KERSTBOEK Stukje historie Wonderlijke vogel EEN SCHITTEREND WERK ONS NIEUWE Prijs f 1.- Onder curateele Schip gestrand MAANDAG 11 DECEMBER Uit Aalberse's ei Ontbinding van een marine-bond Wegens afwijking van de goed gekeurde statuten ONEERVOL ONTSLAGEN Uit den militairen dienst LOUIS WETERINGS DE KONINGIN TE LEIDEN Ook invoer van visch Contingenteering wordt Maandag afgekondigd Bezoek aan de Universiteit MINDER WERKLOOSHEID In de Oost-Brabantsche industrie- 4 centra OFFICIERENOPLEIDING Wijziging der Vrijwillige Land- stormbeschikking KERKELIJKE LEENINGEN Franciscusklooster Aerdenhout MINIATUUR X-STRAAL- APPARAAT Uitvinding van Nederlander DE WINKELSLUITINGSWET Bespoediging der wijziging gevraagd PATER ANDREAS O.M.CAP. Zilveren priesterfeest van „den blinden pater" DE VISSCHERSVLOOT ZIT VAST CRISIS-VARKENSCENTRALE FINANCIËN VAN DEN HAAG Geen audiëntie De haven van Volendam is dichtgevroren en de schepen zitten in den kouden greep van koning winter Op de Zuider-Haaksgronden is de Duitsche Lipariaan den grond geloopen MAN DOOR TRAM AANGEREDEN Bij het oversteken der baan gegrepen ONTROERENDE PLECHTIG HEID Crisisbesluiten DE VREESELIJKE BRAND IN DEN HAAG De gas-radiator niet de oorzaak MEUBELMAGAZIJN UITGEBRAND Jongeman bij 't blusschen gewond KINDJE DOODGEREDEN Twee meisjes bij ander ongeluk gewond Verkrijgbaar in den Boekhandel en bij de N.V. Drukkerij DeTijd Giro 22884 - A'dam-C. De gemeente Beerta SMOKKELAARS GESNAPT 600 K.G. margarine in beslag genomen BRAND IN EEN PENSION Ontstaan achter een divan WINKEL VERBRAND In verband met de vraag, of een Kabinet, of een minister vooraf heeft mede te deelen, of aan een ongunstig votum der Kamer al dan niet politieke gevolgen zul len worden verbonden, kwam dezer dagen nog eens het gebeurde bij de kieswetTak van Poortvliet in 1894 ter sprake. De minister trok toen de wet in en ont bond de Kamer na aanneming van een amendementde Meyier, terwijl de gevoe lens uiteenliepen over de quaestie of men dit had kunnen voorzien en de situatie dui delijk genoeg was geweest. Het is misschien uit historisch oogpunt en wijl de meeningen daarover ook thans nog blijken te verschillen, niet ondienstig te herinneren aan hetgeen bijlen jhr. de Savornin Lohman ons eens (in een inter view) over het toen gebeurde mededeelde. Het was zeide hij welbeschouwd een tragisch geval. En hij vertelde het ons als volgt: „Er kwam toen, zooals u weet, een amendementde Meyier, waarvan de aanneming tot de ontbinding der Kamer heeft geleid. Maar dat amendement had Tak vooraf gezien en goedgekeurd. De radicale vrienden van den Minister wil den er niets van weten. Ik was er juist getuige van in de Kamer, dat zij teza men op den Minister aanstormden en hem heftige verwijten deden. De Kamer leden hadden de Kamer verlaten, maar ik was nog achter gebleven en was daardoor getuige van die scène. En den volgenden dag, vijf minuten vóór de stemming over het amendement, zei van Kerkwijk tegen ons: Tak trekt de wet in, als het amendement wordt aangeno men. De Minister was dus na de zitting door zijn radicale vrienden tot hun in zicht overgehaald, maar niemand wist het; zelfs den voorzitter der Kamer Gleichman had hij daarvan geen kermis gegeven en zoo kwam zijn houding in een raadselachtig licht te staan. Hij heeft daarover later veel harde woor den moeten hoorqn, terwijl hij zijn hou ding kwalijk verdedigen kon, en hij kreeg er een knak mee, zooals ik zeide, en werd nooit meer de oude. 't Was inder daad een tragisch geval." De christelijk-historische staatsman haal de dit gebeuren aan, als een bewijs, dat men door het werk in de Kamer kan wor den geknakt. De Kamer vergt veel, te veel soms, zeide hij. Of dit nu nóg het geval is, dan wel, of er tegenwoordig meer van, dan door de Ka mer wordt gevergd, is een vraag, welker be antwoording het best aan de betrokkenen zeiven wordt overgelaten. P. S. lasting-paragrafen van het programma. Ik heb ze niet gevonden. De Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland wil dus blijkbaar kapi taals-aflossing op korten termijn zonder belastingheffing. Wie dat geen opmerkelijke prestatie noemt, is niet te bevredigen. Zeer ten onrechte sprak de heer De Geer van „kwak zalvers"; toovenaars zijn het, wonderijdoeners! Uit het niet eenige tnilliarden te voorschijn tooveren om deze drukkende staatsschuld af te lossen, wie doet het hun na? Bij Erasmus, dit programma dient geloofd! Is het wonder, dat de „intellectueelen" bij escadrons toestroomen naar de nieuwe partij?" „Onlangs," zoo schrijft R. K. in het nieuwste nummer van „De Vrijzinnig-Demokraat", „werd mij „Volk en Vaderland", Weekblad voor de nationaal-sociaJistische beweging in Neder land, toegezonden, met 'n blauw aangeschrapt hoofdartikel. Waarom dit artikel bijzonder was gemerkt, is mij niet geheel duidelijk geworden. Misschien om de verwachtingen betreffende de resultaten van academisch onderwijs vooral niet te hoog te spannen; het nadrukkelijk gemerkte hoofdartikel bevatte n.l. een indrirkwekkenden „Afscheidsbrief aan den hoogleeraar Aalberse" van den leider zeiven, een oud-leerling. De heer Aalberse zal zich misschien troosten met de gedachte, dat zelfs Plato leerlingen heeft gehad, die zich later tot wreede tyrannen heb ben ontwikkeld. Dat zijn van die teleurstellin gen, die men met wijsgeeringe berusting moet trachten te dragen. Hier is intusschen wèl een wonderlijke staats rechtelijke en economische vogel uit 's heeren Aalberse's ei gekropen! Het mij zoo welwillend toegezonden blad verder doorbladerende, stuitte ik op blz. 6 op het „Programma der Nationaal- Socialistische Beweging in Nederland". Met be grijpelijke belangstelling zette ik mij aan de lezing. „De deelen van het Rijk in Europa, Azië en Amerika steunen elkaar zoo krachtig mogelijk en vormen naar buiten een geheel". A. 1. Het klinkt waarlijk lang niet kwaad; daar kan men voorshands niet veel bezwaar tegen hebben, zou ik zoo zeggen. Alleen een Nurks kan naar een nadere aanduiding van de staats rechtelijke verhouding van de gebiedsdeelen vragen. „De verhouding tot de deelen van den Dietschen stam buiten het Rijksverband, dient zooveel mogelijk te benaderen de verhouding tusschen de deelen van het Rijk onderling". A. 2. Niet zóó eerste klas inderdaad als A. 1., maar het ziet er toch wel flink uit. Dat een daarop gerichte politiek ons morgen aan den dag met het Britsche Rijk en België in con flict zou brengen, verhoogt natuurlijk voor een goed volksgenoot en vaderlander slechts de aantrekkelijkheid. Het is mij uiteraard niet mogelijk het pro gramma op den voet te volgen; ik verwijs de belangstellenden naar het nummer van „Volk en Vaderland" van 25 November. Alleen één programma-punt moet ik nog vermelden, om zijn ongemeene oorspronkelijkheid. Het is A. 14 tweede lid- „Bevrijding van den Staat (en daarmee van het volk), door kapitaalaflossing op korten termijn, van zijn rente-verplichtin gen tegenover het groot-kapitaal. Uitoefening van de staatstaak zonder geldleeningen". Dit ziet er dunkt mij, wel buitengewoon aantrekke lijk uit. Ik heb, nadat ik dit had gelezen, be grijpelijkerwijze dadelijk gezocht naar de be- Het bestuur van den Bond van minder Mari nepersoneel in Den Helder, is opgeroepen om Vrijdag 15 dezer te verschijnen ter raadskamer van de rechtbank te Alkmaar, teneinde te wor den gehoord op een door den officier van justi tie bij deze rechtbank ingediende vordering, strekkende dat deze rechtbank den Bond we gens afwijking van zijn goedgekeurde statuten, zal vervallen verklaren van zijn rechtspersoon lijkheid en rechtdoende bij voorraad, niettegen staande hooger beroep of voorziening in cassa tie, hem de bevoegdheid tot het plegen van burgerlijke handelingen zal ontzeggen en een curator zal benoemen ingevolge de wet. De vordering van den Officier van Justitie berust op art. 10 van de wet van 22 April 1855, tot regeling en beperking der uitoefening van het recht' van vereeniging en vergadering. Het Ambtenarengerecht heeft uitspraak ge daan in de zaak van L. J., muzikant bij het 5e regiment infanterie te Amersfoort. Het gerecht heeft nietig verklaard de beschik king van den Minister v. Defensie, waarbij aan. klager met ingang van 10 November 1933 eervol ontslag is verleend en heeft bepaald, dat de minister aan klager met ingang' van den zelfden datum oneervol ontslag zal verlee- nen. Het zal Vrijdag 15 December a.s. 25 jaar ge leden zijn, dat de heer Louis Weterings, direc teur-hoofdredacteur van de „N.V. Drukkerij De Spaarnestad" in de journalistiek trad. Er heeft zich spontaan een comité gevormd om hem te huldigen. Met 't ook op den adventstijd is deze huldiging uitgesteld tot medio Januari. Intus schen zal er op den dag zelf voor intiemen kring gelegenheid zijn tusschen 24 uur den jubilaris te complimenteeren ten zijnent, huize „Nijen- hove", Wagenweg 252 te Haarlem. In de Staatscourant van heden zal wor den afgekondigd een Koninklijk besluit tot contingenteering van den invoer van versche, gekoelde en bevroren zeevisch. De invoer zal worden beperkt tot 100 pet van den gemiddelden invoer der jaren 1930, 1931 en 1932. Op dezelfde wijze zal de aanvoer van zee visch door middel van visschersschepen van andere dan Nederlandsche kenteekenen voor zien en rechtstreeks van de vischgronden ko mende, worden beperkt Met de uitvoering dezer contingenteering zal worden belast de heer W. J. Janssens, Inspec teur der Visscherijen, Heerengracht 2 te 's-Gra- venhage. Zaterdagmorgen heeft H. M. de Koningin, vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana streng incognito een bezoek gebracht aan de Leidsche Universiteit. Ter verwelkoming waren aanwezig de Rector- Magnificus prof. mr. D. van Blom, de secretaris van Curatoren mr. P. J. Idenburg, terwijl mede aanwezig was de directeur van het Rijksbureau voor Monumentenzorg dr. J. Kalf. Naar men verneemt, houdt dit bezoek ver band met het feit, dat Hare Majesteit voorne mens is een door Haar zelf ontworpen gobelin aan de Leidsche Academie ten geschenke aan te bieden. Naar men ons uit Oostelijk Noord-Brabant bericht, is in den loop van 1933 een aanzien lijke verbetering bereikt in het werkloosheids beeld der industriecentra dier streek. Hoe het verloop over het tot heden verstre ken gedeelte van het jaar was, kan men uit de volgende gegevens aflezen: Te Helmond, de naar verhouding van het be volkingscijfer zwaarst getroffen stad, bedraagt het aantal geheel-werkloozen thans ongeveer 2070. Het topcijfer te Helmond tijdens de cri sis beliep ongeveer 2700. Eindhoven heeft thans circa 4000 werkloozen, d.w.z. ruim 1000 minder dan bij het begin van het jaar. Als voorbeeld van verbetering in een platte lands-industrieplaats mag Valkenswaard, in de Brabantsche Kempen, gelden, alwaar het werk loosheidscijfer in den loop van 1933 terugviel van ruim 450 tot beneden 250. Bij beschikking van den Minister van Defen sie is het eerste lid van part. 11 van de Vrijwil lige landstormbeschikking gewijzigd en vervan gen door: De adspirant-voorgeoefend-vaandrig, aange steld in den rang van sergeant-titulair en in het bezit van het einddiploma, bedoeld onder a. van par. 11, die niet tot gewoon dienstplich tige is bestemd, kan, indien hij de opleiding aan de school voor reserve-officieren der infanterie wenscht te volgen en hij ook overigens voor de officiersopleiding geschikt wordt geacht, wor den toegelaten tot een vrijwillige verbintenis, waarbij hij de verplichtingen van een gewoon dienstplichtige op zich neemt. Bedoelde ver bintenis gaat, onder gelijktijdige verbreking van de loopende verbintenis a's adspirant-voor- geoefend-vaandrig in op den dag, waarop de opleiding van belanghebbende bij de school voor reserve-officieren der infanterie aan vangt. Een verzoek om te worden toegelaten tot de bedoelde verbintenis, met bestemming voor de officiersopleiding, moet worden overgelegd een verklaring, waarbij belanghebbende zich verbindt om na zijne benoeming tot reserve tweede-luitenant in handen van een door den Minister aan te wijzen autoriteit den eed of belofte a's officier af te leggen. Het verzoek wordt door den Inspecteur voorzien van een advies en doorgezonden door tusschenkomst van een Inspecteur der Infanterie. De inschrijving is opengesteld op f 120.000 5 pCt. Obligatiën ten laste van de vereeniging der zusters Franciscanessen van het klooster St. Franciscus te Aerdenhout, gemeente Bloe- mendaal (Alverna) tot den koers van 99% pet. ten kantore van de Spaarnebank. De storting op de toegewezen obligatiën moet geschieden ten kantore van inschrijving op Dins dag 2 Januari 1934 tegen inontvangstname der obligatiën. Bij latere storting moet 5 pet. rente van 1 Januari 1934 af worden bijbetaald. De obligatiën zijn voorzien van halfjaarlijk- sche coupons, verschijnende 1 Januari en 1 Juli. De eerste coupon verschijnt 1 Juli 1934. De leening zal a pari worden afgelost door middel van inkoop of van uitloting in uiterlijk zes jaren. Op een door het Britsche instituut voor radio logie-georganiseerd congres bestond Vrijdag een buitengewone belangstelling voor een klein X-straalapparaat, dat bestaat uit een cylinder van nauwelijks vijf duim lengte en dat slechts zeven pond weegt. De uitvinding van onzen landgenoot dr. Bou wers uit Eindhoven werd met groote verbazing door de congresgangers bezichtigd. De Ned. R.K. Middenstandsbond zond per 9 December het volgend telegram aan den Mi nister van Economischs Zaken: „Daar wordt verwacht, dat wijziging Winkelsluitingswet vóór a.s. Feestdagen in werking zal kunnen treden, verzoekt Ned. R.K. Middenstandsbond meest mogelijke bespoediging van indiening wets ontwerp Meijring, voorzitter". Pater Andreas, van de Orde der Capucijnen, in den lande algemeen bekend als de „blinde pater", zal op 19 December a.s. in het klooster te Velp zijn zilveren priesterfeest vieren. De sympathieke jubilaris is geboren te Gemert, in de Meierij, in 1884. De Nederlandsche Varkenscentrale vestigt de aandacht van belanghebbenden er op, dat met ingang van 11 December 1933 het in voor raad hebben of verhandelen van varkens slechts is toegestaan aan personen, die hetzij als lid, hetzij als erkend handelaar zijn aangesloten bij één der Gewestelijke Varkenscentrales. Als leden kunnen bij de Gewestelijke Var kenscentrales worden toegelaten personen, die gewoon zijn een of meer varkens in voorraad te hebben met het doel deze te mesten of te fokken, wier bedrijf gevestigd is binnen het werkgebied der Gewestelijke Varkenscentrale en van wie een schriftelijken aanvraag voor het lidmaatschap te ontvangen. Als erkend handelaar kunnen bij de Gewes telijke Varkenscentrale binnen wiens werkge bied zij woonachtig zijn worden aangesloten per sonen, welke niet als varkenshouder kunnen worden beschouwd en nochtans gewoon zijn varkens in voorraad te hebben of te behan delen. Aan belanghebbenden, welke nog niet zijn aangesloten, wordt in hun eigen belang aan geraden ten spoedigste een daartoe strekken de schriftelijke aanvraag tot een der Geweste lijke Varkenscentrales te richten. B. en W. hebben den raad een tweede nota van wijziging doen toekomen van de Gemeen- tebegrooting voor 1934. In deze nota is rekening gehouden met een verlaging van de bijdrage van het Rijk in zake werkloosheidszorg mot 1 millioen (waarte genover staat een vermindering van „Onvoor zien" met ƒ750.000; een verlaging van hoofd som en opcenten der. personeele belasting met 500.000; een wijziging in de dekking van het begrootingstekort van ƒ400.000; een verhooging van de opcenten op de dividend- en tantième belasting met ƒ300.000; met verhooging der inkomsten met 400.000 door maatregelen ten aanzien van hoofdstuk Onderwijs, K. en W.; idem met 150.000 door maatregelen ten aan zien van ziekenhuizen en subsidies en idem met ƒ300.000 door nader aan te geven maatrege len. De gewone audiëntie van den Minister van Sociale Zaken zal op Woensdag 13 December niet plaats hebben. Zondagavond te 10.20 uur is op de Zuidet Haaks-gronden ter hoogte van Kijkduin het Duitsche stoomschip „Lipari" gestrand. Het schip, dat geladen is met een kostbare lading zuidvruchten kwam uit Middellandsche Zee havens en voer met bestemming naar Hamburg De oorzaak van de stranding is niet bekend Wel was het Zondagavond erg mistig, doch de „Lipari" had draadlosze verbinding aan boord Het schip zit diep in de gronden en het zaï hoogstwaarschijnlijk wel eenige dagen duren voor dat het vlot kan worden gebracht. Op draadloos verzoek is de sleepboot „Dren the" van de Maatschappij Wijsmüller met een motor-vlet op sleep onmiddellijk uit de haven van Nieuwe-Diep vertrokken en heeft na het afsluiten van een Lloyd's-contract, waarvan de behandeling in Hamburg zal plaats hebben, met het schip vastgemaakt. Om 11 uur Zondagavond is de sleepboot „Hec tor", eveneens van de Maatschappij Wijsmüller naar de strandingsplaats vertrokken, terwijl de „Utrecht" en de „Nestor" van dezelfde Maat schappij ook uit IJmuiden ter hulp zullen komen. Hedenmiddag twee uur bij hoog water zou worden getracht met behulp van de 4 sleepboo- ten het schip vlot te brengen. Het gestrande stoomschip is pl.m. 2000 ton groot en is in 1930 gebouwd. van de Crisis-Varkenswet 1932. Besluit van den 5en December 1933 tot toe passing van artikel 9 der Landbouw Crisiswet 1933 op haring. Wet van den 8sten December 1933 tot tijde lijke voorziening tot versterking van de midde len tot dekking van de uitgaven des Rijks. Wet van den 8sten December 1933 tot voor- loopige voortzetting der heffing van enkele tij delijke invoerrechten en verhoogde invoerrech ten en van de opcenten op sommige invoer rechten. Zondagmiddag 1 uur had op den Rijksstraat weg AmsterdamHaarlem in de nabijheid van het Kruithuis een ernstig ongeluk plaats, waarbij de 35-jarige N. Twint zwaar werd gewond. De man stond met een stalletje op het ijs, tegenover zijn woning. Hij wilde de trambaan oversteken om nieuwe voorraden te halen en werd toen door de tram, die uit de richting Haarlem kwam, aangereden. Met een ernstige hoofdwonde en inwendige kneuzingen werd hij door den G. G. en G. D. naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. Het tramverkeer ondervond geringe ver traging. Voor de begrafenis van de vier slachtoffers van den noodlottigen brand in de Daendels- straat, wijlen den heer Loewy, zijn twee kinde ren en zijn 18-jarige schoonzuster Paula Becker, op de Israëlietische begraafplaats te Wassenaar was zeer veel belangstelling. Het woord werd o.m. gevoerd door de heeren I. Maarsen, opperrabijn van het Synagogaal ressort te Den Haag en I. van Gelder, rabbijn der Israëlietische gemeente in Den Haag. Onder de aanwezigen heerschte groote ont roering. Zaterdag zijn in het Staatsblad afgekondigd het besluit van den 24sten October 1933, tot toepassing van de artikelen 9, 12, 13 en 14 van de Landbouw-Crisiswet 1933 op varkens en varkensvleesch en ter uitvoering van artikel 6 Met machtiging van den Officier van Justitie en den Commissaris van Politie, afd. C. te Den Haag, deelt de directie van het Gemeentelijk Gasbedrijf aldaar het volgende mede: Bij het onderzoek van den gasradiator uit het perceel Daendelsstraat 26, waar de vreeselijke brand heeft plaats gehad en van welken ra diator wordt vermoed, dat hij de oorzaak van den brand is geweest, is gebleken, aat aeze radiator geheel in orde was. Er kan geen on- verbrand gas in de kamer zijn ontweken en een ontploffing heeft niet plaats gehad. Ook kunnen de vlammen na het aansteken niet buiten den radiator zijn getreden. Vermoedelijk is de brand veroorzaakt door onachtzaamheid, b.v. doordat een stuk van het papier, waarmede de radiator waarschijnlijk werd aangestoken, brandend op den vloer is geva'len even nadat de ontsteking geschiedde. De vloer moet nJ. bedekt zijn geweest met snijdselafval van katoenen flanel en zeer lich te katoenpluizen. Ook is het mogelijk, dat deze pluizen bij het openen en sluiten van de deur na het aansteken van den radiator door de luchtbeweging naar deze toe zijn gewaaid en tot ontbranding zijn gekomen. Verder Kunnen licht brandbare stoffen te dicht bij den radia tor hebben gestaan. Met zekerheid kan gezegd worden, dat malen de brand door den radiator is ontstaan, dit ook zou zijn geschied door elk ander verbran- dingstoestel, waarbij temperaturen van vol doende hoogte voorkomen Bij een gewone ko- lenkachel b.v. had hetzelfde kunnen gebeuren. Zaterdagavond omstreeks half elf is brand uit gebroken in het meubelmagazijn van den heer Van der Lingen in de Ploegsteeg te Gorinchem. Bij het blusschingswerk heeft zich een zeer ernstig ongeval voorgedaan. De 23-jarige J. van der Waals, een verpleegde uit het Diaconie- Armenhuis der Nederduitsch Herv. Gemeente, viel van de tweede verdieping van het bran dende perceel op de hardsteenen binnenplaats. Hij werd zeer ernstig gewond. Het meubelmagazijn is geheel afgebrand. De inboedel en de voorraad zijn in vlammen op gegaan. De oorzaak van den brand is onbekend. Zaterdagavond had op den Berghemscheweg onder Oss een ernstig ongeluk plaats. Eenige kinderen waren op den weg aan het spelen, toen de vrachtauto van den heer v. d. H. uit Wychen, uit de richting Oss naderde. Juist nabij de plaats, waar de kinderen speel den slipte de auto en reed een der kinderen aan. Het was het 7)4 -jarig dochtertje van den heer Janssen, dat tegen den grond geslingerd werd. Met ernstige beenbreuken en andere ver wondingen werd het kind naar het Ziekenhuis Vijf oude en vijf nieuwe Kerstliederen, bewerkt en gecomponeerd door GEER- TRUIDA VAN VLADERACKEN, prentjes van Jan Poortenaar. Mevrouw SNUWENHUIS-VAN DER RIJST de leidster van de K.R.O.-Jeugdprogramma's beoordeelt deze uitgave als volgt: „Voor de liefhebbers van oude bekende wijsjes die weer eens in dezen Kersttijd een nieuw Want zeer aantrekkelijk zijn deze liedjes gemakkelijk aansprekende melodieën, als van dit werkje is verzorgd. De plaatjes van de kleine zangertjes onmiddellijk in de Bovendien is de pianobegeleiding zoo bewerkt, zélf kunnen spelen. Alles bij elkaar genomen zouden willen zien ontbreken. Gelukkig is de aanschaffing binnen ieders bereik ligt. Wij een waardevol boek, eveneens voor degenen, liedje met de kinderen willen instudeeren. voor de jeugd, zoowel om de eenvoudige, om de bijzondere wijze, waarop het uiterlijk Jan Poortenaar zijn heel fijn en verplaatsen omgeving, die bij ieder liedje behoort, dat de kinderen, die pianoles hebben, ze is dit een boekje, dat we in geen enkel gezin prijs (één gulden) van dien aard, dat dé bevelen het van harte aan." (K.R.O.-Gids voor de Jeugd) Tot dusver is de stad Amsterdam nog aan den stok ontkomen. Maar aan het kleine Beerta mag de groote op positie zich spiegelen: handelt ze niet re delijk, dan wordt geweld gebruikt. Beerta heeft het verbruid. De marxisti sche raadsmeerderheid van vier communis ten plus drie sociaal-democraten, dat is ze ven roode drijvers tegen drie Vrijheidsbon- ders en een vrijzinnig-democraat, hebben gemeentelijke bankroetiers-politiek ge speeld. De communisten wilden wanorde en verzwegen die niet als hun beginsel. En de socialisten gingen mee, want de concurren tie, het dreigend kiezers-ver lies. Beerta lag rijk tusschen groote boerde rijen. Maar de landbouw boerde achteruit de welvaart stuiptrekte in de crisis, de fondsen van het armbestuur versmolten onder de werkloozen, en dezen, berooide landarbeiders, wilden aanvankelijk niet naar de werkverschaffing van Jispinghui- zen, want de communisten maakten schan daal. De Tribune werd het dorp rondge dragen. Het groepje van de S. D. A. P. zette de ruggegraat niet op, het verloor bij de jong ste gemeenteraadsverkiezing een zetel aan de communisten. Om te laten zien wat het durfde, bleef het in een paniekstemming tegen de communisten de gunst der kie zers werven. De raadsvergaderingen in vol len heibel moesten door de marechaussee worden bewaakt. Woede-geblaf tegen Den Haag, scheidpartijtjes tegen den zeer ver- standigen burgemeester den heer J. H. Nan- nenga, en het opzettelijk in de war sturen van de gemeentelijke geldmiddelen. Thans zal de Minister van Binnenland- sche Zaken alle bevoegdheden aan den Raad ontnemen, die de begrootingen van 1930 en 1931 niet naar den wil der Gede puteerde Staten wenschte te wijzigen en zelfs tegen het door de Kroon ongegrond verklaard beroep weigerde, de begrooting van 1932 opnieuw vast te stellen volgens den bezuinigingskoers in de noodlijdende ge meente. Communisten en socialisten hadden ge dacht, dat van Beerta de victorie zou be ginnen. Beerta krijgt in den Burgemeester een Regeeringscommissaris. Amsterdam en marxistische lafaards, leert van Beerta! te Oss overgebracht waar het eenigen tijd daarna overleed. Omstreeks half zes Zondagavond is op de- oelfde plaats een ongeluk geschied, waarbij het 16-jarig meisje J. H. en haar 11-jarig zus je J. H. tusschen een autobus en een auto be kneld raakten. Beide meisjes werden aan het been gewond en liepen nog andere ernstige verwondingen op aan het hoofd en onderlichaam. Zjj zijn naar het ziekenhuis te Oss vervoerd. Hun toestand is redelijk. Te Eindhoven merkten Zondagmorgen twee controleurs van de Crisis Zuivel Centrale een hun bekende smokkelauto. Zij begonnen de auto te achtervolgen. Met een snelheid van 20 K.M. ging het in de richting van Acht. Op den overweg werden juist de spoorboomen neerge laten. De smokkelauto wist nog onder de eerste door te glippen, de tweede echter was leeds neergelaten, zoodat de auto deze boom stuk reed. Hierdoor geraakte de bestuurder, zekere J. S. uit Nunen, de macht over zijn stuur kwijt, met het gevolg dat de auto tegen het huis van den heer van Buul te Acht reed, waarvan de voorgevel eenigiszins beschadigd werd. De controleurs waren intusschen naderbij ge komen en namen den auto die ernstig bescha digd was, benevens 618 K.G. Belgische marga rine in beslag. Den smokkelaars werd een voor- loopig verhoor afgeomen. Te Rotterdam is Zaterdagavond omstreeks 10 uur brand uitgebroken in perceel Nieuwe Bin nenweg 298, bewoond door den heer J. Fl. Ham mer, die aldaar een pension heeft. De brand ontstond in een achterkamer op de tweede ver dieping waarin de familie H. en een aantal gasten gezeten waren. De brand was ontstaan achter een divan. Toen men het vuur ontdekte, had het reeds zeer snel om zich heen ge grepen en de aanwezigen moesten in allerijl een goed heenkomen zoeken. Op de zolderverdieping bevonden zich twee dames en twee heeren. Op den kreet van „brand" wilden z(j naar be neden rennen, doch dit was niet meer mogelijk, daar het trappenhuis en de trap reeds vlam gevat hadden en hun zoodoende den weg afge sneden werd. Zij liepen naar den voorkant en konden vandaar uit het raam op het balcon van de tweede verdieping springen. De brandweer was inmiddels met veel materiaal ter plaatse verschenen. De in gevaar verkeerende personen konden via een ladder verder gered worden. Met vijf stralen, waarvan een vanaf een motorspuit werd het vuur bestreden. Van de tweede verdieping brandde de achterkamer en het trappenhuis geheel uit, hetgeen ook het ge val was met de zolderverdieping. De eerste ver dieping kreeg groote waterschade. De brand had eeno ogenblik een ernstig karakter, zoodat veiligheiedshalve eenige belendende perceelen ontruimd werden. De belangstelling voor den brand was zeer groot in dit drukke stadsge deelte. Het tramverkeer moest geruimen tijd worden omgelegd. De oorzaak van den brand is onbekend. De heer H. was verzekerd. Bij den brand hebben verschillende personen brandwonden opgeloopen. Zij zijn door leden van de E. H. B. O. ter plaatse verbonden. De pensiongasten bij den heer H. moesten elders een onderkomen zoeken. Door onbekende oorzaak is Zaterdagavond brand uitgebroken in het voor eenige jaren ge bouwde woon- en winkelhuis van den manu- facturier J. J. van Wanrooy, gelegen aan den Ouden Haaksbergerweg te Goor. De brand, welke in het woonhuis was ontstaan, vond gretig voedsel in den voorraad. Het pand stond na korten tijd in lichterlaaie. De bewoners konden vluchten. Huis en inboedel waren verzekerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5