Prachtige ijssport-Zondag Buitenlandsche voetbalvaria mmm m m i De Elfstedentocht een succes Uhm m m m a m WEDSTRIJDEN IN HET GEHEELE LAND Het Schaakspel i in a föi MAANDAG 18 DECEMBER Felle strijd tusschen Keetman en Hooftman te Oudkarspel De Jager kampioen van Noord-Brabant KEETMAN IN GOEDEN VORM Spannende strijd met Hooftman te Oudkarspel KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND VOOR DAMES Mej. G. Bijlsma wint den titel PROV. KAMPIOENSCHAPPEN NOORD-BRABANT Wedstrijden te Vught SCHOONRIJDEN Te Midden-Beemster Te Naarden Om den „Thïalfbeker" Hardrijden voor amateurs te Heerenveen PROEFWEDSTRIJDEN VOOR JONGENS Jeugdige rijders in actie te Purmerend SCHERMEN Ned. sabelkampioen schap A. C. Montfoort winnaar NEDERLANDSCHE ROEIBOND Wedstrijden vastgesteld Nederlandsche Zwem- bond Buitengewone vergadering te Utrecht DE TIJDOPNEMERS IN ACTIE ROODE DUIVELS VERLIEZEN VAN KRAKAU Spannende wedstrijd te Brussel piw s* Aardige foto van de nationale wedstrijden, die gisteren onder auspiciën van den K. N. S. B. te Oudkarspel werden gehouden A. de Vries uit Dronrijp werd win naar. Tweede aankomende was S. Kastelein uit Wartena VOETBAL IN ENGELAND Een zeer vlot verloop Komt Duitschland aan de beurt? 's Lands w\js - 's lands eer De Belgische competitie Naar Belgische dictatuur? Gedeelde zinnen in Weenen Weer Oostenrijkers naar Engeland Hongarije naar Duitschland OM DEN LOUIS-BIJVOET BEKER IJshockeywedstrijden te Haarlem WIELRENNEN Wedstrijden te Antwerpen Valentijn in de ronde van Italië? Zesdaagsche te Milaan m mm Mm Pa Eerste klas-kampioenschap DAMMEN FINALE MEESTER- WEDSTRIJDEN Cohen wint den titel Ook den afgeloopen Zondag hebben in ons geheele land wederom duizenden genoten van het ijsvermaak. Het was een prachtige dag met vrijwel geen wind en al vroeg in den ochtend begon in de steden de uittocht der schaatsen- liefhebbers. Uit de hoofdstad en omgeving was de trek naar Marken zeer groot, nu het eiland over het ijs te bereiken was. Door de zorgen van den IJsbond Hollands Noorderkwartier was een goede baan aangelegd van Amsterdam via Nieu- wendam, Zunderdorp, Broek in Waterland en verder langs de trekvaart naar Monnikendam. Voor het eerst sedert jaren was deze vaart weer berijdbaar. Op de Gouwzee was het, zooals te begrijpen Is, een geweldige drukte. De Koninklijke Nederlandsche Schaatsenrij ders Bond had op verschillende plaatsen wed strijden uitgeschreven, die alle zonder uitzon dering een groot succes zijn geworden. Het prachtige winterweer was ideaal voor de hard rijders en er zijn dan ook overal goede tijden gemaakt. Onder auspiciën van den K.N.S.B. heeft Zon dag te Oud-Karspel een nationale wedstrijd vooi amateurs in het hardrijden plaats gehad over 500, 1000, 3000., op de banen van de IJsclub Volharding De resultaten luidden als volgt: 500 M.: 1. T. Hooftman, IJselmonde, 48 sec.; 2. W. Keetman, Winkel, 49 1/5 sec.; 3. J. Lan- gedijk, Oud-Karspel, 50 2/5 sec. 1000 M.: 1. W. Keetman, 1 min. 40 4/5 sec.; 2. T. Hooftman, 1 min. 43 sec.; 3. J. Langedijk 1 min. 43 3/5 sec. 3000 M.: 1. J. Langedijk, 5 min. 30 3/5 sec.; 2. J. Renoud, Zuid-Scharwoude, 5 min. 38 1/5 sec.; 3. W. Keetman, 5 min. 38 2/5 sec. Totaal-klassement: 1. W. Keetman, 6 punten; (winnaar van den wisselbeker); 2 J. Langedijk, 7 punten; 3. T. Hooftman, 10 punten. De beker, beschikbaar gesteld voor rijders, die nog nooit in het buitenland hebben getraind, werd gewonnen door J. Renoud, Zuid-Schar woude; 2. S. de Boer, Krommenie; 3. C. Kos, Oud-Karspel. Zondag had te Warga een wedstrijd plaats, am het kampioenschap van Nederland voor da mes over 140 M., georganiseerd door den Frie- schen Bond van IJsclubs. Kampioen werd mej. O. Bijlsma te Eernewoude; 2. C. de Jong te Hij- laard; 3. Tr. Hemminga te Beesterzwaag; 4. Sj. Bouma te Grouw Op de banen van den IJzeren Man te Vught werden de Prov. Kampioenschappen hardrijden voor Noord-Brabant verreden: De uitslag was: 500 Meter: 1. Hooftman 47.4 sec., 2. B. Blaisse 49.2 sec., 3. J. de Jager 49.6 sec. 1500 meter: 1. J. de Jager min. 39.8 sec., 2. L. van der Ruit 2 min. 42.4 sec., 3. Hooftman 2 min. 44 sec. 5000 meter: 1. L. v. d. Ruit 9 min. 27.8 sec., 2. J. de Jager 9 min. 37.6 sec., 3. Hooftman 10 min. 4.2 sec. Totaal klassement: 1. J. de Jager, Wolphaarts- dijk; 2. L. v. d. Ruit, Amsterdam; 3. Hooftman, Rotterdam. Te Midden-Beemster heeft Zondag een na tionale wedstrijd voor amateurs in het schoon- rijden voor dames en heeren, gevolgd door een wedstrijd voor paren plaats gehad op de banen van de IJsclub „Bamestra", georganiseerd dooi den K. N. s. B. De resultaten waren: Dames: 1 mevr. SchorelKeetman te Bar- singerhom; 2 mej. C. Koelemej te Purmerend, 3 mevr. Exter—Koster, te Zaandijk, 4 mevr. Kraak—Kroon te Amsterdam. Heeren: 1 J. Kuperus, Alkmaar, 2 A. Bakker, Bussum. 3 C. P. Timmerman, Schagen, 4 J. Blaauwboer, Wieringerwaard, 5 Jac. de Waal, Amsterdam, 6 D. v. d. Woude, Zaandam. Paren; 1 mevr. Schorel—KeetmanC. P. Tim merman, 2 mej. G. Boontjes, Schagen—J. Ku perus, 3 mevr. van Eyden, Bussum—A. Bakker, Bussum, 4 mevr. Kraak—Kroon—Jac. de Waal. Aan de wedstrijden namen deel 20 dames, 37 heeren en 23 paren- Zondag heeft op de banen van de Naarden- eche IJsclub een nationale wedstrijd in het schoonrijden voor dames plaats gehad, gevolgd door een wedstrijd voor paren, georganiseerd door den K. N. S. B. De resultaten luiden als volgt: Dames: 1 mevr. van DuisburgTroostwijk te Den Haag; 2 mevr. Rennes—van Oostveen te Utrecht, 3 mej. de Groot te Utrecht. Paren: 1 mevr. DuisburgTroostwijk te Den Haag met S. van Balen te Ouden-Rijn, 2 mevr. van Rennes—van Oostveen en echtgenoot te Utrecht, 3 de heer en mevrouw Stuurman te Gouda, 4 mevr. van Zalinge—Huyer met den heer Verbree, beiden te Bussum. Op de banen van de ijsvereeniging „Thialf" te Heerenveen werden Zondag nationale wed strijden in het hardrijden voor amateurs ge houden, uitgeschreven door den Koninklijken Neöerlandschen Schaatsenrijders Bond, over afstanden van 500, 1500 en 3000 Meter. De uitslagen luidden: 5C0 Meter: 1. K. Schenk te Anna Paulowna in 49.2 sec. 2. R. Koops te Zuid Laren in 49.4 sec. 3. L. Dijkstra te Den Haag in 50.2 sec. 4. J. v. d. Garde te Arnhem in 51.8 sec. 5. Jac. de Koning te Pui-merend in 52.2 sec. 1500 Meter: 1. R. Koops 2 min. 35.5 sec. 2. L. Dijkstra 2 min. 40.3 sec. 3. K. Schenk 2 min. 40.7 sec. 4. J. v. d. Garde 2 min. 46.2 sec. 5. A. Saai te Wieringerwaard in 2 min. 46.5 sec. 3000 Meter: 1. L. Dijkstra 5 min. 28 sec. 2. R. Koops 5 min. 29.9 sec. (gevallen). 3. A. Saai 5 min. 45.3 sec. 4. K. Schenk 5 min. 46.2 sec. 5. J. v. d. Garde 5 min. 50 sec. Algemeen klassement: 1. R. Koops, Zuid-Laren 5 pnt. 2. L. Dijkstra. Den Haag 6 pnt. 3. K. Schenk, Anna Paulowna 8 pnt. R. Koops heeft een poging willen doen om op de 3000 Meter het Nederlandsch record, dat met 5 min. 23 sec. op naam stond van Van der Scheer te breken, doch doordat hij bij den start tweemaal kwam te vallen, mis lukte deze poging. De Koning viel op de 1500 Meter, waar door zijn kans op een plaats in het eindklasse ment verloren ging. Zondag zijn op de ijsbanen van de ijsclub Purmersteyn" te Purmerend proef wedstrijden gehouden, uitgeschreven door den K.N.S.B., voor jongens tusschen 15 en 20 jaar. De uitslagen van den wedstrijd voor jongens van 15 tot 17 jaar, waaraan 45 deelnamen luidt: 500 M.: 1. J. A Roos (Amsterdam) in 53 2/10 sec.; 2. K. Keetman (Winkel) 56 8/10 sec.; 3. A. Draaisma (Amstelveen) 57 8/10 sec. De bettende rijder Taconis reed buiten mede dinging mee. 1500 M.; 1. J. A. Roos (Amsterdam) 2 min 55 6/10 sec.; 2. K. Keetman (Winkel) 3 min. 4/10 sec.; 3. G. Molenaar (Warmenhuizen) 3 min. 2 5/10 sec. De uitslag van den wedstrijd voor jongens van 1819 jaar, waaraan 33 personen deelnamen luidt: 500 M.: 1. T. Leek (Zuid-Scharwoude) 55 4/10 sec.; 2. A. J. van 't Hof (Zaandam) 57 sec.; 3. A. Toepoel (Nieuwe-Niedorp) 57 7/10 sec. 1500 M.: 1. T. Leek (Zuid-Scharwoude) 2 min. 59 3/10 sec.; 2. B. Oly (Zunderdorp) 3 min. 4 8/10 s,ec.; 3. C. de Jager (Goes) 3 min. 5 2/10 sec. Bij den laatsten wedstrijd over 1500 M. voor jongens van 18—19 jaar waren twintig deelne mers. De prijzen, die uit medailles bestonden, wer den door Jhr. van Foreest uit Heiloo uitgereikt. Zondag hadden te Utrecht, georganiseerd dooi de Schermvereeniging „Utrecht" de wedstrijden van den H. N. A. S. B. plaats om het sabelkam pioenschap van Nederland. De deelname was, door het bekende conflict met de Amsterdam- sche vereenigingen, nu juist niet bijzonder groot. Er werd getroken om vijf treffers, en meerdere partijen waren van hoog gehalte. A. C. Monfoort wist ongeslagen den titel te bemachtigen. Zijn werk was rustig en wel overlegd en zeer snel. Over de tweede, derde en vierde plaats besliste het aantal treffers waarbij de oud-kam pioen A. Faber tweede werd. Na de wedstrijden ontving Montfoort de gou den kampioensmedaille, benevens een beker, ter wijl Faber de tweede en v. Wieringen de derde prijs verwierf. De eindresultaten waren: I. A. C. Montfoort 13 gew. part. 24 ontv. en 65 geg. treffers; 2. A. Faber 10 gew. part. 35 ontv. en 58 geg. treffers; 3. F. A. v. Wieringen 10 gew. part. 38 ontv. en 50 geg. treffers; 4. P. Fraterman met 10 gew. part. 41 ontv. 60 geg. treffers; 5. C. Weber 8 gew. part. 14 ontv. en 56 geg. treffers; 6. W. F. A. Kooien 7 gew part 51 ontv. en 47 geg. treffers; 7. D. W. v. d. Bosch 6 gew. part. 47 onv. en 46 geg treffers; 8 W. v. d. Berg 6 gew. part. 55 ontv. en 41 geg. treffers; 9. H. Treffers 5 gew. part. 50 ontv. en 50 geg. treffers; 10. D. Montfoort 5 gew. part. 53 ontv. en 48 geg. treffers; 11. J. Vijverberg 4 gew. part. 57 ontv. en 39 geg. treffers; 12. E. O. Filet 3 gew. part. 57 ontv. en 37 geg. treffers; 13. A. J. V. D. Molen 2 gew. part. 60 ontv. en 42 geg. treffers; 14. J. Steffens 2 gew. part. 62 ontv. en 26 geg. treffers. In de Zondag in de Industrieele club te Am sterdam gehouden vergadering van den Neder- landschen Roeibond werden in de vacature Marres en Fokker tot bestuursleden gekozen de heeren W. Jongejan (De Hoop) en R. Peereboom (Spaarne). Als wedstrijddata werden vastgesteld: 25 Maart: Kampioenschap v. d. Amstel. 10 Mei (Hemelvaartsdag)Varsity (Noordzee- ■.anaal). 24—26 Mei: Hollandia (Alphen a. d. Rijn). 810 Juni: Koninklijke (Amsterdam). 12—13 Juni: Telegraafbeker (Amsterdam). 15—17 Juni: Jubileumwedstrijd „De Amstel" 'Amsterdam). 29 Juni1 Juli: Jubileumswedstrijd „Algir" (Groningen). Propaganda-wedstrijd „Maas en Roer" (Roer mond) op een nader vast te stellen datum in de eerste helft van Juli. 1921 Juli: Nederlandsche kampioenschap pen (Sloten) 14—15 September: Hollandbeker (Amsterdam) In het Jaarbeursgebouw te Utrecht hield de Nederlandsche Zwembond gisteren een buiten gewone algemeene vergadering onder voorzitter schap van den heer C. F. Kellenbach. In zijn openingswoord wees de voorzitter op het verkregen praedicaat Koninklijke en op de meerdere populariteit, die de zwemsport weet te verwerven. Allereerst wordt aan de orde gesteld de ver kiezing van een voorzitter van de Technische Commissie. De voorzitter brengt den heer A. S. Sirks hartelijk dank voor het vele werk, dat door hem als voorzitter van de Technische Commis sie is verricht. Met 256 van de 266 uitgebrachte stemmen wordt daarna de heer J. de Vries tot voorzitter van de T. C. gekozen. Inzake de reorganisatie der T. C. wordt voor gesteld le. De internationale wedstrijden te houden onder de directe leiding der commissie. 2e. De nationale wedstrijden met medeweten der commissie te stellen onder leiding van den betreffenden wedstrijdconsul. 3e. De kringwedstrijden geheel te laten onder leiding van het kringbestuur. Dit voorstel bracht diverse reglementswijzi gingen met zich, die na verschillende redactie wijzigingen werden aangenomen. Voorstellen om over te gaan tot aanstelling- van een gesalarieerde kracht, zullen door het bestuur nader worden overwogen. Ook de voor stellen van de Technische Commissie tot wijzi ging van het wedstrijd- en kampioenschapsre glement werden, eveneens na kleinere redactie wijzigingen, aangenomen. Na een uitvoerige discussie werd besloten om vereenig'ngen, die geen belang hebben bij het wedstrijdwezen, zooals b.v. bedrijfsvereenigingen, als buitengewone leden tot den Bond toe te la ten tegen een lagere contributie. Als plaats voor de volgende vergadering werd Amsterdam aan gewezen. De Zondag te Brussel gespeelde wedstrijd tusschen de Roode Duivels en Krakau, werd door de Polen met 75 gewonnen. De wedstrijd werd geleid door den Nederlandschen scheids rechter J. Mutters. De resultaten der Leaguewedstrijden van Zaterdag luiden: ArsenalChelsea BirminghamLeicester City 2—1 1—2 gestaakt Blackburn Rovers—Huddersfield Town 22 Derby CountySheffield United 51 Everton—Sunderland 10 Leeds UnitedWolverhampton Wanderers 33 Manchester CityLiverpool 21 MiddlesboroughPortsmouth 20 New Castle UnitedStoke City 22 Sheffield Wednesday-Tottenham Hotspurs 21 West Bromwich AlbionAston Villa 21 De Friesche Elfstedentocht heeft een buiten gewoon vlot verloop gehad. Reeds na negen uur en vijf minuten kwamen de eerste deelnemers te Leeuwarden terug, dus ruim 51 minuten sneller dan het record op dezen afstand Het laatste gedeelte van den afstand hadden de rijders A. de Vries (Dronrijp) en S. Kastelein (Wartena) tezamen gereden. Zij kwamen gelijk aan de finish, waarbij de Vries voorop reed. De Vries werd winnaar. De uitslag van de eerstaankomenden luidt: 1. A. de Vries (Dronrijp) tijd van aankomst 2.30. 2. S. Kastelein (Wartena) 2.30 uur. 3. H. Smid (Hindeloopen) 2.39 uur. 4. C. Jongert (Ilpendam) 2.41 uur. 5. S. D. Dijkstra (Cornjum) 2.41 uur. 6. D. van der Duin (Warga) 2.55 uur. 7. S. Kooistra (Warga) 2.59 uur. 8. J. J. Dijkveld Stal (Leens) 3 uur. 9. D. J. Groenendal (Ulrum) 3.01 uur. Het verjongde I.F.C. Nürnberg-elftal, de club die zoovele mooie bladzijden aan de Duitsche sportgeschiedenis heeft toegevoegd en vervol gens de onvermijdelijke inzinking kreeg te door staan, leeft weer op. Het verjongde elftal met nog slechts den veteraan Popp op de backplaats, Popp, die voor veertien dagen zijnoOOsten wedstrijd voor zijn kleuren speelde, staat thans weer nummer twee harer af deeling: München 1860 I.F.C. NUrnberg Schweinfurt '05 11 7 2 2 16 pnt. 28—14 11 7 2 2 16 pnt. 26—16 11 7 2 2 16 pnt. 19—14 Spanning tè over alzoo! Bezweken voor den drang van het continent noodigt Engeland nu al eenige jaren achtereen verschillende landen uit tot een krachtmeting; we hebben daar Spanje zien verliezen, verleden jaar Oostenrijk, verleden week Frankrijk. Thans houdt men zich al weer met de vraag bezig, welk land thans het uitverkorene zal zijn om door de grootmeesters van Association football te worden ontvangen. Zijn wij wel ingelicht, dan zal het volgend jaar December Duitschland deze eer te beurt vallen. Een beslissing van een Engelsch scheidsrech ter is onaanvechtbaar. Wanneer de „ref" een besluit neemt, mogen de spelers even appellee- ren, alvorens de vrije trap wordt genomen, of het spel wordt hervat, doch daarbij blijft 't. Want protesten bestaan in Engeland niet. Zoo handelen de spelers, maar ook het publiek. Kunt U zich echter de verbazing en later de ontstem ming voorstellen van het Engelsche publiek, toen verleden week bij de internationale ont moeting Engeland contra Frankrijk enkele dui zenden Fransche supporters den Belgischen ar biter Langenus op fluit-concerten en scheid woorden tracteerden, toen 't zich benadeeld meende! In de Belgische competitie blijft de Union St. Gilloise winnen en heeft ze op het moment een tamelijk veiligen voorsprong van drie punten op nummer 2, de Standard Club uit Luik. De po sitie van de Antwerp F.C. is wel eenigermate verbeterd, nochtans niet schitterend, en in ieder geval verre onder de maat, waarmede men deze club placht te meten. De baby uit de Eere divisie, Belgica, sluit nog de rij. De ontevredenheid in Belgische sport-kringen over de slechte resultaten van het nationale elftal poogt zich een uitweg te banen naar een voetbal-dictatuur. Alzoo een figuur, die het of- ficieele elftal samenstelt en die tevens van zijn inzicht de consequentie durft te dragen. Hoe wel men thans drie namen noemt, die voor het dictatorschap in aanmerking zouden kunnen komen, moet de Kon. Belg. Voetbal Bond zich nog eerst beraden, of een dergelijk besluit vruchtdragend is, waarna pas punt twee aan de orde komt wie! Zoolang het wagentje „full speed" rijdt ju belt de massa, maar niet zoodra vindt er een déraillement plaats, of daar breekt de critiek los. Evenzoo in Oostenrijk, nu het officieele elf tal teruggekeerd van zijn tournee geen impo- neerende lauweren meetorste, waaraan men zoo was gewend nu is Oostenrijk in last. De be gonnen actie teruggebracht tot zijn propor ties komt hierop neer: de clubs zijn in finan- cieelen nood. Om deze te verbeteren ziet men, of verbeeldt men te zien, dat enkele verande ringen ook de lang verbeide verbetering zullen brengen. Spaarzamer gebruik van het beste spelers-materiaal voor internationale doel eigen; aandeel in de financieele resultaten van internationaal voetbal, naar rato van het aan tal geleverde spelers, en gezamenlijke pogingen om tot verlaging van de amusements-belasting te komen. Nauwelijks heeft het officieele Oostenrijksche elftal den Engelschen bodem verlaten, of nieuwe Weensche troepen rukken aan, n.l. het bekende Austria, het elftal van Sindelar en Nausch. As. Woensdag speelt men te Liverpool tegen de club van dien naam. Begin Januari opent Duitschland al weer zijn internationaal programma in het nieuwe jaar. Gingen de wedstrijden tot dusver uitsluitend tegen amateurs-elftallen, thans gaat men de profs te lijf. Op 14 Januari zal n.i te Frankfurt de ontmoeting worden gespeeld Duitschland versus Hongarije, 10. S. Koen (Knijpe) 3.01 uur. 11. M. Hoekstra (St. Jacobiparochie) 3.12 uur. 12. S. Holwerda (Grouw) 3.12 uur. 13. J. Pool (Terwispel) 3.14 uur. 14. A. de Jong (Oudehorne) 3.14 uur. Om half 4 waren ook reeds twee toeristen binnen, n.l. de heeren S. Broersma (Twijzel) 3.10 uur en T. Oosterhof (Oldeboorn) 3.14 uur. Alle rijders kwamen geheel fit te Leeuwarden aan. Nadat de eerste tien rijders binnen waren ge komen, werden geen namen meer gepubliceerd. Om vier uur waren zestig wedstrijd-deelne mers Dokkum gepasseerd; 51 hiervan waren in Leeuwarden binnengekomen ook waren reeds dertien touristen binnen. Te zes uur waren 112 wedstrijd-deelnemers te Leeuwarden binen en 95 touristen. De eerste vrouwelijke deelneemster kwam on der daverend gejuich te 5.50 uur binnen, het was Mej. E. C. de Nekker, van Willemsoord, die samen reed met den heer S. N. Gouma van Wolvega. Van het bestuur had ze een bloemen hulde in ontvangst te nemen. Alle deelnemers waren vol lof over de organi satie. Te Haarlem werden Zondag op de ijsbaan aan de Kleverlaan de nationale ijshockey-wed- strijden gespeeld om den Louis-Bijvoet-beker. De uitslag was: Eerste ronde: Haarlem 1Rotterdam 2 (Haar lem wint na loting); PW EnschedeHHYC 2 Den Haag 20; HHYC 1Baam 30; Haar lem 2Leiden 70. Tweede ronde: Haarlem 1Haarlem 2 10; HHYC 1—PW 6—0. Finale: HHYC 1Haarlem 1 10. Den Haag wint dus den beker. Verliesronde: HHYC 3 (was te laat gekomen) —Rotterdam 30; BaamLeiden 41. Halve eindbeslissing: BaamHHYC 3 30. Beslissing: BaamHHYC 2 10. Het nationaal team werd nog niet gekozen. Besloten werd volgende week in Den Haag een proefwedstrijd te houden. Hiervoor werden uit- genoodigd: le Elftal: v. d. Flier (doel); Dupont (achter); De Jong (midden); Reigers, v. d Stok, Verloop (voor) allen Den Haag. 2e Elftal: Gerritsen (doel) Baarn; Baltman (achter) PW; Hagenaar (midden) Haarlem; Van Olphen, Suurbeek, Kamminga (voor) allen Haarlem. De uitslagen van de Zaterdag in het Sport paleis te Antwerpen gehouden wielerwedstrijden luiden. Sprint: 1 Scherens, 2 Richter, 3 Honeman, 4 Falck Hansen, 5 Gérardin. Wedstrijd achter tandem: Eerste manche: 1 Guerra, 2 Ronsse, 3 Pijnen burg, 4 Pelissier. Tweede manche: 1 Ronsse, 2 Pijnenburg, 3 Pelissier, 4 Guerra. Totaalstand: 1 Ronsse, 2 Pijnenburg, 3 Guerra 4 Pelissier. Naar verluidt zal de Ronde van Italië in 1934 in tegengestelde richting worden verreden. Be halve de beste Italiaansche renners zullen ook tal van buitenlanders deelnemen, w.o. Leducq, Aerts, Demuysere, Cimez, Rinaldi, Max Bulla, Thallinger, Buse, Geyer, Trueba. Onderhande lingen zijn nog gaande o.a. met Valentijn. In wielerkringen te Milaan wordt druk ge sproken over het organiseeren van een zesdaag sche, welke in Februari zou plaats vinden. De sprinter Bergamini zou de sportieve leiding heb ben, terwijl het plan was den wedstrijd te or ganiseeren in het Sportpaleis, dat weliswaar nog niet bestaat, maar gemakkelijk zou kunnen worden gemaakt door het uitbouwen van een tentoonstellhigszaal. Alles betreffende deze rubriek te adresseeren aan den Schaakredacteur van dit blad. J. R. Capablanca, ex-wereldkampioen en, vol gens velen, de eenige schaakmeester, die in een match tegen den huidigen wereldkampioen A. Aljechin, kans zou hebben op succes, heeft zich den laatsten tijd vrijwel uit de schaakwereld teruggetrokken. D.w.z. voor zoover het tour- nooien en matches betreft; in simultaan-séances en partijen met levende stukken echter bewijst de beroemde Cubaan nog steeds, dat hij het spel nog niet verleerd is. Hieronder een mooie partij, eenige maanden geleden te Los Angeles gespeeld met levende stukken. Capablanca had wit en de bekende meester H. Steiner, zwart. (Vierpaardenspel) Wit: Zwart 1. e2e4 e7e5 2. Pgl—f3 Pbl—c6 3. Pblc3 Pg8—f6 4. Lfl b5 Lf8b4 5. 0—0 0—0 6. d2d3 d7d6 7. Lelg5 Lb4 c3 8. b2 c3 Pc6e7 Dit paard moet in deze variant naar e6. Zwart had daarom Dd8—e7 moeten spelen, gevolgd door Pc6d8 en Pd8e6! enz. met ge lijk spel. Na den tekstzet daarentegen is Zwart de openingsmoeilijkheden nog lang niet te boven. 9. Pf3 h4 10. Lb5c4 c7c6 Lc8e6 Deze zet werd vroeger veel gespeeld. Men zie bijvoorbeeld de beroemde partijen Tarrasch Pillsbury. Weenen 1898 SlechterJanowski en JanoswkiTarrasch, Ostende 1907. Tegenwoor dig geeft men terecht aan 10. d6—d5! de voorkeur. 11. Lg5:f6! g7 f6 Zwart mocht niet spelen 11. Le6:c4? wegens 12. Ddl—g4, g7—g6; 13. Dg4—g5! enz. wint. 12. Lc4 e6 13. Ddl—g4t 14. f2—f4 15. Dg4h5t 16. f4 e5 f7 e6 Kg8—f7 Tf8g8 Kf7g7 d6 e5 Stand 16. d6:e5 SS r-a 17. Tfl f6! Het begin van een fraaie, beslissende com binatie. 17. 18. Tal—fit 19. Ph4:f5! Kg7 f6 Pe7—f5 Dit is sterker dan het slaan met den pion. 19. 20. Tfl f5f 21. Dh5f7t 22. Tf5f6t e6:f5 Kf6e7 Ke7d6 Kd6—c5 Indien 22. Dd8:—f6; 23. Df7:f6t1 enz. met winnend voordeel voor wit, 23. Df7 b7! Dreigt nu mat in twee zetten, zoowel dooi Db7:c6! enz. als door Db7b4! enz. Stand na 23. Df7:b7! 23. 24. Tf6 c6ï Dd8b6 Db6 c6 Door 24. Kc5b5 was de tegenstand langer vol te houden, maar verlies is tenslotte toch niet te voorkomen. 25. Db7b4f en mat. Zondagmiddag is te Amsterdam een schaak match gehouden om /het eerste klasse- kam pioenschap tusschen het Vereenigd Schaakge nootschap en het Bussumsche Schaakgenoot schap. De Amsterdammers wonnen met 6)4-3%. Zondag werden in Rotterdam de vijfde en zesde ronde verspeeld van de wedstrijden om het meesterschap. De uitslagen luidden: v-m. 10.30 uur: KitmanKalden 11, Na- zerdaWestra 02, DuitzBax 11, v. Dar telen—Cohen 02- n.m. 4 uur: Kalden—Westra 02, v. Dartelen Bax 20; CohenKitman 11, Nazerda Duitz 1—1. Cohen heeft met 13 punten den meestertitel behaald. De finale vindt plaats te Den Haag op 24 December a.s.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 13