Gemeenteraad van Heemstede Stadsnieuws fm VREES VOOR LINKSCHE REVOLUTIE VRIJDAG 8 DECEMBER Vele hamerstukken Grondverkoop en wegenaanleg Voorstellen in verband met de groote voorjaarsbloe mententoonstelling in 1935 Ingekomen stukken Dempen sloot Verhuur tuingrond Verkoop grond Aanleg wegen ten Oosten Heemst. Dreef Aanleg weg ten Westen Binnenweg Verordening rangen enz. politiepersoneel Overeenkomst inzake vleesch- keuringswet Benoeming lid School commissie Wijziging werklieden reglement Uitbreiding woning direc teur bedrijven Beschikbaarstelling grond voor bloembollententoonstelling Deelname waarborgfonds bloemententoonstelling Verordening inzake sluiting kapperszaken Zand strooien HILLEGOM BLOEMENDAAL BENNEBROEK DRIE STROOPERS GEPAKT Slede met dubbelen bodem! POGING TOT DOODSLAG Cognac, het meisje en 't slagersmes DIERENMISHANDELING Koe stok door den neus geslagen Het ijs rondom Haarlem IJsvereeniging Haarlem en Omstreken Ijsbaan Kleverlaan St. Moritz Te Heemstede Te Spaarndam Te Zandvoort AUTO DOOR DE BRUG LEUNING Inzittenden gewond DIE DONKERE DAGEN T ransf erbesprekïngen beëindigd Communiqué van de Duitsche Rijksbank NOG EEN AUTO-ONGEVAL Kort bezoek van Lïtwi- nof aan Berlijn Benesj naar Parijs Zijn bezoek van zeer veel betee- kenis geacht Spaansche regeering op alles voorbereid R. K. Haarlemsche Voetbalbond Gisterenavond kwam de raad dezer gemeente in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn. -"ingekomen was een brief van Ged. Staten, houdende vetzoek der schoolgeldverordening L. O. zoodanig te wijzigen, dat het heffingstarief aanvangt bij een belastbaar inkomen van 800 in plaats van bij 1000. B. en W. adviseeren afwijzend. De raad gaat met dit afwijzend advies accoord. Verder was ingekomen een verzoek om een straat of plein in deze gemeente te noemen naar den ontwerper van de esperanto-taal „Dokter Zamenhof". Hiermede zal tjz.t. rekening worden gehouden. De heer RIJKES (V.B.) mist het verzoek van den heer Binkhorst om over te gaan tot dem ping van de sloot achter de Borneostraat. Wethouder Dr. DROOG (R.K.) zegt, dat de onderhandelingen over het dempen van deze sloot nog loopen. Deze sloot is echter niet van de gemeente en daarom is het niet zoo gemakkelijk een afdoende oplossing te treffen. Nu de onder handelingen gaande zijn, acht spr. het niet juist hierover nadere mededeelingen te doen. B. en W. vragen machtiging om met ingang van 1 Januari 1934 voor één jaar te verhuren aan E. Vrugt in Heemstede 2085 R.R. tuingrond, gelegen aan de Oostzijde van den Glipperweg tegen een prijs van 0.35 per RJt. Conform besloten. 3. en W. stellen voor te verkoopen aan: a. Ch. M. Reinders Polmer, te Heemstede, één perceel bouwterrein, groot ongeveer 608 M2„ gelegen aan de oostzijde van de Heemsteedsche Dreef, tegen de som van 6750; b. H. C. Louw, te Bloemendaal, één perceel bouwterrein, groot ongeveer 717 M2., gelegen aan de oostzijde van de Heemsteedsche Dreef, tegen de som van 7800; c. H. M. Fockens en A. Stevens, te Heem stede, één perceel grond, groot ongeveer 795 M2., gelegen aan de zuidzijde van de Bachlaan, tegen den prijs van 7 per M2.; d. G. W. K. Bosma, te Haarlem, één perceel bouwterrein, groot ongeveer 1220 M2., gelegen aan de zuidzijde van den Meerweg, tegen den prijs van 6 per M2.; e. de N.V. Reuvers Maatschappij tot exploi tatie van onroerende goederen, te Haarlem, één perceel bouwterrein, groot ongeveer 731 M2„ ge legen aan de westzijde van de Sportparklaan tegen den prijs van 7 per M2. Conform besloten. B. en W. stellen voor om voor rekening van de N.V. „Heemstede" over te gaan tot den aan leg van gedeelten van de Franz Schubertlaan de Diepenbrocklaan en de Van Breelaan, gelegen aan de Oostzijde van de Heemst. Dreef. Conform besloten. B. en W. stellen voor om voor rekening van den N.V. Stoom-, Wasch- en Strijkinrichting v/h. J. Peeperkorn en Zn. te Heemstede, over te gaan tot doortrekking van de Hendrik Pee- perkornstraat tot aan den Binnenweg. Conform besloten. B. en W. bieden opnieuw ter vaststelling aan de verordening inzake de rangen, de bezoldiging enz. van politiepersoneel. De heer VAN UNEN (V. B.) verwondert er zich over dat na 1H jaar pas wordt medege deeld, dat bezwaren bestaan tegen de oorspron kelijk vastgestelde verordening. Spr. betreurt het dat de Raad vóór de behandeling -an de ge- meentebegrooting niet de mededeeling heeft ge kregen, dat de salarissen van de politie naar het oordeel van den Minister te hoog zijn. Spr. had anders misschien meer steun gekregen bij zijn pogingen cm een verlaging van loonen en sala rissen tot stand te brengen. De heer DE TELLO CS. D. A. P.) acht deze zienswijze niet juist. De minister onthoudt zich van een oordeel over de tegenwoordige salaris sen van de politie doch wenscht alleen een ver laging voor het nieuw aan te stellen personeel. De VOORZITTER kan deze meening onder schrijven. De heer VAN UNEN constateert dat van hoo- ger hand is gezegd, dat de salarissen te hoog zijn, terwijl van de tafel van B. en W. bij de be grooting is medegedeeld, dat dit niet het ge val is. De verordening wordt vastgesteld. B. en W. stellen voor, om de overeenkomst met Haarlem inzake de uitvoering van de vleeschkeuringswet niet op te zeggen. De heer AUDRETSCH (Vrijz.) zou graag in de overeenkomst met Haarlem zien opgenomen dat de slachtloonen in de nieuwe 5-jarige perio de ook niet verhoogd kunnen worden. Wethouder dr. DROOG CR. K.) zegt, dat dit ook het streven is, force majeure uitgesloten. Er zou bovendien ook een nieuwe overeenkomst voor noodig zijn. De heer v. d. HEUVEL (A. R.) vraagt waartoe he* noodig is, om die overeenkomst telkens voor 5 jaar aan te gaan. Kan die overeenkomst niet voor 1 jaar worden aangegaan? Wethouder Dr. DROOG (R. K.) antwoordt, dat Haarlem toch wel zoo'n beetje met het oog op haar inrichting en eventueele uitbreiding, weet waar het aan toe is. De heer VAN UNEN (V. B.) voelt veel voor de opmerking van den heer Van den Heuvel. De heer ATTEMA (C. H.) vraagt of de ver laging van de ambtenaren-salarissen geen in vloed kan hebben op de keurloonen. Wethouder dr. DROOG (R. K.) zegt dat die salarissen slechts een minimaal onderdeel vor men van de kosten. Veel meer invloed heeft de oprichting van de Varkenscentrale en Rundvee centrale en straks de omzetbelasting. De heer VAN UNEN (V. B.) zegt, dat het abattoir een groote reserve had. Het stuk wordt aangehouden tot een nader onderzoek. Tot lid van de commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs wordt in de vacature van me vrouw RoelvinkRijnveld benoemd mevrouw J. T. Heuff—Schoonakker. B. en W. bieden ter vaststelling aan de 3e wij ziging van het werkliedenreglement, waarbij de werkman, die den leeftijd van 65 jaar heeft be reikt wordt ontslagen met het einde van het looende kalenderjaar. Wordt vastgesteld. B. en W. vragen een crediet van f 5500 maxi mum ten behoeve van de uitbreiding der woning teur der gas-, duinwater- en electriciteitsbedrij- van den directeur der gas-, duinwater en elec- triciteitsbedrij ven Wordt toegestaan. B en W. stellen voor ter beschikking te stel len van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur te Haarlem een gedeelte van het wandelbosch „Groenendaal", alsmede het daar aan aansluitend perceel weiland, gelegen langs de Vrijheidsdreef en de daarnaast gelegen bol- lentuinenzich uitstrekkende tot aan het z.g. „Grotstuk", een en ander voor de in 1935 te houden voorjaars-bloemententoonstelling, zulks om niet en onder door hen te stellen voorwaar den. Wordt aangenomen. B. en W. stellen voor de gemeente Heemstede voor een bedrag van 10.000.te laten deel nemen in het waarborgfonds der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haar lem, ten behoeve van de Internationale Voor- jaars-bloemententoonstelling in 1935, 'welke in de gemeente Heemskerk zal worden gehouden. Wordt aangenomen. B. en W. stellen voor de volgende verorde ning vast te stellen: Het is verboden een open of besloten ruimte, waar pleegt gewerkt te worden in een barbiers- of kappersondenneming op Donderdag na 1 uur des namiddags voor het publiek geopend te hebben. Deze bepaling vindt geen toepassing op den Donderdag voorafgaande aan Goeden Vrijdag, alsmede op 14 Augustus, 31 October en 24 De cember, voor zoover die dagen op een Donder dag vallen. De heer TELLO CS. D. A. P.) ziet niet in, waarom het voor de rechtsgeldigheid der ver ordening noodig is, om de verplichte Zaterdag avondsluiting om 10 uur voor de kapperszaken op te heffen. De Raadsmeerderheid heeft hier toe in 1932 een verordening vastgesteld en de Kroon heeft die verordening goedgekeurd. De VOORZITTER merkt op, dat deKroon destijds ook de door den Raad vastgestelde Dón- derdagsluiting heeft goedgekeurd en ook daarvan heeft de rechter rechtskracht Ontzegd. B. en W. wilden nu niet het risico loopen, dat de verordening voor de derde maal moet wor den vastgesteld. De heer VAN DER HEUVEL (A.-R.) is ook van meening dat de rechtskracht van de ver ordening zooveel mogelijk moet worden bevor derd om niet te risqueeren dat de heele veror dening wordt vernietigd omdat een onderdeel in strijd met de wet is. De VOORZITTER zegt, dat in 1932 de kap pers zelf om en sluiting op Zaterdag om 10 uur hebben gevraagd. Aangezien men practisch hier en ook in Haarlem om 10 uur sluit, wordt niemand benadeelt wanneer de zekere weg wordt bewandeld. De heer TELLO (S. D. A. P.) dient vervolgens een amendement in, om de sluiting op Zaterdag 10 uur voor te schrijven. Dit amendement wordt aangenomen met 96 stemmen. Tegen stemden de V. B., de heer Audretsch en wethouder Jhr. v. d. Poll. De heer MEEUWENOORD verzoekt den wet houder van Openb. Werken om opdracht te ge ven dat vooral op de loopbruggen zand wordt gestrooid bij gladheid van de wegen. Er zijn reeds ongelukken gebeurt. Wethouder dr. DROOG (R. K.) zegt hierop te zullen letten. Vereeniging voor Bloembollencultuur De afdeeling Heemstede van bovengenoemden bond hield Donderdagavond een vrij goed bezochte vergadering in café-restaurant „Hof van Heem stede". Na opening door den voorzitter, den heer Jos. M, J. Braam, volgden enkele mededeelingen en ingekomen stukken, zoo o.a. de mededeeling, dat het hoofdbestuur reeds adhaesie had betuigd aan de motie aan de regeering door den Bond van bedrijfsautohouders tegen de steeds hoogere belastingen op de vrachtauto's, zoodat dit voor de bollenstreek zoo belangrijke punt niet op de agenda der algemeene vergadering komt, zoo als dit door de afdeeling Heemstede was voor gesteld. Besloten werd aan de Bloemistarbeidersver- eeniging ,,St. Deus Dedit" wederom een bedrag beschikbaar te stellen voor haar te houden huis- broeitentoonstelling in het voorjaar van 1934, Als bestuurslid werd herkozen de heer Jan Braam en in de vacature, ontstaan door het zich niet meer beschikbaar stellen van den heer H. J. v. d. Berg, gekozen de heer C. Kapitein. Hierna volgde de behandeling van den be schrijvingsbrief der 172e Algemeene vergadering, welke op 18 December kal gehouden worden. Bij punt 7, voorstel om de minimumcontri butie voor 1935 te verhoogen, omdat dit jaar hier in Heemstede de groote tentoonstelling wordt gehouden in Groenendaal. deed de voor zitter een beroep op de leden om propaganda te maken voor het lidmaatschap. De begrooting werd aan een zeer nauwkeurig onderzoek onderworpen. Betreurd werd het we derom niet uitgeven van het jaarboekje, omdat dit, vooral met de groote wijzigingen der tele foonnummers in de bollenstreek, zulke goede diensten bewees, vooral in het drukke seizoen. Algemeen werd betreurd het voorstel van het Hoofdbestuur, cm ook in 1934 het 2 cent per roe-fonds, ten dienste der onpersoonlijke re clame en voor het wetenschappelijk onderzoek, buiten werking te stellen. Trots den financieelen moeilijken toestand, was men van meening, dat b.v. het Laboratorium zeker niet in gevaar ge bracht mag worden en gaarne wilde men de financieele offers brengen voor het behoud daarvan. Uitvoerige besprekingen volgden over 't voor stel van de afdeeling Voorhout, om betaling van alle leverbare bloembollen, het surplus zoowel als het ingeleverde gedeelte, berekend tegen de vastgestelde minimumprijzen, desnoods met een geheele of gedeeltelijke terugbetaling over een periode van plm. 10 jaar. Tot uiting kwam, dat het niet enkel de kleine kweekers zijn, die fi nancieel op sterven liggen. Met. op één na algemeene stemmen werd dan ook besmten het voorstel-Voorhout te steunen. Slechts één lid 6temde blanco. Men meende, dat dit de eenige weg was, om nog tot een zoo noodzakelijke credietregeling te komen. Bloembollencultuur. De afd. Hillegom der Alg. Ver. v. Bl. hield gisteravond in Hotel Sis termans een ledenvergadering, die door pl.m. 160 leden was bezocht. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op Mr. D. F. Pont, burgemees ter der gemeente, en notaris D. Lodder. De voorzitter, de heer W. Jonkheer, opent met een woord van hartelijk welkom. Uit de buitengewone opkomst valt reeds te conclydee- ren, dat er zeer belangrijke besluiten zullen moeten genomen worden. Spr. vertrouwt, dat de goede toon, die steeds de vergaderingen heeft gekenmerkt, ook bij deze bijeenkomst de laatste onder zijn leiding behouden blijft. Sinds onze laatste verg. op 6 Oct., aldus spr., is er in ons vak niet veel verandering gekomen, ofschoon bij minder uitvoer toch de opbrengst grooter werd; als zoodanig heeft de saneering gunstig gewerkt, hoe hard de bepalingen ook mogen zijn. Aangaande credietverleening door de Regeering aan de beoefenaren van ons vak, is nog niet veel bereikt: het verzoekschrift van 6 organisaties daartoe werd door Z.E. den Mi nister afgewezen. De export is nog diep gezon ken, doch het Engelsche pond stijgt een weinig; mede is een lichtpuntje, dat Duitschland de bloembollen niet hooger zal belasten, wel de bloemen. Hiermee verklaart spr. de vergadering voor geopend. (Applaus.) Hierna komt aan de orde: Behandeling van de door den heer W. Murk ingediende motie. De voorzitter verzoekt den voorsteller desge- wenscht een en ander te willen toelichten. De heer Murk zal dit zoo kort mogelijk doen; spr. is rotsvast overtuigd, dat de overheidsbe moeiingen moeten verdwijnen. De heer Murk heeft daartoe 3 argumenten: de maatregelen zijn onrechtvaardig, overbodig en gevaarlijk. Onrechtvaardig, omdat ze zeer zware lasten op leggen, waarvoor een gedeelte van het vak op draait. Bij voortgezette saneering gaan nog meer firma's naar den kelder. Overbodig: vroe ger was 't goed geweest, laat ons dat aannemen, doch door het vernietigen is de schaal tusschen vraag en aanbod in evenwicht gebracht en als dit zoo is, waarom dan de verdere kosten, waar de centen zoo hard noodig zijn. De maatregelen zijn gevaarlijk, want ze berokkenen den export, ja het heele'vak groot risico. Nemen we b.v. een der maatregelen: het stel len van een minimumprijs. De praktijk heeft geleerd, dat deze maximumprijzen worden Door de vernietiging is er volgend jaar niet meer leverbaar dan we nu verzonden hebben, bij de minste afwijking wordt het evenwicht verbro ken en is het onvermijdelijk gevolg: prijsstijging. Mogen we dit risico aanvaarden? Moet het ge tal insolventen nog vergroot worden? Spr. wijst op 1929. Waar de kweeker aan den export vast zit is het hier een gemeenschappelijk belang. Het gaat niet om het spel, doch om de knik kers. Concludeerend hoopt spr., dat de maat regelen ten spoedigste verdwijnen. (Applaus). De voorzitter vraagt, of de heer Murk bereid is, wijzigingen in zijn motie te brengen; deze is daartoe niet bereid. De voorzitter wil dan tot stemming overgaan, daar het debat verder dan toch geen zin heeft. De vergadering wenscht dit niet. De heer R. van Til houdt nog een kort plei dooi ten gunste der motie, terwijl de heer P Goemans Antz. het gedeeltelijk met de motie eens is. Hierna wordt het woord gegeven aan een paar heeren, die tegen de motie zijn. De heer J. Hylkema wil een jaar terug gaan: de bollen waren waardeloos, de menschen moe deloos, de toestand hopeloos. Toen kwam de vrijwillige inkrimping,- wat mooi was. Ze werd bestreden en. toen kwam de Regeeringsmaat- regel. Als we in 't vak nu eens trachtten 't eens te worden, waren we klaar. De hyacinthen heb ben weer waarde gekregen, ook de tulpen en narcissen. Wat voordeel hebben de tegenwer- kers gehad? Ze hebben veel last bezorgd en zichzelf gedupeerd. Helpt met elkander, om het zoo goed mogelijk te maken, dan raken we die regeeringsmaatregelen vanzelf kwijt. Het groeps belang moet boven het eigen belang gaan. De motie zelf is oppervlakkig onschuldig, maar in wezen is ze dat niet, hetgeen spr. aantoont. De maatregelen zullen eindigen als we ze kunnen =®en; gingen ze nu weg, dan werden we alle maal gedupeerd. Het plan moet nog uitgewerkt worden en daar is tijd voor noodig. Spr. eindigt met het advies: verwerpt met alg. st. deze mo tie. De heer C. de Wreede is niet zoo scherp te gen de motie, doch vindt haar te vlug. De in krimping is bereikt. Hoeveel we moeten teelen weten we niet en weten we nooit. De heer Murk te vroeg met zijn motie: trek ze nog even in tot we haar straks met alg. st. aannemen. De heer Murk repliceert, waarbij ook o.m. notaris Lodder en burgemeester Pont aan de discussies deelnemen. De motie komt nu in stemming en wordt verworpen met 183 tegen, 30 voor en 4 blanco. Hierna komt aan de orde: Deelname aan de groote tentoonstelling 1935 en benoeming Ten toonstellingscommissie. Tot leden worden be noemd: de secretaris der afd., C. Geitenbeek. P. Lommerse Fzn., L. Stassen Jr., A. C. v. d. Schoot, H. Wiedemeier en Frits van Zanten Gzn. Het bestuur heeft reeds uitgezien naar een terrein en een schitterend gedeelte gevon den; de voorz. geeft een korte uiteenzetting. Een en ander wordt aan de commissie overge laten. Tot afgevaardigden naar de alg. verg. worden gekozen de heeren KI. Velthuijs en C. Ph. Fre- riks, secundi J. B. Meskers en D. E. Nieuwen- huis. Hierop volgt de behandeling van den be schrijvingsbrief. Inzake benoeming 2 leden van het hoofdbe stuur merkt de heer P. Goemans Antz. op, dat de heer Hermans geen meerderheid in de afd. verwierf, omdat de aanbeveling van onzen can- didaat niet is doorgegeven aan de zusterafd. De vergadering was overtuigd, dat dit wel ge beuren zou; hier is zelfs tegenwerking geschied en spr. wil daartegen ten opzichte van het be stuur zijn afkeuring te kennen geren. De voorz. merkt daartegen op, dat doorgeven altoos wordt verzocht, daar dit nu niet is ge vraagd accepteert spr. geen verwijt. Besloten wordt, dat de afgevaardigden in de vacature-Jonkheer den heer J. Veldhuijzen van Zanten zullen stemmen, indien de heer Her mans geen meerderheid behalen kan.- Bij punt 6 van den Besehr.br. zullen de af gevaardigden met het hoofdbestuur meegaan; hetzelfde geschiedt met de contributieverhoo- ging voor nieuwe leden gedurende het tentoon stellingsjaar. De begrooting werd na een korte gedachten- wisseling inzake bijdrage Scheidsgerecht, goed gekeurd. Inzake het 2c per R.R.-fonds werd van ge dachten gewisseld. De heer Goemans Antz. zette de groote voor- deelen van het fonds glashelder uiteen, hetgeen de voorzitter onderstreepte. De heer K. Velthuijs wees in dit verband op het art. Reclame van den Dir. L. Stassen Jr., dat hem uit het hart gegrepen was, ook deze was sterk voor de heffing. Bij punt 10, de motie-Voorhout, waren vurige verdedigers en warme bestrijders. Het woord daarover werd gevoerd door den voorz., de hee ren C. de Wreede, R. V. van Zanten, burge meestér Pont, P. J. W. van Til en J. B. Meskers Bij Stemming wordt de motie verworpen met 114 stemmen tegen, 22 voor en 23 blanco. Zonder stemming wordt verworpen de motie der ver. „de Narcis", van dezelfde strekking als Voorhout. Bij de rondvraag der alg. verg. dringt de heer R. V. van Zanten aan, om te pleiten voor vast stelling van hoogere minimumprijzen, zoo danig, dat er een bestaansmogelijkheid in ligt. De heer W. Jonkheer wordt vervolgens bij acclamatie als voorzitter herkozen, waarbij de heer F. Rijnveld hem in geestige bewoordingen feliciteert. Daar het reeds half een is geworden, blijft de rondvraag achterwege en sluit de voorz. deze zeer geanimeerde vergadering. Gevonden voorwerpen. Gevonden en terug te bekomen bij: Vogel, Kinhiemweg 4, een oud heerenrywiel; W. Voerman, Kinhelmweg 23, Bloe mendaal, een rijwielbelastingmerk; S. Huijnlnk, Brederodelaan 7, Bloemendaal, een kindérporte- monnaie; Zandvoortschelaan 207, Zandvoort, een Duitsch'e herdershond; Hofstede, Cronjéstraat 11. Haarlem, een hand; L. G. de Winter, Graaf Flo- rislaan 10, Vogelenzang, een hond; Cassee. Kerk plein 10, Bloemendaal, een ijzeren gewicht; wed. Hendriks, Zilkerduinweg 20 de Zllk, een wind hond; aan den politiepost te Aerdenhout, een kinderhahdschoen, een sjaal; aan het bureau van politie te Overveen, een zwarte muts. A. N. W. Bondsavond Naar. wij vernemen, zal op 22 December a.s. de A. N. W. B -Toeris tenbond voor Nederland, alhier een Bondsavond organiseeren, bestaande in een expositie van kaarten, gidsen, reisboeken, enz-, voor auto-, motor-, rijwiel-, wandel- en ruitertoeristen, een lezing over het werk van den Bond en de ver tooning van een interessante film. De Bonds avond is, zoowel voor niet-leden als voor leden, kosteloos toegankelijk. De burgemeester heeft zich bereid verklaard dezen avond met een kort woord in te leiden. Wij verwachten, dat de velen, die niet dage lijks in de gelegenheid zijn met het geheele Bondswerk kennis te maken, maar toch den be kenden en zoo nuttigen ,.Bond van de weg wijzers" kennen, deze gelegenheid zullen aan grijpen de mooie kaarten en gidsen, andere boekwerken en nuttige voorwerpen voor weg gebruiker en toerist te bezichtigen en wat meer te vernemen omtrent den voortreffelijken baanbrekenden Bondsarbeid. Donderdagmorgen is het de gemeentepolitie van Haarlemmermeer mogen gelukken, de hand op een drietal stroopers te leggen. Daar de drie mannen, de drie geboeders de K. zich met een slede op verdachte wijze op het ijs van den Spaarnwoudertocht ophielden, stelde de politie een onderzoek in Daarbij bleek, dat zij in het bezit waren van een aantal patronen. Het geweer was aanvan kelijk niet te vinden, doch ontging ook niet aan het waakzaam oog van de politie. De slede had namelijkeen dubbelen bodem en hiertus- schen lag het geweer. Slede, geweer en patronen werden in beslag genomen en tegen de drie gebroeders werd proces-verbaal opgemaakt. Een slager in Beverwijk belegde in den avond van 19 Mei een feestje te zijnen huize. Hij noodigde uit zijn twee knechts, het meisje van een hunner, terwijl ook zijn vrouw het festijn zou meemaken. Er werd een glaasje cognac ge dronken en toen er niet voldoende in de reeds aangesproken flesch zat, tracteerde een hunner op een nieuwe. Het gezelschap werd al vroo- lijker en rumoeriger en door de beneveling van den drank vergat de niet-verloofde knecht, dat hij geen grapjes mocht maken tegen het meisje van zjjn collega. De liefde en de cognac maak ten verloofden jongeling blind, hij rende den winkel in,, nam een mes van bijna 50 c.M. en sloeg er mee in het wilde weg. De gevolgen daarvan waren, dat hij, de 23-jarige H. K. te Wijk aan Duin. gisteren terecht stond voor de Haarlemsche Rechtbank, omdat hij J. de J. op zettelijk van het leven wilde berooven, althans zwaarlichamelijk letsel wilde toebrengen met een groot slagersmes. Hij gebruikte daarbij de woorden „Ik steek hem dood en ik zal hem afmaken." Het slachtoffer weerde de slagen af met zijn rechterarm, zoodat het hoofd niet getroffen werd, doch een diepe snijwonde aan den arm werd toegebracht. Het slachtoffer verklaarde, dat tot aller ple zier en nut werd gedronken. Het meisje viel op een gegeven oogenblik van haar stoel en toen draaide hij het licht uit, louter uit baloorig- heid. Verdachte werd toen boos en riep „Wat wil je van mijn meisje?" Daar een afdoende verklaring uitbleef, dreigde hij „Wacht eens even!", stoof naar de slagerij, pakte het groote mes en begon zijn vak op verkeerde wijze uit te oefenen. Verdachte wist zich van de stekerij niets meer te herinneren. Hij wist wel, dat zijn collega alles kort en klein wilde slaan en dat er eau de cologne in zijn glaasje was geworpen. Deze methode bleek echter van beide kanten te zijn toegepast. De gestpkene diende een rekening in van 55.voor dokter en een nieuw costuum; de ziekenhuiskosten waren reeds door verdachte betaald. Tegen een vriend zou verdachte na het ge beurde opgemerkt hebben „Ik heb Jan met een mes den pols afgesneden, hij zal het wel af peigeren. Als hij beter wordt, mag hij op mijn rekening een nieuw costuum koopen." De officier van justitie noemde het unfair elkander dronken te maken. Hij achtte poging tot doodslag bewezen, zeker zware mishande ling. De drank is in deze historie de hoofdschul dige. Wanneer men een glaasje op heeft en dan over den grond gaat rollen en sollen, moet de zaak wel verkeerd afloopen. Het reclasseerings- rapport is zeer gunstig, verdachte is nu met het meisje getrouwd. Daar hij nooit dronk en niet meer zal drinken, eischte de officier een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maan den met een proeftijd van drie jaar, toewijzing van de civiele vordering en een geldboete van 75.De verdediger, mr. H. O. Drilsma achtte de houding yan de oudere menschen onverant woord en wees er op, dat verdachte, juist omdat hü nooit een druppel alcohol dronk, zoo in de war raakte. Pleiter drong aan op een voorwaar delijke veroordeeling. Uitspraak 21 Dec. a.s. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond Don derdagmiddag terecht een 33-jarige veehouder te Lisse, die zich aan ernstige dierenmishande ling had schuldig gemaakt. In de maand I Augustus ontdekte verdachte, dat twee koeien 1 bij ander melkvee afzogen, een er van zoog ook zichzelf. Hij maakte daar een einde aan door met een scherp steekmes een 'gat te boren in neusvleugels en neustusschenschot van de beesten. Daarna stak de veehouder door deze gaten een met touw omwoelde stok van ongeveer 50 c.M. en duwde er aan de buiten zijden een spijker in, opdat het geheel goed stevig zou blijven zitten. Verdachte begreep niet, dat deze handelwijze strafbaar was, de koeien gaven evenveel melk en zagen er patent uit. De inspecteur van politie uit Lisse consta teerde het geval en raadpleegde den veearts, dr. Kraak. De laatste verklaarde als deskundigs, dat hij dit middel nooit gezien had. Er zijn middelen genoeg om het euvel te voorkomen, iedere streek heeft een eigen methode. Elk mid del is meer of minder onaangenaam voor het beest, maar het door verdachte ontworpen apparaat is beslist ontoelaatbaar, innoodig en wreed. Getuige had rondom de neusgaten roode, etterige vleeschwonden geconstateerd. De heer Ennik, inspecteur van de Ned. Ver. voor Dierenbescherming, noemde het middel geraffineerd wreed. Getuige demonstreerde goede middelen. De methode van verdachte noemde getuige oneconomisch, het koebeest geeft daardoor minder melk en vetvorming wordt tegengehouden. De knecht van verdachte verklaarde, dat alle middelen beproefd waren, maar dat niets hielp. Drie deskundigen waren als getuigen 6, decharge gedagvaard. Het spreekt bijna van zelf, dat deze precies het tegenovergestelde van hun collega's vertelden. De Rijkslandbouwconsulent Neeb achtte de operatie door verdachte verricht, niet wreed, het beest zou geen pijn gehad hebben. De Rijksveeteeltconsulent Verhoeven had een maand na het gebeurde niets aan de koeien kunnen bemerken. Getuige verklaarde zich niet tegen de methode en wees er op, dat hij vooral op economisch gebied den boer moet steunen. De officier van justitie antwoordde daarop scherp: U moet niet alleen naar den economi- schen kant kijken. Een dier mag terwille daar van niet mishandeld worden. Rijksveearts Kuiper liet de mogelijkheid over, dat de be handeling het dier pijn gedaan zou hebben. Verdachte bleef er bij, dat pijn bij de beesten uitgesloten was. Hij had de methode al 25 jaar lang op de boerderij gezien en nooit was er wat van gezegd. De officier van justitie wees op de eeuwige tegenstrijdigheid van deskundigen. Spreker wilde de zaak bekijken uit het oogpunt van een leek. Een dier heeft, zij het in mindere mate. gevoel als een mensch. Trapt men een hond of kat op zijn staart, dan gilt het beest. Ver dacht zou het waarschijnlijk niet prettig vin den als men hem een lucifer door zijn neus vleugels duwde. Het was voor den officier onbe grijpelijk, dat een veehouder een dergelijken stok neemt en een koe mishandelen gaat om economische redenen. Als niets helpt kan men de koe aan een langen touw binden en afzonde ren of anders verkoopen voor het slachthuis. Spreker eischte een geldboete van honderd gulden of 50 dagen hechtenis. De verdediger, mr. W. de Rijke, pleitte vrij spraak. Uitspraak 21 December. afd. Ijsbond meldt: Groote voorzichtigheid geboden! De IJsclub voor Haarlem en Omstreken is he denmorgen om 10 uur geopend. Of de banen hedenavond open zullen zijn, zal men in den loop van den dag beslissen. De IJsclub „St. Moritz", aan de Amsterdam- sche Vaart (bij den overweg) is den heelen dag en vanavond tot half elf geopend. De plotseling ingevallen dooi was oorzaak, dat de meer officieele opening der Ijsbaan van „de Volharding" niet kon plaats hebben. Maar die dooi was van korten duur en hoewel gisteren onbereidbaar, is het ijs na de vorst van dezen nacht veel beter dan zij is geweest. Vandaag is de baan weer gewoon geopend, ook hedenavond van 7 tot 11 uur. Indien de dooi weer geen spelbreker wordt, zal de officieele opening en het hijschen van den nieuwen standaard en vlaggen morgen (Zaterdagmiddag) om 2 uur plaats hebben. Donderdagavond werd nog boven aller ver wachting de ijsbaan opengesteld van „Nova Zembla", daar de toenemende vorst tegen den avond de banen weer in spiegelglad ijs had her schapen. Velen hebben hiervan dezen avond nog gebruik gemaakt om een baantje te rijden. Vrij dag zal ook des middags en 's avonds de baan geopend zijn om naar hartelust van de winter sport te kunnen genieten. De plotselinge verandering van het weer heeft aan de Zandvoortsche ijsvreugde spoedig een einde gemaakt. Maar nu het weer gaat winteren, nu kan er weer gereden worden, als 't vriezen tenminste doorzet. Zoowel op de Rinksbaan als op het baantje bij Hotel d'Orange. Veel kan Zandvoort op het gebied van ijs- sport niet brengen, maar wat er is, daar wordt door groot en klein gaarne gebruik van gemaakt. Als de winter nu doorzet, zal ook spoedig de glijbaan aan den Strandweg in orde gemaakt worden. Daar wordt dan de traditioneele Zandvoortsche sport, het sleetjerijden, be oefend. Donderdagnacht is op de Lisserbrug in de Haarlemmermeer een personenauto door de brugleuning gereden, waardoor deze in de Hoofdvaart terecht kwam. De inzittenden, de heeren K. en O. geraakten mede te water en be kwamen vrij ernstige vleeschwonden. Door den landbouwer K„ die in de nabijheid woont, zijn de slachtoffers per auto naar een dokter te Lisse vervoerd. De auto is later uit de Hoofd vaart opgehaald. ze waren vroeger een kwelling.1 Nu - dank zij Pyramidon-tabletten - komt de moderne vrouw dien tijd makkelijk door. Ze voelt zich normaal gezond - zonder pijn. Een kleine tube gaat makkelijk in Uw tascbje. BERLIJN, 7 Dec. De Rijksbank deelt mede: De besprekingen met de vertegenwoordigers der buitenlaadsche crediteuren zijn vandaag, Don derdag, te Berlijn geëindigd. De crediteuren werden op de hoogte gesteld van den stand der deviezen. Alle gegevens met betrekking tot de transferbetalingen werden hun medegedeeld en met hen besproken. De Rijksbank zal voor het einde van de maand December bekend maken, of zij zich m staat acht de transfereering der in aanmerking komende rentebedragen op de tot nu toe be staande hoogte te houden of niet. De Rijksminister van Economische Zaken heeft tegenover den president der Rijksbann verklaard, dat hij in geval van het sluiten van bijzondere overeenkomsten den president der Rijksbank tijdig op de hoogte zal stellen van den inhoud dier overeenkomsten, waardoor het comité van crediteuren in de gelegenheid zal worden gesteld vóór de van kracht wording reeds zijn standpunt te bepalen. De Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam bericht, dat ae Nederlandsche ge delegeerden, die aan deze besprekingen hebben deelgenomen, in aansluiting op het communi qué, dat door den president van de Rijksbank is verstrekt, het volgende mededeelen: De vertegenwoordigers der credieturen Greb ben eenstemmig te kennen gegeven, dat er naar hun meening geen enkele aanleiding bestaat, dat de thans geldende betalingswijze in voor de schuldeischers ongunstiger zin wordt gewij zigd. Donderdagmorgen is een Haarlemsche bloe- menkoopman met zijn auto op den Kruisweg in de Haarlemmermeer geslipt en in de sloot terecht gekomen. De man kwam er zelf goed af. De auto is later door een kraanwagen op het droge gebracht. BERLIJN, 7 Dec. De Russische volkscom missaris voor buitenlandsche zaken, Litwinof, is hier hedenochtend aangekomen. Vanavond om 6 uur 52 is hij met den trein BerlijnWarschau weer vertrokken. Hem ls uit geleide gedaan door eenige heeren van de Rus sische ambassade en van het departement van Buitenlandsche Zaken. BERLIJN, 7 Dec. (W. B.) In politieke kringen te Parijs hecht men zeer groote betee- kenis aan het aanstaande officieele bezoek van dr. Benesj. Men wijst er op, dat niet alleen de ontwape ningskwestie, maar ook de onafhankelijkheid van Oostenrijk, de economische organisatie der Donaulanden. de directe onderhandelingen tus schen Frankrijk en Duitschland en eventueel parallel gevoerde onderhandelingen tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije, zullen be sproken worden. Paul Boncour is voornemens een officieel tegenbezoek aan Warschau en Praag te bren gen. MADRID, 7 Dec. (V. D.) De minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde heden aan vertegenwoordigers van de pers, dat hij op de hoogte was gesteld van een voor dezen nacht besloten beweging van uiterst links. Alle noo- dige maatregelen zijn genomen. Patrouilles der guardia civil doorkruisen de straten en houden de strategische punten bezet. Nader seint ons „United Press", dat de extre misten een coup d'état voorbereiden te Madrid, Barcelona en Saragossa. De actie is voorna melijk gericht tegen de leiders der socialisten. De politie controleert alle auto's die naar Madrid rijden. De minister zeide, dat hij deze voorzorg maatregelen had getroffen, om te demonstree- ren, dat de regeering op alles is voorbereid. (United Press) Alle aspirant- en juniorenwedstrijden voor Zondag a.s. zijn afgelast.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3