Na de Zesdaagsche te Amsterdam EEN KORT INTERVIEW MET PIJNENBURG V MAANDAG 11 DECEMBER De meening van den Pijn over het rijden van ClignetKoumans en BockomKisters Bewondering voor Wals WIELRIJDEN R.K. Wielrenclub voor Haarlem en omstreken „Achilles" H.S.V. „DE KAMPIOEN" 3de rit hometrainerwedstrijden 3 K.M. NEDERLAND SLAAT BELGIË EN ITALIË Intern, wedstrijden te Antwerpen VOETBAL R.K. HAARL. VOETBALBOND Junioren-ompetitie KEGELEN Haarl. Kegelbond Koppelwedstrijd te Brussel INT. PROGRAMMA VOOR 1934 Kalendercongres der UCI te Zürich DAMMEN OM DEN MEESTERTITEL De eindstrijd WANDELSPORT HAARLEM—AMSTERDAM EN TERUG Record door Koopman verbeterd JONG HOLLAND IN ZIJN ELEMENT Een deskundig gesprek over de kwaliteit van het ijs Het ijs rondom Haarlem Officieel In Haarlem en omstreken Ijsbaan Kleverlaan Te Bloemendaal Haarlemmerliede Te Heemstede Op andere banen te Heemstede Ongeval te Heemstede Te Halfweg. De N.Z.H. neemt maatregelen Te Lisse Te Spaarndam Te Vijfhuizen „De Nieuwe brug"te Vijfhuizen PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Intrekken subsidies EEN KORT INTERVIEUW MET PIJNENBURG Uit Keulen en Antwerpen teruggekeerd, kre gen we Zondag de geiegenheiid Pijnenburg even onder vier oogen te spreken. Op onze vraag, wat hij van de Keuische Zesaaagsche vond, begon hij een vergelijking te maken tus- schen Amsterdam en Keulen. Beide vormen een groote tegenstelling. Werd in Amsterdam de strijd in de eerste dagen uitgevochten, in Keu len was dit pas op den vcorlaatsten dag en in den morgen daarop. „Wij hebben onze kans niet waargenomen. Ongeveer tegen middernacht stonden we 3 ronden achter op de zevende plaats, 's Morgens begonnen we op te halen en binnen een minimum van tijd hadden wij twee ronden ingehaald. Juist werd toen de stand be kend gemaakt en ik hoorde, dat we op de twee de plaats lagen met een ronde achterstand op de leiders. Ik vond, dat we voor den morgen al hard genoeg gewerkt hadden en besloot de rest van den achterstand 's middags op te halen. Maar ja. daar moet je de Duitschers voor ken nen. We kregen gewoonweg geen kans meer om weg te komen. We hadden heel de Duit- sche kolonie renners tegen ons en daar was geen beginnen meer aan." „Waren het publiek en de rennerskolonie te vreden met den uitslag?" „Het publiek was gewoonweg door het dolle heen. Geen wonder, dat is al vier jaar geleden, dat een zuiver Duitsch koppel een Keuische Zsaaagsche gewonnen heeft. Ik voor mij ben blij, dat we deze zesdaagsche niet gewonnen hebben, was het niet voor mij, dan was het toch voor het publiek. De winnaars hebben hun overwinning ten volle verdiend." „Over het publiek gesproken. Het publiek con stateert, dat in Nederland een Nederlandsch koppel wint, in Duitschland een Duitsch, in België een Belgisch enz. Het denkt, dat er hier een afspraak gemaakt is." „Och, de verklaring hiervan is vrij eenvou dig. In Nederland bestaat het programma voor het meerendeel uit Nedcrlandsche koppels, in Duitschland het meerendeel t uit Duitsche koppels enz. Welnu als men daar als bijna geisoleerde vreemdeling zit, kan men na tuurlijk geen combine maken, terwijl de ïnheem- sche koppels volkomen op elkaar zijn ingesteld en de buitenlanders kunnen „afmaken" Als er nu een koppel in een vreemd land toch wint of tenminste een eervolle plaats bezet, is dit een teeken van de bijzondere kwaliteit van het koppel. En verder, als bijv. een voetbalclub op eigen terrein een sterker elftal klopt, denkt het dan ook dat er een afspraak is?" „Hoe hebben de Limburgers voldaan en is er Iets van hen te verwachten?" „In Clignet zie ik de hoop van Limburg. Hij stak werkelijk met kop en schouders boven zijn Limburgsche collega's uit. Hij is snel, taai, rap en beschikt over een geweldigen ausdauer. In hem zie ik nog wel iets. Na hem komt Koumans, doch deze renner moest spoedig tengevolge van een val opgeven, zoodat ik hem niet van het begin tot het einde heb kunnen gadeslaan. Maar tot zijn val heeft hij zeer wel voldaan Dit koppel was m. i. sterker dan OszmellaSchorn, die echter door hun collega's zoozeer geholpen werden, dat zij betere resultaten konden boe ken. Over BockomKisters ben ik niet zoo te vreden. Ik geloof niet, dat dit koppel het zeer ver zal brengen. Ik wil het koppel niet ont moedigen, maar U heeft naar mijn eerlijke meening gevraagd. Bockom is te wild en veel te onrustig op zijn fiets. Wel beschikt hij over een goed uithoudingsvermogen, maar hij rijdt dit op die manier absoluut kapot. Kisters rijdt weliswaar fijner en is sneller, maar hij heeft niet dat uithoudingsvermogen van zijn maat." „Wat te zeggen van het opgeven van het Fransche koppel?" „Het liefst niet, maar Guimbretière is heel gewoon ziek geworden, zooals elk normaal mensch eens een keer ziek wordt. Bij hem ge beurde dit toevallig onder de Zesdaagsche. De berichten, dat hij vergiftigd zou zijn, zijn ab soluut voorbarig." „En het publiek?" „Het publiek hield zich in alle opzichten kalm en fair. Van het Hitlerregiem heb ik niets geen 'last of hinder ondervonden; het is mij buiten gewoon veel meegevallen. Ik ben het publiek daarvoor zeer dankbaar." „Er werd over geklaagd, dat de laatste avond zoo saai was." „Ik snap niet, wie dat gezegd kan hebben. In tegenstelling met Amsterdam was de laatste avond vol levendigheid en er werd zeer schoone 6port vertoond. Het was een harde avond voor ons. Wij probeerden telkens weg te komen, maar als we los waren gingen Schön en Göbel mee, zoodat we er niets mee opschoten. Ik heb vooral bewondering voor Walske, dat hij zich toen zoo taai hield. Hij is anders een fraaie renner en een echte duivel, die Wals. Hij is een coureur van bijzondere kwaliteiten; ik ben blij, dat wü elkaar zoo gauw gevonden hebben en dat wij elkaar zoo goed verstaan, ziodat wij elkaar volkomen kunnen aanvullen waar het noodig is." „Nog veel last gehad van je schouder?" Pijnenburg trok even een pijmijk gezicht en zei toen met een sarcastische stem; „Dat hoeft U toch niet te publiceeren, het publiea vindt het toch alleen een reclametruc. Maar ik ver zeker U met de hand op mijn hart. dat het idee reclame zelfs niet in mij is opgekomen Als een andere renner dien smak gemaakt had. zou hij misschien onmiddellijk opgegeven heb ben. Maar ik kon het treurige gezicht van Wals en Grolms niet zien en ik wilde en moest rijden. Ik heb soms gehuild van pijn in mijn cabien. Maar och. waarom zou ik erop doorgaan, het is toch allemaal reclame." Na nog even gepraat te hebben over zijn overwinning van Zaterdag j.l. in Antwerpen, moest hij gaan, want zijn verloofde zat te wachten. Een hartelijk afscheid en na een „Tot in Brussel", viel de deur achter hem dicht. Zondagmorgen hield bovengenoemd vereeni- ging den 2en rit zijner Kerstcompetitie, 'n han dicap over 10 K.M. Er verschenen 12 renners aan den start. De uitslag was: 1. S. de Vries; 2. P. Kramer; 3. Th. ,v. d. Hoeven; 4. J. Engel; 5. G. J. v. Wees; 6. P. v. Kessel. Bijzonder dient vermeld het rijden van S. de Vries die pas 15 jaar zijnde met flinken voor sprong en bijzonder frisch als eerste aankwam. Ook P. Kramer die zijn eersten wedstrijd reed dient gememoreerd. De uitslagen zijn; Klasse A. 1. Molendijk 1.55; 2. Fruitema 1.56 3/5. Klasse B. 1. Scheidier 2.4 2/5; 2. Gruyters 2.6 2/5; 3. J. Groot 2.7 1/5; 4. Audolf 2.9 1/5; 5 Jacques 2.9 2/5. Klasse C. 1. Heitselaar 2.18; 2. de Vries 2.18 3,5; 3. Schaper 2.18 4/5; 4. A. Barten 2.29 3/5, 5. Heesakker 2.314/5. Junioren. 1. Zeulevoet 2.23 3/5 2. Kuipers 2.38; 3. Burger 2.53 2,5; 4. A. Kruid 2.54 3/5; 5. Aadshoorn 2.59. De uits'agen van de Zaterdag te Antwerpen gehouden wedstrijden luiden: Sprint. 1ste serie 1. Martinetti. 2. Huybrechts. 3. Leene. 2de serie 1. Arlet. 2. Bergamini. 3. Van Egmond. Herkansing. 1. Huybrechts. 2. Van Egmond. 3. Bergamini. 4. Leene. Finale der verliezers: 1. Van Egmond. 2. Leene. 3. Bergamini. Finale der eersten: 1. Arlet. 2. Huybrechts. 3. Martinetti. Tandemwedstrijd. 1. Arlet-Huybrechts. 2. Martinetti-Eergamini. 3. Van Egmond-Leene. Wedstrijd achter tandem: 1. Van Kempen. 2. Haemerlinck. 3. Mascano. Omniumrace sprint: 1. Pijnenburg. 2. Loncke 3. Van Hout 4. Guerra. 5. Huys. 6. Piemontesi. Omnium puntenrace: 1. Pijnenburg. 2. Lonc ke. 3. Piemontesi. 4. Guerra. 5. Huys. Achtervolging: 1. Pijnenburg-van Hout. 2. Huys-Loncke. 3. Guerra-Piemontesi. Tweede race achter tandem: 1. Van Kempen. 2. Haemerlinck. 3. Martano. Snelheid op tandem: 1. Arlet-Huybrechts. 2, Martinetti-Bergamini. 3. Van Egmond-Leene. Eindstand der sprints: 1. Arlet. 2. Huy brechts. 3. Martinetti. 4. Van Egmond. 5. Leene. 6. Bergamini. Achtervolging achter tandem: lste serie: 1. Pijnenburg. 2. Piemontesi. 2de serie: 1. Van Hout. 2. Loncke. 3de serie- 1. Huys. 2. Guerra. Totaaluitslag omniumrace: 1. Pijnenburg. 2. Loncke. 3. Van Hout. 4. Huys. 5. Guerra. 6. Piemontesi. Algemeen landenklassement1. Nederland. 2. België. 3. Italië. Totaaluits'ag stayerswedstrijd (3 x 15 K.M.): 1. Bland Garin. 2. Seynave. 3. Lohman. 4. Van der Wulp. Uitslagen van 3 Dec. A GWSantpoort 40, TYBBAlliance 72. B OGOIV 0—2, Concordia—NAS 1—1 TYBB—GW 2—0. C OGTYBB afg-, v. NispenSantpoort d. D Vogelenzang—WF 80, OIVTYBB 2—0. E OIV f—TYBB 3—2; OIV e—Alliance 1—0 Asp. uitslagen Zaterdag 2 December A OIV—TYBB a 1—5; DEK—OG 1—0. B OIV—TYBB c 0—1; DEK b—TYBB e 5—2: TYBB d—DEK c 3—0. Programma 17 December Daar er nog geen programma van den D. H. V. B. bekend is, is het niet mogelijk dit be kend te maken. Dit zal in den loop van de week geschieden. F. J. MOOREN, Competitie-leider De Haarlemsche Kegelbond organiseert dit maal zijn jaarlijkschen wildwedstrijd op Zater dag en Zondag a.s. Den eersten dag zijn de ba nen opengesteld van 3 tot 7 uur en Zondag van 26 en 's avonds van 812 uur. Op Donderdag 21 December a.s. zal de prijs- Pitreiking plaats hebben. Zaterdag werd te Brussel een 144-minuten- koppelwedstrijd gehouden. De uitslag luidt: 1. Depauw-Vannevele 112.125 K.M. Op een ronde: 2. Buysse-Deneef. Op twee ronden: 3. Bouheron-Mouten. 4 Huertgen-Ippen. Het Nederlandsche koppel V'uggen-Van der Heiden gaf op, evenals Wals, die met een Belg reed. Te Zürich heeft de Internationale Wielren- unie vergaderd, waarbij Duitschland, Italië, België, Frankrijk, Denemarken, Luxemburg en Zwitserland vertegenwoordigd waren. Aller eerst werd bet rapport aangehoord van de com missie tot vaststelling der amateursvergoeding, hetwelk slechts verwees naar de besluiten van het congres te Parijs. Daarna werd het inter nationale kalendarium vastgesteld. Wegwedstrijden 1934: 611 Maart Parijs- Nice; 18 Maart Ronde door Vlaanderen; 1 April Parijs-Roubaix; 7 en 8 April Mi'aan-Turyn- Nice; 8 April Parijs-Brussel; 13 Mei Bordeaux- Parijs; 13 Mei Criterium des Asses te Milaan, 17 Mei tot IC Juni Ronde door Italië; 610 Juni Ronde door België; 17 Juni Criterium der Na ties te Turijn; 17 Juni Fransche wegrenkam- pioenschappen te Parijs; 7 Juni tot 1 Juli Ronde door Hongarije door amateurs; 1 Juli Ronde door Luxemburg; 3 tot 29 Juli Tour de France; 5 Aug. Groote prijs der naties in Luxemburg; 18 Aug. Wereldkampioenschappen op den weg te Leipzig; 26 Aug. tot 1 Sept. Ronde door Zwitserland; 1 Sept. Criterium des Asses te Parijs; 2 Sept. Internationaal crite rium voor beroepsrijders te Zürich; 4 Sept. Wereldcriterium van Brasschaet bij Brussel; 16 Sept. Groote prijs der naties te Parijs; 21 Oct. Ronde door Lombardije. Baanwedstrijden 1934: 8 tot 12 Juni Groote prijs van Kopenhagen voor amateurs; 10 Mei, 27 Mei en 10 Juni Fransche baankampioen- schappen; 17 Juni groote prijs der republiek de Bordeaux; 24 en 30 Juni en 1 Juli Groote prijs van Parijs; 27 tot 31 Juli Groote prijs van Ko penhagen voor beroepsrenners; 10 tot 20 Aug. Wereldkampioenscnappen te Leipzig; 2 tot 9 Sept. Fransch Bondsfeest te Bordeaux. Wij vernemen uit Rotterdam, dat aldaar voor bovengenoemaen wedstrijd de volgende partijen gespee.d weraen: N. Cohen wint van Jac. Buller. Ph. ldzerda wint van A. Bax. In de partij tusschen ldzerda (Rotterdam) en Bax (Dordrecht) heeft zich een incident vcorgeaaan. In eene stelling van 6 om 6 offerde de Dor- drechtenaar een schijf en verliet het spcelio- xaal zonder een sluiizet te hebben gedaan. De wedstrijdleider, de heer J J. de Boer, ken de daarop aan Idzeraa reglementair twee pun ten toe. Wanneer hier echter force majeur in 't spel is en dit schijnt inderdaad het geval te zyn, omdat Bax den laatsten trein naar Dordrecht moest halen en dus geen ge.egenheid meer had over den sluitzet na te denken zal het be stuur van den Nederl. Dambond deze regle mentaire winst zeker niet kunnen toekennen. Hieronder publiceeren wij de ranglijst van bovengenoemd tournooi. Deze luidt thans volgt: Nr. Spelers gsp. gw. rm. vrl. pnt. 1- N. Cohen, Rotterdam 6 4 2 0 10 2. L. Duitz, Amsterdam 4 2 115 3. J. W. van Dartelen, Heemstede 4 0 4 0 4 4. Ph. ldzerda, R'dam 4 1 2 1 4 5. J. Kalden, 's-Gravenh. 4 2 0 2 4 6. H. W. Zitman, Haarlem 4 0 4 0 4 7. J. Buller, 's-Gravenhage 6 0 4 2 4 8. A. Bax, Dordrecht 4 0 3 1 3 9. P. Wesstra, Amsterdam 4 0 2 2 2 De partij ldzerda—Bax onder protest van Bax door ldzerda gewonnen. Ondanks het zeer koude weer op Zondag j.l. is het onzen Haarlemschen wandelveteraan J. D. Koopman gelukt bovengenoemde afstand van 32 K.M. in den tijd van 3 uur 11 min. af te leggen. In het jaar 1929 was deze tijd 3 uur 33 min. Dit beteekent dus een tijdverbetering van 22 min. Precies 10 uur 25 startte Koopman aan de Amsterdamsche vaart en had er niettegen staande den vinnigen tegenwind, dadelijk "n flink tempo in. Om 12.15 uur werd dcor hem reeds het keerpunt aan den Adm. de Ruyterweg te Amsterdam bereikt en ging het met den wind in den rug weer op Haarlem aan. Om 1 uur 36 werd de finish bereikt. De heer J. J. van Kooten stelde voor deze bijzondere prestatie een keurige herinnerings medaille met inscriptie beschikbaar. Een fraai bekertje werd aangeboden door den Consul der Nederlandsche Wandelorganisatie, J. Willemse. Een woord van hulde is hier zeker op z'n plaats aan dezen kranigen 58-jarigen wande laar. IJSPRET IN HAARLEM Op vele singels en grachten in Haarlem is Zondag druk gereden. Hier ziet men het frissche be weeg op den Kloppersingel en Westergracht, waar het gezellig toeging. De IJsvereeniging afd. Haarlem en Omstre ken meldt: Kloppersingel eigen baan. Omtrek Spaamdam gevaarlijk. Delft goed. Naar Halfweg mooi. HalfwegSloterdijk redelijk. Leidscjie Vaart redelijk. Omtrek Kaag goed. NieuwendamBroekHoorn goed. BroekIlpendamZaandam goed. HoornAlkmaar goed. Een ijszondag zooals gisteren heeft men zel den zoo vroeg meegemaakt. De verschillende singels in de stad lagen reeds eenige dagen dicht en konden dan ook een flink aantal personen dragen. Dit flink aantal personen is er dan ook geweest, in het bijzonder op de Klopper- en Schotersingels. De klok had Zondagmorgen nog geen negen uur geslagen of de eerste rijders bonden reeds hun schaatsen onder. Den geheelen verderen dag tot des avonds ver over tien uur is het daar een gekrioel geweest van schaatsenrijders. Op de Kloppersingel was het ijs zeer goed behoudens een aantal scheuren bij het kleine eilandje in het midden van den bocht. Deze scheuren lagen allen vlak by elkander en de- degene die er dan eenmaal over geweest was meed ze dan, ook. Er was een mooie lange baan. Men kon vanaf ongeveer het Spaame in een stuk rijden naar de Kennemerbrug. Aan de kanten stonden natuurlijk de tentjes met warme chocolade en dergelijke lekkernijen. Bij avond, als in deze tentjes lichtjes brand den, geeft dit een sprookjesachtig gezicht. Op de Schotersingel was het minder druk. Het ijs was daar ook minder goed. De Nieuwe Gracht werd haast in het geheel niet bereden. Het ijs was hier zeer hobbelig en bot, zoodat het hier geen gerieflijk rijden was. De Amsterdamsche Vaart werd tamelijk druk bereden, terwijl de ijsbaan St. Moritz zich in een druk bezoek mocht verheugen. De ijsbaan aan de Kleverlaan was Zondag avond niet geopend. Des ochtends en des mid dags hebben hier echter zeer velen van de jjspret genoten. Niettegenstaande dat de Mooie Nel door de pers, de politie en ijsbond voor levensgevaarlijk werd gehouden, moesten toch Zondag eenige waaghalzen het i)s, dat op sommige plaatsen onrustbarend kraakte en boog, probeeren. De Leidsche Vaart werd langs groote gedeel ten bereden, maar was tot Leiden niet geheel en al zonder gevaar. Op de ijsbaan aan de Kleverlaan te Haarlem werden Zondagmiddag groote wedstrijden ge houden. Er werd in twee klassen gereden. Een klasse voor jongens van 15, 16 en 17 jaar en een klasse voor jongens van 18, 19 en 20 jaar. Voor beide klassen was de baanlengte onge veer 150 M. Reeds in de klasse der jongeren kwam het tot een felle strijd. Voor de beslissing moest twee maal gereden worden, omdat na de eer ste rit de beide candidaten gelijktijdig de finish passeerden. De uitslag was: W. de Jong, eerste en R. van Manen tweede. In de andere klasse werd ook stevig gere den, al behoefde hier niet over gereden te wor den, doch de verschillen waren slechts klein- Eerste werd hier S. Kalstra, tweede P. Blom. De eerste prijzen bestonden uit Noordsche hardrijders, de tweede uit ijshockey-sticks. De schaatsenrijders hebben den ijszondag nist onbenut laten voorbijgaan. Er was dan ook volop gelegenheid, zoowel voor hen, die zich tevreden stellen met een baantje, zooveel cf zooveel ma len heen en terug te rijden, als voor hen, die liever een eindje van honk gaan. Het Meertje van Caprera was vooral voor de eerste cate gorie een mooie gelegenheid, al was de straffe noordelijke wind een onaangename bijkomstig heid. De Delft bood een aardige gelegenheid, om eens wat verder uit de buurt te gaan. De ijsbaan van Duin en Daal bood een allergezelligsten aanblik. Het jeugdige element was hier vooral sterk vertegenwoordigd. In Overveen was het Brouwerskolkje een pracht- gelegenheid om te genieten van de schaatsen- sport, zonder gehinderd te worden door den sterken, guren wind. Brouwersvaart en Mar- celisvaart, door baantjesrijders druk bezocht, werden tevens gebruikt als uitgangsweg naar de Leidschevaart en de dorpen naar het Zui den. Zondagmiddag heeft de IJsclub „De Liede" een nationale ringrijderij uitgeschreven voor dam.es en heeren, waarvan de einduitslag was als volgt: J. Wallekers lste prijs, Th. Kortskaas 2e prijs, Nic. Kemper 3e prijs, Chr. Kemper 4e prijs, J. van Warmerdam 5e prijs, P. van Schie 6e prijs, en Jac. Kortekaas 7e prijs. Zaterdagmiddag is in een eenigszins feestelijke stemming de ijsbaan te Heemstede officieel ge opend. Tegen 2 uur waren eenige honderden belangste~jnden, waaronder o.m. burgemeester jhr. Jb. W. v. Doorn, de gemeentesecretaris N. Vos, wethouder A. v. d. Pol, de directeur van Openbare Werken, J. Schelling, de directeur der bedrijven, ing. W. J. A. Duynstee, verscnil- lende leden van den raad, ing. Burgerlijk, directeur der N. Z. H. op het ijs bijeen geko men. Allereerst voerde de voorzitter, den heer L. J. Kooijman het woord, die na een woord van welkom, den burgemeester dank bracht voor zijn bereidwilligheid de ijsbaan officieel te openen. Spr. betrok verder in zijn dankwoord de ver schillende gemeentediensten en de raadsleden. Burgemeester noemdee de baan een bijzondere aantrekkelijkheid voor Heemstede naast de toch al vele inrichtingen, die Heemstede rijk is. De totstandkoming van de baan geeft een heele geruststelling. Spr. feliciteerde de „Vol harding", sprak den wensch uit, dat de ijssport op de banen hoog zou worden gehouden en verklaarde de baan voor geopend. Daarna werden de vlaggen overhandigd en woei de standaardvlag spoedig boven het ter rein. De heer Mulder bood daarna de dundoeken namens het vlaggencomité aan. De clubvlag vertoont een wit veld, met in den bovenhoek in een groen vierkantvak een schaats met de naam der vereeniging. Nadat nog eenige ceremoniën rondom deze vlaggen hadden plaats gevonden, waarbij de burgemeester de clubvlag heesch en zwierden de eerste sportliefhebbers en -hebsters over de banen. Na de officieele opening van Zaterdagmiddag heerschte op de baan der „Voloharding" te Heemstede direct de prettigste stemming. Wel was de wind vrij sterk, maar daar langs de Noord en Oostzijde hooge rietmatten als be schutting waren geplaatst, werd het „rijverkeer" omgelegd, zoodat men' tegen wind in rijdend, nog goede beschutting vond. Ook des avonds was er een zeer druk bezoek. In een aardig huisje is de eerste hulp bij ongelukken gehuisvest. Zondag ontbrak de echte winterzon, maar dat was voor fi sportbeoefenaars geen letsel van de ijssport te profiteeren. Dinsdagmiddag, ijs en weder diendende zullen de liefhebsters en liefhebbers van schoonrüden hun kunste kunnen toonen. De wedstrijd zal zijn voor dames, heeren en paren, uitsluitend voor leden der vereeniging, doch voor de wedstrijd „paren" behoeft slechts heer af dame lid te zijn. Groenendaal blijft wel het meest de belang stelling trekken. Het ijs is er best en men kan rijden vanaf de v. Merlenlaan tot het R- C. H- terrein. Ook op de vijver in het Bronsteepark, Vondelkade en Crayennestersingel heerschte een gezellige drukte. Op de Glippervaart „de Zandvaart nabij dc Zandvaartskade en langs de Vrijheidsdreef is een des avonds goed te rijden bü het licht der straatlantaarns. Naar wij vernamen, ligt nu ook de Ringvaart dicht. Het ijs is er echter slecht, daar de booten nog tot Zaterdagmiddag gevaren hebben. Zondagmiddag had op de Heemsteedsche ijs baan „De Volharding" een ongeval plaats. De heer B„ wonende te Haarlrm, was bezig met kunstrijden en bij het springen over eenige stoelen had hij het ongeluk te vallen, waarbij hij met het hoofd op het ijs terecht kwam. Dr. T. en dr. v. d. L., die zich op de ijsbaan be vonden, verleenden de eerste hulp, waarna hij per ziekenauto naar zijn woning en daarna naar een ziekeninrchting is vervoerd. Zooals reeds door ons gemeld heeft Zaterdag de opening plaats gehad van de bekende ijs baan „Halfweg". Spoediger dan verwacht werd was dit een feit geworden. De groote drukte van den ijs-Zondag in Januari van dit jaar is voor de Noord-Zuid-Hollandsche Tram-Mij. aanlei ding geweest de noodige voorzorgsmaatregelen te nemen. Moesten de moegereden schaatsen rijders bij de vorige gelegenheid een tien minu ten loopen om de halte van de tram te bereiken, thans was dit niet meer noodig. Toen Zater dagmorgen zekerheid was verkregen dat de ijsbaan dien dag nog zou worden geopend, en de weerberichten gunstig luidden, werd met man en macht gewerkt om een tijdelijke „halte" aan te leggen. Deze bevindt zich tegenover den ingang van de ijsbaan. Dat deze maatregel een goed is, bleek Zondag overduidelijk. Den hee- len dag werd vanaf Haarlem een kwartierdienst onderhouden en vanaf 10 uur 's morgens tot in de avonduren op het traject HalfwegAmster dam een 7 minutendienst. Aan de halte stond het personeel gereed om met assistentie van de Amsterdamsche politie voor de veiligheid van het trampubliek te zorgen. Enorme massa's liefhebers hebben van de jjspret genoten. Zaterdagmiddag had op de ijsbaan te Lisse een hardrijderij plaats om geldprijzen voor per sonen van 14 tot 18 jaar. Het aantal deelne mers bedroeg 29. De uitslag is als volgt: le prijs 7.50 J. Buurman; 2e prijs 5.W. Montagne; 3e prijs 2.50 H. Mens; 4e prijs 1J. Kortekaas. IJs en weder dienende zal a.s. Dinsdagmid dag een schoonrijderij plaats vinden om luxe- voorwerpen voor paren, terwijl Zaterdag het traditioneele gecostumeerd avondfeest zal wor den gehouden. Zaterdag en Zondag is op de banen van „Nova Zembla" van de wintersport geprofi teerd. Zaterdagavond was de belangstelling niet zoo groot als men wel verwacht had. Zondag daarentegen was het weer veel drukker. Zeer velen uit den omtrek waren naar hier gekomen om te rijden. Zondagmiddag omstreeks één uur is ook al hier een ringrijderij gehouden voor paren, welke groote belangstelling had. De uitslag is als vblgt: Van de dam.es de eerste pr.: mej. Tr. Dijks man, 2e prijs mej. N. van Tol en de derde prijs mej. N. StamPrevost. Van de heeren de eerste prijs: J. Willemse, 2e prijs J. Plas en de derde prijs H. Ger mans. De prijzen bestonden uit fraaie kunstvoor werpen. Des avonds was het op de baan een zeer gezellige drukte en werd er met animo ge reden. In den vooravond ontstond een kleine storing in het electrisch licht, welke storing weer spoe- dieg verholpen was. Zonder gevaar kan de Ringvaart bereden worden vanaf de Cruquius tot Halfweg, een afstand van ongeveer twee uur, waarvan het ijs zelfs in geen jaren zoo mooi is geweest, daar de scheepvaart spoedig is stil gelegd. Op dit traject komen ook weinig schotsen voor. Alleen willen wij waarschuwen voor de door- vaartgeul, die open gehouden wordt voor de pont nabij de Cruquius, die bij avond als de donker is ingetreden, wellicht eenig gevaar zou kunnen opleveren! Zondag hield deze club een hardrijderij, doch alleen voor haar leden. Er waren 21 deelnemers en er werd over het algemeen flink gereden. De prijswinnaars wer den: J. Willemse Gzn. le pr„ C. Willemse Jzn. 2e pr., L. Smit 3e pr. en J. Smit Czn. 4e pr. Als de vorst aanhoudt, dan organiseert de ijsclub „De Nieuwe Brug" voor Woensdag een Nationale Hardrijderij op haar banen om geld- prijzen, terwijl voor Dinsdag deze banen zijn afgehuurd door de melkhandelaars uit Haar lem en omstreken, die daar dan onderling een hardrijderij zullen houden. Men verwacht voor deze wedstrijden zeer veel belangstelling. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Ged. Staten schrijven: De uitbetaling van de tot wederopzeggens toegekende bijdraee aan de „Vereeniging van Handeldrijvenden" te Medemblik, ten behoeve van haren handtlscursus, is met ingang ran het jaar 1930 door Ged. Staten geschorst, omdat door het bestuur der inrichting in strijd werd gehandeld met de door hem ingevolge de bepa ling van artikel 2, sub e. der bovengenoemde verordening ingezonden verklaring. Ofschoon Ged. het bestuur ruimschoots in de gelegenheid hebben gesteld de voor de uitbeta ling van de provinciale bijdragen noodige stuk ken in te zenden en ook de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen er by het be stuur op heeft aangedrongen bedoelde stukken aan ons College over te leggen, is bet in ge breke gebleven hieraan tijdig te voldoen. Aangezien blijkens mededeeling van voornoem den Minister deze handelscursus bovendien met iingang van 1 Januari 1933 is opgeheven, is er alle aanleiding het subsidie in te trekken. Aan het bestuur der handelsschool tot oplei ding van verkoopsters, te Amsterdam, is ten behoeve van deze school tot wederopzeggens een bijdrage uit de provinciale kas verleend. Deze school zal met ingang van 1 Januari 1934. onder den naam van „Vakschool voor winkelpersoneel", worden aangemerkt als een school in den zin van de Niiverheidsonderwijs- wet en derhalve niet meer vallen onder de toe passing van de „Verordening Vakonderwijs Noordholland", zoodat ook de ten behoeve van deze school toegekende provinciale bijdrage kan worden ingetrokken Gedeputeerde Staten stellen voor met met wijzigingen van hun besluit van 19 Juli 1931, te bepalen, dat aan de vereeni ging „Volksuniversiteit voor Haarlem en om streken", te Haarlem, ten behoeve van hare cursussen, met ingang van het jaar 1934 tot wederopzeggens een bijdrage zal worden ver leend van ten hoogste 500.onder voor waarde dat de gemeente jaarlijks ten minste 1000.toezegge. Gedeputeerde Staten stellen voor de nabij het voormalige stoomgemaal de Cruquius over de westelijke Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder gelegen draai brug, welke bij genoemden polder in beheer en onderhoud berust, met ingang van 1 April 1934 aan het openbaar verkeer te onttrekken. Gdedeputeerde Staten stellen voor te besluiten: met handhaving van hun be sluit van 27 Mei 1924, coor het overige, aan den Horstermeerpolder voor de jaren 1934 tot en met 1938 ontheffing te verleenen van de in voorwaarde 7 van dat besluit omschreven verplichting tot jaarlijksche terugbetaling van 1/50 deel van bet aan dien polder verleende voorschot van 150.000.onder voorwaarde, dat in de jaren 1939 tot en met 1943 jaarlijks in plaats van 3.000—, 6.000.zal worden terugbetaald en in de jaren 1934 tot en met 1943 aan de Provincie jaarlijks zal worden vergoed een rente van 5 van het bedrag, hetwelk in totaal in elk dier jaren aan de Provincie minder is terugbetaald, dan bij ongewijzigde toepassing van voormelde zevende voorwaarde het geval zou zijn geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 12