STA D S N I E U W S Haarlem, 18 Dec. BEURS VAN AMSTERDAM De vroegbeurs Wisselkoersen MAANDAG 18 DECEMBER R.K. VROUWENBOND De inzet der Kerstmisviering ALLES VOOR DE ARMEN Tentoonstelling in het Deutsche Heim DE HAARLEMMER HOUT Een herinnering van een oud-Amsterdammer DE GOEDKOOPE TAXI'S Wanneer twintig cent voor één persoon? TERUGGAAF VAN PERSO- NEELE BELASTING Aan houders van motorrijtuigen en pleiziervaartuigen MEJ. J. BERDENIS VAN BERLEKOM Afscheid van het Onderwijs R. K. VOLKSBOND En de kerstgave aan werkloozen MUZIEK NAMIDDAGCONCERT H. O. V. Soliste: Frieda Belinfante (cello) OPENBARE UITVOERING Personeel P. T. T. WIELERBAAN TE HEEMSTEDE Van Haarlem afgesnoept IJSVERMAAK Maakt thans tochten Melkhandelaren op de schaats Te Vijfhuizen BRAND TE HEEMSTEDE De electmche strijkbout St. Franciscus van Assisië Gunning Inbreker had weinig succes Door de hitte! C. H. Middeldorp 80 jaar BEDOEL JE DAT' Met Lou Bandy Jubileum prof. A. A. van Schelven Communistische agitatie AGENDA 19 December Bekroningen BURGERLIJKE STAND IJsonge vallen Kerst-etalage Inspectie invoerrechten en accijnzen Beurs-thermometer MAANDAG 18 DECEMBER 1933 Nieuwe Philips V, Continental Oil Shell Union OU 957e Spoorwegen 37* Zaterdagavond werd in het St. Bavogebouw een tentoonstelling georganiseerd door den R.K Vrouwenbond, afd. Haarlem, geopend. Deze tentoonstelling had een tweeledig doel. Eerstens liet ze de door een twintigtal werklooze huisvaders vervaardigde kerstkribben zien en tweedens bood ze de gelegenheid tot kennisma king met het werk van den naaikrans „St. Mo nica", een onderafdeeling van bovengenoemden Bond. Nadat mevrouw M .T. Schousv. Delft, pre sidente der vereeniging alle medewerkenden, vooral de werklooze kribbenvervaardigers, had wtelkom geheeten en hen bedankt had voor alle moeite, aan het werk, dat zij in hun vrijen tijd hadden tot stand gebracht, stond spr. nog en kele oogenblikken stil bij 't werk van den Monica- Naaikrans en deelde vervolgens mede, dat Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent reeds voor de ope ning van zijn belangstelling blijk had gegeven, door een bezoek te brengen in het Bavogebouw en het tentoongestelde werk in oogenschouw te nemen. Hierna werd de officieele openingsplechtigheid door den hoogeerw. heer Deken H. C. J. Sondaal verricht. Spr. bracht den Vrouwenbond dank voor het initiatief dat genomen was. Spr. hoopte, dat heel katholiek Haarlem aan dit initiatief een voorbeeld mocht nemen en deelde mede, dat het vervaardigen van kleeren voor arme misdeelden In de parochies binnenkort zeer actief ter hand zal worden genomen. Onder de aanwezigen merkten we om. op prof. Dr. Alphons Steger, den heer v. Castricum, voorzitter van den R. K. Volksbond, die tevens een woord van waardeering aan het adres van den Vrouwenbond richtte, terwijl mejuffrouw F. Peeters, de eere-presidente, wagens ziekte ver hinderd was. Afwijkend van het voornemen, deelde de presidente nu reeds de door de jury toegekende prijzen mede. Hierna werd een rondgang gemaakt langs de tentoongestelde stukken, die bestonden uit een twintigtal zeer varieerende Kerststallen en -groepen, terwijl alle kleedingstukken in het afgeloopen jaar vervaardigd door den Monica- Naaikrans een heele stapel smaakvol met hulst en roode linten opgemaakt, het verder beschikbare gedeelte der zaal in beslag namen. In een nevenzaal waren nog diverse attracties aan deze tentoonstelling verbonden, een rad van avontuur, het raden van den naam van een pop en andere kansspelletjes. De opbrengst hiervan is voor de liefdewerken van den Vrouwenbond. De tentoonstelling, die Zondag IJ. van 210 uur geopend was, mocht zich in een druk be zoek verheugen en met genoegen kan de Vrou wenbond op dit mooie werk terugzien. Zondagavond Het kwik in de thermometer blijft constant onder nul. Vaarten en grachten zijn met een dikke laag ijs bedekt en het vriest inderdaad dat het kraakt. De ruiten zijn met prachtige ijsbloe men versierd en de kachels zijn zoo hoog moge lijk opgestookt. Ieder trekt zijn warmste en dik ste kleeren aan om zich tegen de kou te be schutten. Er zijn echter vele menschen, die deze warme kleeren ontberen, en om in hun nood nu te voorzien, zijn, de Duitsche meisjes, die ver van deii ouderlijken haard en het vaderland een toevluchtsoord hebben gevonden in het Deutsche Heim Frederikspark 8, aan het werk gegaan en hebben met rappe en naarstige handen kleede ren gemaakt of soms oude kleeren tot nieuw vermaakt en wfcl in zóó'n groote hoeveelheid, dat deze kleederen zich ophoopten tot groote stapels of tot lange rijen op de tentoonstelling, welke dezer dagen in het Deutsche Heim gehouden werd. Twee kamers waren er in den letterlijken zin vol van. Practische en prettige jurken trof men er aan, japonnen, mantels, warme mutsen en dassen, babygoed, bijna elk vrouwelijk klee- dingstuk was er in verscheidenheid en aantal aanwezig en dat alles geheel voor de armen. „Wat zullen die daarmee blij zijn!" merkte een bezoekster gisteren op, toen wij er een kijkje kwamen nemen. De zuster in stemmig-zwarte kleeding, die ons rondleidde, erkende met een zweem van trots in haar stem, dat de meisjes inderdaad flink gewerkt hebben. Er waren er bij, die tien of meer kleedingstukken in nog geen jaar tijds ver vaardigd hadden. Als straks weer het Kerstfeest in de intieme kapel van het Heim gevierd zal worden welk feest zoo vol piëteit wterd aangekondigd op de thans gesloten tentoonstelling door wat spar rengroen en een kunstvol kribje, als het ware in één trek uit eenvoudig materiaal uitgesneden dan zullen weer vele armen in Haarlem het zegenrijk werk van het Deutsches Heim geden ken. Een oud-Amsterdammer schrijft in de NJR.C.: Behalve dan het kleine brokje Muiderwoud nog beroemd uit Reyding's Doofpot een paar honderd meter groot, dat vóór de oude Ooster-begraafplaats lag, achter de Muider- poort, daar waar nu het Koloniaal Instituut zoo prachtig te pralen staat, kenden wij Am sterdammers, die veertig jaar geleden kinde ren waren, geen bosch. We waren nog niet zoo verwend. Kinderen van thans kennen alles al, zijn blasé voor hun 20ste. Wij in onzen kindertijd, zoo in de eerste ja ren van '90, waren al blij met „een dagje naar Haarlem" van Amsterdam uit. Dan waren er drie attracties: den Hout, Kraantje Lek, met den Blinkert en den dikken boom en de panne koeken in 't Bloemendaalsche bosch. Den Hout was het eerste echte bosch, dat we leerden kennen. Het gaat nu Jubileeren. Alles en iedereen jubileert. Waarom bosschen niet? Waarom den Hout niet? Den Hout heeft veel goed gedaan in de 350 Jaar, dat het bestaat. Het heeft rust gegeven aan bedaagde wandelaars, die er, na hun dagtaak, wat kalmte kwamen zoeken. Het heeft kinderen gelegenheid gegeven zich uit te leven en met hun rijke fantasie „roovertje" te spelen onder de hooge boomen. In den Hout heeft Lourens Janszoon Coster de boekdrukkunst uitgevonden. In den Hout, maar dan vóór 1585. hebben de Spanjaarden gevochten en naar hen heet nog altijd een der mooiste lanen van den Hout: de Spanaards laan. In den Hout heeft de muziekredacteur van dit blad, als jonge knaap, de inspiratie gekre gen voor zijn eerste maten, als schoone belofte voor zijn oeuvre en zijn confrère die „weten schap" doet aan de „N.R.C." heeft de hooge linden van de Spanjaardslaan zoo menigmaal de echo laten weergeven van de felle klappen met zijn cricketbat, naar de op hem gebowlde ballen van Feith en Coops, Rincker en Hisgen, Mik van den Berg en Eigeman. Daar in den Hout liet Beets neef Nurks leven als een literaire gestalte, die groote populari teit heeft gekregen. Wie van de hedendaagsche schrijvers geeft ons in zijn werk een type, dat zóó als Nurks is opgenomen in de levende taal? Brussè wellicht met zijn Boefje? De Haarlemmerhout bestaat 350 jaar. Laten de Haarlemmers van dit jubileum een feest maken. Den Hout heeft het aan Haarlem, aan de Haarlemmers en aan duizenden andere Ne derlanders dubbel en dwars verdiend. Zaterdagavond hebben de ondernemers in het klein-taxi-bedrijf, wien vaste standplaats is aan gewezen door de gemeente, bericht ontvangen van de autoriteiten, dat voor het vervoer van één persooi. in den vervolge 20 cent gerekend zal moeten worden. Voor twee personen blijft het tarief hetzelfde, n.l. tweemaal 10 cent. De standhouders zijn verplicht, zich daaraan te houden op straffe van intrekking der vergun ning. Reeds lang hebben de exploitanten der taxi-bedrijven er op aangedrongen, dezen prijs voor den solo-passagier te verhoogen. Het ge meentebestuur is tenslotte voor dezen aandrang gezwicht, met het bovengemelde gevolg. Bij informatie vernamen wij, dat deze tariefs- verhooging alleen geldt voor de stationneerende taxi's. Belt men een taxi met pijl in de garage op of roept men ze op terugweg naar huis op strata aan, dan blijft het tarief tien cent voor een persoon. De „Snelax", een der eerste van het dwerg taxi-bedrijf, werd ook door het gemeentebestuur gedwongen vier-deuren w'agens in bedrijf te ne men. Daar een groot aantal wagens met twee deuren juist in het verkeer was gebracht, werd uitstel verleend. Wij vernemen, dat met ingang van 1 Januari 1934 alle taxi's van deze groote onderneming vier deuren zullen hebben. Men schrijft ons: Daar het houden van motorrijtuigen en plei ziervaartuigen belast is, wordt ieder, die zulke objecten houdt, aangeslagen, ook al gebruikt hij ze niet Vooral tegenwoordig komt dit laatste veelvuldig voor. Verkoopen doet men die objec ten liever niet, daar ze tengevolge van de slechte economische toestanden, bijna geen verkoopwaarde hebben. De wetgever heeft de onbillijkheid van deze bepalingen ook ingezien en daarom bij de wet van 28 Juli 1933 het vol gende bepaald: ,,Aan den houder van een motorrijtuig, waar mede gedurende het geheele jaar niet op den openbaren weg is gereden, wordt op zijn aan gifte teruggaaf van de belasting naar den vijf den grondslag verleend, mits hij zich heeft gedragen naar de door den Minister van Fi nanciën in het belang van het toezicht gegeven voorschriften. Deze bepaling is niet van toepassing, wan neer de belastingplichtige het motorrijtuig in den loop van het jaar heeft afgeschaft en daarna in hetzelfde jaar een ander heeft aangeschaft De bepalingen van de vorige leden vinden overeenkomstige toepassing ten aanzien van de belasting naar den zesden grondslag, betaald wegens het houden van een pleiziervaartuig. waarmede gedurende het geheele jaar niet is gevaren." Voor de toepassing van het bovenstaande heeft de Minister van Financiën in het belang van het toezicht de volgende voorschriften ge geven le. De belastingplichtige, die voor een terug gaaf als bovengenoemd in aanmerking wil ko men, moet hiervan vóór den twintigsten Ja nuari van het belastingjaar, schrift?lijk ken nis geven aan den inspecteur der directe be lastingen, in wiens inspectie de aanslag voor het motorrijtuig of pleiziervaartuig zal worden opgelegd. 2o. Vóór een door den inspecteur vastge- stelden datum zal het motorrijtuig of pleizier vaartuig te zijnen genoege gedeeltelijk moeten zijn gedemonteerd of afgetuigd. Het zal gedu rende het belastingjaar in dien toestand moe ten blijven. 3o. Het omtorrijtuig of pleiziervaartuig mag niet zonder voorkennis en toestemming van den inspecteur naar een andere bergplaats of lig plaats worden overgebracht. 4o. Het motorrijtuig of pleiziervaartuig zal bij een onderzoek of opneming op den voet van artikel 70 der wet op de aangewezen plaats in den ouder 2o. bedoelden staat aanwezig moeten worden bevonden. In de meeste gevallen zal de inspecteur eischen, dat het motorrijtuig gedeeltelijk moet zijn gedemonteerd door het uitnemen van den onderbreker van den moter, waarna de verdee- ler ambtelijk wordt verzegeld. Pleiziervaartui gen zullen gedeeltelijk moeten zijn afgetuigd en afgedekt met zeilen of luiken. Belanghebbenden raden wij aan den betref- fenden inspecteur reeds begin Januari van een en ander in kennis te stellen. Wordt de ge stelde datum niet in acht genomen, dan ver valt het recht op teruggaaf. Mej. J. Berdenis van Berlekom zal 1 Jan. a.s. afscheid nemen van het onderwijs wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Zij is gedurende 10 jaar directrice geweest van de Middelbare school voor Meisjes aan de Krocht en stelt ieder die haar nog eens de hand wil drukken, daartoe in de gelegenheid door een afscheidsreceptie te houden op Vrijdag 22 Dec. a.s. van 35 uur in het gebouw aan de Krocht. Door het bestuur van den R. K. Volksbond is een adres aan B. en W. verzonden, waarin er op gewezen wordt dat de Minister van so ciale zaken goedkeurt, dat aan ondersteunde arbeiders aan het einde van de week van 17 tot en met 23 December een Kerstgave wordt verleend ten bedrage van 25 pCt. van het be drag, dat zij over die we»k aan ondersteuning ontvangen. Deze kerstgave mag eveneens worden ver strekt aan de werkloozen, d e ingevolge de vorstregeling worden gesteund. Tevens mag het gemeentebestuur een over eenkomstige kerstgave verstrekken aan hen, die uitkeering uit een werkloozenkas genieten, doch in deze laatste wordt geen subsidie van wege het Rijk verstrekt. Gezien den nood der tijden verzoekt het be stuur, de werklooze arbeiders in staat te stel len, het Kerstfeest met meer opgewektheid te vieren, door niet alleen aan de werklooze ar beiders, die steun ontvangen krachtens de steunregeling of vorstverletregeling, doch ook aan hen, die uit de werkloozenkas trekken, deze kerstgave te willen verstrekken. Het aantal bezoekers van dit namiddagcon cert viel ons, gezien de ijspret en de daardoor zoo goed als uitgestorven Haarlemsche straten, waarlijk nog mee. In ieder geval verdiende het uitsluitend aan muziek van Fransche meesters gewijde program ma deze belangstelling. Want, al behoort Saint Saëns, met wiens 2de symphonie in a kl. terts het programma opende, niet tot de symphonici van groote beteekenis, toch heeft dit werk zijn verdiensten, wijl het in zijn opzet geen hang verraadt naar grootsche afmetingen maar wel in het adagio, het scherzo en de beide laatste snelle deelen, treft door zijn fijne sfeer in z'n echt Fransche geestigheid. Dirigent Adam had in 't allegro marcato nog wel eenige moeite om zijn intenties volledig te doen opvolgen, maar in de overige deelen hoor den we een accuraat, beheerscht en geestig spe lend ensemble, dat het vriendelijke werk zonder pretenties, gaaf en blijkbaar con amore ver klankte. Frieda Belinfante is voor de bezoekers der H O.V.-concerten geen onbekende meer, en het cello-concert van Saint Saëns is een uiterst dankbaar, cellistisch voortreffelijk geschreven werk, waaraan èn de executanten èn de toe hoorders veel vreugde beleven kunnen. En blijk baar deden we dit dan ook allen en verheugden we ons in een van alle pralerij en persoonlijk effectbejag vrijgehouden interpretatie, waarbij bet orkestapparaat gewillig volgde. Dezelfde ob jectieve kwaliteiten sierden ook haar bezonken en gereserveerd maar daarom toch niet onge voelig spel in de bekende Elegie van Fauré, die we veelal op cello-recitals, laten we zeggen te „genieten" krijgen, zij 't dan zonder orkestbe geleiding. Ook hier wist de celliste zich dienst baar te maken aan het muziekwerk door haar vertolkt, en waarvan men overigens de bekoring kent. Ze kreeg een tuil paarse seringen. Daar nevens mocht het herhaald applaus, waarin ze terecht dirigent Adam en de orkestleden harte lijk deelen liet, haar bewijzen dat haar spel een dankbaar waardeerend gehoor had gevonden. Dirigent Adam liet het uitstekend geslaagde namiddagconcert besluiten met een drietal dee len uit de Damnation de Faust van Berlioz, n.l de Danse des Feux Follets, de Danse des Syl- phes en de Marche Hongroise. J. S. De Haarlemsche vereenigingen Postfanfare en Postaal Mannenkoor gaven een uitvoering in de Gem. Concertzaal, die in vele opzichten ge slaagd mag worden genoemd. De Fanfare bleek goed te zijn ingestejd op de zaal. Nimmer was het klankvolume te groot, van geschetter geen sprake. De Klank was bo vendien mooi afgerond, bijzonder die der bas- instrumenten, en veelal onderling in evenwich tige verhouding. Alleen klonk de sopraan-saxo- phone soms iets schraal. Jammer, want dit in strument kan juist zoo'n eigenaardig coloriet aan een fanfare-corps verschaffen. Technisch was alles voldoende verzorgd; slechts kleine l'hythmische oneffenheden waren op te mer ken, terwijl ook bijna voortdurend zuiver werd gespeeld. De keuze der nummers kon niet bepaald ide aal worden genoemd. Vooral op concoursen hoort men in de lagere afdeellngen kunstzin niger werk. Het beste vonden wij nog den marsch van v. d. Glas (waarom met het trio geëindigd?) en het solo-nummer voor piston, uitmuntend voorgedragen door den heer van Straten. De laatste twee nummers konden we vanwege het zeer late uur niet meer hooren. Van het koor viel op de eerste plaats de goed-bezette en klankrijke eerste-tenorpartij op. De tweede baspartij is nobel van klank en zou een goed fond bieden, zoo ze niet door de eerste baspartij, dit althans in het forto, werd over- heerscht. Aan de klankvorming der eerste bas sen moet in het bijzonder worden geschaafd, dit zal den samenzang ten goede komen. Qua voordracht beviel ons „Der Fremden Le- gionar" van Wengert en „Lied" van J. v. Leeu wen het best. Echter zou het publiek meer van deze nummers hebben genoten, wanneer in het programma de tekst ware afgedrukt. Solistische medewerking verleende Mej. J. Beekman, sopraan. Liedjes als die van Tusschen- broek en Cath. van Rennes voelt ze aardig aan. In „Jesuslied" van Hildach misten we verdie ping. Mej. Beekman bezit een lief geluid, dat nog verre van geschoold, concertrijp is. Mej. Bep Kraakman begeleidde niet onverdienstelijk, doch over het algemeen iets te zwak. De dames ontvingen bloemen. Het was een „intieme en gezellige" uitvoering. Nu mag van wege dat intieme vanaf het podium wel eens worden gesproken, doch men ovedrijve dit niet. En vanwege dat gezellige dachten eenige jonge lui blijkbaar, dat zij na de pauze naar harte lust mochten praten. Zouden ze daarmee voortaan niet willen wachten tot het „na afloop". Nu stoorden ze de vele bezoekers, die een en al aandacht waren voor muziek en zang. De zaal was tamel-k goed bezet ennogal tochtig. Heer Directeur, niet van Corps of Koor, maar van ons Gemeentelijk Concertgebouw, bedenk daar eens iets tegen! O. K. propaganda behandeld. De voorzitter verzocht de leden hieraan krachtig mede te .werken. Na gehouden rondvraag dankte Van Duren de leden voor de flinke opkomst en wenschte hun een Zalig Kerstfeest en genoeglijke Oude jaarsavond. B. en W. van Heemstede schrijven aan der- raad: N.V Sportconcem te Aalsmeer wenscht over te gaan tot het stichten van een wielerbaan in deze gemeente en heeft daarvoor op het oog een terrein aan den Meerweg, hoek Sportpark laan. Daar een dergelijke inrichting voor de gemeente van belang zou worden geacht heb ben wij met de N.V. verschillende malen onder handelingen gevoerd. Bij deze besprekingen is ons gebleken dat de N.V. het terrein wenscht te huren zooals het daar ligt om daarop voor eigen rekening een wielerbaan met toebehoo- ren te bouwen. Wij stellen thans voor met ingang van 1 Januari 1934 voor den tijd van 5 jaren met 5 optiejaren voor den prijs van 500.per jaar het verlangde terrein van twee H. A. te verhuren. Om twaalf uur hedenmiddag was de toestand van het ijs als volgt: Amsterdamsche- en Leidschevaart goed. Noorder-Spaame en Mooie Hel berijdbaar, voorzichtigheid geboden. Zijkanaal B, SpaamdamVelsen, goed berijd baar. Ringvaart LiedeLijnden goed. Hoofdvaart LijndenKaag en Genievaart AalsmeerVijfhuizen goed. Overigens geheele Haarlemmermeer berijd baar; bruggen zeer gevaarlijk. Op de banen van de Vijfhuizer ijsclub „Nieu we brug" werd Zondag een hardrijderij gehou den voor de melkhandelaren uit Haarlem en omstreken. Voor dezen wedstrijd was veel be langstelling en een groote deelname. Er werd over het algemeen hard gereden en na dezen spannenden strijd werden de vol gende heeren winnaars: le prijs P. Jongeneel, 2e prijs W. Jongeneel, 3e prijs P. Willemse, 4e prijs J. Smit. De troostprijzen werden gewon nen door v. d. Peet, J. Jansen, Brouwer en J. de Mol. Voor Dinsdag a.s. heeft bovengenoemde club een estafettewedstrijd uitgeschreven. Zaterdagmiddag organiseerde de ijsclub „Vijf huizen Vooruit" een hardrijderij op haar ijs baan op de Ringvaart. Er werd gereden door jongens van 1013 jaar en van 1417 jaar. Prijswinnaars werden 1ste groep S. v. Loon Hzn., 1, M. v. d. Flier 2, G. Smit 3 en S. v. Loon Azn. 4e pr. 2de ploeg: J. v. d. Ploeg 1, C. Meijer 2, H. de Leeuw j A. v. d. Ploeg 4e pr. Er was flinke belangstelling en er waren in derdaad spannende ritten te zien. (Zie ook elders in dit nummer). Zaterdagavond werd door een surveilleeren- den agent van politie brand ontdekt in een per- ceel aan den Heerenweg te Heemstede. Het bleek hem, dat de bewoners ook reeds door den rook en geknetter van de vlammen op den brand opmerkzaam waren gemaakt. De brand was ontstaan op den zolder en het gelukte den bewoners en den agent van politie met emmers water den brand te biusschen. Aanvankelijk leek het alsof het vuur de overhand zou krijgen. De brandweer behoefde niet op te treden. Eenige voorwerpen hadden door den brand geleden. De brand is ontstaan doordat een der huisge- nooten op dien zolder een electrischen strijk bout had gebruikt en na gebruik ingeschakeld had laten staan. Dezer dagen hield de Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden afd. Haarlem een ledenvergadering in hotel ..De Leeuwerik". De voorzitter, de heer Van Duren, opende op de gebruikelijke wijze en heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den geestelijken ad viseur, pater J. F. M. Dekkers O.F.M. en den scheidenden bondsvoorzitter, den heer Van Hamersveld. De voorzitter installeerde wederom 6 nieuwe leden en sprak den wensch uit, dat het zoo mag doorgaan. Het gaat den laatsten tijd crescendo in Haarlem; goed zoo, collega's! aldus spr. De ingekomen stukken, o.a. van het hoofd bestuur betreffende contributie-verhooging, sa- lartsregeling personeel, enz., werden uitvoerig behandeld en toegelicht. De secretaris bracht verslag uit van de bondsvergadering, gehouden in Amsterdam. Een en ander is reeds eerder in dit blad op uitvoerige wijze behandeld. Vervolgens moest, nu een nieuw bondsbe- stuur gekozen is, de candidaatstelling plaats vinden voor een bondsraadlid. Na eenige discussie werd besloten stemming ^'erover te houden. Met groote meerderheid van stemmen werd de heer J. A. A. van Duren, afdeelings-voor- zitter, als candidaat gesteld, die den leden hartelijk dank bracht voor het In hem gestelde vertrouwen. Als een der laatste punten der agenda is de De bouw van 6 beneden en 12 bovenwoningen aan de Stuivesantstraat alhier aanbesteed door architect J. Dop is gegund aan de firma De Boer en Dekker, aannemers te Wormerveer. Zondagavond tusschen half 9 en 10 uur s. terwijl de bewoonster afwezig was, ingebroken in perceel Hyacinthenlaan 38zw. Men verschafte zich 'oegrng, door een ruit van de keukendeur in te slaan. Alle kasten en laden, die het huis bevatte, zijn doorzocht, zonder dat iets verbroken werd. Uit een muurkast werd een ijzeren geldkistje ontvreemd, dat polissen :n enkele gouden sie raden bevatte. De recherche stelt een onderzoek in. Zondagavond half elf werd een kleine brand gemeld in perc. Eaan 13, bewoond door P. de W. Achter het huis is een klein steenen ge bouwtje, waarin de centrale verwarming staat; boven bevindt zich een zoldertje, dat door een asbest-zolderiiig van het benedengedeelte ge scheiden is. Tusschen deze zoldering en de as- bestbedekking is het door de hitte gaan gloeien. Het brandje is met eenige emmers water door de brandweer gebluscht. De heer C. H. Middeldorp heeft gisteren ter gelegenheid van zijn tachtigsten verjaardag veel belangstelling ondervonden. Er waren tal van bloemstuk n en de receptie was „ruk bezocht. Hiervan maakten om. gebruik de heer P. J. van Ketsel, president van den bijzonderen raad van de St. Vincentiusvereeniging en verschillen de andere leden van den raad, benevens vele vertegenwoordigers van de conferenties en gees telijken. Dok Z. D. H. Mgr. Möllmann gaf door zijn bezoek blijk van zijn hoogachting voor den tachtigjarige stippeld: „Vrede op aarde'' „Het werken voor den vrede is het dienen der menschheid." De andere is de z.g. oorlogs-etalage en geeft weer, wat de menschen van den vrede maak ten. Allerlei oorlogsvoorwerpen zijn in deze ruimte opgesteld met de woorden: .Vrede op aarde thans" „Hoelang nog?" „Ons aller schuld, indien deze verschrikking wederom over ons en onze kinderen komt." Een en ander wordt gedurende een volle week, van Dinsdagavond 19 December a.s. af tentoon gesteld. Moge deze actie er toe bijdragen om de vre- des-idee onder de menschen te versterken. „O. Naar wij vernemen zal de N.V. Nationale Re vue na het beëindigen van de succesvolle series in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, alwaar de revue „Obedoel je dat" reeds meer dan 150 opvoeringen behaalde, een groote tournee door ons land ondernemen. Ook te dezer stede zal deze groote Hollandsche revue worden op gevoerd in den Stadsschouwburg op 23, 24, 25 en 26 December a.s. Heden was het 25 jaar geleden, dat prof. A. A. van Schelven alhier, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, promoveerde tot doc tor in de theologie. De jubilaris ontving vele bloemstukken, waar onder een van de afd. Haarlem van het Alg. Ned. Verbcnd, waarvan hij vele jaren voor zitter is geweest. Door het W-A.C. en het Vrouwenstrijdcomité was een conferentie aangevraagd bij den heer Van Liemt, wethouder voor het Armwezen, om te spreken over steunuitkeeringen De deputa tie, een tiental personen sterk, w.o. de heer Oversteegen, vervoegde zich hedenmorgen ten stadhuize, maar werd door den wethouder niet ontvangen, omdat het W.A.C. en het V.S.C. be- hooren tot de organisaties, die door B. en W. van Haarlem niet worden erkend. Dit werd den afgevaardigden medegedeeld, met de toevoeging, dat de wethouder natuurlijk wel ieder individueel te woord wilde staan, in dien een briefje werd ingeleverd, waaruit bleek, dat de betrokkene zijn eigen persoonlijk belang wilde bespreken. Ze vertrokken daarop, zonder dat incidenten in of buiten het stadhuis voorvielen. Wat het onderhoud betreft, dit bleek totaal overbodig te zijn, wijl het bedrag der kerstgave juist een dezer dagen door den minister is vast gesteld en ook de brands tof fentoeslag van Re- geeringswege op I.is bepaald. Van deze ministerieele bepalingen mag niet worden afgeweken. Sociëteit „St. Bavo" RK. Bevolkingsbureau, 8 uur R.K. Commissie voor Beroepskeuze, 8 uur R.K. Athletiekclub „Holland", 8 uur. Restaurant Brinkmann Kerstfeesfcviering Kunstavond R.K. Vrouwenbond, 8 uur. Luxor-Theater „Nagana" (slaapziekte) 8.15 uur. Rembrandt Theater „De man met de was sen beelden". Op het tooneel „The Juwels", rolschaats-sensatie 7 en 9.15 uur. Hotel ,,Lion d'Or" Filmavond „Tuinbouw en Plantkunde", 8 uur. Krelagehnis Leidschevaart Algemeene Ver. voor Bloembollencultuur 1 uur. Gebouw „St. Bavo" Bestuur Grafische Bond, 8 uur Woningbouwvereeniging „De Spaarnestad", 8 uur St. Caecilia, 8 uur Rechtskundig Bureau, half 9 Dames Groote Gezinnen, 8 uur Trampersoneel 8 uur. Gem. Concertgebouw Haarlemsche Bach- vereeniging, concert Concertgebouw-orkest, 8 uur. Gouvernementsgebouw Dreef, Prov. Sta ten, half 12. Luxor-Theater „Nagana", 8.15 uur. Rembrandt Theater „De man met de was sen beelden." Op het tooneel „The Juwels", rolschaats-sensatie 7 en 9.15 uur. Het mocht onzen stadgenoot K. v. Dijk geluk ken om voor den 3den keer den Omithophillia- beker te winnen met een inzending zilverkonij- nen, zoodat hij nu definitief eigenaar van den beker is. Hij behaalde 6 eerste prijzen 2 tweede prijzen benevens 5 eereprijzen. Geboren: 15 Dec.: W. KettenisVincourt, d. E. KonstSlieker, z. en d. E. H. v. d. Meijde Braber, d. 14 Dec.: A. de Voogd Janken, d. Overleden: 13 Dec.: F, Enseler, 71 jaar, Z. Brouwersstraat 14 December: P. Aalbers- berg, 83 jaar, M. v. HeemskerkstraatJ. W. J. ten Doesschate, 63 jaar, Wagenweg C. W. Melchior, 73 jaar, Zijlvest 16 Dec.: C. F. StevensMansfeld, 82 jaar, A. L. Dyseriir-V- - straat. Zondagmiddag om half drie is de 35-jarige Z. op het ijs van den Schotersingel gevallen. Hij brak zijn enkel. Een in de buurt wonende dok ter behandeldehem, waarna hij met den zie kenauto van Mathot naar het Diaconessenhuis werd gebracht. Voor den aanvang der wedstrijden op de ijs baan „St. Moritz" maakte de heer H. Z. een ernstigen val en moest pl? autobrancard naar de Mariastichting vervoerd worden. Bij nadere informatie had hij een hersen schudding bekomen en moest er blijven ter ob servatie. Men verzoekt ons opname van het volgende: Door den heer F. H. Smit daartoe welwillend in staat gesteld, houdt de Nooit-Meer-Oorlog- Federatie Kring Haarlem en Omstreken, dit jaar haar Kerstactie door middel van anti-oorlogs etalages in den Kunsthandel van genoemden heer, Groote Houtstraat 69 te Haarlem. De eene etalage is bedoeld als Vredes-etalage en geeft de geboorte van Christus (Het Licht) weer. Hierin vindt men om. in letters uitge- De inspecteur van de invoerrechten en ac cijnzen deelt ons mede, dat de inspectie invoer rechten en accijnzen, waaronder omzetbelasting ingaande Dinsdag 19 December 1933, is geves tigd in de Zomerluststraat 24. Haarlem, tele foon 16599. In het telefonisch verkeer van heden ochtend was de stemming gedecideerd zwak. De invloed, welke Zaterdag j.l. van Wallstreet uitging was niet gestimuleerd, aangezien de slotkoersen over de geheele linie lager afkwamen. Met New-York ziet men hier de vooruitzichten niet rooskleurig in, nu een verdere devaluatie van den dollar vast staat en de gevolgen daarvan grooter ver warring zullen veroorzaken. Men verwacht van de verdere dollarverzwakking geen hausse, om dat het erzet daartegen zeer groot is en een verder bewijs hiervan had men Zaterdag J.l. te New-York toen de markt niet op een willige stemming anticipeerde. In verband hiermede was vanochtend ten onzent alle kooplust uitge sloten en waren toonaangevende waarden min of meer gedrukt. Koninklijke Olie onderging een koersvermindering van 1V22 tot 172 y2173. Philipslampen moesten circa 5 prijsgeven en bedongen 250; HVA verloor 2)4—3y, op 166— 167 en Unilever l'A—1% op 91)4—92. De rubber- markt was ook zwakker hoewel de Amerikaan- sche rubebrprijs onveranderd bleef. Amsterdam Rubber stelde zich ruim 1 lager op 96. Ook Aku was zwakker circa 1 lager op 31'A. Amerikaansche Sheres waren zwak; Steels be dongen 25)4—30 (3014)Bethl Steel 22 (22%) en Anaconda Copper S7A (91/16) Voor de Youngleening was weer aanbod aan de markt. Het fonds liep 1 terug tot 48%49. Nederl. Staatsleenprijshoudend Gemeentellen prijshoudend Youngleening "wak Philips zwak "'nilever zwak Aku ™ak Koninklijke zwak HVA «wak Rubber zwak Tabak luier Amerik. waarden flauw MAANDAG. 18 Dec. Vorige Slotkoersen. Heden Londen 8.1 4% 8.11 Berlijn 59.36 59.35 Parijs 9.74% 9.74% Brussel 34.57 3457% Zwitserland 48.14 48.12% Weenen Kopenhagen36 45 36 25 Stockholm 42. 41.75 Oslo 40.95 40.75 New York (cable) 1-51% 1.58 Rome 13.0713.05 Praag 7.37y2 7.37)4 Madrid 20.25 20.35 Vorige Slotkoersen. Staatsleeningen 5 Nederland 1932 101% 4% Nederland 1916 1027. 4% Nederland 1917 101'/P 4 Nederland 1933 100% 4% N Ind 1926 AB 8778 4% N Ind. 1931 87% 5% Youngleen 1930 49a» Banken Koloniale Bank Indische Batik Cert Handel-Mtf 44y. 48 47)4 Industrieën Onliever 931/? Calvé Delft 59% Alg Kunstzijde 32% Van Berkei's Pat 227j 255 Ktlch. Accoustlek Ned. Ford 167 Industr Buitenland Anaconda Bethienem Steel 22s/. Kennecot 12% O. 8 Steel 30)4 U. 8. Leather 6 Intern. Nlcke) 13% Stand Brands 14s/. Mijnbouw Boeton Mijnbouw 7% Alg Exploratie 123% Redjang Lebong 112% Petroleum Kon Olie Gaboes Perlak Peudawa Heden 100)4 102% 101% 100% 87»/8 877, 48% 43% 48 47% 91% 59 30»/. 22% 251 164 87/f 217e 12% 297» 6 13% 15% 7 123 174% 13% 102% 3% Vorige Slotkoersen. Heden 11% 10% 5% 5 Rubber A dam Rubber 97y. Bandar Dell Batavia Rubber 38% Serbadjadi 28% SUau 20% V L G. 041% Allied 48 ïnterconttn R»h*<" Scheep vaan Java Ch. Japan HoU Amerika Lijn Dito Gem Elgend. Kon. Ned. Stoom b Scheepvaart-ürv Suiker a V. A Jav Cultuur N L S. O Vorstenlanden Actions Idem -2% ik, i% 14 46% 70% 66 23 1600 Tabak Dell Batavia 113% Oude Dell 108 Oostkust 18% Senembah 129% 96 71 38 28 26 47 47 1% 22 1% 1% 13% 46 166% 95% 65 22% 15.00 112 107% 19 128% 113 73% 71 2 10 1737. 8% 14 16 102 4 14% 14%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2