Regeling van het cadeaustelsel Landbouw in nood Hoofd-, Kies- en Zenuwpijnen 'n AKKER-CACHET.... en ze verdwijnen! „Postjager" heeft pech Duitsche scrips SYSTEEM NIET IDEAAL RA Dl O-PR OGRA MM A Rapport—Schouten Salariskorting MAANDAG 11 DECEMBER Doch de bezwaren worden over schat en de goede zijden te veel verwaarloosd, meent de Nijverheidsraad Een algemeene wet niet gewenscht Jan Brandts Buys "j* Examen wiskunde L.O. Het gemiddeld zuiver inkomen van eigenaren en pachters is be langrijk gedaald Onder schulden gebukt Examen M.O. akte K 5 (hoogere wiskunde) MR. R. PATIJN 70 JAAR Dinsdag 12 Dec. 1933 Ter hoogte van Korfoe weigerde de rechtermotor, waarop men naar Italië terugkeerde en te Grottaglie landde De po8tvluchten Vele blijken van sympathie Nieuwe motor moet uit Amerika komen! Vitale onderdeelen losgeraakt INVOERRECHTEN NED.-INDIÈ Verhooging door vele Kamerleden betreurd R.K. Overheidspersoneel stelt verweer samen Regeling der betaling aan schuld- eischers uit hoofde van par ticuliere geldleeningen Op slag gedood Aanrijdende auto droeg een onbekend nummer De vorstperiode V erkeersstremmingen IJs in de Lek Ongeval Ringvaart opengebroken Urk weldra geïsoleerd? By Nijmegen TEGEN EEN PAAL GEVALLEN Ongeluk bij schaatswedstrijd WERKVERRUIMING Steunt onze nijverheid! 3 pet. van tijdelijk personeel in Noord-Holland Stuurlieden-examen Loonsverlaging aangenomen De Nijverheidsraad heeft aan den Minister van Economische Zaken op diens verzoen een rapport uitgebracht over de wettelijke regeling van het cadeaustelsel, na zich eerst door mon deling overleg op de hoogte te hebben gesteld van de ervaring, welke verschillende groepen belanghebbende industrieelen met dat stelsel hebben opgedaan en de inzichten, welke daar omtrent in die kringen heerschen. Breedvoerig is in het rapport het feitenma teriaal, dat de Raad had verzameld, uiteen gezet. Daarmede is o. m. aangetoond: lo. dat een groot deel der z. g. cadeaux bestaat uit artikelen, die, hoe welkom som tijds ook, toch niet zouden zijn aangeschaft en zich er dan ook minder toe leenen, om in den normalen handel te worden ver kocht; 2o. dat het cadeaustelsel een der vele vor men van reclame is, waarvan de koopman zich bedient en dat het tegenover degenen, die van het cadeaustelsel gebruik maken, onbillijk zou zijn. als de toepassing daarvan zou worden verboden, terwijl andere reclame middelen, die de concurrenten gebruiken, zouden worden gehandhaafd; 3o. dat het publiek de cadeaux wel be taalt, doch dat het zulks evenzeer doet met de kosten, voor andere reclame gemaakt. Daarbij is er op gewezen, dat bij het ca deaustelsel het publiek zelf tenminste nog een groot deel van de voor reclame beste de gelden in den vorm van geschenken terug krijgt en dat voor den verkooper deze uit gave voor reclame parallel loopt met den omzet; 4o. dat de kwaliteit zoowel van de leverin gen zélf als van de cadeaux, die daarbij wor den verstrekt, over het algemeen zeer be hoorlijk is; 5o. dat er zeer groote orders voor z. g. cadeaux in Nederland worden geplaatst en dat -er tal van Nederlandsche fabrieken zijn, die deze orders onder de huidige omstandig heden niet kunnen missen. Een ernstig bezwaar, dat van verschillende kanten, ook wei van indusirieele zijde tegen het cadeaustelsel wordt aangevoerd, is, dat uit concurrentie-overwesingen de waarde der ge schenken steeds hooger zal kunnen worden op gevoerd en niet meer in goede verhouding zal blijven staan tot de waarde van de artikelen, waarbij zij worden gegeven. De Raad heeft bij zijn onderzoek geen excessen op dit gebied aan getroffen. doch wel vastgesteld, dat de vrees, dat het daartoe zou kunnen komen, ook bij sommige takken van nijverheid aanwezig is. Na vei"vo!gens een overzicht te hebben ge geven van de wijze, waarop het stelsel m de voornaamste takken van industrie, die geschen ken geven; wordt toegepast, heeft de Raad ten slotte uit de door hem vastgestelde feiten zij ne conclusies getrokken. Daarbij heeft de Raad voorop gesteld, dat het cadeaustelsel geen ideaal systeem kan worden genoemd en dat het tot minder wen- schelijke toestanden kan leiden en in vroeger jaren ook wel heeft geleid. Hoewel dus niet wordt ontkend, dat er fou ten aan het stelsel kleven, wil het den Raad tcch voorkomen, dat de bezwaren ervan wor den overschat en de goede zijden teveel wor den verwaasloosd. De Raad meent, dat het bedrijfsleven zooveel mogelijk vrijheid moet worden gelaten, om naar eigen inzicht reclame te maken. Een andere overweging, waarom een alge- meene regeling van het cadeaustelsel wordt ontraden, is, dat de ulteenloopende industriee- le belangen, die er bij zijn betrokken, onmoge lijk op dezelfde wijze kunnen worden behan deld." Voorts heeft de Raad er uitdrukkelijk op ge wezen. dat het uiterst moeilijk, zoo niet on mogelijk zal blijken te zijn, om met een alge- meene regeling van het cadeaustelsel de resul taten te bereiken, welke men er mede beoogt. Immers is het te verwachten, dat het be drijfsleven, als het geven van geschenken bij het leveren van goederen wordt verboden, an- In een sanatorium te Salzburg is in den ou derdom van 65 jaren overleden de Hollandsche componist Jan Willem Frans Brandts Buys. Dit begaafde lid van de vermaarde familie van mu sici (hij was een zoon van Marius Adrianus Brandts Buys en dus een neef van Ludwig FeliX) is geboren in 1868 te Zutphen. Hij kreeg onderricht van zijn vader en toonde reeds jong aanleg voor compositie. Er werd hem een Rijksbeurs toegekend, waarmee hij ging stu- deeren te Frankfort am Main aan het Raff- Conservatorium. Na te zijn afgestudeerd ves tigde hij zich te Weenen, later te Kirchberg in oostenrijk, om zich geheel aan zijn werk te geven. Met een piano-eoncert behaalde hij den Bösendorferprijs, ook schreef hij verscheidene goede kamermuziekwerken, maar de meeste be kendheid verwierf hij zich met de opera's „Das Vcilchenfest", ,,Das Glockenspiel" en „Die Schneider von Schönau". Men mag wel zeggen, dat er voor dit werk in Duitschland en Oosten rijk meer aandacht getoond is dan in zijn va derland, wat. gezien de toestanden hier op het gebied der dramatische kunst, overigens begrij pelijk is. De componist heeft voorts vele arran gementen voor piano, tweehandig en vierhan dig, van klassieke en moderne orkestwerken ge maakt, die in de Universal-Edition te Weenen zijn verschenen. DEN HAAG. Geslaagd de heer R. W. Otten te Zeist en de heer J. C. Muijen te Heerlen. dere reclamemiddelen als gratis-reisjes, en- treekaarten voor cultureele films, prijsraad sels, verzekeringen, enz. zal gaan toepassen. Op deze gronden heeft de Raad den Mi nister sterk ontraden een algemeene regeling voor het cadeaustelsel, die alle gevallen op dezelfde manier zou behandelen, in te voeren. Mochten zich ernstige misstanden bij het ca deaustelsel voordoen, dan zouden deze telkens voor zich voordoende gevallen incidenteel moe ten worden geregeld. Indien de Minister tot de overtuiging zou komen, dat met incidenteele regelingen niet zou kunnen worden volstaan, zou de Raad bo ven een algemeene wet, die alle gevallen op dezelfde wijze regelt, de voorkeur geven aan een aan de Regeering te verleenen bevoegdheid, zooals zulks bij de Warenwet is gedaan n. 1. om telkens, wanneer in een bepaalde branche zich misstanden mochten voordoen, in overleg met belanghebbenden een regeling te treffen. Tenslotte heeft de Raad den Minister als zijne meening te kennen gegeven, dat hij het wel buitengewoon bedenkelijk zou vinden, wanneer in dezen crisistijd ingrijpende maatre gelen ten opzichte van het cadeaustelsel zouden worden genomen, omdat het onvermijdeliik ge volg daarvan zal zijn, dat een groot aantal fa brikanten, die aan cadeaux-firma's leveren, hunne bedrijven zullen moeten inperken, waar door de werkgelegenheid in Nederland weder zou worden verminderd. Met het nemen van dergelijke maatregelen moet naar de meening van den Raad worden gewacht, tot voor de Ne derlandsche nijverheid weder betere tijden zul len zijn aangebroken. In de Tweede Kamer-zitting van 30 Novem ber heeft Minister Verschuur reeds verschil lende mededeelingen gedaan omtrent den ver mogenstoestand der landbouwers op 1 Mei 1932 en 1 Mei 1933, welke gegevens waren ontleend aan het rapport van het Landbouw-Crisis- Bureau. Wij werden in de gelegenheid gesteld, dit rap port in te zien en wij vermelden daarvan nog het volgende: De gegevens betreffen den vermogenstoestand van 3748 landbouwbedrijven, waarvan ruim 60 pet. ligt in de provincies Friesland, Zuid-Hol land en Noord-Brabant, terwijl de rest is ver deeld over de overige 8 provincies. De schuldenlast bleek in de provincies Groningen, Friesland, Utrecht. Noord-Hol land, Zuid-Holland en Zeeland tusschen 50 en 60 pet. te liggen, m. a. w. in deze pro vincies bedragen de passiva der landbou wers meer dan de helft van de aanwezige activa. In de andere provincies liggen deze percentages lager dan 40 pet. In het zeekleigebied (akkerbouw en gemengd bedrijf) is de schuldenlast het grootst (59 pet.), terwijl de zandgronden het laagste percentage aanwijzen (28 pet.). In de andere drie gebie den zijn deze percentages op 1 Mei 1933 resp. 43, 43 en 49 pet. Tevens blijkt, dat, behalve m Limburg, de schuldenlast in het jaar 1 Mei 1932—1 Mei 1933 is gestegen. Voor Limburg is het percentage gelijk gebleven. Het zwaarst is de schuldenlast derhalve in de zeekleigebieden, daarna volgen de weide streken, de rivierkleigebieden en tenslotte de zandgronden. Voorts blijkt, dat de pachters in het algemeen zwaarder zijn belast dan de eigenaren. Deze conclusie geldt evenwel niet voor alle provinciesen groepen van gebieden; zoo zijn bijv. de eigenaren zwaarder belast dan de pach ters in de provincies Groningen, Overijsel, Gelderland en in het rivierkleigebied In de zelfde richting wijzen nog de cijfers van Dren the en Limburg, ofschoon hier de verschillen minder groot zijn. In Zuid-Holland zijn de percentages voor de eigenaren en pachters vrij wel gelijk. De activa der eigenaren zijn in het jaar 1 Mei 19321 Mei 1933 sterker gedaald dan die der pachters; de passiva zijn voor beide groe pen vrijwel gelijk gebleven. Geconcludeerd mag worden, dat de stijging van den schuldenlast wordt veroorzaakt door de daling van de activa. Het gemiddeld zuiver vermogen van de eigenaren en de pachters is in genoemd jaar belangrijk gedaald. In het zeekleigebied komt naar verhouding een grooter aantal bedrijven in de groepen met den zwaar- sten hypothecairen schuldenlast voor; daarna volgen de weidestreken, terwijl van de bedrij ven in het zandgebied relatief weinig in de groepen met hooge percentages voorkomen. Daar de resultaten, welke door de verschil lende berekeningen tot uiting komen, steeds in dezelfde richting wijzen, schijnt de conclusie gewettigd, dat de verkregen cijfers een bruik baar beeld van den werkelijken toestand ge ven. Geheel nauwkeurig kan dit beeld uiter aard niet zijn, daar de gecontroleerde bedrij ven in oppervlakte en verdeeling van den be- staanden toestand afwijken. Aan het rapport is een aantal kaarten en grafieken toegevoegd. DEN HAAG. Geslaagd de heerén H. C. Ga- thier. te Nijmegen en C. M. Zweens te Den Haag. HUIZEN, 1875 M. 8 uur KRO Morgen concert 10 uur Gramofoonmuziek 1130 Godsd. halfuurtje, door pastoor L. H. Perquin 12 uur Politieberichten 12.15 KRO Sextet o.l.v. Plet Lustenhouwer 2 uur Vrouwenuurtje 3 uur Modecursus door mevr. H. Cuppens-Geurs 4 uur Rustpoos 4.15 Pianorecital door Mien Potharst 4.30 Zangsoli door Ger. Holt- haus A. d. Vleugel Fred. Boshart 4.45 Gramofoonmuziek 5 uur Verv. Plano recital 5.15 Zangsoli door Ger. Holthaus 5.30 Gramofoonmuziek 5.45 KRO- Br.ys o.l.v. P Lustenhouwer 6.30 Espe- rt.ntocur'sus door P. Heilker 7 uur Pol.- ber. 7.15 Kath. Radio Volks Universiteit. Medische Wetenschap III D. R. N. M. Eikel „Le bestrijding van besmettelijke ziekten" 7.35 Gramofoonmuziek 7.45 Verbonds- kwartlertje 8 uur KRO orkest o.l.v. Mar. v. 't Woud 8.45 Swerkoff's Gesang- ensemble 9 uur KRO orkest o.l.v. Joh. Gerritsen, m.m.v. Else Rijkens, sopraan 10,30 Vaz Dias 10.35 Gramofoonmuziek 10.50 De KRO-Boys o.l.v. P. Lusten houwer 11.30 Gramofoonmuziek 12 uur Sluiting. HILVERSUM, 296 M. 8 uur AVRO Gramofoonmuziek 10 uur Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuzl.k 10.30 Kook- er. Bakpraatje door mevr. R. Lotgering Hillebrand 11 uur Orgelconcert door P v Egmond Jr. Maria Qlsen, sopraan 12 uur Omroeporkest o.l.v. Nico Gerharz 12.45 Zangvoordracht door Alberto Cas- tagnoli, tenor A. d. vleugel Egbert Veen 1 uur Omroeporkest 1.40 Verv. zang 1.55 Omroeporkest 2.15 Rustpoos 2 30 Omroeporkest 3 uur Knipcursus door mevr. 1. de Leeuw-van Rees 4 uur Pianorecital door J. Odé 4.30 Radio- kinderkoorzang ol.v. J. Hamel 5 uur Verhalen voor kleinere kinderen door mevr. Ar.t. v. Dijk 5.30 VPRO Ds. Aris „.Bij belvertellingen voor jonge menschen" Aaron en Mirjam. 6 uur AVRO Concert door Barnabas von Gérzy en zijn orkest 7 uur Gramofoonmuziek 7.30 Engelsche les voor gevorderden door Fred Fry 8 uur Tijdsein. Vaz Dias 8.05 Concert door Barnabas von Géczy en zijn orkest 9 uur Radio Tooneel. Opvoering van Spoken, hoorspel van Carl Behr, vert. Gustav Czopp, leiding Kommer Kleyn 9.40 Aansluiting met het concertgebouw te Amsterdam. Operaconcert door het concertgebouworkest o.l.v. P. Monteux. So'ist Joseph Rogatchews- ki. tenor 10 30 Gramofoonmuziek 11 uur Vaz Dias 11.10 Aansluiting met dan cing Pschorr te Rotterdam, dansmuziek door Tom van der Stan en zijn 10 witte Raven 12 uur Sluiting LUXEMBURG, 1191 M. 7.50 Belgische avond concert voor piano en orkest 8.40 Orkestconcert 8 20 Kamermuziek 9 40 Orkestconcert 10.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Klein orkest van het N.I.R. o.l.v. P. Leemans 12.55 Vervolg concert 1.30 Gramofoonmuziek - 5.20 Kamermuziek 6.35 Gramofoon muziek 8.20 Omroepsymphonieorkest o. i.v Arthur Meulemans. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Orkest o.l.v. Leonard Gyldmark 1.50 Orkest concert o.l.v. Launy Gröndahl 8.30 Derde en vierde acte uit Rigoletto van Verdi 10.20 Dansmuziek. 7.25 Programma van BERLIJN, 419 M. Hamburg. HAMBURG, 372 M. 11 05 Concert 11.40 Vervolg concert 12.40 Populaire muziek 4.50 Noragkoor 5.20 Gramo foonmuziek 7.25 Zangspel in drie be drijven 10 uur Noragorkest o.l.v. Adolf Seeker LANGENBEKG, 472 M. 11.20 Gramo foonmuziek 12.55 Orkest van den West- Duitschen omroep o.l.v. Kühn 2.35 Cello en piano 7.25 Programma van Hamburg. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelcon cert 12.50 Commodore Grand orkest o.l.v. Joseph Muscant 1.50 Gramofoonmuziek 4.05 Concert door het Stedelijk Orkest van Torquai 4.50 Sylvan Trio 7.40 Radio Militair orkest 10.45 Lew Stone en zijn band PARIJS, EIFFEL, 1446 M. 8.50 Pro gramma onbekend. PARIJS. RADIO, 1725 M. 12.50 Gra mofoonmuziek 7.40 Gramofoonmuziek 7.50 Populair concert 8.20 Kamer muziek. MILAAN, 331 M. 4.30 Dansmuziek 6 40 Gramofoonmuziek 7.20 Gramofoon muziek 8.50 Gevarieerd programma. ROME, 441 M. 4.30 Orkestmuziek 8.40 Zangvoordracht 7.35 Gramofoon muziek 8 uur Vocaal en instrumentaal concert. WEENEN, 517 M. 6 10 Opiuskwartet speelt populaire muziek 9.45 Populaire muziek. WARSCHAU, 1411 M. 7.20 Opera „Ma dame Butterfly" 9.45 Dansmuziek BEROMUNSTER, 460 M. 6.40 Cembalo recital VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De „Oehoe", op de uitreis, vloog Zaterdag van Rome naar Athene. Mr. R. J. H. Fattjn, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, oud-secretaris-generaal van Buitenlandsche Zaken, commissaris van tal van groote Instellingen, enz., Is Zaterdag in goede gezondheid 70 jaar geworden. Het was de uitdrukkelijke wensch van den heer Fatijn om dezen dag niet anders dan in intiemen kring te vieren. Een officieele receptie werd dan ook niet gehouden. Dit neemt niet weg, dat den Jubilaris van zeer vele zijden, zoowel uit het binnenland als uit het buiten land, telegrafische en schriftelijke gelukwen- schen, ln zeer groeten getale, bereikten; voorts tal van bloemstukken en andere blijken van sympathie Op weg van Brindisi naar Athene is een motor van den Postjager vast- geloopen. Het toestel is op twee motoren naar Italië teruggevlogen en op het militaire vliegveld Grot taglie geland. De piloten onderzoe ken, of de schade van dien aard is, dat de tocht na reparatie kan wor den voortgezet. Zij zullen nader be richten. Zij verblijven in Taranto. Oliedruk viel plotseling weg Het Studie Comité Snelpost NederlandIn- dië deelt ons mede, dat de piloten van den „Postjager" nader telefonisch hebben bericht, dat de motoren tot kort vóór Korfoe uitmun tend geloopen hebben. Er was geen aanleiding eenige storing te verwachten. De olie-invoer- en afvoertemperaturen waren normaal, toen plotse ling de oliedruk van den rechter motor weg viel. Zij zetten den motor toen onmiddellijk af en trachtten de schroef te doen stilstaan door het toestel op te trekken, hetgeen niet gelukte. De schroef bleef door den luchtdruk met on geveer 1000 toeren per minuut meeloopen. Zij zijn daarop met twee motoren over zee terug gevlogen naar Brindisi, doch konden daar niet landen. Men vloog toen naar Grottaglie, waar vlot werd geland. De twee andere motoren heb ben zich gedurende deze vlucht van een uur en vijftien minuten uitstekend gehouden. De be manning heeft de bovenste drie cylinders gede monteerd en bevonden, dat cylinders èn zuigers niet geleden hadden, maar het binnenwerk (drijfstangen, moederstang en krukas) ern stig beschadigd is en in ieder geval zal moeten worden vernieuwd. De oorzaak is, dat van de ollepomp eenige vitale onderdeelen zijn 'losgeraakt, waardoor de oliecirculatie niet meer functioneerde. Hoe dit losraken mogelijk is geweest wordt nog onderzocht. De piloten deelden mede, dat het vertrou wen van de bemanning in de motoren niet geschokt is en dat zij indien zij een nieuwen motor konden krijgen den tocht wenschen voort te zetten. Het Comité onderzoekt hoe lang het duurt een nieuwe motor in Zuld-Italië gele verd te krijgen. Hst staat vasï, dat deze motor in ieder geval van de fabriek in Amerika moét komen. Mail nog aan boord Zooals bekend staat het toestel op een mili tair vliegterrein. De bemanning ondervindt alle mogelijke medewerking van de Itaiiaansche militaire autoriteiten. De mail blijft in overleg met de Posterijen voorloopig aan boord, totdat in verband met den motor bekend zal zijn, hoe lang het opont houd moet wezen. Het Comité zal zich dan weder in verbinding stelen met de Posterijen op dat nader omtrent de mail kan worden be sloten. Volgens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging van het tarief van invoerrechten in Neü-lndië en bestendiging voor het jaar 1934 van de tij delijke opcenten op het gewijzigd tarief, be treurden vele leden met de Regeering. dat de omstandigheden in Indië nopen tot het in voeren van een verhoogd tarief van invoer rechten. Verscheidene leden waren van oordeel, dat door de voorgestelde verhooging der invoer rechten de levensstandaard in Nederlandsch- Indië zal worden verhoogd. Andere leden konden niet beamen, dat deze tariefgverhooging voor de bevolking te zware lasten zou medebrengen. Van de 6% millioen gulden, die de Regeering uit deze verhooging denkt te verkrijgen, komt naar hun meening slechts een klein gedeelte ten laste der inheem- sche bevolking. Dat deze voor zoover mo gelijk in een noodzakelijke verhooging van rechten zal deelen, achtten de hier aan het woord zijnde ,eden volstrekt niet onredehjk Verscheidene leden verklaarden teleurgesteld te zijn, dat deze herziening van het Indische tarief zich uitsluitend op fiscaal terrein be weegt en dat in dit ontwerp niets te bespeuren valt van een poging om nieuwere inzichten omtrent onze handelspolitiek tot uiting te brengen. Het bestuur der R. K. Centrale van Bur gerlijk Overheidspersoneel kwam Vrijdag te Den Haag bijeen. Besproken werd het antwoord van de Re geering op het verzoek om behoud van het be drag waarop thans de kinderbijslag is vastge steld, ook na de verlaging die op 1 Januari 1934 zal intreden Besloten werd opnieuw een verzoek te doen aan Zijne Exc. den Minister van Staat, voor zitter van den Raad van Ministers en aan Zijne Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken om den kinderbijslag onaangetast te laten. Voorts kwam de vraag aan de orde of, en zoo ja, wat naar aanleiding der verschijning van het rapport der Commissie-Schouten be hoorde te worden gedaan De centrale benoemde uit haar midden een commissie, waarin de vier voorzitters, te weten die van de A.R.K.A. „St. Pau'us". „St. Petrus en „St. Michaël" zitting zullen hebben, tenein de een verweerschrift samen te stellen tegen onderscheidene opvattingen van de Commissie- Schouten. Zij besloot daartoe vooral, omdat nu reeds blijkt dat verschillende gemeentebesturen het rapport van genoemde commissie beschouwen als een handleiding en een aansporing om zoo spoedig moge'ijk salarisverlaging in hun ge meenten tot stand te brengen. De Centrale stelt voor zich voor dat de com missie zeer spoedig met haar werk zal gereeö zyn. In het officieele bericht betreffende de be taling van schuldvorderingen op Duitschland, dat voor eenige dagen is gepubliceerd, kwam o.a. de mededeeling voor, dat ten aanzien van schuldeischers uit hoofde van particuliere geld leeningen, hypotheken, huizenbezit enz., voor zoover deze reeds contracten en scrips van de Konversions-kasse für Deutsche Auslandsschul- den mochten hebben ontvangen, nadere mede deelingen zouden volgen, hoe zij in het bezit van de tegenwaarde dier scrips zullen kunnen ge raken. Thans wordt van officieele zijde medegedeeld, dat die punten als volgt zijn geregeld: De bovengenoemde schuldeischers, voor zoover zij reeds scrips mochten hebben ontvangen, moe ten die scrips tezamen met den brief van de Konversionskasse, waarbij die scrips hun werden toegezonden, aangeteekend inzenden bij het be stuur van den postchèque- en girodienst, Spaarneplein 2, te Den Haag. Deze dienst houdt de brieven van de Kon versionskasse en doet den inzenders der scrips een ontvangbewijs toekomen. Nadat genoemde dienst de tegenwaarde der scrips van de betrok ken Duitsche instanties zal hebben ontvangen, verkrijgen de inzenders betaling door middel van overschrijving op hun postrekening of zoo ver zü deze niet hebben, per postchèque. Zondagavond omstreeks half twaalf reed met een 100 K.M.-vaart een auto uit de richting Utrecht naar Amersfoort. Bij den Protestan tenbond te Soesterberg liepen 2 meisjes op de straat: een der meisjes, de 26-jarige mej. C. D„ werd door den auto aangereden en op slag ge dood. De wagen had waarschijnlijk een ver keerd nummer. Het. lijk werd door den concierge van den Protestantenbond naar het Ziekenhuis Lichtenberg te Amersfoort overge bracht. De Gemeente- en Rijkspolitie zoeken den onbekenden automobilist. In verband met het wegnemen van de schip brug te Arnhem, waardoor het autoverkeer van en naar liet Zuiden via Duitschland gelen moet worden, geeft het bijkantoor van den A.N.W.B., Willemsplein 5. Arnhem zoolang dt vertraging duurt, triptieken af voor een gel digheidsduur van twee weken en Wel gratis vbor leden "of hen, die het worden en A 2.50 voor niet-ieden. De K.N.A.C. deelt mede: Dordreent-Zwijndrecht en Gravendeel-Wiel- drecht normaal. Dordrecht-Papsndrecht overtocht met ver traging. Kop van het Land, ongeregelde dienst; de pont wordt door sleepboot geassisteerd. Tiel; Voor alle voertuigen ges'oten. Passa giers en rijwielen per stoomboot. In de overige opgaven van Zaterdag is geer verandering gekomen. Als gevolg van de zware schollen drijf ijs, moest Zaterdagmiddag om 12 uur de gierpont te Cu- lemburg van de reep Worden genomen. De auto's die nog geregeld van weerszijden der rivier aan het veer kwamen om te worden overgezet „wer den zooveel mogelijk en zoolang het dag was, ge holpen per kleine pont met motorboot. De scheepvaart is vrijwel geheel gestremd. De spoorbrug is vanaf Zondag voor zonsopgang tot zonsondergang voor voetgangers opengesteld. De overtocht van auto's oer veerpont is vanaf Zaterdagmiddag 4 uur geheel gestaakt Toch kwamen, ook Zondag nog, vele auto's aan het veer, voor overtocht. Vermoedelijk doet de stoomboot van de Ree- derij op de Lek op Maandag haar gewonen da- gelijkschen dienst op Rotterdam. Op de baan van de iisclub Haarlemmermeer reed een zekere de H. tegen een touw aan, waar door hij achterover sloeg. De man bleef op het ijs liggen. Direct waar schuwde men dr. Bult, uit Hoofddorp, die spoedig ter plaatse was en de eerste hulp ver leende. De H. bleek een hersenschudding en een hoofdwonde bekomen te hebben. Per auto is hij naar zijn woning vervoerd. Doordat twee rijders in eikaars schaats haakten, b-kwatn zekere T. een ernstige wonde aan de kuit. De heer S. Kraay te Edam, die Zaterdag per schaats op weg was naar zijn werkzaamheden op het eiland Marken, kwam door de slechte kwaliteit van het ijs op de Gouwzee te vallen, tengevolge waarvan hij een arm brak. Zondagmorgen Is de Ringvaart aan de Oost zijde van den Haarlemmermeerpolder, weer opengebroken. Des morgens zijn uit Leiden en Amsterdam ijsbrekers vertrokken. Deze ontmoeten elkaar bij het vliegveld Schiphol. Na vrij veel moeite was het gelukt de vaart AmsterdamLeiden weer open te maken. Op vele plaatsen was het ijs in de vaargeul al weer 5 c.M. di':. Aan de kanten werd druk schaatsen gere den. De gansche week heeft de postboot Oeusau een ongeregelde verbinding onderhouden tus schen Urk en Kampen. Zaterdagmorgen ver.ok de boot te 8 uur van Urk en kwam te 5 uur te Kampen aan. Als de vorst aanhoudt zal deze week de post per ijsvlet van en naar Kampen worden vervoerd, het ijs wordt voor de boot te zwaar. Zaterdagavond 9 uur was de rivier de Waal voor Nijmegen voor een derde bedekt met zwa re ijsschoren en de rest met licht grondijs, dat evenwel dooi de fel'e vorst met het uur zwaar der werd en scherpe schollen vormde. De rivier zakt met het uur. Zaterdagavond was de stand 6.80 M. 4- A. P., een ongekend lage stand voor den tijd van het jaar. indien. Indien de indiens eens wegvielen, wat zouden we dan een betere we reld en betere menschen hebben. „Indien" dit of dat er niet tusschen gekomen ware, dan zou A. nu een machtig man zijn. „Indien" de om standigheden anders waren geweest zou B. een weldoener zijn geworden voor de menschheid. IndienC. geen tegenwerking hadde gehad zou hij een redder zijn geweest voor de hulpbehoevenden. De aarde zou nog een paradijs zijn „indien" Adam en Eva niet in den appel hadden ge beten. O die akelige indiens. We moesten ze kunnen wegwer ken. We moeten althans in ons eigen leven ons voornemen ons minder te verschuilen achter indiens, doch alles in 't werk te stellen om te sla gen zonder een indien. (Ingezonden Mededeeling) Ruwe huid met diepe voren? Winterhanden, winterooren? Wintervoeten, winterteenen? Stukke armen, stukke beenen? Weer in orde na t gebruik Van Purol. Purol is puik Te Hangtum, gemeente Baarderadeel, is Zondagmiddag tijdens een wedstrijd in' het hardrijden op de schaats op de banen van de plaatselijke ijsvereen:ging, een der deelneem sters, de ongeveer 20-jarige mej H. 3. uit Ried bij Franeker, komen te vallen en zoc on gelukkig tegen een paal terecht gekomen dat zij met zware inwendige kneuzingen werd opge nomen. Het slachtoffer is naar haar woning vervoerd en zal waarschijnlijk naar een der ziekenhuizen in den omtrek worden overge bracht. Dezer dagen vergaderde de Rijkscommissie v. Werkverruiming onder presidium van haar voor zitter, den heer Ch. I. J. M. Weiter, te 's-Gra- venhage. Medegedeeld werd, dat de directie van de N.V. Prov. Geldersche Electriciteits Mij. zich be reid had verklaard, bij den bouw en de inrich ting van haar centrale zooveel mogelijk produc ten van de nationale nijverheid te betrekken. Door de bemiddeling der commissie zal zeer waarschijnlijk een belangrijke order voor de le vering van binnenlandsch hout kunnen wor den geplaatst. Met veel instemming nam de commissie keï)- nis van het bericht, dat de bouw van drie sche pen voor rekening van de Anglo-Saxon in Ne derland was geplaatst. Tot haar spijt vernam de commissie, dat de hoop op een vrij belangrijke order voor onze metaalindustrie niet was verwezenlijkt, als ge volg van buitenlandsche concurrentie. Besloten werd nogmaals de aandacht erop te vestigen, dat in bestekbepalingen zoo wonug mogelijk wordt voorgeschreven, artikelen van een bepaalden fabrikant te noemen, daar dit aanleiding kan geven tot benadeeling van de belangen van andere fabrikanten, die soort gelijke goedren vervaardigen. De commissie nam er tot naar spijt kennis van, dat een regeling tot het verstrekken van crediet ten behoeve van scheper oouw hier te lande nog niet tot stand was gekomen Een overzicht werd gegeven van een 130 tal gevallen, waarin door het oureau bemiddeling was verleend tot het verkrijgen van orders voor de Nederlandsche nijverheid. Nadat Ged. Staten het voorstel hadden ge daan, over te gaan tot verhaal van pensioen bijdragen op de ambtenaren ln vasten dienst, heeft het een punt van overweging bij het Col lege uitgemaakt of.aan degenen, voor wie geen pensioengrondslagen zijn vastgesteld en op wie bedoeld verhaal derhalve niet kan worden toe gepast, eene extra-salariskorfcing dient te wor den opgelegd. Na ampele overweging hebben Ged. Staten bedoelde vraag in bevestigenden zin beantwoord. Het kwam hun namelijk voor, dat, Indien eene zoodanige extra-korting niet werd ingevoerd, de thans bestaande verhouding tusschen de vaste ambtenaren eenerzijds en de arbeidscon- tractanten en de aangeduide groep van tijde lijke ambtenaren anderzijds,, zou worden ver broken. Aan den anderen kant hebben zij bedacht, dat de vaste ambtenaren in den vorm van ver haal van pensioenpremie stortingen doen voor zeer belangrijke toekomstige voordeelen, van welke vorenbedoelde tijdelijke ambtenaren en de arbeidscontractanten geheel verstoken zijn. Het één tegen het ander afwegend, meenen zij, dat het in het onderhavige geval billijk is, aan de desbetreffende groepen van personeel eene korting van 3 pCt. over het volle loon op te leggen. DEN HAAG. Geslaagd voor 3en stuurman Groote Stoomvaart L. G. Temme en A. Bak ker. Geslaagd voor stuurman Kleine Stoomvaart R. Fekkes. Wij vernemen, dat het personeel van de Ned. Thermochemische fabrieken, zoowel te Ber- gum (Friesland) als te Nijverdal de aange kondigde loonsverlaging heeft aangenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6