinning der nationaal-socialisten op 12 Nov. 1.1. en wegens het naderende Kerstfeest, zijn meer dan 500 personen, die zich goed hebben gedragen en van wie men verwachten kan. dat zij weer nuttige leden der maatschappij zul len worden, uit de concentratiekampen ont slagen. KEULEN, 7 Dec. (Reuter). Te Radevormwald zijn ten huize van communisten 58 geweren en meer dan 1200 ronden munitie ontdekt en in beslag genomen. Tien communisten zijn gearresteerd en vier hunner reeds naar een concentratiekamp ge zonden. DE TWEEDE KAMER HEEFT MET 56—33 STEMMEN DE KORTING Of DE INDISCHE PENSIOENEN AANGENOMEN. Heden heiligverklaring van Bemadette Soubi- rous. 5000 gevangenen zullen uit de concentratie kampen worden ontslagen. Kort bezoek van Litwinof aan Berlijn. Transferbesprekingen te Berlijn beëindigd. Reorganisatie van den Volkenbond? De opvat ting te Londen. De begrooting van Economische Zaken is door de Tweede Kamer goedgekeurd. Ingesteld is een commissie betreffende de op leiding van medische studenten. Schrijven van minister Siotemaker de Bruïne over den gang van zaken volgens de Bedrijfs- radenwet. Uitvaart en begrafenis van prof. dr. R. Ligten- berg O.F.M. O A'DAMSCHE VAART. DEN GEHEELEN DAG GEOPEND. VERLICHTING MUZIEK DAGKAARTEN VERKRIJGBAAR. Onze Romeinsche correspondent seint: Den geheelen nacht heeft het geregend. Ook in de ochtenduren regende het. De pelgrims uit Lourdes hebben niettegenstaande den Pyri- neeschen regen (zooals zij 't noemden) op het plein vóór St. Pieter doorgebracht. Den heelen morgen stroomden de geloovigen naar St. Pie ter. Er waren er 40.000. Op de diplomatentri- bune zat ook prins Ckristiaan van Saksen. De duizenden, die geen plaats konden vinden in de kerk, volgden in den geest de plechtigheden. De Paus werd met groote plechtigheid in den St. Pieter gebracht. Om 10 uur begonnen de klokken te luiden ten teeken, dat de heiligver klaring had plaats gehad. LONDEN, 7 Dec. Het bezoek van den ge wezen Hongaarschen premier, graaf Bethlen, die hedenavond Londen heeft verlaten, en de petitie van 200 Britsche Lagerhuisleden ten gunste van een herziening van het verdrag van Trianon, hebben de kwestie der Hongaar- sche grenzen even in het middelpunt der oe- langstelling geplaatst. In officieele kringen houdt men zich buiten de manifestaties, die geleid hebben tot de pe titie der Lagerhuisleden. De Britsche regee ring is van meening, dat de problemen der ter ritoriale politiek de internationale complica ties niet mogen verergeren, althans op het oogenblik niet; zij meent, dat men thans aan de ontwapeningsonderhandelingen al genoeg heeft. LONDEN, 7 Dec. (V. D.) Naar verluidt is de leider der Oostenrijksche Heimwehren vorst Starhemberg in Londen aangekomen. Bijzonder heden over het doel van zijn bezoek zijn op het oogenblik nog niet bekend. LONDEN, 8 Dec. (V.D.) Heden is volledige overeenstemming over de passagiersprijzen op j de Noord-Atlantische scheepvaartlijnen bereikt. Het is den deelnemers aan de conferentie' van vertegenwoordigers dezer lijnen gelukt, een volledige overeenstemming tot stand te bren gen inzake de classificatie der schepen en d? daaruit voortvloeiende prijsdirectieven. De nieuwe tarieven worden 1 Januari 1934 van kracht. Zü zullen in Europa en Amerika op 23 December 1933 gepubliceerd worden. Ook alle overige nog niet geregelde aangelegen heden zfjn op de conferentie, waar ook Neder land vertegenwoordigd was, tot een bevredigen de regeling gebracht. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 764^5 Vorige stand: 763

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1