Men óMjft om: MARIA STICHTING MARKTEN DONDERDAG 14 DECEMBER IJSBOND HOLLANDS NOORDERKWARTIER Algemeene vergadering te Amsterdam Jaarverslag Overname bekerwedstrijden Middagvergadering Verkiezingen De Bondsdagen Het wedstrijdwezen HET GAS-BEDRIJF IN DE HAARLEMMERMEER Zwanenburg van gas voorzien Steun aan noodlijdende gemeenten Vermindering der uitkeeringen HET IJS RONDOM HAARLEM Te Spaarndam Te Haarlemmerliede IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Haarlerhmefmeèr AERDENHOUT BENNEBROEK BLOEMENDAAL HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE Loonregeling veldwachters en werklieden Wijziging instructie gemeente- geneesheeren Tijdelijk ambtenaar Kinderbijslag aan trekkenden uit een werkloozenkas OVERVEEN STAAT VAN BESOMMINGEN RIJKSVISCHAFSLAG MARKTBERICHT DAMMEN HAARL. R.K. DAMBOND De clubcompetitie 2e klasse St. Joseph I T.E.P. II De bekerwedstrijden le klas N.V. SPOORHOUT Een commissie van onderzoek ingesteld Tweede klasse competitie In Hotel „Krasnapolsky" te Amsterdam werd gisteren de algemeene vergadering gehouden van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier, onder voorzitterschap van den heer A. J Stik- kel te Alkmaar. Deze heette alle aanwezigen speciaal de pers welkom. Spr. wees op de te verwachten samenwerking tusschen den IJ. H. N., den Frieschen Ijsbond en den Zuid-Holl. Ijsbond, spr. heeft daaromtrent groote ver wachtingen. Dat de H. N. W. B. de ijsberichten gaat rondzenden doet spr. daarom leed, omdat hier uit blijkt, dat de afdeelingen zulks niet vol doende doen; spr. wekt de afdeelingsbesturen op, om vooral en steeds de ijsberichten naar Vaz Dias door te zendena Spr. herinnerde aan de totstandgekomen ziekteverzekering voor het personeel; overwo gen wordt ook alle leden tegen ongevallen te verzekeren. Spr. hoopte, dat deze winter er een mocht worden, waarin de IJ. H. N. geheel tot zijn recht zou komen en men zal gaan voelen hoe noodig het is dat er onderlinge aansluiting is en dat men gezamenlijk er aan zal werken, de banen in orde te maken, de wakken af te zet ten enz. Terwijl de aanwezigen zich van hun zetel verhieven, herdacht de voorzitter in waardee- rende bewoordingen den overleden oud-voor zitter, Minnema, en de heeren Oly en Pool. Vooral bracht spr. naar voren de verdiensten van wijlen den heer Minnema, medeoprichter van den Bond. Voorts herinnerde de voorzitter aan het zilveren jubileum van de afd. Baambrugge en aan het 18 Dec. te vieren jubileum van den heer P. M. Visser als secretaris van de afd. Burgerbrug. De notulen werden onveranderd onder dank- zegging gearresteerd. Van de afd. Avenhom was een schrijven on- gekomen met het verzoek ni de vacature-Oly den heer Zijp te benoemen. T. a. v. de ijsberichten via Vaz Dias werd medegedeeld, dat slechts berichten verwacht worden over opengestelde ijsbanen voor het maken van tochten; berichten over groote Bonds- en bekerwedstrijden, doch niet van plaatselijke berichten. Opgewekt wordt deze berichten zoo tijdig te zenden, dat ze om 8 uur 's avonds per radio kunnen worden uitgezonden. De heer Baart de la Faille wijst er op, dat V. V. V. te Haarlem ook berichten rondzendt Welke zeer gewaardeerd worden. Aan het jaarverslag ontleenen wij het vol gende; Ofschoon de winter te kort was, konden de bekerwedstrijden doorgang vinden; ook de Bondsdag de feestdag voor alle afdeelingen mocht belangstelling ondervinden; er waren 40 afdeelingen vertegenwoordigd. Een 5-tal afdeeligen bedankten als lid. Met den Zuid-Holl. Bond werd- een aangename ver houding onderhouden. De verslagen der districts-voorzitters getuig den van een actief leven. Van de 14 afdeelin gen hadden er 12 een jaarverslag igezonden. De voorzitter bracht den secretaris dank voor het samenstelen van het uitvoerig verslag. Aan de orde was hierna een voorstel tot verlaging van het bedrag voor het overnemen der Bekerwedstrijden schoonrijden heeren en dames. De heer G. Cloeck herinnerde er aan, dat er 3 Wisselbekers beschikbaar worden gesteld, een voor schoonrijden der heeren, een voor schoon rijden dames en een voor hardrijden. Spr. is met het bestuur van meening dat het bedrag van 50 voor overname ven bekerwed strijden te hoog is; het bestuur stelt voor den minimumprijs voor het overnemen van schoon rijden, wedstrijden op 10 te stellen; de prijs voor het overhemen van een wedstrijd in hard rijden blijft 50. Krommenie II stelt voor de overname gratis te doen geschieden. Avenhorn wil de wedstrijden alle jaren wel voor 10 overnemen (hilariteit). Beets vraagt naar de kosten van een wed strijd. De heer Cloeck geeft hierover inlichtingen; de kosten zijn niet geweldig en komen hoofd zakelijk voor rekening der reclame. Over wedstrijden wordt geloot; kan men geen Wedstrijd organiseeren. dan wordt onder 3 lief hebbers geloot, die denzelfden prijs voor over name bieden. St. Pancras wil een prijs vaststellen, om de kleine afdeelingen ook een kans te geven. Ransdorp wil alle liefhebbers voor de be kerwedstrijden mee laten dingen, als er een Wedstrijd overgenomen kan worden. De voorzitter voelt heel veel voor deze ge dachte. De heer Cloeck herinnert er aan, dat de bekerwedstrijden zijn ingesteld om de afdee lingen af en toe een voordeel te bezorgen. Als een afdeeling dan den wedstrijd niet kan hou den, en men wil die afd. zoo veel mogelijk bevoordeelen, moet zooveel mogelijk geboden worden; de meestbiedende moet dan den wed strijd krijgen. Met de afdeelingen St. Pancras, Enkhuizen en Krommenie II tegen wordt het bestuurs voorstel aangenomen. Twisk wijst op de mogelijkheid om districts- gewijze den wedstrijd over te nemen. De heer Cloeck herinnert er aan, dat de wedstrijd steeds moet blijven in den kring van de afd. die den bekerwedstrijd bij loting kreeg toegewezen; er zijn 3 kringen. Hierna wordt gepauzeerd. In de middagvergadering heette de voorzit ter welkom den heer Van Laar, voorzitter van den K.N.S.B. en den heer Dicke van den Zuid- Holl. Ijsbond. Gekozen werd in de vacature van den 2den secretaris, cie heer M. Regoor te Amsterdam. Voorts werd gekozen als Hoofdbestuurslid voor het district Hoorn de heer K. Bregman te Oudendijk. Voor het district Purmerend de heer Jb. Boot (aftr.) Voor het district Zaan streek de heer H. Vrouwe, (Uitgeest ((aftr.). Voor het Zuider district de heer IJ. Vorst, Amsterdam (aftr.) Voor het district Vecht streek de heer J. Trouw (aftr.) De heer G. Cloeck deelde een en ander mede over den Bondsdag dezen winter. Vooraf wees spr. op de noodzakelijkheid, dat alle vereenigingen aangesloten worden; dit is ook voor de afd. zelf van belang, omdat haar baanvegers bij den Bond verzekerd zijn en de afdeelingen geen risico dragen. Alleen aaarom is aansluiting bij den Bond van belang. De Bond heeft drie wisselbekers ter beschik king gesteld, waaraan de K.N.S.B. medailles toevoegde. Het is niet de schuld van den Bond, dat nog maar 2 bekers zijn verreden, de wed strijd schoonrijden dames werd nog nimmer gehouden. De Bondsdag is ingesteld om de beste rijders uit de afdeelingen naar voren te brengen, die nog niet in het buitenland gereden hebben; de afdeelingen, die zoo 'n rijder afvaardigen maken kans op prijzen van 100, 50, ƒ25 of ƒ10. Op den vorigen Bondsdag kwamen 52 rijders, waarvan Kroon, Limmen, den mooisten tijd maakte. De bondsdag bevordert het amateuris me in hardrijden; en de mogelijkheid de beste rijders naar Zwitserland te zenden wordt steeds onder de oogen gezien. Het gaat niet om een blikje, maar om de eer. Uitvoerig betoogde spr. dat het amateurisme hoog staat boven het beroepswerk. De IJ.H.N. zal de eerste zijn om mede te werken de jongens, die iets beloven, uit te zenden naar Zwitserland om zich te trainen. Komende tot het risico van den Bondsdag wees spr. erop, dat 50 pet. van de ontvangsten tot een minimum van 200 aan de Bondskas moet worden afgedragen; dit is een gering risico en een financieele strop is z.i. uitgeslo ten. De voorzitter deelde mee, dat Avenhom, Zwa nenburg en Nieuwe Niedorp den Bondsdag dit jaar aangevraagd hadden. St. Pancras zag gaarne bepalingen omtrent de baan aangegeven. De baan moet vrij blijven voor den wedstrijd en duidelijk aangegeven worden. Dit was vorig jaar piet het geval. Nieuwe Niedorp stelt zijn banen voor trainen beschikbaar. De heer Kaan wil de afdeelingen, die een wedstrijd vanwege den K.N.S.B. hebben, niet in aanmerking doen komen voor den Bonds dag. Besloten werd niet meer dan drie Bondsda gen per jaar te houden, op verschillende data. Bij loting werd uitgemaakt dat Zwanenburg (Halfweg) den Bondsdag-Hardrijden krijgt; Avenhorn den Bondsdag-Schoonrijden-dames: Nieuwe Niedorp wilde niet voor schoonrijden in aanmerking komen. Besloten werd volgend jaar te Alkmaar te vergaderen. De rekening 1932/33 werd vastgesteld op ƒ1847.55; er was een nadeelig saldo van 136.02. Op een vraag van den Omval werd mede gedeeld, dat er nog circa ƒ2000 reserve is. De heer Heringa deelde mee, dat Akersloot 3 jaar contributie schuldig is en na 10 maai schrijven geen bericht stuurde; spr. dringt aan op betaling. De begrooting 1933/34 werd vastgesteld op 1501.02. Op een vraag van Limmen deelde de voor zitter mee, dat bij een wedstrijd onder auspi ciën van den K.N.S.B. inleggeld moet gehe ven worden. Op een vraag van Ransdorp werd medege deeld, dat de contributie aan den K.N.S.B. 3 pet. van de ontvangsten bedraagt minimum 10. Collectief lidmaatschap van den IJ.H.N. by den K.N.S.B. is niet mogelijk. De heer Van Laar (K.N.S.B.) wees erop, dat het wedstrijdwezen scherp omlijnd is en onder goede controle moet staan. Het wedstrijden houden moet men niet zien als bron van in komsten; oat is een verkeerd principe; het is begonnen om de rijders zich met elkaar te laten meten en een selectie van goede rijders te krijgen, voor uitzending naar het buitenland. Het is de gedachtengang van den K.N.S.B. niet zooveel mogelijk wedstrijden te houden. Spr. neemt aan, dat 10 contributie voor kleine afdeelingen te veel is; een collectief contract is echter ondoenlijk; besloten werd na onderhandelingen den U.H.N. drie wedstrijden toe te wijzen. Er kunnen alleen rijders van bij den K.N.S, B. aangesloten banen voor uitzending naar het buitenland gezonden worden. De taak van den IJ.H.N. is volgens spr. op de eerste plaats oa- nen in orde te maken. De KJj.S,B. verlangt niet, dat alle bij den IJ.H.N.'kangeslotèlfi ver eenigingen lid worden; het is ryi al haast on doenlijk een goede verdeeling der wedstrijden te krijgen. Een collectief contract tusschen IJ.H.N. en K.N.S.B. is niet vereenlgbaar met de reglemen ten van het internationaal wedstrijdwezen. Op een vraag van Ransdorp zegt de heer Van Laar, dat een amateur, die uitkomt op een niet bij den K.N.S.B. aangesloten baan ge diskwalificeerd wordt. Ransdorp wil juist daarom een collectief lid maatschap. De heer Van Laar zegt, dat dit. niet moge lijk is; elke vereeniging kan afzonderlijk lid van den K N.S.B. worden. De heer Baart (Haarlem) wees op de bro chure van den heer Meijerink over het redden van drenkelingen bij ijs-ongevallen. De heer Margadant (Alkmaar) sprak nog over het tewerkstellen van werkloozen op ijsbanen. Spr. wees op de mogelijkheid daarvan, wan neer het loon van ongeschoolden wordt uitbe taald. Spr. gaf in overweging dat de afdeelin gen zich met hun gemeentebesturen in verbin ding stellen en een subsidie hiervoor vragen. De heer J. Vorst zag gaarne stappen gedaan, om te voorkomen dat gevaarlijke schaatsen worden gefabriceerd en gebruikt; zulks om on gevallen te voorkomen. Medegedeeld werd nog dat Warmenhuizen Donderdag (heden) zijn nieuwe baan opent en Avenhom a.s. Zondag zijn Bondsdag houdt. Hierna sluiting met dank. tegenwerking en moeilijkheden toch een geluk kig huwelijk is tot stand gekomen. Vervolgens gaf hij een schematische voorstelling hoe de gasfabricatie in zijn werk gaat. Spr. eindigde met den wensch, dat Zwanenburg dezelfde vol doening zal mogen smaken als alle andere plaat sen die van gas profiteeren. Mr. Slingenberg gaf als afgevaardigde van dit college uiting aan zijn gróote w'aardeering voor de samenwerking, tot stand gekomen met de gemeenten Haarlemmermeer en Haarlemmer- liede in dezen.. Met een gelukwensch besloot spreker. Burgemeester Simons van Haarlemmerliede zeide, dat de burgemeester van Haarlemmer meer in zijn dankwoord hem had betrokken Spreker was zich niet ten volle bewust, zijn medewerking in de totstandkoming te hebben verleend. Juist is de opmerking, dat Halfweg ge engas zou hebben gekregen, wanneer Zwanen burg nnet van gas werd voorzien. Spr. wenschte zijn naaste buren geluk met het resultaat. De waam. voorzitter van de vereeniging „Plaatselijk Belang", de heer Teune, zag in de totstandkoming van het gasdistributiebedrijf een jarenlangen wensch vervuld. Namens de burgerij van Zwanenburg bracht hij dank aan het ge meentebestuur en offreerde aan de echtgenoote van den burgemeester een bloemstuk. Vervolgens spraken nog de heeren v. Essen, aannemer, de heer Vrijland namens het bestuur van de kleuterschool, en de heer De Graaff na mens de muziekvereeniging „Eensgezindheid". Na een wederwoord van den burgemeester werd het officieele gedeelte gesloten. De gasten bezichtigden vervolgens de verschillende toestel len. Vermelden w*e nog, dat het oorspronkelijk in de bedoeling lag een rondgang met muziek door het dorp te maken, maar door de felle koude is men op dit voornemen teruggekomen. Thans is het eerste gedeelte van Haarlemmer meer van gas voorzien. Met groote voldoening kan burgemeester Slob op den 13en December 1933 terugzien. Moge het bedrijf zich ontwikke len in gunstigen zin. Woensdagavond heeft in Haarlemmermeer op feestelijke wijze de ingebruikname van het ge meentelijk gasdistributiebedrijf voor Zwanenburg plaats gehad. Een feestelijke bijeenkomst was odor het gemeentebestuur belegd in „Ons Kleu terhuis" aan de Wilhelminalaan aldaar. Onder de genoodigden merkten wij op naast het dage- lijksch bestuur der gemeente de raadsleden met hun dames, burgemeester L. H. Simons en wet houder v. Essen van Haarlemmerliede, den di recteur der Gemeente-gasfabriek te Haarlem, den heer Ochtman; namens het gemeentebe stuur van Haarlem Mr. Slingenberg, den tech nische adviseur, den heer Driesen; opzichter Robben en de aannemers v. Essen en i. 't Velt; Plaatselijk Belang Zwanenburg; den commissaris v. politie te Hoofddorp e. a. Mr. Slob opende den bijeenkomst met een woord van welkom en memoreerde vervolgens de lijdensgeschiedenis van 25 jaren tot op den dag van heden inzake de gaskwestie. Na een dankwoord aan de raadsleden van Haarlemmermeer, Haarlem en Halfweg, aan de vereeniging „Plaatselijk Belang", aan de auto riteiten en alle anderen die deze zaak hebben gesteund, besloot spreker met de hoop uit te spreken dat deze eerste stap in de goede rich ting; aanleiding moge zijn tot verderen voor uitgang. Dan noodigde hij de aanwezigen uit, hem naar de toonkamer te vergezellen om het gasbedrijf in gebruik te stellen. Onder de tonen van een vroolijken marech uitgevoerd door de muziekvereeniging „Eensge zindheid", schaarden de genoodigden zich om den burgemeester, die de gasverlichting ontstak. Na de pauze belichtte de heer Driesen, tech nisch adviseur, de technische zijde van het tot- stand gekomen bedrijf. Veel interessants wist spreker mede te deelen. Wij stippen hiervan aan dat in totaal 8600 meter dienstleiding is gelegd; 6000 gld. aan arbeidsloon is uitbetaald; dat al het materiaal van Nederlandsch Fabrikaat is. Spre ker besloot met de burgerij van Zwanenburg ge luk te wenschen en bracht hulde aan B. en W. voor het mooie resultaat. Hierna verkreeg de heer Ochtman, directeur der gasfabriek te Haar lem, het woord. Spreker vergeleek de historische gas-geschie- denis met een vrijage waaruit tenslotte na veel Over: FABRIEKSIJS OF NATUURIJS? IJmuiden, 4 December 1933 Naar aanleiding van uw artikel in uw geachte èditie van 1 December J.I., veroorloven wij ons eenige opmerkingen te maken in verband met het artikel natuurijs. U begint met te zeggen, dat de IJmuider Ijs fabrieken in hun bestaan bedreigd worden door de natuurijsconcurrentie. Dit is, volgens de be weringen van de fabrikanten zelve, onjuist. Wanneer u de moeite wilt nemen., om de ver schillende kranten d.d. 24 Juni 1933 na te lezen, zult u zien, dat in een verslag van een alg. ver gadering van de IJstrust te IJmuiden het be stuur beweerde weinig schade te hebben van na- tuurUs. Wij gelooven daarom veeleer, dat de slechte toestand, waarin de ijsfabrieken te IJmui den zich bevinden, toegeschreven moet worden aan de wereldcrisis en niet aan een concurrent, die tot dusverre nog geen 10 pCt. van den tota len omzet te IJmuiden verhandelde. Het is hier evenmin een kwestie van valuta-dumping, zooals uw correspondent het tracht voor te stellen. Een groote groep vischhandelaren was reeds jarenlang beu van de prijzenpolitiek van de IJstrust en lang voordat er sprake was van een Kronende- preciatie, is deze Verkoopscombinatie van Na tuurijs in elkaar gezet op initiatief van die groep Hollandsche vischhandelaren: De bedoelde Natuurijs-Combinatie is een Hollandsche onder neming, al is het waar, dat voor den aanvoer van het ijs 1 Noor in dienst is. Al het andere personeel is ras-echt Hollandsch: In dit verband zy opgemerkt, dat deze combinatie aan vele ge zinnen te IJmuiden brood verschaft en indien u er prys op stelt kunnen wij u in authentieke cyfers aangeven, hoeveel precies gedurende 1933 aan loonen betaald is. De verkoop van kunstijs vereischt naar verhouding meer arbeid dan de bereiding van natuurys. Het natuurijs wordt hier aangebracht in schepen, die door Hollandsche werklieden gelost worden, het ys wordt door Hol landsche werklui getransporteerd, opgeslagen, ge malen, verwerkt ep gedistribueerd. Er is dus hier geen sprake van een „vreemdeling in de gelegen heid stellen om. de bestaande industrieën, ten 'gronde te richten". Veeleer is 't het onvermyde- ïyke resultaat van de pryzenpolltiek der IJstrust, die jarenlang een te hoogen prys heeft berekend en die na het verschijnen van natüurys op de markt plotseling een prysverlaging van 3. per ton kon toestaan. Wij zijn zoo vrij u bijgeslo ten een circulaire toe te zenden, die samenge steld is door een groote groep vischhandelaren en waaruit u de onvriendelijke gevoelens van die handelaren tegenover de IJstrust wel afleiden kunt. Wat betreft de „bacteriën", die in het natuur ijs zouden zitten, deelen wij u mede, dat wy het water van de betreffende ysmeren deskundig hebben laten onderzoeken en te uwer informatie sluiten wij eenige afschriften van medische rap porten aangaande de zuiverheid van het water bij. Ten laatste willen wy nog even antwoorden op de kwestie van do ledige zakken, die volgens uw correspondent in den modder biyven slin geren. Onze zakken worden geregeld gereinigd en zijn dus by de aflevering van het t1s niet vuil. Echter wat men met de zakken in de Vischhal doet, kunnen wij niet tegengaan. De zakken, die uw correspondent op den z.g. nettenhang heeft gezien, zijn alle beschadigde zakken, die gerepa reerd en gereinigd moeten worden. Het spijt ons om zooveel van uw waardevolle ruimte te moeten vragen, maar zelfs met het bovenstaands is de kwestie nog iang niet geheel besproken. Het be treft hier, mijnheer de redacteur, een zuivere concurrentiestrijd tusschen Hollanders (en geen „vreemdelingen"), welken strijd de Trust nu tracht te winnen door de regeering te nopen tot het contingenteeren van natuurys. De handel van natuurijs bedraagt ongeveer 1 pCt. van den totalen ijshandel in Holland en de regeering er toe te brengen, om die 1 pCt. te contingenteeren, zal o.i. moeiiyk zijn, daar tot nu toe nog niet aangetoond is, dat de algemeene belangen (dus niet die van de Trust) door het verhandelen van natuurys zyh geschaad. NATUURIJS-VERKOOPBUREAU NASCHRIFT: De bedoeling van ons artikel was te wyzen op het onwenschelyke van den Noor- schen yslmport, die. slechts tydeiyk mogeiyk door de devaluatie van de Noorsche kroon, de bestaande Nederlandsche fabrieken ten gronde dreigt te richten. Wat de feiten betreft: De bewering, dat door den ijsinvoer weinig schade werd geleden, werd niet gezegd in een verslag van de „IJstrust te IJmuiden". doch door den voorzitter op de Jaariyksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Unie van Ijsfabrieken, die in exploitatie heeft 16 ysfabrie- ken in Indië en 2 in IJmuiden, n 1. de „Noord pool" en de „IJmuiden", waarvan de eerste is stilgelegd. De schade, die de IJmuider ijsfabrieken onder vinden, is echter aanmerkelijk. De 7330 ton Noorsch ijs, tot heden Ingevoerd, zouden aan de werkende ysfabrieken hebben opgebracht 73.300.een som, waarmee heel wat kosten gedekt zouden zijn. Dat de Noorsche ysinvoer slechts mogeiyk is door valuta-dumping, biykt wel het best, dat zy in de laatste 16 jaren nooit heeft plaats gehad, pas sedert het begin van dit Jaar, nu de Kroon van haar goudwaarde gezonken is, wordt ze met succes ondernomen. De nationaliteit van het Natuurys Verkoop Bureau biykt wel het best uit het contract, ge sloten tusschen de aangesloten vischhandelaren en „M. S. (een Noorsche naam), handelende onder den naam „Natuurys Verkoop Bureau", rechtens wonende in Noorwegen, werkeiyk verblijf hou dende te IJmuiden. De inschakeling van Ne derlandsche arbeidskrachten bepaalt zich tot het volgende: Een of tweemaal per maand komt te IJmuiden een schip Noorsch ijs aan, hetwelk dan twee dagen in lossing ligt, door de Noorsche bemanning op de bascule wordt geleverd en dan verder door twee Nederlandsche paarden met Nederlandsche koet siers naar de Noorsche opslagplaats wordt ver voerd en door Nederlandsche werklieden in de bergplaats wordt opgeslagen. Na die twee dagen gaan die losse werklieden wederom stempelen en komen ten laste van den steun. De gegevens omtrent de hygiënische kwalitei ten van het natuurijs ontleenen wy aan het rap port van dr. J. Lticke, directeur van het „In- stltut für Seefischerel" te Wesermünde, zooals dat is weergegeven in de „IJmuider Federatie" van October j.l. Nogmaals wijzen wy er op. dat van het be staan eener „IJstrust" te IJmuiden ons niets is gebleken: slechts bestaat er een regeling tus- Red. schen de twee grootste fabrieken om de levering zoo economisch mogeiyk te doen geschieden. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de wetsontwerpen tot steun aan noodlijdende gemeenten en tot vermindering der uitkeering bedoeld in art. 3 der wet van 15 Juli 1929. Wanneer vele gemeentebesturen, aldus zegt de regeering, door de aanneming der ontwerpen voor moeilijkheden zullen worden geplaatst, dan is dit een gevolg der tydsomstandigheden, die alle openbare lichamen dwingen, zich ih te stellen op een veel lager niveau van uitgaven. Het zou een onnatuurlyke toestand zijn, indien de uitkeeringen aan de gemeenten bleven ge baseerd op een belastingopbrengst, die tot het verleden behoort. Aan de autonomie wordt niet geraakt. Die is alleen bestaanbaar bij finan cieele zelfstandigheid. De regeering erkent de wenschelykheid, de Rijksbijdrage in de werkloosheidslasten zooveel mogelijk naar algemeen geldende regelen te doen bepalen. Een wettelijke regeling acht zy echter niet mogelijk, niet alleen door het sterk wisselend karakter dezer uitgaven, maar ook omdat zich plaatselijk zóó zeer verschillende toestanden voordoen, dat het niet mogeiyk zou zijn, daarvoor een algemeene wettelijke regeling te ontwerpen. Indien sommige crisisuitgaven van gemeen ten geen dekking zouden kunnen vinden door verder voortgezette bezuiniging en evenmin door verdere besparing op de kosten der werk loosheidsbestrijding kunnen verdwynen, zal de regeering nader moeten overwegen, op welke wijze hierin zal moeten worden voorzien. Het nieuwe stelsel van subsidieering van nood lijdende gemeenten, dat in voorbereiding Is, heeft ten doel, de controle op de financiën der noodlijdende gemeenten door de Ryksorganen te vereenvoudigen. Bovendien zal dit stelsel, naar verwacht wordt, het mogeiyk maken de sub sidies uit 's Rijks schatkist tot vooraf bepaalde bedragen te begrenzen. Dank zij de weer terugkeerende vorst zijn de banen van de ijsclub „Nova Zembla" alhier hedenmiddag en hedenavond wederom voor het publiek opengesteld. De banen zijn heelemaal beschaafd geworden zoodat deze weer in uitstekende conditie verkee- ren. Als de koude niet zoo erg fel blijft, zullen velen weer van de geboden gelegenheid ge bruik maken en hiervan profiteeren. Woensdag had de IJsclub „De Liede" een wedstrijd uitgeschreven, welke ten doel had pryzen beschikbaar te stellen voor de armen van Haarlemmerliede. Voor dezen wedstrijd hadden 16 deelnemers ingeschreven. Tevens was door het bestuur een vijftal prij zen beschikbaar gesteld voor de eerste vijf win naars. Deze waren als volgt: le pr. J. Wallekus, 2e pr. N. van Doesburg, 3e pr. J. van Warmerdam, 4e pr. D. van Schie, 5e pr. H. Jansen. De andere rijders werden getracteerd op een ade vooY huh" MM ivef&èn'f Wêfiffnen kop chocolade Hoofdvaart, Genievaart en alle zytochten zijn onberijdbaar of slecht te berijden, doordat de machines (de stoomgemalen) gewerkt hebben. Vooral onder de bruggen is het ijs onbetrouw baar of er ligt heelemaal geen ijs meer. Van de IJsclub „Haarlemmermeer" zijn de banen in prima conditie. Vandaag verlichte baan. Ringvaart: Over het algemeen betrouwbaar. Het ijs is zeer slecht op vele plaatsen, op andere vrij goed. Personalia Te Leiden is geslaagd voor het doctoraalexamen w'is- en natuurkunde, met hoofdvak wiskunde, de heer J. G. M. Dommisse, alhier. Een ongewone gebeurtenis Woensdagmor gen had op de Juliana van Stolberglaan alhier een voor deze gemeente ongewoon vooral plaats. Op verzoek van den automobielhandelaar v. W. te Zandvoort had de deurwaarde v. W. beslag gelegd op een gedeelte van den inboedel van een der bewoners dezer laan. De verkoop, die onder politietoezicht plaats had, had een rustig verloop en was om 12 uur geëindigd. Bloembollencultuur De afd. Bennebroek- Vogelenzang der Alg. Vereeniging v. Bloem bollencultuur hield Dinsdag een ledenvergade ring. De ingekomen stukken werden behandeld, waarbij werd opgemerkt, dat de afd. Hillegom, ook den heer J. van Z&nten had candidaat ge steld voor het Hoofdbestuur. Eenige leden wilden nu als de gestelde can- ditdaat de meerderheid niet kon behalen, dat dan ook de afgevaardigde van de afdeeling, ook op den heer J. van Zanten zou stemmen. Bij stemming bleek echter, dat de meerderheid was voor een vrij mandaat voor den afgevaar digde der afdeeling inzake verkiezing hoofd bestuurslid. Hierna werd de beschrijvingsbrief behandeld, Bij punt 9 werd besloten.dat de afgevaardigde zou stemmen voor het heffen van 1 cent per roede. By het voorstel van de afdeeling Voor hout, zette de heer W. A. Philippo de meening van 't hoofdbestuur uiteen en gaf 'n verklaring van de opmerking van het hoofdbestuur, dat vergoeding van al het ingeleverde leverbaar niet gewenscht was, terwyi het H. B. zich uit sprak vóór vergoeding van het neg overgescho ten gedeelte (de zoogenaamde misschatting), terug te betalen door het geheele vak, en verder voor steun aan diegenen der vakgenooten, die daaraan behoefte mochten hebben, zonder ver- antwoordehjkheid van het vak. Het hoofdbestuur heeft zich op het stand punt gesteld, dat vergoeding van al het inge leverde leverbaar plus het overschot, een zoo danige belasting en contróle voor een tyd- psyk van een tiental jaren op het geheele vak zou leggen, dat het daarvoor de verantwoorde- ïykheid niet kon dragen. De berekening is 18 a 20 cent per roe, terwijl het nog onbekend is, wat de contróle zou moeten kosten. Er zyn ook vele leden, die een leening onder zulke voorwaarden voor hun bedryf niet wen schen en het zou toch zeker een unicum zyn, wanneer men iemand die geen geld wenscht te leenen dit op moet gaan dringen, nog daar gelaten of dit mogelyk is. Wat betreft het uit betalen van het overschot (de zoogenaamde misschatting) dit werd in alle opzichten billijk geoordeeld, omdat van begin af aan vergoe ding hiervoor door den Minister in uitzicht was gesteld. Het hoofdbestuur was er voorts ten volle van overtuigd, dat verdere steun door vele vak genooten niet ontbeerd zou kunnen worden, en wilde daarom de Regeering met den meesten aandrang aanbevelen, hiervoor persoonlijke cre- dieten te willen verleenen, echter zonder ver antwoording voor het vak in zyn geheel. Spreker verdedigde uitvoerig de houding van het hoofdbestuur en in het byzonder van den voorzitter, den heer Krelage en gaf als lid van het H. B. de verzekering, dat het H. B. na am pele beraadslaging geheel uit vrije overtuiging als één man tot het zooeven door hen genoem de advies gekomen is, dat de heer Krelage steeds terdege rekening houdt met de meening van de leden van het H. B„ dat er de meest loyale samenwerking bestaat tusschen den voor zitter en de leden, en dat er van eenige doordryverij van eigen meening van den kant van den voorzitter bij de leden, niets bekend is. Spr. zeide, dat dit ook de meening is van de andere Hoofdbestuursleden. De aftredende voorzitter, secretaris en com missaris werden met groote meerderheid van stemmen herkozen en namen de benoeming aan. Tot afgevaardigden werden gekozen de hee ren T. H. M. van Waveren en M. G. v. Lierop en tot plaatsvervangers de heeren W. A. Phi lippo Jr. ,en Alf Belle. Na de rondvraag werd overgegaan tot wild- verloting en het meerendeel der leden ging met een lekker boutje naar huis. Met pensioen De heer H. de Vries, bevol kingsagent te Bloemendaal, zal met ingang van 6 Februari 1934, om gezondheidsredenen den dienst verlaten. De heer De Vries, die gedu rende 20 jaar déze functie waarnam, zal In het genot van invaliditeitspensioen worden ge steld. B. en W. stellen den Raad voor de tydelyke salarisverlaging voor de veldwachters en de werklieden, vastgesteld by de raadsbesluiten van 21 December 1932, met ingang van 1 Januari 1934 te wyzigen in eene definitieve salarisver laging. B. en W. stellen den Raad voor in de instruc tie voor de gemeente-geneesheeren te bepalen, dat de gemeente-artsen voortaan verplicht zijn de inentingen tegen roodvonk en diphteritis één maal per jaar kosteloos te verrichten. B. en W. stellen voor met het oog op het groot aantal werkloozen gedurende den winter en het voorjaar een tydeiyk ambtenaar te be noemen belast met het toezicht op de werk verschaffing en de toepassing van de steun regeling. B. en W. stellen den Raad voor, in verband met het feit, dat aangeslotenen by werklozen kassen by niet-aangesloten en achterstaan, in zooverre zy eerst voor tewerkstelling bij de ge- meentelyke werkverschaffing in aanmerking komen, nadat zy „uitgetrokken" zyn en dat de uitkeering, welke trekkende aangeslotenen van hun werkloozenkas ontvangen, onvoldoende is voor hen, die jonge kinderen te hunnen laste hebben p-W -tijdens Wt/ winterMz8e"tf 1933-1934 van 25 Dec. 1933 af aan aangeslote nen bij een werkloozenkas gedurende den tyd, dat zy daaruit trekken, een byslag op de uit keering te verleenen van ƒ0.50 per week voor elk kind beneden den leeftyd van 15 jaar, met dien verstande, dat geen hooger bijslag wordt verleend dan ƒ4.per week per aangeslotene en dezen byslag betaalbaar te stellen by de pen ningmeesters van de betreffende werklozen kassen. De heer G. J. van der Vliet De heer G. J. van der Vliet, bewoner van „Vaart en Duin", is door een ernstige ziekte overvallen. In ver band met den hoogen leeftyd van den patiënt (de heer van der Vliet is ruim 80 jaar oud), maakt men zich hierover zeer ongerust. 't Is begrypelyk, dat de familie zeer veel be langstelling ondervindt. van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen stoomtrawlers: R. O. 16 Bet je 150 man den 1380.Alcmaria 130 manden 1370.Ryn- stroom 75 manden 860.Adriatic 300 manden 1580.Petten 330 manden 1720.Margaretha 215 manden 1570.Loggers: KW 65 420. KW 96 250.—, KW 19 410.—, KW 69 470—, KW 178 76—, KW 175 46.—, KW 89 280.—, IJm. 17 670.—, Sch. 253 310—, Sch. 81 420.—. IJMUIDEN, 14 Dec. 1933 Ryksvischafslag. Tarbot per kg. 1.15 tot 0.70, griet per 50 kg. 28.tot 10.tong per kg. 0.85 tot 0.70, groote schol per 50 kg. 17.tot 13.middel schol per 50 kg. 20.tot 15.zetschol per 50 kg. 20. tot 15.kleine schol per 50 kg. 19.tot 4. schar per 50 kg. 11.tot 1.60, vleet per stuk 4.60 tot 1.65, pieterman en poon per 50 kg. 4.60 tot 2.60, groote schelvisch per 50 kg. 26.tot 24.middel schelvisch per 50 kg. 27.50 tot 20.kleine middel schelvisch per 50 kg. 18. tot 8.20, kleine schelvisch per 50 kg. 7.50 tot 2.50, kabeljauw per 125 kg. 30.tot 16.50, gul len per 50 kg. 6.50 tot 1.10, leng per stuk 1.20 tot 0.35, heilbot per kg. 0.70 tot 0.50, wyting per 50 kg. 1.75 tot 0.30, koolvisch per stuk 0.52 tot 0.04, versche haring per kist 6.20 tot 5. „Adolf Kolping" uit Heemstede speelde haar eersten wedstrijd tegen S. D. O. in het R. K. Vereenigingsgebouw aan het Teylerplein te Haarlem. Ondanks het feit, dat de Heemstedere zich met veel enthousiasme in den stryd wierpen, moesten zy wegens gemis aan de noodige wed- strijdroutine, een nederlaag boeken. Wy hebben echter het vaste vertrouwen, dat het „Adolf Kolpirig"-tiental vry spoedig dezen minder gun stigen factor geheel te boven zal zyn. De uitslag is 137 voor 3. D. O. I. Deze ontmoeting zal inplaats van Zondag, Zaterdagavond a.s. plaats hebben in het R. K. Vereenigingsgebouw aan de Koningsteinstraat. De 3e beslissingspartij tusschen de finalisten Warmerdam en Stynman is in een gelyk spel geëindigd, zoodat de stand nog steeds geiyk biyft, namelyk 3—3. De Tweede Kamer heeft in haar vergadering van Woensdagavond zonder hoofdelyke stem ming besloten tot de instelling eener com missie uit haar midden, die een onderzoek zal hebben in te stellen naar de feiten, die in verband met de houtverkoop-politiek der Ned. Spoorwegen en het grintbaggerbedryf te Linne, bij de behandeling van de begrooting van Wa terstaat zyn ter, spake gekomen. Minister Kalff zegde zyn volledige medewer king toe. Voor bovengenoemde competitie speelden op Woensdagavond, jj. te Haarlem de Damclub „Haarlem" II tegen de Haarlemsche Damclub III. De volledige uitslag volgt hieronder: Damclub „Haarlem" II—Haarl. Darnel. III 1. J. LycklemaA. Kiel 2. H. A. van AbsO. T. Glaser 3. J. Singeling—J. H. Reedijk 4. J. P. Exel Jr.Ph. G. Amelung Jr. 5. G. Eising—W. J. A. Matla 6. M. van LeeuwenJ. Merts 7. C. v. d. WerffJ. Zurel 8. C. DikkeboomA. Smit 9. L. P. Huges—H. W. C. van Rhoon 10. B. Gabriël—J. J. Aling Totaal 14—6 AMSTERDAM. 13 Dec. Veiling van Land- en Tuinbouwproducten, dir. H. J. Houtkooper, Ge- meenteiyk Veilinggebouw Marnixstraat 282, Am sterdam-C. Bloemenveiling van 12 Dec. Rozen: Hadley 47 cent, Roselandia 68 cent. Butter fly 46 cent per stuk. Briarclif 68 cent. Se ringen: Marie Legrave I 1418 cent, idem II 8 12 cent, Charles Dix 1216 cent per tak. Di versen: Freesia 2530 cent per bos. Calla's 20 26 cent per stuk. Chrysanthemum: Germ 1015 cent, Sax 812 cent per stuk. Troschrysanten 10 25 cent per bos. Tulpen: Allard Pierson 5.00— 6.00, Roode Due 1.002.00, Crammoisie Brillant 2.003.00 per 100 stuks. Plantenveiling van 12 Dec. Azalea's 1.001.70, Primula's 1820 cent. Cyclamen 4075 cent per stuk. Diverse varens 1.001.6C per bak van 25 stuks. Aardappelveiling van 13 Dec. Zeeuwsche bonte 5.205.50, idem blauwe 5.105.20, Blauwe Eigenheimers 4.104.20, Bevelanders 4.204.30 eer 100 K.G. Groentenveiling van 13 Dec. Holl. Lof 1822 cent, Breekpeen 911 cent per K.G. Roode kool 1.605.50, Gele kool 1.80—5.30, Groene kool 0.601.80 per 100 stuks. Spruiten I 1218 cent, per K.G. Andyvie 1.003.00 per 100 stuks. Uien 1.80>.40 per 100 K.G. Prei 10.00—12.00, Selde rie 5.008.00 pej- 100 bos. Fruitveiling van 13 Dec. Goudreinetten I 14 18 cent, idem II 912 cent, Present van Engeland I 1924 cent, idem II 14—16 cent, Bellefleur I 1116 cent, idem II 710 cent, Winterjannen 912 cent per K.G. AVENHORN, 12 Dec. Coöp. Land- en Tuin bouw- en Marktvereen. Avenhorn en Omstr. 24 zak Sprultkool 0.852.35 per zak van 15 K.G. 2500 stuks Bloemkool: I 8.9011.20, II 2.40 4 80 per 100 stuks. 2000 stuks Groene of Put jeskool 1.202.40 p< 100 stuks. 6500 K.G. Uien: gewone maat 2.402.50. drielingen 0.800.90 p. 100 K.G. 2500 K.G. Wortelen: Flakkee, verbeterde 2.90—3.00 per 100 K.G. BEVERWIJK, 13 Dec. Bloemenveiling ,,'t Cen trum" Chrysanten: Kelly 8.0016.00, Sax Ex port 7.00—22.00, Edith Cavell 6.0018.00, Mr. Pulling 6.0017.00, Rayonnante 2.00—8.00, Louis Germ 8.0024.00, Montblanc 6.0015.00 per 100 stuks. Golden Seal 18.0052.00, Stanley Ven 8.00 —24.00, Polly Ven 10.00—28.00, Montblanc 12.00 —38.00, Louis Germ 18.0056.00, Herco 18.00 64.00, Wilcox 15.00—38.00, Godfried Perfection 'ta,,?£n26J)9k Srajog; .^Jpyef, „14,004-36.00. Malson Bronze 13.00—28.00, La Fiahde'lle 14.00—34.00, Edith Cavell 16.00—23.00. Edward Page 12.00 32.00, per 100 bPS> KenHpoomort per stuk 50100 cent. Rozen: Brlarcllff 1.102.60. Noack 1.00 1.85 per 2<f stuks. Tulpen per 100: Scarlet due 2.005.20, Allard Pierson 6.008.00, King of the Yellow 2.50—5.00, Due de Berlin 2.00—3.00. Di versen: Calla 816 cent per stuk. Pepers per ben 2.004.00, Sprengerigroen per bos 832 cent. As- parage Plumosa 845 cent, Freesia 1432 cent. De eerste Narcissen en Hyacinten, getrokken door de kweekers Van Buggenum en P. Boogaard, kwamen ter markt, welke resp. 2.003.00 en 6.50 11.00 besomden. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Dec. 20000 K.G. Roode kool 2.002.75. 10000 K.G. Gele kool 1.60 2.00. 31000 K.G. Deensche Witte kool 1.802.40. 800 K.G. Uien: Gele Uien 2.80. BOVENKARSPEL, 12 Dec. „De Tuinbouw" 156 baal Uien: grof 1.05—1.10, groote gele 1.10— I.20, drielingen 0.50 per baal. 10785 stuks Bloem kool I 7.00—14.70, II 6.208.60, III 0.752.50 per 100 stuks. 2 zak Spruitkool 1.35. BOVENKARSPEL, 13 Dec. „De Tuinbouw" 95'/2 baal Uien: grof 1.15, groote gele 1.201.30, drielingen 0.65, nep 1.20 per baal. 5605 stuks Bloemkool: I 6.80—13.70, II 3.20—6.50, III 0.75 p. 100 stuks. 6400 K.G. Gele kool 1.00 per 100 K.G. 's-HERTOGENBOSCH, 13 Dec. Veemarkt. Op 'le markt van heden waren aangevoerd 2003 stuks: 1387 stuks hoornvee, 516 biggen, 4 zeugen, 38 schapen-lammeren, 58 kalveen. De prijzen waren als volgt: Kalfkoelen 100.00240.00, kalfvaarzen 120.00230.00, magere ossen en koelen 80,00— 160.00 per stuk. Vette ossen en koeien: le kwal. 2629 cent, 2e kwal. 2427 cent per pond. Pin ken 80.00160.00, zeugen 65.0080.00 per stuk. Biggen 7.0012.00. schapen 6.0014.00 per stuk. HOORN, 14 December. Kaasmarkt. Aan gevoerd werden: 11 stapels, wegende 9895 Kg. Fabriek kleine 21: Boeren kleine 22. Handel matig. HAARLEMMERMEER. Eierveiling in café De Groot Aanvoer: 1200 Kipeieren 4.605.60, 1600 Kuikeneieren 3.705.10, 200 stuks Eendeieren 3.904.30. Pluimvee: Kippen 0.700.80, Jonge Ha nen 0.450.90, Konynen 0.451.40, Duiven 7 en 8 cent. HAARLEM, 13 Dec. Groentenmarkt. Brusselsch Lof 1630 cent, Knakpeen 610 cent per K.G. Boerenkool 1070 cent, Groene kool 1525 cent. Gele kool 2540 cent, Andijvie 3065 cent, Sla 1.001.50 per kist. Spruiten 2.504.50 per zak. Bloemkool 814 cent, Roode kool 310 ct., Knolselderie 27 cent per stuk. Wortelen 1216 cent, Prei 1427 cent, Peterselie 315 cent. Sel derie 410 cent per bos. NOORD-SCHAR WOUDE, 14 Dec. 300 K.G. Ulên 2.40. 38000 K.G. Roode kool 1.502.80. 13800 K.G. Deensche Witte kool 2.102.70. 2000 K.G. Gele kool 1.80. OBDAM, 13 Dec. ,De Tuinbouw". 7000 K.G. Roode kool 1.00—2.70, 3500 K.G. Gele kool 1.10 —1.50, 2500 K.G. Uien 2.50—2.60, 3000 K.G. Wor telen 2.50—2.90. PURMEREND, 13 Dec. „Afslagver. Beemstcr, Purmerend 'n Omstreken" Witlof I 1.151.80.- idem II 0.401.00 per 8 K.G. Roode kool 1.40 6.90, Savoye kool 1.005.70 per 100 stuks. Spruit kool 2.103.90 per 15 K.G. Boerenkool 1950 cent per 10 K.G. Andijvie 1034 cent per kist. Wortelen 4275 cent per zak. Uien 26 48 cent, idem Drielingen 20 cent, per 25 K.G. Prei 11.0016.40 per 100 bos. Druiven: Alicante 3664 cent per K.G. Appels: Westl. Bellefleur 2.408.60, Brab. Bellefleur 1.8010.00, Zoete Bellefleur 3.009.70, Bramley Seedling 7.00— II.60, Present van Engeland 6.0016.40, Rei- nette, goud 10.0023.40, idem oranje 6.0011.80 per 100 K.G. Peren: St. Germainpeer 15.00, Win ter Jan 8.0012.00 per 100 K.G. SCHAGEN, 14 Dec. Eierveiling. 40000 kip eieren 4.806.50. SCHAGEN, 14 Dec. Veemarkt. 42 magere geldekoeien 90.00160, 30 vette geldekoeien 160.00—240, 4 kalfkoeien 175.00230, 12 vaarzen 50.00110, 9 graskalveren 30.0050, 33 nuchtere kalveren 6.0014.00, 154 schapen 14.0019, 227 overhouders 7.0012, magere varkens 9.00:17, 16 vette varkens per K.G. 3537 cent, 57 big gen 6.00—10, 23 konijnen 0.751.75, 55 kippen 0.70—1.10. Eenden 0.50. TER AAR, 13 Dec. Centrale Veiling. Spruiten 10.0017.20, Roode kool 3 cent, Andyvie per kist 1020 cent, Boerenkool 1317 cent, Uien 1.10 1.20, Tomaten 1.20. WARMENHUIZEN, 13 Dec. Gewone Uien 2.70. idem grove 2.70, drielingen 1.301.50, Roode kool 2.402.90, idem 2e soort 1.002.00, Gele kool 1.60, Deensche Witte kool 2.202.30, Spruitkool 12.10 per 100 K.G. WESTLAND, 13 Dec. Middelprijs v. d. Westl. veilingen. Druiven 4361 cent, Stoofappelen 6 10 cent. Stoofperen 814 cent, Tafelperen 1320 cent. Spruiten 1022 cent per K.G. Andyvie 10 39 cent, Boerenkool 1028 cent, per kist. Eieren 4.305.90, Roode kool 1.505.00, Savoye kool 1.50 —2.50, Groene kool 0.602.00 per 100. Prei 1.70 3.40, Selderie 1.50—3.40, Peterselie 2.00—3.70 per 100 bos. Schorseneeren 5.008,80 per 100 K.G. Uien 3055 cent per kist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3