Onafhankelijkheidsgedrang in het verre Oosten De nieuwe Rijksdag geopend 1 Het nieuws van heden WEST-MONGOLIE EN FOEKIEN „Köln" terug te Wilhelmshaven ZITTING VAN NOG GEEN KWARTIER DE SPAANSCHE OPSTAND GEDEMPT DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling WOENSDAG 13 DECEMBER 1933 DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Wie trekt aan de touwtjes? De H. Kerk en Mexico Kapel-inwijding in Sint Pieter Oorlogsvoorbereiding in Arabië Tsjang Sjoe Liang Het Weeru'uiiiiiiKoiiiiiiiiiiiiiu'uiuiiiiiiiiuiiiiii Terugkeer na een reis van vlag vertoon. Redevoeringen van Hitier en Blomberg Mysterieus zeemonster in Schotland DE KOPEREN ZONDAG" TE BERLIJN Een nieuwe Volken bond? Anti-Sovjet opstand in Mongolië? Tsjang Kai Sjek Hitier thans niet aanwezig; in Januari houdt hij een groote Rijksdagrede Berlijn in vlaggentooi Slotwoord van Goering Taak van den Rijksdag De haard van den opstand, Lo- grono, door cavalerie en in fanterie gezuiverd Treinramp veroorzaakt bij Valencia O'Duffy te Dublin terug DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Matige tot strenge vorst verwacht Met stormachtige Oostenwind Geheim Consistorie op 21 December De goudpolitiek van Roosevelt Nieuwe mutaties in de regeering? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18554 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Sedert Mandsjoerije zich van China af scheidde en zich tot een zgn. „onafhan kelijke" republiek Mandsjoekwo consti tueerde, valt er ook in andere deelen van het Chineesche Rijk een onafhankelijkheidsdrang te bespeuren. Gezien het feit, dat de stichting van Mandsjoekwo een listige machinatie van Japan is geweest om aan de internationale ver dragsconsequenties van een werkelijke usurpa tie-daad te ontkomen, is het heel begrijpelijk, dat Japans tegenstanders de nieuwe „onafhan kelijkheidsbewegingen" beschouwen als de vrucht van Japansche intriges. Wat de recente autonoom-verklaring van West-Mcngolië be treft, is dit ook allerminst onwaarschijnlijk. Vanaf het oogenblik, dat Japan zich in Mand sjoerije nestelde, zijn er aanwijzingen te over geweest, welke erop duidden, dat Japan zijn scheeve oogen begeerig op Mongolië richtte. In ieder geval spelen de West-Mongoolsche vorsten geheel in de pan-Aziatische kaart van het im periale Japan, terwijl de oproep, welke zij aan Russisch Mongolië hebben gericht om zich bij hei^ aan te sluiten, veel te denken geeft. Naar aanleiding van de onafhankelijkheidsverklaring der West-Mongoolsche vorsten, wier gebied on middellijk grenst aan Mandsjoekwo, heeft Sovjet-Rusland dan ook rechtstreeks te Tokio laten protesteeren. Met dit protest zal het na tuurlijk niets bereiken, want de sluwe Japanners zullen dit eenvoudig als verkeerd geadresseerd naast zich neerleggen. Wat de West-Mongool sche vorsten doen, moeten dezen zelf weten, zoo zullen zij redeneeren, en de door dezen ge publiceerde oproep aan Russisch Mongolië komt ten volle en uitsluitend voor hun eigen verant woordelijkheid. Officiëel is hiertegen weinig in te brengen, dat heeft de gescniedenis van het ontstaan van Mandsjoekwo geleerd. Want al beeft de Volkenbondscommissie onder leiding van Lytton ook uitgemaakt en vastgesteld, dat de onafhankelijkheidsbeweging in Mandsjoerije niet uit het volk zelve spontaan is voortgeko men, doch door de Japansche indringers werd geprovoceerd, practisch heeft deze constatee ring niet het geringste gevolg gehad. Japan gaat kalm voort over den Mandsjoekwoschen band te spelen, terwijl Sovjet-Rusland, dat den staat Mandsjoekwo niet heeft erkend, zich met even groote halstarrigheid over de hoofden der auto riteiten van Mandsjoekwo heen blijft wenden tot den Japanschen souffleur. Zoo lijdt het geen twijfel, dat de nieuwe arrestatie van Russische ambtenaren bij den Oost-Chineeschen spoorweg, die geweigerd hebben de instructies van de Mandsjoekwosche autoriteiten op te volgen, wederom Japan zullen worden aangewreven. Of Japan ook de hand heeft gehad in het onafhankelijkheidsspel te Foekien, dat door den Chineeschen generaal van het 19e leger Tsai Ting Kai wordt gespeeld is minder waarschijnlijk, al zal de toestand al daar zich misschien ook zoo ontwikkelen, dat Japan gereede aanleiding zal vinden ter be scherming van zijn onderdanen en belangen in dat gebied evenals in Mandsjoerije en Shanghai te intervenieeren. Naar het heet, zou de autonome rebellen-regeering te Foekien communistische sympathiën koesteren en te vens extremistisch nationalistisch gezino zijn. In ieder geval schijnt de beweging te Foekien zich fel te richten tegen maarschalk Tsjang Kai Sjek, die nog altijd in Nanking de lakens uitdeelt, en wien men een te slappe houding tegenover Japan verwijt. Volgens de opstan delingen staat Tsjang Kai Sjek de noogst noodzakelijke moderniseering van China in den weg. Na aanvankelijk haar tanden te hebben laten zien, een blokkade van de haver van Foetsjau te hebben beproefd en een eskader bombardementsvliegtuigen boven Foekien te hebben laten opereeren, heeft de Nankingre- geering onderhandelingen met die van Kanton aangeknoopt om zich van die zijde steun te gen Foekien te verzekeren. De Kantoneezen trachten daaruit een slaat je te slaan en hebben een extra betaling van 300.000 dollar per maand gevraagd, alvorens zij bereid zijn Nanking hulp te bieden. Onder- tusschen heeft Tsjang Kai Sjek den heid van Mandsjoerije, maarschalk Tsjang Sjoe Liang, die tegen Japan wilde doorvechten, ook toen Nanking al in een wapenstilstand met Japan had toegestemd, uitgenoodigd het oppercom mando tegen de troepen in Foekien op zich te nemen, en Japan heeft grotmoedig geen be zwaar tegen Tsjang Sjoe Liang's terugkeer naar China gemaakt, mits deze zich niet zal mengen in de Japansch-Chineesche betrekkin gen. Het kan Japan niet anders dan aange naam zijn, dat de Chineezen elkander om het hardst doodslaan, want hoe meer China zich zelf verzwakt, hoe sterker Japans positie wordt en hoe meer kans het krijgt om tegelijkertijd op de bekende oorlogsmanier vrede te stichten. ROME, 12 Dec. (Reuter). In tegenwoordig heid van Z. H. den Paus en achttien kardinalen is in Sint Pieter een kapel ingewijd ter eere van Onze Lieve Vrouw van Guadeloupe (Mexi co). Verscheidene diplomaten uit Zuid-Amerika, talrijke pelgrims uit Mexico en van de Philip- pijnen en een groote menigte woonden de plech tigheid bij. JEDDAH, 12 Dec. (Reuter) Naar verwachting zal binnenkort in Arabië een verwoede strijd uitbreken tusschen de troepen van Koning Ibn Saoud en van den Iman van Yemen over het betwiste grensgebied van Nejran. De troepen van Ibn Saoud zijn over land en zee Zuidwaarts opgerukt naar de grens en men verwacht, dat zij spoedig zullen trachten het aan den Iman verloren terrein te heroveren. De aanval zal vermoedelijk het eerst gericht zijn op de stad Badr, die thans door de troepen van den Iman bezet wordt. 1 VERWACHTING: Stormachtige, later 1 EE afnemende Oostelijke wind, afnemende bewolking, weinig of geen sneeuw, ma- tige tot strenge vorst des nachts, overdag matige tot lichte vorst. Hoogste stand: 771.6 te Karlstadt. Laagste stand: 743.7 te Marseille. STOKMWAAR SC HUWING SDIENST Geseind van De Bilt, 13 December te 7.45 uur aan posten van Hoek van Hol- land tot Nieuwersluis: „Weest op uw EE hoede." H Geseind van De Bilt, 13 December te EE 8.35 uur aan de posten van Delfzijl tot EE Hoek van Holland: „Wordt verwacht EE storm uit het Noord-Oosten." EE Zon op 8 03 - onder 3.45 - Licht op 4.15 EE 17 December N. M. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii De Duitsche kruiser „Köln" heeft gedurende een lange reeks van maanden, een reis met het doel van vlagvertoon in alle werelddeelen ge maakt. De kruiser vertrok lang voordat Hitier aan het bewind was. De bemanning vindt na tuurlijk bij haar terugkeer een geheel ander Duitschland terug. De „Führer" heeft den kruiser persoonlijk welkom geheeten in het va derland en daarbij beweerd, dat in de afgeloo- pen 15 jaren niemand der toenmalige regeerin gen, noch de bevolking zich om de marine had den bekommerd, wat historisch natuurlijk geenszins is te motiveeren. Hitier verklaarde, dat thans het volk geheel één is met de marine. WILHELMSHAVEN. 12 Dec. (VD) Nadat Hitier zich met zijn gevolg aan boord van den na langdurige afwezigheid teruggekeerden krui ser had begeven, hield de Rijksminister voor de weermacht, generaal v. Blomberg, een toe spraak tot de bemanning, waarin hij o.m. zeide, dat sedert de Köln was uitgevaren er thans een ander Duitschland is ontstaan, waarin de weer macht en het volk één zijn. Daarenboven zijn ze onafscheidelijk van den man, die dit nieuwe Rijk heeft bevochten en thans leidt. Ook U zult tegenover Hitier staan met de deugden van den soldaat: gehoorzaamheid, plichtsvervulling, overgave en bereidheid te sterven voor dit volk en zijn leider. Vervolgens spraken Hitier en de chef van de marineleiding, admiraal Raeder. De Rijkskanselier begaf zich vervolgens per auto naar het station, vanwaar hij per extra trein naar Berlijn terugkeerde. Wilhelmshaven benoemde den kanselier nog tot eereburger. LONDEN, 12 Dec. (V.D.) Het geheimzinnige zeemonster in Loch Ness, het méér in Inverness- shire in Schotland, waarover geheel Engeland thans reeds sedert drie maanden spreekt en waarvan ten minste 51 getuigen bezweren, het te hebben gezien, is Dinsdag in het Lagerhuis besproken. De staatssecretaris voor Schotland, Sir Godfrey Collins, zag geen reden de aanwezigheid van een ontzettend monster in het Loch Ness te vermoeden. Wetenschappelijke onderzoekingen zijn hier dan ook een aangelegenheid van par ticuliere ondernemers en geleerden, die gesteund worden door den ijver van de pers en de foto grafen. De staatssecretaris moest meer bewijzen heb- De „koperen Zondag" lokte te Berlijn duizenden tot een bezoek aan warenhuizen en winkelzakenOnze foto toont de kooplustige menschenmassa in de Leipzig er strasse ben voor het bestaan van het monster alvorens de Engelsche luchtstrijdkrachten aan het werk te zetten. De afgevaardigde voor Inverness, Sir Murdoch MacDonald, heeft voorgesteld het monster in een groot vischnet te vangen. Anderen stellen voor het meer te laten leegloopen om op die wijze het monster zeker te vangen. lederen dag trekken honderden geleerden, journalisten en fotografen naar het meer om eventueel het monster te kunnen aanschouwen. Het monster, dat moet gelijken op de voorstel lingen welke men zich maakt van de beruchte zeeslang, zou 20 M. lang zijn. De Schotsche autoriteiten hebben verboden het monster te dooden. Het meei wordt dag en nacht door politie beambten bewaakt. PARIJS, 12 Dec. (Reuter). De „Intransi- geant" bevat geruchten, volgens welke de En gelsche regeering voornemens is binnenkort een conferentie der landen te beleggen, die het viermogendhedenpact onderteekend hebben Tot deze conferentie zouden ook de Ver. Staten worden uitgenoodigd. De taak van deze conferentie zou zijn de grondslagen te leggen van den nieuwen bond, die overeenkomstig de wenschen van de Italiaan- sche regeering en ook van sommige leden van het Engelsche kabinet, in de plaats moet tre den van den Volkenbond- De „Intransigeant" acht een overeenstem ming zeer moeilijk, nu Frankrijk door Paul- Boncour zijn trouw aan den Volkenbond heeft uitgesproken en ook Frankrijks bondgenooten zich in denzelfden geest hebben geuit. TOKIO. 12 Dec. (V.D.). Het ministerie van Oorlog van Japan deelt mede, dat in Mongolië ernstige onlusten zijn uitgebroken tegen de Sov jet-heerschappij en de communisten. Het gebied van de onlusten ligt tusschen Oelan Bator (Oerga) en Kaloen. Tal van Sovjet-autori teiten zouden vermoord of gevlucht zijn. Naar voorts wordt medegedeeld, zouden uitgezochte troepen der GPOe naar de onrustige gebieden zijn gedirigeerd om den opstand te dempen BERLIJN, 12 Dec. Ter gelegenheid van de opening van den nieuwen Rijksdag, die Dehou- dens enkele „hospitanten" slechts uit nat.-soc. afgevaardigden bestaat, hadden heden te Ber lijn alle openbare gebouwen en vele particulie ren de zwart-wit-roode en de hakenkruis-vlag gen uitgestoken. Overal waren iuidspreker-in- stailaties opgesteld, zoowel in de groote bedrij ven als in vele winkels, café's, restaurants en openbare pleinen. Te elf uur werd in de Hedwig-kathedraal voor de talrijke katholieke afgevaardigden onder leiding van vice-kanselier von Papen een H. Mis opgedragen door Mgr. Steinmann. Tijdens den Evangelischen kerkdienst in den Dom, waaraan ook president von Hindenburg met staatssecretaris Meissner deelnam, werden het Onze Vader en de Zegen uitgesproken door rijksbisschop Mueller. Op den weg naar de Kroll-Opera, waar de zitting werd gehouden en waar zich een groote menigte had verzameld, brachten vele ministers een kort bezoek aan het gedenkteeken Unter den Linden ter herdenking van de gevallenen. Reeds een half uur voor het begin van de zit ting zijn vele afgevaardigden in de zaai aan wezig. Boven den zetel van den voorzitter hangt op een reusachtigen rooden vierhoek tegen een witten achtergrond het zwarte hakenkruis. De publieke tribune was geheel bezet In de diplo matenloge zijn vele diplomatieke vertegenwoor digers der groote mogendheden gezeten, o.a. de Italiaansche staatssecretaris Suvich. De afge vaardigden in de zaal zlf zijn gekleed in de bruine, zwarte en grijze uniform van S.A., S.S. en Stahlhelm. In het helle licht der schijn werpers betreedt de Pruisische Minister-Pre sident Goering de zaal. Als voorzitter opent hij terstond de zitting, de vergadering aanspre kend met: „Mijne Heeren afgevaardigden, S.A.- kameraden!" Goering doet mededeeling van de namen der afgevaardigden, die met kennisgeving afwezig zijn. Tot hen behoort ook dr. Hugenberg. Ver der memoreert hij, dat Rudolf Hess en Ernst Roehm benoemd zijn tot Rijksministers zonder portefeuille. Dr. Frick stelt voor, bij acclamatie te benoe men tot voorzitter van den Rijksdag den tegen- woordigen voorzitter Goering. tot waarnemend voorzitter den tegenwoordigen voorzitter van den Pruisischen Landdag dr. Kerrl, tot derden voorzitter den tegenwoordigen voorzitter van den Beierschen Landdag, dr. Esser, en tot der den plaatsvervanger den afgevaardigde dr. Von Stauss. Hiertoe werd besloten met algemeens stemmen door het opstaan der afgevaardigden. Na benoeming van griffiers en rapporteurs wijst Goering erop, dat het Senioren-convent reeds gevormd is. Daartoe behooren o.a. de af gevaardigden dr. Goebbels, Hess, dr. Hugenberg. Kube, dr. Ley, Von Papen, Graaf zu Reventlow en Seldte. Teneinde de zitting zoo kort mogelijk te ma ken verzoekt Goering machtiging om de com missies te vormen in overleg met den fractie voorzitter dr. Frick, evenals de commissies van advies voor de verschillende ministeries. Ook krijgt hij de bevoegdheid alle bij den Rijksdag binnenkomende stukken te doen toekomen aan de betrokken ministeries. Tenslotte wordt Goering gemachtigd zelf het tijdstip te bepalen, waarop hij den Rijksdag in een volgende zitting zal bijeen roepen en zelf de agenda voor deze zitting samen te stellen. De zitting werd besloten met het volgend slot woord van voorzitter Goering: „Mijne Heeren, mijn kameraden! Ik mag er op wijzen, dat de Rijkskanselier heden niet aanwezig kan zijn en mag ook mijnerzijds alle verdere verklaringen, die ik omtrent den toestand zou kunnen doen. uitstellen tot den dag, dat de Rijkskanselier hier zelf het woord kan nemen. Voor heden wil ik U danken voor het vertrouwen, dat mij we derom op deze plaats heeft gekozen en O als nieuw gekozen president begroeten. U zult be grijpen, in het bijzonder mijn partijgenooten. met welk gevoel van trots en geluk het mij ver vult, voorzitter van een nat.-soc. Duitschen Rijksdag te mogen zijn. Wie, zooals ik, in de af- geloopen jaren heeft meegemaakt hoe het Duit sche parlement was misvormd, die zal begrij pen met welk een innerlijke bevrediging wij ook hier mógen terugblikken op den geweldigen ar beid, dien onze leider hier heeft verricht. Gisteren heeft de leider U in groote trekken de ver plichtingen, het doel en de plichten uiteen ge zet, tot welker vervulling gij hier geroepen zijt. Vooral heeft hij in zijn rede samengevat dat de Rijksdagfractie in volledige geslotenheid met de Rijksregeering en het Duitsche volk zal be wijzen, dat het geweldige vertrouwen, dat het Duitsche volk ons gegeven heeft, gerechtvaar digd is. Ons werk, ons dienen, onze daden zul len en mogen slechts het volk gewijd zijn. Laat mij dan thans deze eerste zitting sluiten met het verzoek, met mij in te stemmen op dit Duit sche volk en zijn kanselier een drievoudig: Sieg Heil!" Onder een driewerf heil, terwijl de afgevaar digden zich van hun zetels verheffen, wordt de zitting gesloten, na nog geen kwartier te heb ben geduurd. Het eigenlijke politieke werk zal in Januari beginnen, wanneer Hitler in een groote rede de taak van de nieuwe volksverte genwoordiging zal afbakenen. BERLIJN, 12 Dec. (V. D.) Goering heeft een vertegenwoordiger van de Nachtausgabe een onderhoud toegestaan, waarin hij o.a. verklaar de, dat van nu af aan de Duitsche Rijksdag nog slechts zal bijeenkomen wanneer groote be slissingen op buitenlandsch politiek gebied moe ten worden goedgekeurd of wanneer princlpl- eele kwesties op binnenlandsch politiek gebied .moeten worden behandeld MADRID, 12 Dec. In den afgeloopen nacht is de regeering door het te hulp roepen van sterke cavalerie- en infanterie-afdeelingen er in geslaagd het centrum van den syndicalistischen opstand, het gebied van Logrono, geheel van opstandelingen te zuiveren. Ook te Saragossa konden in den loop van de laatste twaalf uur de opstandelingen, die zih achter barricades en op het station wanhopig verdedigden, door het optreden van mitrailleur-afdeelingen uit elkaar worden geslagen. Te Sevilla werd een voorge nomen spoorwegstaking in de kiem gesmoord. Nabij Valencia werd uit hinderlagen op treinen en auto's geschoten. Volgens een officieele verklaring zjjn bfj een treinaanslag nabij Valencia, negentien personen om het leven gekomen, terwijl zestig personen zijn gewond. Het ongeluk is te wijten aan het feit. dat de anarchisten een stuk rails hebben verwijderd. Volgens berichten uit particuliere bron zouden vijf personen, die verdacht worden de hand in het ongeluk te hebben gehad, zijn gear resteerd. Volgens mededeelingen van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken moeten al deze inci denten, evenals nog tal van andere, die uit de provincie gemeld worden, betwhouwd worden als de laatste pogingen der revolutionnairen, zoodat de revolutie-poging thans definitief als jlukt kan worden beschouwd. De Minister van Publieke Werken verklaarde, dat de spoor weg-lenst normaal is en de stakers voor een groot deel het werk hervatten. In de Cortes zal de regeering rei'mschap afleggen over de af kondiging van den alarmtoestand. Volgens de berichten van de naar het gebied van den opstand gezonden corres pondenten der Madrileensche dagbladen, zijn de gevechten in de laatste drie dagen geheel in den stijl van de Afrikaansche guerilla gevoerd. In sommige plaatsen waren dc communisten er in geslaagd, de bevolking te doen gelooven dat er een vrije communistische gemeenschap tot stand was gekomen. De bewo ners van eenige dezer dorpen verbrandden hun geld en het geld uit de gemeentekas omdat zü van meening waren dat in den nieuwen staat geen geld meer noodig zou zijn of gebruikt zou worden. Ook waren in enkele dorpen de eigen dommen en beschikbare levensmiddelen reeds op „communistische" wijze verdeeld. MADRID, 12 Dec. In een voorstad van Madrid heeft een metselaar, die lid is van de syndi calistische vakvereeniging, een bomaanslag ge pleegd op een geheel bezetten tramwagen. De wagenbestuurder bracht de tram tijdig tot stil stand en kon daardoor een catastrophe verhin deren. Politiebeambten achtervolgden den da der. die een huis binnenvluchtte. De man, va der van acht kinderen, werd doodgeschoten. Verder hadden twaalf arrestaties plaats. MADRID, 12 Dec. Volgens United Press wordt het aantal dooden, dat bij de pogingen tot op stand is te betreuren, niet-officieel op 103 ge schat, het aantal gewonden op 215. Te Puzol alleen bedraagt het aantal dooden 25. In de Cortes, die blijkens een Reuter-bericht heden onder scherpe bewaking van het gebouw vergaderden, werd den min.-president heftig ge ïnterrumpeerd, toen hij verklaarde, dat alleen elementen, behoorende tot de nationale arbeids- federatie en den Iberischen anarchistenbond, aan den opstand hadden deelgenomen. DUBLIN, 12 Dec. (Reuter) Generaal O'Duffy, de leider der Iersche „Blauwhemden" is heden eensklaps te Dublin teruggekeerd en heeft er een vergadering van het bestuur zijner partij gepresideerd. Zondagavond was hij naar Ulster (Noord-Ierland) gevlucht, nadat De Va lera een arrestatiebevel tegen hem had laten uitvaardigen. Kortstondige opening van den Rijksdag; Berlijn in vlaggentooi. De Spaansche opstand schijnt thans gedempt. Treinramp veroorzaakt bij Valencia 19 dooden. Vlasfabriek te Koewacht afgebrand. De schipbrug te Arnhem uit de vaart genomen. De begrootingen van Sociale Zaken en van Financiën door de Tweede Kamer afgehandeld. Werkloosheid in de week van 20 tot en met 25 November weer iets gestegen. Kolonisatie naar Nieuw-Guinea. Voortgezette vergadering van het R. K. Werk liedenverbond; rede van pater Jacobs M.S.C. Spoorwegongeluk te Simpelveid; groote mate- rieele schade. Oud-Minister M. A. M. Waszink, burgemeester van Roermond bediend. Een sterke toeneming van de drukking in t Noord-Westen en in Zuid-Scandinavië, gepaard met een sterke daling van den barometer in de Golf van Biscaje en Zuid-Frankrijk, heeft in de omgeving van Kanaal en Noordzee de Oos tenwinden tot stormkracht doen toenemen en de korte dooiperiode weer geheel verdreven. In Noord-Scandinavië viel weer een vrij diepe depressie in en nam de vorst sterk af; ook in Frankrijk en Zuid-Duitschland is de strenge vorst in matige overgegaan, maar in Oost- Duitschland ligt een gebied met 20 graden Cel sius vorst en de wind voert deze koude lucht in de richting van ons land. Bovendien is het in Duitschland en ons land opgehelderd, zoodat in de beide eerstvolgende nachten strenge vorst te wachten is. Op de Britsche eilanden is de vorst tijdelijk verdwenen en viel matige regen; in Zuid-Frank rijk is zware regen gevallen, elders viel op ver scheidene plaatsen sneeuw, zoodat geheel Duitschland en Scandinavië onder si»enw liggen. Onze Romeinsche correspondent seint ons: Het Geheim Consistorie voor de heiligverkla ringen van Pompilio Pirotti, Don Bosco, Louise de Marillac en zuster Michaela van het Aller heiligste Sacrament, is bepaald op 21 December a.s. WASHINGTON, 13 Dec. (Reuter) Senator Thomas heeft een wetsontwerp opgesteld, waar bij de regeering het voordeel uit hoofde van de gestegen waarde van het goud zal ontvangen indien de dollar deprecieert. Volgens dit wets ontwerp, dat aan Roosevelt voorgelegd zal wor den voor overweging, zou al het goud uit de circulatie genomen worden en zou Roosevelt volledig gemachtigd worden goud van eiken oorsprong in beslag te nemen. De Federal Re serve Banks zouden genoodzaakt worden zich hieraan te onderwerpen. Thomas schat dat op deze wijze voor 4.325 millioen dollar goud in beslag genomen zou kunnen worden en de regeering in evenredig heid van het depreciatie-percentage zou pro- fiteeren. leidende functionarissen van den Federal Reserve Board hebben verklaard, dat het Fede ral Reserve systeem over voldoende goud be schikt om de geldcirculatie met ruim 50 pet. te vermeerderen. Het verluidt, dat nieuwe mutaties in het mi nisterie van financiën zullen plaats vinden in verband met de aftredingsplannen van den onderstaatssecretaris Hewes en van Walter Cummings, een hooggeplaatst functionaris aan hetzelfde departement. Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 7.55 Vorige stand; 753

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1