STADSNIEUWS Gemeenteverslag over 1932 Haarlem, 14 Dec. 'De Leidsche Courant I BEURS VAN AMSTERDAM De vroegbeurs Wisselkoersen DONDERDAG 14 DECEMBER CRISIS-TENTOONSTELLING „KUNST S.O.S." Frans Halsmuseum HAARL. BACHVEREENIGING Derde concert Herdenking J. S. Bach STADSSCHOUWBURG „Elias weet 't beter" Bruno Frank's „Nina" „Kabale und Liebe" Eerste Recollectieavond voor R.K. Jeugdleiders Kruisverbond AIliance-Fran^aise Het ijs rondom Haarlem Waar wil u rijden? St. Moritz Nova Zembla OM EEN WIELRIJDER TE ONTWIJKEN Autobus vernield Het Handelsregister en kapitaal reductie W aarschu wing Diploma ziekenverpleging PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND De ziekenhuizen DROEVE AFLOOP VAN EEN FEEST Meisje van den motor gevallen en gedood Postverzending per Zilvermeeuw Woningbouw aanbesteed Afgerond in hondertallen guldens Personalia BURGERLIJKE STAND SANTPOORT AGENDA IS December VELSEN IJMUIDEN is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan- gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIEN VRAAGT PROEFEXEMPLAAR Beurs-thermometer Nederl. Staatsleen pröshoudend Gemeenteleen prijshoudend Youngleening beter Philips ......luier 'Jnilever luier Aku prijshoudend Koninklijke 'uier DONDERDAG 14 DECEMBER 1933 102Va ay, ra. tnd. 1931 5% Youngleen 1930 11 Va 5% 11% A'dam Rubber 96% Bandar 71 Del) Batavia Rubber 38% Serbadjadl 27Va SUau 26% Nog slechts eenige dagen schelden ons van de sluiting dezer tentoonstelling, welke op Zondag 17 Dec. a.s. za! plaats vinden Ook in de derde week werden nog enkele werken verkocht. Onder verwijzing naar de advertentie in dit blad maken we belangstellenden er op ap- merkzaam, dat op den sluitings-Zondag een muzikale matinée zal gegeven worden door mej. Annie Hermes (zang), mej. Suze Wintershoven (piano) en den heer Eduard Piele (violoncel). Ten gehoore zullen gebracht worden werken van Scarlatti, Eccles, Brahms en Fauré. Dinsdag 19 December zal voor de Haariem- sche Bachvereenigmg een concert gegeven wor den door het Amsterdamsche Concertgebouw orkest onder leiding van Pierre Monteux met als solist Raphael Lanes (violoncel). Het programma verme'dt: Concerto Grosso d. kl. t. van G. F. Handel; concert voor violon cel met orkestbegeleiding van A. DvorAk; La Péri van PDukas en L'Oiseau de feu van X. Strawinsky. Daar het in het begin van 1985 300 jaar zal geleden zijn dat Joh. Seb.. Seb. Bach werd ge boren hebben de directeuren der Haarlemsche Bachvereeniging het plan opgevat om reeds in dit concertseizoen n.l. op 9 Februari op op 30 April in samenwerking met de Nederlandsche Bachvereeniging en de afd. Haarlem van de Mij t. b. d Toonkunst eenige werken voor koor, solisten, Jo Vincent. Annie Woud. Louis van Tulder en Max Kloos) orkest en orgel, n.l. een viertal candidaten en de H-MoU-Messe" te doen uitvoeren. De Tooneelgroep „Het Masker" (artistieke leiding Else Mauhs, Jan Musch en Ko Arnoldi), zal Zaterdag 16 dezer, in den Stadsschouwburg, nog een enkele voorstelling, tegen verminder de prijzen, geven van het bekende b'ijspel „Elias weet 't beter", met Jan Musch als Elias. Op Vrijdag 15 dezer zal in den Stadsschouw burg te Haarlem door het gezelschap van Prof Leopold Jessner de eerste voorstelling in Neder land worden gegeven van „Nina", die Komödle einer Filmdiva, van Bruno Frank, in de mise- en-scène van Emil Rameau. De hoofdrollen zullen worden vervuld door: Lydia Busch, Lotte Jager, Hedwig Schlichter, Anna Jeannette Weiss, Fritz Melchior, Erwin Parker, Emil Rameau. Het gezelschap van Prof. Leopold Jessner zal Zaterdagmiddag 16 dezer om 2 uur een school voorstelling geven van Friedr. von Schiller's „Kabale und Liebe". Morgenavond, Vrijdag 15 December, zal van wege de Haarlemsche Districts K. J. C. de eerste recollectieoefening gehouden worden in de kapel van het R. K. Lyceum, Zijlweg 199, om half ne gen. Deze recollectieoefening van Vrijdagavond zal de eerste zijn van een reeks driemaandelijksche bijeenkomsten van Alle jeugdleiders, waarbij vooral de godsdienstige gedachte van het jeugd werk zal worden belicht. Deze recollectieoefening is bestemd voor alle jeugdleiders der verschillende vormen van het katholiek mannelijk jeugdwerk: leiders van „Jonge Wacht," Verkennersleiders, S. F. L. leiders, juniorenleiders van de sport. Wie den voorzitter der Districts K. J. C. kent, weet, dat de oefening op het juiste aanvangsuur, klokslag half negen, zal beginnen! Men zij dus op tijd! In het gebouw der R. K. Militairenvereenl- ffing hield het Kruisverbond Woensdagavond een vergadering, waarop ook de leden der Ma- riavereeniging waren uitgenoodigd. Het bleek, dat de koude Noordoostenwind minder afschrik wekkend op de dames dan op de heeren had gewerkt. De gevoerde besprekingen betroffen voorna melijk de winteractie. Met het oog op de on gunstige tijdsomstandigheden was dit jaar geen Blauwe Maand georganiseerd, doch binnenkort zou door het beleggen van een aantrekkelijken propaganda-avond nog eens de aandacht van het pub'iek op de katholieke drankbestrijding worden gevestigd. In verband met den opstellenwedstrijd, die door het hoofdbestuur van het Diocesaan Kruis verbond is uitgeschreven en die door een soort gelijken plaatselijken wedstrijd wordt vooraf gegaan .hield nu de heer H. B. van der Sande een inleiding over „Het huisgezin, de drank en de drankbestrijding". Het groote nadeel, dat vele gezinnen van het drankgebruik ondervin den, de uithuizigheid, het verstoren van den onderlingen vrede, het verwaarloozen van de opvoeding der kinderen en zooveel ander kwaaa, dat hiermee samenhangt, werd in een duidelijk betoog geschetst. De drankbestrijding is nood- zake'ijk om het gezin daartegen te beschermen De rede werd met veel aandacht aangehoord en lokte een hartelijk applaus uit. cureur op en werd bekend om zijn groote successen. Plotseling om tot nu toe totaal onbekende redenen legde hij zijn procureurschap neer en werd „zaakwaarnemer", een vak dat niet veel opbracht, zoodat hij dikwijls zijn schulden niet kon betalen. Toen kwam de bloedige Fransche revolutie. Fouquier klom op, slaagde er in zich bij de nieuwe regeerders in te dringen en werd offi cier van justitie bij de revolutionnaire recht bank. Reusachtig groot zijn het aantal aan klachten, die hij tegen soms zeer beroemde personen heeft ingediend, aanklachten, die na genoeg altijd den dood op het schavot van de betrokkenen tengevolge hadden. Want Fouquier wist steeds, dank zij zijn groot aantal spionnen, een „bewijs" te construeeren voor de „misdaad" van de aangeklaagden en daardoor den indruk te wekken, dat er inderdaad „recht" gesproken werd. Op zeer levendige wijze gaf Mr. Gargon een schildering van enkele rechtszaken, die door de revolutionnaire rechtbank behandeld werden, o.a. het proces der Girondijnen. Spr. wees er op, dat Fouquier wel een on vermurwbaar revolutionnair was, maar tevens ook een zacht echtgenoot en goed vader. Maar ook aan Fouquier werd tenslotte het vonnis voltrokken, waartoe zoovelen door zijn toedoen veroordeeld werden: hij stierf op het schavot. Dit is dan ook het eenigste proces geweest hetwelk hij verloor! De boeiende en klankrijke rede van Mr. Gar gon oogstte veel succes. Voor de afdeeling Haarlem van de Alliance Frangaise hield Mr. Maurice Gargon, advocaat by de Parjjsche Balie, een lezing in het café restaurant Gebr. Brinkmann over „Fouquier Tinvllle." De voorzitter, de heer Sauveur, opende met een woord van welkom, in het bijzonder tot den heer M. Gargon, die hij in zijn verschillen de hoedanigheden al§ jurist, philosoof, histori cus enz. schetste. In zeer welsprekende taal schetste Mr. Gar gon vervolgens het leven en het karakter van Fouquier Tinvllle den beruchten officier van jus. title van de revolutionnaire rechtbank tijdens de Fransche i evolutie. Deze wérd geboren in Picardië, uit welgestelde ouders. Toen hij 13 jaar oud was stierf zijn /ader en zeven jaar later kwam hij op het kantoor van een advo caat. Later trad hij zelf als advocaat en pro- De afd. Ijsbond, meldt: Kleine wateren om Haarlem berijdbaar. Amsterdamsche Vaart goed. Ringvaart Halfweg tot Sloten onberijdbaar. Noorder Spaarne onberijdbaar. Zijkanalen B. en C. nog bevaren. Mooie Hel door wakken levensgevaarlijk. UitgeestZaandam: goed. HoornAlkmaar: goed. De V. V. V. te Haarlem deelt het volgende mede: Kleine wateren berijdbaar, Amsterdamsche vaart goed, ringvaart HalfwegHaarlem on berijdbaar, Noord Spaarne onberijdbaar, Zijka nalen B en C worden nog geregeld bevaren en zijn onberijdbaar, Mooie Hel door wakken levensgevaarlijk, UitgeestZaandam goed, Alk maarHoorn goed, Hoofdvaart van de Lijnden tot aan de Kaag berijdbaar. AalsmeerVijfhui zen berijdbaar. Bij Zwanenburg wordt op de Ringvaart een baan uitgezet. Op de ijsbaan "St Moritz", aan de Amster- damschevaart, is een tweede gram.afooninstal- latie aangeschaft, zoodat er nu volop muziek Is. Verder zal er Zaterdagmiddag een bijzonder groote attractie worden gegeven. Er heeft dan een wedstrijd plaats in hardrijden op de lange baan met zoogenaamde afvalraces. De baan is 300 meter lang en moet dus twintig keerwor- den gereden. Het is de bedoeling na elke twee ronden een klassement in te voegen en de laat ste af te laten r vallen. Voor dezen wedstrijd blijkt al veel belang stelling te bestaan. De ijsbaan „Nova Zembla" te Spaarndam, is den geheelen dag tot hedenavond 10 uur ge opend. Het ijs is zeer goed. Zie ook elders in dit blad. D chauffeur van een autobus van den dienst NoordwijkHaarlem zag onder Vogelenzang, dat een wielrijder door de gladheid slipte. De man viel vlak voor de wielen van de bus. De chauffeur remde uit alle macht. Het leven van den wielrijder werd gered, maar de bus vloog tegen een boom en de wagen werd totaal ver nield. De weinige passagiers werden allen door de glasscherven gewond. Een vrouw kreeg een hersenschulding. Een geneesheer was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. De chauffeur kreeg weinig letsel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken verzoekt ons te melden: De ingeschrevenen in het Handelsregister worden er op attent gemaakt, dat zü verstandig doen de wijziging in het handelskapitaal hun ner zaak op te geven vóór 29 December a.s. De jaarlijksche bijdrage 1934 toch wordt vastgesteld naar het op 1 Januari 1934 bij het Handelsregister opgegeven kapitaal. Is dus door de tijdsomstandigheden prijsdaling der goederen, inkrimping bedrijf het handels kapitaal verminderd sedert de laatste opgave, dan dient hiervan opgave op een bepaald' for mulier te geschieden, waarna aan de hand van de in de wet voorkomende retributie-schaal de jaarlijksche bijdrage al of niet verminderd wordt. De kantoren van het Handelsregister, gevestigd Nassauplein 6, zijn geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur, 's Zaterdags van 9 tot 12 uur. Deze kapitaalsopgaven zijn niet voor het publiek ter inzage. De Commissaris van Politie te Arnhem maakt bekend, dat door vertegenwoordigers van de N. V. Hygia Rhewav, gevestigd te Arnhem, on dergoederen worden verkocht tegen prijzen, welke ver uitgaan boven de prijzen, die als re gel voor ondergoederen worden betaald. Voor den verkoop worden veelal Rijks- en gemeente ambtenaren en spoorwegpersoneel bezocht. Waar blijkens ingekomen berichten vele perso nen door het bestellen dier goederen en het on derteekenen van een koopbrief verplichtingen op zich hebben genomen, waarvan zij zich te voren niet voldoende rekenschap hebben gege ven, wordt een ieder aangeraden, alvorens een contract met vorenbedoelde onderneming aan te gaan, zich goed te overtuigen waartoe men zich verplicht. In de Mariastichting zijn Woensdag geslaagd voor het diploma A ziekenverpleging de Eerw. Zusters Charita, Seraphine, Lidwien en Adalde en de demes A. E. van Bentun, A. M. A. Wrah- mann, Ch. M. H. Denelinne en E. M. Gondaal. In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van Prov. Staten van Noord-Holland is de voordracht van Ged. Staten om korting van 8 Mi pCt. op dé pensioenbijdragen te heffen aangenomen met 3323 stemmen. Het voorstel-Lambooy om 1500 voor ge huwden en kostwinnaars en 500 voor onge huwde buiten de korting te laten en over het geheele loon 6%% te korten, werd verworpen met 519 stemmen. Het voorstel-Vulik om 3000 vrij te laten en over het geheele loon 6 pCt. te korten werd verworpen met 3426 stemmen. Z.h.s. werd aangenomen een voordracht van Ged. Str ten t't 10 r Ct. verlaging van de -;a- larlssen van Ged. Staten en 10 pet. verlaging van de vacatie-gelden der commissie-verga deringen van de vergadering van ziekenhuizen en bedrijven. De voordrach van Ged. Staten om in 1934 geen vacantietoeslag uit te keeren werd aan genomen met 34 tegen 26 stemmen. De andere voorstellen dienaangaande kwamen dientenge volge te vervallen. Het voorstel-Hijermans om het subsidie voor T.B.C.-bestrijding te verhoogen tot f 120.000.— werd verworpen met 35 tegen 25 stemmen. De 10 pet. korting op de subsidés werd daar na aanvaard met de stemmen der communisten trgen. Het voorstel-Hoogland, om de bijdrage aan de gemeenten voor het Nijverheidsonderwijs voor 1934 te korten met 10 pet. in plaats van ge leidelijke afschaffing, door Ged. Staten voor gesteld, werd aangenomen met 41 tegen 19 st. Het voorstel om op de Provinciale bijdrage aan vakonderwijs, buitengewoon L. O., nazorg buitengew. lager onderwijs en openluchtscholen een korting van 10 pet. toe te passen, werd z.h.s. aanvaard. In de voortgezette vergadering van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland, hedenmor gen half elf, kwamen aan de orde de balans en exploitatie-rekening van de ziekenhuizen. Voorzitter was de heer A. H. Gerhard. De heer DROOG (R.K.) was van meening, dat de begrooting wel wat krap is opgesteld. Er zullen meer uitgaven gedaan moeten worden dan geraamd is. Spr. noemde het aantal vaste verplegenden ten opzichte van andere zieken huizen te groot. Het verschil in salaris tusschen waarnemen de hoofdverpleegsters en eerste verpleegsters moet een beetje ruimer gemaakt worden; het verschil is thans nog te klein. De ambitie van de eerste verpleegsters om waarnemende hoofd verpleegsters te worden is daardoor niet groot. De heer ABRAHAMS (V.D.) betwijfelde of men er in de provincie wel van doordrongen Is, dat bij de „ziekenhu'zen" bezuinigd kan worden, buiten de salarissen en buiten de subsidies. De verpleegkosten worden daardoor voor de pa tiënten té hoog en de gemeenten zullen de pro vinciale ziekenhuizen passeeren. Spr. vroeg een onderzoek of meer versobering mogelijk is en meer eenhe'd in de administratie. De heer HEIJERMANS (S. D.) vroeg of de provincie niet van enkele bezwarende contrac ten mer andere instellingen kan afkomen. Ook spr. vroeg meer versobering. De heer VERMEULEN (A.R.) zou bij de aan stelling van verplegend personeel rekening wil len houden met de vermindering van het aan tal patiënten door minder vaste aanstellingen te geven. De heer LUDEN (C. H.) vroeg verbeteringen bij de verpleging te Medemblik, waar alles te ouderwetsch is. Er werken daar slechts 12 ver pleegsters en er zijn 98 verplegers. Dit verschil is te groot. Dat heeft hij ook geconstateerd bij de toepassing der arbeidstherapie. Mevrouw BOISSEVAIN (V.B.) achtte het raadzaam in Medemblik nog niet tot een open afdeeling over te gaan, omdat in Santpoort juist in die afdeeling plaatsen vrij zijn Mevrouw MIEDEMA (S. D.) zei, dat ver schillende leden wel over bezuinigingen hebben gesproken, maar dat zij deze niet hebben aan gegeven. Er is toch een commissie, die regelma tig bij elkaar komt en is daar dan nooit over bezuinigen gesproken? De besturen van de zie kenhuizen passen al veel versoberingen toe. De heer SAJET (S. D.) meende, dat het voor de provinciale ziekenhuizen onmogelijk is met de gemeentelijken. Voorts zou spreker in Bakkum meer medisch personeel willen hebben, om de verhouding tot Santpoort beter te maken. Een 29-jarige motorrijder sond hedenmorgen terecht, omdat hij 3 Mei IJ. in Haarlemmerliede en Spaamwoude op den Rijksstraatweg zoo roekeloos en gevaarlijk had gereden, dat zijn duo-rijdster van den motor viel en zij een zoo danige hersenschudding bekwam, dat zij eenige uren later aan de gevolgen was overleden. Get. G. de G„ gemeente-veldwachter te Half weg, had een 60-tal meters verder aan een kilo meterpaaltje geconstateerd dat een aanrijding had plaats gevonden. De zuster van het slachtoffer was met deze en verd. in den nacht van 2 op 3 Mei om half 2 naar een feest te Amsterdam gegaan. Toen het feest om 4 uur was afgeloopen, was het slachtoffer met verd. per motor naar Den Haag gegaan, welke tocht met bovenvermeld noodlot tig gevolg afliep. Verd. merkte op, dat het slachtoffer zelf ge vraagd had met hem op de duo mee te mogen rijden naar Den Haag. Dit wordt door de getuige ontkend. De kellner, die op het feest' bediend had, ver haarde, dat hu' voor 8 personen 6 flesschen champagne gereserveerd had, doch dat hij verd. toch wel in staat achtte, na afloop van het fëest het motorrijwiel te besturen. Een feestgenoot verklaarde, dat verd. in zijn tegenwoordigheid een glas bier en 4 a 5 gla zen champagne had gebruikt. Ook deze getuige achtte verd in staat, toen nog het motorrijtuig te besturen. Verd. zeide, dat zijn glas wel 4 A 5 maal vol geschonken was, doch dat het glas eenmaal omgevallen was. Ook get. wist niet of het glas telkens leeggedronken was. Uit de verdere getuigenverklaringen bleek nog, dat verd. met een 80 A 90 K.M. vaart ge reden had en dat de duo-rijdster heen en weer slingerende bewegingen gemaakt had. Vera had daarvan niets bemerkt Iemand op het Plein te Halfweg had slinge rende bewegingen van het motorrijwiel gezien en dat de c'uoriidster reeds toen van den motor dreigde te vallen. Het O.M. eischte drie maanden gevangenis straf. De verdediger pleitte vrijspraak. Uitspraak 28 December. Op 18 December a.s. zal per K.L.M.-vliegtuig „Zilvermeeuw" een extra tocht naar Ned.-Indië en teruk worden ondernomen. Het vertrek van Batavia is bepaald op 27 December a.s. Met deze tocht wordt alleen vervoerd gewone en aangeteekende correspondentie, bestemd voor Ned.-Indië, waarop het verschuldigd port en recht, geheel of ten deele is voldaan door tenminste 1 luchtpostzegel voor bijzondere postvlucthen A f 0.30 in driehoekvorm. Porten en rechten zijn gelijk aan die voor vervoer met den gewonen wekelijkschen lucht- dienst AmsterdamBandoeng,, behoudens een minimum van 30 cent voor port en luchtrecht tesamen. Verzending geschiedt op risico der afzenders De laatste buslichting heeft plaats ten hoofdkantore Haarlem in den nacht van 16 op 17 December om 3.25 uur. De gelegenheid bestaat, correspondentie per „Zilvermeeuw" heen en terug te verzenden waaromtrent ten hoofdkantore inlichtingen kunnen worden gevraagd. De hiervoor eventueel gels zijn ten hoofdkantore verkrijgbaar. Door den architect J. C. Dop is in Hotel „Lion d'Ör" aanbesteed het bouwen van zes beneden- en twaalf bovenwoningen aan de Stuyvesantstraat. Laagste inschrijver was Linqualbree Haar lem, 43.245. Verschenen is het verslag van den toestand der gemeente Haarlem over het jaar 1932. Hieraan ontleenen we: De bevolking bedroeg op 31 December ,1931 in totaal 122.386 inwoners, waaronder 58.173 man nelijke en 64.213 vrouwelijke personen, terwijl het bevolkingsaantal op 31 December 1932 in totaal 124.855 bedroeg, waarvan 59.549 mannelijke en 65.306 vrouwelijke inwonenden. In het jaar 1932 overleden 511 mannelijke en 547 vrouwelijke iwonenden. De geboorteverhou ding bedroeg 17.3 pCt. in 1932 tegen 17.0 pCt. in 1931 per 1000 zielen De sterfteverhouding, die in 1931 9,6 per 1000 zielen bedroeg, was in 1932 8,7 Vo. In totaal werden in 1932 898 huwelijken geslo ten tegen 970 in 1931. Voor den ambtenaar van den Burgerlijken Stand werden 242 akten van toestemming ver leend. Dit aantal bedroeg het vorig jaar 215. De be- kerkgenootschappen op 31 December 1932 als volgt worden verdeeld: Roomsch-Katholieken 42.306 Nederlandsch Hervormden 24A75 Fransche of Waalsche id234 Evangelisch Lutherschen 2.609 Hersteld id'107 Belastingen 75 pCt. hoofdsom grondbelasting 80 Opcenten hoofdsom grondbel. Hoofdsom personeele belasting Opcenten hoofdsom pers. bel. 125 opcenten Rijksinkomstenbel. Opcenten tantième en dividendbei Opcenten vermogensbelasting Belasting naar het inkomen Opcenten gemeentefondsbel. Classificatie gemeentefondsbel. Belasting op honden Belasting op vermakelijkheden Zakelijke belasting op het bedrijf Straatbelasting Uitkeering uit het gemeentefonds Uitkeering ingevolge wet 1897 Heffingen Secretarieleges en rechten B. St. Precario Brug- haven- en sluisgelden Marktgelden Begrafenisrechten Schoolgelden Openbaar L. O. Schoolgelden Bijzonder L. O. Schoolgelden voorbereidend L. O. Schoolgelden middelbaar onderwijs Schoolgelden hooger onderwijs Schoolgelden nijverheidsonderwijs Doopsgezinden 4^25 Remonstranten ggg Christelijk-Gereformeerden gjg Gereformeerde kerken 5471 Oud-Bisschoppelijke Cleresie 179 Nederlandsche Israëlieten ppo Portugeesche id Tot 'n ander Kerkgenootschap of andere gezindte behoorende Tot geen Kerkgenootschap of gezindte behoorende 39.4„„ Ambtenaren Aan de gemeente-secretarie en ontvangkan toor bedroeg het aantal mannelijke ambtenaren in vasten dienst 104 en 7 vrouwelijke; in tüde- lüken dienst 3 mannelijke en 1 vrouwelijke. Op 1 Mei werd aan dén adjunct-commies Mr. B. v. d. Témpel Jzn., op 8 Mei aan den admi nistrateur P. Kalbfieisch, op 1 November aan den hoofdcommies H. B. Weyland en op 1 De cember aan den adjunct-commies W. Blaak eer vol ontslag verleend. Belastingen en heffingen Hieronder volgt een overzicht betreffende de Jaren 1929 tot en met 1932 van de opbrengst der in deze gemeente bestaande belastingen en heffingen. Afgerond in honderdtallen guldens 1929 1930 1931 1932 331.00 349.20(1 330.900 338.600 344.000 362.800 682.000 689.100 334 700 348.200 341.000 687.500 2.2X0.400 2 359.900 898.100 102.400 80.200 77.900 84.200 251.300 258.200 117.600 89.200 928.500 957.000 304.700 1.228.200 750.000 50.000 30.400 31.000 28.900 27.300 177.100 196.300 193.100 173.700 114.000 115.500 113 000 101.900 294.200 303.500 536.300 564.500 1.205.700 1.762 900 350 600 355.600 5.124.500 5.344.000 5.923.300 8.170 500 1929 1930 1931 1932 44.500 54.900 47.900 43.900 99.400 126.200 131.900 125.400 89.100 91.100 88.800 111 400 27.800 29.600 31.600 32.500 60.700 60.900 69.900 62.900 73.800 72.800 75.400 82.600 84.000 81.900 87.500 92 100 1.300 1.500 2.800 2.700 88.000 97.700 104.300 111.700 27.200 29.200 30.400 30.900 1.900 1.900 2.200 1900 597.700 647.900 672.700 698.000 De heer Mr. L. G. van Dam heeft, naar men ons verzocht te melden, wegens drukke werk zaamheden bedankt als voorzitter van de af deeling Haarlem van den Vrijzinnig-Democra- tischen Bond, als bestuurslid der afdeeling Haarlem vsn de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, als voorzitter van het Haarlemsche Comité yoor de Weldadigheidspostzegels, als voorzitter van de afdeeling Haarlem van Volks onderwijs en als voorzitter van den Kenne- merkring van Volksonderwijs. Ondertrouwd: 13 Dec.: J. W. F. Lubbers en E. E. M. Kors. A. van Marsbergen en D. Schrama. P. M. Godvliet en E. M. Vale. L. G. Rozenhart en C. G. Lagerweij. C. van Wijngaarden en J. J. Ras. J. M. Spruit en H. Bothen. A. G. van Eis en A. A. Berlin. P. T. van Tongeren en J J. M. Beemster- boer. C. C. Franssen en A. Kee. A. M. Stekelenburg en M. L. Uithoven. J. S. E. ten Boom en G. van Eeden. J. B. Wijnants en J. Bohne. Getrouwd: 13 Dec.: A. F. van Doom en J. J. Schouten. G. Jager en S. v. d. Pas. E Zuiderduijn en J. A. Nijland. Geboren: 11 Dec.: F. J. M. v. d. Vaart Hendriks, d. 12 Dec.: H. J Lindströmv. Tol, z. I. BuurmanBakker, z. C. C. Ver steegde Goede, z. J. BanninkMeijer, z. 13 Dec.: P. A. KloesMiihlhauser, z. 9 Dec.: G. J. BuijsHaas, d. Overleden: 12 Dec.: J. J Singels, 75 jaar, Ramplaan. E. Spring in 't Veld, 71 jaar, Kamperlaan. T., 7 d„ d. van B. Breems, Al- berdingk Thijmstraat. 13 Dec.: C. Figee Smolders, 76 jaar, Oranjeboomstraat. Verbetering Het winkelperceel van de fa. Molenkamp aan den Bloemendaalscheweg, dat drie meter buiten de rooilijn staat, is verkocht. Het zal worden afgebroken en op het vrijgeko men terrein zullen nieuwe woningen verrij zen. Deze verbouwing komt het verkeer zeer ten goede. Arbeid Adelt Deze spaarkas vergaderde Maandag in „De Uileboom". De beide jaarver slagen werden goedgekeurd. Tal van klachten kwamen binnen over de geleverde brandstof. Naar aanleiding hiervan zal het bestuur maatregelen treffen. De af tredende bestuursleden Frankfort, de Boer en Diependaal werden bij acclamatie herkozen. Drankbestrijding De afdeeling Santpoort van den A. N. G. O. B. bestaat één jaar en heeft te dezer gelegenheid een feestelijke bij eenkomst belegd op Zaterdag 16 December in 't hotel „De Weiman". Er is muziek, zang, op voering van eenige tooneelstukjes, er worden drie kunstzinnige beeldgroepen, voorstellende muziek, zang en dans, waaraan 'n 8-tal Sant- poortsche meisjes medewerking verleenen, ver toond. Naast deze hoofdnummers staan nog ver schillende andere nummers op het programma. De entréeprijzen zijn zeer laag gehouden, opdat een ieder kan profiteeren; van de werkloozen wordt slechts tien cent gevraagd. Gebouw „St. Bavo" R.K. Volksbond, 8 uur Proza, 8 uur Bestuur Spoorwegpersoneel, 8 uur Bestuur Metaalbewerkers, 8 uur. Gebouw „St. Bavo" Haarlems Gemengd Koor, 8 uur Metaalbewerkers, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur Alberdingk Thijm, 8 uur Studieclub Grafische Bond, 8 uur. Stadsschouwburg Gezelschap van Proff Jessner Opvoering van ,Nina", 8 uur. Kleverparkkerk Conferentie voor niet- katholieken door pater Wijnand Sluis, half 9. Frans Halsmuseum Crisistentoonstelling kunst S. O. S. 105 uur. Gouvernementsgebouw Dreef Prov. Sta ten, half 11 Gemeenteraad. Er wordt een openbare ver gadering van den Raad der gemeente gehouden op Dinsdag 19 December a.s., des namiddags 7 uur, ten Gemeentehuize. Dood gevonden. Op den Deenschen motor- kotter E 45, liggende in de Haringhaven al hier, heeft de kok den stuurman, genaamd H. Nielsen, dood gevonden. Het lijk is overgebracht naar de algemeene begraafplaats en later per auto naar Seeland (Denemarken) vervoerd. De stemming in het telefonisch verkeer van vanochtend was eerder iets zwakker dan vast. Van Wallstreet ging gisteren geen stimulans uit, hoewel de tendenz niet doorloopend te wen- schen overliet. Dit laatste hield verband met de stellige meening, dat, in weerwil van alle te genspraak, er wel degelijk stabilisatie-onder handelingen met Londen moeten loopende zijn. Men baseerde deze meening op het feit, dat de goudpolitiek van Amerika volslagen stil ligt en hierdoor de dollar zich geleidelijk herstelt, het geen lijnrecht in tegenstelling is met Roose velt's inflatie-politiek. Gisteren zette het her stel zich voort van 1.6103 tot 1.6289. Zoolang echter de stabilisatie geen voldongen feit is, blijft men op terughoudendheid aangewezen, waarom men dit standpunt vanochtend weder volkomen innam. In leidende fondsen bleef de affaire zeer beperkt. Koninklijke Olie was op 175—17514 iets luier en Fhilipslampen bleven vrijwel onveranderd op 25914 260%. Op Uni lever waren de geruchten omtrent kapitaal reductie niet meer van invloed, waarom een lichte reactie intrad tot 93 93. H.V.A. stelde zich 1 A 2 pCt. lager op 167 —16814A'dam Rubber verloor ook circa 1 pCt. op 95 A 06. Amerikaansclm ghares bleven voor Steels, Bethl. Steel en Anaconda onveranderd. De Young- leening kwam ditmaal niet op verhaal en be woog zich op 474714. Jjjlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllligi Sj ''"O '-J W* yii iSi'19 grjd UVA flauw *er prijshoudend prijshoudend waarden luier DONDERDAG, 14 Dec. Vorige Slotkoersen. Heden Londen 8.171/3 8.1714 Berlijn 59.37 59.35 Parijs 9.74Vi 9.74% Brussel 34.59H 34 571/2 Zwitserland 48.15 48.17% Weenen Kopenhagen 36.50 36.50 Stockholm 42.15 42 Oslo 41.10 41.- New York (cable) 1.61% 1.61% Rome 13.0714 13.05 Praag 7.37i/3 7.37% Madrid 20.25 20.35 101% 101% 102% 101% 101% 100% 100% 87% 87 87% 87 471/4 47% 43% 431/2 47% 471/2 47 47 Vorige Slotkoersen. Heden Staatsleeningen 5 Nederland 1932 4 Nederland 1916 4% Nederland 1917 4 Nederland 1938 N. Ind 1926 AB Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-MU Industrieën Onliever 94 93% Calve Delft 61% 60 Alg Kunstzijde 30% 303* Van Berkei's Pat 20 20 Nieuwe Philips 260 2o8 KÜch. Accoustiek 1% 1 Ned. Ford 173 1?^% tndustr. Buitenland Anaconda 9% 9% Betnienem Stee) 23% 231/4 Kennecot 13% 12% O S Stee) 31% 31% 0. 8 Leather öji6 6Vt Intern Nicke) 13%. 13% Stand Brands 15% i5*/4 Mijnbouw Boeton Mijnbouw 7Ve 7 Alg Exploratie 123% 123% Redjang Lebong 112% 113 Petroleum Kon OUe 176 175% Ga boes 13% 14 Perlak 101% 102 Peudawa 3% 4 Continental Oil Shell UnioD OU Vorige Slotkoersen. Heden S% Bobber V l. Q. O. Allied 48 4 Intercontln Rubber 1% Scheepvaart Java Ch Japan 21% Holl. Amerika Lijn 1% Dito Gem Bigend 1% Kon. Ned Stoomb 10% Scheepvaart-Unie 46 Suiker H V A Jav Cultuur N. L S. O. Vorstenlanden Actions idem i 69V4 98 671/4 24 16 00 Tabak Dell Batavia 115% Oude De li 109 Oostkust 19 Senembab 130% Spoorwegen Union Pacific Wabasb Brie tansas Clt\ South South Ral!» Jhic MIJw Maxwell L. Gr. 73% 2% 10% 9% 17% 3% 14% 96% 71 38% 271/4 26 47 48 1% 22 1% 1% 10% 451/3 168% 98 66 24 16.00 115 109% 19 130% 74 2% 10% 9 i7Va 3% 1 4V4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2