Hitier stelt drie eischen Frankrijk en de Volkenbond Radio-Record Prijsvraag l I St. Willibrordus De Heiligverklaring van Bemadette Het nieuws van heden N.V. Radium, Tilburg Concordaat met Spanje? NACHTWAKE OP 'T SINT PIETERSPLEIN HET SAARGEBIED TERUG ZONDER STEMMING TEGEN HERVORMING IJSBAAN „ST. MORITZ" DE BAROMETER VEREEN 1GDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 9 DECEMBER 1 »o3 ZES EM VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18551 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ..dONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen p. week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per posf, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 N.V. Ned. Verzek.-Maatschappij Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam Adm. deRuijterw.242, Tel. 82797 i Kapitaal- en Volksverzekering Veertigduizend pelgrims leefden de glorie van het herderinnetje van Lourdes mee Een toespraak van den H. Vader De processie De heiligverklaring Z. H. Paus Pius XI Toespraak van den H. Vader Ter navolging RAILSMOTORTREIN EN GOTTHARD-RECORD - Frankrijks houding tegenover de Duitsche eischen nog niet nauwkeurig bepaald Parijs vraagt Engelands meening Frankrijk niet bereid den Volken bond, welke de basis vormt van zijn politiek, te laten aantasten Paul-Boncour antwoordt Italië Paul-Boncour Avenol naar Parijs en Londen Overleg tusschen Rome en Berlijn Henderson confereert met Simon Radio-rede van MacDonald Staatssecretaris Luber afgezet Omdat hij een landgoed als ge schenk aanvaard had Jong-Ierland Unie verboden DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Toegangsprijs 25 ct. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT titiiiimiiiiiiimiiimimiiimiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiimiimmimmiimm TiiiiimiiimiiiiiimiHimiiiirfiiiiiiiiitimiitiiiiimiiiiimiiimmmiiiiiiu In de tegenwoordigheid van meer dan veertigduizend pelgrims uit alle deelen van Europa, is in de Basiliek van Sint Pieter het herde rinnetje van Lourdes, de Zalige Bernadette Soubirous door Z. H. Paus Pius XI heilig verklaard. Onze Rom. correspondent schil dert hier deze feestelijke plechtig heid. Den geheelen nacht is een zware regen gevallen, die in de ochtenduren nog voort duurde en velen teleurstelde. Nochtans is van het morgengloren af een anafzienbare menigte naar den St. Pieter ge trokken. De Fransche pelgrims, ongeveer 12.000 in ge tal, hadden ten deele zelfs gevraagd, om op het plein te mogen overnachten. Dit nachtwaken, in het gezicht van de basi liek, waarvan de gevel met de beeltenis van de nieuwe Heilige getooid was, zou zeker een hulde van middeleeuwsche innigheid geweest zijn. Maar de „Pyreneesche regen", zooals de pel grims uit Lourdes het noemden, verhinderde hen niet dit plan uit te voeren. In de basiliek, die zich langzaam vulde met naar schatting 40.000 geloovigen, die de glorie van het herderinnetje van Lourdes wilden mee leven. stond onder de bronzen cathedra in de apsis de troon van den Paus opgesteld, terwijl aan de groote pijlers de beide vaandels hingen, waarop de in het heiligverklaringsproces er kende wonderen, waren afgebeeld. Een van deze wonderen betreft den Aarts bisschop Mgr. Lemaitre, die bij de heiligver klaring tegenwoordig was. Ook de tribunes, die zich onder den koepel bevinden, vulden zich geleidelijk. Te half negen begon de lange processie, die den Heiligen Vader voorafging, den St. Pieter binnen te trekken. Het zijn de monniken der verschillende kloosterorden als Augustijnen, Capucijnen, Franciscanen, Conventueelen, Car- m,slieten, Dominicanen, Benedictijnen en Cisterciënsers. Dan de clerus van de Romeinsche Basilie ken en kerken met de koren der seminaries en colleges. Tenslotte komt, onder het gezang van het „Ave Maris Stella" de pauselijke hofstoet met de Zwitsersche Garde, de Kamerheeren, de rechters der kerkelijke rechtbank, de kapelaans met de beide tiara's en het Pauselijk Kruis. Daar achter de rij van Abten, Bisschoppen en Patriarchen, bijna 25 Fransche Bisschoppsn, die met de groote bedevaart naar Rome gekomen zijn en ten slotte de Kardinalen. Toen de zegenende gestalte van den Paus op den draagstoel verscheen, in rooden mantel en met zilveren mijter, tusschen 't plechtig waaien van de struisveeren waaiers, steeg uit de dichte menigte een eindeloos gejubel op, dat den Vader der Christenheid steeds groette en zich lang zaam langs het groote schip der Basiliek voortplantte naar mate de stoet voortschreed. Daarna viel de stilte. Nadat Z. H. de Paus op den troon had plaats genomen, trad de Kardinaal-Procurator, Z. Em. Kard. Laurenti naar voren, vergezeld door den advocaat van het Consistorie, die in zijn naam de vraag voorlas om de zalige Ber- narda Soubirous onder de Heiligen van Onzen Heer Jezus Christus op te nemen, waarop de Paus, bij monde van den Secretaris, Mgr. Bacci, allen uitnoodigde, de verlichting van den H. Geest in te roepen en Zelf bij den troon neer knielde, terwijl het koor de Litanie van Alle Heiligen zong. Tweemaal herhaalde zich de vraag van den kardinaal procurator. Na de derde maal tenslotte verhief de Hei lige Vader zich van den troon en klonken de woorden: „Wij beslissen en spreken uit, dat de Zalige Bernarda Soubirous heilig is en schrijven Haar in de lijst der Heiligen, bepalende, dat door de gansche kerk Haar gedachtenis telken jare op 10 April met vrome devotie zal gevierd worden. In den naam van den Vader, van den Zoon en den H. Geest." de en door den Paus Zelf werd opgedragen, heeft de H. Vader na het Evangelie, dat zoo wel in het Latijn als in het Grieksch werd gezongen, een predicatie ter eere van de nieu we Heilige gehouden. Eerbiedwaardige Broeders en Beminde Zonen. Wij verheugen ons zeer, wijl het Ons we derom veroorloofd is, in den loop van dit Heilige Jaar nieuwe bloemen van heiligheid te plukken in den hof der Kerk. Zij zijn van hemelsche zoetheid, gegeven aan de bewondering der gansche Katholieke wereld. Deze stille Maagd van Lourdes immers, die Wij eenige jaren geleden met den lauwer tak der hemelsche zaligheid mochten sieren, hebben Wij nu, stralend van nieuwe en wel be wezen wonderteekenen, tot groote vreugde Onzes harten, met dien weidschen eerenaam mogen eeren. Het is onmogelijk hierin niet het raadsbesluit van den Eeuwigen God te bewonderen, wijl im mers juist in dit jaar, dat bijzonder gewijd is aan het herstel der menschelijke verlossing, het vijftiende lustrum voltooid is, sedert de Maag delijke Moeder Gods, van oorsprong onbevlekt, zich bij de grot van Massabielle aan dit on schuldige meisje te aanschouwen gaf. Het is God zelf, die den loop der dingen en der tijden regelt. Alle lof, die aan Bernadette Soubirous gebracht wordt, strekt uiteraard tot glorie van de Onbevlekte Maagd Zelve, die haar met zoo Moederlijke liefde heeft bemind, dat zij het nederige herderinnetje de taak opdroeg haar glorie te verspreiden, en de menschen tot boete te vermanen Evenals dus „God de dwazen voor de wereld uitverkiest om de wijzen te beschamen en de zwakken voor de wereld uitverkiest, om de ster ken te beschamen" (I Cor. I. 27) zoo ook Zijn Allerheiligste Moeder. Immers, men bedenke, hoe de H. Maagd, toen zij op overvloedige wijze de Pauselijke uit spraak wilde bevestigen, waarmede Onze Voor ganger Paus Pius IX r.n. op dezen zelfden dag in dezen zelfden tempel, het dogma der Onbe vlekte Ontvangenis heeft uitgesproken, geen wijze koos, maar een dochter van herders, die aan niets rijk was, dan aan de zoete onschuld van haar ziel, en tot dit meisje sprak „Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis". Toen zij het Katholieke Geloof in de harten der menschen heeft versterkt en hun afge dwaalde zeden tot den rechten weg der christe lijke deugd wilde terug roepen, wendde zij zien niet tot de machtigen en rijken, maar tot haar. van wie men waarlijk zeggen kan: Zalig zfjn de armen van geest, want hunner is het Rijk der Hemelen, zalig zijn de zuiveren van harte, want zij zullen God zien." En zoo rees, bij de steile rots van Massa bielle een drievoudige tempel ten hemel en van alle zijden der aarde stroomden de Christenen te zamen om de Goddelijke hulp af te smeeken. Een grootsch schouwspel, o eerbiedwaardige broeders en beminde zonen, dat allen, ook de armen, die niet het licht van het Katholieke geloof bezitten, niet kunnen nalaten te be wonderen. Lourdes, ziedaar de sfeer en de glorie van de Onbevlekte Ontvangenis van- Maria. Lourdes, ziedaar ook een monument van de wel op bij zondere wijze gezegende heiligheid van Berna dette Soubirous. Hoevelen van de Christelijke waarheid ver verwijderd, zijn daar in den schoot der Moederkerk terug gekeerd of wendden zich af van de zonden tot de vruchten der deugd. Hoevelen hebben daar, door goddelijke aandrift, moedig den weg tot een volmaakter leven geko zen. Hoevele gebrekkigen en zieken tenslotte heb ben daar weer kracht en volmaakte gezondheid gevonden. In dit plechtige uur van de Heiligverklaring van de Maagd van Lourdes zijn ook Wij in den geest in vereering naar de grot van de Onbe vlekte Maagd gegaan, willen ook Wij de Hei lige Moeder smeeken met U, dat wij allen ae glorieuze deugd van Bernadette Soubirous ter voorbeeld mogen nemen en van haar navolging niet mogen afwijken. Wij moeten navolgen de christelijke nederig heid van haar hart, haar sterk geloof en haar brandende liefde en, zooals zij, de heilige stem altijd trouw beantwoorden Ook is het Onze wensch, dat vurige gebeden tot de Onbevlekte Maagd en haar beminde die nares omhoog zullen worden gezonden, door de gansche katholieke wereld, opdat allen in den loop van «iit Heilig Jaar de vreugde der verlos sing deelachtig mogen worden, die Christus onze Heer door zijn bloed verdiend heeft. Dat allen tenslotte dien vrede vinden, dien ae wereld niet geven kan en die bestaat in de rust van een juiste orde en trouwe naleving der christelijke geboden. Moge God geven op voorspraak van de On bevlekte Maagd Maria en van haar trouwe dienaresse Bernadette Soubirous, dat wij de vreugde van Zijn verlossing in ons leven mogen gevoelen door Christus Onzen Heer. Bij het Offertorium werden den H. Vader de traditioneele geschenken aangeboden ais waskaarsen, brood, duiven, tortelduiven enz. Kort na 1 uur nam de plechtigheid een einde. Wegens het slechte weer was de koepel niet verlicht. x-xx -y. Een nieuwe Italiaansche railsmotortrein legde het baanvak ChiassoBucks in Zwitserland, dat 550 K.M. lang is, af in den recordtijd van 10 uur, trots sterke stijgingen en moeilijke bochten. De wagen zal ook proeven afleggen in Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Polen en Hongarije. Hierboven de wagen „Littorina" PARIJS, 8 Dec. (Reuter) De Fransche re geering zal haar houding ten opzichte van de Duitsche eischen. welke volgens de meening van Berlijn, directe onderhandelingen noodig ma ken, pas nauwkeurig bepalen na afloop van de Kamerdebatten over de financieele vraagstuk ken. Overeenkomstig haar traditioneele gedrags lijn staat de Fransche regeering erop, aldus meldt Havas, om de Bevriende regeeringen op de hoogte te stellen van de Duitsche eischen niet in 'n speciaal document, maar in den vorm zooals zij vermeld staan in het rapport van den Franschen ambassadeur te Berlijn, Francois Poncet, na diens onderhoud met Rijkskanselier Hitier. Hitier heeft immers uiting gegeven aan een wensch, welke alle onderteekenaars van het verdrag van Versailles interesseert, neerkomend op een eisch, welke de Duitsche pers en de rede voeringen der Duitsche politici nimmer ver borgen hebben gehouden, n.l.: De teruggave van het Saargebied aan Duitschland, zonder dat een volksstemming gehouden wordt, verhooging der Duitsche militaire effectieven en de machtiging om een zeker aantal wapens te bezitten, welke krachtens het verdrag van Versailles verboden zijn. PARIJS, 8 Dec. De Fransche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Paul-Boncour, heeft Vrijdag tegen over Fransche persvertegenwoordi gers een verklaring afgelegd, welke te beschouwen is als een antwoord van Frankrijk op het laatste besluit van den Fascistischen Raad. Frankrijk heeft inzake hervorming van het Volkenbondspact geen aanvaardbare voorstel len Ontvangen. Eventueel zul'.en deze worden bestudeerd. Zekere artikelen van het pact zijn reeds gewijzigd. Indien het bij de voorstellen slechts zou gaan om de aanpassing aan eenige artikelen, dan zal Frankrijk deze met nog meer bereidwilligheid onderzoeken. Voorwaarde zy evenwel, dat aan 't fondament van den Volken bond niet wordt geraakt. Dit berust op de eer biediging van de rechten van allen en op net gemeenscnappelijke aandeel aan de organisatie van den vrede. Terstond daarop droeg het Te Deum, door den Paus aangeheven, de vreugdevolle bood schap tot in de uiterste hoeken van de Basiliek en met den zang voer een grootsche ontroering door de menigte. Onmiddellijk daarop beierden de klokken over de stad, net was even 10 uur. Onder de Pontificale H. Mis, die daarop volg- De groote mogendheden hebben thans per- Spr. is van meening, dat de Volkenbond tot nu toe zeer gelukkig het principe van de gelijkheid van alle staten heeft verwezen lijkt. Dit principe is voor Frankrijk onaan tastbaar, omdat het in overeenstemming is met zijn nationale traditie en rekening houdt met feitelijke toestanden. manente zetels in den Volkenbondsraad en besch kken daardoor over de haar toekomende leiding, zonder zich bloot te stellen aan het ver wijt van hegemonie. Hoe dikwijls de gedachte aan een hervorming van den Volkenbond ook is opgekomen, steeds heeft deze zich gericht tegen de instelling van deze permanente zetels. Hi). Paul-Boncour, zou zich verzetten tegen iedere poging, we'ke eenige hegemonie in den Volken bond zou beoogen. Wanneer men thans probeert de politiek der bondgenootschappen met die van den Volken bond in tegenspraak te brengen, dan is dat een negatie van het feit. dat alle Fransche pacten en overeenkomsten binnen het kader van den Volkenbond zijn tot stand gekomen en onat scheidelijk zijn verbonden met het mechanisme van de organisatie van Genève. Zelfs bij de Fransch-Italiaansche toenade ringspolitiek heeft Frankrijk kunnen instem men met het door Italië voorgestelde pact-van- vier binnen het kader van den Volkenbona Men zou dus alle pacten en verdragen moeten vernieuwen en wijzigen, indien de Volkenbonc zou falen. Frankrijk is niet bereid den Volkenbond welke de basis voor de Fransche politiek vormt te laten aantasten. GENÈVE, 8 Dec. In Volkenbondskringen wordt ten stelligste het bericht van de „Secoio Sera" te Milaan tegengesproken volgens het welk de secretaris-generaal van den Volken bond, Avencl. zelf een ontwerp voor een herzie ning van het Pact van den Volkenbond uit werkt. De secretaris-generaal kan op dit ge bied niet het initiatief nemen. Het recht tol herziening van het Pact behoort uitsluitend aan de leden-staten van den bond. Avenol vertrekt intusschen heden uit Genève naar Parijs voor een bezoek aan de Fransche regeering. Morgen zal hij besprekingen houden met Paul-Boncour en andere vooraanstaande personen. Vervolgens begeeft hij zich Zondag naar Londen. In het begin van de volgende week zalhij daar besprekingen houden mei MacDonald, Sir Jchn Simon en Baldwin. Als antwoord op het bezoek van de Britsche ministers aan Rome, zal de onderstaatssecretaris van het Italiaansche ministerie van Buiten landsche Zaken, Suvich, zich m het begin var. de volgende week naar Duitschland begeven, waar hij eenige dagen zal blijven. Zijn verblijl te Berlijn biedt gelegenheid de kwesties van in ternationale po'itiek, welke beide landen in het bijzonder mteresseeren, op vriendschappelijke wijze te bespreken. LONDEN, 8 Dec. De voorzitter der ontwape ningsconferentie, Henderson, heeft heden met den Britschen minister van Buitenlandsche Za ken, sir John Simon, van gedachten gewissela over de hervatting der ontwapeningsbesprekin gen in Januari as. Kort na Henderson maakte ook de Engelsche gezant te Parijs, lord Tyrrell, zijn opwachting bij het Foreign Office. In verband met de aan den gang zijnde Fransch-Duitsche onderhan delingen hicht men te Londen zeer groote be- teekenis aan de conferentie tusschen Tyrrell Simon en Henderson, evenals aan de bespre king die de gezant gisteren met den premier MacDonald heeft gehad. Verder 's ook de Britsche regeering, naar men weet, door tusschenkomst van haar gezant te Berlijn, sir Eric Phipps. in gedachtenwisse- ling met Hitier getreden, terwijl zij zich via haar gezant te Rome tot Mussolini heeft ge wend. De reis van den Engelschen ambassadeur te Parijs, Lord Tyrrell, naar Londen, kan ver klaard worden door de zorg van de Fransche regeering, om het standpunt van de andere re geeringen te leeren kennen. V. D. meldt nog, dat de Fransche regeering het rapport van haar ambassadeur te Berlijn ter kennis van de regeeringen te Rome, Brus sel, Warschau, Praag, Boekarest en Belgrado heeft gebracht. Eerst wanneer de antwoorden van Engeland en de laatstgenoemde regeeringen te Parijs zul len zijn ontvangen, zal de Fransche regeering een besluit nemen of en op v lke wijze zij de besprekingen met Duitschland zal voortzetten Bevestigd schijnt te worden, dat de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken. Paul Bon cour, voornemens is binnenkort een rondreis naar de hoofdsteden van de staten in Zuid- Oost-Europa en Polen te ondernemen en dat hij dezereis misschien zelfs tot Moskou zal uitbreiden. Over de verdere ontwikkeling van de diplo matieke besprekingen verwacht men te Parijs dat de Engelsche regeering thans allereerst te kennen zal geven in hoeverre zij toestemt in een herbewapening van Duitschland en welke waarborgen zij wil geven, wanneer Frankrijk zich met deze herbewapening zou vereenigen. LONDEN, 8 Dec. CV. D.). MacDonald heeft gisteravond een radio-rede gehouden over het ontwapeningsvraagstuk. MacDonald verklaarde, dat Engeland er naar streeft andere staten er van te overtuigen dat een overeengekomen bewapeningsgrens, ver gezeld van politieke non-agressie-overeenkom sten, het beste middel voor vrede en veiligheic is. De regeering heeft Engeland voor een oor log en gevaarlijke verwikkelingen gespaard. De ze politiek zal zij voortzetten. Het werk van de regeering kan niet bestaan in het uitwerken van een welluidende resolutie. Haar taak is de andere staten te brengen tot het aankwee- ken van den geest des vredes en tot regeling van moeilijkheden als goede buren. Man kan er op rekenen, dat alles wat de Engelsche re geering op de Ontwapeningsconferentie doet weliswaar niet altijd overeenkomt met hetgeen zij zoo gaarne wenscht, doch toch het uiterste vormt wat onder de gegeven omstandigheden in het belang van den vrede kan worden ge daan. MÜNCHEN, 8 Dec. (V.D.). De Rijksstadhou der in Beieren, generaal ridder v. Epp, neeft op voorstel van den Beierschen minister-presi dent, Sieber, den staatssecretaris en leider van de afdeeling landbouw van het staatsministerie van economische zaken, Georg Luber, van zijn functie ontheven. Officieel wordt in verband hiermede mede gedeeld: Ter gelegenheid van den verjaardag van staatssecretaris Luber werd den staatssecretaris het goed Hirschwang aangeboden. De staats secretaris heeft dit geschenk aanvaard. Aangezien de groote hofstede eigendom was van een publiekrechtelijke corporatie, heeft de Beiersche staatsregeering ip grond van haar nationaal-socialistische wereldbeschouwing de meening, dat door dit feit de onafhankelijk heid en'de vrijheid beslissingen te nemen van een van haar leden en daarmede haar eigen regeeringswerkzaamheid zou kunnen worden benadeeld. Bij dezen stand van zaken meent de minister-president zich van zijn medewer ker in het ministerie van economische zaken te moeten ontdoen. DUBLIN, 8 Dec. De als Iersche Blauwhem- den bekende Jong-Ierland-Unie is Vrijdagmid dag door het Iersche kabinet onwettig ver klaard. Alle politie-autoriteiten in Ierland heb ben instructie ontvangen iedereen te arrestee ren, die op vergaderingen het blauwe hemd met zwarte muts draagt, het teeken der blauwhem- den. HEILIGVERKLARING VAN BERNADETTE SOUBIROUS. TOESPRAAK VAN DEN H. VADER. CONCORDAAT MET SPANJE? BINNENKORT ZOUDEN DE ONDERHANDELINGEN WOR DEN GEOPEND. Paul-Boncour over een eventueele reorganisatie van den Volkenbond. De Tweede Kamer heeft de verhooging van den tabaksaccijns z.h.s. aangenomen. In de Tweede Kamer is voortgezef de behande ling van de begrooting van Sociale Zaken. Een wetsontwerp is ingediend ter voorzkning in het bestuur der gemeente Beerta (Gr.) Ontneming aan den raad van alle bevoegd heden. Heit vertrek van „De Postjager". O 1500 schitterende prijzen, w.o.: Bureaux-ministre, Boeken kasten, Clubfauteuils, Horloges enz., enz. Vraagt inlichtingen bij Uwen Radio-handelaar. MADRID, 8 Dec. (Eigen be richt). Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen zullen binnenkort onderhandelingen worden geopend over een concordaat tusschen Spanje en de H. Stoel. De regeering acht thans den tijd gekomen om de religieuze kwesties, die t.ot zoo veel on aangenaamheden aanleiding hebben gegeven, nader te bezien, om daardoor de Spaansche katholieken tevreden te stellen. In officieele kringen wordt namelijk de verschuiving naar rechts bij de jongste verkiezingen beschouwd als een protest tegen de vervolging der Kerk. De onderhandelingen zullen vooral de Intrek king van het beruchte artikel 26 der Spaan sche constitutie, dat gericht is tegen de reli gieuze orden, ten doel hebben. Momenteel is nog niet bekend, wie de Spaansche regeering bij de onderhandelingen zal vertegenwoordigen. (United Press) BIJ DE AMSTERDAMSCHE POORT TELEFOON 1' 562 GEOPEND VAN 10—10 UUR HEDEN POPULAIRE DAG MORGEN: IJSZONDAG OP ST. MORITZ Toegangsprijs 35 cent Dagkaarten 50 cent MUZIEK - VERLICHTING - BUFFET Ir-J iMimuiniiiiiiiiiiiii;//;;///; t</Z. Stand op Zaterdag 9 uur v.m.: 765 Vorige stand 763

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1