STA DSNIEUWS Haarlem, 13 Dec. BEURS VAN AMSTERDAM spaaRNE De vroegbeurs Wisselkoersen BANK WOENSDAG 13 DECEMBER FAILLISSEMENTEN Pensioen- en Toeslagfonds voor het Bloembollenbedrijf TOONEEL „OM ACHT UUR AAN TAFEL MUZIEK LEDENCONCERT H.O.V. Soliste: To v. d. Sluys, sopraan PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Ged. Bomans aan het woord Een late St. Nicolaasverrassing R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek N.Z.H.T.M. Bezuinigingsmaatregelen T ariefsverhooging Ijsbaan St. Moritz Sluiting kapperszaken VERKEERSONGEVALLEN EERSTE KAMER OPHEFFING DER GEZOND HEIDSCOMMISSIES AGENDA Lawaai op de rails Verbetering op spoorlijn AmsterdamHaarlem niet te wachten UIT DEN OMTREK BENNEBROEK IJMUIDEN 14 December Auto over den kop Autobotsing BURGERLIJKE STAND Beurs-thermometer WOENSDAG 13 DECEMBER 1933 2X, De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op 12 December j.l. failliet verklaard: W. Tolman, manufacturier, wonende te Koog aan de Zaan, Jan Bestevaerstraat 3. Curator Mr. H. C. M. Dekhuyzen te Zaandam. De N.V. Beverw'ijksche Beuitdienst, gevestigd te Wijk aan Duin, Groenelaan 9. Curator Mr J. A. B. Sanders te Beverwijk. W. Schaik, koopman in groenten, wonende te Ilpendam, Bp 83. Curator Mr. H. H. Riepma te Edam. Rechter-commissaris is Jhr. Mr. E. J. Strick van Llnschoten. Opgeheven zijn de navolgende faillissementen: H. Kramer, wonende te Krommenie Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys, alhier. P. S. van Berop Jr., wonende te Hillegom Leidschestraat 93b. Curator Mr. Dr. A. P. H. Schreurs, alhier. W. Slobbé te Haarlem. Curator Mr. W. de Rjjke, alhier. H. Eyskoot te Haarlem. Curator Mr. T. A. M. A. v. Loben Sels, alhier. G. Bruyns te Haarlem. Curator Mr. W. G. J. Veenhoven, alhier. P. A. Vader te Haarlem. Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys, alhier. W. Cornelissen, te Haarlem. Curator Mr. H J. M. Tonino, alhier. M. Ran wed. C. J. Woudenberg te IJmuiden. Curatrice mevr. E. J. ScheltemaConradi, alhier Kl. Jongenee' te Haarlem. Curator Mr. P. Ti- deman. alhier. P. van Duyn te IJmuiden. Curator Mr. P. A Davidson te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillissementen wegens het verbindend worden der uitdeelings- lijst: De Handelsvennootschap onder de firma Gebrs. Wyker en P. v. Duyn, gevestigd te IJmui den. Curator Mr. F. A. Davidson, alhier. C. de Koning te Hoofddorp. Curator Mr. H. J. M. Tonino, alhier. J. de Graaff te Haarlem. Curator Mr. J. C. Y Nieuwenhuys, alhier. De eerste uitbetaling van de toeslaguitkeerin- gén in het Bloembollenbedrijf over het contract - jaar 19331934 is als volgt vastgesteld: Donderdag 21 December a.s. Hillegom: R. K. Volksbond 57 uur; Lisse: R. K. Volksbond 57 uur. Vrijdag 22 December a.s. Noordw'ijk: Juvenaat 5%6 uur; Sassenheim: K. S. A. 6% uur. Zaterdag 23 December as. Voorhout: Patro naat 2% uur precies; Noordwijkerhout: J. v. d. Voet (n. Duinstraat P. 24) 3V& u. pree.; Benne- broek: R. K. Volksbond 2% uur precies; Heem stede: R. K. Volksbond 314 uur precies; Over- veen: St. Alloysiusschool 4y, uur precies. Enny Meunier als het diensttmeisje en Annie van Duyn als de dochter van den huize Jordan waren zeer goed en dat kunnen wij toch ook van alle optredenden zeggen. Een diepen indruk maakte Theo Frenkel a's de verloopen acteur Renault: in zijn noodlottig afscheid van het leven gaf hij een staal van uiterst fijne too- neelspeelkunst, waarbij hij in Jan van der Lin den een voortreffelijken partner vond. Na de beknopte weergave van den inhoud behoeven we wel niet meer met nadruk te zeg gen, dat een stuk als dit alleen geestelijk voed sel kan zijn voor hen die het leven kennen en begrijpen hoe dit tragisch verloop van zoo me nig bestaan te wijten is aan de beginselloos heid, die tot een fiasco móét leiden. Wordt het zóó opgevat, dan valt er nog iets goeds uit te leeren. H. B. v. d. S. Spel in elf tafereelen door George Kaufman en Edna Ferber. Ver- eenigd Rotterdamsch Hofstadtoo- neel, Stadsschouwburg. Geen alledaagsche titel; maar ook geen alle- daagsch stuk Mevrouw Jordan, echtgenoote van den directeur eener oude, in crisistijd verloo- pende stoomvaartmaatschappij, noodigt een tiental gasten uit voor een zoogenaamd intiem diner. „Om acht urn aan tafel" luidt het ge- bruike'ijke slot van de invitatie, en dat is ook het slot van het veel-omvattende drama. Het speelt zich af in het moderne New- York, en als het een betrouwbaar beeld van de werkelijkheid geeft, zouden we mogen wen- schen ,dat deze zich tot de hoofdstad der U S. A. beperkte. Niet, omdat van de reeks trage dies, die het spel tot een bitter geheel maken, niet ieder voor zich overal bestaanbaar is, maar omdat zij juist in hun aaneensluiting als een afspiegeling van het leven worden opge diend. Dit lijkt ons van het kwade teveel. Men moet onze, hoezeer ook ontredderde wereld wel door een sterk pessimistischen bril bekijken, om er met de ongetwijfeld knappe Amerikaansche auteurs zooveel kille menschelijke ellende bin nen een kleinen kring vereenigd te zien. Het intieme dinertje belooft iets bijzonders te worden door de aanwezigheid van enkele be kende leden der Londensche aristocratie. Daar op komen ook de andere gasten af als vliegen op het aas. Maar wat gebeurt er niet veel in den korten tijd die verloopt tusschen het stel len der invitaties en het plaats nemen aan den feestelijken disch!De schrijvers laten ons in elf taferee'en, die' drie bedrijven vormen, het Intieme leven der verschillende gasten af zonderlijk zien. Het drama begint al bij de familie Jordan. De vrouw gaat op in haar on benullige maatschappelijke „plichten", terwijl de man zijn zaken en zijn gezondheid ten onder ziet gaan en het eenige kind, verloofd met een ander, zich vers'ingert aan een gedegenereer den filmartist. En zelfs de bedienden in dit rijke huis in de Park Avenue hebben hun don kere tragedie Dan is er het echtpaar Packard. Hij, zakenman met Amerikaansche allures; zij al even onbeschaafd. Beiden gewetenloos, hij in zijn handel, zü in haar persoonlijk leven Daarmee heeft ook dokter Talbot te maken, een zwakkeling, die zijn patiënten meer gene genheid oewijst dan zijn vrouw. Een ande-e gast zal de „star" Lenny Renault zijn en zijn leven is een treurspel door het ondergaan van zijn slecht gefundeerden roem, die ook den vol slagen ondergang van zijn bestaan beteekent. En is ook de oud geworden artiste Carlotta Vance geen tragische verschijning? Sterke en blijmoedige menschen komen in dit stuk niet voor. We behoeven van den inhoud weinig meer te vertellen. Hij geeft de mislukking van al die levens weer en het is een schrijnende vertoo ning, die culmineert in de onwaarachtigheid der opgewekte stemming als eindelijk de gasten aan tafel gaan. Geen spel dus om voor zijn genoegen te gaan zien al zijn er nog schouwburgbezoekers, die uitgelaten kunnen lachen op de droevigste mo menten. Geen verheffend spel, want al grijpt het heel diep in het leven in en al werd het met veel talent geschreven, het brengt nergens schoonheidsontroering, of men moet zich zoo van het stuk weten los te maken, dat men nog uitsluitend van de sublieme vertolking ge niet. Maar zeker een Interessant spel, waarbij de critiek op de eenzijdigheid en het gemis van de geringste aanduiding van hooger leven de waardeering nog niet behoeft te verhinde ren. Meer dan twintig actrices en acteurs werk ten mee om dit levensbeeld in al zijn aangrij- pendheid te teekenen. Adriaan van der Horst had daarbij de leiding en hij heeft met zijn groote sc nare tooneelkuns te naars in uitmun tende verzorging van de verschillende taferee len iets bijzonders tot stand gebracht. Er is ge acteerd op een wijze, die alleen onze bewonde ring kan hebben: iedere rol vond een waardige bezetting. Vera Bondam was als mevrouw Jor dan iets teveel zichzelf; Anton Roemer als haar man overtuigde meer. Van Fie Carelsen kregen we een kostelijk type van een ordinaire actrice te zien, van Johan Elsensohn en Henny Het H.O.V.-ensemble heeft zich op dezen eenigen concert-avond voor de leden in de Decembermaand weer eens van zijn beste zijde doen hooren. Onder leiding van Marinus Adam werd een rijk gevarieerd programma ten ge- hoo-e gebracht in steeds groeiende perfeci.e. We laten de eenvoudige Weihnachts-pastorale. van den leerling der Leipzigèr Thomasschool Heinichen, die behalve musicus ook nog advo- kaat was, of wil men omgekeerd, voor wat ze waard is. De compositie viel ons niet mee: ze is wat al te simpel van opzet en wat al te een tonig van uitwerking om ze meer dan 'n ge- legenheidsmuziek te doen zijn. Ze had nochtans de verdienste ons in te leiden in de Bachsche sfeer, en bereidde ons geschikt voor op het werk van grootscher allure en van meesterlijker techniek van den Leipz'ger Cantor: diens Kantate 51 „Jauchzet Gott in allen Landen", voor sopraan, obligaat-trompet en orkest. Zoo wel de zangpartij als die van den trompettist stellen hoogs technische eischen. Mej. To van der biuys zong haar zware par. :uur met veel glans en zuiver stijlbegrip en bleek volkomen tegen alle moeilijkheden opgewassen. De heer de Vries verdiende zeer terecht te dselen in de hulde welke den concerteerenden voor de verklanking van dit superieure werk werd ge bracht. Met de Eerste Symphonie van Beethoven, in C-groot, werd de eerste concerthelft besloten. Dit klassieke werk, waarin reeds zooveel trek jes van den lateren Beethoven vallen op te merken, werd even consciëntieus geleid als ge speeld, al gaf de verklanking ons geen aan leiding tot bijzondere opmerkingen. Twee werken van Debussy, waaronder een noviteit, (we herinneren ons althans niet, het van onze H.O.V. eer te hebben gehoord) be nevens 'n bekende compositie van den gema len Franschman die ook Berlioz was, vormden de tweede programmahelft. Welk 'n stralend, rijk klankstuk is het eerste geworden: de Suite Symphonique (2 dselen) „Printemps" van Claude Debussy, 'n Werk uit den tijd dat De bussy als winnaar van den Prix de Rome op de Villa „Médicis" vertoefde. Rijk en weelderig van klank, frisch en bloeiend van kleur, en van 'n subtiel lijnenspel, dat reeds den schep per van zooveel meesterwerken doet bevroe den. 'n Hartelijk bravo voor de werkelijk supe rieure vertolking door dirigent Adam en zijn musici is hier op z'n plaats. Aan den vleugel de piano-partij is voor 4 handen geschreven hadden de heeren Mart. J. Liirsen en Roel Riphagen plaats genomen, die medewerkten tot het bereiken van een waarlijk indrukwekkende herschepping. Mogen we het in de komende Lente of eer nog eens op het programma terugzien 1 Een glanzende, dramatische sterke, vocaal volkomen beheerschte vertolking gaf de soliste van dezen avond aan het Air de Lia uit De- bussy's „L'Enfant Prodigue", in samenwerking met het orkest opgevoerd tot een stralend ge heel van indrukwekkende schoonheid, waar voor van hier nog alle hulde. Zooals gezegd sloot het programma met Ber lioz' „Carnaval Romain", dat hoe vaak ook reeds gehoord, toch altijd 'n dankbaar reper- tóire-stuk blijft, en in deze verzorgde inter pretatie door de H.O.V. opnieuw een waardig slotnummer vormde voor een prachtig ge slaagden avond. H.O.V. hou zee!! J. S. In de middagzitting werden de algemeene be schouwingen over de begrooting 1934 voortge zet. De heer SNEEVLIET schetste den ondergang van het kapitalisme en waarschuwde der. heer Guépin. Spreker wees op de toeneming van het fascisme in onze provincie neemt de beweging sprongsgewijze toe. Het woord van den heer Michels had beter achterwege kunnen blijven, een meer fiere hou ding tegenover de marine-maats zou passender geweest zijn. De heer DE JONG SCHOUWENBURG <C.H bracht hulde aan Ged. Staten, omdat de be- grootdng zonder belading verhooging sluitend is gemaakt. Ged. Staten hebben dar zelfs een persoonlijk offer voor over gehad, door vrijwillige venaging van hun jaarwedden. Ook spreker behandelde de kwestie MICHELS en betreurde het, dat het antwoord zooiang is uitgebleven. Meer voorzichigheid is voor dit lid van Ged. Staten geboden. Zijn verklaring komt, zij het met andere woorden, neer op die van den burgemeester van Koog a. d. Zaan. Ge- zagshandhaving staat ook in zijn blazoen, naar zijn verklaring. Spreker bracht dank aan de bezuinigings commissie maar zou gaarne binnenkort een rapport zien. De kortingsvoorstellen nebben sprekers sympathie, maar de koers van Ged. Staten is wel gewijzigd. Spreker weet niet, welke resultaten het voor stelLambooy zullen opleveren, het doet in ieder geval prettig aan. De rentelast van de provincie mag niet toe nemen, belastingverhooging zou daar een van de gevolgen van kunnen zijn. De heer HEIJERMANS (S.D.) bepleitte hand having van de subsidie aan t. b. c. bestrijding en kinderverzorging. De heer POTHUIS (S. D.) hield een pleidooi voor het Georganiseerd Overleg, dat van groot belang zou zijn, als het veranderd werd. Spre ker verwachtte veel van de studie-commissie voor deze zaak. Spreker stelde voor, het kortingsbesluit dus danig te wijzigen, dat voor de eerste f 500. geen korting plaats zal hebben, de korting daarboven verhoogd zal worden tot 8 pCt. (voorstel Ged. Staten totaal 1012 pCt.), den vacantietoeslag te handhaven. De heer VULIK (R. K.) noemt het Georga niseerd Overleg verkeerd samengesteld. Er zou over de bezuinigingsvoorstellen minder gespro ken zijn, als het G. O. eerder op de hoogte was gesteld. Spreker stelde voor, voor het jaar 1934 toe te kennen aan het gehuwde personeel en aan de Aan deze personen voor elk kind, dat nog geen 17 jaar oud is en geheel te hunnen laste komt f 3.boven de vacantietoelage te verieenen Daarbij worden Ged. Staten gemachtigd een la gere of geen vacantietoeslag toe te kennen aan personen, die op de volle toelage naar billijk heid geen aanspraak kunnen maken. De heer v. BEUSEMAKER (C. P.) tros hef tig van leer tegen de houding van den heer Michels, die geweken is voor de bourgeoisie Spr. verheerlijkte de muiters van „De Zeven Provin ciën". Een motie om meer steun te verieenen aan boeren en tuinders, en een waarin de lee- mngspolitiek werd afgekeurd, werden niet vol doende gesteund. De heer KETELAAR (V D.) merkte op dat de debatten mat waren, dat komt, omda' geen enkel voorstel gedaan mag worden dat geld kost. De toestand der provincie, aldus spr. is niet al te slecht, maar vooruitgang is er niet. Spre ker zai tegen geleidelijke vermindering van sub sidie aan het Nijverheidsonderwijs stemmen, omdat het niet juist is, dat het eene overheids lichaam op het andere kosten overhevelt. De kwestie Michels had spreker liever buiten de Staten gezien, ook had ze niet in de afdee- lingen behandeld moeten worden. Spreker vroeg zich af, of de bezuinigingscom missie wel voldoende bezuinigd heeft en of de aanstelling van een inspecteur toch zijn geld niet zou opbrengen, De aanstelling zou tijdelijk moeten zijn, omdat er eens een einde aan het zoeken van versoberingen komt. De heer HOOGLAND (S. D.) brak een lans voor het Nijverheidsonderwijs. De heer WEISS (Midd. Partij) was dankbaar voor het uitblijven van belastingverhooging en verklaarde, dat zijn fractie daarom voor de be grooting zou stemmen. De gewraakte leening is aangaan in een tijd, dat er gevaar van geld- schaarschte dreigde. Daarom moet men niet achteraf met ongemotiveerde kritiek komen. De vergadering werd daarna verdaago tot hedenmorgen. De behandeling van de begrooting 1934 van de Provincie Noord-Holland werd hedenmorgen om half elf voortgezet. Gedeputeerde Staten waren aan het woord ter beantwoording van de algemeene beschouwin gen. De heer BOMANS (R.K.) verdedigde het be leid inzake de leening van tien millioen. De critiek daarop is niet malsch geweest en daar is het antwoord van Ged. Staten niet onschuldig aan. Het is een misverstand dat het geld in November 1932 niet noodig was. Kasgeld was dringend noodzakelijk en Ged. Staten meenden, dat zij verplicht waren, in verband met de wis selvalligheid op de geldmarkt, zich voor hel geheele jaar verder te moeten dekken. Van de tien millioen zijn er 7% op. De zaak is heel eenvoudig, spr. zou niet anders hebben kunnen handelen. Amsterdam zag de geldmarkt een half jaar voor zich gesloten. De provincie mocht dit niet overkomen en toen er een aan bod kwam, is dit aanvaard .Dat was goed oe- leid in de dagen, dat de leening werd aange gaan. Ten aanzien van de subsidies merkte spreker op, dat bij de differentiatie „zooveel hoofden, zoo veel zinnen waren". Ieder heeft zijn eigen waar deeringen. Het is toch veel eenvoudiger over de geheele linie te korten, omdat in de bestaan de subsidies elke waardeering reeds jaren aan wezig is. Inplaats van 100 piet., wordt 90 pet uitgekeerd, dat \s alles. De bekorting van het nijverheidssubsidie is een rectificatie, omdat de provincie daar niet voor behoeft te zorgen. Daardoor worden de gemeenten eenlgszins gedupeerd, maar die had den verleden jaar ook geen medelijden met de provincie ten aanzien van de ziekenhuisverple- ging. Ieder strijdt voor zijn eigen huishouden, dat is nu eenmaal zoo. Ten aanzien van de salariskorting merkt spr. op, dat deze korting helaas noodzakelijk is. De begrooting is zonder pressie van den Haag. opgesteld en Ged. Staten dragen daar de volle verantwoording voor. Het toezicht van de regee ring is buitengewoon streng, zooals de Provin cie scherp toeziet op de gedragingen van de gemeenten. Het begrip, dat er een sluitende begrooting moet zijn leeft bij Ged. Staten en over de regeering is niet eens gesproken. De autonomie wordt behouden als men de verant woordelijkheid juist in dezen tijd goed beseft. De amendementen van de Staten worden ge vreesd. doordat het gevaar zeei groot is. dat de begrooting door de regeering dan niet goed gekeurd wordt. Alle amendementen zijn dan ook onaanvaard baar. De ambtenaren hebben een vaste betrekking, pensioen en periodieke verhoogingen. Nu moe ten zij een veertje laten, ter wille van degene, die geen zwaardere lasten meer kunnen dragen Het is zelfs niet uitgesloten, dat de ambtena ren de toekomst nog grooter korting zullen moeten dragen. De vacantietoeslag brengt niet zooveel op zij verdwijnt, maar het gaat om het begrip. Het voorstel-Lambooy is onaanvaardbaar. Neder land wordt volgens spr. leeggepomp en drijft nu op de reserves. Straks zal de opbrengst van de belastingen nog meer verminderen. Dan helpen opcenten niet meer. Daarom moet het Provin ciaal personeel, dat een bevoorrechte positie heeft, nu reeds een veer laten. Spr. kan niet inzien, dat een vaste bepaling voor rente en aflossing der leeningen mogelijk is. Spr. zeide, dat het gewest in de rij der ongelukkigen niet achter aanhobbelt. De toestand is nog gezond, maar daartoe zijn gezonde finantiën noodig. Daarom verzocht spr. de amendementen af te wijzen. Bij de replieken wijzigt de heer Lambooy zijn voorstel als volgt: gehuwden en kostwinners tot f 1500.geen korting, ongehuwden tot f 500.— Spr meende verder, dat de gemeenten niet alleen voor het nijverheids-onderwijs konden zorgen, omdat dit er slecht voorstaat. is, dat Donderdagmiddag 21 December a.s. niet gewerkt mag worden en de zaken dus gesloten moeten zijn. Dinsdagmiddag kreeg de Kampersingel een late St. Nicolaasverrassing. Voor de deur van een der huizen lag een varken, dat van een wagen, waarmee het vervoerd w'ard, gevallen was. Het beestje, dat er lag te krulstaarten, is naar het slachthuis gebracht. Het bestuur van de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek verzoekt ons mede te deelen, dat voortaan de R. K. leeszaal open is op de vol gende uren: Dagelijks van 105, 'savonds van 7 tot 9 uur. 'sMaandags van 25 uur en van 7 tot 9 uur. De uit'eenuren zijn van 1012en van 1% tot 5 uur; 's avonds van 7 tot 9 uur. Dinsdagmiddag had in het Hoofdkantoor der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschap pij te Haarlem plaats de gebruikelijke drie- maandelijksche conferentie tusschen de Direc tie en de drie erkende vakorganisaties. Daarin werden door de eerstgenoemde ter kennis van de vakorganisaties gebracht de verschillende maatregelen, welke zij voornemens is met in gang van 1 Januari 1934 te treffen ter voor ziening in de tegenwoordige ongunstige uitkom komsten van het bedrijf. Nadat de Directie deze maatregelen uitvoerig had toegelicht, door de vakorgan'saties daarom trent nadere inlichtingen gevraagd en door de Directie gegeven waren, verzochten de vakorga nisaties daarover eerst met het personeel te be raden, om daarna haar oordeel in een voort gezette bijeenkomst ter kennis van de Directie te mogen brengen. Deze verklaarde daartegen geen bezwaar te hebben, waarna werd overeen gekomen, om de vervolgconferentie te houden op Vrijdagmiddag, 22 December e.k. Tenslotte deelde de Directie mede, dat door het Departe ment van Waterstaat afwijzend was beschikt op het verzoek aan de Regeering, om een bedrag ter beschikking te stellen tot dekking van het tekort, dat zou ontstaan, indien met medetelling van alle dienstjaren in het N. Z. H.-pensioen- fonds werden opgenomen de personeelleden, die met ingang van 1 December 1932 zijn overgegaan uit den dienst der 2e Noord-Hollandsche Tram weg Maatschajppij in den dienst der N.Z.H.T.M. Eenige andere mogelijkheden, die zich thans te dezer zake voordoen, werden onder de oogen gezien; in de conferentie van 22 dezer zal ook hieromtrent nader worden overlegd. Gisteravond vergaderde St. Raphael in ge bouw St. Bavó na afloop van de Driemaande- Hjksche conferentie der directie der S. Z. H. T. M. en de drie vakorganisaties. De voorzitter gaf van deze conferentie een kort verslag, waaraan wij het volgende ont- leenen. Om de begrooting van de N. Z. H. voor 1934 sluitend te maken, zullen verschillende bezuini gingen moeten worden ingevoerd en andere maatregelen genomen. Zoo zal de arbeidstijd van de wagenvoerders van de stadslijnen met twee uur verlengd wor den, om deze gelijk te maken met dien van de wagenvoerders der intercommunale lijnen. Voorts zal het vervoerpersoneel twee extra verlofdagen moeten prijsgeven. Dan wordt een progressieve loonsverlaging ingevoerd van ongeveer 4 pet. De pensioen grondslag wordt met f 1.verhoogd. De vermindering der loonen zal niet be schouwd worden als loonkorting, maar als loonsverlaging .waardoor ook de pensioenpre mie verlaagd kan worden. Het vermoedelijk exploitatietekort voor 1934 der N. Z. H. wordt begroot op f 475.000. Daarom zal, zooals gemeld, de kwartier- dienst op de lijn AmsterdamHaarlem omgezet worden in een 20-minutendienst. Dit heeft tot gevolg, dat het stroomverbruik sterk zal verminderen. Ook zal kleiner materiaal op de lijn Amster damSloterdijk worden gebruikt. Ook werd een verhooging ingevoerd van de tarieven voor enkele retours, maar deze is niet toepasselijk op stadslijnen. De verhooging bedraagt voor retours van f 0.40 5 cent; van 0.75 tot f 1.20 10 cent; /an f 1.25 tot 170 15 cent; van f 1.75 tot f 2.20 20 cent; van f 2.2ö en hooger 25 cent. De abonnementsprijs zal met 50 cent ver hoogd worden, mar dit geldt niet voor de tra jecten in Waterland. Dan worden ingevoerd beperkte en onbe perkte weekkaarten over het geheele traject der N. Z. H. Ten slotte zal ook bezuinigd worden op de psrsoneelsterkte en wel door vermindering met 60 personen. Dit geschdiedt door vervroegde pensionnee- ring van 40 a 45 personen, terwijl het hulpper soneel minder opgeroepen zal worden. De zekerheidsstelling vóór de ensionneering van het personeel der vroegere tweede Noord- Hollandsche tram kon nog definitief geregeld worden. (Ongecorrigeerd) kostwinners, die minder dan f 3000.— verdie' van Merle een sterk geteekend grof echtpaar, nen een vacantoetoelage van ten hoogste I 20. De ijsbaan St. Moritz, gelegen aan de Am- sterdamsche Vaart bij den spoorwegovergang, heeft thans een nieuwe ijslaag gekregen, door dat het water, dat men over de oude ijslaag heeft gespoten, bevroren is. Ook het nieuwe houten paviljoen is bijna gereed. Waarschijnlijk zal als de vorst aanhoudt, de ijsbaan morgen geopend zijn. De af deeling Haarlem, Nederl. Kappersbond besloot op haar laatste ledenvergadering de za ken op den len Kerstdag geopend te houden tot des morgens 11 uur, terwijl de zaken den 2en Kerstdag gesloten zullen zijn. Nieuwjaarsdag, vallende op Maandag, wederom geopend tot des morgens 11 uur Een algemeen verlangen be stond er, en dit domineerde vooral sterk bij de damesfcjappers, om de Donderdagmiddag, vallen de in de week voor de Kerstdagen, geopend te mogen blijven. Alhoewel het bestuur van mee ning was, dat dit moeilijk zou gaan, kreeg het opdracht deze zaak te onderzoeken. Hieraan is inmiddels voldaan en het resultaat Aan de orde is het wetsontwerp tot opheffing der gezondheidscommissie. De heer WIBAUT (S.D.) betwist, dat die opheffing zal zijn „een bittere noodzakelijk heid". Vooral voor het platteland beteekent zij een verlies. Mr. MENDELS (S.D.) meent, dat hier een mooi stuk zelfbestuur wordt aangetast. Minister SLOTEMAKER DE BRUINE ant woordt, dat anders allerlei subsidies geschrapt hadden moeten worden om tot een sluitend budget te geraken. Het wetsontwerp wordt met 2711 stemmen aangenomen. Tegen prof. van Embden (V.D.) en de sociaal-democraten. De vergadering wordt hierna gesloten. In het Septembernummer van „De Forens" werd melding gemaakt van het hinderlijke lawaai op bovenstaand traject. Thans heeft het bestuur van den Forensen- bond van de Spoorwegen .bericht ontvangen, dat verbetering alleen te verkrijgen zou zijn door algeheele vernieuwing der spoorstaven, waartoe in den tegenwoordigen tijd met het oog op de kosten niet kan worden overgegaan. Bovendien is het aan twijfel onderhevig of bij nieuwe spoorstaven hetzelfde gebrek niet na enkele jaren opnieuw zou optreden. „Huis te Bijweg" De vroegere buitenplaats ,,Huis te Bijweg", aan den Rijksstraatweg al hier, voorheen een der schoonste van de plaat sen in den omtrek, vooral wat den tuinaanleg betrof, thans eigendom van de firma Gebr. J. en H. v. d. Pol te Heemstede, is voor villapark bestemd. Ook deze plaats is in het wegenplan van Bennebroek opgenomen en nu moesten er eenige der zware boomen aan den straatweg vallen, ten einde de wegen er door te kunnen trèsken. Het spreekt vanzelf, dat dat gedeelte van den Rijksstraatweg een geheel ander aan zien zal krijgen. Zooals men wel weten zal, sluit het wegenplan van Bennebroek zich aan op het wegenplan van Heemstede. Hardrijderij Tot nu toe is een hardrijderij op schaatsen in Bennebroek nog niets geko men. Men hoopt echter, wanneer het vriezen weer aanhoudt, al spoedig een wedstijd uit te schrijven. DE LOONEN IN HET VISSCHERIJBEDRIJF Door de reeders zijn aan de organisaties nieu we voorstellen gedaan ten aanzien van de loo nen en arbeidsvoorwaarden in het visscherij- be drijf. Voor de opvarenden der trawlers omvatten de voorstellen in hoofdzaak een verlaging van 10 pet. op de vaste loonen. Het garantieloon van de schippers wordt terug gebracht van 2000 op 1500. De verdere belangrijke wij zigingen zijn o.a.: Op kustbooten wordt als regel met drie in plaats van met vire matrozen gevaren, de ree ders kunnen echter desgewenscht aan deze drie matrozen een lichtmatroos toevoegen. Op de groote booten blijft het aantal van vier matrozen gehandhaafd. De gages zijn vastgesteld als volgt: Schipper 4 pet. van de eerste 50.000 netto Gebouw „St. Bavo" Fabrieksarbeiders, 8 uur Onderwijsvereeniging L. T. B„ 3 uur Vischclub, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur Kunst na Arbeid, 8 uur Bloemisten, 8 uur. Sociëteit „Vereeniging" Zijlweg Kenne- mer Fotokring, 8 uur. Schouwburg Jansweg Kon. Vereeniging „Oost en West", 8 uur. Café-restaurant „Gebr. Brinkmann" R.K. Middenstandsvereeniging, half 9. Gouvernementsgebouw Dreef Prov. Staten, half 11. Rembrandt-Theater „De Witte Non". Op het tooneel ,,5 Svetlanoffs". het beroemde zang- quintet 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum Crisis-Tentoonstelling Kunst S. O. S. 105 uur. Gebouw „St. Bavo" R.K. Volksbond, 8 uur Proza, 8 uur Bestuur Spoorwegpersoneel, 8 uur Bestuur Metaalbewerkers, 8 uur. besomming en 5 pet. van hetgeen boven 50.000 wordt besomd. Voorheen werd de gage naar de bruto be sommingen betaald. Stuurman 75 per maand (voorheen 100) en 0.85 pet. van de netto besomming. Machinist 80 per maand (voorheen 105) en 1.85 pet. van de netto besomming. Tweede machinist 80 per maand (voorheen 95) en 1.1 procent van de netto besomming. Stoker 70 per maand (voorheen 85) en 0.85 pet. van de netto besomming. Tremmer 60 per maand (voorheen 70) en 0.55 pet. van de netto besomming. Matroos 70 per maand (voorheen 85) en 0.85 pet. van de netto besomming. Lichtmatroos 1/40 per maand en 1/3 pet» van de netto besomming. Lichtmatroos II 50 per maand en pet» van de netto besomming. Kok 60 per maand (voorheen 75) en 0.8 pet., resp. 0.85 pet. van de netto besomming. Onder netto besomming wordt verstaan de bruto besomming onder aftrek van de retri butie, de koopmanskorting en het losloon. Het telefonisch verkeer van hedenochtend stond volkomen in het teeken van afwachting. Te New-York is gisteren in den dollar weder eenige beweging gekomen; de koers monteerde van 1.5888 tot 1.6103 en naar aanleiding hier van vraagt men zich af, of en in hoeverre nieuwe experimenten met het betaalmiddel te wachten staan. Intusschen heeft dit herstel op de Amerikaansche goederenmarkten en in Wall- street eenige reactie teweeggebracht, waarbij nog kwam, dat de mogelijkheid van nieuwe conflicten in de Amerikaansche regeering, m verband met het aftreden van den onderstaats secretaris Hewes, tot terughoudendheid aan maande. De invloed van een en ander bleef ten onzent; niet achterwege. De handel in toon aangevende waarden was uiterst gering ea eenigszins liet de stemming te wenschen over. Philipslampen waren niet gezocht en stelden zich 1 2 pet. lager op 263-264. Koninkljjke Olie en H.V.A. waren eerder iets luier dan vast ld eri bewogen zich respectievelijk óp 176 en 170," Amsterdam Rubber was fractioneel beter op 97. Voor Unilever ontwikkelde zich echter eeni ge speculatieve vraag, waardoor het fonds cir ca 2 pet. opliep tot 93X'93%- Amerikaansche shares waren nauwelijks prijshoudend. Steels 31%—31%.. Bethl. Steel 23X—23%. Anaconda 9%. De Youngleening kwam niet op verhaal en was iets zwakker op 4949 Door de gladheid van den Kruisweg in de Haarlemmermeer is een kleine auto, bestuurd door een wedstrijd schoonrtjden voor paren, terschool, ir. F. den E., Dinsdagmorgen over den kop geslagen. Gelukkig kwam de bestuurder, die de buite ling mee maakte, er zonder verwondingen af. Dinsdagmiddag had op den Heerenweg een aanrijding plaats tusschen een luxe en een vrachtauto. De heer B. kwam met een luxe auto uit de richting Haarlem. Van de Adriaan Pauwlaan kwam een vrachtauto, waar van de bestuurder den Heerenweg dwars wilde over steken. Een aanrijding was het gevolg, waar bij de luxe auto niet bestand bleek tegen de vrachtauto. De luxe moest worden weggesleept, terwijl de vrachtauto op eigen kracht zijn weg kon vervolgen. Persoonlijke ongelukken vonden hierbij niet plaats. Geboren: 10 December, zoon van A. Verton- Hendriks, 11 December, dochter van C. de Vries-Schippers. Overleden: 10 December, K. Joustra, 78 jaar Schutterstraat; J. C. Ordas. 63 jaar, Z. B. Spaame; J. A. M. V. Leeuwen, 37 jaar, Boog- straat. 11 December, N. V. v. Duijn, 72 jaar, Schotersingel. Nederl. Staatsleen ....prijshoudend Gemeenteleen prijshoudend Voungleening flanw Philips orUshoudend 'Jnüever vast Alcu prijshoudend Koninklijke prijshoudend UVA. prijshoudend Rubber prijshoudend Tabak verdeeld Amerik. waaraeu prijshoudend WOENSDAG, 13 Dec. Vorige Slotkoersen. Heden Londen 8.12% 8.16 Berlijn 59.32 59.32% Parijs 9.741/s 9.74 Brussel 34.56 34 57% Zwitserland 48.14 48.12Va Weenen Kopenhagen 36 35 36.50 Stockholm 42.— 42 Oslo 40.90 41.- New York (cable) 1.59 1.62 Rome 13.10 1307% Praag 7.40 7.37}-$ Madrid 20.25 20.35 Vorige Slotkoersen. Staatsleeningen 5 Nederland 1932 101% 102% 101% 100% 8% 87% 49% 45 49 47% 4% Nederland 1916 4% Nederland 1917 4 Nederland 1933 4y, N. Ind 1926 AB 4% N Ind 1931 5% Youngleen 1930 Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-MiJ Industrieën Unilever 91}$ Calve Delft =8 Alg Kunstzijde 30 Van Berkel's Pat 19% Nieuwe Philips 2641/2 Küch Accoustiek 7/s Ned. Ford 175}$ Industr. Buitenland Anaconda 9% Bethlehem Stee) 23% Kennecot 13% 0 S Steel 31',2 O 8 Leather 6% Intern Nickel 13% Stand Brands 16 Mijnbouw Boeton Mijnbouw 71/* Alg Exploratie 123% Redjang Lebong 112% Petroleum Kon OUe 176% Gaboes 13}$ Perlak 1014} Peudawa 3% Heden 101 1023/g 101% 100% 87% 87% 48 43% 48 47% 93% 39% 30 20 264% 173 9% 23% 13 31% 6Vs 137/e 16 7 124 113 176% 14 102 4 Vorige Slotkoersen. Heden Continental OU 11% 11% SheU Union OU 5% 5% Rubber A dam Rubber 96% Bandar rTn DeU Batavia Rubber 39 27% 26% 47 Vs 48 17/8 Serbadjadi Silau V I. Q. O- Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Java Ch Japan 21 Holl. Amerika Lijn J% Dito Gem Eigend Kon. Ned Stoomb 1»% Scheepvaart- ünie 45% 96% 72% 39 27% 26% "7% 48% 1% 22 1% 1% 10% 45% Suiker r, v A 170% 170^ jav. Cultuur 98% 99 N L 8. 067% 68% Vorstenlanden f4/s Actions idem 16.00 16.00 Tabak Dell Batavia Oude DeU Oostkust Senembab 109 108% 19 19 128% 129 Spoorwegen Union Pacific Wabash Erie Kansas City South South Ral!w Chic Milw MaxweU L. Gr14 737/, 74 2% 10% 10% 9 9 18 17% 3% 3% 14 14

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2