Anarchistische opstand in Spanje uitgebroken Overwinning voor Chautemps Het nieuws van heden DE STAAT VAN BELEG AFGEKONDIGD Koning Boris naar Belgrado DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 11 DECEMBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Kloosters en kerken verwoest, trei nen ontspoord, groot aantal dooden en gewonden Regeering den toestand meester? Vijftig dooden Kerken en kloosters in vlammen De regeering is den toestand meester Het Weer'nii'ii'iiioiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiuiNiii jfsjang Hsu Liang bij Mussolini Venizelos president van Griekenland De „Osservatore" tegen Litwinof Commandant tegen Foekien? Straatroover neer geschoten Vuurgevecht te Dortmund HET ALCOHOL-VERBOD OPGEHEVEN Het Blauwhemdenver- bod in Ierland Fabrieksexplosie in Mexico Het blad vertrouwt de vredespoli tiek der Sovjet-Unie niet O'Duffy weigert het bevel der regeering op te volgen O'Duffy Avenol confereert met Paul-Boncour Fransche standpunt thans duidelijk Noodweer in Italië Kerktoren en spoorwegbrug ingestort MGR. GAUMANS BIJ DEN H. VADER Met 403 tegen 63 stemmen aan vaardt de Kamer de salaris korting Krachtige rede van den premier Invoerrechten in Japan DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De H. Vader hekelt de onzedige mode Een stabieler dollar verlangd Amerika's fabrikanten doen een beroep op Roosevelt Lansbury breekt zijn dijbeen Auto Service-Centrale Gasthuisvest 11 - Telefoon 16471 Remcontróle op G.E Rembrug Modern Wasch- en Smeerstation Onderhoudspolissen voor auto's Reparatiën op speciaal-machines NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18552 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek MADRID, 9 Dec. Hoewel de op standige beweging der syndicalisten over het algemeen als bedwongen kan worden beschouwd, heeft de re geering zich toch gedwongen gezien, den alarmtoestand te vervangen door den staat van beleg. Naar uit Huesca gemeld wordt hebben de syndicalisten aldaar een algemeene staking ge proclameerd. In eenige steden in de provincie is het tot bloedige onlusten gekomen. In Bar celona zijn talrijke personen gearresteerd. Ge wapende extremisten hebben op het stadhuis van Labasteda de roode vlag geheschen. MADRID, 9 Dec. Terwijl in de groote steden dank zij de talrijke politiemacht de opstand betrekkelijk snel kon worden onderdrukt, heb ben in de kleinere plaatsen van Catalonië. in verschillende plaatsen van Huesca en Logron en in Teruel, waar de politie overal zwak was, de gevechten den geheelen dag geduurd. In de provincie Caceres hebben vrouwen van land arbeiders verschillende landgoederen bestormd, waar zij veel schade aanrichtten en het vee wegvoerden. Bij Jaen roofden socialistische ar beiders op verschillende landgoederen den olijvenoogst. In Saragossa kon de orde eerst laat worden hersteld. Daar is in den Joop van den dag een klooster in brand gestoken. Alle lokalen en plaatsen van amusement zijn ge sloten. In deze stad zijn opnieuw twee dooden te betreuren. Van Barcelona zijn twee bataljons infanterie en een regiment cavalerie naar Figueras ge zonden. In bijna alle plaatsen, waar de extre misten zich hebben geroerd, zijn de licht-, tele foon- en telegraafleidingen vernield. De mi nister van oorlog heeft een verklaring afge legd, waarin wordt gezegd, dat het leger on voorwaardelijk achter de regeering staat en zijn plicht zal vervullen. Te Madrid is het rustig. Officieel wordt als doodengetal 14 op gegeven, waarbij vier politie-agenten zijn. Het aantal gewonden is groot. De rechtsche pers eischt wederinvoering van de doodstraf. Nader seint Reuter nog uit Londen: De telefoonverbinding tusschen Londen en Spanje, die in den loop van den avond nog regelmatig funptionneerde, is sinds 10 uur ver broken. Volgens de laatste uit Madrid binnen gekomen berichten schat men het totale aantal dooden in Barcelona, Saragossa, Huesca en Logrono op vijftig. Het aantal gewonden zou zeer groot zijn. In Saragossa is het klooster der Paters Capucij- men in vlammen opgegaan. Een Oostenrijksche dame kon nog op het laatste oogenblik, met zware brandwonden over dekt, uit een brandenden biechtstoel der kloos terkerk in veiligheid worden gebracht. MADRID, 10 Dec. Ondanks de buitengewoon uitgebreide voor zorgsmaatregelen der regeering is de anarchistische beweging in den nacht op Zondag opnieuw opgelaaid. Te Madrid, waar tot nu toe niets was voorgevallen, zijn 11 bommen ontploft. Het mag een wonder hee- ten, dat persoonlijke ongelukken niet hebben plaats gevonden. De materieele schade daarentegen is aanzienlijk. Te Barcelona hebben de schietpartijen in de voorsteden den geheelen nacht voortgeduurd. In de stad zelf zijn vier bommen ontploft. Twee personen zijn gedood en velen gewond. Bovendien zijn de bakkers in staking gegaan. De militairen verzorgen de broodvoorziening. Op 15 K-M. afstand van Valencia is de ex- presstrein ValenciaSevilla tot ontsporing ge bracht doordat extremistische elementen een brug in de lucht hadden laten vliegen. De trein stortte in de diepte. Tot nu toe zijn vijf doo den geborgen. Elf personen werden ernstig en zeven en twintig licht gewond. Te Grande hebben extremisten brand ge sticht in zes kerken en kloosters, welke groo- tendeels in de asch zyn gelegd. De watervoor ziening is gestoord. Te Saragossa hebben de anarchisten gepro beerd het gouvernementsgebouw te bestormen- Zes personen zijn gedood. De troepen werden van de daken beschoten. De schietpartijen duren voort. Te Alfajar bij Valencia zijn 14 syndicalisten om het leven gekomen doordat bommen, welke verdeeld werden, te vroeg zijn ontploft. 400 bommen zijn in beslag genomen. Te Bilbao en Sevilla, waar het nog rustig is, zfjn zeer scherpe voorzorgsmaatregelen ge troffen. De belangrijkste punten in de stad zijn bezet door militairen met machinegeweren en pantserauto's. In het geheel zouden tot nu toe 40 dooden en gewonden te betreuren zijn. Zoowel vanuit Taragona als uit de stad Teruel zijn heden vrij krachtige afdeelingen troepen de provincie ingezonden, waar in af zonderlijke dorpen de opstand nog in vollen gang is. In Villanueva in de Provincie Badajoz liepen bij een daar gehouden revue over de troepen de recruten naar de opstandelingen over, waarbij het, naar verluidt, tot een kort vuurgevecht is gekomen. In Madrid is de Zondag rustig verloopen. Eerst hedenavond laat begonnen weer kleine groepen extremisten bomaanslagen uit te voe ren. Om 10 uur ontploften 3 zware bommen in de nabijheid van de Gran Via, een der druk ste straten der hoofdstad. Des avonds verdeelden vrouwen vanaf ver scheidene vrachtauto's strooibiljetten van de syndicalistische vakvereenigingen met de me- dedeeling, dat voor geheel Spanje de revolution- naire algemeene staking was afgekondigd. Het manifest riep op tot den strijd tegen reactie en fascisme. Van sociaal-democratische zijde wordt verklaard, dat geen gevolg zal worden gegeven aan dezen stakingsoproep. Men zal echter moe ten afwachten of de soc.-dem. leiders in staat zullen blijken een samengaan van hun leden met de syndicalisten te verhinderen. De minister-president heeft door de radio verklaard, dat de regeering den toestand vol komen meester is en de opstiamdspoging als onderdrukt beschouwt. De Spaansche minister van binnenlandsche zaken heeft om 12 uur Zondagnacht per radio bekend gemaakt, dat thans ook in de laatste opstandsgebieden de orde hersteld was. Omtrent het definitieve aantal slachtoffers van den spoorwegaanslag bij Valencia is offi cieel nog niets bekend gemaakt. Volgens par ticuliere mededeelingen bevinden zich nog 30 dooden in een vernielden wagen, zoodat het to taal aantal dooden geschat zou kunnen worden op 35 tot 40 en het aantal gewonden op 50. Verwachting: In het Noorden meest ma- S tige, Zuid-Westelijke tot Noord-Westeiij- ken wind, zwaar bewolkt of betrokken, kans op eenigen neerslag, lichte tot mati- S dooi. m .het Zuiden zwakke tot mati- gen, meest Westelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt tot lichten dooi. Hoogste barometerstand: 772,3 te Blacksod jp Laagste barometerstand: 752,2 te Vardö s Zon op 8.01 - onder 3.45 - Licht op 4.15 ES 17 December N. M. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllll ATHENE, 9 Dec. (Reuter) In politieke kringen wordt ernstig de mogelijkheid over wogen om Venizelos candidaat te ste'len voor het presidentschap van Griekenland. De ambts periode van den tegenwoordigen president Zaimis loopt op 6 Juni 1934 af. ROME, 9 Dec. (V. D.) Mussolini heeft den voormaligen „Heer van Mandsjoerije," maar schalk Tsjang Hsu Liang, die na een verblijf van een half jaar in Europa naar China terug keert in audiëntie ontvangen. Mussolini over handigde hem het groot-kruis en zijn adjudant de „Commenda" van de Italiaansche Kroonorde. Te Rome is via Brindsi een Chineesche mili taire missie aangekomen bestaande uit vijf le den onder leiding van den commandant van de militaire opleidingsschool te Nanking. Te Sjanghai wordt officieus gemeld, dat Tsjang Kai Sjek aan Tsjang Hsu Liang een tele gram gezonden heeft, waarin hij hem uitnoodigt naar China terug te keeren en het commando tegen de troepen in de provincie op zich te ne men. DORDMUND, 9 Dec. (V. D.) De straatroover Malter. die te Obermassen bij een overval op een geldtransport een S. A.-man heeft neer geschoten en te Hamm drie politiebeambten le vensgevaarlijk heeft verwond, is hedenochtend na een levendig vuurgevecht tusschen hem en de politie doodgeschoten. De roover bevond zich in een woning in de voorstad Ober-Eving nabij Dortmund. Zaterdagochtend werd 't huis door een groote politiemacht omsingeld en werd Malter naar buiten gelokt. Toen hij op straat bemerkte, dat hij omsingeld was, riep hij: „Handen hoog!" en lostte onmiddellijk vele schoten uit twee revolvers. Malter werd neergeschoten. Twee politiebe ambten werden gewond en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Op Malter vond men drie revolvers en een groote hoe veelheid munitie. LINARES, (Mexico), 9 Dec. (Reuter) Door onbekende oorzaak heeft een ontploffing plaats gehad in een suiker-fabriek. Zestien personen werden gedood en vele ge bouwen werden vernield. Naar het „Berliner Tageblatt" meldt, doet de „Osservatore Romano", het orgaan van het Vaticaan, naar aanleiding van Litwinof's be zoek aan Rome en zijn verklaringen voor de pers waarbij de Russische volkscommissaris elk contact met den Heiligen Stoel van de hand heeft gewezen, ofschoon hij daartoe naar het blad doet opmerken, volstrekt niet was uit- genoodigd een scherpen aanval op den SoV' jetvertegenwoordiger en diens buitenlandsche politiek. De „Osservatore" is geenszins overtuigd van de oprechtheid der vredespolitiek, die Litwinof in naam der Sowjet-Unie vertegenwoordigt en herinnert aan het woord van een bolsjewisti- schen filosoof en volgeling van Lenin, die voor den arbeidersstaat, daar hij door "ijandig ge zinde kapitalistische landen is omringd, den leugen als zeer noodzakelijk en nuttig voor deszelfs buitenlandsche politiek kenschetst. MOSKOU, 9 Dec. De Volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Litwinof, is heden te Moskou aangekomen, DUBLIN, 9 Dec. (V.D.) Het verbod van de organisatie der Blauwhemden heeft reeds Vrij dagavond geleid tot ernstige botsingen tusschen Blauwhemden, politie en Republikeinen te Do negal. De leider der Blauwhemden en presi dent der Vereenigde Ierland Partij, generaal O'Duffy, verscheen ondanks het verbod der regeering in een propagandav ugaderirg toch in een blauw hemd op de sprekerstribune. Hij verklaarde: „Onze organisatie zal blijven be staan en wij zullen ook in de toekomst onze blauwe hemden dragen." Sterke politie-afdeelingen traden tegen de aanhangers van O'Duffy op en arresteerden tal van personen. De Vereenigde Ierland Partij en de Blauw- hemden-organlsatie hebben een manifest ge publiceerd, waarin o.a. wordt gezegd: „Het ver bod der Blauwhemden is een ongepaste en on wettige daad van persoonlijke vervolging, zon der een schaduw van moreele rechtvaardig heid. De Blauwhemden zullen zich geen enkele beperking er, geen enkelen maatregel ten op zichte van hun kleeding laten welgevallen." DUBLIN, 9 Dec. (V- D.) Na het verbod van de organisatie der Blauwhemden zijn heden de centrale van de Vereenigde Ierland-partij en het gebouw van den Jong Ierlandbond te Du- Een telegrafische foto der viering van de opheffing van het alcoholverbod in de Vereenigde Staten blin door de politie bezet. De partijdrukkerijen zijn stop gezet. De landelijke secretaris der Blauwhemden, commandant Cronin. is van middag door de politie gearresteerd in het graafschap Denegal, waar hij deelnam aan den propagandaveldtocht der Blauwhemden. Verdere arrestaties kunnen worden verwacht. SOFIA, 9 Dec. (V. D.) Binnenkort zal het Koninklijk echtpaar een bezoek brengen aan Belgrado, waarheen het oegeleid zou worden door premier Moesjanoff. Doel van dit bezoek is voorloopig een atmosfeer van vertrouwen fe scheppen, hetgeen dan later wellicht zal kunr.en leiden tot concrete resultaten. Naar verluidt zaj men het Joego-Slavische voorstel bestudeeren met betrekking tot het Balkanpact, dat zich ba seert op een territorialen status quo voor den tijd van 5 jaar, in ruil waarvoor Bulgarije van Joego-Slavië economische voordeelen zou ver krijgen. PARIJS, 9 Dec. De secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, die heden door den minister van buitenlandsche zaken is ontvangen, heeft na dit onderhoud verklaard, dat door de verklaringen van Boncour over de verhouding van Frankrijk tot den Volkenbond een duidelijke situatie is geschapen. Het is hem daarom thans mogelijk, te Londen de opvatting der Fransche regeering scherp omlijnd weer te geven. Over het onderhoud van Avenol met Paul- Boncour is van officieele zijde niets medege deeld. Het is echter zeker, dat Avenol het stand punt van Mussolini heeft uiteengezet. ROME. 9 Dec. (V.D.) Het noodweer in Mid den- en Zuid-Italië duurt nog steeds voort. In stortingen zijn aan de orde van den dag. Tus schen Napels en Torra Annunciata is een spoor brug ingestort, waardoor het verkeer is onder broken. Te Argrigenta op Oost-Sicilië zonk in een lo kaal, waar een bruiloft werd gevierd, de vloer weg onder de voeten van de vijftien gasten, die zich aan den maaltijd bevonden. Zij kwamen te recht in een onder de zaal gelegen autogarage. De moeder van de bruid werd ernstig gewond. Te Stilo bij Reggio in Calabrië is tengevolge van het noodweer de kerktoren ingestort en op een huis gevallen, waardoor 6 personen werden gedood en 4 gewond. Onze Romeinsche correspondent seint ons. dat Z. H. de Paus Zaterdag Mgr. Gaumans in audiëntie heeft ontvangen. PARIJS, 9 Dec. Zaterdagmorgen heeft de Fransche Kamer de beraadslagingen over de financieele regeeringsvoorstellen voortgezet. Tot den middag werden talrijke amendementen van links en i echts op wensch der regeering ver worpen. Toen de afgevaardigde Mantigny de regeering verzocht, bij de korting der ambte narensalarissen de kortingsvrije grens te ver lagen van 12.000 op 8000 francs en dit voorstel motiveerde met de verklaring, dat het geheeie Fransche volk zonder uitzondering offers moet brengen, die in het belang van de saneering noodig zijn en dat de regeering zich niet mag laten beïnvloeden door de ambtenarenvereeni- gingen, besteeg de minister-president het ka theder om te antwoorden. Chautemps wees op de noodzakelijkheid der kortingen. Het herstel der financiën en het in evenwicht brengen van de begrooting kan niet langer worden uitgesteld Men beseft echter ook, dat herstel alleen door bezuiniging met mogelijk is. Men mag niet vergeten, dat in de laatste anderhalf jaar reeds voor zes milliard is bezuinigd en het gaat niet aan, nieuwe be perkingen van de militaire credieten te eischen. Chautemps bracht verder in het midden, dat de kosten ian levensonderhoud de laatste maan den gedaald zijn en dat de ambtenarensalaris sen eigenlijk automatisch verlaagd hadden moe ten worden, wanneer zij zich steeds aan de in dexcijfers hadden gehouden. Het gaat hier niet alleen om aanneming of verwerping van art. 6, maar men moet zich ook afvragen, of het land een nieuwe regeeringscrisis wenscht. Chautemps deed derhalve een beroep op alle republikeinen en spoorde hen aan, het alge meene belang van het land boven de partijbe langen te stellen om den socialen vrede, de veiligheid en de financiën te herstellen. Wan neer de regeering haar plicht niet nakomt, zou het volk niet een deel van het parlement maar het geheeie parlement verantwoordelijk stel len. Het land, dat naar buiten zich rustig toont, is in werkelijkheid verontrust en reeds thans ziet men aan de muren plakkaten met het op schrift „Weg met de afgevaardigden". Chau temps zal alles doen om het parlement te ver dedigen. Het betoog van Chautemps, dat door bijna alle banken met bijval werd ontvangen, had tot gevolg, dat de eerste paragraaf van art. 6, waarin het principe van de korting op de ambtenarensalarissen is vastgelegd, en ten aan zien waarvan de regeering de kwestie van ver trouwen had gesteld, met 403 tegen 63 stem men werd aangenomen. De socialisten namen geen deel aan de stemming eij hadden slechts eenige waarnemers gezonden. In de avondzitting van de Fransche Kamer is art. 6 van de financieele voorstellen aan genomen met 345 tegen 158 stemmen. De re geering had de kwestie van vertrouwen ge steld. Daarmede is de eerste moeilijkheid over wonnen. Voor de stemming waaraan de socia listen niet deelnamen, verklaarde Tardieu, dat men beweert, een tekort van tien milliard te hebben gedekt, maar aan de andere zijde ver zwijgt, dat 32 milliard is geleend. In de eerste maanden van het volgende jaar zal men ech ter hetzelfde tekort weder terug vinden. Daar om zou hij met zijn vrienden tegen art. 6 stemmen. Over art. 12 zal in de zitting van morgen be raadslaagd worden. TOKIO, 9 Dec. (Reuter) Indien het Ja- pansche parlement de voorstellen aanneemt, die thans zijn ingediend, zal er een groot verschil worden gemaakt tusschen de invoerrechten op goederen uit landen, welke geen handelsver drag met Japan hebben gesloten, of den in voer van Japansche goederen belemmeren en den invoer uit andere landen. Door het minis terie van buitenlandsche zaken is verklaard, dat Japan tracht handelsovereenkomsten met alle landen te sluiten, die prijs stellen op we- derkeerigheid en strenge controle op den uit voer. STAAT VAN BELEG IN SPANJE AFGEKON DIGD. De Fransche Kamer aanvaardde met 403 tegen 63 stemmen de door de regeering voorgestelde salariskorting. Noodweer in Italië houdt aan. Avenol confereert met Paul-Boncour. Bulgaarsch koninklijk bezoek aan Belgrado aangekondigd. Regeling betreffende de betaling van Duitsche scrips. R.K. Overheidspersoneel stelt verweer tegen het rapport-Schouten samen. De „Postjager" is wegens motorpech naar Italië teruggekeerd. De regeling van het cadeaustelsel. Rapport over den vermogenstoestand der land bouwers. Eervolle nederlaag van het Nederlandsch elftal tegen Oostenrijk. Jhr. dr. J. C. Molleuis voorzitter van den Ned. Biljartbond. VATICAAN STAD, 9 Dec. (Reuter) In een rede over het martelaarschap van eenige Jezuïetenpaters in Zuid-Amerika, tweehonderd jaar geleden, zeide Z. H. de Paus, dat in onze tijden de jonge vrouwen, die weigeren mede te doen met de onzedige mode, vernederingen te verduren hebben, welke op zich zelf reeds een martelaarschap zijn. Hetzelfde geldt voor vele jonge mannen, die niet meedoen aan het losbandige leven, dat velen rondom hen leiden. WASHINGTON, 9 Dec. (Reuter) De Na tionale Fabrikantenvereeniging, welke 560.000 fabrikanten vertegenwoordigt, heeft met alge meene stemmen besloten aan president Roose velt te verzoeken, den dollar te stabiliseeren. Roosevelt heeft Peek den Farm Administra tor, verzocht af te treden. De president heeft hem voorgesteld de lei ding op zich te nemen van de afdeeling, die er naar streeft, nieuwe afzetgebieden te openen voor voortbrengselen van de Amerikaansche nijverheid en den landbouw. LONDEN, 9 Dec. (Reuter). De Engelsche oppositie-leider Lansbury heeft bij een val het dijbeen gebroken. In hoogst ernstigen toe stand is hij naar het ziekenhuis overgebracht. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 760 Vorige stand: 764

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1