Holland bindt de schaatsen onder Watersportvereenigingen vergaderen Nederland-Noord Frankrijk De A.N.W.B.-rondrit door Nederland ALLERWEGEN WED STRIJDEN PRIJSUITREIKING TE UTRECHT DE „PAMPUSKLASSE" AANVAARD MAANDAG 11 DECEMBER Keetman behaalde te Oudkarspel het kampioenschap van Noord-Holland Hoof tman geen beroeps rijder Kampioenschap van Neder land korte baan Kampioenschappen van Noord-H olland Westfriesche tvisselbeker Hooftman geen beroepsrijder De Kagerplassen Te Assendelft Te Culemborg In Haarlemmermeer Te Nieuw-Vennep Te Oldenzaal Te Stadskanaal De belangstelling voor het ruiter- toerisme is stijgende. Uitbrei ding der ruiterverbindingen op de Veluive, in Twente en in den Achterhoek Geslaagde propaganda Naar Volendam Te Warmond Kampioenschap Zaanstreek Te Zaandam Een fraai Nederlandsche zege. Nederland 596.35, Frankrijk 544.35 punten Goede prestaties Ned. Biljartbond V er schillende voorstellen van zeïl- technischen aard aangenomen Wedstr i j dprogramma De „Pampus"-klasse Geen zwarte lyst i W edstrijddata F eestvergadering Oprichting veteranenkorps Buitengewone algemeene vergade ring. Jhr. dr. J. C. Mollerus tot voorzitter benoemd Dankbetuigingen Kon. Ned. Gymnastiek verbond Tiende technische Bonds vergadering Thialf regeert op het oogenbllk over het ge- heele land en al is als wi] dit schrijven kans, dat bü zijn heerschappij spoedig verliest den afgeloopen Zondag is half Nederland misschien wel op de schaatsen geweest. Het was een prachtige ijszondag, zooals we dien in jaren niet hebben gekend. Jong en oud heeft kunnen ge nieten van deze Nederlandsche sport bij uit nemendheid. Op plassen en vaarten, op pol- derslooten en stadsgrachten vierde het ijsver maak hoogtij. Overal werden de ijzers onder gebonden en zoowel de beginneling als de ge routineerde kunstrijder reden hun baantjes. Al bleef de zon weg en voorspelde de dikbewolkte lucht weinig goeds, de wind was daarentegen ook lang zoo fel niet en alles bijeengenomen was het prachtig weer voor de ijs^port. En terwijl in het Ams'.erdamsche Stadion de duizenden, uitgerust met reisdekens en dikke bouffantes den wedstrijd NederlandOosten rijk volgden en niettegenstaande hun voor zorgsmaatregelen van de kou verkleumden, geven velen de voorkeur aan het gezonde ver maak op het ijs. Zooals vanzelfsprekend hadden verschillende ijsclubs en schaatsenrijdersvereenigingen de gelegenheid aangegrepen om ijswedstrijden te organiseeren, welke overal een groot succes op leverden en prachtig slaagden. De IJsclub Adam von Atze te Deersum hield Zaterdagmiddag een hardrijderij voor mannen om het kampioenschap voor Nederland korte baan. De uitslag was als volgt: 1. B. van Veen te Warga; 2. J. J. Slof, Joure; 3. Jolle de Jong. Snikzwaag; 4. P. Eisinga, Grouw. Te Oudkarspel werden de provinciale kam pioenschappen van Noord-Holland over 500 1500 en 5000 Meter verreden op de banen van de IJsclub „Volharding", georganiseerd door den K. N. S. B. De ultslsgen luiden: 500 Meter: 1. P. Hooftman, IJsselmonde, 48.2 sec.; 2. K. Schenk, Anna Paulowna, 48.3 sec., 3. W. Keetman, Winkel, 49.1 sec. 1500 Meter: 1. W. Keetman, 2 min. 42.4 sec 2. K. Schenk, 2 min. 44.3 sec.: 3. Van der Ruit, Amsterdam, 2 min. 48 sec. 5000 Meter: 1. J. Langendijk, 9 min. 33.3 sec 2. W. Keetman, 9 min. 52.2 sec.; 3. v. d. Ruit Amsterdam, 9 min. 55.1 sec. Totaal-klassement: 1. W. Keetman, kampioen 162.55 pnt.; 2. K. Schenk, 163.49 pnt: 3. Van der Ruit, Amsterdam, 165.93 pnt. Er stond een straffe wind, welke van in vloed was op de snelheid in de bochten. Het Ijs was hard en hobbelig en hier en daar wat stroef. Op de Rijd te Nieuwe Niedorp hadden de wedstrijden plaats om den Wcstfrleschen wissel beker. Dertig rijders hebben aan den strijd deelgenomen. 500 Meter: 1. K. Schenk, 49 sec.; 2. W. Keet man, 49.2 sec.; 3. J. Langendijk, 50.8 sec.: L. v. d. Ruit, 51.4; J. de Koning, 52.4; C. Jongert 53.2: C. Kos, 54; H. Peereboom, 54.2; A. Saai. 54.6 S. F. de Boer, 54.6; A. J. Jansen, 54.8: K Kaan, 552; J. v. Zijl, 56; P. Nielen, 56.4; G. Molenaar, 57.8 sec. Het was jammer dat J. G. Renaud uit Noord- Scharwoude kwam te vallen, daar deze anders een uitstekenden tijd zou hebben gemaakt. Ook A. Ligthart was gevallen. Over 1500 Meter was de uitslag als volgt: 1. Jangendijk, 2.41; 2. L. v. d. Ruit, 2.42.8: 3. W. Keetman, 2.44.4; J. G. Renaud, 2.49.2: J. de Koning, 2.49.6; 8. F. de Boer, 2.51.6; O. Jongert, 2.52: C. Kos, 2.52.4; A. Saai, 2.53.6; H Peereboom, 2.54.2; K. Kaan, 2.54.4; J. v. Zijl, 2.56.4; P Nielen, 2.59. K. Schenk kwam in dezen strijd te vallen, waardoor Keetman geen tegenstander meer had. Schenk maakte een tijd van 3.052, waardoor nij zijn klassement verspeelde. Over de 3000 Meter werd door 18 rijders deel genomen. De uitslag was: 1. W. Keetman, 5.41.2; 2. J. Langendijk, 5.34.4; 3. J. de Koning, 5.52.4; J. G. Renaud, 5.54.6; L. v. d. Ruit, 5.52.2; S. F de Boer, 5.55.4; K. Schenk, 5.57; A. Saai, 5.59.1; C. Jongert, 6.02; K. Kaan, 6.05.4; A. Ligthart. 6.08.4; C. Kos, 6.09.2. Vooral op dezen afstand reed Keetman uit stekend, terwijl ook Langendijk en v. d. Ruit een prachtige partU gaven. Het klassement luidde als volgt: 1. W. Keetman, Winkel, 160.86 punten; 2. J. Langendijk, Oudkarspel, 161.69; 3. L. v. d. Ruit, 164.86 4. J. de Koning, 167.66 5. K. Scheme. Anna Paulowna, 170.23; 6. C. Jongert, 170.86, 7. A. F. de Boer, 171.03; 8. A. Saai, Wieringer- waard, 172.31; 9. C. Kos, Oudkarspel, 172.86, 10. K. Kaan, Wieringerwaard, 174.23; 11. H. Pee reboom, Nieuwe Niedorp, 175.73; 12. A. J. Jan sen, 176.56. W. Keet man, die vorig jaar reeds den wissel- beker had bemachtigd, wist nu wederom op den beker beslag te leggen en is hiermede definitief eigenaar geworden. Tevens verwierf hij een gouden medaille van den K. N. S, B., benevens nog drie medailles. Er gingen in den laatsten tijd geruchten in omloop, dat de bekende schaatsenrijder Hooft man (IJsselmonde) beroepsrijder zou worden Tijdens de kampioenswedstrijden van Noord- Holland, welke gisteren te Oudkarspel werden gehouden, deelde Hooftman mede, dat deze ge ruchten onjuist zijn en dat hij geen beroeps rijder zou worden. Zoowel de rivier de Leede als de Kager plassen zijn goed berijdbaar, zoo meldt men ons d.d. Zondag uit Warmond. Schaatsenlief- hebbers kunnen naar hartelust genieten. Waar wakken zijn, zijn deze voldoende afgezet. De vaargeul is thans ook geheel berijdbaar. Zondag organiseerde de Zuiderijsclub een vvedstrijd om het kampioenschap van Assen- cielft. Er namen 16 rijders aan deel. De kam pioen van het vorige jaar, de heer N. Al, moest in F. Ris zijn meerdere erkennen. Kampioen werd J. Valkoog met lsten prijs 20; 2e prijs P. Verdonk 10; 3e prijs J. van Ham 5. 4e prijs F. Ris f 2.50. De R.K. IJsclub hield een wedstrijd op de Noorderdelft waaraan 32 rijders deelnamen. Na spannende ritten kwamen als overwinnaars uit den strijd met lsten prijs D. Rijkhoff 15; 2den pr. M. Bos 10; 3den pr. D. van den Berg en 4den prijs C. Tambach. Zaterdagmiddag werd op de banen der Cu- lemborgsche iJsvereeniglng op de Paarden- gracht een wedstrijd hardrijden voor heeren gehouden. De uitslag was als volgt: le prijs 10.A. Stoel; 2e prijs 5Th. Girrel; 3e prijs 4.— D. Dubbeldam; 4e prijs 3.A. van Haaften; 5e prijs 2A. Mud- de; 6e prijs gerookte paling L. M. Borgstein; 7e prijs idem J. A. Bleijenberg; 8e prijs 1. A. W. Ausems. Na afloop werden de prijzen in het hotel „Het Wapen van Gelderland" uitgereikt door burgemeester Keestra. Op de banen van de ijsclub „Haarlemmer meer" werden Zaterdagmiddag wedstrijden ge organiseerd. Te Hoofddorp een afvalwedstrijd over de lange baan, met een aan al sterke inschrij vingen. Er werd intwee series gereden. De uitslag is als volgt: 1. J. Koker: een paar wedstrijd-schaatsen. D. J. Veeristra, een barometer. 3. K. Reeuwjjk, een zilveren sigaretten koker. 4. J. Vogels, een armbandhorloge. Ook Zondag was het in de Meer zeer druk. Uit het Noorden trokken velen naar de Ka- gerp'assen, waarvoor zij dwars dcor de Meer moesten, een afstand van circa 20 K.M. Over deze volle lengte was de Hoofdvaart vertrouwd en zeer mooi. De ijsbaan is vooal des avonds zeer in trek. IJs en weder diener.de, zullen de leden van de IJsclub „Haarlemmermeer" Woensdag a.s. den traditioneelen tocht naar Marken maken. Te 7 uur wordt op de Hocfdvaart gestart. i Zaterdamiddag werd te Nieuw-Vennep door de IJsclub Nieuw-Vennep en omstreken een hard erij georganiseerd voor mannen. Na een uiterst spannenden kamp, was de uit- Tag als volgt: le prijs: F. Reekers, Nieuw-Vennep. 2e prijs: H. Cuvelier, Nieuw-Vennep. 3e prijs: K. Caf.ie, Lisse. 4e prijs: J. de Vlieger, Abbenes. Ook werd een ringrijderij voor dames en heeren gehouden, waarvan de uitslagen als volgt luiden: Heeren: 1. H. Bakker, 2. T. Reekers, 3. D. v. d. Pol. Dames: 1. Rle Thomas, 2. To Alders, 3. M. Munsterdam. Zaterdagmiddag werden op de banen der Ol- denzaalsche IJsclub wedstrijden gehouden voor heerenleden boven 16 aar. De uitslag was als volgt: lste prijs, f 10 Frans Ankone 2de prijs, f 7>5' Kas Kammeijer; 3de prijs f 5 Johan Ankone. Te Stadskanaal werd een lange baanwedstrijd over 500 en 1500 Meter gehouden onder auspi ciën van den K. N. S. B. 500 Meter: 1. R. Koops (Zuid-Laren), 493 In het Jaarbeursgebouw te Utrecht had Za terdagmiddag de uitreiking der bekers plaats van den Rondrit te paard door Nederland, uit geschreven door de commissie voor het Ruiter- toerisme van den A.N.W.B. Tal van autoriteiten waren daarbij tegenwoordig, waarbij wij o.m op merkten den heer A. H. Smulders, loco-burge meester van Utrecht, mr. M. M. Kwint, burge meester van Zuilen, overste Doorman, vertegen- woord'ger van den Minister van Defensie, den hoofdcommissaris van politie en vele anderen. De heer Alb. Spanjaard, voorzitter van de commissie voor het Ruitertoerisme van den A.N. W.B., hield daarbij een rede, waarin hij, na een woord van welkom, het betreurde, dat het hem niet gegeven was, den burgemeester van Utrecht in den persoon van dr. Fockema Andreae te mógen begroeten, daar hij benoemd is tot Com missaris der Koningin in Groningen. Hartelijk dank werd hem gebracht voor het vele, dat door hem in het belang van het Rui tertoerisme is gedaan. Na een verwelkoming van de verdere autoriteiten, deelde spr. een en ander mede over het werk van den A.N.W.B. op het gebieti, van het ritertoerisme, gaf een overzicht van het afgeloopen jaar en tevens van de plan nen voor het komende jaar. Vorig Jaar werden uitgereikt 66 kleine bekers, 8 groote bekers en 82 medailles, dit jaar 59 kleine bekers, 9 groote bekers en 88 medailles. Het ligt in het voornemen, het aantal ruiterverbindin gen op de Vei uwe, Twente en den Achterhoek uit te breiden. Verder ligt het in de bedoeling, te komen tot een „Reiswijzer te paard door Ne derland". Hierna werd overgegaan tot de uitreiking der prijzen. Deze werden als volgt toegekend; sec.; 2. J. v. d. Garde (Arnhem), 51 sec.; 3. Gaastra (Heerenveen), 53.2 sec. 1500 Meter: 1. R Koops, 2 min. 36l/2 sec.; 2. v. d. Garde, 2 min. 47'/2 sec.; 3. M. W. Koops (Zuid Laren), 2 min. 48Vt sec. Het was te EdamVolendam Zondag een drukke dag van doorgaande ijstoeristen. Door dat de baan MonnikendamMarken tegen de algemeene verwachting en hoop nog niet uit gezet was, vervolgden honderden Amsterdam mers hun route via Edam naar Volendam. Over het algemeen was het ijs tamelijk goed berijd baar. De Noord-Zuidholland?che reed met „groot-materiaal", hetgeen wel noodig bleek, daar de meeste toeristen per electrische huis waarts gingen. De caféhouders en winkeliers, die geopend mochten zijn, maakten goede zaken. Dinsdag 12 December houdt de Warmondsche IJsclub een groote nationale hardrijderij op de korte baan op het Poelmeer. Er is voor dezen wedstrijd een eerste prijs beschikbaar gesteld van 75, een tweede prijs van 40, een derde prijs van 20 en een vierde prijs van 10. De baan verkeert in een uitstekende positie. Hardrijderij voor mannen: le prijs 40 N. Pronk te Warmenhuizen; 2e prijs 25 D. Tel, Zaandam; 3e prijs 10 J. Kos, Oudkarspel. Zondag hadden op de banen van de IJsclub „Willem Barendsz" te Zaandijk de wedstrijden om het kampioenschap van de Zaanstreek plaats, welke waren uitgeschreven door „De Zaanlander". Deze wedstrijden, waaraan 36 rijders deelna men, werden gehouden op een ronde baan; baanlengte 300 M. 1. N. Boekei, Wormer, in 34 1/5 sec. 2. C. Vil- mer, Koog aan de Zaan in 36 2/5 sec. 3. O. Klopper, Zaandam, 36 3/5 sec. 4. P. J. Kat, Zaandijk, in 36 4/5 sec. De kampioen van 1932, de heer P. Nielen te Krommenie, kreeg van den Ncd. Schaatsenrij- dersbönd geen ver! aan dezen wedstrijd deel te nemen. In de groote zaal van Tivoli te Utrecht had Zondagmiddag de turnontmoeting Nederland Noord-Frankrijk plaats, die in een flinke, en volkomen verdiende overwinning voor de Hol- landsche ploeg is geëindigd. Het werk der Ne derlanders was op alle punten superieur aan dat der gasten, wat vooral bij de vrije oefenin gen, waarmede het programma werd geopend, zeer sterk aan den dag trad. Aan rek en ringen waren de Franschen wel het best, en ook het springen was meermalen goed. Bij de paard- en brugoefeningen was het Fransche peil weer vrij w'at minder. Ongetwijfeld had .gerekend naar de prestaties, de overwinning der onzen nog grooter moeten zijn, want de waardeering van het Fransche werk, uitgedrukt in de toe kenning der punten, was zeer hoog, vooral bij het paardturnen. De ploegen waren als volgt samengesteld: Frankrijk: A. Bruyenne, A. Capet, G. Garsin, A. Herreman, F. Leblanc, Murray, H. Tournel, E. Verfaille. Nederland: J. F. v. d. Vinden, W. Zwaaf, M. Jacobs, W. Haufe, E. Melkman, J. v. Genderen. F. Wedel, P. v. Dam. Als leider van de Franschen trad op de heer G. Paillat, van de Hollanders de heer A. Metz, Leiden; leider van den wedstrijd en voorzitter der Jury was de heer J. H. F. Sommer, Dor drecht, Jury voor Frankrijk, Louis Imbest, Ca lais, Léon Delsarte. Valenciennes, Jury voor Nederland, A. de Jong en Jac. Schenke, Am sterdam. Grootè bekers: Koj-psbeker, uitgeloofd voor het militaire korps, dat zich bij den Rondrit te paard 1933 het meest heeft onderscheiden: het 8e reg. veldart. te Ede (reg. comm. It. kol. I M. P. A. Quadekker). Vier Detachementsbekers: a. 4e reg. veldart. te Ede comm. kapt. A. Tuytel). Het detache ment heeft met 17 ruiters aan den Rondrit deel genomen (3e kl. zilv. bekers en 17 medailles) b. 2e reg. veldart. te 's-Gravenhage, met 17 rui ters, comm. kapt. H. J. J. W. Dürs^ Britt (le kl. zilv. beker en 17 med.); c. 4e half reg. huzaren te Deventer, met 13 ruiters, comm. 2e It. J. L. Maris 2e kl. zilv. bekers en 13 med.); d. 8ste reg. veldart. te Ede, comm. le It. W. van Dort, met 24 ruiters (le kl. zilv. beker en 24 med.). Twee Politiebekers, voor korpsen der bereden politie: a. Rotterdamsche politie, onder leiding van insp. K. F. v. d„ Wilt met 11 ruiters (le kl. zilv. beker en 11 med.)b. Utrechtsche politie, onder leiding van hoofdinsp. J. P. Weyburg, met 6 ruiters (2e kl. zilv. bekers en 6 med.). Toeristenbeker, voor het maken van ritten te paard, welke van bijzondere toeristische waarde zijn: J. G. M. Wyers te Amsterdam. Lange Afstandsbeker, voor den langsten af- standsrit te paard in Nederland: G. van Veelen te Amsterdam. Kleine bekers: F. J. Bushof f, Bussum, F. Ger ritsen en T. Gerritsen, Huizen (N.-H.) 4 dagen, 231 K.M.; H. van Dijk, Aerdenhout, 4 dagen. 280 K.M.; Jul. Ed. Gerzon, Amsterdam, 4 dagen, 427 K.M.; G. van Veelen, Amsterdam (2e kl. bekers): a. 4 dagèn 247 K.M. en b. 9 dagen 445 K.M.; W. Hessellnk Jr. mevr. J. M. Hessehnk— Taconis, Enkhuizen en dr. C. C. Lactmaar, Hoorn 8 dagen, 350 K.M.; J. W. J. Moerman, Rotter dam, 4 dagen, 250 K.M.; mevr. B. Schneider Ramakers, Amsterdam; A. W. Polman Jr te Hilversum; B. van Eerten, Zwolle; D. F. v. d. Zee, Bussum; T. Verbree, Bussum; H. Msyevink, Hattem, 1 dag 120 KM.; N. J. Zijlstra, Amers foort, 4 dagen. 250 K M.; L. C. van Heukelom, Heemstede; J. W. van arlo J. van Rooy, R. Roos, P. I., van Boven, allen Amersfoort, e da- een, 240 K.M.; mej. J. Cramer, Doorn, 1 dag 160 K.M.; J. H. G Miihlenbruch, Hilversum; mej. L. v. d. Helm, Amsterdam; mej. J. H. G. M. Schopman, Crailo, 4 dagen, 234 K.M.: J P. Weyburg, Utrecht; H. J. Mevboom, Utrecht, 4 d. 245 K.M.: H. A. Broekhof. Bussum; mej. M. Stheeman, Meppel; mej. T. Alta. Oude Mir- dum, 4 d. 244 K M.; J. J. Kaffka Dengier, As sen; Hans Udema, Assen, 4 d. 230 K.M.; J F. M. Steenmetser, 's-Gravenhage. 4 d. 236 km., mej. E. A. de Joncheere. Dordrecht. J. A de Joncheere, Dordrecht, L. J. Jabaay, Dordrecht; mej. A. H. v. d Veen. Drachten; G. Mulder. Dordrecht. 4 d. 244 K M.: J. G. M. Wyers Am sterdam, 13 dagen, 620 K.M.: C. van Wiern- gen. Ede, 4 d. 255 KM.; A. Struyvenberg, Den Het programma werd geopend met vrije oefe ningen, waarbij men al terstond den indruk kreeg, die later op den middag stevig werd be- •catigd, dat de Nederlandsche prestaties supe rieur zouden zijn. De Fransche oefeningen neigden in meer of mindere mate, naar de athletiek, deden meer malen denken aan een kogelstooten, speerwer pen, schermen, enz., en bewezen, dat de nieuwe richting bij de Fransche turnbroeders nog niet ver gevorderd is. De Hollanders bleken op dit gebied ver voor te zijn. Hun oefeningen waren fraaier, beter afgewerkt. Toch ondervonden de gasten een goede w'aardeering, want zij ver wierven 93.10 punten tegen Holland 108.80 pun ten. Het tweede, nummer was turnen aan paard en ringen. De Hollanders begonnen aan de rin gen, de Franschen aan het paardturnen. De gasten begonnen in den regel niet onverdienste lijk, doch de afwerking liet bij velen nog al te wenschen. A. Bruyenne, A. Capet en E. Verfaille lever den goede prestaties, doch de rest liet? niets bij'- zonders zien. Het ringwerk van de Hollanders viel zeer te loven, doch bij het paardwerk werd nog wel eens een fout gemaakt. Van de Fran schen was het werken aan de ringen op zich zelf zeer te loven, doch toch minder sierlijk dan van de K. N. G. V.-menschen. Voor paard en ringen kreeg Frankrijk 97.30 en 105.85 punten, Nederland respectievelijk 102.85 en 109.90 punten De stand was toen: Nederland 321.55 punten, Frankrijk 296.25 punten. Vermeld moet nog worden, dat J. v. Gendrin- gen uit Vlaardingen, na het nummer vrije oefe ningen en ringen, niet meer aan de wedstrijden kon deelnemen wegens ongesteldheid. Van zeer grooten invloed was dit niet, want slechts de zes beste prestaties w'erden gewaardeerd voor het Iandenklassement. Voor de pauze werd nog het nummer springen afgewerkt, waarbij de verrich tingen niet sterk uiteenloopend waren. De gas ten kregen daarvoor 47.55 en Holland 54.40 pun ten, zoodat de pauze inging met als stand, Ne derland 375.95, Frankrijk 343.70 punten. De twee nummers die na de pauze afgewerkt werden, waren de oefeningen aan rek en brug. De Franschen begonnen met het rek, de Hol landers met het brugwerk. Men kreeg aanvan- flink stuk van hun achterstand zouden inhalen, kelijk zeer den indruk, dat de bezoekers een want hun prestaties waren zeer goed, terwijl het brugwerk van de Hollanders weliswaar op hoog peil stond, maar nog al eens mislukte. F. Wedel uit Den Haag en P .v. Dam eveneens uit Den Haag, blonken ver boven hun ploeggenooten uit, en daar de jury de mislukkingen niet al te zw'aar strafte, viel het eindcijfer nog zeer mee. Nederland brug 105.65, Frankrijk rek 102.50, zoodat de achterstand niet verminderde. Maar toen kwamen de bezoekers aan de brug, en de Hollanders aan het rek. Heel de Hollandsche ploeg blonk hier uit, en er werden dan ook 114.50 punten door verworven, terwijl de Fran schen aan de brug 98.15 punten verwierven. De eindstand werd dus: Nederland 596.10 pun ten, Frankrijk 544.35 punten, zoodat de Hollan ders den strijd wonnen met 51.75 punten. De beste persoonlijke prestatie werd geleverd door F. Wedel, Den Haag, tweede was P. v. Dam, Den Haag, en derde E. Melkman, Bergen op Zoom. Na den wedstrijd werden door Dr. Reijs, voor- zitter van het K. N. G. V., de prijzen uitgereikt, waarbij hij dank bracht aan allen, die aan het welslagen hadden medegewerkt, zeer in het bij zonder aan het bestuur van den Stichtschen Turnkring, dia het geheel had georganiseerd. In de Industrieele Club te Amsterdam vond Zaterdagmiddag onder voorzitterschap van den neer D. GoeaKoop de jaariijksche algemeene vergadering- piaacs van de Koninklijk verbonden INeaerlandsche Waterspor tvereenigingen. De Gooische watersportvereeniging „De Vrij buiter", alsmede de nieuwe watersportvereeni ging „Vriendschap zij ons doel" teRotterdam, weiden door de vergadering als algemeene le den aangenomen. Het jaarverslag over 1932/33, uitgebracht door den secretaris Baron S. van Heemstra, werd goedgekeurd. Met eenige vrien delijke woorden reikte de voorzitter vervolgens aan den heer D. Kagchelland (Rotterdam) den Willem de Vries Lentschbeker uit, terwijl de heer A. L. J. Maas (Hilversum) de kampioens medaille en den kampioenswimpel voor de 12 vcetsjollenklasse ontving. Na korte discussie werd het voorstel van het bestuur om toe te staan, dat in de Regenboog klasse de masten 30 c.M. langer mogen worden, goedgekeurd. Hierdoor kan de gaffel beter bij gezet worden. De meerderheid der vergadering was voorts van meening, dat deze verlenging niet verplichtend moet worden gesteld. Ter ver betering der Sterklasse werd voorgesteld om de fok van 2 M2. tot 3 M2. te vergrooten, welk voorstel met overgroote meerderheid werd aan genomen. Het bestuur had voorts voorgesteld een nieu we klasse in te voeren naar het ontwerp „Pam pus", dat bi) den dezen zomer uitgeschreven prijs vraag den eersten prijs verwierf. Men is van meening, dat er behoefte aan deze schepen '16 M2.) bestaat, terwijl in den bouw van booten van ongeveer deze grootte eenheid moest worden gebracht. De Haarlemsche jachtclub stelde, daartegen over dit voorstel nog niet aan te nemen, doch de vereenigingen uit te ncodigen in dé pro gramma's voor de in 1934 te houden zeilwed strijden, zoowel nationale als internationale op te nemen een wedstrijd voor vaartuigen, voldoende aan de eischen die gesteld zijn in de bovengenoemde uitgeschreven prijsvraag, en waarvoor talrijke ontwerpen waren binnen gekomen. Voorts stelde de Haarlemsche Jachtclub voor na het seizoen een referendum te houden, waar na een definitieve keuze voor een klasse scheepje zou kunnen volgen. Zeer uitvoerig werd over deze kwestie door de vergadering gediscussieerd, doch tenslotte werd besloten, het voorstel van het bestuur te aanvaarden en de nieuwe klasse den Holland- schen naam te geven van „Pampus-klasse". De Watersportvereeniging de Schinkel had voorgesteld om de eenheidstuigen der B. M.- klasse. die na 1 Januari 1934 verplicht zijn, van een speciaal stempel of merkteeken te voor zien, waartegen men geen bezwaar had. Door dit merken van het tuig is de contróle van een wedstrijd-comité heel gemakkelijk. Er zal voorts één uniforme punten-telling komen voor het bepalen van resultaten uit twee of meer gecombineerde wedstrijden, terwijl hetzelfde zal worden bepaald bij teamwedstrij den. Hiervoor zal de Koninklijke Zeil- en Rcei- vereeniging een schema vaststellen, dat in 1934 zal worden gebruikt. De Schinkel had tenslotte nog voorgesteld een royementslijst te doen aanleggen van leden van aangesloten vereenigingen, welke opgave regelmatig aan de belanghebbenden zouden worden doorgegeven. De vergadering voelde in meerderheid het voorstel werd met 53 tegen 22 stemmen verworpen niets voor een z.g. zwarte lijst. Na dit organisatorische voor stel kwam nog een ander organisatorisch punt ter sprake en wel de instelling van plaatse lijke, provinciale en landelijke kampioenschap pen, hetgeen eigenlijk zoo een beetje willekeu rig geschiedde door de betrokken vereenigin gen. „Het Nieuwe Diep" vroeg om behoorlijke or ganisatie, waarmede men in beginsel volkomen acccord ging. Voortaan zullen dan ook de regle menten voor dergelijke kampioenschappen eerst door de bestuurderen van de K.V.N.W.V. moeten zijn goedgekeurd. De volgende wedstrijddata worden voor het volgende seizoen vastgesteld: 13 Mei: Haarlemsche Jachtclub; 18, 19 en 21 Mei: Watersportvereeniging Loosdrecht; 27 Mei: Hollandia; 2 en 3 Juni: Rotterdamsche kampioenschapswedstrijden 12 vcetsjollen; 10 Juni: Kampioenschappen K. V. N. W. V. 12 voetsjollenkiasse; 17 Juni: Watersportvereeni ging Amsterdam; 23 en 24 Juni: Zaansche Zeil- vereeniging Kamp. Noord-Holland van 12 voets- jollen, B. M. klasse en 12 M2. Klasse; 30 Juni en 1 Juli: Voortzetting Zaansche Zeilver.wed strijden; 1 Juli: Z. V. Kralingen; 8 Juli: W. V. „Aegir", W. V. Rood Wit Rood en Z. V. Hille- gersberg; 14 en 15 Juli: Braassemermeer; 20 —24 Juli: Kaagweek; 28 en 29 Juli: Rotterdam sche Zeilvereeniging; 18 en 19 Aug.: Kon. Zeil en Roeivereeniging; 15 en 16 Aug. Sneek; 25 en 26 Aug. Zaanlandsche Zeilvereeniging; 2 Tept.: Kralingsche Zeilclub en Haarlemsche Jachtclub; 8 en 9 Sept.: „De Schinkel" kam- oioenschappen B. M. en 12 M2. klasse; 8 en 9 Sept.: „De Maas" Rotterdam; 16 Sept.; Kam- pioenschapswedstrjjden B. M. k'asse Rotter dam; 16 Sept.: Z.V. de Koene, Amsterdam. De Koninklijke Zeil- en Roeivereeniging werd als voorzittende vereeniging der Verbonden Watersportvereenigingen herkozen. In plaats van den heer M. de Wit, die als plaatsvervan gend lid van den Zeilraad bedankt had, werd ir. Doedes, de voorzitter van „De Kaag" geko zen. Nadat eenige ondergeschikte punten be handeld waren, sloot de voorzitter omstreeks acht uur deze vergadering, die in tegenstelling met andere jaren zeer veel tijd gevorderd had. of het met het oog op zekere politieke stroo mingen nog wel gewenscht is, de roep: „Hou Zee!" te handhaven. De voorzitter wees er op dat deze spreuk in 1926 reeds in het Verbond was ingesteld en dat er gten enkele reden was, deze nu te laten vervallen. Met een „Hou Zee!" „K.N.G.V.!" onderstreepte de vergade ring de meening van den voorzitter. Na een korte pauze werd de vergadering om gezet in een meer feestelijke bijeenkomst, waar in de heer Sommer allereerst b:sprak den oor sprong en het doel der technische bondsverga dering, waarbij hij terecht de opmerking maakte, dat men deze vergadering kan gebrui ken voor wat men wil, en er nu zelfs een landenwedstrtfd aan heeft toegevoegd. De Fransche turners verschenen toen ter vergadering en werden verwelkomd door den voorzitter. De voorzitter van het verbond, dr. J. H. O. Reijs, voerde daarna eveneens in de Fransche taal, het woord. Hij wees er op, dat het de eerste maal is, dat een Hollandsch-Fransche ontmoet'ng plaats heeft, nadat deze met Luxemburg, België, Engeland hebben pteats gehad, en hij uit den wensch, deze wedstrijden te kunnen voortzetten. Spr. hoopt, dat het een sportieve strijd zal worden, en heet bijzonder welkom den heer C. Wagmar, den nestor der Fransche gymnastiek, die als begeleider de tur ners vergezelt. Onder luid applaus wordt hem het eerespeldje der K.N.G.V. op de borst ge hecht. De heer Sommer b:groet dan nog den techmschen leider van de Fransche gasten, aan wie eveneens het eerespeldje geschonken wordt. De heer Wagmar dankte ontroerd voor de enthousiaste ontvangst. De tweede dag werd begonnen met een bios coop-voorstelling in de Vreeburg-bioscoop, waarna te elf uur een bijeenkomst plaats had in Kasteel van Antwerpen tot oprichting van een Veteranenkorps. De vergadering die een zeer enthousiast ka rakter droeg, werd geopend door den heer J. J. Th. Bakker van Bergen op Zoom, die een woord van dank bracht aan allen, die op eenigerlei wijze mede werkten aan het tot stand komen van de bijeenkomst, in het bijzonder aan de heeren De Wilde en v. d. Burg, enz. Spr. stelde en beantwoordde de vraag: „Waarom een Vete ranenkorps?" Gewezen werd op Praag, waar duizenden en duizenden veteranen meetrokken in een op tocht, waartegenover werd gesteld, dat men hier zich al te vroeg aan den moreelen en mate- rieelen steun aan het Verbond onttrekt. De heer Bakker zet dan het doel van deze bijeen komst uiteen, daarbij wijzende op het ontwerp- reglement en de tien geboden voor de K.N.G.V.- veteranen. Medegedeeld wordt, dat zich reeds 120 leden als lid van het korps hebben opgegeven, waar na het korte reglement werd behandeld, en na enkele besprekingen werd vastgesteld. Er wordt o.m. in bepaald, dat de leeftijdsgrens zal zijn 35 Jaar, terwijl het bestuur zal bestaan uit drie personen en de contributie door de veteranen zelf wordt bepaald. Door de vaststelling van het reglement beschouwde de voorzitter het Veteranenkorps als gesticht en overhandigde aan de nieuwe vereeniging een prachtig vaan del, wat met groot gejuich werd begroet, waar na de voorzitter het ter hand stelde aan het K.N.G.V.-bestuur, welks voorzitter dr. J. H. O. Reijs, het met een krachtige toespraak aan vaardde. De heer Hendriks, voorzitter Stichtsche Turnkring, stelde voor een daad te stellen, door de heer J. J. fh. Bakker bij acclamatie als voorzitter te kiezen en de heeren De Wilde en v. d. Burg als bestuursleden. De heer Stuyvenberg werd benoemd als vaan drig, en op voorstel van de heer Sommer werd den heer Kreyger benoemd als eerste eerelid van het Veteranenkorps. Na mededeeling van eenige ingekomen stuk ken werd de uitstekend geslaagde bijeenkomst gesloten. Zaterdagmiddag vond in een der zalen van „Krasnapolsky" te Amsterdam een buitenge wone algemeene vergadering plaats van den Nederlandschen Biljart Bond, welke noodzake lijk was door het aftreden van den heer San ders als voorzitter van dien bond. In zijn openingswoord wees de waarnemend voorzitter, de heer Van Haaren, op de belang rijkheid van deze vergadering. Hij heette voorts in het bijzonder welkom het oudste eere-lid van den Bond, den heer Grupping. Alvorens tot de verkiezing van een nieuwen voorzitter over te gaan, werden een tweetal in gekomen stukken voorgelezen, waarin door de heeren De Boer en Bergheegen medegedeeld werd, dat zij bedankten als lid van de op de jaariijksche algemeene vergadering gekozen com missie tot herziening van de statuten en niet met het derde lid van deze commissie, den heer Haag; W. Schilling, id.; R. Bakkers, id.; C A. Rijnders, Arnhem, 4 d. 237 K.M.; dr. H. .J Wee- kenstroo, Bennekom; S. Cool, Ede, 4 d. 255 km.; J. C. van Apeldoorn, Den Haag, 4 d. 238 K.M.; H. Keppel Hesselink; mevr. A. N. Keppel Hss- selink, Vogelenzang Ede; A. Tuytel, Benne kom; D. H. v. d. Bosch, Zwolle; J. F. Gipon, Ede; H. J. J. W. Dürst—Britt, Den Haag, 4 d. 240 K.M.; J. L. Maris, Deventer; J. v. d. Berg, Deventer, 4 d. 238K .M.; W. van Dort, Ede, 4 d. 230 K.M.; H. de Jonge, Zwolle (met paard en rijtuig ZwolleAmsterdam) I dag, 120 K.M. Medailles: Rotterdamsche politie (4 dagen 250 K.M.) insp. K. F. v. d. W-lt, insp. J. W. J. Moerman, A. Verhoeven, N. v. Zessen, R. Blom, A. P. den Boer, A. W. Deelen, P- O. Baan T. Broere, M. Ydema, G. van Herwijnen, agenten van politie. Utrechtsche politie (4 dagen 250 K M.) hoofdinsp. J. F. Weyburg; insp. H. J. Meyboom, brigadier G. Veenhoff, H. J. v. d. Meiden, J. B. Sennef en C. P. van Schaik, agenten. 4e reg. veldart. Ede (4 dagen 240 K.Mkapt. A. Tuytel; res. paardenarts le kl. D. H. v. d. Bosch, 2e It. A. J. de Vries, adj. ond.off. S. Wel bedacht; S. M. Lansink J. F. Gipon, J. J H. Burgers, J. Klok, G. J. Reishagen, F. Smit, C. J. Huisman, L. Houwen, W. de Ruyter, E. van Dalen, A. Boersma, P. Brinkman, G. A. Kleine Snuverink. 2e reg. veldart., 's-Gravenhage (4 dagen 240 K.M), kapt. H. J. J. W. Dürst Britt; J. H. G. Meiners, Evert den Hartig, D. J. Scholt.ens, J. H. Wijsman, H. Coenraads, A. G. A. v. d. Korft C. F. Staan, H. F. Raatgeep, H. J. Kwant, D. Pool, J. J. Doove, A. v. d. Veer, A. van Gu- lik, J. J. Visser, J. van Egmond en G. Kooy. 4e Half reg. Huzaren, Deventer (4 dagen 238 K.M.), 2e It. J. L. Maris, opperwachtm. J. v. d. Berg; korp. J. H. Gernaat; G. v. d. Hogen, H. G. Janzen, D. Palsma, J. Hofma, A. Draayer, B. Veenstra, J. Baas, H. Henstra, J. Frietema, J. de Vries. 8e reg. veldart. Ede (4 dagen 230 K.M.) le iuit. W. van Dort; wachtm. J. Meyerman; korp. A. J. van Duin, J. Speyers, A. Gerritsen; dpi. G. B. Thyssen, L. van Loon, W. de Bruin A Mulder, J. Homen, W. Poelstra, D. Greiving, J. Mulder, C. Palis, W. Dekker, M. Noorman, H. J. Habets, J. Kreewinkel, W. Mensen, H. Dam, W. Winters, H. G. Hanzen en L. J.Jurris- sen. Na de uitreiking werd nog het woord gevoerd door generaal Rijnders, die dank bracht voor het vele, dat door de Ruitercomm'ssie is ver richt, door den heer Edo Bergsma, voorzitter van den A.N.W.B., die uiting gaf aan zijn dank baarheid voor de wijze, waarop de aanwezigen het ideëele toerisme hebben gediend, en door den heer van Leeuwen, die meer speciaal den voorzitter en secretaris der Comm'ssie huldigde. Na dit officieele gedeelte bleef meh nog eenigen tijd gezellig bijeen. Wittebol, konden samenwerken, laatstgenoemde omdat hü meeningsverschillen met het bestuur van den N.B.B. had. Over deze kwestie werd zeer lang gediscussieerd en zeer velen voerden hierover het woord. Als leden van de commis sie werden tenslotte gekozen de heeren Ham burger (Victoria), De Boer (Vondel) en Blom (Insulinde). Hierna werd overgegaan tot de verkiezing van een nieuwen voorzitter. De heer Van Haa ren deelde mede dat van de zijde van het be stuur werd gecandideerd jhr. dr. J. C. Mollerus uit Haarlem, dien men na enkele besprekingen bereid had gevonden deze plaats in te nemen. Medegedeeld werd dat de heer Mollerus vele be zwaren had gehad en de candidatuur niet had willen aanvaarden, daar hij door drukke werk zaamheden tot aan April niet in staat zou zijn zich ten voile te geven voor het werk dat van hem geëischt wordt als voorzitter van den N.B.B. De heer Van Haaren deelde mede dat er echter ook vele dingen waren die voor zijn benoeming pleitten en dat er over de bezwaren wel heen gestapt kon worden. De overige bestuursleden en hij konden daarom de candidatuur ten volle aanbevelen. Ook hierover werden nog vele op- en aan merkingen gemaakt, do>« men kwam tot de slotsom, dat de heer Mollerus de aangewezen persoon was om als voorzitter van den N.BB. op te treden en hij werd dan ook bij acclamatie gekozen. De Vereeniging „Rembrandt" stelde er prjjs op dat vermeld zou worden dat zij ge acht werd blanco te hebben gestemd. Den heer Sanders werd daarop onder luid ap plaus het eere-Iidmaatschap van den Neder landschen Biljart Bond aangeboden. Van de gelegenheid bij de rondvraag het een of ander naar voren te brengen, werd door de aanwezigen een druk gebruik gemaakt. Een der aanwezigen merkte op, dat verzuimd was eenige woorden van nagedachtenis te wij den aan den overleden ex-bondspenningmeester, den heer W. H. Smit uit Haarlem. De heer Van Haaren deelde mede, dat dit altijd op de jaarvergadering gedaan werd. Hij voldeed echter gaarne aan het verzoek, waarop alle aanwezigen zich een wijle van hun zetels verhieven. Te ruim vijf uur werd deze druk bezochte vergadering onder dankzegging voor de op komst, door den heer Van Haaren gesloten. Te Utrecht is Zaterdag en Zondag de tiende technische bondsvergadering van het K.N.G.V. gehouden. De bondsvergadering werd begonnen met de sectie-vergaderingen van de wandelcommissie, de spelcommissie en de athletiekcommissie. Het was de eerste maal, dat deze sectie-vergaderin gen werden gehouden. In de vergadering van de wandelcommissie werd o.m. het wandelreg lement goedgekeurd, en gesproken over af- standsmarschen voor adspiranten en K.N.G.V.- marschen. De bijeenkomst van de spelcom missie besprak diverse speltechnische kwesties ei regelde deze. De commissie voor de athle tiek uitte in haar bijeenkomst o.m. den wensch om te komen tot uitgebreide athletiek-compe- tities, tot instelling van vaardigheids-diploma's, tot aanstelling van athletiek-consuls door de Turnkringbesturen en besprak de mogelijkheid van records in het K.N.G.V. In het Gebouw voor K. en W. werd voor een stampvolle zaal een demonstratie gegeven van de seriën bonds-vrije oefeningen 1934. Te acht uur had de tiende technische bonds vergadering plaats onder voorzitterschap van den heer J. H. F. Sommer. Na de begroeting der aanwez'gen werd verslag uitgebracht van de sectie-vergaderingen, waarbij als niet on aardig intermezzo de vraag naar voren kwam,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10