STA D S N I E U W S Haarlem, 15 Dec. S BEURS VAN AMSTERDAM Hebt U 't al gehoord De vroeg beurs Wisselkoersen VRIJDAG 15 DECEMBER Louis M. Weterings Intieme viering van het jubileum R. K. VOLKSBOND De houding van den heer Castricum Tuinbouw en Plantkunde VAN ONZE RECHTBANK Een goede vangst Snelheidswoede DOOR DE STRENGE VORST Kreeg zwerver bevroren voeten MUZIEK KAMERMUZIEKAVOND R.K. VROUWENBOND Kerstmisviering Toonkunst afd. Haarlem REMBRANDT-THEATER Ongevallen op het ij» T urksib DANK VAN ST. NICOLA AS! De oude rails op den Zylweg Personalia Diploma ziekenverpleging Minder roodvonk Gelukkig nog gered „Pagottan" Comfortabel, elegant en warm, v. SCHUNDEL'S KRAAGLAARSJLS f 8.75 Fa. E. FRANKEN Het ijs rondom Haarlem Crisistentoonstelling Kunst S.O.S. Postverzending per „Zilver meeuw" WINKELSLUITINGSWET BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BENNEBROEK BURGEMEESTER VAN UTRECHT Mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk benoemd Mr. M. A. M. Waszink Lichte verbetering in zijn toestand IJMUIDEN-OOST AGENDA 16 December van 1854 OUDE GRACHT 30 VIJFHUIZEN Beurs-thermometer Nederl. Staatsleen. Amerik. waarden VRIJDAG 15 DECEMBER 1933 v l a. a Oostkust m 129% SliT Heden herdacht de heer Louis M. Weterings, directeur-hoofdredacteur van „De Spaarne- scad", zijn vijf en twintig jarig jubileum als journalist. Gezien de grootsche plannen, welke er be staan tot officieele viering van dit feest medio Januari, wanneer een ieder in de gelegenheid gesteld zal worden de jubilaris mede te huldi gen, werd het jubileum heden in intiemen kring gevierd; ondanks het intieme van de viering was de belangstelling intusschen ook heden reeds zeer groot; talrijke bloemstukken sierden de salons van den jubilaris, van overal kwamen gelukwenschen binnen in allerlei vorm en vooral tijdens de receptie, welke van 2 tot 4 uur ten „Huize Nyenhove", Wagenweg 252, ge houden werd, en welke de beteekenis van een ware, hartelijke huldging kreeg, kwam tot uiting, welk een waardeering er alom gevoeld wordt voor den vijf en twintig jarigen journa- listieken arbeid van den heer Weterings. O.m. waren ingekomen een bloemstuk van directie en commissarissen van „De Spaarne- stad", hoofdredactie en redactie „Vereenigde Katholieke Pers", administratie „De Tijd", re dactie „Noord-Hollandsch Dagblad", directie „De Tijd", technisch personeel „Kasteel van Aemstel", binnen- en buitendienst Centrale Advertentie-af deeling V. K. P. Gisteravond was reeds een schriftelijke ge- lukwensch ingekomen van den voorzitter der Tweede Kamer, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck. Hedenmorgen kwamen telegram men in o. m. van voorzitter en secretaris R. K. Journalistenkring, van den K. R. O., directie „Handelsblad", directie „Haarlems Dagblad", bestuur R K. Vrouwenbond, Contact-Commis sie „Dagblad van Arnhem", een berijmde feli citatie van Martin Berden, personeel ,,'s-Gra- venhage in Beeld". Donderdagavond had in het gebouw „St. Bavo" onaer leiding van den heer J. P. Ph. Castricum de laatste ledenvergadering plaats van dit jaar. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van den Haarlemschen Patronatenbond met een bijgevoede begrooting met 'n nadeelig saldo van 214, ontstaan wegens intrekking van de sub sidie van de gemeente. Het bestuur kreeg opdracht, als de financieën van den Volksbond zulks toelieten, alsnog een subsidie toe te kennen. De voorzitter deed mededeeling van klachten Uit de vorige vergauering omtrent de belooning van penningmeesters en over de minder aange name wijze van samenwerking met de ambtena ren van den dienst der werkloosheidverzekering. Betreffende het eerstgenoemde had de voorzitter een onderhoud gehad met den wethouder van Bedrijven en Werkloosheidszorg, den heer W. J. B. v. Liemt. Deze waardeerde zeer zeker het werk van de penningmeesters, maar kon in deze geen toezegging doen voor een financieele belooning. Wel wilde de heer v. Liemt deze zaak nog eens met B. en W. bespreken. Over de samenwerking met de ambtenaren zal getracht moeten worden in onderling overleg en waardeering voor elkander tot een harmonische samenwerking te komen. Hierna werden weer verschillende klachten naar voren gebracht vooral van de laatste dagen, over de vorst periode en haar uitkeeringen.'Men keurde alge meen dezen gang van zaken af. Evenals vorig jaar zal bij het naderend Kerst feest aan de werkloozen een kerstbrood worden uitgereikt naar de grootte van het gezin. Het programma van de commissie voor ar beidersontwikkeling werd nu voorgelezen. Hoofd zakelijk zal als onderwerp dezen winter behan deld worden „De persoonlijkheid van den mensch is een onmisbaar element voor het christendom, de beschaving en een goede maat schappelijke samenleving." Met genoegen ~n waardeering werd gesproken over de goedgeslaagde jaarfeesten en hulde ge bracht aan de Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm". Aan inkomsten hadden deze feesten opgebracht 719,36 en aan uitgaven gevorderd j 869,78. Men was zeer tevreden over dit resul taat, waarvoor den heer Scholte dank werd ge bracht. De verkiezing van een nieuw bestuurslid kon niet doorgaan, doordat de leden geen voldoende gelegenheid hadden gehad candidaten te stel len en werd daarom uitgesteld tot een volgende vergadering. Vervolgens kwam aan de orde de begrooting van den R. K. Volksbond en de Sociëteit „St. Bavo". Hierbij werd gelegenheid voor algemeene beschouwingen gegeven. Over het algemeen werd weinig critiek op de werkzaamheden van het bestuur uitgeoefend. Hier en daar werd een nut tige wenk gegeven. De heeren Zegwaard, De Bie en Gortzak brachten 'n welgemeend en harte lijk dankwoord aan den voorzitter en den heer Castricum persoonlijk voor het vele en belang- looze werk, dat deze voor den Volksbond ver richt. Vervolgens werd den heer Castricum een woord van hulde en dank gebracht voor zijn houding, daden en toespraken bij de behande ling van de begrooting van de gemeente Haar lem (applaus). De begrooting van den R. K. Volksbond werd goedgekeurd en sloot met aan inkomsten en uit gaven een totaalbedrag van 12.460,Die van de Sociëteit „St. Bavo" sluit met 15.500, Den heer Scholte werd dank gebracht voor de samenstelling van deze begrooting en het vele werk voor den R. K. Volksbond verricht. Ook de heer Stevens mocht een dankwoord in ontvangst nemen. De Geestelijke Adviseur, rector J. B. M. Timp, tenslotte het woord verkrijgend, wenschte allen in een treffende toespraak een' allergelukkigst Kerstfeest. Het wordt een kunstavond met vele attrac ties, muziek, zang, declamatie en tableaux door de Cresendo-club van den R.K. Vrouwenbond. Maandag 18 December, des avonds om 8 uur zal in hotel Lion d'Or door de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde afd. Haarlem en Omstreken een vergadering gehouden worden. Het programma vermeldt 0.a., de vertooning van de film der Maatschappij. Op 3 November had J. de V. zijn fiets op slot neergezet voor het station te Halfweg. Hij zag toen achter hem twee sinistere figu ren. Hij ging boven voor een raam kijken en zag dat een van hen de 36-jarige P. H. M. over het rijwiel gebogen stond. Toen hij be neden kwam was het slot heelemaal open. De man stond voor deze poging tot diefstal Donderdagmorgen terecht. Hij ontkende. Een agent van politie, die hem aangehouden had, vond op hem inbrekerswerktuigen en twee pistolen. Verdachte noemde dit „toevallog". De officier vond het echter niet zoo „toe vallig". Verdachte moet over veertien dagen nog eens terecht staan, weer voor een fietsen diefstal en is al eens eerder wegens heling veroordeeld. Hij eischte daarom 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. L. C. van Dam bepleitte vrijspraak, subsidiair clementie. Uitspraak over 14 dagen. Een jongeman, met een heele massa voor namen had op den Heerenweg met een „be twiste" snelheid van tusschen de 80 a 120 KM. gereden. Hij was hiervoor door den kan tonrechter tot een ge'dboete veroordeeld. In ieder geval had verdachte boven de voor de zen weg gestelde maximum-snelheid gereden. Dit betwistte zelfs zijn verdediger mr. J. H. J. Simons nie. Wel betwistte hij de schattin? der snelheid van de verschillende getuigen. Een getuige-deskundige kwam nog verkla ren, dat hij een snelheid van 100 K.M. op den Heerenweg, met de rijvaardigheid die ge tuige bezat, niet gevaarlijk achtte. De officier van justitie was een andere mee ning toegedaan. Hij oordeelde een geldboete voor zoo'n maniak, zooa'.s hij verdachte doop te, nog te mild en vroeg in plaats daarvan een hechtenisstraf van 1 maand. Uitspraak over 14 dagen. Donderdagmorgen werd de politie door het Leger des Heils gewaarschuwd, dat de 57-jarige stoelenmatter L. zich ziek voelde en om een dokter vroeg. De man was door de politie naar het Leger des Heils verwezen voor nachtverblijf. De ongevallendienst heeft hem toen onder zocht. Hij bleek twee bevroren voeten te heb ben, die hij een week geleden opgeloopen had in een boerenschuur te Lisse, waar hij had over nacht. Hü is met den ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis gebracht. De Kerstmisviering van den RK. Vrouwen bond wordt Zaterdagavond om 8 uur m het „St. Bavo"-gebouw geopend, met een tentoon stelling van kerstkribben, door werklooze huis vaders vervaardigd. Tevens stelt de Naaikrans „St. Monica" hier de door haar vervaardigde kleedingstukken ten toon. Deze tentoonstelling is Zondag a.s. ge opend van 210 uur. Maandag as. des avonds om 8 uur vindt in het café-restaurant Brinkmann, een Kerst viering van den RK. Vrouwenbond plaats. De R. K. Vrouwenbond is een Kerstactie begonnen. Een twintigtal werkloozen zijn be zig ieder een Kerstkribbe zelf te maken. Deze kribben worden tentoongesteld a.s. Zaterdag 16 Dec. van 810 uur en Zondag 17 Dec. van 210 uur in het gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat en der naaikrans „St. Monica". Een mooie gelegenheid voor iedereen, vooral voor ouders met hun kinderen om kribbetjes te gaan zien en het mooie echt-katholiek ge bruik om in ieder hulsgezin een Kerstkribbe te hebben, te bevorderen. De derde Toonkunst-avond, gegeven door den pianist Harold! Samuel, had een program ma met uitsluitend Bachwerken. Niemand zal echter van dezen pianist een ander programma hebben verwacht. Harold Samuel is momenteel een der voortreffelijk- Bach-spelers, misschien wel d e voortreffelijk ste van alle. De meeste groote pianisten openen gewoon lijk hun programma met Bach-werken en toonen aan dat zij van dezen stijl een bijzon dere studie hebben gemaakt, veelal een groote interesse tot dit genre bezitten en in staat zijn met Bach te boeien. Zij doorleven deze muziek in sterke mate en zijn daardoor in staat, zij het elk volgens zijn eigen visie, een blik op de onmetelijke groot heid en diepte van Bach's oeuvre te geven. Doch zooals Harold Samuel Bach's muziek herschept, is het menigmaal alsof een geheel nieuw beeld, uiterst specifiek voor ons oprijst. En dit in hoofdzaak door een bijna ongekend sterk gevoelsleven. Diepzinniger, grootscher schooner en tevens helderder, kan men zich deze muziek nauwelijks voorstellen. Het gelijkt dikwijls alsof Samuel zich weinig om den vorm bekommert, de aandacht wordt er althans niet op de eerste plaats op gevestigd. Steed's domi neert bij hem boven alles het innerlijke. Toch herkent men steeds, zelfs in het meest gecom pliceerde werk (b.v. zooals in de thans ge speelde 5-stemmige fuga in cis mineur) dui delijk den vorm. Het spel van een pianist als Samuel be spreekt men niet gaarne in détails, omdat hij, ondanks de fijne afwerking van elk onderdeel, immer een werk als een onverbreekbaar geheel weergeeft. Altoos voelt men een stuwing naar de hoogtepunten en tot m de meest uitgebrei de dimenuendo's wordt de spanning niet ver broken. Toch kan het zijn nut hebben op enkele belangrijke onderdeelen te wijzen: le het doen uitkomen van een thema of een motief. Dit geschiedt zelden met een groot verschil in sterktegraad. De bijstemmen verkrijgen bij Samuel een andere tint. Het is dus meer een kleurschakeering, 2e het klankwezen. Zelden hoort men een ff. Meestal wordt de climax reeds met een f. bereikt. Over het algemeen genomen speelt Samuel hoogstens m. f. en is de klank transparant, 3e het pedaalgebruik. Dit is wel veelvuldig, maar immer zeer be rekend. De klank wordt er nooit door verdoe zeld en 4e de contrastwerking. Dit viel bijzon der bij de Suites op. Fijn rhyhtmisch en pare lend van klank waren de oude dansen, zooals Curante, Allemande en Gique, verrukkelijk zangerig de Sarabandes, heerlijk van stemming een Musette, voornaam en hoofsch een Men net, enz. Wij lazen eens in een geschiedboek omtrent Bach: „de grootste componist aller tijden." Dit is tevens een prophetie. Een gewaagde? Het is moeilijk t3 beoordeelen. Maar dat Bach umverceel en nog van dezen tijd is, zal niemand betwisten, vooral niet wanneer men een Bach- avond door Samuel bijwoont. De talrijke aanwezigen waren hoogst voldaan wellicht beter gezegd'; diep onder den indruk van Bach's muziek. O. K. klimmen. Hij viel weer op het ijs terug en ont wrichtte zijn rechterarm. Hij is door den onge vallendienst behandeld en met den ziekenauto van Mathot naar het St. Elisabeths Gasthuis gebracht. Om 10 uur viel de 21-jarige v. d. E. op het ijs van den Kloppersingel. Hij kreeg een lichte her senschudding. De ongevallendienst behandelde hem. waarna de auto van Mathot hem naar het St. Elisabeths Gasthuis bracht, vanwaar hij later weer huiswaarts kon keeren. Donderdagmiddag omstreeks 3 uur gleed de 26-jarige v. d. P. uit, toen hij van het ijs op de Amsterdamsche Vaart over een hekje wilde Indertijd hebben we reeds uitvoerig over deze knappe en buitengewoon suggestieve Rus sische film, van Viktor Turin geschreven. Nog steeds kan men voor dit document bewonde ring hebben, omdat het zoo scherp en duide lijk, niet alleen, een beeld geeft van den aan leg van de spoorlijn TurkestanSiberië maar vooral, wijl zij zoo overtuigend de noodzakelijk heid ervoor en de moeilijkheden waarmee men te kampen had, weergeeft. We leggen er echter den nadruk op dat deze lofprijzing enkel en alleen den maker van dit werk geldt en in geen geval als een bevestiging is te beschou wen van de in deze film lichtelijk doorstralen de meening, als zou de Sovjet toch zoo'n zege ning zijn voor de Russische bevolking. De zoo genaamde menschlievende oogmerken, welke bij den aanleg van dezen spoorweg hebben voorgezeten, zullen we zoo vrij zijn volledig te schrappen, omdat het niet in den lijn van den bolsjewiek ligt, menschelijke rechten en belan gen te erkennen. De lof en het succes van deze bijzondere film straalt dan ook alleen te rug op het werk van Turin, wiens koppen en close-ups, Dürer en Holbein geïnspireerd zou den kunnen hebben voor hun kunst. De film is nog steeds stom, doch de weinige en be scheiden titels storen niet, wijl ze meer ter orienteering dan ten- verklaring zijn aange bracht. Overigens is het feit dat een film, die vier jaar geleden gemaakt werd (en een pe riode van vier jaar beteekent heel wat in de ontwikkeling der filmindustrie) nog steeds kan worden gewaardeerd en zeker nog bij lange na niet ten achter staat bij hetgeen op het oogen- blik wordt geproduceerd, wel een bewijs dat zij een heel bijzondere positie inneemt. De weergave van de droogte en het verlangen naar regen in het begin, de tragische gelatenheid der bevolking, de koortsachtige ijver waarmede de plannen tot het leggen van den verlossen- den spoorweg worden uitgevoerd, de kinderlijk naïeve houding van de menschen bij het zien van de eerste machine en het overwinnen der haast bovenmenschelijke moeilijkheden, het is alles zoo duidelijk en zuiver weergegeven, dat men zijns ondanks wordt gedwongen met de vorderingen mee te leven. Dat er dan ook aanstaanden Zondagmorgen van de vertooning dezer film een reprise wordt gegeven, zal menigeen genoegen doen, ook al is die spoorweg zelf naar we meenen nooit af gekomen. Het was Dinsdagavond in de Hagestraat le ven en beweging, zooals men dat niet gewend is in dat stille weeshuisstraatje. Wat was het geval? St. Nicolaas, vergezeld van twee flinke pieterknechts, bracht daar aan het R.K. Weeshuis, hoewel wat later dan gewoonlijk, zijn jaarlijksch bezoek. Beladen met geschenken voor alle weezen, werd hij, buiten verwachting toch nog komende, met gejubel ontvangen. Alle weezen stonden in de groote hal netjes opgesteld en hun gezicht glunderde en hun hart hunkerde van verlangen. Na een kort toespraakje van den Sint werd aan elk der kinderen het gevraagde cadeautje uitgereikt. Daarna begaf St. Nicolaas zich naar de oudemannenzaal, waar de oude menschen van 60, 70 en 80 Jaar in kinderlijke blijheid den goeden Sint ontvingen. Ook deze werden van allerlei versnaperingen rijkelijk voorzien, waarna men na een kort bezoek aan de zieken naar de oude dames-afdeeling heenstapte. Met dankbaarheid werden ook hier de veie versnaperingen aanvaard. Het was al laat geworden, toen de goede Sint vertrok en weer vele aangename herinneringen had opgewekt en ook heeft achtergelaten. Als overste van dit huis kan ik dan ook niet nalaten allen, zonder uitzondering, harte lijk te danken, wijl zij St. Nicolaas weer in do gelegenheid hebben gesteld zijn goede gaven weer bij onze weezen te komen uitdeelen. Ik ben er zeker van, dat allen dankbaar en tevreden gestemd waren. MOEDER-OVERSTE De bestrating van den Zijlweg voorbij de Ju- lianalaan is tusschen en naast de rails zoodanig verzakt, dat deze boven de bestrating uitsteken, hetgeen vooral bij het uitwijken gevaarlijk is voor het verkeer. Nu deze rails niet meer worden gebruikt, heb ben de A. N. W. B. en de K. N. A. O. aan het gemeentebestuur van Haarlem verzocht, de op ruiming van deze rails en verbetering van de be strating te willen bevorderen. Te Utrecht is geslaagd voor het Esperanto- examen, diploma A, de heer W. Koekoek, alhier. In de Mariastichting zijn Woensdag geslaagd voor het diploma A Ziekenverpleging de Eerw. Zusters Charlta, Seraphine, Lidwlen en Ade laide en de dames A. E. van Bentum, A. M. A. Drahmann, C. M. H. Demelinne en E. M. Son- daal. (Herpl. wegens misstelling) In de afgeloopen week zijn alhier 8 gevallen van roodvonk geconstateerd. De roodvonk-epi demie is dus sterk verminderd. Donderdagmiddag om 4 uur zakte een jon gen door het ijs van de Delft. Het ongeval geschiedde op het met stroo afgezette ge deelte bij de Delftkade. Mevrouw De Beer uit Bloemendaal, die ter plaatse was, wilde den jongen redden. Zij waagde zich eveneens op het gevaarlijke gedeelte en zakte er ook door. Omwonenden hadden inmiddels den jongen met een toegestoken ladder gered. Mevrouw de Beer, die een goed zwemster is, krabbelde er zelf weer uit. Beiden zijn bij omwonenden van droge klee- ren voorzien en konden hierna naar huis terug- keeren. In de Donderdag gehouden tweede buiten gewone algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. Cultuur Mij. „Pagottan", ge vestigd te Bloemendaal, is de voorgestelde Sta tutenwijziging met algemeene stemmen goed gekeurd Verkrijgbaar m zwart en Drum, wol gevoerd, astrakankraag A LEEN BIJ: ANEGANG 5 TEL. 10732 OPGER. 183U IJs rondom Haarlem: voorzichtigheid ge boden. Mooie Hel: berijdbaar van den Slokopmolen af tot Fenningsveer, doch uitsluitend langs de kanten. Kanaal B: groote voorzichtigheid geboden. Kanaal C: onbetrouwbaar; er wordt nog op gevaren. Het Spaarne en het IJ voor Spaarndam on betrouwbaar. Ringvaart van de Liede af tot de Lijnden: baan uitgezet, goed berijdbaar. De Hoofdvaart van de Lijnden tot de Kaag goed. AalsmeerVijfhuizen: berijdbaar. St. Moritz Deze ijsbaan is vandaag doorloopend tot van avond 10 uur geopend. Het ijs is zeer goed Morgen zijn er, indien mogelijk, wedstrijden in hardrijden. Het uitvoerend comité van de crisistentoon stelling „Kunst S. O. S." deelt ons mede, dat van de 66 inzenders 27 één of meer kunstwer ken verkocht hebben. Zondagmiddag 17 December a.s. om half vijf wordt de tentoonstelling officieel gesloten. Mach. 16. De laatste lichting voor verzending van cor respondentie per „Zilvermeeuw" heeft plaats te Haarlem-hoofdkantoor in den nacht van 16 op 17 December a.s. om 3 uur 25. De aandacht van belanghebbenden wordt er echter op geves tigd, dat het aanbeveling verdient met ter postbezorging niet tot de laatste gelegenheid te wachten. Op Zondag 17 December geldt de gewone Zondagsche regeling. Van 18 tlm 23 December mogen alle winkels tot 10 uur n.m. voor het publiek geopend blij ven. Op Zondagen 24 en 31 December mogen win kels waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt ver kocht, benevens bloemenwinkels tot 8 uur n.m. geopend zijn; voor de overige winkels geldt de gewone Zondagsche regeling. Maandag 25 en Dinsdag 26 December gelden als werkdagen, evenals Maandag 1 Januari. Zondag 17 gewone Zondagsche regeling, Maandag 18, Dinsdag 19, Woensdag 20, Don derdag 21, Vrijdag 22, Zaterdag 23, alle winkels sluitingsuur 10 uur (kapperszaken 1 uur). Zon dag 24 brood, banket, suikerwerk en choc.win- kels 8 uur, bloemenwinkels 8 uur, overige win kels Zondagsche regeling. Maandag 25, Dinsdag 26, Woensdag 27, Don derdag 28, Vrijdag 29 alle winkels 8 uur (kap perszaken 1 uur). Zaterdag 30 alle winkels 10 uur. Zondag 31 brood, banket, suikerwerk en choc- winkels 8 uur, bloemenwinkels 8 uur, overige winkels Zondagsche regeling. Maandag 1 Jan. alle winkels 8 uur. Geboren; 11 December, dochter van J. weij- land-Fehling; 12 December, zoon van M. A. Vringer-v. Schaik; 13 December, zoon van M A. M. Haanschoten-v. d. Veen, dochter van E. M. Martin-Balm, zoon van T. Hofsté-v. d. Wiele, zoon van B. Lierens-Anholt; 14 Decem ber, zoon van G. J. v. Staveren-Kemper, zoon van G. B. H. Vosshard-Dljkstra. Ondertrouwd14 December, W. Smits en C. H. Veldmeijer, A. v. d. Pijl en A. A. Neuvegliese, F. S. P. v. Buchem en C. J. P. v. d. Aardweg, B. J. Bloemsma en A. J. Pieters, J. W. Duijff en E. T. M. J. de Chateau. Getrouwd: 14 December, B. Blom en H. C. Lijnzaat, I. Baintner en D. H. M. H. Lohmann, O. J. Scheffer en E. M. M. Seyts, M. Vader en M. M. v. Vlieta, M. J. T. de Vries en H. Jan sen. Overleden: 13 December, V. Jongert-Schuite- maker. 77 jaar, Ripperdastraat. Een A. N. W. B.-avond. Zooals uit de ad vertentie in dit nummer blijkt, zal de bekende A. N. W. B.-Toeristenbond voor Nederland op 22 December as. een Bondsavond organiseeren, bestaande in een expositie van het Bondswerk en Bondsuitgaven, een lezing en de vertooning van een interessante film. Dat de A. N. W. B. een instelling van alge meen nut is en eigenlijk de vriend van ieder een, die het toerisme beoefent, hetzij per auto, fiets, motor, trein, boot, te voet of te paard, van iedereen ook, die deelneemt aan het verkeer op de wegen, mag algemeen bekend worden geacht. De Bond ontwierp in 1913 den eersten Bonds- wandelweg en heeft er thans een groot aantal in verschillende deelen des lands uitgezet. Ontzaglijk veel heeft de Bond gedaan voor de verbetering van het Nederlandsche wegennet en voor het aanleggen van rijwielpaden, waar mede tienduizenden gemoeid zijn geweest. Hoezeer en op hoe velerlei wijze de A.N.W B. heeft gearbeid voor de verkeersveiligheid, is ve len bekend; wie het niet mochten weten, zullen dit kunnen vernemen op den Bondsavond. De Bondsbelangen zijn Volksbelangen gewor den, zoodat bevordering van de belangen, die de A.N. W. B. voorstaat, identiek is met de be vordering van de belangen, welke heel de natie raken en ten goede komen. Daarom raden wij ieder, die van de land en waterwegen gebruik maakt, hetzij voor ge noegen, hetzij voor beroep of bedrijf, den Bondsavond te bezoeken. De bondsavond wordt gehouden op 22 De cember des avonds om half 8 in café „Berg en Daal". Roodvonk In de afgeloopen week is al hier een geval van roodvonk geconstateerd. Naar wij vernemen is zeer binnenkort de be noeming te verwachten van mr. dr. G. A. W. ter Falkwijk, secretaris van de gemeente 's-Gra- venhage tot burgemeester van de gemeente Utrecht. Naar wij vernemen is er een heel lichte ver betering gekomen in den toestand van den bur gemeester van Roermond, oud-Minister Was zink. De temperatuur van den patiënt is iets lager en de doktoren meenen eenige verbete ring aan het hart te kunnen constateeren Overigens blijft de heer Waszink zeer onrustig en kan het gevaar al is het niet zóó direct meer nog niet als geweken worden beschouwd. Het a.s. Zilveren Parochiefeest Gelijk reeds is aangekondigd, zal in Januari het 25-jarig be staan van de parochie der E.E. P.P. Capucijnen gevierd worden. Bij informatie bleek ons, dat de plannen voor deze viering allengs vasteren vormen hebben aangenomen. De datum der viering is vastgesteld op Zondag 21 Januari. Dien dag zal een Pontificale Hoogmis worden opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. Mathias Brans O.M. Cap. Apost. Vic. van Padang. Des middags zal receptie gehouden worden, terwijl de kerkelijke viering besloten wordt met een plechtig Lof. Des avonds wordt in het Patronaatsgebouw Gebouw „St. Bavo" Haarlems Gemengd Koor, 8 uur Metaalbewerkers, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur Alberdingk Thijm, 8 uur Studieclub Grafische Bond, 8 uur. Stadsschouwburg Gezelschap van Proff Jessner Opvoering van ,Nina 8 uur. Kleverparkkerk Conferentie voor niet- katholieken door pater Wijnand Sluis, half 9. Frans Halsmuseum Crisistentoonstelling kunst S. O. S. 105 uur. Gouvernementsgebouw Dreef Prov. Sta ten, half 11 Gebouw „St. Bavo". Kribbententoonstelling van den R. K. Vrouwenbond, 8 uur. Geel-Wit 6 uur. Gewone zittingen, 4 en 6 uur. Stadsschouwburg. Gezelschap Prof. Jessner. Schoolvoorstelling van „Kabale und Liebe", 2 uur. Tooneelgroep ,Het Masker" opvoering van „Elias weet hetb eter", 8.15 uur. Gem. Concertzaal. Haarlems Postaal Man nenkoor en de Haarlemsche Postfanfare, kwart voor 9. Rembrandt-theater. „De man met de was sen beelden". Op het tooneel: The Jewells, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater. „Nagana", 2.30, 7 en 9.15 u. Frans Halsmuseum. Crisis-tentoonstelling „Kunst S.O.S.". 105 uur. dat we een speciale machine hebben voor het holslijpen van kunstschaatsen Of ze goed geslepen warden? Informeert V maar eens bij Uw kennissen. Brengt U de te slijpen schaat sen zoo vroeg mogelijk? Liefst om 8 uur al? Dan behoeft U niet zoo lang te wachten. een groote feestavond gehouden, waarbij alle parochianen worden uitgenoodigd. Dan zal door den voorzitter van het feestcomité het cadeau der parochianen worden overhandigd, terwijl door de Sint Joseph-Gezellen, Graal en Patro naat de verdere avond gevuld zal worden met spel, zang en dans. Maandag d.o.v. is er eenzelfde feestavond voor de parochianen. Op Zaterdag 20 Januari zal het cadeau der parochianen, zijnde een nieuw orgel, plechtig v'orden ingewijd, terwijl na het Lof door een bekend organist een orgelbespeling volgt. Alles bij elkaar beloven het heerlijke dagen voor Katholiek IJmuiden-Oost te worden. Portefeuille vermist. De heer W. van L. aan den Vijfhuizerdijk, die werkzaam is te Haarlem, heeft bij de politie aldaar aangifte gedaan van vermissing zijner portefeuille, in houdende 80 gulden aan bankpapier, z'n rij bewijs en twee loterijbriefjes. Of hij dit waar devolle bezit verloren heeft, ofwel dat het ont vreemd is, is niet met zekerheid te zeggen. In het telefonisch verkeer van hedenochtend was het weder zeer stil. De berichten uit Ame rika, volgens welke Roosevelt de goudaankoo- pen zal voortzetten en een stabilisatie van den dollar niet kan worden verwacht, stelde min of meer teleur, omdat men het vooruitzicht koes tert, dat uit de impasse in Amerika voorloopig wel geen uitweg zal te vinden zijn. Bijzondere fluctuaties op de valutamarkt staan intusschen te wachten, welke op haar beurt de beurzen kunnen beïnvloeden, maar zij liep op dit mo gelijk feit vanochtend niet vooruit en nam we der het gewoon terughoudend standpunt in. De handel in toonaangevende waarden bleef tot een minimum beperkt en de koersveranderin gen waren niet van belang. Koninklijke Olie bewoog zich om en nabij het slot van gisteren op 175(4175%. Philipslam- pen verkeerden in hetzelfde geval en bedongen*,. 258259. Voor H.V.A. en Amsterdam Rubber was de stemming ook vrijwel prijshoudend respect, op 168%—170 en 9697. Unilever was weer licht aangeboden en bewoog zich op 93 93%. Voor Amerikaansche shares was de stem ming nauwelijks prijshoudend. In de Younglee- ning kwam een verder herstel van 1 pCt. tot 4949%. De Dollar was flauw en bewoog zich op 157 158% (160%). ....prijshoudend prijshoudend vast luier vast prijshoudend luier luier prijshoudend luier VRIJDAG, 15 Dec. Vorige Slotkoersen. Heden Londen 8.136/g 8.113^ Berlijn 59.32% 59.35 Parijs 9.741/s 9.74% Brussel 34.59 34 57% Zwitserland 48.16 48.12% Weenen Kopenhagen 36 30 36 35 Stockholm 41.95 41.75 Oslo 40.85 40.75 New York (cable) 1.60% 1.57% Rome 13.05 13.02% Praag 7.37% 7.37% Madrid 20.25 20.25 Staatsleeningen 3 Nederland 1932 4% Nederland 1916 4% Nederland 1917 t Nederland 1933 4% N. Ind. 1926 AB 4% N. Ind 1931 5% Youngleen 1930 Vorige Slotkoersen. Heden 101.% 101% 1026/s 102% 101% 101% 100i/4 100% 86% 86% 48% Banken Koloniale Bank 43% Indische Bank 47% Cert. Handel-MU47 Industrieën Unilever 94% Caivé Delft 60% Alg. Kunstzijde 30% Van Berkel'g Pat 20% Nieuwe Philips 258% Ktlch Accoustiek Ned Ford 1721/4 Industr. Buitenland Anaconda 9% Bethlehem Steel 23% Kennecot 12% 0 8 SteeJ 31V8 0 8 Leather 6% intern Nickel 13% Stand Brands 15% Mijnbouw Soeton Mijnbouw 7% Alg Exploratie 123% Redjang Lebong 112% Petroleum Son OUe 175% Gaboes 13% Perlak 102% Peudawa 3% 87 87 49% 44 48 47 93% 60 306/8 201/4 257 172V4 9% 23% 12% 31 6% 13% 156/e 7 124 113 175% 14 102 4 Vorige Slotkoersen. Heden Continental OU 10% 11% SheU Union OU 5V4 5% Rubber Serbadjadl Silau Allied Intercontin Rubber 96% 95% 70% 70 38% 38 27% 271/4 26 26 47% 47 48 48 1% 1& Scheepvaart Java Ch Japan 21% HoU. Amerika Lijn IA» Dito Gem Eigend Kon. Ned. Stoomb f*.. Scheepvaart-Unie '2 Suiker a V. A. l695/8 Jav. Cultuur 99 N. L 8. O°6% Vorstenlanden ~3.'4 Actions idem 16 uu Tabak Dell Batavia H4 Oude DeU H° Senembab I30 Spoorwegen Union Pacific Wabash Erie •Cansas City South South Rallw Chic Milw MaxweU L. Gr. 736/8 2 10% 9% 17% 3% 14% 22 1% 11 45% 168% 91 66 23% 16.00 115 109% 19 73% 2 10% 9 ,6% 3% 14V4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2