STADSNIEUWS Man fcfiufft om: Klokgelui en zang uit den toren De ernstige brand te Den Haag Haarlem, 8 Dec. BEURS VAN AMSTERDAM Ewitsersche PREMIERE IN EUROPA De vroegbeurs Wisselkoersen HI BBBAL5EM VRIJDAG 8 DECEMBER CONCERT VOOR WERK LOOZEN IJSBOND HOLLANDS NOOR DERKWARTIER NATHAN HEEFT MAZZEL Opvoering voor werkloozen VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken IJSBERICHTEN 1 UUR Hoofddorp Spaarndam Zwanenburg Zestig-jarig kloosterjubileum Zilveren jubileum Eerste algemeene jeugdleiders cursus Eervol ontslag KON. VER. „OOST EN WEST" Lezing pater Geurtjens Bridgeclub „Haarlem" Concert door een blinden pianist Brandstoftoeslag Commissie Toezicht L. O. St. Nicolaas in het Kindertehuis Comfortabel elegant en warm, v. SCHIJNDEL'S KRAAGLAARSJES f 8.75 Fa. E. FRANKEN Conferenties voor niet-Katholieken Spreekuur Het Middenstandsbedrijf Jhr. dr. Mollerus' reis naar Indië BURGERLIJKE STAND HaarlemAmsterdam en terug St. Nicolaas bij de K. J. M. V. Personalia V er schillende genoodigden en een *alryk publiek luisteren rond om de Magdalenakerk te Amsterdam Geslaagde demonstratie AGENDA 9 December Leipziger Bonthandel RUIMT OP SANTPOORT 3eurs-thermometer VRIJDAG 8 DECEMBER 1933 Voor de bij de bestuurdersbonden aangeslo ten werkloozen, heeft het Centraal Comité voor ontwikkeling en ontspanning een groot vocaal concert georganiseerd, waaraan belangeloos hunne medewerking verleenen het Schoten's Chr. Gem, Koor, het Chr. Kinderkoor „Zang- lust'' en het Dubbel-Mannen-Kwartet „Zang- lust", alle onder leiding van den heer Jac. Zwaan. Verder verleenen hunne medewerking Helena Ludolph, sopraan, Marinus Adam, kla rinet, en de heer Gosse Kroes, piano- Hei, Gemeentebestuur stelde hiervoor de Gem. Concertzaal beschikbaar. Het concert wordt op Maandag 11 December gegeven en vangt om 8 uur precies aan. Toe gangsbewijzen zijn bij de vakbondbestuurders verkrijgbaar. Donderdagavond om half negen hield de Ijs bond Hollands Noorderkwartier afdeeling Haar lem en Omstreken zijn jaarvergadering in hotel de Leeuwerik. Na de opening door den voorzit ter. Mr. J. D. v. d. Plaats, bracht Mr. J. A. Vaillant, secretaris het jaarverslag uit. In totaal werd aan de baanvegers verleden jaar een to taal loon van f 190 uitbetaald. Tot controleur der kasbescheiden werd door de vergadering de heer Salet aangewezen, na dat de heer R. D. Baart de la Faille, penning meester van den bond. het kas-jaarverslag had uitgebracht. Vervolgens werden de beide periodiek aftre dende bestuursleden, de heeren Mr. J. A. Vail lant en L. Nieuwenhuis herkozen en het bestuur aangevuld met d enheer Mr. v. d. Buycke. Tot afgevaardigde naar de algemeene verga dering van den Bond in Amsterdam werd de heer R. D. Baart de la Faille aangewezen. Speciaal werd nog de aandacht er even op ge vestigd. dat de ijs-berichtendienst goed func- tionneert en hierin medewerking gekregen was van de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, die aan haar bureau op het Stationsplein het bericht bevestigt. In overweging werd genomen om iemand aan te stellen die zich persoonlijk op de hoogte stelt van de betrouwbaarheid van het ijs in en rond om Haarlem, ter informatie van het publiek en voor het verzamelen der ijsberichten. Donderdagavond had in gebouw „St. Bavo" sen tooneeluitvoering plaats, uitgaande van het Centraal Com'té voo werkloozen. De rederijkers kamer „Alberdingh Thym" had zich hiervoor disponibel gesteld en voerde het bekende tooneel- spel „Nathan heeft massel" op, waarmede zü voor de jaarfeesten van den R.K. Volksbond zooveel succes oogstte. De heer N. de Bie, penningmeester van het comité, sprak een kort dankwoord aan „Alber- dingk Thijm" voor hare belanglooze medewer king aan het comité voor deze heropvoering. Het stuk, waarin weer de heer G. Nielen de hoofdrol van den mazzelenden Nathan ver vulde, sloeg zeer in en de aanwezigen hebben dan ook een heel prettigen avond gehad. Aan de optredende dames van „Alberdingk Thijm" werden bloemen aangeboden. De opvoering slaagde uitstekend. De Rechtbank te Haarlem heeft Donderdag 7 December 1933 de volgende uitspraken ge daan: J. G. A. M. M., vertegenwoordiger, wonende te Amsterdam. L. A. Th. v. d. B., vertegenwoor diger, wonende te Amsterdam, vrijgesproken. M. de V., slager, wonende te Haarlemmer meer, appèl overtr. Drankwet. Vonnis Kanton rechter Haarlemmermeer bevestigd. P. J. M., chauffeur, wonende te Assendelft, appèl overtr. Politieverordening Assendelft, twee geldboeten elk van f 5 subs. 5 dagen hecht. o.v. J. H., loodgieter, wonende te Oostzaan, appèl overtr. Motor en Rijwielreglement, f 8 boete subs. 8 dagen hecht. o.v. J. B., koopman, wonende te Amsterdam, appèl overtr. Winkelsluitingswet, f 0.50 boete subs. 1 dag hecht. o.v. W. F. N. H„ wonende te Leiden, apoèl overtr. Motor- en Rij wiel wet, f 25 boete subs. 25 dagen hecht. o.v. K. H., los arbeider, wonende te Krommenie, oplichting, twee maanden gev. straf voorw. met een proeftijd van drie jaar. H. H. B., koopman, wonende te Beverwijk, appèl overtr. Vuurwapenwet. Vonnis Kanton rechter Haarlem bevestigd. F. F. W., vervoerder, wonende te Santpoort, appèl overtr. art. 455, 4o. W. v. Str„ f 60 boete subs. 30 dagen hecht. o.v. Y. E. R., winkelier, wonende te Amsterdam, appèl overtr. Visscherijwet, vonnis Kantonrech ter Haarlemmermeer bevestigd. J. A. B. H„ betonwerker, wonende te Amster dam, appèl overtr. Visscherijwet, ontslagen van rechtsvervolging. en verscheen onder groote hilariteit der aan wezigen St. Nicolaas, begeleid door een groo- ten en een kleinen knecht, allen in vol ornaat. Direct zette de muziek in en zongen allen uit volle borst den Heiligen Bisschop toe. Nadat hij in het midden der zaal gezeteld was, sprak Kij in 't algemeen een hartelijk woord, doch nam in 't bijzonder een paar leden van 't gezelschap erhanden. Hierna werd Hem door het Be stuur de lijst der prijswinnaars overhandigd en reikte Hij in die volgorde de prijzen uit, waarbij Hij bij elk paar een zeer toepasselijke speech afstak. De prijzen, door het bestuur uit geloofd, bestonden speciaal uit St. Nicolaas-ge- schenken. Tevens hadden de leden allen een surprise gemaakt, zoodat elk voor dezen bij zonderen avond eene verrassing te wachten stond. Prijswinnaars van de Bestuursprijzen waren: le prijs: Mevr. en de heer van Gooi; 2e prijs: Mevr. en de heer Stoutjesdijk; 3e prijs: Mevr. en de heer Hoogkamer; 4e prijs: Mevr. en de heer Kluit. Het ijs rondom Haarlem is niet geheel be trouwbaar. Voorzichtigheid blijft geboden. De hoofdvaart is niet betrouwbaar. Tochten zijn nog niet mogelijk. De buitenbanen niet betrouwbaar. Het ijs in de vaarten rondom Zwamenburg is opgebroken. Voorzichtigheid is geboden. Zie ook elders in dit blad. Morgen, 9 December, hoopt de Eerw. Zuster Lidwina haar 60-jarig kloosterjubileum te vie ren in het St. Lucia-klooster te Bennebroek. Gedurende vele jaren is Zr. Lidwina, na eerst Generaal-Overste te zijn geweest, als overste werkzaam geweest aan het St. Lidwina-gesticht in de Kloosterstraat te Haarlem, waar ook door haar medewerking enkele scholen van dien naam tot stand kwamen. Nog altijd leeft Moeder Lidwina bij allen in dankbare herinnering voort en het zal daarom aangenaam zijn voor de vele oud-be kenden dezen jubileum-datum van Moeder Lid wina te vernemen, om haar door een extra gebedje dien dag te gedenken, opdat Onze Lieve Heer haar nog verscheidene jaren dank baar moge doen terugzien op het vele en groote werk, door haar voor orde en school gedaan. Donderdag vierde de heer H. Essenberg in den huiselijken kring den dag, waarop hij 25 jaar geleden bij de Posterijen in dienst kwam. Van de huisgenooten die vanzelfsprekend gepoogd hadden, en met succes, dezen dag voor den jubilaris tot een onvergetelijken te maken, kreeg de feesteling o.m. een herinnering aan het oude en nieuwe postkantoor. De directeur van het postkantoor en de refe rendaris van de afdeeling administratie kwa men in den loop van den dag bij den jubilaris thuis hun gelukwenschen aanbieden. Van de collega's, die den jubilaris schriftelijk hadden gelukgewenscht. ontving hij een prach tig rookstel met tafeltje. Ook de R. K. Bond van P.T.T. zond een schriftelijken gelukwensch, terwijl talrijke bloemstukken als bewijs dienden, dat deze feestdag niet onopgemerkt voorbij gegaan was. Gisteravond is deze algemeene cursus ge opend met een Lof in de Franciscuskapel van het S. F. L. in de Zoetestraat alhier. Het Lof werd gecelebreerd door dsn voorzitter der Haar- lemsche Districts K. S. C„ kapelaan Th. v. d. Lugt, die daaronder een overtuigende confe rentie hield, waarin hij wees op de noodzake lijkheid, dat elke jeugdleider leekenapostel dient te zijn in den dienst van Christus-Koning. Na het Lof vereenigden zich de veertig cur sisten in een der S. F. L.locaiiteiten, waar de Haagsche Rector S. Braakman breedvoerig de geschiedenis behandelde van het jeugdwerk in Nederland, bijzonder dat der Katholieken. In zijn dankwoord vestigde voorzitter Van der Lugt er o.a. de aandacht op, dat de volgende week Vrijdagavond (15 December) In de kapel van het R.K. Lyceum aan den Zijlsingel (om half negen precies) de eerste recollectie-avond zal gehouden worden voor alle jeugdleiders van het district Haarlem. Ten overvloede deelen we mede, dat de tweede cursusavond op a.s. Donderdag 14 De cember niet zal gehouden worden in het Franciscushuis, maar in den St. Josephburcht, Donkere Begijnhof 3. Aanvang klokslag acht uur!. Woensdag 13 December a.s., des avonds om 8 uur, zal de weteerw. pater-mlssionaris H. Geurtjens voor de Kon. Vereeniging „Oost en West", afd. Haarlem en Omstreken in den Schouwburg Jansweg, alhier, een lezing met lichtbeelden houden over het onderwerp „Onder de oermenschen van Zuid-Nieuw-Guinea". Men schrijft ons: De tweede drive, die de Bridgeclub „Haar lem" dit seizoen ln clubverband organiseerde, in hotel „De Leeuwerik", stond in het teeken van het St. Nicolaasfeest. Het was een wilde drive, waarvoor 20 paren, dames en heeren waren ingeschreven, dus een bezetting van 10 tafels. Te half negen opende de voorzitter met eenige welgekozen woorden den tweeden wedstrijd- avond. In 't bijzonder werden de heer Urlot, die weder zoo bereidwillig was de leiding op zich te nemen, alsmede een paar introducé's, welkom geheeten. 't Reglement voor dien avond luidde, dat het lot besliste aan welke tafel men met zijn part ner zou spelen. Hier speelde men drie kwartier, waarna men bij het luiden van een bel ver plicht was het spel te eindigen. Dit herhaalde zich nog tweemaal, zoodat elk paar slechts aan drie tafels speelde. Te half twaalf luidde de laat ste maal de bel, waarna ongeveer twaalf uur de uitslag bij het Bestuur bekend was. Tegelijkertijd werd de deur der zaal geopend Met ingang van 1 Februari 1934 wordt de administrateur der „Vrijwillige Burgerwacht Haarlem", de heer P. Louis, op zijn verzoek, eervol uit zijn betrekking ontslagen en is op dien datum in zijn plaats benoemd de heer L. van den Bos, gep. adj. ond. off. adm. van het leger h. t. 1. De heer Louis wag gedurende 15 jaren in functie; de Burgerwacht verliest in hem iemand, die voor zijn vereeniging zeer veel heeft gedaan, 'j schietwedstrijden vooral de vraagbaak was van iedereen en die altijd heeft uitgemunt door ijver en plichtsbetrachting. De bekende blinde pianist Hugo van dei- Velden zal 21 December a.s. in de kleine zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw, des avonds om kwart over 8 een concert geven. Hij zal werken uitvoeren van Bach, Brahms, Chopin en Ciszt. De heer Van der Velden werd door een nood lottig ongeval op 5-jarigen leeftijd blind, maar slaagde er toch in zijn muzikale studies onder leiding van prof. HaverScharwenka te Ber lijn en Wilhelm Backh^us, te voltooien. Hij wordt thans als een uitstekend pianist be schouwd. Wij wekken onze lezers op, dit concert waar van de opbrengst mede aan de blinden ten goede zal komen, bij te wonen. Het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders heeft van het Gemeente bestuur een brief ontvangen waarin het ant woord krijgt op de vraag inzake brandstoffen- toeslag voor tewerkgestelden bij de z.g. drie- daagsche-werkweek. Het antwoord is duidelijk. Slechts zij, die momenteel minder loon ontvangen, dan het steunbedrag, dat zij zouden hebben genoten als zij steuntrekkend waren gebleven, kunnen aan spraken maken op bijbetaling. Diegenen, die meenen hiervoor in aanmerking te komen, moeten dit schriftelijk opgeven aan hun penningmeester. Zij, wiens loon boven het steunbedrag, ver meerderd met 1 brandstoffentoeslag uitgaat, kunnen dus een aanvrage achterwege laten. Woensdag 13 December, des avonds half ne gen, zal de Commissie van Toezicht op het La ger Onderwijs ten stadhuize bijeenkomen. Op de agenda staan o.a.: „Aanbeveling vacaturen". Aan de beurt van aftreden zijn de heeren J. R. H. de Smidt, M. L. A. Klei, G. Max, G. J. Kappers en Th. Lancee, terwijl bovendien moet worden voorzien in de vacaturen, ontstaan door het bedanken van Mevr. C. E. RasSöhn- lein en den heer Dr. C. L. W. Ruys. Dezer dagen vierden de jeugdige bewoners van het Kindertehuis aan den Schotersingel het Sint Nicolaasfeest. De goede Sint met zijn zwar ten knecht was zelf aanwezig. Hier en daar werd een vaderlijke vermaning uitgedeeld, want St. Nicolaas bleek goed op le hoogte te zijn met alle deugden en zonden van de kinderen. Maar tenslotte kregen allen nog een klein geschenk, terwijl zij, die geen reden tot klagen hadden gegeven, een extra-belooning ontvin gen. Het feest werd eenigen tijd bijgewoond o.m. door wethouder W. J. B. van Liemt en diens echtgenoote, den heer G. Wolzak, mej. W. G van Vliet, den heer P. C. de Haas van Dorser, directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon en drie oud-leden van het voormalig Burgerlijk Armbestuur, n.l. de heeren Emans, Van de Kamp en Venter. I Vtmn OOrl pw dOO» WfdenlnnCJseh .oh»ikoat Verkrijgbaar in zwart en bruin, wol gevoerd, astrakankraag A LEEN BIJ: ANEGANG 5 TEL. 10732 OPGER. 1836 Wij herinneren aan de conferenties voor niefc- katholieken, door pater Wijnand Sluys O. F. M. Vanavond half negen vindt de vierde van de zes conferenties plaats in de Kleverparkkerk. Deze conferenties verheugen zich in groote be langstelling en zijn ook voor katholieken bui tengewoon nuttig. Mr. J. Gerritsz, wethouder van Openbare Werken, zal inplaats van a.s. Maandag, op Dinsdag zijn gewone spreekuur houden. Voor de actievergadering der R. K. Midden stands vereeniging te Haarlem zal Mr. F. J. Bach op Woensdag 13 December in café Brinkmann spreken over het behoud van het Middenstands- bedrijf Onder den titel „28.000 K.M. door de lucht" Is bij de N. V. Gebr. Van Staden Koudenhorn al hier, verschenen een reisbeschrijving van jhr. dr. J. C. Mollerus over zijn tocht per K. L. M.-vlieg- tuig naar Indië. Het boekje is met talrijke il lustraties opgesierd. Ondertrouwd: 7 Dec.: J. J. v. Boven en J. W. Sparreboom; B. M. Looman en N. Dekker; R. H. v. d. Hulst en H. H. Kleü; G. Loor en W. F. Stamer; H. T. Huizing en W. A. van Zan ten; G. C. Timmerman en A. M. J. v. Schaik; J. C. Burger en G. Wolzak. Getrouwd; 7 Dec.: J. Beukema en B. C. van Calcar; H. F. M. van Leuven en J. C. v. Velse; W. C. de Jong en J. I. de Beer. Geboren: 4 Dec.: P. NijssenDirken, z.; 7 Dec.: M. W. Mulderv. Westerhoven, z.; J. H. SparreboomWielart, d. Overleden: 5 Dec.: M. HelnhuisBoonekamp, 71 j„ Paus Leostraat; M. Hertog, 23 j„ Kam perlaan; 6 Dec.: G. Braaij, 71 J., A. L. Dyse- rinckstraat; H. v. d. Camp, 68 j„ Aelbertsberg- straat; P. E. J. Horstman, 53 j„ Schalkwijker- weg; M. Hietbrink—Kuijer, 68 j„ Oranjestraat. De bekende Haarlemsche wandelveteraan J. D. Koopman zal a.s. Zondag bij gunstig weer zijn tijd op bovengenoemd traject van 32 K.M. welken afstand hij in 1929 in den tijd van 3 uur 33 min. wist af te leggen, trachten te ver beteren. Op 29 October van dit jaar liep de heer Koopman HaarlemZandvoort en terug (20 K.M.) in 2 uur en 7 1/2 min., met een tijd verbetering van 2 1/2 minuut. Als tijdopnemer en controleur zijn aange wezen de heeren J. Willemse en J. C. van Looij. De heer J. J. van Kooten stelt voor deze prestatie een herinneringsmedaille be- De goede kindervriend St. Nicolaas bracht Donderdagavond een bezoek aan de leden van de K. J. M. V. „St. Augustinus", die zich ver zameld hadden in de bovenzaal van het restau rant ,,De Kroon". Het bezoek ging gepaard met een vriendelijk welkom van Zijne Hoogst- derzelven, met het zingen van een lied, dat meer op een treurmarsch van Chopin, dan op een feestelijk welkomstlied leek; voorts met een gulle uitdeeling van goede gaven en even tueel kernachtige /rijmen" en natuurlijk angstig kloppende harten van de „boosdoe ners". De voorzitter, de heer J. v. d. Berg, die tevens als ceremoniemeester, spelleider en band speler optrad zijn kwaliteiten in dat opzicht zijn geweldig! sprak een woordje, de Gees telijk Adviseur, kapelaan van Houten, sprak een woordje, St. Nicolaas sprak een woordje (diep plechtig!) en de bondsvoorzitter, de heer A. Lohman, sprak een woordje, met het lugu bere gevolg, dat St. Nicolaas tot.... eere-voor- zitter van „St. Augustinus" benoemd werd. Toen alles eerlijk verdeeld was, ook de vele aanwezige dames mochten meedoen nam „mijnheer Sinterklaas" met zijn beide Pieten, die wat chocolade-zwart aandeden, af scheid en trokken zich bescheiden ln hun apar- tementen terug. De feestvreugde was ondertusschen in groote hoeveelheid aanwezig en bleef men tot laat in den avond gezellig bijeen, dank zij o.a. het voortreffelijk spel van de K. J. M. V.-band, waarmede ongetwiifeld in de toekomst nog veel te bereiken zal zijn! Het was echt een avond van de K. J. M. V.: beschaafd en vroolijk! De heer H. L. C de Zwart, ploegbaas aan de Centrale Werkplaats alhier, is benoemd tot baas 2e klasse. Nadat Donderdagmorgen de installatie tot mechanische uitzending van klokgelui en kerk muziek uit den Maria Magdalenatoren te Am sterdam had proefgedraaid, ving 's middags om twee uur de eigenlijke demonstratie aan. Een groot aantal belangstellenden had zich in de omgeving van het kerkgebouw op gesteld. Politie te voet en te paard handhaafde onder leiding van inspecteur Luteyn de afzet ting. In de pastorie was een groot aantal officieele personen de gast van pastoor Colla. Wij merk ten o.m. op Mgr. dr. G. C. van Noort, Deken van Amsterdam, pastoor Lagerwey van „De Posthoorn", pastoor S. van Breda van .De Boom", pastoor Schiphorst van de St. Bom- facius. verschillende kapelaans: verder hoofd commissaris Versteeg ln gezelschap van com missaris Mouwen en commissaris Haarman, den heer Vincent, carillonneur van het Koninklijk Paleis, de heeren Smithuysen en Mutsaerts, namens de „Eidophon", het kerkbestuur der parochie en veie anderen. Even over twee begaf men zich naar buiten en enkele oogenblikken later weerklonk uit den toren het gebeier van klokken, in werkelijk heid de klokken van het Benedictijnenklooster te Beuron gevolgd door verschillende nummers van zang en orgelspel: het „Aan U, o Koning der Eeuwen", het „Halleluja" van Handel, „In Paradlso", „Stille Nacht" en daarna nog eens het „Aan IJ, o Koning der Eeuwen", gevolgd door het „Wilhelmus". Tot slot beierden weer de klokken. De proefuitzendlng, de eerste ln Europa, mag ongetwijfeld een succes heeten. Tot slot beierden weer de klokken. De proef- uitzending mag ongetwijfeld een succes heeten. Vooral het klokgelui klonk volkomen natuurlijk, vol en helder over de omgeving. Het zingen kon ons minder bekoren, vooral het Grego- riaansch was zeer ijl boven het straatrumoer. De installatie was geplaatst in den kelder van de pastorie. Boven in den toren stonden achter de galmgaten vier groote luidsprekers opgesteld, die het geluid van beneden af naar boven ge bracht langs draden, verspreidden. De firma W. J. Bende had in samenwerking met den uitvinder de installatie aangelegd. Na de demonstratie kwamen de genoodigden bijeen in de pastorie, waar pastoor Colla een Ten vervolge op de mededeelingen, omtrent den brand ir Daendelsstraat te Den Haag kun nen wij nog melden, dat de heer Löwi, die in deerniswekkenden toestand met vele brand wonden in het ziekenhuis ligt, in het bijzijn van den medicus aan den politie-commissaris Karmer eenige inlichtingen heeft kunnen ver strekken. lederen ochtend omstreeks 8 uur placht hij de gasradiatoren te ontsteken. Naar zijn beste weten had hij dat ook Donderdagochtend op normale wijze gedaan, n.l. door eerst het steek vlammet je te gebruiken, daarop was hij naar beneden gegaan om werk te verdeelen voor de meisjes. In de gang teruggekomen, ontdekte h\j dat er op de eerste étage brand was. Hij snel de naar boven om te trachten de kinderen te redden. Toen zijn vrouw, die inmiddels bene den de gaskraan had afgesloten, weer naar bo ven wilde gaan, bleek het vuur zich reeds dit ging alles schier ongelooflijk snel in zijn werk te hebben uitgebreid tot de trappen en de gangen. De mar bekwam bij zijn pogingen tot redding hevige brandwonden en moest ne laas zijn reödingsarbeid staken. Daarna is hij aan de achterzijde uit wanhoop naar beneden gesprongen. Mevr. L. is tenslotte gered. Behalve de heer Zalm, die aan de voorzijde op straat sprong, waardóór hij ernstige kneu zingen bekwam, is ook diens broeder gewond deze zou aan de achterzijde door buren, die hem een stok hadden toegereikt, worden gered. Toen hij zich echter langs dien stok naar een platje wilde laten glijden, brak de stok, zoodat hy in den tuin viel en eenige fracturen be kwam. Donderdagmiddag heeft de Officier van Jus titie Mr. P. R. Blok, vergezeld van den Rechter commissaris Mr. Wery, een gerechtelijk on derzoek naar de oorzaak van den brand inge steld. De radiateur, waarvan wordt aangenomen dat deze den vuurhaard veroorzaakte, is door de politie in beslag genomen en ter onderzoek aan den hoofdingenieur der Gem. Gasfabriek den heer W. G. F. Wentink overgegeven. De heer Löwi, die Donderdag bij den ver- scTirikkelijken brand in zijn huis aan de Daen delsstraat waarbij zijn schoonzuster en zijn beide zoontjes in de vlammen omkwamen, van af het balcon aan de tweede etage is gespron gen en zwaar gewond in het ziekenhuis is op genomen, is Donderdagavond in het ziekenhuis overleden. De toestand van de overige gewonden is naar omstandigheden bevredigend. In het telefonisch verkeer van hedenochtend heerschte een ietwat vastere stemming. Eens deels hield dit verband met den gunstigen invloed, welke van Wallstreet uitging, en ten andere nam men er nota van, dat de korting der Indische pensioenen door de Kamer werd goedgekeurd, over welk feit veel spanning in den lande wordt weggenomen. Uiteraard werd deze goedkeuring door de Nederlandsche be- leggingsmarkt, die de mogelijkheid overwoog van veel onrust, ook ten opzichte van ons Staatscrediet, wanneer door een eventueele kabinetscrisis alles op losse schroeven zou ko men te staan, gunstig ontvangen. Er is ln de ochtenduren geen handel ln Nederlandsche be leggingswaarden geweest en daarom was men er op aangewezen de officieele beurs af te wachten. Van toonaangevende aandeelen lag Koninklijke Olie een tikje vaster in de markt op 177%— 177%, Philipslampen trokken 1 a 2 pCt. aan tot 257—25714, Unilever was ook iets beter ge disponeerd er. bedong 86 'A, H.V.A. kon ruim 1 pCt. hoogeren prijs bedingen, n.l. 173. Ameri- kaansche shares boekten fractioneele verbete ringen: Steels 30%, Bethl. Steel 22%, Anaconda Copper 9 3/8—9De Youngleening was weer vaster op 54 en voor Duitsche dollarfonds heersche een gunstige ondertoon. De Dollar was hedenochtend te Amsterdam iets zwakker op 1.581.59% (1.59). Het Pond Sterling en de Frank bleven vrijwel onveran derd, respect, op 8.108.13 (8.12) en 9.73 9.73,'4 (9.731-0. Gebouw „St. Bavo" Haarlems Gemengd Koor. 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur Alberdingk Thijm", 8 uur Cursus Grafi sche Bond, 8 uur Woningbouwvereeniging „De Spaarnestad", 8 uur. R.K. Kleverparkkerk Conferentie voor niet-katholieken. half 9. Frans Halsmuseum Crisis-tentoonstelling Kunst S. O. S., 105 uur. Gebouw „St. Bavo" Duivententoonstelling, 1010 u. Gewone zittingen, 47 u. Geel wit, 6 u. Stadsschouwburg Gezelschap Jan Nooy. Opvoering van: „Op Hoop van Zegen", kwart over 8. Rembrandt-Theater „De Witte Non". Op het tooneel „5 Svetlanoffs", 2.30, 7 en 9.15 u. Frans Halsmuseum Crisis-tentoonstelling Kunst S. O. S. 105 uur. 20 TOT 50 KORTING GROOTE HOUTSTRAAT 103 L. T. B. De afdeeling Driehuis-Santpoort, van den L.T.B. was Donderdag in ledenverga dering bijeen in café „Rozenstein". Voorzitter F. Heeremans bracht in zijn openingswoord dank aan de gemeentelijke autoriteiten voor de toegezegde hulp. Het onderzoek naar de gemo tiveerdheid van een aanvraag zal met den noo- digen tact geschieden, bovendien zal rekening ge houden worden met de grootte van het gezin. Medegedeeld werd dat de blikken regeerings- rundvleesch ook beschikbaar zijn voor land- en tuinbouwers die zulks behoeven. Verzocht werd bij executiegevaar direct mede- deeling te doen aan het bestuur, dat het hoofd bestuur direct in kennis stelt, om verkoop te voorkomen. Inzake teeltbeperking moet de ver eeniging zeer actief zijn, daar de landbouw, die de meeste schade treft, voortdurend tracht de voorgestelde wetten te wijzigen. Bin nenkort zal over dit onderwerp een kringver gadering worden gehouden in Beverwijk. Voor de avondcursussen in landbouwonder wijs wordt vroegtijdige opgave verwacht. De voorzitter spoorde vooral de jongeren aan zich veelzijdig te ontwikkelen en wees op de R. K. Volks-Universiteit hier te plaatse, waar een achttal cursussen worden gegeven. Bespro ken werd voorts nog een voorstel der afdeeling. Ingediend op de vorige maand gehouden alge meene vergadering in Haarlem, waar dit werd verworpen, om de steunuitkeeringen voor tuin ders en boeren even hoog te doen zijn als van werklooze arbeiders. Onmachtig door gebrek aan middelen, ook zelfs aan eenige crediet, zal weer een dringend beroep gedaan worden by de bevoegde Instan ties om hulp voor aanschaffing van meststoffen. Met een kernachtige opwekking tot propa ganda voor ledenwinst sloot de voorzitter met den christeiyken groet. Over: Weldadigheid, naar Ver mogen, „Janskamer", Jansstraat 38 rd. Geef, geef met volle handen, Van al Uw overvloed. Dan hebben vele armen Het dezen winter goed. Postgiro 212793, telefoon 13235 of 15445. Nederl. Staatsleen ....prijshoudend Gemeenteleenprijshoudend Youngleening vast Philips *wak Unilever «wak Aku zwak K oninklijke zwak H V A zwak Rubber zwak Tabak zwakker Amerik. waarden prijshoudend VRIJDAG, 8 Dec. Vorige Slotkoersen. Heden Londen 8.12 8.11% Beriyn 59.25 59.30 Parijs 9.73% 9.73V* Brussel 34.5SVs 34.55 Zwitserland 48.14 48.15 Weenen Kopenhagen 36.30 36.25 Stockholm 41.90 41.75 °sl° 40.85 40^75 New York (cable) 1.59 1.586/s Rome 13.12% 13.10 Praag 7.3714 7.37% Madrid 20.25 20.35 toespraak hield. Hy bracht hulde aan den uitvinder, den van God begenadigden priester Dr. Könemann te Beriyn, die ons zooveel moois heeft gebracht en zoo God het wil nog veel schoons brengen zal en verder aan zijn medehelpers Ir. Maijer en technicus Trularsky Pastoor Colla dankte ook Deken van Noort de aanwezige pastoors en hoofdcommissaris Versteeg, van wiens toestemming het zal af hangen of de toren van St. Maria Magdalena nog vaak deze uitzendingen zal geven. Ten slotte dankte hij de heeren Smithuysen en Mutsaers, die hem hadden meegenomen nan*' het laboratorium van de „Eidophon" te Beriyn, om met deze uitvinding kennis te maken. Hierna sprak de heer Smithuysen, directeur van de „Eidophon", die er op wees, dat het de parochie geweest is, die pastoor Colla in staat heeft gesteld, deze uitvinding toe te passen. Wanneer in de toekomst de klokken over de huizen van het Spaarndammerkwartier klinken, zullen zü opwekken tot gebed en herinnering te vens voor altyd aan pastoor Colla, (lie met zoo veel liefde en toewijding zyn herdexjyk ambt hier vervult. Besloten werd een telegram te zenden aan den priester-uitvinder Dr. Könemann. wy waren nog ln de gelegenheid, even de be vinding te vragen van Mgr. dr. G. van Noort. Hij achtte het klokkenspel verreweg het beste, de zang was züns inziens minder goed Of dit experiment zal leiden tot een geregelde uitzen ding van klokkenspel van den toren onzer Spaarn dammerkerk kon Mgr. ons nog niet bevestigen. Staatsieenlngen 5 Nederland 1932 4 y, Nederland 1916 4% Nederland 1917 4 Nederland 1933 1Y, N. Ind 1926 AB 4N. Ind 1931 5 y, Youngleen 1930 Vorige Slotkoersen. Heden 101# 102% 101# 100% 87% 87% 53% Banken Koloniale Bank 45% Indische Bank 47i/* Cert Handel-MU47 Industrieën Unilever 857/e Calvê Delft 57 Alg. Kunstzüde 31 Van Berkei's Pat. 20% Nieuwe Philips 25a% KUch Accoustiek Ned. Ford 170% Industr Buitenland Anaconda 9% Bethlenem Stee) 22% Kennecot 13^f O S SteeJ 30% U. 8 LeatheT 6% Intern NickeJ 13% Stand Brands 16Va MUnbouw Boeton Mijnbouw 7 Alg Exploratie 124% Redjang Lebong 113% Petroleum Kon Olie 1771/s Gaboes 13% Perlak 99 Peudawa 3% 101% 102% 101% 100% 87% 87% 53% 44% 4 7% 47 87 o7 30% 20 250% 1 173 9% 22% 13% 30# 0% 13% 16% 7 124 113 175% 13 99% 4 Shell UnioD OU Rubber Bandar 70% Dell Batavia Rubber Serbadjadl Silau V I. G. O Allied Intercontin Rubber Scbeepvaart Java Ch Japan Holl Amerika Lijn Dito Gem Elgend Kon. Ned Stoomb Scheepvaart- Unie Suiker H V A Jav Cultuur N L S O Vorstenlanden Actions tdem Tabak Dell Batavia Oostkust Spoorwegen (Jnlon Pacific 71% Wabash Ene Kansas City South South Rai'.w Chic MUw Maxwell L. Gr. orige oersen. Heden 11% 11# 5% 5# 96% 95% 70% 69% 37% 37 27 26% 27 26 47% 47 49% 50 1% 17/8 22% 22 1% 1# 1 Aa 1# 9% 9% 4o% 46 171% 169 95 93 67% 65 24 21% 18 00 17.00 112% 113 108 1061/* 19 19 129 128 2 9% 77/s 15% 3% 13% 73 10 8 16% 5% 13%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2