Villabrandraadsel opgelost Men TWEE DIENSTBODEN DE SCHULDIGEN MARKTEN WOENSDAG 13 DECEMBER PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND VROUW OVERVALLEN EN BEDREIGD De buit bedrpeg slechts f 100 NA DE JACHT VROOLIJK BIJEEN Een ander ging er met den buit van door EEN KLAVERJAS MET EEN NAPRAATJE Hernieuwd onderzoek gelast KERKELIJK GEHARREWAR TE CASTRICUM 'redikant op de verdachtenbank wegens schriftelijke beleediging Het verhoor van den predikant De predikant erkent open lijk zijn spijt Dubbele moordaanslag gepleegd Door het O.M. 12 jaar gevangenis straf geëischt BOKSEN Jackie Brown behoudt zijn titel RUGBY Nederlandsche Rugbybond KASTEELBRAND IN ENGELAND In het Engelsche graafschap Herony Whitechurche brak in het kasteel van de familie Mc. Cormick brand uit, die het gebouw bijna geheel verwoestteTwee gasten ies huizes, de Fransche hertog de la Tremoille en de Engelsche peer Rodney kwamen om het leven SCHAKEN HAARL. SCHAAKGEZELSCHAP Eendaagsche Kerst wedstrijd DAMMEN HAARL. R.K. DAMBOND De clubcompetitie 2e klasse NATIONALE DAMDAG TE HAARLEM BILJARTEN Jubileumwedstrijden D.E.S. Mizzi bracht den buit naar het bagagedepöt, Steffie stichtte den brand Tenslotte in de val geloopen Politie vlak bij den buit! OverDoor Maatschappelijk Hulpbetoon gedupeerde vorst- werkloozen. Booze maand In de Ridderzaal te 's-Gravenhage is begon nen de tweede gewone zitting in 1933 van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, onder voorzitterschap van jhr. mr. dr. A. van Karne- beek. Zonder beraadslaging of stemming wordt goedgekeurd het afwijzend voorstel van Ged. Staten inzake subsidie-aanvraag van de Vroed vrouwenschool te Heerlen. Ged. Staten stelden voor, afwijzend te be schikken op het verzoek der ,s-Gravènhaagsche Centrale Vereeniging tot bescherming van zui gelingen en kleuters om subs'die. Het voorstel van Ged. Staten wordt ongewij zigd goedgekeurd. Aan de orde is wijziging der subsidieregeling voor werkzaamheden in het belang van zenuw lijders en krankzinnigen. Ged. Statt) stellen n.l. voor, de hier bedoelde subs'die in het vervolg niet meer uitsluitend toe te kennen aan de Cen trale Vereen'ging tjjr behartiging der maat schappelijke belangen van zenuw- en zielszieken en de daarbij aangesloten vereenigingen. Mej. Groeneweg bepleit bij motie aanhouding van het voorstel. Over de motie staken de stem men (34-34). Over dit voorstel zal opnieuw ge stemd worden vóór begonnen wordt aan de be grooting. Bij het voorstel inzake subsidieverlening voor de restauratie van de St. Janskerk te Gou da en het schip van de N. Kerk te Delft komt de. heer Deerenberg (R.K.) ertegen op, dat de localiteiten, die het minst subsidieeren, het meest te zeggen hebben. Mr. Verbroek (Lib.), lid van Ged. Staten, wijst er o.m. op, dat de glazen veelal met par ticular subsidie worden gerestaureerd. Het voorstel wordt goedgekeurd. Bij een volgend punt dringt de heer Reljers (C.H.) aan op verlaging van de tarieven van t veer DordrechtZwijndrecht. De veerheffing mag geen verband houden met den crisisdienst der gemeente Dordrecht. Verder bepleit spr. een gesplitste veren-exploitatie, n.l. door ieder veer afzonderlijk. Bij een tariefverlaging, die zeer goed mogelijk is, dient ook rekening ge houden te worden met de belangen der voet gangers. De heer Jansen Maneschijn (A.R.) merkt op, dat de veerrechten niet altijd winst opleveren. Door deze veerrechten hebben de Staten nog iets te zeggen over het veerrecht. De heer De Bru'n (S. D.), antwoordend, wijst erop, dat, alvorens overgegaan kan worden tot tariefsverlaging, deze zaak eerst eens bekeken moet worden. Verlaging der veertarieven enz. komt het volgend jaar aan de orde. Gedurende een jaar wordt het veerbedrijf gecontroleerd. Aan de orde kwam het prae-advies omtrent *t verzoek inzake vrijdom van omslag, verbonden aan openbare wegen. Bedoeld verzoek was gekomen van den Z. H. Waterschapsbond, die daartoe art. 143 van het Algemeen Polderreglement wil gewijzigd zien, waardoor ook openbare wegen in den omslag kunnen worden betrokken. Ged. Staten stelden voor, art. 142 ongewijzigd te laten. De heer Trouw (l'b.) betoogde uitvoerig, dat z.i. openbare wegen wèl belast dienen te worden. Indien het antwoord van Ged. Staten hem niet bevredigt, zal spr. overwegen een uitspraak van de Staten te vragen. De vergadering werd hierop verdaagd. Naar eerst thans bekend wordt, heeft Zater dagmorgen omstreeks 9 uur een roofoverval plaats gehad in de woning van de 45-jarige ongehuwde Anthonia Tuller, in de buurtschap Kring van Dorth in de gemeente Gorssel. De vrouw, die alleen woont, werd uit haar huis gelokt met het roepen van „brand"! Toen zy de deur opende werd zij op den drempel ge grepen door twee gemaskerde mannen, die haar aan handen en voeten vastbonden en haar een oude jas over het hoofd gooiden. De vrouw werd daarna in het woonvertrek op een stoel gezet en werd onder bedreiging met moord gedwongen te vertellen, waar zich haar geld bevond. De indringers namen ruim 100 mee, van welk bedrag de vrouw 80 juist voor den verkoop van een koe had ontvangen. De onverlaten vertrokken met den buit, de vrouw gebonden achterlatende. Met veel moeite wist zij zich los te werken en daar zij de woning niet durfde verlaten, heeft zij de politie eerst Zondagoch tend met het gebeurde in kennis gesteld. Er wordt met ijver naar de daders gezocht. De vrouw, die als e enigszins zonderling bekend staat, had een paar weken geleden bezoek ge had van een tweetal heeren, die haar tot een levensverzekering trachtten te bewegen. Moge lijk bestaat er verband tusschen den roofover val en dit bezoek. Men neemt aan. dat de die ven met de situatie bekend waren. Met den verkoop van de koe moeten zij op de hoogte zijn geweest. De woning is gelegen op een 25-tal meters van een zandweg, die overdag nogal wat verkeer heeft, vooral van wielrijders, die dezen Weg een binnenweg van Deventer naar La ren (G.) gebruiken. constateerde, dat op den hoek van den Cool- singel het dispuut werd voortgezet. De agent hoorde toen zelfs bedreigingen uiten. Hij dreig de daarop met de sabel, doch de beide mannen zeiden van oordeel te zijn, dat er geen reden was hen te verwijderen en verzochten zelf naar de wacht te gaan. Aldaar aangekomen werd de agent en een collega, die inmiddels assistentie had verleend door de beide mannen mishandeld, nadat er een ruit van de wacht was ingeworpen door een buitenstaander. De politierechter te Rotterdam corrigeerde het gedrag van de beide mannen door van der tot vijf en van den B. tot twee maanden te veroordeelen. In hooger beroep voor het Haagsche Hof ont kenden de beide "erdachten. Volgens de ver klaringen van de agenten zou er op het oogen- blik van de aanbrenging in de wacht geen an dere politie aanwezig zijn geweest. Volgens de verdachten waren er wel vijf of zes agenten. De president en de advocaat-generaal wenschten beiden te worden ingelicht of een napraatje over klaverjassen identiek was met verstoring van de openbare orde. Er waren nog andere duistere punten in deze zaak, zoodat het Hof op vordering van den advocaat-generaal gelastte, dat de zaak zou worden terugverwezen naar den Rechter-Commissaris voor een her nieuwd onderzoek. P. A. D. was in de omgeving van Kerkrade op jacht gew'eest. Er was voldoende onder schot gekomen en bij het scheiden van de markt be sloot P. A. D. te Kerkrade met zijn jachtgezellen nog een glaasje te drinken. Het gezelschap vertoefde vroolijk gestemd in een café, terwijl buiten in den auto de buit en D.'s jachtgeweer lag onder bewaking van een jachthond. Dit beest liet echter D.'s belangen in den steek, en tolereerde, dat de grondwerker C. W. er met geweer en hazen tusschen uitging Toen het gezelschap tot deze ontdekking kwam. ging men met den auto op zoek en men trof den verdachte C. W„ die het geweer en de hazen onder den jas verborgen hield. Het O. M. eischte Maandag voor de Arrondis- eements-Rechtbank te Maastricht drie maanden gevangenisstraf tegen C. W. In den avond van Zondag 16 Juli verlieten de 30-jarige mastiekbewerker R. H. J. van der S. en de 35-jarige fruitknecht J. van den B een café aan de Weste Wagenstraat te Rot terdam, alwaar zij met K. en diens vrouw een partijtje klaverjas hadden gespeeld. Op straat werd door de eene partij betwist, dat de andere partij volgens de gestelde regels gespeeld had en daar de vrouw van K. eenigszins hard hoorend was, geschiedde de explicatie van een en ander op wat al te luidruchtige wijze. Een survellleerend agent van politie zag hierin ver storing van de openbare orde en maande het gezelschap tot doorloopen aan. Hiertegen rees eenig verzet van de eerstgenoemde twee, doch nadat de agent den gummiknuppel getrokken had verwijderden de mannen zich in de rich ting van de Meent. De agent volgde hen en In de middagzitting verscheen voor de meer voudige strafkamer te Alkmaar als verd. de 59-jarige predikant der Ned. Herv. gemeente te Castricum, ds. A. van P., ten einde terecht te staan ter zake een hem tenlaste gelegde eenvoudige beleediging bij geschriften van den 54-jarigen heer Petrus Weenk, kerkelijk notabel en penningmeester der Diaconale Kas, welken heer hij een door hem opgestelden doch door den ouderling P. Mooy eveneens onderteeken den brief had gezonden, ongeveer van den vol genden inhoud: Waarde Heer P. Weenk 1 U wordt verzocht voor 15 Juli aan te zuiveren het bij U bestaan de tekort in de kas der Diaconie, groot 480 plus rente en er voor te zorgen, dat de kas der Diaconie geen schade lijdt, aangezien CJ anders in aanraking kan komen met den strafrechter. De ouderling Weenk, allerminst gevleid door dit z. i. aan duidelijkheid niets te wenschen overlatende epistel, was den predikant vóór met een klacht bij den Officier van Justitie en het gevolg was een onderzoek door den rechter commissaris. Tevergeefs echter trachtte de rechter-commissaris een toenadering te bren gen tusschen den predikant en den beleedigde en toen dit niet gelukte, werd de zaak ter open bare zitting aangebracht. Mr. Ledeboer, president der strafkamer, on derhield zich, alsvorens tot verhoor van den getuige Weenk over te gaan, langdurig met den verdachte, ten einde zooveel mogelijk den on dergrond van de kwestie te kunnen bestu- deeren. De predikant gaf toe, dat naar zijn meening het kastekort was ontstaan door aanwending van prlvé-doeleinden. Was het dan, vroeg de president, uw bedoe ling den getuige W. te beschuldigen van ver duistering? Nu, dat direct niet, aarzelde de predikant, ik zou het liever noemen: malversatie.... In een gecombineerde vergadering van Kerk, Voogdij en Kerkeraad was de aangelegenheid breedvoerig besproken. Het tekort in de kas was alleen verantwoord door een kwitantie en dit achtte de predikant niet voldoende. Hij wenschte dat het tekort zou worden gecompen seerd door contanten of een obligatie. De president wees er den predikant met na druk op, dat in de instructie de Rechter-Com missaris al het mogelijke had gedaan om een modus vivendi te vinden en de zaak te schik ken, doch tevergeefsch. Na lang over en weer praten gaf de predikant toe, dat zijn schrijven wel wat al te pertinent was geweest, en hü beter had gedaan niet direct te dreigen met den strafrechter, doch op de mogelijkheid te wijzen. De getuige P. Weenk werd alsnu voorgeroe pen, doch alvorens het verhoor aan te vangen, wendde de president zich nog eens met nadruk tot den predikant, ten einde hem op te wekken zijn leedwezen te belijden, dat hij de gewraakte zinsneden in het geïncrimineerde schrijven had gebezigd, waarop de predikant zich tot getuige Weenk wendende tot hem zeide: Ja, ik betuig mijn spijt de bedreiging met den strafrechter te hebben geschreven. De heer Weenk scheen aanvankelijk wat sceptisch tegenover deze schulderkenning te staan en gaf zijn ongeloof in de oprechtheid daarvan te kennen, doch na een krachtige op wekking van den president, die wees op het gevaar voor het prestige van getuige. Wanneer Dominé eventueel zou worden vrijgesproken, legde Weenk zijn afwijzende houding af en verklaarde hij: Het doet mij genoegen uit den mond van Dominé te hooren, dat hij er spijt van heeft dezen brief te hebben geschreven. De Officier hield een uitvoerig pleidooi, waar in hij uitsluitend den moreelen kant van dit proces naar voren bracht. De Officier wees op het weinig verheffende schouwspel, dat Kerkelijke Colleges elkander in t haar zitten. Het ware verstandiger ge weest, indien een andere oplossing was ge vonden en de zaak was gebracht voor de pro vinciale Commissie van Onderzoèk. Dan had de ellende van een openbare behandeling in een rechtzaal niet plaats gevonden. De Officier wilde rekening houden met de betuiging van spijt door den predikant thans geuit, en requireerde een lage boete, ƒ1-sub sidiair 1 dag hechtenis. Uitspraak a.s. week. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft terecht gestaan de 33-jarige koopman H. v. M. uit Rot terdam, thans gedetineerd. Hij is de dader van den dubbelen moordaanslag, die op den tweeden Pinksterdag (5 Juni) van dit jaar in de Colonia- straat op de gezusters E. A. en M. M. Kopischka heeft plaats gehad. De man is verloofd geweest met de jongste dezer zusters. Echter verbrak het meisje de verloving. Uit wraak daarover heeft M. toen zijn daad gepleegd. Hij heeft met de vrouw op den bewusten dag ruzie gemaakt en des avonds in de Coloniastraat dicht bij naar woning zonder meer een paar schoten op haar gelost. Na zijn daad is hij weggeloopen doch hij werd door ooggetuigen gegrepen en aan de po litie overgeleverd. Hij heeft dadelijk alles be kend. Voor de rechbank echter nam hij een an dere houding aan. Hij verscheen met zijn jas over zijn schouders en met open hemd en wei gerde zich verder aan te kleeden. Hij weigerde voorts te antwoorden op alle vra gen van den president en wees slechts met den vinger naar den hemel. De president bracht hem aan het verstand, dat deze houding hem niet baten zou, daar de deskundigen hem toereken baar verklaarden. Verdachte zij toen, dat God hem bevolen had niet op de vragen van de rechtbank te antwoorden. Uit het getuigenverhoor bleek, dat beide da mes zeer ernstig gewond waren en hun herstel een medische prestatie van den eersten rang moet worden genoemd. Het O.M. eischte, de feiten bewezen achtend, twaalf jaar gevangenisstraf. Jackie rown, wereldkampioen en kampioen van Groot-Brittannië in het vlieggewieht, ver dedigde Maandagavond te Manchester zijn ti tels tegen Ginger Foran, dien hij in een strijd van vijftien ronden op punten sloeg, zoodat hij zijn titel behoudt. Te Amsterdam werd op verzoek van enkele aangesloten vereenigingen, een algemeene ver gadering gehouden van den Nederlandschen Rugby Bond. De grootere werkzaamheden in verband met de uitbreiding van het aantal clubs eischten een verkiezing van een penningmees ter en een tweeden secretaris. De heer W. Meertens van de A. R. V. C. werd in eerstgenoemde functie benoemd, ter- wijl de heer O. de Kreek, van de A. A. C. in laatstgenoemde functie werd gekozen. Een commissie, samengesteld uit den voor zitter en de heeren Pabbruwe (Delft) en Schok- kink (Utrecht) werd belast met de samenstel ling van de statuten en huishoudelijk regle ment. Een voorstel van Delft, om het stemrecht per vijftien leden vast te stellen, ongeacht of deze aan de wedstrijden deelnemen, werd niet aan genomen. In principe werd besloten per spelend vijf tiental aan iedere club één stem te geven. In de keuze-commissie' werden benoemd de heeren Bazer (R. C. E.), Reuchlin (Delft) en Bieger (A. R. V. C.). De-landen-wedstrijd Nederland—België zal 14 Jan. a.s. worden gespeeld. 'Op tweeden Kerstdag organiseert H. S. G. in haar clubgebouw Jansstraat 49, een Kerstwed strijd. Er zal in groepen van vier gespeeld worden, n.l. hoofd-, eerste, tweede en derde klasse. Voor elke groep worden twee fraaie prijzen beschikbaar gesteld. De speeltijden zijn van 10—13, 14—17, 18.30—21.30 uur. Wegens de groote deelneming wordt men be leefd verzocht zich zoo spoedig mogelijk op te geven aan den secretaris, den heer F. F. Groos, Oranjestraat 107, Haarlem. De eerste ontmoeting van bovengenoemde competitie heeft plaats gehad en wel tusschen de 2e tientallen van T.E.P. en Ontwikkeling. De T. E. P. reserves moesten in „Ontwikkeling 2" het huidige kampioenstiental hun meerdere er kennen en verloren met 128 hiervan. Op Zondag 14 Januari a.s. zal te Haarlem in „De Kroon", Groote Markt, een nationalen damdag worden gehouden ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan van den districtsbond Noord-Holland. Op dien dag zullen wedstrijden plaats vinden tusschen de vertegenwoordigende tientallen der districten Noord-Holland, Amsterdam, 's-Gra venhage en Rotterdam. Bij loting zal worden vastgesteld welke tien tallen in de eerste ronde tegen elkander zullen uitkomen. In de tweede ronde, welke 's namiddags vier uur zal aanvangen, spelen de winnaars uit de eerste ronde tegen elkander om den eersten en tweeden prijs en de verliezers om den derden en vierden prijs. Het bestuur van den districtsbond Noord- Holland heeft hiervoor vier fraaie prijzen be schikbaar gesteld. Het vertegenwoordigende tiental van het dis trict Rotterdam is voor deze wedstrijden als volgt samengesteld: Bord no. 1. N. Cohen; 2 D. H. Möllenkamp; 3 Ph. Kets de Vries; 4 C. Janneman; 5 J. J. de Boer; 6 G. Pors; 7 Nico de Haas; 8 Ph. J. Ham; 9 H. C. de Kroes van der Zanden; 10 A. Hagenaars. Dinsdagavond werd in „Hof van Holland" aan de Groote Markt het jubileumtoumooi voortge zet met de ontmoeting tusschen de V. B. „K. E. T. S." uit Amsterdam en de B.V. „D.E.S." De uitslagen zijn: K.E.T.S. D.E.S. Esser—J. Nobels Jr. 150—142 De Jong—L. Vlug 80—100 Bouquetv. Terwisga 12590 Buk—Bottelier 3570 BelzerRoozen 3050 De JongLangbroek 10081 Voorloopige uitslag 520533 Vrijdag ajs. wordt deze match beëindigd. Bijna veertien dagen heeft het raadsel van den villabrand aan de Weteringschans politie en publiek in spanning gehouden. Reeds on middellijk stond vast, dat hier kwaadwillig heid in het spel was, hetzij van binnen, hetzij van buiten uit, Deze laatste mogelijkheid moest weldra buitengesloten worden, zoodat de ver denking bleef rusten op de bewoners, den ouden heer Schnitzer en zijn bejaarde nicht, of op het personeel. Zooals wij gisteren reeds vermeldden, zijn thans aangehouden twee Oostenrijksche meis jes, die sedert kort bij de villabewoners in be trekking waren. De recherche stond hier voor een moeilijk geval. Men is begonnen de gangen te volgen van den heer en mej. Schnitzer, doch hierbij kwam niets verdachts aan het licht. Van het personeel konden enkele leden een afdoend alibi verstrekken, zoodat tenslotte de aandacht zich concentreert op de gedragingen van twee Oostenrijksche dienstboden, de 22-jarige Stef fie K., die sedert 1 Augustus JJ. by de familie Schnitzer in betrekking was en de eveneens 22-jarige Mizzi S., die pas voor een dag o! veertien in de villa in dienst was getreden Het meisje Steffie K. was dien bewusten avond ln de villa geweest. De met het onderzoek belaste recher cheurs kregen tot order: laat dit tweetal geen oogenblik los, we moeten te weten ko men wie hun relaties zijn. Deze tactiek van nauwkeurig volgen van al de gedragingen en gangen van de belde Oostenrijksche meisjes heeft tenslotte tot het gewenschte resultaat geleid. Maandag begaf Steffie K. zich naar het Cen- traal-Station, waar zy een kaartje naar Haar lem nam, uit het bagage-depót één groote zware kofer weghaalde en zich in den trein begaf. Te Haarlem stapte Steffie uit en begaf zich ook hier naar het bagage-depót, waar zy de koffer wilde deponeeren. Op dit oogenblik greep de recherche in. Het meisje werd aangehouden en de koffer in be- g genomen, zy bleek de uit de villa ver dwenen kostbaarheden, sieraden en kleeding- stukken te bevatten. Steffie K. is daarop naar Amsterdam overgebracht en op het bureau Leidscheplein tot diep in den nacht aan een langdurig verhoor onderworpen. Aanvankeiyk trachtte zy zich nog uit de si tuatie te redden met verhalen over onbekende heeren, die in de villa waren binnengedron gen, over anonieme brieven, die zy had ont vangen en waarin haar het recu van de kof fer werd toegezonden met het bevel ze uit het depót weg te halen en naar Haarlem te bren gen. zy had het niet gewaagd zich aan dit „bevel" te onttrekken. Tenslotte echter verwarde zy zich dusdanig in haar verzinsels, dat zy een bekentenis af legde. Toen het net om Steffie was dichtge klapt, ging men over tot arrestatie van haar helpster Mizzi, die bemerkende dat haar medeplichtige door de mand was ge vallen, eveneens bekende. Geleideiyk kon men nu het raadsel ontwar ren. Van Steffie, die in den tyd dat zy by de Schnitzers in dienst was. goed had rondge snuffeld, was het idee van diefstal en brand stichting uitgegaan. Mizzi had zy spoedig voor haar plannen gewonnen en op den bewusten Woensdagavond, toen zy alleen thuis waren, achtten zy de kans schoon. In een kofer gristen zy haastig byeen wat van waarde werd geacht; de juweelen en kost baarheden van de oude juffrouw, een aantal kostbare vossen, handmoffen, jurken en man tels. Steffie wist precies waar de juffrouw haar geld bewaarde. Het bundeltje bankbiljetten verdween in den koffer. Toen naar mynheer's kamer, waar Steffie in een kast f 450.aan bankbiljetten wist te liggen. Ook dat geld ging mee. Mizzi, die tevoren een paar flesschen pe troleum had gehaald, nam nu de koffer mee riep op straat een taxi aan en reed er mee naar het Centraal Station, waar zy ze in het bagage-depót af gaf. Het merkwaardige is, dat het politioneel on derzoek zich reeds in die richting had bewogen. Met groote moeite vond men uit de 300 chauf feurs dengene, die een juffrouw met zware koffers naar het station had gereden. Op het C. S. heeft de recherche toen ook ge ïnformeerd by het bagage-depót, maar daar is de zaak biykbaar oppervlakkig opgevat. Men wist er niets van een grooten koffer af, terwyi deze ervlakby stond opgeborgen. Terwyi Mizzi dus met de buit naar het sta tion was, heeft Steffie den brand gesticht. Een der door haar aangebrachte vuurhaarden heeft echter zijn plicht niet gedaan en dit werd het begin van de ontknooping, die tenslotte toch vol gen moest. Het was den meisjes bekend, dat zy den buit niet langer dan veertien dagen in het depót konden laten rusten. Daarna zouden de koffers naar Utrecht worden doorgestuurd en dit wil den zy in ieder geval voorkomen. Vandaar dat Steffie Maandagavond den buit ging afhalen, om het dan maar voorloopig in Haarlem op te ber gen. Hierby liep zy in de val! Het vruchtbaar recherchewerk in deze zaak is geleid door inspecteur Van Loo, Waarnemend chef van het bureau Leidscheplein en inspec teur Haije van de mobiele brigade der Centrale Recherche. Met hen mogen ook worden genoemd de namen der rechercheurs Uitzinger, Bakker, Veenstra en Mons. Byna al het verlorene is teruggevonden. In een der kamers van het Bureau Leidscheplein vormden de kleedingstukken en sieraden een wonderlyke collectie. Van alles hadden de meis jes meegenomen, o.a. verschillende paren schoe nen, flesschen eau de cologne, een pince-nez enz. enz. Op enkele kleinigheden na is de puzzle hier mee ontward. Nog zou vermist zyn 800 aan spaargeld van een lid van bet personeel, maar deze kwestie wordt onderzocht. Beide meisjes werden ter beschikking der Justitie gesteld. Door het invallen van de vorst J.l. Maandag kwamen, als ik goed ingelicht ben, circa 450 bouwvakarbeiders, transportarbeiders, landarbei ders enz. zonder werk. Deze menschen teekenden als naar gewoonte op de controlestaten van den dienst van werkloos heidsbestrijding. Woensdag kwam de mededeellng. dat deze men schen van dezen dienst geen steun kregen in verband met een ministerieele beschikking, dus naar Maatschappelijk Hulpbetoon werden verwe zen. Op zich zelf was dit al een mindere steun- Uitkeering. Vrijdag wanneer over het algemeen de betaaldag is van Maatschappelijk Hulpbetoon, werden de leden van den R. K. Bouwvakarbeidersbond door den penningmeester aangezegd, dat wanneer hi1 zou beschikken over de uitkeeringen, de betaling zou plaats vinden op een bepaald uur. Doordat de persoon, die de gelden haalt wat later zou worden geholpen, werden de menschen naar huls gestuurd met de boodschap, dat het eenige uren later zou geschieden. Doch toen kwam de mede- deeling, dat de zaak nog in bewerking was en konden de menschen weer gaan in de veronder stelling, dat Zaterdag de zaak wel ln orde zou ziln. De penningmeester onzer organisatie ging toen persoonlijk naar Maatschappelijk Hulpbetoon, na de menschen te hebben medegedeeld, dat zij des middags maar terug moesten komen, wat dan ook gebeurde, doch wie schetst hun teleurstel ling toen hun werd medegedeeld, dat zij voor 99 pet. een wachtweek moesten maken en dus geen cent kregen. Ik zal niet ontkennen, dat er bij geweest zul len zijn waarvan de beslissing in orde zou zijn, maar ik wil toch gevallen demonstreeren, welke met alle rechtvaardigheid in strild zijn, b.v. een lid was eenige weken in den steun geweest, had het geluk op den bewusten Maandag aan het werk te kunnen gaan, doch door de vorst kon dit niet plaats vinden, werd dus werkloos, zon der aan het werk te ziln geweest, verviel dus ook in handen van Maatschappelijk Hulpbetoon en kreeg ook geen cent. Een ander geval, een lid had maanden zonder werk geweest, werkte voor het invallen van de vorst één week en kreeg ook over deze week geen cent. Als men nu de omstandigheden bij dezen man thuis kent, het gezin bestaat uit zeven personen buiten een hulp, die aanwezig is voor de vrouw, die in de kraam ligt en van welk gezin een kind bijna stervende is, kan men wel begrij pen wat het geweest is, toen de man thuis kwam en moest vertellen dat hi) over die week geen cent had ontvangen. Toen door den penningmeester hierop werd ge wezen, deelde de heer Hagebout mede, dat hy er niets aan kon doen, want dat hem dat van hoogerhand werd voorgeschreven. Ik betwijfel ech ter ten sterkste, dat wethouder Van Liemt hier aan zijn goedkeuring kan hebben gegeven, doch aat de directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon maar willekeurig naar eigen inzicht oordeelt en verordent. Was het niet de taak geweest van den directeur in deze buitengewone vorstperiode en de daaraan verbonden gevolgen eens in overleg te treden met den wethouder, om te zien hoe te handelen, doch niet zelfstandig en zoo goed als zonder onderscheid alle menschen over een kam te scheren. Mogelijk had het anders geloopen, alsnog zou ik den directeur ln overweging willen geven het nog te doen, waardoor zeer waarschijnlijk nog veel leed verzacht kan worden, althans veel on recht goed gemaakt kan worden. Want voor mij staat vast, dat er veel verbit tering is gemaakt en dat de meest princlpieele katholiek bij een dergelijke behandeling in op stand komt. Indien het misschien aap het vele werk gewe ten zou kunnen worden, was het dan niet wen- schelijk geweest, om de penningmeesters in deze buitengewone gevallen te hooren, deze menschen ziln over het algemeen met de omstandigheden van hunne leden op de hoogte en mocht bijgeval ten onrechte ultkeering gegeven worden, dan is Maatschappelijk Hulpbetoon wel bij machte dit terug te vorderen. Dus volgens mijn meening kon ook dit geen reden zijn om zoo goed als alle gevallen af te wijzen. Hopende, dat dit ingezonden stuk voor de be trokken Instelling aanleiding zal zijn haar de naar m.i. gemaakte fouten te herstellen, ver blijf ik inmiddels NÜNNINk. Lid van den R K. Bouwvakarbeidersbond St. Joseph, Afd. Haarlem. Naschrift Redactie: Volgens, van den directeur van Maatschappe lijk Hulpbetoon ontvangen inlichtingen, heeft Maatschappelijk Hulpbetoon zich te houden aan gestelde regelen door den Minister omtrent de verleening van steun, ook aan vorstwerkloozen. Daarbij is als eerste elsch gesteld, dat naar behoefte moet worden gesteund, zoodat, als iemand den laatsten tijd zooveel heeft verdiend, dat hij iets had kunnen oversparen, hit niet da- delilk voor steun in aanmerking komt. De door inzender aangehaalde gevallen kunnen zóó niet worden beoordeeld. Als er, naar het oordeel van inzender, iets niet luist zou zijn, dan kan hit door tusschen- komst van ziln organisatie de zaken laten voor leggen aan Maatschappelijk Hulpbetoon. Krijgt hij daar geen bevrediging, dan kan de organisatie zich nader wenden tot het gemeente- i bestuur. Een slechte beurt maakt November 1933 in onze Nederlandsche handelsbalans. Nog altyd is de hoop niet verstorven, dat onze export eenigszins op verhaal zal komen. Dat de oude glorie-periode voor onzen uit voer voorby is, staat nu wel voor ieder vast: maar ook de verwachting dat de afbrokkeling zich niet verder zal voltrekken en eenig herstel intreden zal, wordt flauwer. November was weer een booze maand. Terwyi in November 1932, berekent de „Standaard", voor 70 millioen gulden werd uit gevoerd, is dit exorbitant lage cyfer in 1933 toch nog lager gekelderd en op 63 millioen ge komen. Daarentegen maakte de invoer een spronge tje van 106 tot 109 millioen. Gevolg is dan ook, dat terwyi in November 1932 van onzen invoer 65.9 pet. door uitvoer gedekt was, dit percentage voor 1933 op 573 pet. kwam. Voor meer dan 40 pet. van hetgeen het bui tenland ons levert, moeten wy betaling zoeken niet in leverantie van Nederlandsche goederen, maar van andere diensten, die al moeiiyker rendabel kunnen worden geleverd. AMSTERDAM, 13 Dec. Veemarkt. 302 vette kalveren: le kwal. 5456 cent, 2e kwal. 4452 cent, 3e kwal. 3440 cent per K.G. levend gew. 19 nuchtere kalveren 6.009.00 per stuk. 366 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 4445 cent, zware varkens 4344 cent, vette varkens 4243 cent per K.G. slachtgew. 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Marktverloop. Vette kalveren groote aanvoer, willige handel in allerbeste soorten en prijs houdend; mindere soorten sleepende handel en lagere pry zen. Varkens matige aanvoer en prij zen als Maandag. BEVERWIJK, 11 Dec. Bloemenveiling ,,'t Cen trum" Due v. Tholl 1.002.75, A. Plerson 7 8, Calla's 412 per 100. Troschrysanten per 1O0 bos: Herco 12.0030.00, Wilcox 8.00—15.00, God fried Perfection 8.0022.00. Frans Jozuf 8.00 29.00, Pourpré 6.0013.00, Malson Bronze 8.00 14.00, Rose Day 8.0023.00, Miss Edith Cavell 10.0023.00, Flory King 4.0011.00, Afrlcaan 4.0010.00, Edward Page 6.0018.00, Polly Ven 4.00—17.00, Montblanc 10.0020.00, Louis Germ 7.0O—29.00, Golden Sael 15.00—24.00, Stanley Ven 6.00—15.00. La Flancelle 10.00—17.00, div. Kasrozen 0.401.25, Chrysanten per stuk: Sax export 417 cent. Halley 212 cent, Montblanc 1020 cent, Cavell 220 cent, Pulling 217 ct„ Germ 420 cent, Pepers per ben 1.503.50, Hulst per K.G. 3040 cent. BEVERWIJK, 11 Dec. R.K. Coöp. Tuindersver. „Kennemerland" Boerenkool 1035 cent, An dijvie 2055 cent, Peterselie 45 cent, Selderie 35 cent, Prei 614 cent per kist. Bloemkool I 1013 cent, idem II 24 cent per stuk. Tomaten 49 cent, Uien 23 cent per K.G. Roode kool 2.55 cent, Gele kool 24 cent per stuk. Sprui ten 1622 cent per K.G. Groene kool 23 cent. Knollen 25 cent per stuk. BLOKKER, u Dec. „Op Hoop van Zegen" Boerenkool 1.10, Gele kool 1.102.10, Zoete Ap pelen 9.30, Sterappelen 18.00, Druiven 53.00. Bellefleur 6.90, Beurré Seedling 7.10, Gieser Wil deman 10.50, Goudreinet 11.5014.90, Present van Engeland 9.1012.40, Zoete Ermgaard 8.30 12.40, Gron. Kroon 6.70. NOORD-SCHARWOUDE, 13 Dec. 1900 K.G. Uien: Drielingen 1.30, Uien 2.602.70, Grove Uien 2.60. 150 K.G. Kroten 0.90. 39000 K.G. Roode kool 1.00—2.70. 23400 K.G. D. Witte kool 1.80—2.50. 11800 K.G. Gele kool 1.00—1.70. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Dec. 1650 K.G. Aardappelen: Drielingen 0.80. 725 K.G. Peen.J2.70. 22000 K.G. Roode kool 1.20—2.60. 15000 K.G. Gele kool 1.20—2.00. 9000 K.G. Deensche Witte kool 1.402.00. 6800 K.G. Uien: Gele Uien 2.10— 2.70, Gele Drielingen 1.40, Gele Nep 2.70. 530 st. Bloemkool: le soort 9.8012.20, 2e soort 1.50. PURMEREND, 12 Dec. Gemeentelijke Kaas- beurs. Verhandeld 21 partijen, wegende plm. 28000 K.G. Hoogste prijs 22.00 per 100 pond. Handel matig. LEIDEN. Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemen veilingver. „Lelden en Omstreken". Roode kool 1.506.70, Savoye kool 1.804.20, Groene kool 0.702.60, Peterselie 1.502.80, Prei 2.805.20, Kropsalade 3.00—3.30, Selderie 1.403.00, Knol- selderle 0.504.00 per 100 stuks. Witlof 6.00 21.00, Boerenkool 1.503.10, Uien l.OO2.80, Wor telen 1.005.10, Spruiten I 9.0020.00, idem II 7.0012.00 per 100 K.G. Andijvie 1862 cent per kist. LISSE. Gladiolenvelling door de Coöp. Veilings ver. voor Bloembollenkweekers H. B. G. (GA.). Red. Canna 14 op 1.05 12-14 0.80 10-12 0.60: Virginia 12 op 0.90 10-12 0.55; Prince of Wales 14 op 1.25 12-14 1.00 12 op 0.85 10-12 0.65: L'Im- maculée 12 op 0.85; Rossette 12 op 0.70: Bar. van Wijnbergen 14 op 0.95 12-14 0.75 10-12 0.55: Flam. Sword 10-12 0.65 14 op 1.15 12-14 0.75 12 op 0.80 10-12 0.60; Jac. van Beleren 14 op 1.15 12-14 1.00 10-12 0.65: Orange Queen 10-12 0.55; Jos Hulot z. 12 op 1.15 10-12 0.70; Odin 12 op 0.85—0.90 10-12 0.60; Pendeleton 10-12 0.60; Foch 12 op 0.85 10-12 0.60; Impressive 10 op 1.10; Mount Cenis 12 op 0.70 14 op 0.85 12-14 0.75 10-12 0.56; Mr. Mark 12 op 1.50 10-12 0.60; Nora 10-12 0.65; Halley 10-12 0.55 12 op 0.75; Pink Perfection 14 op 1.05 12-14 0.85 10-12 0.55; Orange Brillant 14 op 1.30 12-14 1.05 10-12 0.70; White City 14 op 0.80; Early Sunrise 14 op 1.10 12-14 0.90 10-12 0.65; Salmonea 12 op 1.00 10-12 0.65; Rose Précose 14 op 1.20 12-14 0.90 10-12 0.60; Crimson Glow 14 op 1.10 12-14 0.90 10-12 0.65; Trudel Grotz 12 op 1.80 10-12 1.10 8-10 0 60; Va nessa 12 op 0.95. Bijgoed. Lil Regale 18-20 3.00; Pol. Grand Mo- narque 1.50; Freesia Refracta 0.20; Anem. de Caen 0.28—0.50; Montbr. Meteoor 0.16; Fantasie 0.15; Potsle 0.09—0.16. PURMEREND, 12 Dec. Coöp. Centr. Eierenvel- ling Purmerend GA. Aangevoerd 56000 eenden eieren 4.104.30 per 100. 72000 kipeieren: 70-80 K.G. 5.90—6.10, 65-66 K.G. 5.30—5.60, 63-64 K.G. 4.90—5.40, 60-62 K.G. 4.805.30, 58-59 K.G. 4.50 —5.10, 56-57 K.G. 4.30—4.80, 53-55 K.G. 4.00— 4.50, 50-52 K.G. 3.504.00, 45-59 K.G. 3.10—3.80. ROTTERDAM, 12 Dec. Veemarkt. Aange voerd werden: 202 paarden, 8 veulens, 1 ezel, 1464 magere en 506 vette runderen, 333 vette kalveren, 96 graskalveren, 761 nuchtere kalve ren, 147 schapen en lammeren, 3 varkens, 10 biggen, 17 bokken of geiten. Pry zen per Kg.: Vette koeien le kwal. 5661 ct„ 2e kwal. 5052 ct„ 3e kwal. 3540 ct„ vette ossen le kwal. 5355 Ct„ 2e kwal. 4047 Ct., 3e kwal. 3438 ct., stieren le kwal. 4852 ct„ 2e kwal. 4244 ct., 3e kwal. 37 ct., vette kalveren le kwal. 85—90 ct., 2e kwal. 6575 ct., 3e kwal 4555 ct., schapen le kwal. 36 ct., 2e kwal. 32 ct., 3e kwal. 28 ct., lammeren le kwal. 38 ct., 2e kwal. 32 ct., 3e kwal. 28 ct., graskalveren le kwal. 46 ct., 2e kwal. 42 ct., 3e kwal. 36 ct., nuchtere kalveren le kwal. 26 ct., 2e kwal. 36 ct., 3e kwal. 36 ct., slachtpaarden le kwal. 3540 ct., 2e kwal. 36 ct., 3e kwal. 32 ct. Prijzen per stuk: Schapen le kwal. 16, 2e kwal 12, 3e kwal. 7, lammeren le kwal. 13, 2e kwal. 11, 3e kwal. 5, nuchtere slachtkalveren le kwal. 12, 2e kwal. 10, 3e kwal. 8, nuchtere fokkalveren le kwal. 18, 2e kwal. 14, 3e kwal. 10, slachtpaarden le kwal. 130, 2e kwal. 80, 3e kwal. 65, werkpaarden le kwal. 150, 2e kwal. 120, 3e kwal. 70, hitten le kwal. 70, 2e kwal. 55, 3e kwal. 40, veulens le kwal. 70, 2e kwal. 50, stieren le kwal. 265, 2e kwal. 195, 3e kwal. 140, kalfkoeien le kwal. 260, 2e kwal. 240, 3e kwal. 160, melkkoeien le kwal. 250, 2e kwal. 200, 3e kwal. 150, vaarzen le kwal. 130, 2e kwal. 110, 3e kwal. 90, pinken le kwal. 90, 2e kwal. 70, 3e kwal. 45, graskal veren le kwal. 60, 2e kwal. 4->, 3e kwal. 30. TEXEL, 11 Dec. Aanvoer: 1 kalf, 1 nuchter kalf, 2 lammeren, 1 geit, 6 biggen f 8—12, 5 kor ven konijnen f 0.751.50. Eierenveiling. Aanvoer 28795 eieren. 58—62 Kg. per 100 f 4.90—5.50; 62—64 Kg. per 100 f 5.30—5.60; 66—70 Kg. per 100 f 5.60—6.00; 46—56 Kg. per 100 f 3.40—4.60. WARMENHUIZEN, 12 Dec. Roode kool 2.80 2 90, idem II 1.30—2.10, Gele kool 1.10, Deensche Witte kool 1.50—2.50. idem II 1.50—1.60. Uien 2.502.60, groote Uien 2.80 per 100 K.G. WOERDEN, 13 Dec. Kaasmarkt. Aange voerd werden 137 partyen. lste soort met R.M. 2527, idem 2e 60ort met R.M. 2224. Handel matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3